FMCG akce FMCG akce

Call of Duty: Modern Warfare (RECENZE) zdárně přivádí sérii opět k životu, balancuje však na hraně korektnosti

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Call of Duty: Modern Warfare od Infinity Ward nemělo v době svého oznámení nejlehčí pozici. Zatímco někteří jeho předchůdci nebyli herní komunitou přijati právě nejpřívětivěji, jiní si zase v sérii vydobyli své čestné, těžce překonatelné místo. Podařilo se tedy letošnímu Call of Duty vyhnout neduhům svých méně populárních předchůdců a zároveň překonat ty oslavované? Dozvíte se v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)Dojmy z hraní (crossplay)Dojmy z hraní (Beta)Novinky

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: season 2 Ghost

Call of Duty: Modern Warfare (hra) | Call of Duty (IP) | Call of Duty: Modern Warfare (IP)

FPS Call of Duty: Modern Warfare je šestnáctým dílem herní série Call of Duty a zároveň rebootem podsérie Modern Warfare. Titul vyvíjí studio Infinity Ward a vydává společnost Activision. Hra vychází 25. 10. 2019 na PC, PS4 a Xbox One bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Call of Duty: Modern Warfare – RecenzeCall of Duty: Warzone – Recenze | Call of Duty: Warzone – Tipy

Části článku:


Obsah recenze Call of Duty: Modern Warfare (PS4 Pro)

 1. Kampaň Call of Duty: Modern Warfare vás donutí zamyslet se
 2. Zbraně orchestrem audiovizuální stránky
 3. Multiplayer a co-op: více zábavy, anebo frustrace?
 4. Tvůrci z Infinity Ward oživili sérii Modern Warfare (téměř) se ctí
 5. Recenze Call of Duty: Modern Warfare: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Call of Duty: Modern Warfare PC

Kampaň Call of Duty: Modern Warfare vás donutí zamyslet se

• Recenze: 30. 10. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Příběhem Call of Duty: Modern Warfare vás provází několik protagonistů, z nichž tři budete mít možnost i ovládat. Návratu se dočkal Kapitán Price známý z předchozích dílů Modern Warfare, který spojí síly s členem britských speciálních jednotek Kylem Garrick, velitelkou osvobozeneckých sil ve fiktivním Urzikstánu Farah, jejím bratrem Hadirem a agentem CIA agentem Alexem. Bojovat budete proti členům teroristické skupiny Al-Qatala a také ruské okupační armádě.

Call of Duty: Modern Warfare; wallpaper: cover
Letošní Call of Duty se opravdu povedlo... dokonalé však rozhodně není.

Přestože některé úkoly budete plnit se všemi členy vaší 4členné partičky, jiné se odvíjejí od konkrétní postavy, kterou v dané části hry ovládáte. Coby Kyle Garrick se pod dohledem zkušeného Pricea zúčastníte zejména naplánovaných operací zahrnujících stealth a noktovizor (noční vidění) – právě ty patřily k mým nejoblíbenějším.

V kůži operativce CIA Alexe se za doprovodu Farah zúčastníte divokých bojů proti ruským jednotkám v Urzikstánu a bojovnice za svobodu proti okupantům vás zavede do její vlastní bolestné minulosti. Dobrou zprávou je, že určité mise umožňují zvolit si vlastní postup, což jim dodává velký potenciál v oblasti znovuhratelnosti, a letošní Call of Duty se tak odklání od většiny svých předchůdců, ve kterých hráč neměl příliš „velké slovo“ a většinu času strávil následováním zkušenějšího vojenského kolegy.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: Kyle Garrick noční vidění
Plížení se pod rouškou noci a likvidování nic netušících vojáků je za doprovodu skvělého zvuku a grafiky jednoduše nezapomenutelné a myslím, že i díky těmto misím si Call of Duty: Modern Warfare budeme pamatovat.

Už od oznámení Call of Duty: Modern Warfare tvůrci zdůrazňovali zaměření hry nejen na realističnost, ale také na témata hýbající dnešním světem. V prvních dojmech z tohoto akčního FPS se skloňovala slova jako „brutální“ či „kontroverzní“ kampaň. Ta rozhodně nabídne několik momentů k zamyšlení.

Hlavu si však budete lámat nejen nad samotným příběhem, ale také nad tím, zda tvůrci v určitých úsecích své FPS nepřekročili pomyslnou hranici. To se týká i politické nekorektnosti. Příkladem je kapitola/mise „Highway of Death“ tedy „Dálnice smrti“ odkazující na letecký a pozemní útok amerických, kanadských, francouzských a britských ozbrojených sil na konvoj iráckých vojáků stahujících se z Kuvajtu v roce 1991, k němuž došlo na konci války v Perském zálivu.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: Alex, sniper Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: Hadirs rifle
Tvůrci se inspirovali nechvalně známou kapitolou historie USA.

Přestože měl tehdejší prezident USA, George Bush starší, zřejmě nechat ustupující irácké vojáky odejít z válečného pole, nařídil likvidaci všech, kteří se z Kuvajtu pokusili po této trase uprchnout. Výsledkem tak byly tisíce vyhaslých životů nejen vojáků vracejících se domů.

Na tom, že se vývojáři inspirovali historií, by nebylo nic špatného, problémem je, že v Call of Duty: Modern Warfare měla za útokem na dálnici nápadně připomínající tu mezi Kuvajtem a iráckým městem Safwan stát namísto americké ruská armáda. Vývojáři tak promarnili obrovskou šanci poukázat na chybu své vlastní země, čímž by jistě naplnili sliby o průlomové, dospělé kampani.

Call of Duty: Modern Warfare – Piccadilly (Gameplay)

Jednou z pasáží, která svým pojetím asi nejvíce vystihuje Call of Duty: Modern Warfare, je Piccadilly

Dokončení příběhové části hry vám zabere přibližně 5–6 hodin (v případě Call of Duty posledních let nic výjimečného), přičemž záleží na obtížnosti. Navzdory momentům, které vás donutí pochybovat nad některými rozhodnutími tvůrců, patří kampaň letošního přírůstku do série akčních FPS mezi ty nejlepší v rodině Call of Duty.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: Farah Karim Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: Farah Karim ve vězení
Farah Karim, bojovnice za svobodu Urzikstánu a jedna z hlavních protagonistek, se dočkala bravurně zpracovaného příběhu.

Věc, která však kampani také chybí, je s kratší délkou spojená hloubka. Silné momenty a zásadní témata totiž nedostávají tolik prostoru, jak by měly. Modern Warfare tak ve výsledku obsahuje zmíněné (i další) kontroverzní okamžiky, ale možná jim není věnována taková péče, jakou by si zasloužily. Myslím si, že co se jednotlivých charakterů či samotného děje týče, mohla hra nabídnout mnohem více než jen skvělý příběh Farah.

Zbraně orchestrem audiovizuální stránky

Přítomnost zcela nového enginu v Call of Duty: Modern Warfare je zřejmá, podobně jako zaměření tvůrců na realističnost, díky kterému každá z lokací dýchá svou vlastní atmosférou. Hra prošla výrazným face-liftem, ať už v oblasti textur, stínů... koneckonců, můžete se přesvědčit sami – screenshotů najdete v recenzi dost. Na první pohled poznáte také přítomnost motion-capture technologie použité k zachycení pohybů či mimiky herců.

Call of Duty: Modern Warfare – Clear House (Gameplay)

Jedna z typických misí letošního Call of Duty: Modern Warfare – Clear House.

Zvuková stránka nijak nezaostává za tou grafickou. Audio je totiž zejména v stealth misích důležité a to, že slyšíte každý protivníkům krok tehdy, když skutečně máte, je k nezaplacení. Pokud navíc kolem vás prosviští kulka s typickým hvízdnutím, není vám všechno jedno. A věřte mi, o podobné situace není nouze.

To mě přivádí k dalšímu pozitivu Call of Duty: Modern Warfare – zbraním. Působí mnohem realističtěji, každá z nich má vlastní hmotnost, kterou během hraní opravdu pocítíte a všechny k vám promlouvají svým autentickým zvukem. Jejich následné vylepšování v multiplayeru je navíc bohaté, od různých kosmetických úprav až po attachmenty dodávající vám v boji nemalou výhodu.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: přehlídka zbraní Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: sniper rifle Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: proxy war rc planes
Obrázek 1: Své smrtící hračky si můžete vylepšit podle vašich představ. Obrázek 2: Oproti předchozím dílům série se zbraně dočkaly obrovského vylepšení: grafického i zvukového. Obrázek 3: Ovládání vybuchujících RC letadélek sloužících k ničení nepřátelských vrtulníků bylo příjemným ozvláštněním.

Obtížnost je tentokrát výrazně vyšší. Přestože jsem nejnovější součást série hrála na obtížnosti „regular“, vícekrát jsem se zapotila. Vaše postava (ať už v kampani nebo multiplayeru) toho snese mnohem méně a vy tak musíte postupovat pomaleji a střílení naslepo vám zde rozhodně nepomůže. Koresponduje to se záměrem vývojářů vytvořit mnohem taktičtější Call of Duty, což vnímám jednoznačně jako pozitivum.

Multiplayer a co-op: více zábavy, anebo frustrace?

Pokud jste majitelem PS4, Call of Duty: Modern Warfare vám nabídne kompletní balení. Po dokončení kampaně se totiž můžete plynule vrhnout do plnění co-op misí či operací, bojovat o život v survival režimu (pro majitele PC a Xboxu bude dostupný až od 1. 10. 2020) či utkat se s hráči v několika režimech multiplayeru – takto to mělo vypadat podle tvůrců. Co z toho se ale naplnilo?

V první řadě je třeba říci, že multiplayer je zpracován velmi dobře a svůj oblíbený mód si v něm najde téměř každý. Čeká vás zde vše od divočiny pro 64 hráčů (32v32) v podobě Ground Waru (v budoucnu by měl podporovat až 100 hráčů) až po taktický 2v2 Gunfight režim – novinku v Call of Duty: Modern Warfare. A všechno mezi tím: klasika Search and Destroy (a její obměna Cyber Attack), obsazování vlaječek v Domination, Headquarters či realism mód zbavující vás HUDu. Právě tyto režimy (v rozsahu od 6v6 do 10v10) fungovaly bez problémů, respektive stejně dobře jako během zářijové bety.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: multiplayer operators Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: multiplayer kill streaks
Obrázek 1: V multiplayeru Call of Duty: Modern Warfare máte na výběr z několika operátorů. Obrázek 2: Do každého souboje můžete vyrazit s navoleným setem odměn za killstreaky.

Vyzdvihla bych například Cyber Attack, kde jsou síly obou týmů vyrovnané – uprostřed mapy je bomba, kterou musíte použít na zničení nepřítelova datového centra. A na čele vám navíc nebudou dělat vrásky spawn pointy nepřítele za vašimi zády, protože každý v týmu má pouze jeden život s tím, že vás může oživit ještě dýchající spolubojovník. Velmi dobrý je také 2v2 mód (který jsem si měla možnost vyzkoušet už v alfě) dokazující, že v jednoduchosti je krása. Dva dvoučlenné týmy stojící proti sobě s náhodným loadoutem zbraní a bez regenerace zdraví. Co víc dodat?

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: multiplayer deathmatch Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: multiplayer deathmatch
V multiplayeru Call of Duty: Modern Warfare nechybí ani klasika v podobě team deathmatche.

Výtku bych však měla k režimu Ground War, jenž svou obrovskou rozlohou mapky výrazně nahrává camperům. Pokud tento styl boje nemáte rádi a chcete se s nepřítelem utkat tváří v tvář, pak vězte, že předtím, než se k němu dostanete, vás s největší pravděpodobností složí jeho kolega odstřelovač mající pod palcem polovinu mapy.

Kromě klasického multiplayeru hra nabízí také co-op sekci rozdělenou na operace a mise. První ze zmíněných přímo navazují na příběh krátkými briefingy, po kterých se s dalšími třemi hráči pouštíte do boje proti AI (letos celkem obstojná). Základní premisou operací je plnění několika dílčích cílů na obrovských mapách.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: operace, seskok Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: groundwar
Co-op i multiplayerový mód Ground War nabízejí mapy s velkou rozlohou, Možná se později stanou i součástí battle royale režimu.

Může jít o záchranu rukojmí a jeho následné dopravení na specifickou pozici nebo získávání dat od nepřátelských velitelů. Přestože momentálně jsou dostupné pouze 4 operace, nejde o několikaminutové záležitosti a v některých se se svým týmem řádně zapotíte. Zejména díky neustále se respawnující AI, která vám ani na chvíli nedá klid, což dokáže být někdy frustrující a operace tak bohužel místy ztrácí svou dynamiku. Neustále totiž musíte likvidovat nepřátel namísto toho, abyste se soustředili na cíle operace.

Na konto misí se zatím nedá říct nic, protože jsem ve hře měla zatím k dispozici pouze jednu. Přestože by mělo jít o krátké úkoly zaměřené na získávání určitého počtu hvězdiček, po dohrání jsem se dočkala pouze času kompletace a oznámení „coming November“, takže na další si budeme muset očividně chvilku počkat.

Call of Duty: Modern Warfare – Operations (Gameplay)

Operace se odehrávají na obrovských mapách, hráči v 4členných týmech mají za úkol splnit cíle a zároveň se vypořádat s vlnami nepřátel.

Survival režim se od svého předchůdce z Call of Duty: Modern Warfare 3 téměř nezměnil. V 4členných týmech se pokoušíte ubránit vlnám protivníků, přičemž mezi jednotlivými koly máte trošku času na zakoupení potřebného vybavení. Náročnost nepřátelských jednotek se samozřejmě stupňuje a nastoupí proti vám i legendární juggernauti.

Navzdory několika neduhům trápícím multiplayer musím i tak říci, že nejde o nedostatky vysloveně neodstranitelné a hra pro více hráčů je stále schopna poskytnout dostatek zábavy. V případě co-op části hry si však budeme muset ještě počkat na dostupné aktualizace (doufejme, že zdarma), které by měly do hry přidat více misí a zároveň obohatit operace novými lokalitami.

Tvůrci z Infinity Ward oživili sérii Modern Warfare (téměř) se ctí

Jelikož se vývojáři rozhodli oprášit trilogii Modern Warfare, kterou mnozí považují za nejlepší výtvor v celé sérii, vstoupili tak trochu na tenký led. Jedinou správnou cestou se totiž stalo jakési oživení Modern Warfare pomocí implementace nových prvků, avšak aniž by upozadili klíčové elementy, které dělaly trilogii tak výjimečnou.

Základní otázkou tedy zůstává, zda je Call of Duty: Modern Warfare stále Call of Duty? Jednoznačně ano. Jen je prostě mnohem lepší. Během hraní jsem ani chvíli neměla pocit, že by šlo o jinou hru, což já osobně považuji za velké plus. Studio si však tímto na sebe ukulo dvousečný meč – nové Modern Warfare na jedné straně své předchůdce na plné čáře poráží v oblasti audiovizuálu a částečně také multiplayeru, čili skalní fanoušky určitě nezklame.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: hlavní postavy
Call of Duty: Modern Warfare se svojí dějovou částí řadí mezi ty lepší díly série, avšak například takové Black Ops 1 (od studia Treyarch), které do série přineslo originální a relevantní kampaň nutící mnohé hráčů opět otevřít knihy dějepisu, nepřekonává

Na straně druhé je tu nižší pravděpodobnost, že váš kamarád zbožňující Battlefield se doma namísto bůžka EA začne modlit k Infinity Ward – mnozí by totiž mohli namítat, že Call of Duty: Modern Warfare neobsahuje dostatek inovativních prvků. Podle mého názoru je obsahuje tak akorát, aby si ještě dokázalo zachovat svou tvář – koneckonců, jde přece o reboot.

Zapomínat ale nesmíme ani na ne právě nejlépe dotaženou kampaň, u níž se jazýček vah naklání spíše ke kontroverzi a politické nekorektnosti než k revoluci v sérii… a menší problémy sužují také multiplayer a co-op. Přesto si však myslím, že letošní Call of Duty má co nabídnout a navzdory zmiňovaným nedostatkům bych ho fanouškům akčních FPS od Infinity Ward doporučila. Call of Duty však zůstává věrné svému jménu a hráčům hledajícím hlubší a delší příběhový zážitek, méně problémový multiplayer či pestřejší co-op bych radila hledat jinde.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Call of Duty: Modern Warfare: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 82 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
85 %
 Audiovizuální zpracování
89 %
 Znovuhratelnost
78 %
Call of Duty: Modern Warfare; recenze

Klady

 • Výborná grafika a zvuk
 • Zábavný multiplayer
 • Remodelované zbraně
 • Taktičtější pojetí hry
 • Nové módy Realism a 2v2 Gunfight

Zápory

 • Slabá délka kampaně
 • Náročná témata, která by si zasloužila více pozornosti (např. vyobrazení Ruska příliš neodpovídá proklamované snaze o nečernobílou kampaň)
 • Drobné nedostatky v multiplayeru, který by měly být (doufejme) v budoucnu odstraněny
Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Hrám se věnuji od svých dvanácti let, kdy byly na vrcholu mého žebříčku strategie Cossacks, Age of Empires, legendární Mafie či taktická střílečka Brothers in Arms. Dnes mě pravděpodobně najdete vymetat lobby multiplayeru nejnovějšího Call of Duty. Z emotivní jízdy v podobě The Last of Us se nejraději vzpamatovávám u GTA V a pokud zrovna nesekám nemrtvé v nějaké zombikárně, tak se určitě pokouším objevit moji další oblíbenou hru v nepřeberné studnici indie titulů.

Call of Duty: Modern Warfare – Novinky

 1. (15. 2. 2020) Battle pass se drasticky nemění, operátor Ghost a mapka Rust potěší nostalgické hráče
 2. (15. 1. 2020) Objemnější update přinese 3v3 Gunfight
 3. (17. 12. 2019) Za zobrazení počtu smrtí během zápasu si připlatíme
 4. (5. 12. 2019) Grindování zdar!
 5. (28. 11. 2019) První sezóna startuje už 3. prosince
 6. (25. 11. 2019) „Hvězdičkový“ hodnotící systém je zpět
 7. (18. 11. 2019) Dvě stovky hráčů a gigantická mapa, tak má vypadat battle royale v podání Modern Warfare
 8. (14. 11. 2019) Díky Trials si zkušenosti „vyděláte“ mnohem rychleji
 9. (11. 11. 2019) Mód Hardpoint je zpět
 10. HW nároky pro Call of Duty: Modern Warfare PC

Battle pass se drasticky nemění, operátor Ghost a mapka Rust potěší nostalgické hráče

• Novinka: 15. 2. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

S novou sezonou battle passu (jeho fungování je blíže popsáno v novince o první sezóně multiplayeru) přišlo opět 100 čerstvých tierů. Ty vám postupným odemykáním mohou přinést kosmetické předměty či skiny. Ani nyní za něj platit nemusíte, počítejte ale s tím, že nebudete moci odemknout všechny tiery na rozdíl od platících hráčů. Dobrou zprávou ale je, že dvě nové zbraně (útočná puška Grau 5.56 a samopal Striker 45), které v battle passu najdeme, jsou opět zdarma – dostanete se k nim pouze hraním a získáváním XP.

Official Call of Duty: Modern Warfare – Season Two Trailer

Přestože čerstvý battle pass přinesl hodně obsahu, nejdiskutovanějším je režim battle royale. Na jeho budoucí zakomponování do hry odkazuje několik faktů.

Očekávanými lahůdkami druhé sezóny a zároveň odkazem na předešlé díly Modern Warfare se stal i nový operátor Ghost (je součástí placené části battle passu) společně s mapkou Rust, která patří k těm menším v rámci multiplayeru, ale musím říci, že se ctí pokračuje ve šlépějích své předchůdkyně z Call of Duty: Modern Warfare 2.

Mezi novinky patří také mapky Bazaar (Gunfight), Zhokov Boneyard (Ground War) a Khandor Hideout či Atlas Superstore, přičemž poslední dvě jmenované se nebudou vztahovat k specifickému módu multiplayeru a zahrajeme si na nich tedy v různých režimech.

Call of Duty: Modern; screenshot: season 2
Na infomapě můžete vidět obsah, který se k hráčům dostane v druhé sezóně battle passu.

Nebyl by to však správný battle pass v Call of Duty: Modern Warfare, kdyby nepřinesl nové módy. Zombíci se nově kromě Infected režimu objeví také v Infected Ground War, Search and Destroy dostane své dvojče s pár obměnami v podobě Demolition a posledním přírůstkem je NVG Reinforce kombinující prvky Domination a Search and Destroy, a jak již název napovídá, hlavní výbavou budou brýle na noční vidění. Přibyly také výcvikové mise v sekci trials.

Call of Duty: Modern; screenshot: Ghost operator Call of Duty: Modern; screenshot: mapa Rust
Operátor Ghost a mapka Rust potěší mnohé fanoušky předešlých dílů akčního FPS zaměřeného na moderní válku.

Více informací o mapách a režimech v druhé sezóně hry pro více hráčů naleznete na oficiálních stránkách. Novinkou je i herní playlist Call of Duty League Ruleset. Ten obsahuje módy s upravenými pravidly používané v profi zápasech Call of Duty ligy. Zklamalo mě však, že nedisponuje samostatným žebříčkem, v jehož rámci by probíhala soutěž mezi hráči, čímž by byla tato „simulace" profesionální ligy ještě více umocněna.

Battle royale v letošním Modern Warfare stále není, přesto vzbuzuje nejvíce pozornosti

O battle royale v Call of Duty: Modern Warfare jsme si zaspekulovali i my. V té době však bylo k dispozici podstatně méně informací. Dnes je situace trochu jiná a určité spojitosti mezi dříve leaknutou údajnou mapkou battle royale a trailerem k druhé sezóně battle passu jsou již viditelnější.

Faktem navíc je, že se v úvodním filmečku objevily i další náznaky blížícího se battle royale. Ať už jsou to vojáci seskakující na bitevní pole z letadla, nebo dozelena zbarvený plyn, který by mohl symbolizovat zmenšující se zónu bezpečí, která postupně nutí hráče k přímému boji, což známe z jiných titulů battle royale žánru.

Call of Duty: Modern; screenshot: battle royale mapa Call of Duty: Modern; screenshot: gas
Porovnáme-li závěrečný záběr intra s mapkou, můžeme na nich najít stejné oblasti, což by znamenalo, že se opravdu díváme na záběry z battle royale a zároveň by to potvrzovalo teorii, že bojiště v tomto režimu bude tvořit několik oblastí z multiplayerových map či co-op misí.

V hlavním menu se také objevila nová, zatím zamknutá sekce. Uživatel redditu ARedWerewolf se však pochlubil glitchem, díky kterému se do této části hry dostal a ocitl se v menu tzv. Warzone, což má být právě nový battle royale pod taktovkou Infinity Ward. Tomu napovídá i následné hromadné mazání tweetů zobrazujících záběry z této části hry na základě copyrightu, za čímž prý stojí vydavatel Activision.

Na YT kanálu TheGamingRevolution se dokonce objevilo video údajného leaknutého gameplaye z tohoto módu (momentálně už není k dispozici). Jak informuje portál Videogameschronicle, zabanování herních účtů lidem, jejichž hra se chybně automaticky připojila do režimu Warzone, se také stalo skutečností. Je tak zřejmé, že Activision je na jakékoliv leaky spojené s potencionálním battle royale dost choulostivé a jde po každém, kdo je vypustí, což opět může potvrzovat budoucí přítomnost módu ve hře.

Call Of Duty Modern Warfare – Season 2 In Game Cinematic Trailer

Intro druhé sezóny multiplayeru obsahuje mnoho prvků, které by mohly odkazovat na blížící se battle royale režim.

Co tedy k druhé sezóně battle passu dodat? Stále se jen rozjíždí a myslím si, že zajímavější obsah nás čeká s přibývajícími dny. Nejvíce jsem samozřejmě zvědavá na (ne)zakomponování módu battle royale do hry a zajímá mě, čím do tohoto stále velmi populárního žánru Infinity Ward přispěje. Koncem minulého roku se totiž internetem šířily zprávy o tom, že vývojáři plánují tento režim obohatit o různé inovativní prvky.

Call Of Duty Modern Warfare; screenshot: multiplayer, season 2
Druhá sezóna v Call of Duty: Modern Warfare potrvá téměř dva měsíce, je však možné, že bude prodloužena jako ta předešlá.

Zároveň se ale nemohu vyhnout mírnému skepticismu, když si vzpomenu na problémy se sniper-kempery, které mají hráči na velkých mapách určených pro mód Ground War, kde pobíhá až 64 lidí. Je sice fakt, že se tvůrci rozhodli prostřednictvím nejnovějšího patche problém částečně vyřešit (na mapě Krovnik Farmland byl zamezen přístup na druhé patro budov, což odstřelovačům částečně zkomplikovalo situaci), v případě battle royale by to byl však mnohem tvrdší oříšek. Co myslíte, jak se v Infinity Ward poperou s touto výzvou? A dočkáme se battle royale už v druhé sezóně battle passu?

• Zdroje: YouTube, Twitter, blog.activision.comObjemnější update přinese 3v3 Gunfight

• Novinka: 15. 1. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Infinity Ward před pár dny vydalo update oznamující několik změn, které si postupně najdou cestu do Call of Duty: Modern Warfare. Tou největší ze zatím zveřejněných je určitě režim 3v3 Gunfight, nově proti sobě postaví hned 6 hráčů (ve dvou 3členných týmech). Osobně mě fungování tohoto režimu velmi zajímá, protože nedávno do hry přibyly velmi malé mapky (Atrium či Shipment), které mohou v kombinaci se souboji tří na tři působit až příliš stísněně. Je však možné, že nakonec zůstanou vyhrazeny pouze pro 2v2 či 1v1 Gunfight.

Tvůrci také oznámili, že pro změny týkající se multiplayerových playlistů budou vyhrazeny úterky. Čtvrtky se zase ponesou ve znamení vývojářských deníčků či blogů a v pátky můžeme očekávat příspěvky v komunitním blogu Infinity Ward.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: multiplayer, vojáci
Po více než měsíci od spuštění první sezóny battle passu nás v autoři z Infinity Ward lákají na další příliv novinek.

Vývojáři také hlásí návrat Gunfight Tournamentu, který sklidil nemalý úspěch. Turnaj je založen na eliminačních soubojích v režimu Gunfight (celkem 32 hráčů, 16 týmů a 8 kol). Na konečného vítěze navíc čeká vzácný kosmetický předmět (například skin) i odměna ve formě XP. Dočkáme se také různých 2XP eventů hodících se při zdolávání jednotlivých příček battle passu. A pokud pro vás není současný počet loadoutov dostačující, v průběhu příštích týdnů přibudou volné sloty pro vaše zbraně (jejich přesný počet zatím upřesněn nebyl).

Nově vytvořenou tabulku spravovanou přímo vývojáři z Infinity Ward, kde můžete sledovat jednotlivé updaty, najdete zde.

• Zdroje: Infinity WardZa zobrazení počtu smrtí během zápasu si připlatíme

• Novinka: 17. 12. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Na první pohled se může zdát, že finanční politika Activision se od časů Black Ops 4 zahlceného loot boxy a pay-to-win mechanikami zlepšila. Množství módů a multiplayerových mapek pravidelně přidávaných do hry zcela zdarma společně se dvěma čerstvými zbraněmi v rámci battle passu? Zní to perfektně a dá se říci, že sliby Activision opravdu plní... bohužel pouze do jisté míry.

Americký vydavatel totiž opět natahuje své dlouhé prsty do peněženek hráčů. Tentokrát se rozhodl zpoplatnit základní složku hry, která byla v sérii Call of Duty implementována vždy – v předešlých dílech jsme měli běžně během zápasu přístup jak k počtu našich zabiti, tak i smrtí. Poslední zmíněná statistika nám však byla v nejnovějším Call of Duty odepřena. V průběhu zápasu se můžeme podívat pouze na údaj o počtu zabití a asistencí. Chceme-li zjistit, kolikrát jsme (ne)slavně zaklepali bačkorami, musíme si počkat na konec utkání. Tato statistika byla žádaná již od vydání Modern Warfare a Activision se tak rozhodlo vyřešit tento problém po svém.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: time to die watch
Společnost Activision si zpoplatněním základního prvku hry proti sobě poštvala nemalou část herní komunity.

V placeném balíčku s názvem Mother Russia totiž kromě kosmetických doplňků najdete i speciální hodinky zobrazující počet úmrtí během multiplayerového zápolení. Bundle však stojí 2000 COD Points, tedy 20 eur. Pokud již máte nějaké COD našetřeno, vyjde vás samozřejmě levněji, ale princip zůstává stejný. Activision si účtuje peníze za chybějící část hry, kterou si musíme dokoupit, což se opravdu nedá nazvat férovým přístupem.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: mother russia bundle
„Time to Die“ hodinky jsou dostupné v časově omezeném bundlu v in-game storu Call of Duty: Modern Warfare.

Některým utracení 20 eur poskytne výhodu nad ostatními, kdy jim znalost počtu svým smrtí pomůže určit ten správný herní styl už během samotného zápasu. Na druhé straně, tato statistika není pro multiplayer zásadní, mnozí hráči se obejdou i bez ní a klíčovou je zejména v Team Deathmatch.

Dalo by se tedy říci, že Activision stále balancuje na pomyslné hranici mezi platbou za „výhradně kosmetické doplňky“ a „doplňky, které vám vlastně v hraní trochu pomohou“, čímž se pomalu ale jistě blíží k pay-to-win systému.

Osobně mi statistika úmrtí během hraní nikdy nechyběla a nad celou situací bych de-facto mohla mávnout rukou, ale přesto mě přístup Activision velmi zklamal. Je totiž zřejmé, že se stále pokouší najít způsob, jak do Call of Duty: Modern Warfare dostat placený obsah (i přes své předchozí sliby), neustále tak pokouší trpělivost hráčů a je jen otázkou času, kdy se to zopakuje.

• Zdroje: lowyat, Hot Hardware, Techspot, IGNGrindování zdar!

• Novinka: 5. 12. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

První sezóna přinášející zatím největší update do multiplayeru Call of Duty: Modern Warfare odstartovala 3. prosince a zároveň s sebou přinesla i battle pass. Zejména na ten byla většina lidí zvědavá, jak vlastně bude fungovat a zda se do něj přece jen nedostali mikrotransakce zvýhodňující majetnější hráče.

Call of Duty: MW – Door kick I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No CommentaryCall of Duty®: Modern Warfare® Official Battle Pass Trailer

Battle Pass oficiálně zavítal do Call of Duty: Modern Warfare. Byla to od vydavatele Activision správná volba?

O tom, co do hry přibylo se spuštěním první sezóny, si můžete přečíst v naší předešlé novince. Dnes se podíváme na zoubek hlavně battle passu obsahujícímu 100 odemknutelných tierů. Přichází ve dvou verzích, zdarma a placené, a liší se počtem dostupných tierů. Ti, kteří si vystačí s bezplatnou verzí, si postupným hraním a levelováním odemknou něco málo přes 20 tierů, k těm zbylým ale přístup mít nebudou.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: items Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: price
Obrázek 1: Infografika představující předměty obsažené v první sezóně. Obrázek 2: Na výběr je klasický placený battle pass, ale také bundle (ten vás vyjde na 2 400 COD Points) umožňující vám najednou odemknout prvních 20 tierů.

Velmi podstatnou a zároveň skvělou zprávou je, že dvě nové zbraně (Holger-26 a RAM 7) se nacházejí právě v rozmezí těchto zdarma dostupných tierů a dostanou se k nim všichni, aniž utratili jediný cent.

Hráči platící za battle pass mají přístup k celé stovce tierů obsahující (zatím?) výhradně kosmetické předměty, jako například přívěsky či skiny na zbraně, operátory a podobně. Call of Duty: Modern Warfare se navíc inspirovalo Fortnitem a vypadá to tedy tak, že za battle pass bude stačit zaplatit pouze jedenkrát.

Stojí 1 000 COD Points, které vás v PS Store vyjdou přibližně na 10 dolarů. Jakmile však Battle pass na začátku první sezóny odemknete, podle tvůrců byste měli být na jeho konci schopni vydělat si na ten další, neboť během levelování máte možnost získat až 1 300 COD Points. Samozřejmě záleží na tom, jak často budete hrát a hlavně grindovat!

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: cod points Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: ram 7
Obrázek 1: COD Points se dají použít i na přeskakování jednotlivých tierů. Obrázek 2: Zbraně dostupné v aktuální sezóně jsou naštěstí zdarma.

Ti z vás, kteří si potrpí jen na nové zbraně, tedy vybavení ovlivňující hru, tak mohou být klidní. Smrtící hračky jsou k dispozici zdarma, a samozřejmě i část z kosmetických předmětů. Pokud se ale mezi vámi najdou i skalní fanoušci skinů či různých doplňků, v Infinity Ward mysleli i na vás. Je zde totiž možnost jejich zakoupení v in-game store. Momentálně v něm najdete celkem 5 různých tematických bundlů (jsou však časově omezené).

Zdá se, že v Activision nakonec přece jen zvolili shovívavější finanční politiku vůči hráčům, jednorázová platba za battle pass po vzoru Fortnite je toho důkazem a osobně se mi tento systém velmi líbí. Obsah dostupný v sezóně je navíc do multiplayeru dávkován postupně a každé 1–2 týdny se tak budeme mít na co těšit. Je třeba si také uvědomit, že mapy, které byly v některých předešlých Call of Duty placené (v rámci season passu), jsou do hry přidávány zdarma.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: bundle texas Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: gambler bundle
Pokud na vaší zbrani nesmí chybět výstižná nálepka či přívěsek, speciální tematické bundle jsou ideální pro vás

Najdou se samozřejmě i kritici, kteří by placený battle pass ve hře za několik desítek eur nejraději neviděli vůbec. Začali se ozývat už i první hráči označující současný battle pass jako „pay-to-win“, protože si je možné každý z tierů zaplatit. Platící hráč tak má možnost získat zbraně mnohem dříve než ten, kdo dává přednost pracnému zdolávání jednotlivých tierů pouze pomocí grindu - ten se pro získání obou zbraní musí probojovat až po tier číslo 31. Tvůrci by proto mohli zvážit umístění zbraní v první pětce či desítce tierů, čímž by se do budoucna částečně vyrovnaly síly platících a neplatících hráčů.

Jisté ale je, že oproti Black Ops 4 máme tentokrát větší svobodu v rozhodování se, co uděláme se svými penězi a nejsme nuceni kupovat lepší vybavení a loot boxy. Pro mě osobně je navíc stále nejpodstatnější fakt, že všechny mapy a módy multiplayeru mohu zahrát zcela zdarma a kosmetické doplňky beru pouze jako motivaci například na získání lepšího skóre a vyššího počtu XP.

• Zdroje: Forbes, Activision.blog, YouTubePrvní sezóna startuje už 3. prosince

• Novinka: 28. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Těsně před vydáním Call of Duty: Modern Warfare se tvůrci kromě absence mikrotransakcí a loot boxů zaklínali také nahrazením season passu (podle jejich slov rozdělujícího hráčů na základě majetnosti) tzv. battle passem a zároveň systémem sezón, který známe například z Fortnitu. Tehdy jsme zatím nevěděli, jak bude fungovat a co všechno máme očekávat, ale díky oficiálnímu prohlášení tvůrců začínáme mít jasno.

První sezóny se dočkáme už za pár dní (3. prosince) na všech platformách najednou a co je nejpodstatnější, zcela zdarma. Zatím je oznámených 6 mapek (mezi nimi také předchozími díly série Call of Duty inspirované Crash a Shipment, informoval o nich leaker Senescallo). Kromě těchto čerstvých multiplayerových hřišť se můžeme těšit i na nový mód Reinforce – jakousi kombinaci režimů Domination a Search and Destroy, ve kterém hráči (pouze s jedním životem) bojují o vlaječky.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: battle pass roadmap
Nejrozsáhlejší update v historii Call of Duty přinese pořádnou nálož obsahu – navíc úplně zadarmo.

Režim On Site Procurement (O.S.P.) obohacující Gunfight zažije návrat z alphy multiplayeru společně s Infected módem, o němž se šuškalo přibližně před dvěma týdny. Přibudou také 4 zbrusu nové Spec-Ops mise a dvě zbraně: RAM-7 a Holger-26.

Opět připomínám, že výše zmíněný obsah by měl být v čase vypuštění k dispozici zdarma a osobně doufám, že to tak i zůstane. Většina hráčů totiž multiplayer hraje zejména kvůli odemykání zbraní či parků a fakt, že si je nebude možné zakoupit, ale pouze vybojovat, je skvělý. Další součástí průběžného updatovanými hry o nový obsah se však stane i battle pass. Ten by měl být dostupný ve dvou verzích. „Free“ varianta bude obsahovat stejné kosmetické doplňky jako ta placená, nevíme však, zda půjde o stejný počet doplňků, anebo v té placené najdete větší výběr. Na konkrétní informace si musíme počkat do 3. prosince. Battle pass bude možné údajně koupit i za COD Points, tedy in-game menu.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: operators mara Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: operators nikto
Vyvolení youtubeři, kteří byli v srpnu pozváni na show před představením Call of Duty: Modern Warfare, si měli možnost prohlédnout dva nové operátory s předstihem.

Multiplayerové režimy a mapy však nejsou jedinou novinkou, kterou první sezóna přinese. Na bojové pole totiž budeme moci vyrazit v kůži dvou nových operátorů – Venezuelanky Mary, která se stala jakousi hlavní tváří první sezóny (vidíme ji na infografice), a vojáka jménem „Nikdo“ (tedy „Nikdo“).

Pokud by do multiplayeru každé dva týdny přibyl nový obsah, zprávy o téměř 40 mapách a 30 módech, které se ve hře mohou teoreticky objevit, znějí stále uvěřitelněji. Pokud se totiž systém sezón bude podobat tomu z Fortnite, měla by jedna sezóna trvat dva až tři měsíce a za ten čas by hra byla updatovaná až 8krát (každé dva týdny), což by podle modelu z roadmapy znamenalo alespoň 5 mapek a 3 módy v rámci jednoho updatu. To by však bylo opravdu velké množství a uvěřím, až když se to stane skutečností.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: multiplayer co-op
Multiplayer Call of Duty: Modern Warfare buď milujete, anebo nenávidíte.

Zatím však nevíme, jak dlouhá je jedna sezóna a čekáme také na další zprávy o battle passu. Vypadá to však, že (alespoň nyní) obsahuje pouze kosmetické doplňky, ty je navíc možné získat prostřednictvím hraní a battle pass tak využijí hráči, kteří nebudou ochotni do hry investovat tolik času a odemykat si skiny či ostatní doplňky takříkajíc peněžitou svépomocí.

V případě, že vydavatel Activision nezmění tento model a do battle passu nakonec nepropašuje mikrotransakce s vlivem na gameplay, je zde velká šance, že Call of Duty bude mít zase jednou silnou komunitu a její rozdělování na základě herních platforem či množství peněz na kreditce se stane minulostí.

• Zdroje: GamesRadar+, PC Gamer, Forbes, Activision.blog, YouTube (eColiEspresso)„Hvězdičkový“ hodnotící systém je zpět

• Novinka: 25. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Vedle Spec-Ops misí zmiňovaných v úvodu hru obohatil i playlist Realism Moshpit (zbavující hráče HUDu), který nově obsahuje módy Domination, Hardpoint, Headquarters a Kill confirmed. Dále byl do letošního Call of Duty přidán režim Gun Game, oblíbený z předešlých her rodiny Call of Duty. Kromě přidání nových elementů do hry došlo i na opravu těch stávajících prostřednictvím patche, celý seznam úprav si můžete přečíst zde.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: harbinger Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: harbinger plane
V Spec-Ops misi Harbinger máte za úkol získat informace o poloze informátora a následně ho zachránit.

V případě Spec-Ops jsme se revoluce nedočkali a i ty nejnovější fungují po starém. Vyslechnete si úvodní briefing a následně na vás čeká několik dílčích úkolů, jejichž úspěšné zdolání vám zajistí splnění celé mise.

Zajímavějším přírůstkem do multiplayeru je Door Kick – mise zařazena v tzv. „Classic Spec-Ops“ sekci (doplňuje operaci Safeguard, dostupnou už při vydání hry), v níž je výkon a rychlost hráče na konci ohodnocen hvězdičkami a následně i XP body. Na podobné vlně se nesou také Trials úlohy, do těch však nemá přístup každý hráč (dokud nedosáhne rank 55 a ve váčku nebude mít pár vstupenek).

Call of Duty: MW – Door kick I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Classic Spec-Ops mise nepatří mezi ty nejlehčí.

Dobrou zprávou je také návrat Gun Game (v minulosti byl součástí CoD: Modern Warfare 3, CoD: Infinite Warfare či Black Ops). Základním principem je získání 18 bodů, respektive stejného počtu zabití náhodně generovanými zbraněmi. Letošní Call of Duty však Gun Game opepřilo Nightvision režimem.

Call of Duty: MW – Gun Game I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Znovuzrození Gun Game módu mnohé hráče potěšilo.

Mód je zpracován velmi dobře a je určený pro ty hráče, kteří dávají přednost akci před pomalejším taktickým postupem. Některé ze smrtících hraček obdržíte i s attachmenty, na perky ale rovnou zapomeňte. Gun Game prostě prověří vaši flexibilitu, protože zde nemáte možnost si navolit svůj maximálně vyšperkovaný loadout a do rukou se vám dostane vše od Coltu nebo Desert Eagle až po lehký kulomet či odstřelovací pušku.

...a zase ty leaky

Pokud se z přidávání obsahu do hry stane 1–2týdenní tradice, máme se na co těšit. Na obrázcích níže si můžete prohlédnout také uniklé mapky inspirované předchozími díly Call of Duty: Modern Warfare, které uveřejnil leaker Senescallo (v naší minulé novince jsme se věnovali jeho předpovědím ohledně battle royale režimu v Call of Duty: Modern Warfare).

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: battle pass leak Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: map crash leak Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: map wetwork leak
Kromě údajného screenshotu z battle passu (obrázek 1) se na redditu objevily také mapy, které by se v budoucnu mohli do hry reálně dostat.

Už v prosinci bychom se však měli dočkat i battle passu. Podle Senescalla přinese 100 postupně odemknutelných tierů. Ty si prý bude možné zakoupit za COD points, zmíněný příspěvek leakera na redditu je už však smazán.

Podle dalšího insidera jménem TheGamingRevolution se navíc máme těšit na nové operátory (o těch informoval i Senescallo), které si také budeme moci zakoupit v in-game storu společně se zbraněmi. Sám však upozorňuje na neoficiálnost informací a veškeré vybavení možná budeme moci získat pouze hraním. Operátoři jsou navíc kosmetickým prvkem hry, což zatím koresponduje s uveřejněnými plány vývojářů. Uvidíme tedy, jestli se i tyto předpovědi leakerů Senescalla a TheGamingRevolution zapíší jako pravdivé.

• Zdroje: GamesRadar+, Bleedingcool, Forbes, Windows Central, Eurogamer, Reddit, TwitterDvě stovky hráčů a gigantická mapa, tak má vypadat battle royale v podání Modern Warfare

• Novinka: 18. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Ne, nejde bohužel o oficiální zprávu, ale přináší ji uživatel Redditu Senescallo, kterému se podařilo úspěšně předpovědět přidání mapky Shoot House do multiplayeru. Leaker nedávno uveřejnil další příspěvek odhalující možný budoucí obsah hry pro více hráčů. Tento dataminer se „prohrabal“ soubory letošního Call of Duty a dokázal z nich vytáhnout nejednu zajímavou informaci víceméně potvrzující i několik měsíců staré spekulace.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: battle royale detaily Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: battle royale lokace
Leak poskytl množství informací o režimu battle royale v CoD: Modern Warfare.

Fakt, že se tvůrci z amerického studia (údajně) rozhodli do hry zakomponovat battle royale mód, není žádným překvapením – Fortnite a PUBG stále patří k nejúspěšnějším hrám. Call of Duty: Modern Warfare by si tak znovu „rozšířilo obzory“ a do svých sítí by nepochybně polapilo i nějaké vyznavače tohoto žánru plus fanoušky Blackoutu z loňského Black Ops 4.

Nemohli jsme si ale myslet, že se v Infinity Ward spokojí s battle royale, který se svým rozsahem bude pouze blížit současným králům tohoto žánru. Výsledkem jsou tak zvěsti (opět připomínám, že jsou zatím nepotvrzené) o obrovské mapě nabízející prostor až pro 200 hráčů. Kromě toho, že na ní najdeme 15 zón a 6 oblastí zájmu, přinese i jednu zajímavou novinku. Po smrti se totiž hráč ocitne v „Gulagu“, kde bude bojovat o přežití (v souboji jeden na jednoho) a zároveň také o návrat do hry. V určitých okamžicích se však brány vězení otevřou a do boje se vrátí všichni hráči. Jindy vám zase hra opětovně se spawnout už neumožní.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: mapa
Mapa pravděpodobně vznikne spojením několika rozsáhlejších map z Ground War nebo Spec-Ops.

Novinkou je také tzv. „Plunder system“. Nabyté body (Plunder) získané eliminací nepřátel a plněním misí si v tomto systému budete moci vyměnit za zkušenosti v jednom ze speciálních bankomatů rozmístěných po mapě. Pokud se je ale rozhodnete uložit v bance, spustí se v ní alarm a vy se tak můžete rozloučit se stealth přístupem.

Stále nevíme, zda se battle royale v Call of Duty: Modern Warfare opravdu dočkáme, nicméně dosud zveřejněné informace tomu nasvědčují. Jako velmi nadějný se jeví začátek roku 2020, což potvrdili dva insideři – LongSensation („leaknul“ správný název letošního výtvoru od Infinity Ward) a TheGamingRevolution (v minulosti úspěšně předpověděl například 2v2 Gunfight mód).

Zmiňovaní pánové hovoří také o tvorbě samostatného, zdarma stáhnutelného BR režimu. Portál charlieintel.com dokonce tvrdí, že battle royale má na starosti studio Raven Software, jež se podílelo na tvorbě nemalého množství Call of Duty her.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: Ground War
Bude „slepenec“ několika map nakonec fungovat, anebo poskytne některým hráčům neférové výhody?

Leak, kterému jsme se věnovali v dnešní novince, potvrzuje mnoho již zveřejněných hypotéz a zvyšuje tak šance, že bychom se battle royale režimu v blízké budoucnosti opravdu mohli dočkat. To, zda tato součást hry dorazí v dobrém technickém stavu (snad se nezopakují problémy sužující například Trials úlohy), je zatím samozřejmě otázkou a skutečnou zkouška přijde až při vypuštění dvou stovek hráčů na obří bojové pole.

Když navíc vezmu v úvahu, že součástí obrovské mapy má být i Tavorsk District plný vysokých budov, které jsou živnou půdou pro snipery-campery (čest výjimkám), mám trošku pochybnosti o atraktivitě tohoto battle royale. Nerada bych však režim shazovala ještě před vydáním a to, zda bude spuštěn s větším množstvím pozitiv než much, ukáže nakonec až čas.

• Zdroje: GamesRadar+, VG247, Forbes, Windows Central, IGNDíky Trials si zkušenosti „vyděláte“ mnohem rychleji

• Novinka: 14. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Pokud už jste měli možnost v multiplayeru nejnovějšího Call of Duty strávit nějaký ten čas, určitě jste si všimli, že systém prestiže z minulých dílů byl nahrazen tzv. „officer ranks“, tedy důstojnickými hodnostmi (o této změně se dočtete níže v článku). Vaše stoupání po hodnostním žebříčku se nyní může zrychlit díky novince s názvem Trials, jež se nese ve znamení různých výcvikových operací zaměřených na hráčovy kvality. Pro účast v nich potřebujete vstupenky, které napříště získáváte plněním úkolů – avšak pouze v rámci officer ranks (odemknutelné jsou od ranku 56).

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: trials Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: trials sniper rifle
O misích hodnocených hvězdičkami se hovořilo již v době vydání Call of Duty: Modern Warfare, kdy je většina hráčů očekávala jako součást co-opu. Vypadá to však tak, že tvůrci se je nakonec rozhodli zakomponovat do multiplayeru.

Vstupenka vám poskytne přístup do jednoho výcviku a zároveň tři pokusy získat co nejlepší „vysvědčení“. Na základě vašeho výkonu budete ohodnoceni žádnou až třemi hvězdičkami, přičemž od jejich počtu se následně odvíjí množství získaných XP. O vstupenky na konci sezóny ale přijdete, proto je dobré je průběžně utrácet a zbytečně si je nekřečkovat.

Trials nabízejí několik postupně se obměňujících typů úloh (většinou však jde o klasický trénink na střelnici). Tvůrci tak chtějí pravděpodobně zajistit, aby vlastníci několika vstupenek nezískali přístup do již třikrát absolvované mise.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: gun course Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: modern warfare 3 missions
Misie z Call of Duty: Modern Warfare 3 se dočkaly návratu.

Zda však vstupenky nakonec využijí všichni hráči, je sporné. Pro ty, kteří již dosáhli na rank 155, jsou totiž zbytečné (získané XP už nemají jak využít). Oficiální oznámení na redditu už navíc zaplavily komentáře lidí s problémy se samotným systémem výcvikových misí, který buď nefunguje vůbec, nebo neuděluje XP tak, jak by měl. Tvůrcům se tak očividně ani po téměř dvou týdnech nepodařilo odstranit všechny problémy trápící trials úlohy. Ty zažily svou premiéru 30. 10., ze hry ale byly rychle odstraněny právě kvůli zmíněným nedostatkům a stížnostem hráčů.

Systém prestiže patří minulosti

V předešlých Call of Duty hrách jste se po dosažení maximálního levelu v multiplayeru mohli těšit na systém prestiže (prestige system), jehož základním principem bylo opětovné stoupání po hodnostním žebříčku.

Jakmile jste totiž ve hře pro více hráčů dosáhli stanovený maximální rank (v jednotlivých hrách patřících do rodiny Call of Duty se lišil a pohyboval se v rozmezí 50 až 80), měli jste možnost ho resetovat (na 1) a znovu si odemykat zbraně a vybavení. Kompenzací ztracené výzbroje a vylepšených smrtících hraček byl symbol znamenající fázi zdolávání systému prestiže.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: black ops 4 emblems Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: prestige system
Obrázek 1: Na účast v systému prestiže byl v Call of Duty: Black Ops vyžadován rank 55. Obrázek 2: Emblémy označující hráčův postup.

Přestože loňské Call of Duty Black Ops 4 od Treyarch ještě systém prestiže mělo, v Infinity Ward se rozhodli pro změnu a v Call of Duty: Modern Warfare představili tzv. "officer ranks" přinášející dalších 100 ranků. To znamená, že po dosažení 56. základního máte možnost odemknout tyto důstojnické hodnosti a postupně se vyšplhat až na příčku číslo 155.

Jak na to? V menu multiplayeru se v sekci „Barracks“ proklikáte k části „rank progression“, kde následně uvidíte různé výzvy, jejichž splnění je nutné pro odemknutí jednotlivých hodností a také postup. Za každých deset splněných úkolů získáte emblém a samozřejmě jste odměněni i XP.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: officer ranks challenges Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: officer ranks emblems
Obrázek 1: Výzvy umožňující rychlejší levelování nejsou nějak náročné, je však možné, že jejich obtížnost bude postupně stoupat. Obrázek 2: Emblémy se vracejí i v letošním Call of Duty: Modern Warfare.

Dobrou zprávou je, že vývojáři se rozhodli hráčům ponechat rank 55 na začátku každé sezóny – nepřijdeme tak o veškeré vybavení jako v předešlých Call of Duty. Emblémy v minulých hrách byly totiž pouze malým vykoupením za ztrátu všech získaných attachmentů či perků. Pokud se vám podaří splnit všech 100 úkolů, nemusíte truchlit, očekává se totiž, že stovka výzev bude pravidelně obnovována s příchodem nové sezóny. Zatím není známo, kdy oficiálně začne ta premiérová, je však možné, že se jí dočkáme s vypuštěním battle passu, tedy přibližně za měsíc.

• Zdroje: Gamespot, AOTF, YouTubeMód Hardpoint je zpět

• Novinka: 11. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Vypadá to tak, že tvůrci ze studia Infinity Ward zatím plní sliby a multiplayer nejnovějšího Call of Duty: Modern Warfare se skutečně chystají obohacovat o nový obsah, aniž by z kapes hráčů tahali peníze (snad to tak zůstane). Čerstvý update přináší dvě velmi rozdílné mapky, konkrétně se jedná o Krovnik Farmland nacházející se ve fiktivní oblasti Verdansk, na níž se vyřádí hráči v módě Ground War, čemuž odpovídá i její rozlehlost. Farmářská usedlost vám samozřejmě kromě obrovské rozlohy nabídne také několik hospodářských budov, mlýnů či sil.

Druhým přírůstkem je mapa Shoot House, která nás zavede do vojenského výcvikového střediska ve sluncem rozpáleném Urzikstánu a donutí postavit se jeden druhému tváří v tvář. Shoot House je svou rozlohou mnohem menší než Krovnik Farmland a setkáme se s ní v režimech s nižším počtem hráčů (6v6) – Team Deathmatch, Kill Confirmed, Domination a Headquarters.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: shoot house Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: farmland
Dvě nové mapy pro více hráčů opět přinesou jistou variabilitu.

Kromě dvou mapek multiplayer obohatí i mód Hardpoint (byl již součástí Black Ops III a Advanced Warfare), který by se dal přirovnat k režimu Headquarters, kde musíte společně s vaším týmem obsadit a ubránit určitý bod na mapě. V Hardpoint máte za úkol uhlídat jednu specifickou oblast, přičemž za každou sekundu v oblasti získáváte pro váš tým bod. Po dosažení 250 bodů tým vítězí.

Call of Duty: MW – Hardpoint I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Oproti režimu Headquarters nabízí Hardpoint mnohem frenetičtější akci.

Společně s updatem se tvůrci rozhodli vydat i patch opravující bugy či balanc několika zbraní. Seznam všech opravených nedostatků si můžete přečíst zde. Mnozí hráči (včetně mě) byli stále dosti skeptičtí vůči režimu Ground War, který je přesycený snipery a od nového multiplayerového hřiště jménem Krovnik Farmland neočekávali žádné zásadní řešení „kemper“ problému.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: shoot house 1
Shoot House je vykoupením pro hráče bažících po tradičnějších mapkách šitých na míru pro rychlé 6v6 zápasy.

Oblast však mnohé příjemně překvapila. Nížina totiž (na rozdíl od Travorsk District charakterizovaného několikapatrové budovami) sice poskytuje prostor i sniperům, ale zároveň se na ní najde dost úkrytů. Mapy i herní režim jsou dostupné od 8. listopadu napříč všemi platformami.

Leaky mluví o 38 mapách a 23 módech – dočkáme se postupně všech?

Uživatel jménem Senescallo na redditu uveřejnil seznam 38 map, které by se v multiplayeru mohly v budoucnu teoreticky objevit. Je důležité podotknout, že příspěvek byl zveřejněn před týdnem a seznam obsahoval i mapku Shoot House, přidanou do Call of Duty: Modern Warfare tento víkend. Jedna shoda však stále nemusí znamenat, že se do hry dostane nakonec všech téměř 40 map.

Zmíněný leaker však nezahálí ani co se týče herních módů. Do letošního Call of Duty se podle něj může dostat až 23 režimů, přičemž některé zažijí svou premiéru, jiné zase návrat z předchozích dílů. Příkladem vracejícího se módu je například „Infected“, který se poprvé objevil v Call of Duty Modern Warfare 3. Z jednoho hráče stává na začátku kola „infikovaný“ a ostatní se před ním mohou ukrýt, uprchnout nebo ho zabít. Jakmile však nakažený hráč zaútočí a zasáhne vás, stáváte se také infikovaným. Abyste vyhráli jednotlivá kola, musíte buď nakazit ostatní hráče, nebo přežít jejich útoky.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: infected
Infected se stal plnohodnotnou součástí multiplayeru COD: Modern Warfare 3 v roce 2012 a od té doby se objevil v několika pokračováních tohoto akčního FPS.

Osobně mě velmi zajímá, zda si právě zmíněný režim nakonec najde cestu do hry, protože tvůrci se snažili jakékoli zombie tématice vyhnout, jejich zásada se však možná vztahovala pouze na co-op mise, nikoli na multiplayer.

Zatímco režim Hardpoint je zpestřením multiplayeru a pro hráče představuje další výzvu, mapky Shoot House a Krovnik Farmland poskytují určité vykoupení pro hráče, kterým dělali vrásky na čele snipeři v Ground War či nepřehledné mapy ve hře pro méně hráčů (6V6 nebo 10v10 ). Zatím není jasné, jak často bude multiplayer Call of Duty: Modern Warfare obohacován dodatečným obsahem. Víme však, že slibovaného battle passu se dočkáme již v prosinci.

• Zdroje: TechRadar, PC Gamer, ForbesLoot boxy budou nahrazeny battle passem, obsahovat by měl pouze kosmetické předměty

• Novinka: 22. 10. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V minulé novince zabývající se (dočasnou?) nepřítomností loot boxů v Call of Duty: Modern Warfare jsme pesimismem nešetřili, protože Activision má v oblibě přidávání mikrotransakcí do svých her v řádech měsíců po jejich oficiálním vydání, nebyli jsme si tak zcela jisti věrohodností či budoucí relevancí příspěvku uměleckého vedoucího v Infinity Ward Joela Emslieho, který mluvil o možnosti „odemykat vybavení ve hře prostřednictvím gameplaye“.

Prohlášení, které bylo nedávno zveřejněné na oficiálním blogu Activision, mnohé překvapilo a přineslo už o něco lepší zprávy. Stále je však zřejmé, že vývojáři v příspěvku vážili slova a mnohé z nich tak stále nereagují na zásadní otázku jednoznačně – znamená to definitivní zákaz vstupu loot boxům do letošního Modern Warfare, popřípadě do celé série Call of Duty do budoucna? Takovou jistotu prohlášení nedává... ale určitě můžeme říci, že situace vypadá přinejmenším „nadějně“. 

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: gunfight

V první řadě je třeba zmínit, že loot boxy opět nebyly vyloučeny do budoucna. Přestože třeba portál charlieintel.com informoval o tom, že se ve hře neobjeví už nikdy, v oficiálním prohlášení vývojářů nic takto doslovného nenajdeme.

Loot boxy jsou v Call of Duty: Modern Warfare nahrazeny battle pass systémem. Ten známe např. z Fortnite, kdy si hráči na začátku sezóny (toto období se pohybuje v rozmezí od 2 do 3 měsíců) zakoupí battle pass a následně mají možnost získat doplňky do hry spolu s in-game měnou (V-bucks), za kterou si mimo jiné mohou později zakoupit battle pass pro sezónu příští.

V Call of Duty: Modern Warfare se možná dočkáme podobného modelu. Zatím však není zřejmé, zda si budeme za reálné peníze pass kupovat na začátku každé sezóny, nebo nám postačí jednorázová platba a následným hraním (a grindování) si po vzoru battle royale od Epic Games „vyděláme“ herní měnu pro ten další.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: missions

Battle pass nám navíc umožní získat i in-game měnu, tzv. COD Points.

Hráč také při zakoupení passu uvidí, jaké (kosmetické) předměty se v daném období dají odemknout, což tvoří příjemný kontrast k loot boxům, u nichž jste platili doslova za zajíce v pytli (tedy v krabici), což bohužel častokrát zahrnovalo i duplikáty vybavení či doplňků (v minulosti případ i Black Ops 4).

Dobrou zprávou také je, že vám progres v Call of Duty: Modern Warfare pomůže se získáním určitého obsahu, ať už battle pass budete vlastnit, nebo ne. Více o šplhání po hodnostním žebříčku a ranku si můžete přečíst na oficiálním blogu Activision. Letošní Call of Duty obsahuje také „in-game store“, tedy obchod přímo ve hře – zde bychom však měli nakoupit znovu pouze kosmetické doplňky a tedy nic, co by narušilo gameplay balanc mezi jednotlivými hráči.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: tank

Mapy či módy budou do hry přidávány napříč všemi platformami zcela zdarma. Battle pass bude v Call of Duty: Modern Warfare spuštěn koncem tohoto roku, ale přesné datum či jeho cenu zatím neznáme.

Activision se tak očividně snaží napravit si reputaci na poslední chvíli, zárodky systému loot boxů totiž byly objeveny v bete multiplayeru a je tak zřejmé, že vydavatel si s myšlenkou jejich implementace do hry určitě pohrával. Současná novinka v podobě battle passu se tak jeví jako kompromis, ke kterému zřejmě dospěly Activision a Infinity Ward. Nezbývá tedy než doufat, že se budoucnu videoherní vydavatel navzdory slovům o „férovém systému“ přece jen nerozhodne loot boxy do hry zakomponovat a že jejich obsahem nakonec nebude i funkční vybavení ovlivňující balanc.

• Zdroje: Eurogamer, PC Gamer, The Verge, Engadget, blog.activisionLoot boxy mohou po vzoru Black Ops 4 do Modern Warfare přijít až po vydání hry

• Novinka: 17. 10. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Už v jedné z našich minulých novinek jsme se věnovali nepříjemnostem, které se nevyhýbají ani letošními Call of Duty: Modern Warfare. Kromě odstavení majitelů PC a Xboxu od survival módu na celý jeden rok (přesněji do 1.10. 2020) se stále více mluví o mikrotransakcích a loot boxech.

Spekulace však dospěly do takové fáze, že se v Infinity Ward rozhodli celou situaci objasnit. Umělecký vedoucí studia Joel Emslie se na redditu vyjádřil tak, že momentálně rozhodně nepracují na žádném systému supply dropů či loot boxů. Dodal také, že „funkční vybavení se ve hře odemyká prostřednictvím gameplaye“, což by mohlo znamenat, že se letošnímu Call of Duty vyhne nálepka „pay to win“. Skvělé zprávy však? Inu, ne tak docela.

Call of Duty Black Ops 4; screenshot: black ops Call of Duty Black Ops 4; screenshot: reserve crates

Po zakomponování placených loot boxů i do Call of Duty: Black Ops 4 se proti vydavateli i vývojářům zvedla vlna kritiky.

Vraťme se trošku v čase, konkrétně ke Call of Duty: Black Ops 4. Mnohé potěšilo, že se loot boxy s mikrotransakcemi do hry zdánlivě nedostaly. Hráčům však zamrzl úsměv už 4 měsíce po vydání, kdy si neoblíbené virtuální krabice našly cestu i do této akční FPS od studia Treyarch.

Je třeba zdůraznit, že z této situace nebyli zrovna dvakrát nadšení ani samotní tvůrci a neustálou honbu Activisionu za penězi a profitem na úkor kvality přestávali snášet. Vydavatel si vysloužil nemalou kritiku i kvůli tomu, že v tzv. „Reserve crates“ se nacházely také zbraně, pouze o kosmetických doplňcích tak už nemohla být řeč, a hráči ochotni připlatit si za lepší vybavení či smrtící hračky se dostávali do výhody.

Call of Duty Black Ops 4; screenshot: grand heist

Množství hráčů na Activision nenechalo nitku suchou i kvůli předem neoznámenému zakomponování výhradně placených loot boxů do nového updatu Grand Heist (Black Ops 4). Přestože se vydavatel krátce po tomto fiasku snažil o vyžehlení situace a k jednotlivým bednám jste se mohli dostat i obyčejným hraním, mnoho lidí to nepřesvědčilo.

