Conan Exiles (RECENZE) – Úctyhodný návrat Barbara Conana

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Herní gigant Funcom se opět ujal Barbara Conana a vytvořil akční RPG Conan Exiles, ve kterém přežíváte v syrovém světě Roberta E. Howarda. Na otázky, co nám tento neotřele vypadající survival nabídl, jak šlapal, čím vyčníval a v čem nás naopak zklamal, můžete najít odpovědi v naší recenzi.

Conan Exiles; screenshot: karavana


• Žánr: Survival RPG • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Funcom • Vydavatel: Funcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS4 a Xbox One (8. května 2018) • Homepage: www.conanexiles.com • Čeština: Ne


Části článku:


Obsah recenze Conan Exiles

 1. Conan Exiles s vámi nebude mít slitování
 2. Bez otroků velkou říši nevybudujete
 3. Střety v Conan Exiles připomínají styl užívaný sérií Dark Souls
 4. Bojovat tu nebudete jen s nepřáteli, ale také s optimalizací a bugy
 5. Survival RPG Conan Exiles patří mezi vydařenější zástupce žánru
 6. Recenze Conan Exiles: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Conan Exiles PC

Conan Exiles s vámi nebude mít slitování

• Recenze: 11. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Svět Roberta E. Howarda je místem, které se s těmi, jež jej obývají, vůbec nepáře. Obyčejní lidé jsou tu každodenně nuceni vypořádávat se s náladami bohů, vražednými kulty, divokou zvěří, přerostlými příšerami a nemilosrdnými divochy. Dlouze by vám o tom, jak to tu chodí, mohl vyprávět vámi vytvořený hrdina, kterého za drobný zločin bez milosti ukřižovali a nechali napospas smrti uprostřed sluncem spalované pouště. Když už si myslel, že se konečně blíží jeho poslední hodinka, objevil se na scéně legendami opředený barbar Conan. Poté co slavný svalovec spatřil ke kříži přibitého nebožáka, přesekal jeho pouta a oznámil mu, že se má sebrat a vydat se s měchem do vnitrozemí, kde by na něj snad měl čekat lepší osud.

Ještě předtím, než vás dobromyslný Conan sundá z kříže, musíte podobně jako v řadě jiných klasických RPG a survivalů vytvořit postavu, v jejíž kůži budete brázdit tímto temným univerzem. Vybrat si můžete hned z čtrnácti etnických skupin lišících se od sebe primárně po vizuální stránce. Váš vyvolený může pocházet z mrazivého severu, horkého jihu, řídkých lesů či hustých pralesů. Uctívat je mu umožněno jedno z pěti různě orientovaných božstev. Asi nejzajímavější částí formování hrdiny je v Conan Exiles definice struktury jeho těla se vším všudy. Pokud přemýšlíte nad tím, jak daleko se tvůrci rozhodli zajít, řeknu vám to tak, že se nezalekli ničeho. Vašemu charakteru musíte tím pádem určit i velikost údu či ňader, s nimiž bude oslňovat nepřátele opačného pohlaví.

Po setkání s Conanem se (stejně jako řada jiných vyvrženců před vámi) objevíte s láhví vody, dopisem a tajemným náramkem na okraji pouště, ze které se po pár minutách chůze dostanete do životadárné oázy. Ta představuje startovní bod vašeho dobrodružství. Reálně však tvoří rozsáhlá síť sladkovodních jezírek a říček jen nepatrnou část území, jež můžete při putování světem Conan Exiles prozkoumat. Podívat se budete moci také do vesnic lovců pokladů, sněhem zavátých hor, kletbou postižených měst, hustých pralesů, polorozpadlých chrámů a prastarých hrobek chráněných duchy padlých válečníků. Škála nabízených povrchových lokací je natolik rozsáhlá, že průzkum celého univerza vám zabere bez podvádění klidně i pár desítek hodin.

Kromě rozsáhlého otevřeného světa vám Conan Exiles nabídne také několik pořádných podzemních kobek. Ty se od míst na povrchu liší především tím, že v nich najdete řadu naskriptovaných scén a hádanek, jež je nutné rozlousknout, abyste je mohli plně prozkoumat. Těšit se můžete také na nekončící šiky nepřátel a finální monstrum, které před vámi chrání zástupy jeho přisluhovačů. Osobně jsem byl nejvíce fascinován gigantickou sítí kanálů, do níž jsem se dostal po obětování jednoho z členů místního kmene. Ihned, jakmile jsem vstoupil do jejich útrob, ke mně začal promlouvat tajemný syčivý hlas lákající mě k dalšímu průzkumu vlhkých prostor, na jejichž konci na čekalo velkolepé překvápko, z něhož jsem měl stejnou radost jako ovce vhozená mezi smečku vlků.

