Blasphemous (RECENZE) – 2D Dark Souls, jež vám nedá spát

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Série Dark Souls představuje jednu z nejvýraznějších značek, jež kdy spatřily světlo světa. Proto se nelze divit tomu, že se řada vývojářů pokouší kráčet ve stopách těchto extrémně vydařených her. V naší dnešní recenzi vám detailně představíme dílko tvůrců z The Game Kitchen, kteří se rozhodli kultovní koncept uchopit a přenést do 2D univerza, v němž se odehrává jejich titul Blasphemous.

Recenze (PC)NovinkyOznámení


• Žánr: 2D plošinovka • Multiplayer: Ne • Vývojář: The Game Kitchen • Vydavatel: Team17 • Platformy a Datum vydání: PCPS4Xbox One, Switch  (10. září 2019) Homepage • Čeština: Ne


Blasphemous (PC) – Recenze

 1. Kajícníka v Blasphemous čeká nelehká cesta za vykoupením
 2. Ve jménu meče a modliteb
 3. Své hříchy vykupují obyvatelé univerza Blasphemous slzami a krví
 4. The Game Kitchen se povedlo vytvořit 2D Dark Souls
 5. Recenze Blasphemous: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Blasphemous PC

Kajícníka v Blasphemous čeká nelehká cesta za vykoupením

• Recenze: 18. 9. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Před řadou staletí byla Orthodoxia zemí stavící náboženství v rámci svých priorit na první místo. Většina populace se v tomto království věnovala budování svatostánků a stabilnímu uctívání, jež ve finále svým fanatizmem bohy spíše uráželo, než těšilo. Jednoho krásného dne se proto rozhodli, že fanatiky potrestají, a tak započal Věk korupce, na jehož počátku byla velká část obyvatel proměněna v krvelačné zrůdy brázdící zemí a masakrující vše stojící jim v cestě. Mezi nehodnými se zpočátku nacházel také Kajícník, jenž je hlavním hrdinou Blasphemous. V jednom ze střetů byl však s celou svou družinou poražen a uvržen do Velké propasti věčného smutku, kde je nyní nucen bojovat v nekonečné bitvě, v jejímž finále by se měl konečně dočkat toužebně očekávaného vykoupení.

Blasphemous; gameplay: úvod

Hlavním hrdinou Blasphemous je nemluvný rytíř, kterého si po několika hodinách hraní díky přítomnosti exekučních úderů zamilujete.

Na počátku příběhu Blasphemous vás hra bez milosti svrhne z nebes, pád naštěstí zbrzdí hromada těl, která tu přistála už před vámi. Hlavní hrdina přesto utrpí citelné zranění, s jehož vyléčením mu pomůže nedaleká kaple. Kdo očekává, že mu hra nabídne komplexní tutoriál, bude možná trošku zklamán, protože jakmile opustíte útulnou svatyni, ihned se na vás vrhne děsivě vypadající obr, který podzemní říší považoval za svou doménu. Za sebe musím říct, že mi tento boss určitým způsobem neskutečně připomněl Iudexe Gundyra z Dark Souls 3. Ten totiž podobně jako tohle monstrum představoval jen první zkoušku ohněm, po jejíž absolvování se před hráčem otevřel svět plný výzev, vedle nichž vypadal první střet jen jako tréninková šarvátka s cílem ukázat nováčkům, jak to tu chodí.

Když se vám prvního tužšího protivníka podaří po několika pokusech zdolat, Blasphemous vás konečně vypustí ze zapáchajícího skladiště mrtvol do 2D univerza, které dokáže na první pohled zaujmout ponurým designem všech lokací, do nichž zavítáte. Ať už procházíte lesy, katedrálami či hrady, vždy máte pocit určité stísněnosti, jež k tomuto žánru do jisté míry patří, protože v hráči umocňuje napětí a touhu po tom, aby celý svět vyčistil od zla, které ho změnilo do této podoby. Právě díky perfektnímu návrhu úrovní disponuje Blasphemous obstojnou znovuhratelností, jeden průchod totiž prostě a jednoduše nestačí na to, abyste si tento temný vesmír řádně vychutnali. Vizuál by sice mohl být o kapku lepší, avšak nelze mít vždy vše, co si srdce žádá.