Právě loňské Black Ops 4 je tak důkazem, že absence loot boxů během vydání hry ještě neznamená, že se v ní neobjeví v budoucnosti. A přesto, že tentokrát má Call of Duty: Modern Warfare pod taktovkou jiné studio, vydavatel se nemění. Pokud bude chtít Activision na hře od Infinity Ward opět rýžovat, bedničky tahající peníze z kapes hráčů jsou jednoduše nezbytnou součástí honby za pověstným zlatem. „Skvělým“ příkladem může být také Crash Team Racing Nitro-Fueled, které Activision zatížilo mikrotransakcemi přibližně měsíc po vydání.

Příspěvek Joela Emslieho tak může být pouze snahou neodradit hráčů od koupě Call of Duty: Modern Warfare, koneckonců, jeho vyjádření by nebylo napadnutelné ani za pár měsíců. Tvorbu systému loot boxů do budoucna totiž zcela nevyloučil.

Call of Duty Modern Warfare 3; screenshot: grand heist

Podle statistiky z února 2019 je nejprodávanějším přírůstkem v sérii Call of Duty třetí díl Modern Warfare (2011). Je však velmi pravděpodobné, že bude překonán svým letošním, rebootovaným bratříčkem.

Navzdory Emslieho sdělení je opravdu těžké uvěřit tomu, že by si Activision nechalo ujít příležitost vydělat další miliony seskočením z rozjetého vlaku, který podle statistik vypadá velmi lukrativně. CEO společnosti Bobby Kotick totiž sám přiznal, že zisk z mikrotransakcí v Black Ops 4 je vyšší než v případě Call of Duty WWII, a pokud připustíme, že by tento trend pokračoval, má vydavatel v případě Modern Warfare našlápnuto na slušný výdělek.

Kromě toho lze předpokládat, že se Call of Duty: Modern Warfare stane nejprodávanější hrou za rok 2019 v USA  Hráči navíc objevili náznaky systému loot boxů už v září během spuštění bety multiplayeru. Dodatečné přidávání loot boxů je navíc podle předešlých příkladů oblíbenou finanční politikou Activision a je tak velmi pravděpodobné, že se jich dočkáme (s menším zpožděním) i v letošním akčním FPS nesoucím se ve znamení moderní války.

• Zdroje: Eurogamer, PC Gamer, IGN, wccftech, Kotaku.co.ukCall of Duty: Modern Warfare svou náročností na místo na disku překonává i Red Dead Redemption II

• Novinka: 11. 10. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Řekněme si na rovinu. Pokud vaše mašina Call of Duty: Modern Warfare nerozběhne, následující řádky jsou vám na nic. Proto hned na začátku považuji za nutné věnovat se právě hardwarové specifikaci (zveřejněné na battle.net). Nebojte se, nejde o nijak závratné čísla, jak navíc poznamenal Shaun Prescott z pcgamer.com, pokud se již nějaký ten čas oddáváte online soubojům v Call of Duty: Black Ops 4, nemáte se opravdu čeho bát.

Jediná věc, která mnohé zaskočila, je množství místa, které si budete muset na disku uvolnit před instalací nejnovějšího Call of Duty. To si totiž žádá až 175 GB, což je oproti předešlým dílům série téměř trojnásobný nárůst (společnost Activision později vysvětlila, že toto číslo je důležité spíše výhledově – tolik by si měli hráči vyhradit s ohledem na následný dodatečný obsah, který je pro Modern Warfare naplánován. Instalace při vydání základní hry bude zřejmě podstatně menší). Aktualizovanou tabulku s bližšími informacemi o požadavcích na systém naleznete v závěru článku.

Spec-Ops nabídnou dva hlavní režimy: Mise a Operace

Už od představení Call of Duty: Modern Warfare bylo jasné, že se hra nepochlubí pouze emotivní a zároveň na akcii bohatou kampaní, ale také překopaným multiplayerem (což jsme si měli možnost ověřit během alfy a bety hry pro více hráčů) a spec-ops misemi (zažívající v této sérii akčních FPS návrat) spolu s režimem survival, který bude dočasně dostupný (do 1. 10. 2020) pouze pro PS4. Kontroverzi a pochopitelné nespokojenosti nejen mezi majiteli ostatních platforem, jež vyvolalo rozhodnutí na rok uzamknout survival mód na PC a Xboxu, jsme se podrobněji věnovali v naší minulé novince.

Dnes se blíže podíváme na článek zveřejněný na blogu Activision popisující charakteristické rysy special-ops misí, které si podobně jako multiplayer budete moci užít s vašimi kamarády. Už zmíněný survival režim je založen na bránění se 1–4členného týmu hráčů před nekonečnými a neustále krvelačnějšími vlnami nepřátel na jedné ze tří multiplayerových mapek.

Call of Duty®: Modern Warfare® - Special Ops Trailer

Survival není jediným režimem nabízejícím zábavu pro více hráčů.

Survival módu se ale v době vydání hry dočkají jen PSkáři, ostatní si musí počkat celý jeden rok. Pokud tedy nevlastníte konzoli od Sony, budou pro vás relevantnější následující řádky. Další součástí Special Ops jsou totiž tzv. Missions a Operations, ve kterých se pouštíte do boje proti teroristické skupině Al-Qatala a bojovat o záchranu světa tak nepřestáváte ani po dokončení příběhové kampaně, což koresponduje se slovy vývojářů o propojenosti kampaně a spec-ops misí.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: co-op mission

Hned po vydání budou k dispozici 4 operace, což se může zdát jako nízké číslo, nesou však označení "multi-staged" což znamená, že každá z nich se pravděpodobně odehrává v několika fázích, jejichž postupným zdoláním se probojujete až do cíle.

Operace umožní 4členným týmům zužitkovat všechny dosud vyzkoušené taktické postupy. Dobrou zprávou je také to, že nepřítel se přizpůsobí stylu hráče. Ať už tedy dáváte přednost stealthu nebo postavení se členovi Al-Qataly tváří v tvář s lehkým kulometem v ruce, nepřítel na to patřičně zareaguje. Vypadá to tedy, že vylepšení se dočkala i AI (což je v rámci celého překopání Call of Duty: Modern Warfare pochopitelné) a nepřátelé budou disponovat vyšším bojovým IQ.

Skvělou zprávou je, že loadouty a progres dosažený v multiplayeru se automaticky přenese do spec-ops módu. Vyšperkovaných primárních a sekundárních zbraní, killstreaků a perků se tak hráč nemusí vzdávat.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: co-op

Mise tvoří jakýsi kontrast k Operacím a zaměří se zejména na vaši efektivitu v používání různých smrtících hraček. Slibují navíc obrovský potenciál v oblasti znovuhratelnosti – podle vašich schopností totiž budete ohodnocení 1 až 3 hvězdičkami (i na základě (ne)překonání času dosaženého samotnými vývojáři).

Specifickou součástí spec-ops jsou také tzv. Roles, tedy jakási alternativa specialistů známých z většiny multiplayerových her, konkrétněji si hráč vybírá z: Assault, Recon, Engineer, Demolition, Medic a Heavy, přičemž každý z nich disponuje svým vlastním perkem a field-upgradem typickým pro danou třídu. Operace i mise čekají v budoucnu aktualizace napříč všemi platformami, ani to však asi některým hráčům nebude stačit na to, aby Call of Duty: Modern Warfare vzali na milost a vývojářům, respektive vydavateli Activision, odpustili odstranění survival módu ze hry na téměř celý jeden rok.

Elity Britské armády v akci

Připravili jsme si samozřejmě i něco pro ty, kteří se kromě multiplayerového zážitku už nemohou dočkat i kampaně. Vývojáři totiž fanoušky potěšili celkem čtyřmi speciály zaměřenými na představení hlavních postav, jejichž osud bude tvořit nemalou část příběhu letošního Call of Duty.

Začít nemůžeme nikým jiným než kapitánem Johnem Pricem, kultovní postavou série Modern Warfare. Price vstoupil do Britské armády ve svých 16 letech a následně zde sloužil dalších 18. Nepříteli se díval do očí téměř v každé válečným konfliktům sužované zemi. Je členem protiteroristické jednotky specializované na boj na krátkou vzdálenost, která je připravena kdykoli zasáhnout a kohokoli zneškodnit či zachránit.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: capitan price

Vždy bojuje za správnou věc a tvrdí, že jediné, co stačí na změnu běhu historie, je vůle jednotlivce.

Během své služby ve speciálních jednotkách Britské armády přežil zajetí, mučení i postřelení, ani to mu však nezabránilo ve splnění cíle. V boji proti modernímu terorismu pomůže Johnovi i seržant Kyle Garrick.

Garrick není navzdory své kratší službě v armádě žádné béčko a s „lovem“ teroristů má bohaté zkušenosti i díky své účasti na bojích v Severním Irsku, Bosně, Turecku, Iráku, Afghánistánu a Sýrii.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: kyle garrick

Kyle je členem Britské armády od roku 2014 a podobně jako Price slouží ve speciální jednotce SAS (Special Air Service).

Cizí mu nejsou ani jednotky americké armády Navy SEALs, ke kterým byl během mnoha operací přidělen. Jedněmi z nich byly například protiteroristické operace ve Středním východě (zastavení obchodu s opiem, jenž tvoří hlavní finanční zdroj teroristických skupin), za které si vysloužil několik medailí. Momentálně působí jako specialista na eliminaci a ochranu VIP cílů, demolice či zbraně a je členem speciálního protiteroristického programu SAS na evropské půdě.

Kate Laswell – špička v informační válce

Z Británie se přesouváme do USA, konkrétně do CIA a jednotky speciálních operací SAD (Special Activities Division) odpovědné za vysoce nebezpečné mise častokrát zahrnující infiltraci do řad nepřítele či spolupráci s ním. Alex (Echo 3-1) na první pohled nepřipomíná typického vojáka. Jeho skutečnými zbraněmi jsou vědomosti a jazykové znalosti, jindy zase notebooky, satelitní telefony, bojové drony a různé identity tvořící součást Alexova života už 6 let.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: alex

Alex je velitelem malých vojenských týmů, které jsou v přímém kontaktu s místní milicí a zabraňují šíření zbraní hromadného ničení. Právě tyto skupiny vojáků musí čelit nepříjemným situacím, do kterých americké ozbrojené síly nemají právo zasahovat, ať už z politických nebo právních důvodů.

Členové jednotky speciálních operaci mají ale právo provádět mise proti nepříteli státu, přičemž nemusejí disponovat povolením z Pentagonu či Bílého domu – což jim umožňuje bojovat proti terorismu naplno. Echo 3-1 se dokonce vícekrát zúčastnil misí, jejichž cílem byla likvidace velitele nepřátelských vojenských jednotek.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: kate laswell

Kate Laswell, taktéž členka SAD a Alexova nadřízená, je expertkou na strategickou analýzu. Vystudovala mezinárodní vztahy a lingvistiku jazyků zemí Blízkého východu na americké univerzitě v Bejrútu.

Kate určitý čas působila v Pákistánu, později byla převelena do Afriky, konkrétně do americké námořní expediční základny Camp Lemonnier, na kterou krátce na to zaútočil sebevražedný atentátník. Kate útok přežila a právě to brala jako znamení, aby ve své práci pokračovala a zasvětila ji globální bezpečnosti. Momentálně patří mezi špičku v získávání informací a jejich následném využití v tzv. informační válce, která je v dnešní době stále méně nevšedním fenoménem.

Farah Karim jako zástupkyně skutečných žen-bojovnic

O sourozencích Farah Karim a jejím bratrovi Hadirovi jsme mluvili už v našich předešlých novinkách. Oba totiž tvoří druhou stranu konfliktu, na kterou chtěli tvůrci již od počátku vývoje Call of Duty: Modern Warfare poukázat.

Farah je zakládající členkou osvobozeneckých sil v Urzikstánu, jenž bojuje proti okupaci od roku 2010. Milice (sestávající přibližně ze 7 000 členů), v jejichž čele stojí právě Farah, hrají velmi důležitou roli v boji proti okupantům či teroristům a v návratu suverenity lidu její válkou zmítané země.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: farah Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: women fighters

Obr. 1 Několik let strávila jako válečný zajatec společně se svým bratrem Hadirem v táboře ruského generála Barkova, kde byli mnohdy svědky nehumánních chemických pokusů na vězních. Obr. 2 Postava Farah je inspirována kurdskými bojovnicemi, jež umíraly ve válce proti Islámskému státu a jež byly nyní svými bývalými spojenci v čele s USA opuštěny.

Farah je ochotna za svobodu své země položit život a válka pro ni neznamená jen obsazení území, ale osvobození lidu. I díky svému přesvědčení a respektu, který vůči ní chovají jednotky milice, se její likvidace stala pro ruské okupanty cílem číslo jedna.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: hadir

Přestože Hadir se svou sestrou sdílí společný cíl, ne vždy se shodnou na strategii či filozofii boje.

Hadir se coby poručík zodpovídá přímo své sestře, se kterou zažili vyhlazení své rodné země na vlastní kůži. Spolu s Farah vyrůstali bez rodičů v zajateckém táboře. Po tom, co Farah pomohl zorganizovat povstání a osvobodit několik dalších vězňů ze zajetí, se stal pro mnohé členy osvobozenecké jednotky vzorem.

V Call of Duty: Modern Warfare se postavíte tváří v tvář „Vlkovi“ a „Řezníkovi“

Omar Sulaman byl jako mladý muž svědkem korupce, pokrytectví a nespravedlnosti ze strany vlády či náboženských vůdců. Jeho hněv a neustále rostoucí rebelské já vyústily v založení výcvikových táborů napříč Středním východem. Dnes stojí na čele teroristické organizace Al-Qatala (Zabijáci) a přesto, že v minulosti patřil k bojovníkům za svobodu, nyní hlásá, že nikdo by se neměl stát obětí cizích zájmů.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: the wolf Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: the butcher

Obr. 1 Sulaman momentálně patří k nejhledanějším teroristům na světě. Obr. 2 Rahar je hlavním vykonavatelem Sulamanových příkazů.

Jeho nezávislá filozofie mu vysloužila přezdívku Aldhiyb (Vlk) a krátce po získání dostatečného množství přívrženců začal organizovat vlastní útoky. Jamal Rahar, který si díky své brutalitě vysloužil přezdívku Řezník, je Sulamanovým žákem a zároveň jeho pravá ruka.

Rahar stojí za množstvím atentátů na vládní budovy a jejich zaměstnance, následným zdokumentováním útoků a jejich zveřejňováním na tzv. dark webu za účelem získání (finanční) podpory od sympatizantů.

Taylor Kursaki a Barry Sloan o těžké boji s nostalgií

Tvůrci se snaží patřičně využít veškerý čas, který do vydání Call of Duty: Modern Warfare zůstává, a v nejnovějším videu je nám tak představen herec Barry Sloan ztvárňující postavu kapitána Johna Price. Anglický herec byl prvním člověkem, který měl příležitost Price „rozpohybovat“ (během tvorby byl poprvé použit performance-capture) a podle vlastních slov se snažil z Johna udělat postavu, ke které bude hráč vzhlížet.

Official Call of Duty®: Modern Warfare® - Becoming Captain Price

Vedoucí týmu odpovědného za příběhovou kampaň Taylor Kurosaki a herec Barry Sloan prostřednictvím videa přibližují proces, který vedl k vytvoření „nového Pricea“.

Dodává také, že coby fanouška Call of Duty 4: Modern Warfare mu bylo velkou ctí ztvárnit jeden z nejoblíbenějších charakterů série. Právě fakt, že nejde pouze o další postavu ve hře ale o typický znak série Modern Warfare, jen potvrzuje, že nároky byly obrovské. I Kurosaki tvrdí, že společně se svým týmem se musel snažit nejen překonat předešlé Call of Duty zabývající se moderním terorismem, ale vzpomínky, které mnozí fanoušci mají po jeho dohrání dodnes. Nechtěli se originálu pouze přiblížit nebo hráčům přinést „další díl v pořadí“.

Sloan hovoří o Call of Duty: Modern Warfare jako o něčem, co ho ohromilo a vývojáři podle něj laťku zvedli opravdu vysoko. Přestože se považuje za náruživého hráče, o objektivitě budoucího Price samozřejmě můžeme stále pochybovat. Osobně doufám ve scénář, kdy nové Call of Duty vzdá svým předchůdcům hold, ale zároveň je překoná. Zda se tak opravdu stane, se dozvíme už o dva týdny.

• Zdroje: Activision blog, PC Gamer, Battle.netOpět jedno nepříjemné překvapení pro majitele Xboxu a PC, aneb za vším hledej Activision

• Novinka: 26. 9. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Přesně měsíc před vydáním Call of Duty: Modern Warfare jeho tvůrci představili světu příběhový trailer, na který množství hráčů netrpělivě čekalo. Multiplayer je sice fajn, ale mnozí si sérii akčních FPS oblíbili i díky její kampani, tentokrát se navíc na tvorbě příběhu podíleli i bývalí zaměstnanci studia Naughty Dog (i jim jsme se věnovali v jedné z našich předešlých novinek), podepsaného pod úspěšnou sérií Uncharted, příští rok nám dokonce přinese pokračování postapokalyptické adventury The Last of Us.

Official Call of Duty®: Modern Warfare® – Story Trailer

Podle samotných tvůrců kampaň posouvá hranice a porušuje pravidla, na které jsme byli dosud zvyklí.

Chemické zbraně a globální katastrofa na spadnutí. Ano, to jsme už někde viděli. Nové je však spektrum postav, do jejichž kůže se hráč může vžít. Představili nám je už páni z Infinity Ward na E3 2019. V první řadě zde je kapitán John Price zažívající v Call of Duty: Modern Warfare velký návrat. Do spolupráce s ním se vrhne bývalý člen Britské armády Kyle Garrick, ale i velitelka povstalců v Urzikstánu Farah Karim a agent CIA Alex.

V traileru vidíme rysy konfliktu moderní války charakterizující letošní Call of Duty: Modern Warfare. Ukazuje se zde i obrovský posun oproti předešlým dílům studií pracujících na slavné sérii a celá ukázka na mě zapůsobila jako extrémně účinná vábnička. Koneckonců, to je ale úkol trailerů.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: characters Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: explosion Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: cpt. john price

Obr. 1 V roli 4 různých postav si vyzkoušíme několik typů boje. Obr. 2 V dramatické kampani nebude nouze o akci ani emoce. Obr. 3 Kapitán Price se se svými spolubojovníky opět pokusí zachránit svět.

Lepší zprávy jsou za námi, pusťme se do těch z opačného soudku. Call of Duty: Modern Warfare jako ve většině případů skládá z příběhové kampaně, multiplayeru a spec-ops misí. Právě poslední zmíněná součást hry momentálně hráčům zvyšuje tlak nejvíce, a to zejména majitelům Xboxu a PC. Vyšlo totiž najevo, že Survival mód (tvořící součást spec-ops) bude časovou exkluzivitou na PS4, a teď se podržte... na celý jeden rok! To příliš nezapadá do hesla Call of Duty: Modern Warfare „napříč všemi platformami“ (v jehož jménu byl například i zrušen) a jak se dalo očekávat, letošní přírůstek do série Modern Warfare na sebe strhl nemalou vlnu kritiky.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: survival mode

Survival mód si od 25. října užijí pouze majitelé PS4. Ostatní si budou muset počkat do 1. 10. 2020.

Na nespokojené tweety (směrované ale zřejmě špatným směrem – nezapomínejme, že vývojáři jsou častokrát vydavatelem postavení před hotovou věc) odpověděl i režisér čerstvého Modern Warfare Taylor Kurosaki: „Hráčům se vždy snažíme poskytnout co nejlepší zážitek, některá rozhodnutí jsou však nad náš dosah a rozhodují o nich lépe placení.“  

O různých časových exkluzivitu pro PS4 se již v případě Call of Duty: Modern Warfare namluvilo dost. Přesto mě však překvapil rozsah časového období, kdy bude Survival Mode dostupný pouze pro PSkáře, a také fakt, že exkluzivita se týká běžné součásti hry a ne například samostatného DLC. Je třeba říci, že hra má podle dostupných ukázek i tak co nabídnout, koneckonců sám Kurosaki tvrdí, že Survival mód z ní tvoří pouze 1%, a proto bychom si neměli nechat těch 99 % znechutit vydavatelem Activision, který s pravděpodobností o obdobné procentní výši kromě zpoždění Survival módu stojí také za lootboxy (viz dále).

Na druhé straně je vztek fanoušky vlastnících PC či zelenou konzoli pochopitelný. S největší pravděpodobností se totiž příští rok dočkáme Call of Duty Black Ops 5 a majitelé PC a Xboxu tak za rok naskočí do ne rozjetého, ale spíš už notně zpomalujícího vlaku. Životnost jednotlivých dílů totiž není nejdelší i kvůli klasickému vzorci další rok, další Call of Duty a komunitě postupně migrující z jedné hry do druhé.

L***boxy ve stylu pay-to-win?

V našich dojmech z hraní posledního testu multiplayeru jsme se věnovali i velmi neoblíbeným lootboxům, které množství hráčů v bete objevilo (zatím nefunkčních), a přesto, že jsem vyjádřila jakous takous víru v jejich výhradně kosmetický obsah, vše se, zdá se, změnilo na poslední chvíli.

Youtuber TheGamingRevolution v minulosti úspěšně předpověděl zakomponování módu 2v2 Gunfight do hry a také maximální dosažitelný rank v době spuštění bety spolu i po jejím otevření pro hráče na Xboxu a PC. Tentokrát přišel s informacemi o lootboxech a příliš radostné čtení to opravdu není. Vypadá to totiž tak, že namísto obyčejných skinů se v nich budou nacházet i zbraně, což začíná dost zavánět pay-to-win politikou.

TheGamingRevolution se v celé věci postavil na stranu vývojářů a mluví o neférovosti vydavatele vůči jejich tvrdé práci při tvorbě hry.

Tento poměrně spolehlivý insider zároveň dodává, že tzv. „Fair system“, jenž držel majetnější hráče na uzdě a vyrovnával šance mezi nimi a odpůrci lootboxů, hra obsahovala, ale nakonec z ní byl odstraněn. Je tedy pravděpodobné, že letošní Call of Duty odradí množství lidí a předobjednávky se možná začnou ve velkém rušit.

Autentičnost nadevše

Pokud ale patříte k fanouškům, kterým výše zmíněné kauzy vrásky na čele nedělají a na Call of Duty: Modern Warfare se těšíte zejména kvůli kampani, mám tu něco i pro vás, konkrétně pár zákulisních pikantérií. U příležitosti představení nového traileru byly totiž na blogu Activision zveřejněny dva články spolu s krátkým videem představujícím nám zákulisí tvorby příběhové části hry.

Call of Duty®: Modern Warfare® Behind the Scenes Story Trailer

Na ztvárnění autentického zážitku z válečných konfliktů dnešní doby se nepodílely jen samotní tvůrci.

Režisér hry Taylor Kurosaki, vedoucí designu single-playerové kampaně Jacob Minkoff a scénárista Brian Bloom se rozpovídali o tom, jak bylo pro ně důležité ukázat tvář války, jak ji známe v dnešní době. Kurosaki tvrdí, že „Válečné konflikty už fungují jinak než kdysi a zatímco v minulosti šlo o boj dobra a zla, dnes jsou války charakterizovány tenkými liniemi mezi bojujícími stranami, většinou v nich jde o zájmy jednotlivců a každý je hrdinou svého vlastního příběhu.“

Podle Kurosakiho bylo navíc velmi důležité docílit, aby hráč s daným protagonistou soucítil, i když nepatří mezi klasické hrdiny, přičemž ideálním příkladem je právě velitelka odboje v Urzikstánu Farah. S vyprávěn hlubšího příběhu bohatšího na emoce pomohl také motion capture zachycující hlasy i obličeje herců, což v minulosti nebylo k dispozici.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: steve sanders Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: mitch hall Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: hollie mccay

Jak jsem zmiňovala výše, Call of Duty: Modern Warfare přinese několik úhlů pohledů na válečný konflikt, a aby byl každý z nich co nejautentičtější, vývojáři své představy konzultovali s mnoha lidmi, kteří přímo či nepřímo zažili následky války.

Mitch Hall a Steven Sanders, bývalí členové Navy SEALs, nabídli všechny své zkušenosti vývojářům a pomáhali jim s co nejrealističtějším zachycením bitevního pole a se základním pochopením taktik využívaných právě tímto vojenským útvarem. Dokonce v rámci přípravy předvedli ukázku postupu při obsazování nepřátelské budovy.

Další kapitolou jsou civilisté, a zde přichází na řadu Hollie McCay působící jako zahraniční zpravodaj pro stanici Fox News. Pravidelně přináší zprávy z Iráku, Afghánistánu, Íránu, Sýrie či Pákistánu. Pro vývojáře tak byla cenným zdrojem poznatků o daných oblastech a válečných střetech, které je sužují. Co je ale nejpodstatnější, přinesla důležité informace o tom, jak válka v daných zemích ovlivňuje jejich obyvatel nezúčastňujících se boje.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: night vision Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: helicopter

Přestože to zpočátku s Call of Duty: Modern Warfare vypadalo dobře, hráčům už začíná docházet trpělivost s jeho vydavatelem, společností Activision.

Momentálně to s Call of Duty vypadá všelijak a zatímco základní premisou akčního FPS je nejasná hranice mezi dobrem a zlem, v rámci skutečného života se to jeví stále jasněji. Na jedné straně stojí Activision, zrazující PC a Xbox hráče ročním odkladem důležité části Spec Ops módu a potenciálnímu pay-to-win lootboxy. Naproti němu stojí (tedy spíše se krčí) studio Infinity Ward, které se fanouškům snaží přinést plnohodnotného a autentického následovníka série Modern Warfare.

Ptám se tak vás, vlastníci Xboxu a PC, stojí nejnovější Call of Duty stále za to? Nebo si myslíte, že vydavatel tentokrát hře zasadil smrtelnou ránu?

• Zdroje: Gameinformer, Gamespot, Eurogamer, Youtube (Call of Duty), TwitterVětšina DLC k dispozici zdarma a na všech platformách

• Novinka: 19. 9. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Do multiplayer bety Call of Duty: Modern Warfare se hráči budou moci opět vrhnout již tento čtvrtek (konkrétně v 19:00 našeho času), tentokrát se k nim však přidají i majitelé počítačů i Xboxu a poprvé tak zažijeme dlouho očekávaný crossplay. Jak to vlastně celé funguje? Crossplay je podle tvůrců dostupný ve všech režimech multiplayeru a je možné jej zapnout nebo vypnout. Můžete se tak postavit s ovladačem v ruce tváří tvář PC hráči s myškou a klávesnicí. Na své si ale přijdou i zastánci „férovek“, tedy ti, kdo dávají přednost soubojům s hráči používajícími stejné vstupní zařízení (klávesnici a myš nebo ovladač).

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: tank Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: soldier

Crossplay je pro betu i samotné vývojáře zatěžkávací zkouškou.

V oblasti matchmakingu se tak hra bude snažit přiřadit hráče do jednotlivých lobby na základě zvoleného způsobu ovládání. Pokud se tedy rozhodnete používat klávesnici a myš na vašem PS4 či Xboxu, utkáte se s PCčkáři. Naopak hráči používající ovladač na počítači se dočkají zařazení ke konzolistům. Je ale pravděpodobné, že pokud se nenajde dostatečné množství jedinců používajících stejné input zařízení, v jednom zápase se utkají zarytí PC hráči s uctívači modré či zelené konzole bez ohledu na preferované ovládací zařízení. V lobby dokonce budou fungovat filtry umožňující vám vyfiltrovat si upřednostňovaný input, hrát tak budou skutečně moci všichni se všemi, podle libosti.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: shotgun

Brokovnici Hammer (respektive pouze její prototyp či nákres) získají všichni hráči, kteří v betě dosáhnou minimálně rank 10. Zbraň se následně odemkne v plné hře už 25. října.

Tento rok se vývojáři navíc rozhodli zbourat některé bariéry, jež už déle hráčům způsobují vrásky na čele. Kromě zrušeného Season Passu se změny nevyhnuly ani vytváření skupin přátel, a to právě díky zmíněnému crossplayu. Odteď jednoduše nebude záležet na tom, kterému hernímu zařízení dává váš kamarád přednost. Nic vám nebrání v tom, vytvořit si silný tým s přáteli hrajícími na všech platformách. Nezapomeňte ale, že pro hraní nejnovějšího Call of Duty potřebujete svůj vlastní COD účet – můžete si jej bezplatně vytvořit zde.

Skvělou zprávou také je, že dodatečného obsahu se dočkají všichni hráči bez ohledu na to, zda patří mezi konzolisty nebo PCčkáře. Podle vyjádření tvůrců půjde o „většinu“ obsahu, tedy spíše multiplayerové mapky či módy a special ops mise dostupné zdarma.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: crossplay

Tvůrci na druhé straně vyjádřili své nadšení ze spolupráce se Sony a majitelé PS4 budou mít opět jednodenní náskok. Příliš konkrétně se však již nevyjádřili na na adresu dodatků, které budou tímto způsobem majitelům PS zpřístupněny s jednodenním předstihem.

Skiny spolu s módy, mapkami nebo special-ops misemi se do multiplayeru dostanou asi v podobě updatů. S předstihem na PS4 pravděpodobně dorazí dříve spíš větší (možná částečně příběhové) DLC, mnohem výrazněji obohacující základní hru. V souvislosti s DLC se například začíná šuškat o free-to-play battle royale režimu a dalším potenciálním dodatečném obsahu, který by měl do Call of Duty: Modern Warfare dorazit v roce 2020.

O dalších výhodách poskytovaných právě konzoli od Sony se prý dozvíme brzy, takže nám nezbývá nic než čekat. Já ale pevně doufám, že se některými z vás setkám během druhého kola bety. Early access (pro ty, kteří si hru předobjednali) začíná již 19. září a pro ostatní hráče je beta otevřena od 21. 9. a skončí (pro všechny) 23. 9. v 19:00 našeho času. Pokud si Modern Warfare plánujete zahrát na počítači, podívejte se na nedávno zveřejněné hardwarové požadavky na konci tohoto článku, abyste měli jistotu, že váš stroj nejnovější přírůstek do rodiny Call of Duty utáhne. 

• Zdroje: Gamespot, Comicbook, PolygonNový 2v2 mód se předvede v plné parádě

• Novinka: 20. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Multiplayer si vyzkoušíme dříve, než jsme si mysleli. Na Gamescom totiž zavítal producent z Infinity Ward Dino Verano a oznámil, že již tento pátek 23. srpna bude oficiálně spuštěna alpha pro majitele PS4 a potrvá celý víkend. Skvělou zprávou je, že pokud toužíte zavítat na nefalšované multiplayerové hřiště, stačí vám PS4 a internet, PS Plus členství ani předobjednávka hry nejsou podmínkou. Hráči bažící po crossplayi si však budou muset počkat až do bety.

Call of Duty®: Modern Warfare® | 2v2 Alpha Trailer

Alpha nabídne celkem 5 různých mapek (Stack, King, Speedball, Docks, Pine) zaměřených na 2v2 Gunfight mód, přičemž mapky Docks and Speedball zažijí svou premiéru.

Vývojáři se netají tím, že celý multiplayer je v Call of duty: Modern Warfare zaměřený na taktické uvažování jednotlivých hráčů, což se naplno projeví právě ve zmíněném 2v2 režimu (věnovali jsme se mu i v jedné z našich novinek), protože hráč disponuje v každém kole pouze jedním životem a náhodně vybraným load-outem zbraní.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: sniper Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: multiplayer

Každá ze spektra zbraní má své výhody, ale i nevýhody a bude jen na vás, jestli i ty dokážete využít ve svůj prospěch.

Desítky vybraných hráčů si už měli možnost zmíněný režim vyzkoušet, proto přikládám pár jejich doporučení, abyste měli představu, co očekávat a čemu se vyhnout. V první řadě byste se měli seznámit s load-outem, vyzkoušet si jednotlivé zbraně a zjistit jejich silné a slabé stránky. Také je důležité nastražit uši. Myslete na to, že minimapky jsou v multiplayeru minulostí, proto se musíte spoléhat pouze na vaše smysly.

K vítězství vám může dopomoci i moment překvapení – váš soupeř se sniperkou má přece jen v hledáčku omezený výhled, proto je toho třeba využít (rozuměj, zákeřně mu vrazit nůž do zad, a to doslova). V multiplayeru navíc přibyly tzv. „Finishing attacks“ či „Executions“, které spustíte připlížením se za nepřítele a podržením tlačítka pro útok na blízko. Nezapomínejte však na jeho spoluhráče – ten bude chtít smrt svého parťáka určitě pomstít.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: juggernaut Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: multiplayer match Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: doors

Multiplayerové mapky nyní dostávají nový rozměr, zejména díky prostředím a elementem v nich.

Dveře tentokrát budete moci otevírat či zavírat podle libosti, což skvěle poslouží například při házení granátu; stěna budovy zase pomůže snížit zpětný ráz vaší zbraně, který také doznal vylepšení. Po novém má každá ze zbraní svůj vlastní vzorec zpětného rázu, čímž se navzájem odlišují a hráč tak bude mít při střílení mnohem realističtější zážitek.

Call of Duty: Modern Warfare 4K Multiplayer Gameplay

Pokud se již podobně jako já nemůžete dočkat pátku a Alphy, určitě vás ještě více navnadí 4K gameplay záběry z multiplayeru.

Jedním z hlavních lákadel je pro mě propracovaný systém zbraní. Podle Geoffreyho Smithe z Infinity Ward totiž smrtící hračky prošly výrazným vylepšením, a to od základů. A vytvořit si pomocí attachmentů brokovnici/sniperku? To nezní úplně špatně. Vývojáři se podívali na zoubek i load-outům a snažili se zbavit mírně komplikovaného pojetí z minulých dílů Modern Warfare a vytvořili mnohem přehlednější systém. Podle zmíněných informací a ohlasů se multiplayer jeví jako neuvěřitelně zábavná divočina. Zda je jí hra pro více hráčů opravdu, zjistíme už o tři dny a na stránkách Alza.cz vám samozřejmě přineseme i dojmy z hraní.

• Zdroje: Playstation blog, IGN, PolygonEmotivní kampaň vystřídá hřiště bez hranic v podobě multiplayeru

• Novinka: 12. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Redaktorům videoherního portálu Game Informer byly na návštěvě v Infinity Ward odprezentované 3 mise, které tito novináři označili jako brutální a intenzivní. Kampaň v Modern Warfare prostě nebude pro slabé povahy a máme se připravit na slzy i znechucení (výtvarný ředitel Infinity Ward Joel Emslie dokonce tvrdí, že ho příběh rozplakal). Joelovi kolegové Jacob Minkoff a Taylor Kurosaki navíc zdůrazňují záměr studia vyvolat v hráči určitý soucit či pochopení pro konkrétní pocity dané postavy během hraní za obě strany konfliktu. Důraz je zde také kladen na schopnost identifikovat nepřítele a skutečnou hrozbu (opravdový nepřítel nemusí mít vždy na sobě uniformu)

Podle Kurosakiho můžeme očekávat záběry z kampaně již brzy. Že by už na Gamescomu 2019?

Kromě snahy celé hře vdechnout nový život větším důrazem na realističnost celého zážitku se dočkáme také jakéhosi polidštění jednotlivých charakterů ve hře. Prsty v tom určitě mají již zmiňovaní Minkoff a Kurosaki, kteří se jako bývalí zaměstnanci studia Naughty Dog podíleli na vývoji postapokalyptické adventury The Last of Us či úspěšné série Uncharted. Můžeme si tak být jisti, že i kampaň v nejnovějším Call of Duty nebude na emoce skoupá. Koneckonců v jedné z našich předešlých novinek jsme se podívali na zoubek i jednotlivým postavám a je jasné, že díky rozdílným prostředím, která je charakterizují, nemáme očekávat pouze chladnokrevnou střílečku.

V poslední době se také začaly objevovat otazníky nad jakousi politickou korektností celé hry. Minkoff tvrdí, že velmi záleží na chápání slova politický. Je přirozené, že během tvorby hry zabývající se moderním terorismem přijdou na přetřes témata, která rezonují i v dnešním světě a jsou svým způsobem nadčasové (svoboda, nezávislost, okupace, kolonialismus, vliv, moc), ale zároveň odmítá jakoukoliv spojitost s dnešními vládnoucími silami či konkrétními událostmi.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: exploze Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: tanky

Tvůrci museli vysvětlovat i zakomponování konkrétního killstreaku do multiplayeru.

Určité kontroverzi se nevyhnul ani multiplayer. Obočí se začala totiž zvedat i nad jedním z killstreaků, které v multiplayeru má hráč k dispozici. Konkrétně jde o bílý fosfor, jenž v reálném světě způsobující těžké popáleniny. Geoff Smith, vedoucí designu multiplayeru, nicméně vyvrátil jakékoliv animace hoření vytvořeny pro potřeby používání zmíněného killstreaku a jediným znakem zasažení bílým fosforem bude ve hře kašel, případně dočasné zpomalení pohybu hráče.

TamaGUNchi na scéně

Multiplayer je však úplným opakem na emoce zaměřené kampaně a poskytne množství zábavy pro ještě více hráčů. Smith ho sám popsal jako hřiště, které se zcela odklání od realistického pojetí kampaně (nejen o návratu killstreaků si můžete přečíst v naší předešlé novince). Nedávno navíc vyšlo najevo, že vývojáři do multiplayeru umístili na hráčovu ruku hodinky ukazující reálný čas (ten zobrazují na základě času na vaší konzoli či PC), v Infinity Ward ale zašli ještě dál a na základě obrovské vášně Emslieho právě pro hodinky se pustili do celkových úprav náramkových hodinek v multiplayeru. Jednou variantou se tak stala i nová verze starého dobrého tamagotchi z 90. let, tentokrát však s menší obměnou nejen v názvu. Tamagunchi, tedy vaše virtuální zvířátko, totiž budete krmit jednotlivými zabitími ve hře pro více hráčů. Péče o něj je samozřejmě důležitá, jinak... zemře.

Spec Ops v split-screenu

Special Operations jsme v Call of Duty neviděli od dob Modern Warfare 3, nyní se vracejí s návazností na kampaň a mnohem větším významem. Joel Emslie potěšil fanoušky i informací, že Infinity Ward plánuje pravidelně přidávat obsah i do tohoto režimu ve formě nových misí a navíc potvrdil split-screen.

Jakási dvojitá osobnost nového Call of Duty už dostává obrysy, a protože jsme si záběrů z multiplayeru mohli užít už víc než dost, je na čase, aby nám tvůrci ukázali záběry také z kampaně, v ideálním případě gameplay ukázku jedné z misí. Nadějně se jeví právě Gamescom startující už 19. srpna, od kterého čekáme hodně nejen v rámci Call of Duty: Modern Warfare.

• Zdroje: YouTube (Game Informer), Forbes, Game Informer, PC GamerCall of Duty: Modern Warfare odhaluje multiplayer

• Novinka: 2. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Začátkem července měli hráči na celém světě možnost shlédnout záběry z 2v2 módu hry pro více hráčů připravovaného akčního FPS od studia Infinity Ward. Včera proběhlo oficiální představení multiplayeru prostřednictvím nadupaného traileru, ve kterém se nám mimo jiné prezentoval obrněný juggernaut a jeho osobní hudební výběr.


Call of Duty®: Modern Warfare® | Multiplayer Reveal Trailer

Podkladem celého traileru se stala skladba Enter Sandman od kapely Metallica, která mu dodává ten správný šmrnc.


Přímý přenos (můžete si ho zpětně prohlédnout na oficiálním twitch kanále Call of Duty) začal menším rozhovorem s Joe Cecotem a Geoffrey Smithem z Infinity Ward, ti představili hru pro více hráčů a potvrdili, že Season Pass dostane v nejnovějším Call of Duty košem a hráči se mohou těšit na free obsah. A dočkáme se samozřejmě i Open Bety.

Máte už v ruce kalendář? Dobře, kroužkujte si... early access (pro ty, kteří si hru předobjednají) probíhá 12. a 13. září exkluzivně na PS4, 14.–16. září si multiplayer v Modern Warfare dále užijí už i ostatní majitelé PS4. Early access pro PCčkáře (Blizzard Battle.net) a majitele Xboxu bude probíhat 19. a 20. 9., očekávaný crossplay následně rozdá karty 21. 9. Beta nabídne nový režim 2v2 Gunfight, dále klasické módy jako Team Deathmatch, Domination, Headquarters, Cyber Attack (nový název pro Search and Destroy) a také největší lahůdku v podobě Ground War s podporou pro více než 100 hráčů odehrávající se na větších mapách.

Call of Duty: Modern Warfare; wallpaper: attachements Call of Duty: Modern Warfare; wallpaper: customization

Ve zbrojnici (tzv. Gunsmith) si na vaši zbraň lze připevnit 5 z 30 až 60 attachmentů, což je opravdu slušné číslo! Upravíte hlaveň, optiku, pažbu a další. Každý z attachmentů má samozřejmě své výhody a nevýhody, o kterých vás hra informuje. Ochutnávku customizace najdete například ve videu od youtubera TmarTn.

Killstreaky hlásí návrat

Ano, je to tak, killstreaky jsou zpět! Už za tři zabití získáte váš osobní radar (UAV – Unmanned Aerial Vehicle), v multiplayeru velmi nápomocný, jelikož minimapky ve hře pro více hráčů nejsou. Najdeme zde také rušičku nepřátelského radaru a dokonce Advanced UAV, které odhalí pozici vašeho nepřítele na minimapke (za ten si však už „připlatíme" – vyžaduje až 12 zabití), leteckou podporu či vozidla.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: counter uav Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: IAV Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: uav

Killstreaky v Modern Warfare vypadají rozhodně zajímavě a multiplayeru dodají pořádnou šťávu.

Bezpilotní pozemní vozidlo Wheelson ovládá hráč na dálku, do útočného vozu už musíte zasednou a ovládat ho sám. V oblasti letecké podpory si vývojáři připravili klasiku v podobě útočného vrtulníku či stíhačky, navíc přidali také útok bílým fosforem, který spálí vše v okolí a navíc jasně svítí, čili při dopadu vaše nepřátele minimálně na určitý čas oslepí. Třešničkou na dortu je pak juggernautův oblek (stojí 15 killů), se kterým pravděpodobně obdržíte jako bonus rotační kulomet a sluchátka, z nichž se bude linout nefalšovaný metal. Podrobněji se s odměnami za killstreaky můžete seznámit třeba zde.

Goin’ dark

Dočkali jsme se i záběrů z mapky zaměřené na používání nočního vidění v tzv. Dark módu, přičemž streameři si ji vyzkoušeli v Team Deathmatch (6v6) a rovnou i v tzv. Realism módu. V čem jednotlivé režimy spočívají? Dark mode je v Call of Duty multiplayeru novinkou, jeho základními elementy jsou úplná tma, brýle pro noční vidění a lasery. Lasery zde fungují jako dvousečná zbraň – vždy, když míříte, se váš laser zapne, v míření vám tedy bezpochyby pomůže, ale pokud ho nepřítel spatří, zasáhnout vás nebude příliš náročné. Opět se zde tedy dostáváme k taktické stránce hry pro více hráčů, která v nejnovějším Call of Duty hraje rozhodně prim.

Realism mód, jak jeho název napovídá, umocňuje realističnost celé hry, která byla pro vývojáře v nejnovějším Modern Warfare velmi důležitá. V realism módu můžete rovnou zapomenout na hit markery, HUD (Heads Up Display) informující vás o vašem zdraví či počtu nábojů. Headshoty budou automatický smrtelné, a na složení nepřítele (a také na to vaše) bude stačit pouze pár ran. Jak vypadá kombinace dvou zmíněných módů, si můžete prohlédnout v záznamu z oficiálního představení multiplayeru (linky najdete výše).

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: collectors edition

Během livestreamu sám umělecký ředitel Infinity Ward, Joel Emslie, představil také sběratelskou Dark edici (u nás se bohužel zřejmě prodávat nebude), která kromě in-game doplňků nabízí plně funkční brýle pro noční vidění inspirované těmi ve hře (samozřejmě i se stojánkem!).

Celý živý přenos provázelo hraní multiplayeru streamery z celého světa v různých módech a vše završila pořádná divočina v podobě 20v20 na opravdu rozlehlé mapě následovaná módem Gunfight 2v2, jehož ochutnávku jsme dostali už přibližně před měsícem. Je třeba říci, že přítomni hráči měli z multiplayeru skvělé pocity a počáteční přirovnání k Battlefieldu se nekonalo, na druhé straně jejich nadšení plynulo pochopitelně i z faktu, že si multiplayer mohli zahrát mezi prvními, skutečnou zatěžkávací zkouškou bude tak až beta, jejíž oficiální začátek je naplánován na září.

Rozhodně nejsem jediná, které se nová a dospělejší tvář Call of Duty Modern Warfare líbí. I hráči, kteří posledních pár dílů akčního FPS s radostí oželeli a někteří dokonce zatratily, se k němu začínají vracet s nadějí, že se hra konečně dočkala změny, jakou si už delší čas zasloužila. Už na první pohled působí novinka lépe, mírně zpomalené tempo multiplayeru dává hráčům větší prostor na taktiku a Call of Duty tak přestává být (zdá se) tou obyčejnou bezduchou střílečkou.

Nevím, jak vy, ale já už ze skříně vytahuju taktické pončo (ne, není to plášť!), juggernaut suit a připravuji si pořádný metalový playlist. S některými z vás se tak možná uvidím už v září během otevřené bety.

• Zdroje: Gameinformer, Twitch, YouTube, Charlie Inter, TwitterMód 2v2 Gunfight představen

• Novinka: 12. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V minulé novince jsme vás informovali o spekulacích youtubera TheGamingRevolution, který tvrdil, že 11. 7. se dočkáme odhalení multiplayeru. Částečně měl pravdu – proběhlo totiž představení 2v2 Gunfight módu, který si zahrálo několik vybraných streamerů. Vyzkoušeli si pár mapek a také zbraní.

I když je představení multiplayeru oficiálně naplánováno až na 1. srpna (sledovat ho můžete zde), už včera spatřily světlo světa první záběry z nového 2v2 Gunfight módu. Gamer a streamer CouRageJD, TeePee, Syndicate a LEGIQN se utkali v zápasech dva na dva, které trvaly méně než minutu a odehrávaly se na 3 malých mapkách, kde se střetům s nepřítelem téměř nedalo vyhnout. Principem tohoto módu je zlikvidovat tým nepřítele do 40 sekund, pokud se tak nestane, uprostřed mapky se objeví vlaječka – po jejím získání a udržení po dobu tří sekund daný tým vyhrává. Pokud se ani vlajky do 10 sekund nikdo nezmocní, vyhrává tým disponující vyšším množstvím zdraví. Zápas končí ve chvíli, kdy jeden z týmů vyhraje 6 kol.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: twitch stream Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: twitch stream Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: twitch stream

Základní výbavou v módu Gunfight je primární a sekundární zbraň, granát a další zbraň (například nůž).

Podrobnější dojmy z hraní si můžete přečíst například na serveru Gamespot. Mnozí hráči se však shodují na tom, že v daném módě se musíte spoléhat jedině na vaše schopnosti a rychlost. Loadout zbraní vám totiž hra vybere sama a síly jsou tedy v tomto ohledu na obou stranách vyrovnané. Co se týče mapek, měli jsme možnost vidět celkem 3: King se odehrává uvnitř skladu, Pine nás zavede do lesa a ve Stack nás čeká dvůr plný lodních kontejnerů.

Momentálně je velmi těžké hodnotit multiplayer či nové Call of Duty Modern Warfare jako takové, nicméně ze zatím představených záběrů mám velmi dobrý pocit, Modern Warfare působí realističtěji a „dospěleji“ a pohyby hráčem ovládané postavy se opravdu zlepšily spolu s grafikou. 1. srpna bychom se však měli dozvědět ještě více, například jak bude fungovat cross-play. Množství hráčů by také ocenilo novinky o levelování postav, to má být propojené s kampaní, proto jsem zvědavá, kolik toho vývojáři vůbec odhalí.

Call of Duty: Black Ops 4 – Classic Captain Price Blackout Character

A nakonec menší chuťovka. Pokud si Call of Duty: Modern Warfare předobjednáte, v Black Ops 4 si zahrajete za legendárního kapitána Price (respektive za jeho klasičtější já, které známe z minulých dílů Modern Warfare.)

Vybrala jsem pro vás i některé z leaků, které zazněly na livestreamu TheGamingRevolution ještě před oficiálním představením záběrů z hraní. Opět však připomínám, že následující informace zatím nejsou oficiálně potvrzeny a je třeba je brát s rezervou.

 • Pro multiplayer je prý připraveno přibližně 20 map, což ale nezahrnuje zcela samostatný playlist obsahující mapy s nadrozměrných rozlohou
 • V jednom multiplayerovém módu se nespawnete s minimapou, tu získáte až po dosažení určitého počtu killů
 • Kampaň by měla obsahovat minimálně 10 misí
 • V kampani dostane hráč větší volnost oproti předešlým dílům série a bude prý jen na něm, jak jednotlivé mise zdolá
 • Vaše zbraně unesou až 5 attachmentů (primární i sekundární)
 • Každý hráč může vlastnit 3 perky
 • Jedna mise byla ze hry odstraněna (důvodem byla kontroverze a nepodstatnost pro celý příběh), hráč v ní vystupoval jako sebevražedný útočník

• Zdroje: Gamespot, Twitch, YouTube (PlayStation), Activision Games BlogAttachmenty dostanou nový význam

• Novinka: 10. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V poslední době se s různými leaky o Call of Duty: Modern Warfare roztrhl pytel. Primárním a pravděpodobně i nejdůvěryhodnějším zdrojem (pokud se dá v případě leak hovořit o důvěryhodnosti) je YouTuber tvořící videa na kanálu TheGamingRevolution. V jednom z nich se zmínil už i o traileru na COD: MW Multiplayer, konkrétněji spekuluje o 11. červenci jako o možném dni D.

Ve svém nejnovějším videu se podíval na zoubek zbraním, které si již v říjnu budeme moci v akčním FPS vyzkoušet.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: seznam zbraní

Seznam zbraní je podle TheGamingRevolution přesný na 95 %. Některé z nich mají momentálně pouze pracovní název nebo ještě není přesně stanoven. Do hry navíc mohou další smrtící hračky přibýt, případně seznam ještě prořídne.

Osobně se nejvíce těším na údajně největší trumf mezi brokovnicemi – Charlie 720, jakousi sestřičku loveckých brokovnic. Možná ale ještě více mě zaujala možnost změnit třídu zbraně pomocí attachmentů. Mělo by to být možné třeba v případě AUG, který se takto změní ze samopalu na útočnou pušku, a také z AK47 se pomocí attachementu může stát lehký kulomet.

Pokud je na seznamu zbraní opravdu kus pravdy, a budou opravdu tak propracované, jak tvrdí tvůrci, čeká nás v Call of Duty pořádný masakr.

• Zdroje: YouTubeBattle royale? „No comment.“

• Novinka: 8. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Všichni už netrpělivě očekáváme představení gameplay záběrů z nového dílu obohacujícího tuto nekonečnou sérii akčních stříleček, ale pánům z Infinity Ward se stále nějak nechce. Určitě proto nebudu jediná, kdo se nemůže dočkat jakýchkoli nových pikantérií o nejnovějším Call of Duty, které hráče zavede do největších evropských metropolí i na Blízký východ.

Na internetu se nedávno začaly objevovat zvěsti o jisté součásti Call of Duty: původně neplánovaném battle royale režimu. Activision a vývojář z Infinity Ward, Joel Emslie, se na adresu domněnek zatím odmítli vyjádřit. Upozorňujeme tedy, že momentálně jde stále jen o spekulace a zdrojem novinek o potenciálním BR módu jsou leaky, konkrétně YouTube kanál TheGamingRevolution, twitter zmíněného YouTuber a jeho zdroje.

Zajímavou informací je rozhodně to, že tvůrci se pro BR mód rozhodli na poslední chvíli a původně ho hra obsahovat neměla (ve vývoji je prý pouze pár měsíců a hotový je na přibližně z 30 %). Podobně jako Co-op a Spec-Ops, ani Battle royale mód tak není ještě dokončen a je tedy otázkou, zda se ho opravdu dočkáme již při vydání Modern Warfare v říjnu – podle zdrojů zmiňovaného youtubera mají hráči dokonce počítat s měsíčním zpožděním vydání jednotlivých módů. V těchto dnech probíhá testování režimu ve více verzích a ta finální proto zůstává záhadou.

Zdá se však, že se opět o něco posune hranice žánru – battle royale mód pro Modern Warframe by měl být momentálně schopen poskytnout prostor až 152 hráčům na mapách s trojnásobnou velikostí oproti BlackOutu v Black Ops 4 či té ve Fortnite. Infinity Ward navíc doufá, že výsledné číslo soutěžících hráčů dokáže zvýšit až na 200. Zda se mu to podaří už při vydání nebo si budeme muset počkat na dodatečné patche, zatím nevíme. Nějaké to slovo padlo i na adresu vozidel, ve kterých se budeme po obrovské mapě prohánět. Čeká na nás malý vrtulník, čtyřkolka, dodávka pro 4 lidi či obrněné auto. V plánu je navíc i lákadlo v podobě tanku.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: mapa Battle Royale podle TheGamingRevolution

TheGamingRevolution přinesl také nákres jedné z mapek battle royale módu.

Další leaky se týkaly multiplayeru, ze kterého jsme na E3 zatím viděli pouze 2 nové screenshoty (fňuk). TheGamingRevolution informoval, že FPS přinese mapy naplno testující hráčů zrak – odehrávají se totiž v naprosté tmě a noční vidění se tak stane povinnou výbavou. Najdeme však na nich i vypínače, po jejichž aktivaci se osvětlí určitá menší část mapy a hráči tak budou od úplné temnoty zachráněni. Ve zmíněném videu se také dozvíte o všech leaknutých killstreacích, případně si jejich seznam můžete přečíst zdeOpět však zdůrazňujeme, že tyto informace nebyly oficiálně potvrzené a je proto nutné na ně nahlížet s jistou opatrností.

Animace zbraní a pohybů hráče umocní autenticitu boje

Zde se však novinky nekončí. Activision Games Blog nedávno uveřejnil rozhovor s vedoucím animací v Infinity Ward, Markem Grigsbym, který trošku poodhalil zákulisí tvorby animací smrtících hraček v Call of Duty: Modern Warfare. Ty jsou přirozeně jednou z klíčových součástí hry, proto jim vývojáři věnují nemalou pozornost. „Chceme, aby se hráč cítil jako plnohodnotná součást Tier 1," říká Mark. Zároveň dodává, že velmi důležitým aspektem při tvorbě zbraní a jejich animací jsou právě detaily. Zmínit můžeme například drobné zvětšení viditelné v hledáčku zbraně při střelbě od boku, průraznost nábojů jednotlivých zbraní, jejich zpětný ráz či hmotnost (od té se bude odvíjet rychlost přebíjení). Tvůrci ale zapracovali i na animacích doplnění zásobníku – jinak bude vypadat přebíjení prázdného zásobníku a jinak takového, ze kterého jste zatím vystřelili jen pár nábojů (do něj prý pouze doplníte střelivo a nevyměníte jej celý).

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: co-op

Pohyby hráče budou vypadat jako kdyby při jejich provádění postava zapojovala všechny adekvátní svaly a měly by působit mnohem přirozeněji.

Reakce nepřítele na vypálenou kulku se také mění na základě kalibru. Vylepšení se samozřejmě dočkaly i některé původní animace či mechaniky z předešlých Call of Duty dílů.

Osobně mi velkou radost udělalo přebíjení během míření, čehož jsme svědkem v Modern Warfare sérii zatím nebyly. V boji se tak nemusíte vzdávat míření přes hledáček ani kvůli přebíjení. Během vylepšování jednotlivých zbraní samozřejmě nechyběly ani porady s členy Navy SEALs a návštěvy střelnice – členové týmu si tak vyzkoušeli každou zbraň a její podobu následně převedli do herní podoby.

Call of Duty: Modern Warfare dostane nový rozměr díky fotogrammetrii

V dalším rozhovoru se zase Joel Emslie, vedoucí designu, rozhovořil o fotogrammetrii, díky které jsou vývojáři schopni do hry přenést jakoukoliv místnost (do posledního mikronu), budovu, vozidlo (například ruský tank) či jakoukoli scenérii a prostředí. Joel navíc pochválil i své kolegy, ti se v celém procesu užívání fotogrammetrie zlepšily natolik, že začali vymýšlet vlastní příslušenství pro snímání potřebných objektů.

„Pokud ale do realistického prostředí umístíte nekvalitně vymodelovanou postavu, vypadá to hrozně," říká Emslie. Proto se se svým týmem zaměřil i na přepracování jednotlivých modelů postav, jejich oblečení a pohybů, aby v kvalitně zpracovaném prostředí nevypadaly uměle. Úpravám se nevyhnuly ani mrtvoly. Ty byly vytvořeny naskenováním jednoho z vývojářů, oblečení si také vysloužilo zvláštní pozornost. Aby tým vytvořil hodnověrné šatstvo a obuv i ve hře, respektive jejich opotřebení, boty, v nichž zdolali dlouhé túry, hodili do bazénu a sledovali změny na jejich povrchu, aby byli schopni věrně napodobit zničenou obuv vojáků v Modern Warfare.

Záběry z traileru jsou „Real Deal“

Inženýr renderování a vedoucí studia Infinity Ward Poland, Michal Drobot, zdůraznil autentičnost záběrů z traileru a hráčům připomněl výhody nového enginu Call of Duty: Modern Warfare. Ten vznikl speciálně pro potřeby nejnovějšího dílu akční FPS a byl vytvářen více než pět let.

Jedním z prvních problémů byla komprese. Museli totiž přijít na to, jak zkomprimovat několik terabytů dat pořízených v Arizonské poušti do hry na PS4, jejíž paměť dosahuje jen „pár giga“. Zapomínat ale nemůžeme ani na záběry z motion capture procesu, ty musely i po kompresi ve hře vypadat co nejvěrohodněji.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: scope

Vylepšením prošlo samozřejmě i osvětlení, počínaje duhovým efektem na vaší zbrani po jejím naolejování a konče neustálým renderováním infra-červeného světla hrou – kdykoli budete chtít hrát s nočním viděním, můžete, jednotlivé objekty a prostředí si zachovají svou realističnost.

Na informace z rozhovorů s tvůrci hry se vždy velmi těším a informace, které přinášejí hráčům ze zákulisí, se skvěle čtou – osobně si však počkám na finální produkt a všem vylepšením uvěřím až když je uvidím tak říkajíc „naživo“. Proti Battle royale módu v Call of Duty: Modern Warfare nemám nic, ale zaráží mě časová tíseň, do které Infinity Ward dobrovolně (?) spadlo. Také by mě zajímal popud, který vedení vývojářů vedl k zakomponování režimu do jejich díla (že by finanční problémy?). Ještě více mě však šokoval fakt, že se v případě nejnovějšího Call of Duty začíná skloňovat slovo zombie. Živé mrtvoly totiž možná navštíví některý z módů v akční střílečce. Přestože jsem fanouškem zombíků (respektive jejich likvidace), jejich přítomnost by mě v novém Call of Duty zaskočila a velmi nepotěšila. Vývojáři by si totiž trošku odporovali, neboť nemrtvé zrůdy podle jejich dřívějšího vyjádření nezapadaly do celkového realistického pojetí hry. Jisté však je, že se nám postupně začíná nové Call of Duty pěkně rýsovat.

• Zdroje: PlayStation LifeStyle, HotHardware, GamesRadar+, YouTube (TheGamingRevolution), Twitter, Activision Games BlogPánové z Infinity Ward na E3 přiblížili multiplayer a představili nám postavy

• Novinka: 17. 6. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V minulé novince jsme se zmínili o tom, že Modern Warfare dostalo do vínku nový engine (vyvíjen více než 5 let) a vývojáři na E3 informovali o tom, co všechno se v důsledku toho vylepšilo. Zmínili například rozdíl mezi jednotlivými kalibry zbraní, dále také vylepšenou destrukci prostředí související právě s jednotlivými kalibry – musíte mít totiž na paměti, že některé zbraně zdolají všechny druhy stěn a překážek, jiné naopak ne. Další z mnoha deviz enginu je kromě realistického chování oděvů také vylepšení textur prostředí – při opření se o zeď či ulehnutí na zem tak neuvidíte rozpixelované povrchy. Vylepšení se dočkalo i noční vidění, vývojáři některé změny dokonce konzultovali s členy Navy SEALs.

Call of Duty: Modern Warfare – E3 2019 (rozhovor)

Taylor Kurosaki, Jacob Minkoff a Joel Emslie na E3 mimo jiné představili i některé z hlavních postav ve hře.

Už v minulých novinkách jsme vás informovali o hlavní ideji letošního Call of Duty zaměřené na vnímání boje či války z různých úhlů pohledu a hlavní aktéři nového Modern Warfare to jen potvrzují. O koho tedy půjde? Víme, že se vrátí legenda v podobě Kapitána Pricea známého z předchozích dílů série. Společnost mu bude dělat seržant Kyle Garrick, bývalý člen britské armády, v jehož kůži se hráč ocitne. Opačnou stranu barikády tvoří zase agent CIA Alex působící na Středním východě, jenž pracuje pro vůdkyni rebelů Farrah – právě ta musela jako dítě utíkat ze spárů smrti, když její vesnici napadla ruská armáda a spolu s bratrem byla svědkem vraždy obou rodičů.

To, jakým způsobem jednotlivé postavy ovlivní samotný příběh, však zůstává ve hvězdách. Herní portál Kotaku totiž přinesl zajímavý rozhovor s tvůrci po odprezentování dvou misí, o kterých si můžete přečíst v naší předešlé novince. Ukázalo se, že mise byly upravené a tentokrát znepokojivější při poslední ukázce. Pro kterou z verzí se tak v Infinity Ward rozhodnou, zatím není známo – důraz na realitu však zůstává stále prioritou.

Call of Duty: Modern Warfare; wallpaper: sniper Call of Duty: Modern Warfare; wallpaper: juggernaut

Juggernauti se v novém Call of Duty také dočkali faceliftu. Při přiblížení k nim byste dokonce měli slyšet death metal – tedy osobní hudební výběr vojáka v obleku.

Kromě informací o příběhu jsme měli možnost vidět i první dva screenshoty z multiplayeru a také o něm padlo pár slov. Vrátí se mise ve stylu starých dobrých Spec Ops, které naplno prověří spolupráci hráčů a jejich taktické myšlení. Multiplayer, singleplayer i Co-op se navíc budou odehrávat v jednom světě a vzájemně se propojovat.

Na nové Call of Duty se nesmírně těším a pevně věřím, že se brzy dočkáme i gameplay záběrů potvrzujících obrovský posun od minulých dílů série Modern Warfare.

• Zdroje: IGN, GamesRadar+DLC pro Modern Warfare si jako první užijí majitelé PS

• Novinka: 5. 6. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Třebaže se letošní Call of Duty nese na vlně inovací v podobě cross-play, nového enginu či konce season passu, jedna věc si přeci jen zachová svou tradici. DLC pro nové akční FPS od Infinity Ward si budou moci jako první zahrát majitelé konzole PS4 – jako vždy 7 dní před ostatními konzolisty a hráči na PC, což může na první pohled způsobovat trhliny v celé té ideji spojování hráčů, ale spolupráce Activision se Sony trvající od roku 2015 zůstává v platnosti.

Zombie apokalypsa se v Modern Warfare nekoná

Pokud jste stejně jako já fanoušky zombie tematiky a večery trávíte zachraňováním (virtuálního) světa před těmito nemrtvými monstry, zklamu vás. Call of Duty: Modern Warfare totiž zombie mód obsahovat nebude.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: zombie

Zombíků se tento rok v Call of Duty nedočkáme.

Podle Jacoba Minkoffa, vedoucího designu, by zombíci nezapadali do reálného světa, který se v Infinity Ward snaží vytvořit, a zombie mód pro Call of Duty: Modern Warfare nebyl ani na stole. Namísto toho dali ve studiu přednost vypilování celkové propojenosti jednotlivých módů ve hře. Dějová linka kampaně má plynule přecházet do co-op elementu hry, na což se osobně velmi těším. Jacob tak hráčům vzkazuje, že milovníci co-op misí se nemusí obávat, protože zmiňovaný mód ve hře najdou.

Cross-play se ponese ve znamení input matchmakingu

Po odhalení informace, že nové Call of Duty zavede cross-play, se stále objevovaly nové otázky, jak to bude vlastně celé fungovat. A samozřejmě jsou tu obavy o rovnocennost celých soubojů (protože myš a klávesnice není to samé, co gamepad, hlavně u FPS), hlavně po vyjádření Candyce Capen, vývojářky z Infinity Ward, která na svém twitteru napsala: „everybody play with everybody play with everybody =]“.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: townhouse

PCčkáři a konzolisti vyrazí do boje společně.

Cross-play Modern Warfare by se však podle dostupných informací dal přirovnat k Fortnitu – do lobby se budete připojovat na základě toho, zda dáváte přednost ovladači nebo klávesnici s myškou. Síly by tak v jednotlivých zápasech měly být vyrovnané. Pokud si ale s gamepadem v ruce chcete zahrát třeba s vaším kamarádem na PC (který používá klávesnici a myš), půjde to a připojit se budete moci bez ohledu na své input zařízení. Jen musíte pochopitelně počítat s tím, že to pro vás asi nebude jednoduchý zápas. Zatím ale není nic potvrzené, proto nezbývá než doufat, že bude vše fungovat, jak má.

Call of Duty Modern Warfare není další hrdinský příběh

Hned na druhý den po oznámení data vydání se na blogu Activisionu objevil článek přinášející nové informace o příběhu a singleplayerovém zážitku, který na hráče v Modern Warfare čeká. Jednou z hlavních myšlenek celé hry je tenká šedá linie mezi dobrem a zlem, přičemž tyto protiklady vidí každá strana jinak a nic nemůžeme vnímat jen jako černé či bílé.

Ve hře budete bojovat po boku ruských vojáků, ale i proti nim, na Středním východě se ocitnete v kůži člena odboje a budete si muset poradit s improvizovanými zbraněmi i nedostatkem munice, ale ve váš prospěch v boji proti speciálním jednotkám využijete znalost vaší domoviny. Jako člen Tier 1 pak budete mít k dispozici nejnovější technologické hračky, ale převaha nepřítele v jeho rodné zemi vám dá jistě zabrat.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: night vision Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: desert

V Modern Warfare navštívíme nejznámější evropské metropole i Střední východ.

Podle Jacoba Minkoffa byl v minulých dílech série Modern Warfare problém v jednostrannosti a asymetrii, která v hráči nedokázala vyvolat žádné emoce – jeden nepřítel, jedna uniforma, ti zlí a ti dobří. Minkoff také zdůrazňuje, že jejich nejnovější přírůstek do akční FPS série není jen dalším hrdinským příběhem – vojna neznamená jen vítězství, ale také ztráty, na což se opět při tvorbě soustředili.

Gameplay odhaľuje krutú realitu dnešného sveta

Ještě před oficiálním odhalením 30. května byly některým zahraničním novinářům představeny dvě mise ze hry. Nás zaujaly dojmy serveru Charlie Intel, jejichž kompletní dojmy si můžete přečíst zde, my jsme pro vás shrnuli ty nejzajímavější momenty. V první řadě je třeba řici, že podle Keshava Bhata ze zmiňovaného serveru jde o nejrealističtější Call of Duty, jaké jsme kdy měli možnost hrát.

První mise se odehrála v roce 2019. Ano, v Infinity Ward to s tou aktuálností berou skutečně vážně. Mise začíná bombovým útokem v Londýně, po kterém členové Navy Seals vtrhnou do domu – údajného úkrytu atentátníků (vymodelován byl v poměru 1:1 podle skutečné budovy). Nečekejte však klasickou přestřelku nebo stealth. V domě se totiž nacházejí ženy a děti – a coby Navy Seal budete muset dávat pozor kdy a kam střílíte.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: gas mask Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: london

Redaktoři Charlie Intel byli svědky diverzity, která na hráče čeká.

Druhá mise novináře zavedla do minulosti a představila jim příběh dvou sirotků, děvčete a chlapce ze Středního východu bojující o holý život. Mise se kromě několika akčních scén nesla ve stealth stylu, kdy hráč v kůži malé dívky musel i s jejím bratrem utéct z vesnice napadené ruskými vojáky. Gameplay měl opět poukázat na to, že terorista může pro druhou stranu znamenat bojovník za svobodu.

Obě mise trvali podle Charlie Intel přibližně 30 minut a na konci prý přišel pořádný cliffhanger a já musím za sebe říct, že po přečtení nejen jejich dojmů z hraní se na Call of Duty Modern Warfare těším ještě víc. Myslím, že rozhodnutí tvůrců věnovat se současnosti a konfliktům, které se na světě denně odehrávají, byla velmi dobrá volba. Herní průmysl se často soustředí na minulost či budoucnost (čehož můžeme být svědky i v samotné sérii Call of Duty), proto fakt, že se Infinity Ward rozhodl znovu otevřít téma moderního terorismu, je pro mě dobrou zprávou, protože jde o každodenní realitu v různých koutech světa a podle mého názoru hra nabídne množství podnětů k zamyšlení.

• Zdroje: Gamespot, Forbes, Twitter, Comicbook, Charlie Intel

Zvýšily myšky a klávesnice náročnost multiplayeru?

• Dojmy z hraní: 24. 9. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Beta odstartovala stejně jako posledně (dojmy z prvního týdne si můžete přečíst zde) ve čtvrtek (19. září), přičemž ještě v pátek si ji mohli užít hráči disponující EA early accessem. Během soboty, neděle a pondělí už byla podobně jako minulý týden otevřená pro všechny, a co je nejpodstatnější, přístup do ní měli kromě PSkářů také majitelé Xboxu i PC. V boji jste se navíc coby konzolista s ovladačem mohli postavit i vyznavačům myšky a klávesnice.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: groundwar map Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: gunfight map

Obr. 1. Nový režim Ground War (32v32) dorazil do bety během minulého víkendu v rámci posledního veřejného testování před vydáním hry. Rozdíl je zřejmý, zvláště pokud porovnáte opačné póly spektra mapek (viz následující obrázek).Obr. 2 Mapka módu Gunfight (2v2).

Hned ze začátku se však menší problémy nevyhnuly právě majitelům Xboxu. Během připojování je totiž hra vícekrát přivítala upozorněním „you are too early“, a tak museli čekat na vyřešení problému, což opět nahrálo majitelům PS a PC. Nakonec se ukázalo, že zmíněným patáliím čelili hráči, kteří si předobjednali digitální kopii Call of Duty: Modern Warfare, protože Xbox Store měl nastaveno datum spuštění bety až na 21. září. Problém byl však po krátké době vyřešen a fanoušci zelené konzole se mohli vrhnout do boje.

Sluší se ještě připomenout, jak vlastně hra napříč plaformami funguje. Namísto zařízení, na kterém hrajete, rozhoduje o vašem zařazení do lobby zvolený způsob ovládání hry – tedy fakt, zda používáte ovladač nebo myšku a klávesnici. Pokud se rozhodnete pro výzvu s názvem crossplay a v nastaveních si ho zapnete, hra vás bude do jednotlivých zápasů připojovat bez ohledu na input ovládací zařízení. Velmi dobrou zprávou je také fakt, že progres jednotlivých hráčů je udržován na všech platformách najednou – bez ohledu na to, na jakém zařízení hru zapnete, váš aktuální postup bude vždy uložen.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: helicopter Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: tank

S ulehčením boje v režimu Ground War hráčům pomáhaly čtyřkolky, bojová vozidla, tanky i helikoptéry.

V první řadě je třeba říci, že navzdory týdennímu, respektive několikadennímu náskoku (beta byla minulý týden zpřístupněna výlučně hráčům na PS) jsme jako majitelé PS4 spolu s mým kolegou Dominikem přítomnost klávesnic a myšek ve hře pocítili. Mně osobně soupeři dali jednoduše zabrat a tentokrát jsem zažila tvrdý (a velmi častý) pád na samotné dno tabulek. Přesto však musím říci, že hra pro více hráčů i díky zmíněnému mixu konzolistů a majitelů PC výrazně ožila a je tak jisté, že po vydání hry se v multiplayeru rozhodně nudit nebudeme, neboť právě kombinace různých ovládacích zařízení dodává hře pro více hráčů tu správnou šťávu.

Call of Duty Modern Warfare; screenshot: groundwar

Nový režim Ground War, na který byli mnozí včetně mě velmi zvědaví, byl očekávanou novinkou a vůbec nezklamal, ba dokonce si myslím, že právě v něm se potenciál multiplayeru ukázal na maximum.

Pokud před Call of Duty dáváte přednost Battlefieldu, Ground War mód vám připomene režim Conquest, který najdeme právě v akčním FPS od studia DICE, a funguje také na podobném principu. Ground War se odehrává na nové velké mapce Karst River Quarry, industriální zóně s vícepodlažními budovami. A když jsem se v oblasti ocitla poprvé, opravdu mě zarazila její rozlehlost. Nabízí prostor až pro 64 jedinců ve dvou 32členných týmech. A věřte mi, ať už jste jakýkoliv typ hráče, přijdete si tu na své. Snipeři se usídlí na nejvyšších patrech opuštěných továren, zatímco vyznavači boje na blízko mohou běžet nebezpečí přímo vstříc a po cestě zničit nějaký ten nepřátelský tank či helikoptéru.

Call of Duty: MW – Groundwar/Crossplay I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Ground War funguje na velmi podobném principu jako Domination, kdy musí soupeřící týmy obsadit a co nejdéle ve své moci udržet několik vlaječek. Tentokrát je však k dispozici až 5 praporků namísto obvyklých tří (což při celkovém počtu hráčů a velikosti mapy dává smysl).

Zajímavou a velmi užitečnou novinkou (v rámci multiplayer bety) je také možnost vybrat si místo vašeho respawnu. Nemusíte tak vašim spolubojovníkům běžet na pomoc přes polovinu obrovské mapy. Jako záchytné spawnovacie body slouží právě i již obsazeno vlaječky a také vaši spolubojovníci (za spawnutie se v blízkosti vašeho člena týmu navíc získáte i bodový bonus). Se zdoláváním větších vzdáleností vám pomohou i bojová vozidla či helikoptéry rozmístěné na mapě, ty samozřejmě slouží i jako efektivní pomocníci v boji. Přítomny jsou také velké boxy na doplnění munice.

Kromě režimu Ground War byl opět spuštěn i Realism mód (ten si zatím mohli vyzkoušet pouze PSkáři během první bety). V něm je kladen obrovský důraz na realističnost a rozloučit se tak můžete s kompletním HUDem. Vidíte pouze jména vašich spoluhráčů či protivníků, a to jen v případě, když se k nim přiblížíte. Oči tak už nebudete mít nalepené v levém horním rohu obrazovky, kde se obvykle zobrazuje minimapka (dosažením určitého počtu zabití však můžete mapku na chvíli zobrazit použitím killstreaku UAV) a o zranění či zabití nepřítele vás už hitmarkery či body neinformují.

Call of Duty: MW – Realism I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Časomíra či počet bodů jednotlivých týmů, občas způsobujících zeslabení jednoho z týmů, jsou zde také minulostí. Pokud tedy máte rádi výzvy, Realism mód si vychutnáte (mně ho navíc okořenily i lagy).

Nastal čas zhodnotit i technickou stránku bety. Řeknu jen tolik, že co se týče lagování či problémů s připojením, nic nezměnilo k horšímu. Problémy jako vždy nastaly v poslední večer bety, kdy jsem nedobrovolně cestovala po celé mapce, a následně se začalo prodlužovat i připojování k jednotlivým serverům. Co mě však velmi mile překvapilo, bylo vyladění režimu Ground War. Ten totiž fungoval bez lagování přesto, že v něm najednou bojovalo až 64 hráčů, což je na betu opravdu slušný výkon.

Těším se tedy na finální verzi hry? Jednoznačně. S příslibem nových updatů v podobě mapek či režimů (samozřejmě nemám na mysli už se bohužel rýsující lootboxy) se Call od Duty: Modern Warfare multiplayeru rozhodně nedá odolat. Hra pro více hráčů navíc nekončí jen jednotlivými módy a 25. října se již budeme moci pustit do co-op misí (tentokrát se do hry mají vrátit i Waves mise založené na vytrvalostním likvidováni nepřátel v neutuchajících vlnách). Dejte nám v komentářích vědět, co si zatím o Call of Duty: Modern Warfare myslíte vy a zda dáte dalšímu zástupci se série akčních FPS šanci.

Dojmy z hraní byly napsané pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Call of Duty: Modern Warfare – Dojmy z hraní (Beta)

 1. Taktičtější pojetí multiplayeru se zatím projevilo jen částečně
 2. HW nároky pro Call of Duty: Modern Warfare PC

Taktičtější pojetí multiplayeru se zatím projevilo jen částečně

• Dojmy z hraní: 17. 9. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Beta oficiálně začala ve čtvrtek 12. září a do soboty byla určena pouze pro ty, kteří si Call of Duty: Modern Warfare předobjednali na PS4. Následně se v průběhu celého víkendu mohli přidat i ostatní majitelé konzole od Sony. Multiplayer zpočátku nenabídl dostatek prostoru na pořádný rozlet a během úvodních několika desítek hodin se hráči museli spokojit s rankem zastropovaném na 10. úrovni a ne právě s nejširší nabídkou režimů.

Později se však ve hře pro více hráčů pomalu začaly objevovat nějaké ty novinky a beta vrcholila s módy Cyber Attack, NVG, Team Deathmatch, Gunfight, Headquarters a Domination v režimu 6V6, přičemž Headquarters a Domination nabízelo prostor až pro 20 hráčů (10v10) a světlo světa spatřil i předpovídaný Realism režim.

Call of Duty: MW – Domination I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

V duchu starého dobrého obsazování vlaječek rozmístěných po mapě jednotlivými týmy se nese Domination.

Už od představení Call of Duty: Modern Warfare tvůrci zdůrazňovali svou snahu umocnit taktičtější prvky. Zmíněná stránka hry však možná nedostává v multiplayeru takový prostor jak by měla. Team Deathmatch či Domination totiž svou dynamičností jakémukoliv strategickému uvažování nedávají šanci, což platí zejména pro režimy poskytující prostor až pro dva 10členné týmy. Naopak, během hraní NGV a Cyber Attack jsem měla pocit, že se nemusím spoléhat pouze na slepé kosení všeho kolem. A samozřejmě nemohu zapomenout ani na Realism režim, který vás zcela „zbaví břemene“ HUDu. Musím se ale přiznat, že Realism Mode byl zatím nad moje síly a jde o režim pro skutečně ostřílené hráče.

Call of Duty: MW – Team Death Match I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Team Deathmatch je do hry implementován ve své klasické podobě. Dva týmy hráčů bojují na život a na smrt a za každé skolení nepřítele získává váš tým jeden bod.

Nejvíce jsem byla zvědavá na NGV, neboť noční vidění se stalo již jakýmsi poznávacím znamením Call of Duty: Modern Warfare. Celý mód je postaven na (nečekaně) nedostatku světla, laserových zaměřovačích a nočním vidění. Hráče už od samotného počátku zápasu objímá temná noc a i když jsou na mapě rozmístěny rozvodové skříně, díky kterým můžete osvětlit určitou část prostoru, osobně jsem tuto možnost nevyužila ani jednou a upřednostnila jsem plížení v naprosté tmě.

Call of Duty: Modern Warfare – 2v2 Alpha map Pine (Gameplay)

Jeden z režimů, který do určité míry charakterizuje letošní pojetí Call of Duty: Modern Warfare, je tzv. Night Vision mode prověřující vaše taktické dovednosti i smysly.

Nepřítel mě navíc mohl zpozorovat ve chvíli, kdy jsem přiložila své virtuální oko k hledáčku zbraně a následně zapnula laserový zaměřovač, což mě nutilo rozmyslet si, kam namířím hlaveň své zbraně. Právě zmíněný mód dokazuje, že se tvůrci snažili letošní COD multiplayer pojmout o něco inovativněji než jejich předešlé počiny, konec konců, nabízejí vám možnost vrhnout se do boje spolu s přáteli v roli stealth specialistů, případně si celý zážitek okořenit ještě v Realism módu.

Call of Duty: MW – Cyber attack I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Mód Cyber Attack působí jako obdoba Search and Destroy kdy je hlavní misí získání výbušného zařízení a jeho umístění na datacentrum soupeřova týmu, režim Headquarters zase vyžaduje od hráčů obsazování jednotlivých, postupně se měnících lokací na mapce.

Pokud ale přece jen dáváte přednost dynamičtějšímu likvidování nepřátel a nejste rozený stratég, ostatní režimy vaše požadavky určitě splní. Právě svižnější tempo totiž svědčí módům jako Team Detahmatch či Domination, kde je právě agilita hráče klíčem k úspěchu. Moje dojmy se tak od hodnocení multiplayerové alphy (15. září byl do bety přidán také 2v2 mód Gunfight) drasticky neliší. Mírným negativem mohou být některé nešťastně umístěné spawn pointy vrhající vás rovnou před hlavně nepřítele. Překvapily také určité lokace na mapkách výrazně nahrávající kemperům.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: sniper rifle Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: headquarters

Call of Duty: Modern Warfare dostalo nový povedený grafický kabátek, zbraně působí mnohem realističtější (včetně zvukové stránky) a spolu s letos se vracejícími killstreaky tak hráči dostali pořádně vysoko návykový multiplayerový balíček.

Po technické stránce hra fungovala bez problémů – samozřejmě až do posledních hodin před ukončením bety. Lagy, propady fps či problémy s připojením na jednotlivé servery, se tak nakonec staly realitou. Do té doby mi však žádná se zmíněných věcí na čele vrásky nezpůsobovala, takže to opět můžeme připsat přeplněnosti serverů. V oblasti hratelnosti či audiovizuálního zpracování nemohu Call of Duty: Modern Warfare, respektive hře pro více hráčů, vyčíst nic.

Call of Duty Modern Warfare; gameplay: lootbox

V betě byly objeveny náznaky zakomponování lootboxov do multiplayeru a řekněme si upřímně, šokující by spíše bylo, kdyby se ve hře nenacházely.

Někteří účastníci bety však s největší pravděpodobností odhalili temnější stránku Call of Duty: Modern Warfare, ve které vám nepomohou ani brýle pro noční vidění. Prostě to vypadá tak, že návratu se kromě killstreaků dočkají i lootboxy a co je ještě horší, s nimi spojené mikrotransakce. A přesto, že zatím nic nebylo oficiálně potvrzeno, vydavatel Activision právě díky mikrotransakciám vydělává nemalé peníze, proto by bylo těžké uvěřit tomu, že by se tentokrát této příležitosti vzdal. Nezbývá nám tedy nic jiného než doufat, že lootboxy nenabídnou výrazné vylepšení stavějící majetnějších jednotlivce na první pozice v žebříčcích a zaměří se pouze na kosmetické úpravy hráčova avatara či zbraní.

Call of Duty Modern Warfare; gameplay: cyberattack

Lootboxy a s nimi spojené mikrotransakce jsou jednou z mála věcí, které by momentálně mohly hře pro více hráčů podrazit nohy.

Je tedy multiplayer Call of Duty: Modern Warfare pro vás to pravé ořechové, nebo to v Infinity Ward s inovacemi přehnali a nejnovější přírůstek do série akčních FPS se již svým předchůdců ani nepodobá? Myslím si, že pokrok je v herním průmyslu potřebný a vývojářům z amerického studia se právě díky němu hře podařilo dodat novou jiskru. Doporučila bych vám ale vyzkoušet si betu na vlastní kůži. Druhé kolo probíhá nejbližší víkend: začíná již během tohoto čtvrtka 19. září (early access), tentokrát i pro majitele PC a Xboxu, takže se dočkáme už i slibovaného cross-playe.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Call of Duty Modern Warfare PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300 Intel Core i5-2500K / AMD Ryzen R5 1600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / AMD Radeon HD 7950 Nvidia GeForce GTX 1660 / AMD Radeon RX 580 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 12 GB
Pevný disk 175 GB 175 GB

S jakým herním PC na Call of Duty Modern Warfare?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Call of Duty Modern Warfare vychází 25. října 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

Call of Duty Modern Warfare – Dojmy z hraní (Aplha)

Call of Duty: Modern Warfare – Dojmy z hraní (Alfa)

 1. Souboje ve stylu „rychlá smrt“ představili hru pro více hráčů
 2. HW nároky pro Call of Duty: Modern Warfare PC

Souboje ve stylu „rychlá smrt“ představili hru pro více hráčů

• Dojmy z hraní: 26. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Všichni majitelé PS4 měli během víkendu (23.–25. srpna) možnost vyřádit se v módu Gunfight stavícího proti sobě dva dvoučlenné týmy na mapkách s menší rozlohou. V každém kole má hráč pouze jeden život a k dispozici náhodný loadout zbraní. Během jednotlivých zápasů (většinou trvajících méně než 7 minut) se tak musíte spoléhat především na své schopnosti a vašeho spoluhráče.

Předpokládám však, že pokud jste si neměli možnost alfu zahrát, hledáte odpověď na jednu otázku. Splnili vývojáři všechny sliby o multiplayeru? Ano. Pokud vám ale nestačí tato stručná odpověď, čtěte dále.

Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: scope Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: odpočet

Obrázek 1: Výrazné vylepšení zbraní zaznamenáte vedle jejich hmotnosti také v hledáčku, zpracovaném mnohem realističtější. Obrázek 2: Po 15 sekundách se vrháte do boje proti dalším dvěma hráčům.

Na začátku každého zápasu vidíte kromě odpočítávání i primární a sekundární zbraň (pokud vám je v daném kole přiřazena) spolu s jejich taktickými, smrtícími kolegy a kolegyněmi (flashbang, semtex, (kouřový) granát, molotov, claymore, ...). Předtím, než se naplno vrhnete do boje, jsou vám ukázány siluety vašich soupeřů a vlaječky, kterou v případě skončení časového limitu a vyrovnaného souboje musíte získat. Tím však nápovědy končí. Více si o Gunfight módě můžete přečíst zde.

Jak jsem již zmiňovala v několika novinkách, minimapka je v COD: MW multiplayeru minulostí, ale vůbec mi to během hraní nevadilo. Pouze to přidává na realističnosti celé hry, navíc se mi vícekrát stalo, že jsem musela zpomalit a poslouchat, co se děje kolem mě (soupeře prozradilo třeba proběhnutí přes kaluže). S přiblížením se realitě souvisí také výrazně pomalejší regenerace životů.

Call of Duty: Modern Warfare – 2v2 Alpha map Pine (Gameplay)

Zvuková spolu s grafickou stránkou oproti předešlým Call of Duty výrazně poskočily a mapky vypadaly opravdu krásně, konec konců, přesvědčte se sami.

Zatímco chybějící minimapka probouzí vaše taktické myšlení, nabízené zbraně vás nutí vyrazit do boje a vyhýbat se „kempování“ jak je to jen možné. Sniperky jsou svižnější, lehké kulomety „těžší“ a co je nejdůležitější, všechny zbraně jsou více smrtící. Pokud prostě zasáhnete nepřítele přímo do hlavy, v 95 % případů je okamžitě po něm. Žádné štíty v podobě body armoru tak nečekejte. Skvělou novinkou je také možnost opřít zbraň o některé součásti prostředí, čímž získáte vyšší stabilitu a snížíte zpětný ráz.

Po technické stránce mně osobně hra fungovala víceméně v pořádku, i když pár problémů se vyskytlo. Alpha jedenkrát spadla, sem-tam se objevily pozdě doskakující textury a největší problém nastal v neděli večer, tedy v poslední den testu, kdy jsem zřejmě nebyla jediná, kdo si chtěl ještě pár posledních hodin z ochutnávky akčního FPS užít a v důsledku toho se přihlašování do hry výrazně prodloužilo.

Call of Duty: Modern Warfare – 2v2 Alpha map Speedball (Gameplay)

Odhlédneme–li od menších technických problémů, hráči prostě dostali to, co jim bylo slíbeno v rámci vylepšení ať už po vizuální stránce, nebo v ovládání.

Moje pocity z 2v2 módu a obsahu, který nám byl zatím představen, jsou velmi pozitivní (samozřejmě až na ty lagy na konci víkendu), ale opět je třeba zdůraznit, že alpha obsahovala pouze jeden mód zpřístupněný navíc výlučně pro majitele PS4 a působila tak pouze jako předkrm před hlavní hostinou pro více hráčů. Proto skutečnou zatěžkávací zkouškou bude až multiplayerová beta - zejména 19. až 23. září, kdy se dočkáme už i crossplaya a servery tak dostanou pořádně zabrat.

Call of Duty: Modern Warfare – 2v2 Alpha map Stack (Gameplay)

V průběhu rozjeté Alphy do ní přibyl nový mód - Gunfight: On Site Procurement (OSP). Rozdíl oproti klasickému gunfightu je v tom, že na začátku souboje si musíte všechny zbraně svépomocí posbírat (případně se vrhnout do boje pouze s holýma rukama).

Navzdory počáteční frustraci způsobované zejména jedním životem mé postavy musím uznat, že 2v2 Gunfight je návyková záležitost, která si jednoznačně najde (a už i našla) své fanoušky. Osobně se však nejvíce těším na větší mapky dostupné v betě multiplayeru – PSkáře přivítá už od 12. září (early access) a majitele PC a Xboxu od 19. září (early access). Rozlehlá prostředí přece jen poskytnou více místa na pořádné vydovádění se a hlavně vyzkoušení v alfě chybějících killstreaků.

Call of Duty: Modern Warfare – 2v2 Alpha map King (Gameplay)

Na závěr jen to nejlepší: mapka King a tři minuty failů – přeji příjemnou zábavu :)

Navíc se stále zůstává nezodpovězena otázka o velmi neoblíbené součásti dnešních her začínající na písmenko „m“, která v posledním období zvyšuje tlak nejednomu hráči. Některým lidem se totiž zdá multiplayer až příliš dobrý na to, aby do něj Activision nakonec nenacpal mikrotransakce. Nezbývá než se nechat (ne)příjemně překvapit.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Call of Duty Modern Warfare – Oznámení

Kapitán Price se vrací na scénu

• Oznámení: 30. 5. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Pro některé to sice překvapení nebude, nicméně Call of Duty: Modern Warfare vyjde 25. října na PC, PS4 a Xbox One. Proč to nebude pro hráče šok? Za prvé, nového dílu se fanouškové této akční střílečky pravidelně dočkávají každý rok, přičemž vydání padalo vždy v drtivé většině případů na podzim. A za druhé, už den před samotným oficiálním představením hry se na internetu objevily leaky, údajně získané z videa na YouTube (momentálně už není dostupné) – mělo jít o premiéru oznamující vydání pokračování série Call of Duty. Video se sice spustit nedalo, ale myškou bylo možné „proběhnout“ časovou osu livestreamu a zde narazit na označení dne D.


Official Call of Duty: Modern Warfare 4 Reveal Trailer Teaser! (COD MW4 Teaser Trailer Revealed)

Na ohlášení oficiálního data vydání lákal teaser vypuštěný už včera. Zajímavým prvkem je ženský hlas, který v něm slyšíme – bude jednou z hlavních postav právě záhadná neznámá?


Oznámení jsme se tentokrát dočkali celkem nečekaně na Twitteru a v téměř dvouminutovém videu jsme měli možnost vidět skutečné záběry ze hry. Velkým překvapení je kapitán Price, který se v tomto díle vrátí, přičemž celé Call of Duty působí velmi povědomě – našimi úhlavními nepřáteli budou opět teroristé.


Official Call of Duty®: Modern Warfare® - Reveal Trailer

Price mluví o tenké hranici mezi dobrem a zlem. V letošním Call of Duty se ocitneme na druhé straně barikády – tedy v kůži teroristy či bojovníka odboje, čímž by se potvrdily spekulace o inspiraci nové kampaně Modern Warfare kontroverzní misí „No Russian“ z MW2.


Call of Duty: Modern Warfare se inspiruje nechvalně proslulou misí „No Russian“

Na oficiálním webu vydavatele Activision se již objevily první informace, které by teorii o inspiraci misí „No Russian“ potvrdily. Hráči mají prý očekávat emotivní kampaň odehrávající se v evropských metropolích a na Středním východě, která svou aktuálností poskytne množství podnětů na zamyšlení. Těšit se můžeme na klasiku v podobě stealth misí, zabrat ale dostane i naše taktické myšlení. Volba postupu by měla ovlivnit i samotný vývoj mise a hráč by měl pociťovat zodpovědnost za lidské životy. Chybět rozhodně nebudou ani co-op mise a multiplayer.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: oznámení

Autoři se při tvorbě inspirovali současnými událostmi ve světě.

Herní portál GameSpot navíc přinesl zajímavý rozhovor se samotnými tvůrci, kteří trošku přiblížili, jakým směrem se Call of Duty: Modern Warfare vydalo. Inspirací jim byly konflikty v Sýrii, Afganistánu či Iráku a poznáme osudy obyčejných lidí bojujících za svůj domov. Zaválčíme si též v kůži rebela z fiktivní části Středního východu.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: soldier Call of Duty: Modern Warfare; gameplay: going dark

Grafika i zvuková stránka hry prošla značným vylepšením.

Call of Duty: Modern Warfare bez season passu, zato s podporou cross-play

Skvělou zprávou pro spoustu hráčů je také zavedení podpory cross-play – znamená to, že si PCčkáři a konzolisti zahrají spolu (teda, spíš proti sobě). Novinkou je také to, že Call of Duty: Modern Warfare nebude mít klasický season pass. Activision odteď nebude dělat rozdíly mezi platícími a neplatícími hráči, nové mapy budou do hry přidávat všem bez rozdílu – tvůrci se tak snaží zbytečně nerozbíjet herní komunitu. Další změnou je progres ve hře odvíjející se jak od singleplayeru, tak od multiplayeru.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: edice

Tři edice momentálně dostupné pro Call of Duty: Modern Warfare

Při objednání Call of Duty: Modern Warfare máte možnost vybrat si ze tří edic. V základní (Standard Edition) na vás čeká hra, digitální bonusové předměty a token do Black Ops 4, speciální edice (Operator Edition) nabídne ke zmiňovaným bonusům ještě prémiové digitální předměty a v nejdražší edici (Operator Enhanced Edition) čekejte ke všemu navíc ještě 3000 Call of Duty bodů.

Call of Duty: Modern Warfare; screenshot: výbuch

V Call of Duty: Modern Warfare se vrátíme zpět ke kořenům série.

Jakožto fanynku série Modern Warfare mě přítomnost Pricea potěšilo a vůbec by mi nevadilo se znovu trošku vrátit v čase – samozřejmě jen příběhově. Vypadá to totiž, že co se grafiky týče, nové Modern Warfare poskočilo o pár stupínků výš a kritiky na toto téma jako v minulosti se obávat nemusí.

• Zdroje: Activision, YouTube (Call of Duty), TwitterCall of Duty, Charlieintel

Call of Duty Modern Warfare – Spekulace

Call of Duty: Modern Warfare 4 – Spekulace

 1. Update: Když už není cesty dál, reboot to jistí
 2. Update: Nové Call of Duty se dostalo do rukou hráčům NFL
 3. Call of Duty letos bude. Půjde o Modern Warfare 4?
 4. Call of Duty Mobile – to nejlepší ze série v podání čínského Tencentu

Když už není cesty dál, reboot to jistí

• Update: 27. 5. 2019 • Autor: Jiří Fait

Ještě pro některé zmatené mezi námi – jedná se skutečně o novou hru, takže si titul nepleťte s prvním Modern Warfare (Call of Duty 4: Modern Warfare) z roku 2007, nebo s Call of Duty: Modern Warfare Remastered, který vyšel v roce 2016. Čert aby se v tom vyznal. Toto žonglování se jmény ovšem není v herním světě ničím výjimečným, ale Activision jde v tomto případě ještě o kousek dál. Podle mého názoru nese název Call of Duty: Modern Warfare na jednu stranu sílu zavedené značky, ale na tu druhou to bude pro spoustu hráčů matoucí. Dlouholetý fanoušek série se sice rychle zorientuje, ale Call of Duty nepolíbený jedinec se v tom jmenovitém maglajzu pěkně vyrochní.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered; screenshot: soldier Call of Duty: Modern Warfare 2; gameplay: výsadek

Screeny jsou z Modern Warfare Remastered (2016) a Modern Warfare 2 (2009). Připravovaný reboot svým názvem způsobí nejeden zmatek a dá se očekávat, že i zasazení do dějové linky se dočká většího či menšího překopání.

Zprávu o potvrzeném názvu poprvé přinesl YouTube uživatel LongSensation a po něm následoval kanál AllGamesDelta, který zprávu potvrdil a dodal několik zajímavostí navíc.

Co-op až pro 4 hráče, mix map z MW2 a MW3 a emotivní kampaň inspirovaná misí No Russian

Tyto dva tweety nakonec potvrdil herní magazín Eurogamer a také herní novinář Jason Schreier z Kotaku. Podle tweetu z kanálu AllGamesDelta má Call of Duty: Modern Warfare nabídnout kooperativní kampaň až pro 4 hráče, mix map z Modern Warfare 2 a 3, titul by neměl být exkluzivní pro žádnou platformu a bude klást velký důraz na moderní terorismus. Za inspiraci si prý bere kontroverzní misi z původního Call of Duty: Modern Warfare 2 „No Russian“, kde jste mohli na letištním terminálu postřílet civilisty.

Call of Duty: Modern Warfare 2; screenshot: no russian

Call of Duty: Modern Warfare 2 a screen z mise No Russian, kdy coby CIA agent v utajení vystřílíte letištní terminál v Moskvě, abyste získali důvěru jisté teroristické organizace.

Bývalý vývojář Robert Bowling z Infinity Wards na svém twitteru název také „leaknul“ na svém tričku, ale tohle mohlo před několika týdny znamenat cokoli. Pokud si ale nalejeme čistého vína, můžeme s klidem říct, že Call of Duty má s takzvanými leaky dlouholetou historií a informace takto prosakují s celkem železnou pravidelností rok co rok.

Podle Eurogameru by mělo být vše oficiálně ohlášeno 30. května a novinky budou následovat na letošní E3, kde se zřejmě podíváme na první gameplay záběry.

• Zdroje: Twitter (AllGamesDelta), Twitter (LongSensation), Eurogamer.netKotaku.comNové Call of Duty se dostalo do rukou hráčům NFL

• Update: 3. 5. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Podle dostupných informací jsme měli představení nového Call of Duty očekávat až příští měsíc, Infinity Ward a Activision se však rozhodly pro nečekaný krok. Připravované pokračování akčního FPS si totiž měla možnost zahrát hrstka šťastlivců, nešlo ale o žádné novináře či členy herních studií. Těmi vyvolenými se tentokrát stali hráči amerického fotbalu v rámci speciálního eventu organizovaného společností Activision s názvem #CallofDutyPartner.

Call of Duty Partner event; screenshot: Riley Ridley Call of Duty Partner event; screenshot: NFL players Call of Duty Partner event; screenshot: Jacques Patrick

Profesionální sportovci promovali sérii Call of Duty už i v minulosti, pro tvůrce se tak postupně stávají součástí marketingu a hypu. Mezi šťastlivci z NFL byli také N'Keal Harry a Adoree' Jackson.

Poté, co se fotografie a dokonce i video z této akce dostaly na veřejnost, se pochopitelně strhla vlna spekulací a fanouškové jsou si téměř jistí, že nás čeká pokračování série Modern Warfare, tedy Modern Warfare 4. Jeden z nadšenců na redditu dokonce tvrdí, že v jednom z videí, které se dostaly na sociální sítě, samotní hráče hovoří o hře jako o Modern Warfare 4.

Tom Philips; screenshot: článek

Svojí troškou do spekulačního mlýna přispěl i redaktor portálu Eurogamer Tom Philips, jehož příspěvek je velmi zajímavě strukturovaný.


Fortnite – MW4 LEAKED BY MARCUS MARIOTA

Další hráči a fanouškové za jasný leak a potvrzení Modern Warfare 4 považují vyjádření hráče amerického fotbalu Marcuse Mariota (01:30).


• Zdroje: Twitter, YouTube, InstagramDaily StarGamesRadarCharlie INTELExpressEurogamerCall of Duty letos bude. Půjde o Modern Warfare 4?

• Spekulace: 4. 4. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Koncem roku 2018 společnost Activision oficiálně potvrdilo pokračování Call of Duty, které by mělo vyjít letos na podzim. Její ředitel, Rob Kostich, potvrdil kampaň (v letošním Call of Duty by dokonce měla mít hlavní slovo), zábavný co-op a rozsáhlý multiplayer (Blackout battle royale se pravděpodobně tento rok konat nebude). Nedočkáme se asi ani sekání zombíků. Bobby Kotick (CEO Activision Blizzard) dodal, že podobné nadšení pro nové Call of Duty neviděl už dlouho.

Výtvor Infinity Ward by se tak měl tento rok odklonit od battle royale a hráčům nabídnout plnohodnotnou kampaň. Přeci jen toho jsme v posledních letech svědky nebyli: Black Ops IIII od Treyarchu kampaň nemělo, s čímž někteří hráči skutečně příliš spokojení nebyli, a poslední počin studia Infinity Ward – Call of Duty: Infinity Warfare – ji sice mělo, ale na druhé straně si žádné velké ovace nevysloužil zase multiplayer.

Objevily se také spekulace o možném pokračování série Modern Warfare. Tým z Activision se totiž vyjádřil, že pokračování bude mít kořeny v historii série a potěšit by mělo tedy hlavně veterány a dlouholeté fanoušky válečné akce. V únoru se navíc na redditu objevily informace, které údajně poskytl QA tester – potvrdil, že nové CoD by mělo být právě čtvrtým Modern Warfare. Naznačil také vydání remasterovaných verzí MW2 a MW3, přičemž zbraně a mapy z těchto dílů by se měly objevit i v připravované novince. Podle jeho slov chtějí tvůrci dostat Call of Duty zpátky na vrchol, proto máme očekávat orientaci primárně na hráče. Odhalení hry bychom se podle něj měli dočkat v průběhu dubna, očekává se i beta, s největší pravděpodobností koncem léta (pokud by bylo vydání nového Call of Duty stanovené na říjen/listopad). Zda se však skutečně dočkáme Modern Warfare 4, je zatím ve hvězdách.


Call of Duty Mobile – oficiální trailer

Call of Duty na mobily asi není zrovna tím oznámením, které si většina dlouholetých fanoušků série vysnila. Uvidíme, zda se letos dočkáme i plnohodnotného dílu.


Call of Duty Mobile – to nejlepší ze série v podání čínského Tencentu

Nedávno byla také oznámena hra pro mobilní zařízení. Mělo by jít o nové, samostatné Call of Duty obsahující oblíbené mapy, módy (Blackout battle royale) a slavné zbraně ze sérií Black Ops či Modern Warfare. V nejbližších měsících budou spuštěné bety pro zaregistrované hráče, aby se na hře mohlo následně pracovat a upravovat dodatečné detaily. Mobilní Call of Duty si zahrajeme na zařízeních s iOS i Androidem.

Spekulacím se nevyhnulo ani Call of Duty Mobile a mnozí hráči dokonce začínají polemizovat o této hře jako o jediném připravovaném díle série CoD pro rok 2019. Vývoj mobilní verze ale nemá na starosti Infinity Ward, nýbrž čínský vydavatel Tencent (přesněji jeho studio Timi). Osobně proto pevně věřím v plnohodnotnou hru dostupnou na všech klasických platformách, ale zároveň je mi jasné, že spousta hráčů by ocenila alespoň roční přestávku od FPS s válečnou tematikou a upřednostnili by spíše propracovanější a dozrálejší návrat této kultovní střílečky.

• Zdroje: Gaming INTEL, Charlie INTEL, reddit, callofduty.com, Gamespot

4,7 41×
Call of Duty: Modern Warfare (2019) - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, Obroda série Modern Warfare inspirována tématem moderního terorismu. Hra nabídne jak single player, kde se setkáme např. s postavou kapitána Price, tak i Multiplayer.
649,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX638
4,7
Call of Duty: Modern Warfare (2019) - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, Obroda série Modern Warfare inspirována tématem moderního terorismu. Hra nabídne jak single player, kde se setkáme např. s postavou kapitána Price, tak i Multiplayer.
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO596
4,8 27×
Call of Duty: Modern Warfare Remastered - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, Jedna z nejlépe hodnocených COD her nyní v lepší grafice.
549,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX4008
4,9
Call of Duty: Modern Warfare Remastered - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, Jedna z nejlépe hodnocených COD her nyní v lepší grafice.
599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO2918
Call of Duty: Modern Warfare 3 Collection 4 - Final Assault (MAC)
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra
320,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000972
Call of Duty: Modern Warfare 3 Collection 3 - Chaos Pack (MAC)
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra
320,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000971
Call of Duty: Modern Warfare 3 Collection 2 (MAC)
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra
320,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000970
3,0
Call of Duty: Modern Warfare 3 (MAC)
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a střílečky,
909,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000615
4,8 339×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
7 590,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací