HDMI se v současnosti řadí mezi nejrozšířenější digitální standard pro přenos obrazového i zvukového signálu. Zpravidla se používá pro připojení televizí, monitorů nebo projektorů k multimediálnímu zařízení. Zásluhou všestrannosti a oblíbenosti existují různé verze a tvary konektory. Jaké jsou typy HDMI? A jaký byl vývoj HDMI?
HDMI je standardní rozhraní pro přenos nekomprimovaného digitálního videa, audia a internetu v jednom kabelu. Pomocí HDMI můžete připojit televizi, monitor nebo projektor k multimediálnímu zařízení, tedy například herní konzoli, počítači, notebooku, Android/Apple TV nebo třeba Blu-ray/DVD přehrávači. HDMI zůstává i se svojí nejnovější verzí 2.1 nejpoužívanějším rozhraním, a protože podporuje rozlišení až 10K, HDR, 3D, Deep color, propustnost 48 Gb/s, až 32 zvukových kanálů, Dolby TrueHD a DTS-HD Master audio, pravděpodobně jím v nejbližší době i zůstane.
S HDMI se můžeme setkat ve třech velikostech, takže je možné ho umístit i do menších zařízení, jako jsou fotoaparáty, video kamery, notebooky nebo tablety.
HDMI 1.4 - Nejrozšířenější verze, která dostačuje většině uživatelů.
HDMI 2.0 - Novější verze, která se používá hlavně pro 4K televize a monitory.
HDMI 2.1 - Nejnovější verze, která zatím nemá velké využití, jde tudíž o takzvaný future-proofing, tedy pojištění do budoucnosti.
Maximální doporučená délka HDMI kabelu je 10–12 metrů, při větších velikostech může docházet ke ztrátě obrazu nebo problikávání. To lze vyřešit nástavcem (extender, repeater), převodníkem nebo dražším kabelem s optickými vlákny.
DVI je kompatibilní s HDMI bez ztráty obrazové kvality, pokud jde o DVI výstup (PC) a HDMI vstup (monitor, televize, projektor). V opačném případě, tedy u HDMI výstupu (PC, notebook, konzole, multimediální zařízení) a DVI vstupu (monitor, televize, projektor), není správná funkčnost zajištěna.
Pokud chcete více informací, pak mrkněte na článek Co je HDMI, DVI a VGA. Zde HDMI porovnáme i s dalšími standardy.