Blasphemous - Nečekané překvapení I GEM (Gameplay)

Smrt je v Blasphemous všudypřítomná, stačí jeden špatný krok, či špatné odhadnutí nepřítele a je po vás veta.

Příběhová linka jako taková je v Blasphemous prezentována hodně podobně jako v sérii Dark Souls. V úvodu jsou vám dány určité základy, na kterých následně můžete stavět. Svět, jenž lze prozkoumat, nabízí desítky různých stop, deníčků a artefaktů, skrze něž pečlivým hledačům vypráví o svých obyvatelích a historii, která je zpočátku zahalena hávem tajemna. Vedle pestré škály různých relikvií s dějovým pozadím, nám budou osudy temného univerza prezentovány také ústy dosud příčetných přeživších, kteří se čas od času postaví po vašem boku a pomohou vám zdolat některé tvrdší bosse. Osobně se mi tato podobnost s kultovním Dark Souls zamlouvá, jsem totiž fanouškem vyprávění, která mi vše neosvětlí v prvních minutách hraní, ale zachovávají si určitou tajemnost.

Ve jménu meče a modliteb

Hlavní zbraní podivně vypadajícího Kajícníka je děsivě vyhlížející meč, s nímž se umí už od samého počátku ohánět stejně dobře jako legendární mistr Yoda. Při soubojích bude s jeho pomocí zasazovat rány a odrážet údery, jež útočníkům vždy následně několikanásobně oplatí. Přestože je primární hrdina Blasphemous šermířem k pohledání, hra mu dává dostatek prostoru ke zlepšení skrze svatyně ze zkamenělých ženských těl schopných dočasně přijmout meč proklatce a za pomoci síly jej určitým způsobem vylepšit. Získávat touto cestou budete především nové údery, bez nichž se s většinou nepřátel vypořádáte skutečně jen těžko, protože někteří z nich budou vůči tradičním útokům dosti neteční, takže je budete muset vyvést z rovnováhy něčím speciálním.

Blasphemous; gameplay: pomoc Blasphemous; gameplay: chrám Blasphemous; gameplay: herold

Bosse v Blasphemous nemusíte zabíjet osamoceni. Pokud si nevěříte, máte možnost si vzít pomoc.

Většina nových úderů, které se u kamenných svatyní naučíte, vyžaduje ke svému užívání posvátný zápal, k němuž se správní věřící dostávají skrze modlitby a vykonávání skutků ve jménu víry. Vzhledem k tomu, že Kajícníkovi modlení moc nejde, uchyluje se k práci, jíž se ostatní ze strachu o svůj život straní. Eliminuje kacíře, kterých není v Orthodoxii nikdy nedostatek. Za jejich zraňování a brutální popravy je vždy odměněn fanatickým nadšením, umožňujícím mu se snáze vypořádat se silnějšími nepřáteli, k jejichž poražení je třeba využít všechny dostupné možnosti. Za sebe musím říct, že se mi líbí, že vedle na víře závislých dovedností Blasphemous nabízí také schopnosti, které se aktivují, jakmile provedete určitý počet úderů, nebo zmáčknete specifické klávesy.

K čerstvým dovednostem se v Blasphemous lze dostat dvěma způsoby. Buď se je naučíte v ponurých svatyních, nebo si je dočasně přisvojíte nasazením legendárních artefaktů. Ostatky světců a svaté relikvie se většinou nacházejí na nepřístupných místech, či v tajných chodbách, které najdou jen ti nejaktivnější hráči, jimž nevadí, že se budou muset o kousek trnové koruny, nebo cár hadru poprat s hordou nepřátel. Ta se většinou objeví ihned poté, co posvátný předmět uzmete. Když ji však porazíte, tak vás odměna, kterou dostanete, rozhodně neurazí, bude se totiž jednat o cennou věc navyšující Kajícníkovi životy, odolnost, nebo určitým způsobem upravující jeho schopnosti.

Blasphemous - Smrt v pustině I GEM (Gameplay)

Zamrzlá krajina je jedním z nejnebezpečnějších prostředí v Blasphemous, protože ji brázdí různá krvelačná monstra, jež nemají s eliminací začátečníků větší obtíže.

Asi nejzásadnějšími artefakty, jež může Kajícník v univerzu Blasphemous nalézt, jsou knihy obsahující různé typy modliteb. Prosby k bohům tu prakticky suplují tradiční magii ve všech formách. Hlavní hrdina se dočasně může naučit útočná kouzla a posilující zaříkadla, značně navyšující jeho rychlost útoku. Stejně jako v případě unikátních výpadů potřebují však i tyto žádosti k vyšším mocnostem k fungování posvátný zápal, bez něhož se na vás nejvyšší z vysoka vykašle. Celkově je proto dobré zaměřit se při hledání především na předměty, které vám přináší pasivní bonusy a nenutí vás k přehnané víře. Hráči, kteří neradi hledají, mohou posvátné věci nakoupit za slzy provinilců u různě rozestavených obchodníků majících u sebe rozsáhlý sortiment zboží.

Své hříchy vykupují obyvatelé univerza Blasphemous slzami a krví

Není asi překvapivé, že za peníze si toho v Orthodoxii moc nekoupíte. Namísto zlatek budete muset za většinu služeb platit slzami. Pokud se ptáte, kde je sehnat, odpověď je překvapivě jednoduchá, ronit je budou ti, kterým řádně naložíte. Čím větší utrpení jim způsobíte, tím větší množství tekutiny před svým odchodem do jiného světa vytlačí ze svých slzných kanálků. Nejvíce samozřejmě vytěžíte z mučení, jež představuje vrcholnou prezentaci umění vašeho hrdiny, který při něm rozšlapuje lebky, drtí kosti a zbavuje nepřátele údů. Abych řekl pravdu, trošku mě překvapilo, že se vývojáři z The Game Kitchen odhodlali dát do své hry rozsáhlé spektrum exekucí, v nichž se hnusem rozhodně nešetří.

Blasphemous; gameplay: hromada Blasphemous; gameplay: očištění Blasphemous; gameplay: láva

Blasphemous je plné různých oltářů, u nichž si můžete doplnit zdraví, nabrat víru a dokonce očistit své tělo od hříchů, jež jej zatíží vždy poté, co hrdina selže v boji.

Od rozsáhlé škály exekucí se prakticky odvíjí také samotná škála nepřátel, protože každý protivník dostal unikátní animaci, v níž z něj vypadávají střeva, nebo přichází o ruce. Na své cestě se Kajícník díky kreativitě autorů Blasphemous může setkat s bezpočtem specifických protivníků s odlišným chováním, vizuálním zpracováním a typem útoků. Některá monstra budou sázet na agresivní přístup, jiná se naopak zaměří na obezřetné odstřelování z dálky, či na obranu, s jejíž pomocí nakonec hrdinu zdolají. Čelit bude muset po vykoupení toužící hrdina ženám nesoucím na svých bedrech těžké sochy světic, na kost vyhublým mnichům, nezdolným štítonošům, do krve se šlehajícím flagelantům, démonickým přízrakům a řadě dalších zatracených, od nichž se odvrátil zrak bohů.

Totožně jako v legendárním Dark Souls budou i v Blasphemous představovat obyčejná monstra jen překážku, která vám bude stát v cestě při vaší pouti k některému z hlavních antagonistů tohoto pochmurného univerza. Bossové tu představují výzvu, již se vám jen málokdy podaří zdolat na první pokus, jsou totiž velcí, otravní a hlavně navržení tak, aby dali Kajícníkovi při každé chybě pořádně do těla. Když se vám je však podaří vykuchat, budete nejednou skákat štěstím až ke stropu díky pocitu zadostiučinění z toho, že jste do pekel konečně poslali parchanta, který vám tak dlouho dával za vyučenou. Celkově jsem byl z designu těchto monster vskutku nadšen, připomněla mi totiž některé kultovní soky, s nimiž jsem se mohl utkat v jiných herních projektech.

Blasphemous - Ten Piedad I GEM (Gameplay)

Cesta k bossovi není v Blasphemous nikdy snadná. Když se však dostanete dostatečně blízko, můžete si otevřít oživovací bod, z něhož se k němu dostanete relativně snadno.

The Game Kitchen se povedlo vytvořit 2D Dark Souls

Vezmeme-li v potaz, že se na počátku od Blasphemous nečekali žádné velké zázraky, je nutno říci, že se z něj v průběhu vývoje stalo dílo, které je na překvapivě vysoké úrovni po všech stránkách. Hlavním tahounem celku je velmi hutná atmosféra schopná hráče naprosto uchvátit svou ponurostí a kromě ní nabízí světu také propracovaný příběh, fungující soubojový systém, rozsáhlou škálu různorodých nepřátel a řadu unikátních mechanizmů, jimiž se odlišuje od Dark Souls, jež je očividně jeho předlohou. Pro některé hráče může být citelným problémem specifické vizuální zpracování, které působí na první pohled hodně staromilsky, když se však přes něj přenesou, nabídne jim Blasphemous výzvu, s níž se ve většině současných titulů jen tak nesetkají.

Blasphemous; gameplay: dědek

Svět Blasphemous je plný zajímavých postav, jež vám skrze krátké dialogy budou vyprávět svůj životní příběh.

Blasphemous je perfektní 2D akce, která se s vámi nebude ani na okamžik mazlit. Vývojáři z The Game Kitchen skrze ni vzdávají hold Dark Souls, což v praxi znamená, že se můžete těšit na temný svět a propracovaný soubojový systém. Zajímat by se o tento kousek tím pádem měla především komunita, jíž se kultovní série zamlouvá a chce stabilně trpět v nových kulisách. Náročnější jedinci, kteří nemají rádi výzvy, nebo potřebují k životu skutečně vyšperkovaný grafický kabátec, by od tohoto titulu měli odvrátit oči, protože by jim možná mohly začít krvácet. Nákup Blasphemous za sebe doporučuji snad všem hráčům toužícím po tom, aby jim hra, již hrají, nedala nic zadarmo. Sám jsem od ní totiž dostal co proto.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Blasphemous: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 88 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
89 %
Audiovizuální zpracování
85 %
Znovuhratelnost
70 %
Blasphemous; recenze

Klady

 • Výborný soundtrack
 • Řada unikátních mechanizmů
 • Hutný příběh
 • Vyladěný soubojový systém
 • Rozsáhlá škála protivníků
 • Temný svět, v němž se pohybujete

Zápory

 • Pro někoho vyšší náročnost
 • Osobitá grafická stránka nemusí sednout každému
 • Horší ovládání menu
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro BlasphemousMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core2 Duo E8400 / AMD Phenom II x2 550 Intel Core i5-750 / AMD Phenom II x4 945
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 260 / Radeon HD 4850 NVIDIA GeForce GTX 650 / Radeon HD 5770
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 4 GB
Pevný disk 5 GB 5 GB
i Mohlo by vás zajímat

Blasphemous vychází 10. září 2019 na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.


Blasphemous – Novinky

 1. (24. 8. 2019) Chyby vás budou v Blasphemous pořádně bolet
 2. HW nároky pro Blasphemous PC

Chyby vás budou v Blasphemous pořádně bolet

• Novinka: 24. 8. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Už v našem oznámení jsme vám mírně naznačili, v čích šlépějích bude tato 2D akce kráčet. V nejnovějším traileru nám vývojáři ukazují toto dílko v celé své kráse, což v praxi znamená, že máme možnost vidět hru, která se s hráčem ani na vteřinu nemazlí. Jakmile udělá chybu, jsou hlavnímu protagonistovi utrhány všechny údy a pohozeny do okolí. Je proto si třeba neustále dávat pozor na to, aby se hrdina nenechal polapit. Naštěstí má k dispozici kromě svého meče určitou formu magie, jež mu pomáhá s eliminací jeho krvelačných protivníků, kteří permanentně usilují o jeho život. Za sebe musím říct, že jsem naprosto unesen tím, jak jsou jednotlivá monstra zpracována, protože ne každý tvůrce si dá záležet při tvorbě oponentů, jimž je člověk nucen čelit.

Blasphemous – Release Date Trailer

Ani plenky nosící dítka nejsou podle nového traileru k Blasphemous nevinné.

Příjemným překvapením byla pro mou maličkost také skutečnost, s jak rozsáhlou škálou protivníků se má hlavní hrdina možnost setkat. Vedle vcelku neškodných zombíků jsou mu do cesty postaveni také odolní rytíři, obří monstra a děsivě vypadající dítka, která by měli jejich rodiče praštit přes prsty. Zaujat jsem byl popravdě také designem prostředí, v němž se má možnost šampion pohybovat. Každá z map mu totiž nabízí určitým způsobem unikátní prostor stavící do cesty specifické překážky, jimž je nucen čelit. V případě, že jste Blasphemous nadšeni stejně jako já, mám pro vás dobrou zprávu. Zahrát si ho budete moci už 10. září, kdy dorazí na PC, Xbox One, PS4 a Nintendo Switch. Upřímně doufám v to, že bude hra při vydání maximálně vyladěna a nebude trpět technickými nedostatky podobně, jako některá konkurenční díla.

• Zdroje: YouTube (Team 17)


Blasphemous – Oznámení

 1. V Blasphemous utopíte své nepřátele v krvi
 2. HW nároky pro Blasphemous PC

V Blasphemous utopíte své nepřátele v krvi

• Oznámení: 7. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Temně laděným akčním 2D projektům se v posledních letech vcelku daří. Jejich autoři v nich často zkoušejí meze, které je možné překročit, což krásně ukazuje také dnes představený Blasphemous. Krev v tomto dílku doslova teče proudem a nepřátelům často drží končetiny u zbytku těla jen silou vůle. Do jisté míry by se dalo říct, že je to krvavější verze Hollow Knight či Dead Cells, her, jež si v naší redakci odnesly v recenzích velmi pozitivní hodnocení. Hlavním hrdinou tentokrát nebude oživlá mrtvola, ani obyvatel hmyzího světa. Vývojáři nám tu dají do rukou podivně navlečeného rytíře s psycho helmou, která bude jistě v pozdních etapách hry sloužit k pití krve a prorážení břišních dutin monster, jež se mu náhodou odváží postavit do cesty.

Blasphemous - Kickstarter Trailer *Re-Make*

Blasphemous bude hrou, která rozhodně necílí na každého, své fandy si však jistě najde.

Dějištěm Blasphemous bude rozsáhlé spektrum lokací, které budete s vaším prapodivně vypadajícím rytířem čistit od různorodých nepřátel, kteří se od sebe nebudou odlišovat jen vizuálně, ale také dovednostmi. Střetnout bychom se při hraní měli s obry kontrolovanými babicemi na jejich zádech, šílenými flagelanty, duchy a zmutovanými kreaturami, z nichž půjde doslova vytlouct duši. Třešničkou na dortu budou samozřejmě vždy bossové, jejichž spektrum má být dle vývojářů nebývale rozsáhlé, za což jsem rád, jelikož jsem hráč, který rád čelí řádným výzvám. Minimálně z aktuálně představených záběrů lze říct, že ve škále primárních antagonistů nalezneme démony, nemrtvá monstra a padlé zástupce vyšších vrstev podlehnuvší všudypřítomné nákaze.

Za eliminaci nepřátel všeho druhu budeme v Blasphemous odměňováni zkušenostními bodíky, jež bude následně možno rozdělit do jedné z mnoha vývojových kategorií. Navýšit touto cestou půjde rychlost, výdrž, nebo bojovou zdatnost hlavního protagonisty, který se bude stabilně vyvíjet. Jak moc komplexní je definování hrdiny, je aktuálně otázkou, osobně doufám, že si s touto složkou vývojáři pořádně vyhrají, protože bych si Blasphemous rád zahrál víckrát odlišnými styly. I když bylo Blasphemous oznámeno na Xbox One, PS4 a PC, vývojáři se prozatím neobtěžovali s tím, aby přesně stanovili datum, kdy k nám tato ambiciózně vypadající 2D akce dorazí. Osobně bych si tipl, že s ním můžeme počítat buď o prázdninách, nebo v podzimních měsících.

• Zdroje: YouTube

4,6 76×
Bloodborne - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: RPG, - vývojář Hidetaka Miyazaki a tvůrci z FromSoftware (stvořitelé legendárních akčních RPG her Demon's Souls, Dark Souls a Dark Souls II) přicházejí s hrou Bloodborne, zbrusu novým akčním RPG s unikátní temnou atmosférou, brutální obtížností a propracovaným soubojovým systémem
Cenová bomba
399,- Ušetříte 100,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX124
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací