Stanování je skvělá příležitost, jak být co nejvíce s rodinou a přáteli, jak si vyčistit hlavu a prožít nezapomenutelné zážitky. Na kempování je ale třeba se důkladně připravit, abyste si dovolenou užili bez zbytečných komplikací. A právě proto je tu náš článek. Poradíme vám, co sbalit s sebou pod stan do kempu, na vandr nebo když vyrážíte pod stan na kole. Máme pro vás inspiraci na jednoduchá jídla i trvanlivé potraviny. Doporučíme, jaké kempy jsou vhodné pro rodiny s dětmi nebo kam pod stan mimo kemp, aby se vám dovolená neprodražila pokutou. Hoďte tedy své starosti za hlavu, sbalte si batohy a vyrazte za dobrodružstvím.
Mít seznam věcí, které vzít s sebou pod stan, je velmi důležité, a to i v případě, že vyrážíte kempovat již po několikáté. Ano, improvizovat se sice dá v mnoha případech a spousty věcí lze dokoupit na místě, přesto je lepší sepsat si seznam na dovolenou pod stan pečlivě a užít si balení i pobyt bez stresu.
Doporučujeme rozdělit si seznam věcí pro stanování do více kategorií. Bude méně pravděpodobné, že na něco zapomenete. Pokud budete jezdit stále na to samé místo, využijete pokaždé stejný seznam. Jinak si seznam uzpůsobte tomu, zda plánujete stanování s rodinou v Čechách nebo jedete se stanem k moři, jestli vyrážíte do kempu nebo se chcete utábořit mimo kemp. Roli hraje i to, zda vyrážíte s malými nebo staršími dětmi.
Vyrazit s dětmi pod stan je jeden z nejlepších způsobů, jak trávit čas s rodinou. Stanování s dětmi přináší rodině ty nejhezčí zážitky, na které pak člověk ještě dlouho vzpomíná.
Pokud si nejste jisti, zda vaše děti nocování ve stanu zvládnou, je lepší si to zkusit nejprve na pár nocí na zahradě nebo v kempu nedaleko vašeho domova. Pokud se chystáte s dětmi poprvé pod stan v době, kdy jsou ještě malé, je třeba se na to velmi pečlivě připravit. Při stanování s malými dětmi je totiž největší problém zachování jejich teplotní pohody, kdy teplotní rozdíly ve stanu během dne a noci mohou být velké.
S prvním stanováním s dětmi raději počkejte až jim budou alespoň dva roky. S ročním dítětem pod stan vyrazte jen pokud jste zkušení kempaři a dítě má za sebou všechna nutná očkování a je zcela zdravé.
S malým dítětem pečlivě vybírejte také místo, kam postavíte stan, abyste netrávili den na přímém slunci. I v případě, že budete mít stan postavený ve stínu, doporučujeme pro batole přibalit plážový stan, který je lehký a skladný a zajistí mu závětří i ochranu proti přímému slunci. V horku vaše dítko určitě také ocení, pokud mu vedle stanu nafouknete malý bazének s vodou. Dítě se osvěží, zabaví se a vy můžete vedle něj relaxovat.
V případě, že vaše batole ještě nosí pleny, pobyt v přírodě a teplé letní počasí je ideální příležitost, jak se plínek zbavit. Ovšem i přes tento plán je nezapomeňte s sebou pod stan sbalit, budou potřeba minimálně na noc. Vyrážíte-li pod stan s malými dětmi, které nemohou ještě zůstat bez dozoru, myslete na to, abyste měli u sebe dostatek pitné vody a nemuseli často odbíhat od stanu. Pořiďte si kanystry na pitnou vodu, což vám ušetří spousty běhání.
Co tedy s sebou s dětmi pod stan? V podstatě platí, že čím jsou děti menší, tím je třeba vzít pro ně více věcí. Zamyslete se nad tím, jaké situace mohou nastat, abyste byli na ně co nejlépe připraveni.
Pokud nechcete využívat restauračních zařízení, je nutné se na vaření pod stanem dobře připravit. Nemusíte být přitom odkázaní pouze na pytlíkové polévky a konzervy, i když při delším pobytu se bez nich neobejdete. Máme pro vás různé tipy na jednoduchá jídla do kempu, která vám nezdevastují žaludek.
Samozřejmě základem všeho budou trvanlivé potraviny, které přežijí cestu i kempování. Dalším kritériem jsou jídla nenáročná na množství surovin, a především pak minimální časová náročnost.
Praktické je přivézt si nějaké hotové jídlo již z domova na první dva dny, abyste nemuseli hned po vybalení vařit. Vhodnou variantou jsou zavařený guláš nebo zavařené karbanátky, ke kterým stačí ukrojit kus chleba.
Základem pro přípravu jídel by měly být těstoviny a obiloviny, jako kuskus, bulgur, rýže. K nezaplacení jsou pak různé hotové omáčky, tuňákové konzervy a luštěniny. Z čerstvých surovin pro přípravu pokrmů jsou vhodné brambory, kořenová zelenina, rajčata, papriky, cuketa, okurka. Pokud si chcete dopřát také masové pokrmy, je lepší vzít si sebou pár masových konzerv než riskovat uskladnění masa v polních podmínkách. Za předpokladu, že máte s sebou autochladničku, můžete si s sebou přivézt také nenáchylné chlazené potraviny jako sýry, suché salámy, špek, špekáčky a další uzeniny. Ale v každém kempu či v jeho blízkém okolí je možnost zakoupení základních potravin, kde si můžete zakoupit přímo na místě třeba i jogurty a máslo.
Jak sbalit batoh na vandr? Maximálně prakticky a zároveň minimalisticky. Je potřeba vyloučit zbytečnosti a nezapomenout nic ze základní výbavy.
Než se pustíme do soupisu, co s sebou do krosny na čundr, začneme nejprve u krosny samotné. Jelikož si všechny své věci nesete celou dobu na zádech, vybavte se v první řadě dobrou krosnou nebo batohem na vandr, který vám bude na zádech dobře sedět a zabalíte do něj vše potřebné. Váš batoh by měl být z pevného materiálu, měl by mít vlastní pláštěnku, odvětrávaná záda a pohodlný bederní pás a hrudní popruh. Měl by umožňovat pověšení dodatečné výstroje zvenčí (karimatku, ešus apod.).
A teď k samotnému seznamu, který berte jako orientační a přizpůsobte si ho především podle typu terénu a počasí.
Jaké jídlo si zabalit s sebou do krosny na vandr záleží především na délce výpravy a na možnosti dokoupit zásoby. Rozhodně není vhodné tahat různé sklenice či velké plechovky. A rovnou také zapomeňte na těstoviny, které v malém ešusu nemají dost prostoru. Dejte přednost obilovinám, které se pouze zalijí horkou vodou a nechají se nabobtnat. Nebo jim stačí povařit pouhých 5 minut a v přikrytém ešusu pak nabudou objemu. Vhodný je kuskus nebo bulgur, případně rýže v pytlíku. Do nich pak můžete zamíchat cokoliv co máte zrovna po ruce.
Vhodné potraviny jsou suché salámy typu vysočina, špek, suchá klobása, paštiky, tvrdý sýr, konzerva tuňáka, polévka v pytlíku (dnes jsou k sehnání také instantní polévky s výživovou hodnotou a bez glutamátů a konzervantů). Skvělé jídlo na vandr, které obohatí váš jídelníček i v provizorních podmínkách a přitom výborně chutná, je trvanlivé jídlo typu MRE čili Meal ready to eat.
Sušené mléko je na vandru k nezaplacení. Hrnek teplého mléka nebo müsli zalité mlékem ke snídani je příjemnou změnou po chlebu se špekem nebo se salámem.
Na svačiny se bude hodit sušené ovoce, energetické a proteinové tyčinky, ořechy všeho druhu (skvělé jsou například kešu oříšky). Zaberou málo místa, jsou lehké, dodají energii a zaženou menší hlad.
Trvanlivé, dehydrované, sušené jídlo na cesty je skvělou alternativou ke všem těžkým konzervám. Navíc máte na výběr z obrovského množství druhů jídel. Ať už si balíte jídlo na vandr nebo jídlo na vodu, oceníte nejen nízkou hmotnost a rychlou přípravu, ale také výtečnou chuť těchto pokrmů.
Skvělou variantou trvanlivého jídla na cesty je instantní jídlo MRE (Meal Ready to Eat). Ale pozor! Nelekejte se slova „instantní”. Nemáme na mysli nezdravou stravu z prášku bez nutriční hodnoty plnou konzervantů a glutamátů. Jedná se o kvalitní, dehydrované jídlo bez konzervantů a bez chemie. Díky dnešní technologii sušení a vymrazování potravin si během pár vteřin můžete dopřát porci poctivého samoohřevného jídla, které si zachovalo své nutriční hodnoty, minerály a vitamíny. Stačí do sáčku přidat vodu.
Sušené maso neboli Jerky je skvělá svačina plná hodnotných bílkovin bez chemie, která vám dodá energii při dlouhých pochodech. Ať už dáte přednost hovězímu či krůtímu sušenému masu, můžete se spolehnout, že na výrobu se používá kvalitní libové maso. Je to dobrá alternativa pro všechny milovníky masa.
Vyrazit na kole pod stan skýtá v sobě obrovskou svobodu. Za den urazíte několik desítek kilometrů, jste v bezprostředním spojení s přírodou, poznáte mnohá místa. A jak se sbalit na kolo pod stan?
Při několikadenním výjezdu na kolech se neobejdete bez cyklobrašen, přičemž při balení myslete na to, aby byl náklad správně vyvážený. Kromě cyklistického oblečení nepodceňujte další výbavu jako helmu, brýle a rukavice. Cyklistická helma vás ochrání nejen při nehodě, ale díky ní vám slunce nepraží na hlavu. Cyklistické brýle jsou rovněž důležitým doplňkem, neboť když vám při sjíždění kopce vletí muška do oka, nemusí to dopadnout dobře. Užitečné jsou také cyklistické rukavice, protože při delší jízdě či výstupu se ruce prostě potí a pak na řídítkách kloužou.
Na kolech je důležité mít s sebou především dostatek pití a jídla na cestu. Máme na mysli především svačiny, které vám dodají energii na jízdu. Například energetické tyčinky, energetické gely, banán, jablko, sušené ovoce, oříšky, plněná bageta. Velká jídla si dopřejte až poté, co dorazíte ten den do cíle. S plným žaludkem se do kopce šlape opravdu těžko. Na večer je pak ideální instantní jídlo na cesty, které je syté a chutné, přitom nic neváží a v cyklobrašně nezabere moc místa. Ke snídani jsou vhodné různé instantní kaše nebo cereálie se sušeným ovocem zalité sušeným mlékem.
Pokud se na svůj cyklovýlet vydáváte i s dětmi, které jsou na vlastní kolo ještě moc malé, musíte započítat do nezbytného vybavení také kvalitní a hlavně bezpečnou cyklosedačku.
Ať už dáváte přednost kempům, nebo raději vyhledáváte klid a přímý kontakt s přírodou či vás to táhne pod stan k moři, je důležité předem vědět dostatek informací o místě, kam se vydáte, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni a aby se vám dovolená vydařila dle vašich představ. Větší zodpovědnost pak s sebou nese, vyrážíme-li kempovat s dětmi, obzvláště s těmi menšími, které jsou méně odolné vůči změnám, teplotním výkyvům a extrémům.
Čím je dítě menší, tím lepší zázemí potřebuje. Proto chcete-li s dětmi stanovat mimo kemp, nevydávejte se na zcela osamělá místa. Je vždy lepší, když je v dostupné vzdálenosti vesnice nebo nějaké obydlí. Utábořte se v místě, kde se dá bezpečně rozdělat oheň a máte poblíž zdroj vody. Ideální je, když nedaleko protéká potůček, který vám může posloužit také jako provizorní lednice.
Většina rodin pochopitelně volí pro svojí rodinnou stanovačku kemp. Při výběru vhodného kempu by měla být vodítkem úroveň hygieny, čisté koupání, dostatečné vyžití pro děti nejen přímo v areálu kempu, ale také v jeho okolí. Výhodou je společná kuchyňka. Zjistěte si také možnosti postavit stan ve stínu nebo alespoň v jeho blízkosti. Určitě se vyplatí vybírat kempy, kde budou kempovat převážně rodiny s dětmi a vy tak snížíte pravděpodobnost hlučných teenagerů v noci.
Důležitým kritériem pro výběr kempu je také i druh koupání. Dáváte-li přednost přírodnímu koupání, budou vám vyhovovat kempy ležící přímo u břehu rybníka či řeky. Řada kempů se rozprostírá u vodní přehrady, kde pak máte možnost užít si vodních radovánek jako jsou šlapadla, lodičky, elektročluny a různé vodní sporty. Součástí některých kempů je i venkovní bazén, mnohdy i s brouzdalištěm. Takové kempy s bazénem jsou pak oblíbené u rodin s malými dětmi.
Při rozhodování se, kam do kempu, jsou velmi cenné recenze lidí. My máme pro vás několik tipů na kempy vhodných pro rodiny s dětmi, které jsou za poslední roky kladně hodnoceny a doporučovány. Ovšem výčet dobrých kempů tímto nekončí. Je vhodné dát i na doporučení svých přátel a známých či různých webových portálů zabývajících se tématikou kempování.
Možná vás nelákají rušné kempy a upřednostňujete stanování uprostřed lesů, kde si můžete užít přírodu plnými doušky. Ovšem se stanováním mimo vyznačené tábořiště to není tak jednoduché. Pravdou je, že tábořit v České republice můžete tam, kde to není zakázané. Ale mnoho lidí porušuje zákaz a riskuje pokutu, aniž by o tom věděli. Nicméně nevědomost neomlouvá. Kde tedy můžete, resp. nemůžete tábořit? Stanovat nemůžete na soukromém pozemku, pokud vám to majitel nedovolil. A to ani v případě, že tento pozemek není označen cedulí. Stanovat nesmíte v národním parku, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervaci nebo ve vojenských újezdech.
Ovšem není to tak černé, jak to vypadá. Platí i jisté výjimky. Samotné bivakování se dle Ministerstva životního prostředí za táboření nepovažuje. Přespat v chráněné krajinné oblasti ve stanu tedy můžete, ovšem nesmíte zde rozdělávat oheň a zanechávat po sobě odpadky. Jednodušeji řečeno, můžete tam přespat, ale nesmíte jakkoliv zasáhnout do přírody. To samé pak platí v druhé a třetí zóně v národních parcích.
Na závěr máme pro vás pár užitečných vychytávek, které se vám při kempování mohou hodit.
Nemáte rádi věci naházené všude možně, kdy často ani nemůžete najít to, co zrovna potřebujete? Pořiďte si pár přepravek stejné velikosti. V jedné přepravce můžete mít uložené nádobí a hrnce, v druhé jídlo, v další drogerii apod. Přepravky pak naskládáte na sebe, čímž ušetříte místo a vždy budete hned vědět kam sáhnout.
Starostí kam s mokrým mýdlem vás zbaví jednorázová mini mýdla. Stačí si nařezat tenké plátky z kostky mýdla a vzít si jich jen tolik, kolik budete potřebovat.
Pro pohodlné spaní, ale také větší pohodlí ve stanu můžete využít pěnové puzzle, které mají vaše děti v pokojíku. Jsou lehké, skladné a lze je využít i jako sedáky na trávu.
Sbalitelný dřez na nádobí je ideální na mytí nádobí, ale i na osobní hygienu. Je lehký a skladný, po rozložení běžně o objemu 10 l.
Campingová sada nádobí nebo piknikový batoh pro 2 či dokonce 4 osoby jsou skvělým způsobem, jak mít sbaleno úhledně a skladně vše potřebné ke stolování. Sady zahrnují nádobí, příbory, talíře, hrnečky i otvíráky. Zaberou málo místa a máte vše pohromadě.
Bez pitné vody se neobejde nikdo, ale tahání zásob PET lahví s vodou je v mnoha případech nerealizovatelné či nanejvýš nepraktické. V takovém případě je ideální mít s sebou filtraci vody, která upraví mikrobiologicky znečištěnou vodu na bezpečnou a čistou pitnou vodu. Dokáže filtrovat až několik tisíc litrů vody. Můžete si zvolit filtr na vodu nebo lahev s filtrem. Alternativou jsou také UV filtry na vodu nebo dezinfekční tablety.
Zápalky či zapalovače jsou sice jednoduché a levné, ale když navlhnou, přestanou být užitečné. Křesadlo je malé, lehké a vydrží 3 000 či některé i 10 000 škrtnutí. Jeho velkou výhodou je, že s ním oheň rozděláte za jakéhokoliv počasí.
Při rozdělávání ohně oceníte malé toaletní tamponky namočené ve vosku. Téměř nic neváží a zaberou minimum místa.
Ať už potřebujete nabít svůj mobilní telefon, GPS nebo notebook mimo dosah elektrické energie, bude pro vás neocenitelná solární energie či powerbanka, které dodají vaším přístrojům energii mimo civilizaci.
Láká vás vydat se se stanem k moři? Dopřát si ten luxus, že budete usínat za šumění vln a ráno se probouzet s výhledem na moře? Zní to krásně. Nicméně dovolená pod stanem u moře má svá úskalí, a to v podobě horka, před kterým se jen tak neschováte. Je třeba si uvědomit, že před chladem v našich zeměpisných šířkách se ochráníte lépe než před nesnesitelným horkem, které v jižních krajinách dosahuje i 35°C. Z tohoto důvodu není vhodné vydat se pod stan k moři s malými dětmi.
Nabídka přímořských kempů je skutečně široká. Stačí si vybrat lokalitu. Ale dávejte si pozor, abyste v daném kempu mohli svůj stan postavit ve stínu stromů, jinak v něm nevydržíte. Chystáte-li se se stanem k moři, před odjezdem si vytipujte určitě několik kempů v jedné oblasti, dost možná budete popojíždět a prohlížet si jich více než se utáboříte. Ne všechny webové stránky vykreslí kemp dle reality. Věnujte pozornost také recenzím lidí, kteří daný kemp již navštívili.
Chcete-li prožít svojí dovolenou pod stanem u moře, máte více možností, jak to zrealizovat. Vyjet s vlastním stanem k moři a sami si vyhledat vhodný kemp. Můžete se ubytovat i v kempu, který poskytuje již plně vybavené stany přímo u moře. Nebo se můžete vydat pod stan k moři s cestovní kanceláří. Nedoporučujeme ovšem stanování u moře mimo kemp. Většina evropských zemí má přísná pravidla pro wild camping.
Oblíbenou destinací, kam jezdí Češi stanovat je Chorvatsko. Často navštěvované jsou také kempy v Itálii, v Řecku nebo Španělsku. Přehled kempů v Evropě naleznete například na webových stránkách DoKempu.cz. Najdete zde také recenze a zkušenosti lidí, což je mnohdy užitečnější než fotografie a popis areálu.
Vybavte se na kempování dokonale a užijte si svou dovolenou pod stanem pohodlně a bez starostí.