Blood Bowl 3 Closed Beta (DOJMY Z HRANÍ) – První ochutnávka z pokračování kvalitní adaptace kultovní deskovky

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Adaptování deskových her je vždy nesmírně náročné, protože převést všechna pravidla a myšlenky do digitální podoby představuje něco, s čím si ne každý tvůrce poradí. Blood Bowl 2 představuje jeden z mála titulů, u nichž si hráči deskovek přišli skutečně na své. Není proto až tak udivující, že se nakonec vývojáři z Cyanide Studio odhodlali k vytvoření plnohodnotného pokračování. Jak se nám Blood Bowl 3 Closed Beta hrála, vám povíme v našich dojmech z hraní.

Blood Bowl 3; wallpaper: cover

zdroj: Cyanide Studios

Blood Bowl 3 (DOJMY Z HRANÍ PC) – Obsah článku

  1. Blood Bowl 3 Closed Beta vás udělá trenérem malého týmu
  2. Kostky, kam se podíváš
  3. Blood Bowl 3 Closed Beta ukazuje potenciál celku, je třeba jej však vyladit
  4. HW nároky pro Blood Bowl 3 PC

Blood Bowl 3 Closed Beta vás udělá trenérem malého týmu


Desková hra Blood Bowl – Fantasy Football má za sebou skutečně bohatou historii. Poprvé svět spatřila v roce 1986, načež byla následně rozsáhlou komunitou aktivně vylepšována a zdokonalována. Skutečně zásadní proměny se dočkala ale až před pěti lety, kdy společnost Games Workshop mající práva na všechny tituly z univerza Warhammeru přišla s tím, že je na čase udělat pár zásadních úprav. U nich to ale neskončilo, protože minulý rok se objevila verze Blood Bowl Second Season Edition, z níž vychází také novinka od Cyanide Studio, Blood Bowl 3. Po zveřejnění bude obsahovat naprosto vše, co deskovka. Aktuálně je totiž tento kousek v uzavřené betě, lákající hráče na tři unikátní týmy z dvanácti finálních.

Blood Bowl 3; gameplay: faul

S pomocí faulování můžete nepřátelského hráče klidně i zabít.

zdroj: vlastní

Nabídnuti vám jsou v betě šlechtici, černí orkové a elfí unie, což je parta, která má v týmu primárně elfí hráče, vedle nichž lze v deskovce postavit ještě nějakého toho enta. Každé z uskupení vám při tvorbě týmu nabídne odlišné možnosti v rámci hráčů. Lidský tým je postaven na slušné škále specialistů, pro něž je zásadní práce s míčem a eliminace protivníků je až na druhém, nebo možná dokonce třetím místě. Silovou složkou je tu ogr, s nímž se nepracuje úplně lehko, protože se jedná o postavu mající trošku problémy s udržením myšlenky. Obdobné obtíže má i troll z konkurenční skvadry, který však navíc bojuje s neutuchajícím hladem, jenž jej čas od času přinutí sníst nějakého toho menšího spoluhráče namísto toho, aby s ním hodil vstříc vítězství.

Parta kolem trolla je z jiného materiálu než lidští šlechtici. Prim v tomto týmu hrají černí orkové, lišící se od těch obyčejných především vyšší silou a hlavně inteligencí, díky čemuž na nich lze postavit vcelku silný útok. Jejich slabinou je rychlost, tuto složku však naleznete u goblinů, kteří sice nejsou takoví siláci, avšak v obratnosti a schopnosti chytat se jim vyrovná jen málokdo. Posledním týmem, jenž je možné v Blood Bowl 3 Closed Beta zformovat, jsou elfové. Ti jsou na tom dosti podobně jako lidé, jen s tím rozdílem, že jejich hráči sází více na rychlost než na čistý hod, takže jakmile se dostanou na určitou vzdálenost, dožene je skutečně jen málokdo.

Blood Bowl 3 Closed Beta - Elves vs Imperials

Elfové jsou agilní tým, takže je snadné s nimi donést míč do nepřátelské zóny. Nesmíte u něj však stát moc blízko, jinak vám slušně naloží.

zdroj: vlastní

Samotná sestava týmu funguje v Blood Bowl 3 Closed Beta jednoduše. Vyberete si jednu skupinu a následně máte možnost formovat její podobu. Základním kamenem většiny manšaftů jsou obyčejní hráči bez větších schopností, tvořící polovinu celé sestavy. Vedle nich tu pak naleznete také specialisty zaměřené na házení, chytání, či střet s nepřítelem. Na vytvoření svého družstva máte určitý obnos, který je nutné vyčerpat. Jakmile tedy naverbujete dost masa do mlýnku, můžete se vrhnout na nákup dodatečných prvků zajištujících vám v průběhu zápasu určitou formu výhody. K dispozici je vám dán léčitel, roztleskávačky, investice do fanoušků, nebo možnost hození znovu, na niž je třeba se zaměřit, protože nejednou rozhoduje zápasy.

Kostky, kam se podíváš


Po sestavení týmu a řádné investici do dodatečné výstroje vás Blood Bowl 3 Closed Beta vypustí na hřiště, kde je vaším úkolem dostat míč na konec protivníkovy poloviny. Jeden by si řekl, že je to snadný úkol. Stačí jen vypracovat taktiku a hurá na druhou stranu zeleného trávníku. Ve finále to však není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. I sebelepší strategii vám je totiž schopna narušit náhoda spojená s prvkem kostek, které patří ke každé správné deskovce. Pokud se pouze pohybujete po mapě v rámci svého dosahu, moc tento faktor řešit nemusíte. Jakmile však chcete překročit svůj obvyklý dosah, nastupuje do hry šestistranná kostka schopná srazit k zemi sebelepšího hráče. Sražením to navíc nemusí končit.

Blood Bowl 3; gameplay: lebka

Pokud se rozhodnete zaútočit na silnějšího protivníka, výsledek hodu si vybere on.

zdroj: vlastní

Během zápasu a útočných akcí dochází při úspěšném, či naopak naprosto neúspěšném hodu k tomu, že postižený prochází testem na zbroj. Když jeho výstroj neudrží nápor, automaticky se mu stane něco ošklivého. Přítomná je tu dokonce i možnost smrti čekající na ty největší smolaře. Možnost zranění dle mého názoru představuje velmi silný prvek, díky němuž jsou v Blood Bowl 3 Closed Beta schopny uspět i týmy cílící více než na obratnost na brutální zákroky, mezi něž patří třeba černí orkové. Ti se objevili už v Blood Bowl 2, jenže jim nebyl dán statut samostatného týmu. Tentokrát představují trošku odlišný tým stavící na kombinaci silných a fragilních postav schopných pracovat s míčem. Cestu si k nim tím pádem najdou i lidé, jimž v minulosti moc nesedli.

Přestože v minulosti Blood Bowl 2 nabízel řadu postav a specifických týmů, někteří hráči v něm neměli žádné speciální schopnosti, což se v Blood Bowl 3 Closed Beta změnilo. Pěkným příkladem změn je právě tým černých orků. Základní kameny tohoto manšaftu, černí orkové, tentokrát mají rovnou dvě dovednosti, jež navyšují škálu jejich možností, jak se vypořádat s problémy. Evolucí prošel taktéž troll. U něj je nyní možné nalézt alternativní útok, v jehož rámci se na protivníka prostě vyzvrací, čímž při troše štěstí udělá z protivníka mrtvolu. Pokud jde o statistiky, ty taktéž prošly jistou formou vývoje. Vedle síly určující počet kostek při útoku, pohybového dosahu a obratnosti je tu také hodnota orientovaná na předávání míče, již přinesl Blood Bowl Second Season Edition.

Blood Bowl 3 Closed Beta - Team Creating

Tým v Blood Bowl 3 Closed Beta tvoříte skutečně poctivě, takže kromě sestavy řešíte také barvy, jež jsou založené na reálných odstínech.

zdroj: vlastní

Ve výsledku se předávání míče stalo něčím, co vám v Blood Bowl 3 Closed Beta bude ukončovat kolo. V této hře totiž každý neúspěšný hod, či nepovedený úder vede ke konci vašeho kola, načež je dána příležitost soupeři, pro nějž platí totožná pravidla jako pro vás. Celkem na to abyste dostali míč k soupeři, máte šestnáct tahů, po nichž hra končí, nebo následuje prodloužení. Základní mechanizmy jsou tu víceméně v pořádku. Hlavním problémem je celková nedodělanost vyznačující se pády hry a propady fps, což není až tak překvapivé vzhledem k tomu, že hra ještě nevyšla a ve finální verzi jen tak asi nevyjde. Vlastně chápu i důvod, proč si tvůrci vybrali tuto cestu. Komplet má k hotovému dílu hodně daleko. Myslím si však, že časem se s tím autoři vypořádají.

Blood Bowl 3 Closed Beta ukazuje potenciál celku, je třeba jej však vyladit


V deskové podobě jsem si mohl nový Blood Bowl zahrát už v průběhu minulého roku a musím říct, že jsem se na jeho herní adaptaci skutečně těšil, protože nové mechaniky Blood Bowl Second Season Edition celku bezesporu prospěly. Blood Bowl 3 Closed Beta víceméně splnila má očekávání v rámci hratelnosti. Hra je komplexnější a týmy mají taktéž co nabídnout. Upravit by rozhodně chtělo nastavení uživatelského rozhraní, které je nepřehledné, stejně tak tvůrci ještě musí zapracovat na optimalizaci, s níž budou pracovat v předběžném přístupu, kam Blood Bowl 3 vstoupí v září.

Blood Bowl 3; gameplay: linie

Silná defenzivní linie je za některé frakce základem úspěchu.

zdroj: vlastní

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Blood Bowl 3 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10
Procesor Intel Core i5-2300 / AMD FX-4350 Intel Core i5-6600 / AMD Ryzen 5 1400
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650, 1 GB / AMD Radeon HD 7770, 1 GB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti, 4 GB / AMD Radeon RX 570, 4 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 4 GB
Pevný disk

• Zdroj: Steam (24. 6. 2021)

S jakým herním PC na Blood Bowl 3?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Blood Bowl 3

První záběry z hraní Blood Bowl 3 uvidíme už v příštích měsících

• Oznámení: 20. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

O tom, že je americký fotbal brutálním sportem, ve kterém praskají žebra a čas od času teče i trocha krve, není třeba diskutovat. Může být však ještě o mnoho hůř. V Blood Bowl 3 budeme mít možnost vidět alternativní verzi tohoto sportu, v němž se budou střetávat různé rasy temného fantasy univerza Warhammer, jež je známo především tím, že se se svými obyvateli nepáře. Ty z vás, kteří se těšili na dynamický zážitek, musím už nyní zklamat, protože zápasy v Blood Bowl neprobíhají v reálném čase, nýbrž formou tahů, v jejichž rámci máte možnost pohnout se svými hráči a pokusit se s nimi dostat mičudu do soupeřovy zóny. Ten si ji samozřejmě bude pečlivě bránit, takže se musíte dostat přes jeho obranu a skórovat.

Blood Bowl 2; wallpaper: troll

V základní edici Blood Bowl 2 bylo možné najít také zelenokožce, kteří ve svých řadách měli nepříliš inteligentní trolly.

Pohyb postaviček je v Blood Bowl jistý jen do okamžiku, než začnou překračovat své limity. Jakmile budete chtít po trpaslíkovi, aby uběhl o něco delší vzdálenost, než jaký má počet akčních bodů, je tu vysoká pravděpodobnost, že v průběhu své cesty uklouzne a nabije si čumák. Velkou roli budou v Blood Bowl 3 hrát kostky a náhoda, která je s nimi spojena. Když třeba váš hráč zakopne o vlastní nohu, je řada možností, jak to s ním nakonec dopadne. V nejlepším případě se mu podaří nespadnout a doběhne s míčem až do cíle. Nejhorší možností je naopak alternativa, kdy upadne tak špatně, že si zlomí vaz, díky čemuž o něj navždy přijdete.

Blood Bowl 3 by mělo v základu nabízet lidi, trpaslíky, zelené kůže, Chaos a skaveny. Každá z frakcí bude nabízet unikátní paletu hráčů, které půjde nasadit do pole. Časem se teoreticky můžeme těšit na Tomb Kings, různé typy elfů, ještěry a nezařazené profesionály, jejichž schopnosti jsou mezi hráči Blood Bowl doslova legendární. Plný rozsah dostupných frakcí však v současnosti není zcela znám, protože se vývojáři zaměřili jen na to, aby dali světu vědět, že jejich hra vůbec vyjde.

Blood Bowl 2; wallpaper: ještěrky

Ještěři patří mezi jedny z později přidaných frakcí Blood Bowl 2, snad se v Blood Bowl 3 budou vyskytovat už před vydáním.

Osobně jsem měl možnost opět se k Blood Bowl 2 před pár měsíci vrátit a stále se jedná o kvalitní hru dělící komunitu na dva tábory, což jsem pociťoval především při hraní s kamarádem. Měli jsme totiž každý jinou edici, díky čemuž jsem měl k dispozici všechny rasy, zatímco on disponoval jen částí celkového spektra, z čehož nebyl moc nadšen. Stejně tak se tento způsob rozsekání obsahu nelíbil ani komunitě, která to druhému Blood Bowl dala řádně sežrat. Doufám proto, že se tentokrát vývojáři i vydavatel vydají po lepší cestě a skrze Blood Bowl 3 dají hráčům natolik rozsáhlé spektrum týmů, že si nebudou mít důvod stěžovat. Nový Blood Bowl vyjde na PC, Xbox One a PS4 podle webu PC Gamer už příští rok.

• Zdroje: PC Gamer

Blood Bowl 3 Brutal Edition - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a sportovní, - Brutální, šílený, taktický... takový je BLOOD BOWL! Ikonický sport smrti se vrací s novou videohrou plnou fantasy fotbalu, který je věrný nejnovějším pravidlům deskové hry a jejímu novému obsahu.
Novinka
1 299,-
Očekáváme prosinec 2024
Objednací kód: NSW763
Blood Bowl 3 Brutal Edition - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a sportovní, - Brutální, šílený, taktický... takový je BLOOD BOWL! Ikonický sport smrti se vrací s novou videohrou plnou fantasy fotbalu, který je věrný nejnovějším pravidlům deskové hry a jejímu novému obsahu.
Cenová bomba
499,- Ušetříte 357,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XBSE0015
Blood Bowl: Chaos Edition (PC) PL DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční, RPG, strategie a střílečky,
57,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003626
Blood Bowl II (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční,
103,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002181
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací