• Autor: Ondřej Zeman
Adaptování deskových her je vždy nesmírně náročné, protože převést všechna pravidla a myšlenky do digitální podoby představuje něco, s čím si ne každý tvůrce poradí. Blood Bowl 2 představuje jeden z mála titulů, u nichž si hráči deskovek přišli skutečně na své. Není proto až tak udivující, že se nakonec vývojáři z Cyanide Studio odhodlali k vytvoření plnohodnotného pokračování. Jak se nám Blood Bowl 3 Closed Beta hrála, vám povíme v našich dojmech z hraní.
zdroj: Cyanide Studios
Desková hra Blood Bowl – Fantasy Football má za sebou skutečně bohatou historii. Poprvé svět spatřila v roce 1986, načež byla následně rozsáhlou komunitou aktivně vylepšována a zdokonalována. Skutečně zásadní proměny se dočkala ale až před pěti lety, kdy společnost Games Workshop mající práva na všechny tituly z univerza Warhammeru přišla s tím, že je na čase udělat pár zásadních úprav. U nich to ale neskončilo, protože minulý rok se objevila verze Blood Bowl Second Season Edition, z níž vychází také novinka od Cyanide Studio, Blood Bowl 3. Po zveřejnění bude obsahovat naprosto vše, co deskovka. Aktuálně je totiž tento kousek v uzavřené betě, lákající hráče na tři unikátní týmy z dvanácti finálních.
S pomocí faulování můžete nepřátelského hráče klidně i zabít.
zdroj: vlastní
Nabídnuti vám jsou v betě šlechtici, černí orkové a elfí unie, což je parta, která má v týmu primárně elfí hráče, vedle nichž lze v deskovce postavit ještě nějakého toho enta. Každé z uskupení vám při tvorbě týmu nabídne odlišné možnosti v rámci hráčů. Lidský tým je postaven na slušné škále specialistů, pro něž je zásadní práce s míčem a eliminace protivníků je až na druhém, nebo možná dokonce třetím místě. Silovou složkou je tu ogr, s nímž se nepracuje úplně lehko, protože se jedná o postavu mající trošku problémy s udržením myšlenky. Obdobné obtíže má i troll z konkurenční skvadry, který však navíc bojuje s neutuchajícím hladem, jenž jej čas od času přinutí sníst nějakého toho menšího spoluhráče namísto toho, aby s ním hodil vstříc vítězství.
Parta kolem trolla je z jiného materiálu než lidští šlechtici. Prim v tomto týmu hrají černí orkové, lišící se od těch obyčejných především vyšší silou a hlavně inteligencí, díky čemuž na nich lze postavit vcelku silný útok. Jejich slabinou je rychlost, tuto složku však naleznete u goblinů, kteří sice nejsou takoví siláci, avšak v obratnosti a schopnosti chytat se jim vyrovná jen málokdo. Posledním týmem, jenž je možné v Blood Bowl 3 Closed Beta zformovat, jsou elfové. Ti jsou na tom dosti podobně jako lidé, jen s tím rozdílem, že jejich hráči sází více na rychlost než na čistý hod, takže jakmile se dostanou na určitou vzdálenost, dožene je skutečně jen málokdo.
Blood Bowl 3 Closed Beta - Elves vs Imperials
Elfové jsou agilní tým, takže je snadné s nimi donést míč do nepřátelské zóny. Nesmíte u něj však stát moc blízko, jinak vám slušně naloží.
zdroj: vlastní
Samotná sestava týmu funguje v Blood Bowl 3 Closed Beta jednoduše. Vyberete si jednu skupinu a následně máte možnost formovat její podobu. Základním kamenem většiny manšaftů jsou obyčejní hráči bez větších schopností, tvořící polovinu celé sestavy. Vedle nich tu pak naleznete také specialisty zaměřené na házení, chytání, či střet s nepřítelem. Na vytvoření svého družstva máte určitý obnos, který je nutné vyčerpat. Jakmile tedy naverbujete dost masa do mlýnku, můžete se vrhnout na nákup dodatečných prvků zajištujících vám v průběhu zápasu určitou formu výhody. K dispozici je vám dán léčitel, roztleskávačky, investice do fanoušků, nebo možnost hození znovu, na niž je třeba se zaměřit, protože nejednou rozhoduje zápasy.
Po sestavení týmu a řádné investici do dodatečné výstroje vás Blood Bowl 3 Closed Beta vypustí na hřiště, kde je vaším úkolem dostat míč na konec protivníkovy poloviny. Jeden by si řekl, že je to snadný úkol. Stačí jen vypracovat taktiku a hurá na druhou stranu zeleného trávníku. Ve finále to však není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. I sebelepší strategii vám je totiž schopna narušit náhoda spojená s prvkem kostek, které patří ke každé správné deskovce. Pokud se pouze pohybujete po mapě v rámci svého dosahu, moc tento faktor řešit nemusíte. Jakmile však chcete překročit svůj obvyklý dosah, nastupuje do hry šestistranná kostka schopná srazit k zemi sebelepšího hráče. Sražením to navíc nemusí končit.
Pokud se rozhodnete zaútočit na silnějšího protivníka, výsledek hodu si vybere on.
zdroj: vlastní
Během zápasu a útočných akcí dochází při úspěšném, či naopak naprosto neúspěšném hodu k tomu, že postižený prochází testem na zbroj. Když jeho výstroj neudrží nápor, automaticky se mu stane něco ošklivého. Přítomná je tu dokonce i možnost smrti čekající na ty největší smolaře. Možnost zranění dle mého názoru představuje velmi silný prvek, díky němuž jsou v Blood Bowl 3 Closed Beta schopny uspět i týmy cílící více než na obratnost na brutální zákroky, mezi něž patří třeba černí orkové. Ti se objevili už v Blood Bowl 2, jenže jim nebyl dán statut samostatného týmu. Tentokrát představují trošku odlišný tým stavící na kombinaci silných a fragilních postav schopných pracovat s míčem. Cestu si k nim tím pádem najdou i lidé, jimž v minulosti moc nesedli.
Přestože v minulosti Blood Bowl 2 nabízel řadu postav a specifických týmů, někteří hráči v něm neměli žádné speciální schopnosti, což se v Blood Bowl 3 Closed Beta změnilo. Pěkným příkladem změn je právě tým černých orků. Základní kameny tohoto manšaftu, černí orkové, tentokrát mají rovnou dvě dovednosti, jež navyšují škálu jejich možností, jak se vypořádat s problémy. Evolucí prošel taktéž troll. U něj je nyní možné nalézt alternativní útok, v jehož rámci se na protivníka prostě vyzvrací, čímž při troše štěstí udělá z protivníka mrtvolu. Pokud jde o statistiky, ty taktéž prošly jistou formou vývoje. Vedle síly určující počet kostek při útoku, pohybového dosahu a obratnosti je tu také hodnota orientovaná na předávání míče, již přinesl Blood Bowl Second Season Edition.
Blood Bowl 3 Closed Beta - Team Creating
Tým v Blood Bowl 3 Closed Beta tvoříte skutečně poctivě, takže kromě sestavy řešíte také barvy, jež jsou založené na reálných odstínech.
zdroj: vlastní
Ve výsledku se předávání míče stalo něčím, co vám v Blood Bowl 3 Closed Beta bude ukončovat kolo. V této hře totiž každý neúspěšný hod, či nepovedený úder vede ke konci vašeho kola, načež je dána příležitost soupeři, pro nějž platí totožná pravidla jako pro vás. Celkem na to abyste dostali míč k soupeři, máte šestnáct tahů, po nichž hra končí, nebo následuje prodloužení. Základní mechanizmy jsou tu víceméně v pořádku. Hlavním problémem je celková nedodělanost vyznačující se pády hry a propady fps, což není až tak překvapivé vzhledem k tomu, že hra ještě nevyšla a ve finální verzi jen tak asi nevyjde. Vlastně chápu i důvod, proč si tvůrci vybrali tuto cestu. Komplet má k hotovému dílu hodně daleko. Myslím si však, že časem se s tím autoři vypořádají.
V deskové podobě jsem si mohl nový Blood Bowl zahrát už v průběhu minulého roku a musím říct, že jsem se na jeho herní adaptaci skutečně těšil, protože nové mechaniky Blood Bowl Second Season Edition celku bezesporu prospěly. Blood Bowl 3 Closed Beta víceméně splnila má očekávání v rámci hratelnosti. Hra je komplexnější a týmy mají taktéž co nabídnout. Upravit by rozhodně chtělo nastavení uživatelského rozhraní, které je nepřehledné, stejně tak tvůrci ještě musí zapracovat na optimalizaci, s níž budou pracovat v předběžném přístupu, kam Blood Bowl 3 vstoupí v září.
Silná defenzivní linie je za některé frakce základem úspěchu.
zdroj: vlastní
Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PC verzi hry.
• Zdroje: Vlastní
Ondřej Zeman
Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky | |
---|---|---|
Operační systém | Windows 10 | Windows 10 |
Procesor | Intel Core i5-2300 / AMD FX-4350 | Intel Core i5-6600 / AMD Ryzen 5 1400 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 650, 1 GB / AMD Radeon HD 7770, 1 GB | NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti, 4 GB / AMD Radeon RX 570, 4 GB |
DirectX | DirectX 11.0 | DirectX 11.0 |
Operační paměť | 4 GB | 4 GB |
Pevný disk | – | – |
• Zdroj: Steam (24. 6. 2021)
• Oznámení: 20. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman
O tom, že je americký fotbal brutálním sportem, ve kterém praskají žebra a čas od času teče i trocha krve, není třeba diskutovat. Může být však ještě o mnoho hůř. V Blood Bowl 3 budeme mít možnost vidět alternativní verzi tohoto sportu, v němž se budou střetávat různé rasy temného fantasy univerza Warhammer, jež je známo především tím, že se se svými obyvateli nepáře. Ty z vás, kteří se těšili na dynamický zážitek, musím už nyní zklamat, protože zápasy v Blood Bowl neprobíhají v reálném čase, nýbrž formou tahů, v jejichž rámci máte možnost pohnout se svými hráči a pokusit se s nimi dostat mičudu do soupeřovy zóny. Ten si ji samozřejmě bude pečlivě bránit, takže se musíte dostat přes jeho obranu a skórovat.
V základní edici Blood Bowl 2 bylo možné najít také zelenokožce, kteří ve svých řadách měli nepříliš inteligentní trolly.
Pohyb postaviček je v Blood Bowl jistý jen do okamžiku, než začnou překračovat své limity. Jakmile budete chtít po trpaslíkovi, aby uběhl o něco delší vzdálenost, než jaký má počet akčních bodů, je tu vysoká pravděpodobnost, že v průběhu své cesty uklouzne a nabije si čumák. Velkou roli budou v Blood Bowl 3 hrát kostky a náhoda, která je s nimi spojena. Když třeba váš hráč zakopne o vlastní nohu, je řada možností, jak to s ním nakonec dopadne. V nejlepším případě se mu podaří nespadnout a doběhne s míčem až do cíle. Nejhorší možností je naopak alternativa, kdy upadne tak špatně, že si zlomí vaz, díky čemuž o něj navždy přijdete.
Blood Bowl 3 by mělo v základu nabízet lidi, trpaslíky, zelené kůže, Chaos a skaveny. Každá z frakcí bude nabízet unikátní paletu hráčů, které půjde nasadit do pole. Časem se teoreticky můžeme těšit na Tomb Kings, různé typy elfů, ještěry a nezařazené profesionály, jejichž schopnosti jsou mezi hráči Blood Bowl doslova legendární. Plný rozsah dostupných frakcí však v současnosti není zcela znám, protože se vývojáři zaměřili jen na to, aby dali světu vědět, že jejich hra vůbec vyjde.
Ještěři patří mezi jedny z později přidaných frakcí Blood Bowl 2, snad se v Blood Bowl 3 budou vyskytovat už před vydáním.
Osobně jsem měl možnost opět se k Blood Bowl 2 před pár měsíci vrátit a stále se jedná o kvalitní hru dělící komunitu na dva tábory, což jsem pociťoval především při hraní s kamarádem. Měli jsme totiž každý jinou edici, díky čemuž jsem měl k dispozici všechny rasy, zatímco on disponoval jen částí celkového spektra, z čehož nebyl moc nadšen. Stejně tak se tento způsob rozsekání obsahu nelíbil ani komunitě, která to druhému Blood Bowl dala řádně sežrat. Doufám proto, že se tentokrát vývojáři i vydavatel vydají po lepší cestě a skrze Blood Bowl 3 dají hráčům natolik rozsáhlé spektrum týmů, že si nebudou mít důvod stěžovat. Nový Blood Bowl vyjde na PC, Xbox One a PS4 podle webu PC Gamer už příští rok.
• Zdroje: PC Gamer
+ ZDARMA
Promo elektronický klíč Blood Bowl 3 - Dice and Logos Pack - Nintendo Switch
+ ZDARMA
Promo elektronický klíč Blood Bowl 3 - Dice and Logos Pack - PC
+ ZDARMA
Promo elektronický klíč Blood Bowl 3 - Dice and Logos Pack - PS5
+ ZDARMA
Promo elektronický klíč Blood Bowl 3 - Dice and Logos Pack - Xbox
+ ZDARMA
Promo elektronický klíč Blood Bowl 3 - Dice and Logos Pack - PS4