Conan Exiles; Gameplay: pevnost Conan Exiles; Gameplay: sídlo Conan Exiles; Gameplay: město

Obrázek 1: Zapomenutá města v severských pustinách jsou plná života. Obrázek 2: Vybudovat můžete v Conan Exiles skutečně rozsáhlé opevnění. Obrázek 3: Ruiny starověkého chrámu uprostřed pralesa obývají prakticky jen divoké opice.

Bez otroků velkou říši nevybudujete

Průzkumem světa strávíte v Conan Exiles hodně času. Pokud však budete chtít dlouhodobě rozvíjet svou postavu, nezbude vám nic jiného než se zaměřit také na uspokojování jejích základních potřeb a vybudování bezpečného útočiště, ve kterém bude odpočívat poté, co se odpojíte ze hry. Budování je tu spolu s prvkem přežívání zpracováno dosti podobně jako v ARK: Survival Evolved. Vaše sídlo je tudíž dobré postavit v blízkosti pitné vody a krotkých zvířat, jež vám poslouží jako stabilní zdroj potravy, bez níž se neobejdete. Samotná stavba by měla být tvořena pevným podkladem, několika zdmi, dveřmi a hlavně střechou zamezující přístup nezvaným hostům. V momentu, kdy si postavíte takto laděný baráček, si do něj můžete umístit postel a pustit se aktivněji do vývoje vašeho reka.

Conan Exiles; Wallpaper: příšera

Uctívači božstev mohou na bojiště přivolat různé typy monster, která se během chvíle dokáží postarat o jinak nerozbitelná nepřátelská opevnění.

I v tomto ohledu se vývojáři z Funcom inspirovali u konkurenčního survivalu ARK: Survival Evolved. Na každé úrovni vám bude umožněno rozdělit si dovednostní body do dvou nezávislých vývojových stromů. První z nich je zaměřen primárně na schopnosti vašeho hrdiny. Definovat budete skrze něj jeho sílu, obratnost, výdrž, vitalitu, přesnost, nosnost a schopnost přežít v nehostinných podmínkách. Druhá technologická větev je trošku odlišného ražení, protože necílí přímo na zdokonalování vašeho šampiona, nýbrž na vědomosti, jež bude využívat k výrobě bohaté škály různých předmětů a struktur. Naučit se samozřejmě můžete jen malé množství receptů, takže se vždy budete muset zaměřit na určitý vývojový směr, stejně jako ve zmíněném ARK: Survival Evolved.

Někteří členové vašeho klanu se v Conan Exiles například specializují na všechny aspekty budování sídla, jiní se naopak zaměří na výrobu zbraní, vaření kvalitnějšího jídla, provozování náboženských obřadů či produkci odolnějších zbrojí. Přítomno tu je též otrokářské odvětví, které některému ze specialistů v oboru umožní vytvářet ze zajatých domorodých obyvatel věrné otroky ochotné za své pány kdykoliv položit život. Otrokářský systém mírně zpřístupňuje Conan Exiles hráčům neholdujícím kontaktu s jinými myslícím bytostmi. Svého otroka si mohou totiž po vycvičení vybavit dle svého a vydat se s ním do akce, kde bude až do svého skonu bojovat po jejich boku. Zajímavě je tu též zpracováno uctívání bohů, s jejichž pomocí můžete na bojiště přivolat strašlivé věci.

Conan Exiles; Gameplay: hrad Conan Exiles; Gameplay: otrok Conan Exiles; Gameplay: svatyně

Obrázek 1: Své sídlo si můžete v Conan Exiles ozdobit lebkami zvířat a lidí. Obrázek 2: NPC tu lze zotročit, takže poté, co je zpracujete, budou bojovat za vaši věc. Obrázek 3: Každé božstvo má ve světě Roberta E. Howarda své uctívače.

Střety v Conan Exiles připomínají styl užívaný sérií Dark Souls

Naverbovaným otrokům je možné dát do rukou relativně slušné spektrum zbraní, které následně využijí k vaší obraně. Vybavit je v Conan Exiles můžete luky, obouručními meči, palicemi, oštěpy, kopími a sekerami. Každá smrtící hračka nabídne vám i vašim služebníkům unikátní bojový styl, jenž se hodí jen proti určitým typům nepřátel. Rychlé dýky způsobující krvácení jsou ideální v momentech, kdy se střetáváte s lidmi. Dlouhou píku naopak využijete spíše k eliminaci větších a méně agilních oponentů, kteří vám díky své nemotornosti vždy umožní provést dostatečné množství úderů předtím, než sami zaútočí. 

Před údery nepřátel se můžete v Conan Exiles bránit dvěma způsoby. Do cesty je vyslané ráně možné postavit štít, nebo se jí vyhnout za pomoci všemi oblíbeného úskoku, který můžete využívat až do okamžiku, než vám úplně dojde energie. Tu potřebujete jak k odskokům, tak i k výpadům, takže si budete muset vždy pořádně rozmyslet, zda zasadit silnou ránu, či raději vyčkat a odrazit protivníkův oštěp, který by vás za určitých okolností mohl zabít. 

Když potkáte oponenta, který bude podobně zdatný jako vy, duel se vám může podobně jako v známé sérii Dark Souls protáhnout klidně i na několik minut, v jejichž průběhu budete uskakovat a snažit se zasáhnout neustále se pohybujícího protivníka pokoušejícího se o totéž. Celkové zpracování soubojů je tu natolik vydařené, že při troše štěstí dokáže schopný hráč odrovnat bez větších obtíží lépe vystrojeného soka, který by ho v jiných podobně laděných titulech srovnal během chvíle. Já sám jsem při hraní zažil situaci, kdy jsem byl nucen čelit s kamenným oštěpem válečníkovi v železné zbroji, jenž byl po několika minutách nucen kvůli rozsáhlým zraněním ustoupit a nechat mou maličkost na pokoji.

Conan Exiles; Gameplay: šarvátka Conan Exiles; Gameplay: monstrum

Obrázek 1: Magii v tomto univerzu ovládají především zástupci jiných ras. Obrázek 2: Ne všichni obyvatelé kanálů vypadají tak roztomile jako tento červík.

Bojovat tu nebudete jen s nepřáteli, ale také s optimalizací a bugy

Většina her z předběžného přístupu se ani po vydání nemůže chlubit tím, že by netrpěla technickými problémy či je netrápila nevyladěná optimalizace. Conan Exiles v tomto ohledu nekazí partu, takže se můžete těšit na řadu klasických nedostatků, jež lze nalézt i v jiných čerstvě vypuštěných survivalech. Já sám jsem byl zasažen primárně časem skákajícími postavami a obstojnou škálou menších bugů, s jejichž přítomností jsem se kvůli jejich minimálnímu dopadu na celkovou hratelnost smířil relativně rychle. Ochuzen jsem bohužel nebyl ani o citelné propady fps, kvůli kterým jsem si větší bitvy užíval na 40–60 snímků za sekundu.

Conan Exiles; Gameplay: chrám Conan Exiles; Gameplay: kovárna Conan Exiles; Gameplay: obr

Obrázek 1: Každá jeskyně vám v Conan Exiles nabídne odlišně laděné dobrodružství. Obrázek 2:  Podzemní kobky jsou tu neskutečně rozsáhlé. Obrázek 3: Některá NPC se komunikaci vůbec nebrání, občas jsou vás dokonce schopná naučit něco nového.

Vývojáři z Funcom nám skrze Conan Exiles nenabízí jen problematickou optimalizaci, ale také nadprůměrný grafický kabátec, do nějž je celý svět zahalen. Při vašich toulkách krajinou narazíte na desítky výjevů, jež vám vezmou dech. Hodně pěkně jsou tu kupříkladu zpracovány východy a západy slunce nebo písečné bouře, které na vás bohové sešlou vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. Špatné není ani ozvučení vyvolávající ve vás bojového ducha v situacích, kdy je ho nejvíce potřeba. Celkově jsem byl s audiovizuálem Conan Exiles spokojen více než s jeho technickou stránkou, již je možné považovat za největší slabinu tohoto díla.

Conan Exiles; Gameplay: síň Conan Exiles; Gameplay: brouk

Obrázek 1: Do některých lokací není dobré na nižších úrovních chodit, protože jejich obyvatelé nejsou moc přátelští. Obrázek 2: Poušť obývají různé formy života.

Survival RPG Conan Exiles patří mezi vydařenější zástupce žánru

Od svého vypuštění do vod předběžného přístupu ušel Conan Exiles neskutečně dlouhou cestu. Z prakticky nehratelného díla se po několika měsících vývoje stal atraktivní kousek, který v některých ohledech připomíná legendární Skyrim či jiné podobné projekty. Tvůrci nabízený svět je plný různých životních forem, se kterými se musíte permanentně potýkat. Soubojový systém je naštěstí dostatečně zábavný, takže vás střety s monstry a lidmi jen tak neomrzí. Kvalitně je navrženo také přežívání a příběhové pozadí, jehož rozsah je na survival RPG překvapivě velký. Jako všechny early access hry i Conan Exiles bohužel disponuje slušnou dávkou nedodělků narušujících celkový zážitek z hraní. Snad je vývojáři z Funcom v brzké době odstraní, nebo alespoň sníží jejich dopad na hráče.

Conan Exiles je specifický survival, který se od ostatních zástupců žánr liší především tím, že disponuje perfektně navrženým fantasy světem. Právě kvůli této skutečnosti bych investici do něj doporučil primárně fandům akčních RPG a nepřístupných survivalů, jež se s vámi ani na okamžik nemazlí. Vale by mu měli dát naopak milovníci kultovního ARK: Survival Evolved, které cílí na trošku odlišnou skupinku hráčů. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Conan Exiles; Wallpaper: mohyly

Jednotlivé části světa Conan Exiles jsou od sebe odděleny různými typy bariér, jež drží slabší jedince od míst, kde nemají co pohledávat.

Recenze Conan Exiles: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
70%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
90%
Conan Exiles; recenze

Klady

 • Velikost herního světa
 • Perfektně zpracovaný soubojový systém
 • Atmosférou přetékající dungeony
 • Dlouhá životnost
 • Velmi pěkný vizuál

Zápory

 • Nevyladěná optimalizace
 • Přítomnost bugů
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Conan Exiles – Novinky

 1. (23. 4. 2019) Rok existence oslaví Conan Exiles druhým season passem
 2. (15. 10. 2018) The Savage Frontier Pack přináší barbarskou kulturu
 3. (7. 8. 2018) Z Jewel of the West Pack se budou radovat fandové starověkého Řecka a Říma
 4. (26. 6. 2018) Conan Exiles – The Imperial East Pack rozšíří základní hru o novou výstroj
 5. HW nároky pro Conan Exiles PC

Rok existence oslaví Conan Exiles druhým season passem

• Novinka: 23. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Zřejmě bych si oslavu roku existence Conan Exiles dokázal představit trošku jinak. V hlavní roli by nebyl placený season pass za třicet euro, a když už by se náhodou na scéně objevil, jednalo by se spíše o dodatkový prvek. Ten by zcela zastiňovalo bezplatné DLC expandující hru podobně jako třeba nové rozšíření v Total War: Warhammer 2, jež posouvá hru jakožto celek natolik, že bych za něj byla většina fanoušků ochotná klidně zaplatit, jelikož má co nabídnout. Funcom bohužel s Conan Exiles sází na hodně odlišné karty, protože významné neplacené aktualizace do svého titulu prostě nepřidává. Namísto nich se zaměřuje na kosmetiku, po níž hráči určitě touží více než po příběhu či nových kobkách, že ano.

Conan Exiles – The Savage Frontier (trailer)

Východně laděná expanze Treasures of Turan Pack obohatila Conan Exiles o řadu nových vizuálních úprav, bez kterých by se hra neobešla.

Jelikož zná Funcom chutě hráčů Conan Exiles s Conan Exiles - Year 2 Season Pass, opět sází kosmetické úpravy, jež jim bude dávkovat ve čtyřech expanzích vycházejících v průběhu roku 2019. První z nich, Treasures of Turan Pack, vyšla už před několika dny a hru obohatila o řadu úžasných vizuálních prvků, bez kterých si hraní Conan Exiles pořádně neužijete, protože mění vzhled vašich zbraní, budov, oblečení a dokonce i zvířátek. Ta s jejich pomocí vypadají skutečně ukrutně, takže si zloději při příští návštěvě vašeho opevnění řádně rozmyslí, zda je dobrý nápad vás okrást, když disponujete tak strašlivými strážci.

Ostatní expanze Conan Exiles - Year 2 Season Pass (Riders of Hyboria Pack, Blood and Sand Pack, Mysteries of Acheron Pack) by se měly nést v podobném duchu jako Treasures of Turan Pack. Těšit se tím pádem můžete vždy na nové hadry, architekturu a nezměrné množství vizuálních úprav, které hru nikam neposouvají. Skutečně mě udivuje, že za toto Funcomu někdo platí, protože bych čekal, že hráči budou toužit spíše po příbězích, raidech a expanzích hratelnosti samotné. Nikoliv po nesmyslných oblečcích a blbostech, jejichž přidáváním celku podle mého názoru nějak zvlášť nepomohou. Upřímně doufám, že se časem Funcom vzpamatuje, a přinese nám expanze, jež Conan Exiles zvýší znovuhratelnost a extrémně upraví některé dosti diskutabilně fungující mechanizmy, bez tohoto kroku totiž u tohoto kousku zůstanou jen ti nejvěrnější.

• Zdroje: Youtube (Funcom)The Savage Frontier Pack přináší barbarskou kulturu

• Novinka: 15. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Tak a je to tu zas. Do Conan Exiles dorazila další expanze, jejíž cílem není obohatit hru o nové dungeony, lokace, povolání či jiné zásadní herní aspekty. The Savage Frontier Pack do tohoto temného survivalu přináší dosud neviděné barbarské zbroje, tetování, architekturu divokých kmenů a zbraně, které by si kultivovaný válečník jen tak do rukou nevzal. Přidány skrze něj byly také válečné „vzhledy“ pro zvířecí společníky.

Conan Exiles – The Savage Frontier (trailer)

Nové DLC umožňuje hráčům vytvořit si barbarskou společnost se vším všudy.

Po vypuštění prvních dvou placených expanzí Funcomu zřejmě došlo, že produkcí zpoplatněných kosmetických balíčků si moc fanoušků nezíská. V rámci vydání nového předraženého rozšíření Conan Exiles – The Savage Frontier Pack se tvůrci možná právě kvůli utišení komunitních reptalů rozhodli, že do své hry přinesou navíc také obsah, za nějž nebude nutné zaplatit ani korunu. Celek byl v minulých dnech obohacen o ochočitelná zvířata, jež si můžete vychovat a následně s nimi bojovat proti vašim nepřátelům. Upřímně doufám, že budou vývojáři do svého díla v následujících měsících přidávat podobné bezplatné expanze častěji, než ty, za něž si s klidem inkasují klidně deset euro.Z Jewel of the West Pack se budou radovat fandové starověkého Řecka a Říma

• Novinka: 7. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Tak a je to tu zas. Namísto příběhového obsahu Funcom obohatil Conan Exiles opět jen o kosmetický a výbavový balíček, jenž tentokrát do hry přináší architekturu, výstroj a tetování Aquilonské říše, která se hodně podobá Římu v éře jeho největší slávy. Komplet překvapivě není zadarmo, pokud k němu chcete mít přístup, musíte za něj zaplatit deset eur, což je dle mého trošku přemrštěná částka, protože si za ní můžete prakticky koupit jednu plnohodnotnou hru.

Po zakoupení expanze Jewel of the West Pack se vám ve hře otevře devětatřicet verzí budovatelských dílků, patnáct kusů zbroje, devět zbraní, pět tetování a pětadvacet výzdobných předmětů, jež můžete vyrobit na unikátním produkčním stole. Osobně se mi tento přístup moc nezamlouvá, spíše bych uvítal čistokrevné lokace a nové úkoly než kosmetická vylepšení, kterých celek dostal dostatek už na startu.Conan Exiles – The Imperial East Pack rozšíří základní hru o novou výstroj

• Novinka: 26. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Když jsem poprvé viděl trailer na Conan Exiles – The Imperial East Pack, nevěřil jsem svým očím. Namísto kvalitního DLC se tu tvůrci snaží hráčům Conan Exiles prodat obsah, který by za žádných okolností neměl být zpoplatněn, jelikož se jedná o titul se silným zaměřením na online prvek. Bohatší jedinci dostanou po nákupu tohoto balíčku k dispozici nový obsah, jenž jim dá výhodu nad chudšími protihráči.

Conan Exiles – The Imperial East Pack do hry totiž přidává nové struktury, tetování, zbroje a samozřejmě zbraně, které se od klasických předmětů nebudou jistě lišit jen vizuálně, ale také v rámci statistik. Upřímně moc nechápu tento krok, vývojáři jím určitým způsobem štěpí komunitu ani ne měsíc po vydání, což považuji za velké mínus. Snad se Funcom vzpamatuje a časem nahodí tento balíček všem zadarmo.

HW nároky pro Conan Exiles PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4150 / AMD Phenom II X4 965 Intel Core i7-950 / AMD FX-8150
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 NVIDIA GeForce GTX 1070 / Radeon Pro Duo
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB RAM 8 GB RAM
HDD 35 GB 35 GB

S jakým herním PC na Conan Exiles?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací