Ačkoli se Nintendo co do velikosti nemůže měřit s giganty jako Microsoft či Sony, na své konzole vydává vlastní exkluzivní tituly s obdivuhodnou kadencí. Je to však způsobeno tím, že společnost šikovně využívá již vydané hry a ve vylepšené podobě je přináší na nový hardware. Stejně tomu je u jejich aktuálního dítka Nintendo Switch, které už přivítalo předělávky her jako jsou Hyrule Warriors nebo Donkey Kong Country: Tropical Freeze.
Oba zmíněné tituly zažily premiéru na Nintendu Wii U, prošly vizuálním, ale i obsahovým vylepšením a byly znovu vydány na Switchi. Stejně je na tom i dnes recenzovaný Captain Toad: Treasure Tracker. A podobně jako u výše uvedených titulů, i zde došlo k řadě vylepšení, jež se netýkají pouze vizuálního zpracování. Můžeme tak remcat nad opakovaným ždímáním našich peněženek nebo se s chutí pustit do hraní svého času na Wii U skvěle hodnocené hry.
Žánr: Plošinovka • Multiplayer: Ano (local, co-op) • Vývojář: Nintendo • Vydavatel: Nintendo • Datum vydání a Platformy: Nintendo Switch (13. července 2018) • Homepage: captaintoad.nintendo.com • Čeština: Ne
• Recenze: 18. 7. 2018 • Autor: Filip Němec
Není žádným tajemstvím, že konzole od Nintenda jsou domovem i méně náročných rodinných her. Přestože některé tituly maskují svou obtížnost za líbivou grafiku, Captain Toad: Treasure Tracker je klasickým rodinným titulem. A tím nemyslím, že jde o hru vyloženě pro děti. Captain Toad je pro malé i velké, avšak pokud hledáte nějaký zábavný, ale zároveň nenáročný titul, jenž byste si mohli zahrát se svými dětmi a ještě chcete mít dobrý pocit z toho, že je učíte logickému uvažování či orientaci v prostoru, už déle nehledejte.
Podstatou hry je dostat svého Toada na konec levelu, kde se skrývá pro něj tolik vytoužená hvězdička. V cestě vám ale stojí řada nepřátel, přičemž mám na mysli kromě klasických protivníků, kteří se vás snaží zneškodnit, zejména přírodní a jiné prostorové překážky. Typičtí zloduši z Nintendo univerza jsou jen drobnou překážkou na cestě za vysněnou hvězdou a hlavním soupeřem vám tak bude level design. Zapomeňte ale na klasické 2,5D plošinovky, jako je Rayman, Ori, nebo původní Mario. Captain Toad: Treasure Tracker je více než klasickou platformovkou, kde běháte z leva doprava, spíše prostorovým rébusem, jež je velmi podobný třeba cenami ověnčené skákače FEZ.
Každá lokace má většinou podobu krychle, která není příliš velká a v podstatě vždy se vám vejde celá na už tak malou obrazovku konzole Nintendo Switch. Malá rozloha úrovní předznamenává, že každý z levelů je spíše jednohubkou, ale i tak dokáže na pár minut zabavit. Samotná hratelnost spočívá v tom, že musíte při průchodu úrovní otáčet kamerou do všech úhlů, abyste nejen pochopili, kudy se dále vydat, ale taky nalezli četné tajné chodby a další průchody, kterých jsou hry od Nintenda bez ohledu na žánr vždy plné. Hlavní zábavou jsou pak různé variace na prostorové puzzly a hádanky, avšak většinou velmi jednoduché. Pokud máte za sebou už pár plošinovek či RPG her, nebudete mít u hraní Captain Toad: Treasure Tracker žádné problémy. V tomto ohledu jde o titul určený právě mladším hráčům.
Nintendo hry však vždy překvapovaly svou variabilitou, a tak se i čas od času úrovně v Captain Toad: Treasure Tracker více či méně odliší od zajetých principů. Někdy se Toad rozdvojí a vy pohybem jedné analogové páčky ovládáte dvě od sebe oddělené postavy, se kterými musíte projít bludiště, jindy zase úroveň připomíná sérii skluzavek, kde jde spíše o rychlé reflexy. Autoři si také oblíbili v herním průmyslu stále tolik protežované jízdy důlním vozíkem, kdy sledujete hru z pohledu očí Kapitána Toada a trefujete okolní nepřátele. Variabilitu herní náplně rozšiřují i boss fighty, jež využívají taktéž jinou perspektivu. Ať už ale hrajete jakoukoli úroveň, vždy prověříte logické uvažování, rychlé reflexy a samozřejmě také trpělivost.
Ovládání hry jasně koresponduje se zaměřením na mladší či méně zkušené hráče. Toad umí jen chodit, a to vzhledem k jeho vzrůstu ještě ne moc rychle, lézt po žebřících a… no, to je všechno. Neumí ani skákat a bez žebříku nevyleze jediný schod, takže dopravu z místa A na místo B musíte zařídit vy pomocí hrátek s okolním prostředím. Ty mají různou podobu, někdy totiž musíte doběhnout na tlačítko, jež některou z plošin spustí nahoru či dolů, jindy je třeba pohybovat velkými objekty, aby Toad mohl projít. Captain Toad: Treasure Tracker od svého předchůdce přebírá dotykové ovládání, které je samozřejmě v případě hraní na Switchi více než vítané.
Při hraní v handheldovém režimu, tedy na displeji samotné konzole, lze využívat jak již zmíněné dotykové ovládání, tak i pohybový senzor, kterým můžete ve specifických misích mířit. Co se hraní přímo na Switchi týče, jde o ideální snoubení jednoduché a nenáročné hry (jak časově, tak i mentálně) s přenosnou konzolí, u níž využijete všechny její přednosti. Hrát lze samozřejmě i klasicky na velké obrazovce, kdy je konzole v tzv. dokovacím režimu. Zde však podle mě hra ztrácí své kouzlo. Pohodlně usazen na gauči přeci jen očekávám o něco složitější a zajímavější herní zábavu. Snad jen pro hraní se svými ratolestmi je tento režim vhodný, protože můžete společně konzultovat dění na obrazovce. Na druhou stranu nevyužijete dotykové i pohybové možnosti Switche.
Pokud je řeč o herních možnostech, nesmím opomenout ani lišácky promovaný režim pro dva hráče, jenž vám Captain Toad předhazuje v hlavní nabídce. Autoři však v tomto případě neříkají celou pravdu. Sice skutečně hrajete ve dvou, ale společně ovládáte stále jednu postavičku. Zatímco jeden hráč usměrňuje stejně jako doposud pohyb Toada a kameru, druhý hráč ovládá nově objevený kurzor na obrazovce, s jehož pomocí může trefovat nepřátele. To do značné míry usnadňuje hraní, avšak jen v některých úrovních a ve výsledku se navíc nejedná o klasickou kooperaci. Raději bych viděl jen pár speciálně připravených úrovní pro dvě postavičky, než tento pseudo pokus o kooperativní hraní.
Jak už jsem naznačil, celá hra je rozdělena do malých a většinou rychlých úrovní. Zhruba šedesátka levelů se dělí do tří kapitol a jak je tomu u Nintendo her zvykem, herní doba závisí na tom, jak moc chcete tento titul vyždímat. Projít celou úroveň co nejrychleji zvládnete mnohdy třeba za dvě minuty, u těch složitějších za pět. Pokud ale chcete vysbírat naprosto vše, připravte se na detailní zkoumání každého světa a ano, také jejich opakování. Po prvním absolvování se totiž někde v úrovni schová malý pixelový Toad a vy ho musíte najít. To je ale pro mě dost chabý důvod k tomu, abych do všech úrovní naskočil znovu. Zklamaly mě také boss fighty, které jsou všechny hodně podobné a navíc nepředstavují významnější výzvu.
Všechen výše zmíněný obsah Captain Toad: Treasure Tracker se od původní Wii U verze nijak nezměnil, avšak i tentokrát Nintendo nezapomnělo přidat pár novinek. Tím nejlepším je čtveřice nových úrovní, které si vzaly za vzor skvělou adventuru Super Mario Odyssey. Ty nejen lahodí oku, ale zejména hrají na pocit nostalgie. Dalším na první pohled znatelným rozdílem je grafické vylepšení, i když ale ne nijak markantní. Captain Toad je však titulem graficky nenáročným a jeho aktuální kondice mi na Nintendu Switch vůbec nevadila.
Pokud jste se do rodiny Nintenda dostali až s příchodem Switche a fascinují vás skvělé exkluzivní hry, jako zmíněné Super Mario Odyssey či The Legend of Zelda: Breath of The Wild, musím vás závěrem recenze varovat. Captain Toad: Treasure Tracker je menším a jednodušším titulem, který se rozměry, nápady a ani kvalitou konkurenci ostatních exkluzivit nevyrovná. Není špatnou hrou, ale v ničem vás nepřekvapí. Zejména pokud jste ostřílenějšími hráči a čekáte nějakou větší výzvu. Toho a samozřejmě i faktu, že jde o remaster, si jsou vědomi i autoři, kteří hře přisoudili i menší cenovku, což je rozhodně dobře.
Tato recenze byla napsána pro Switch verzi.
Klady
Zápory
Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.
Captain Toad: Treasure Tracker vyšel 13. července na Nintendo Switch.