Dell Inspiron 15z Touch (RECENZE) – Konzervativní kancelářský notebook

Zobrazit katalog
Dell Inspiron 15z Touch (RECENZE) – Konzervativní kancelářský notebook

Recenze

Aktualizováno

Americká společnost Dell, Inc., sídlící v Round Rocku v Texasu, je jedním z největších výrobců výpočetní techniky na světě. Mezi její produkty patří kromě osobních počítačů také servery, monitory, tiskárny, tablety a další IT příslušenství. Předmětem naší třetí recenze 15“ konvertibilních notebooků je jejich konzervativně laděný Dell Inspiron 15z Touch.

Dell Inspiron 15z Touch

Dell Inspiron 15z Touch (RECENZE) – OBSAH

 1. Představení Dell Inspiron 15z Touch
 2. Konstrukce, materiály a design Dell Inspiron 15z Touch
 3. Konektory a možnosti připojení Dell Inspiron 15z Touch
 4. Obrazovka a ovládání notebooku Dell Inspiron 15z Touch
 5. Komponenty Dell Inspiron 15z Touch a jejich údržba
 6. Testujeme výkon notebooku Dell Inspiron 15z Touch
 7. Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Výkon CPU
 8. Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Celkový výkon systému
 9. Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Výkon pevných disků
 10. Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Výkon GPU
 11. Dell Inspiron 15z Touch v herních testech
 12. Zvukový výstup notebooku Dell Inspiron 15z Touch
 13. Teploty a hluk Dell Inspiron 15z Touch
 14. Testujeme výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch
 15. Závěr recenze – jak hodnotíme Dell Inspiron 15z Touch?

Představení Dell Inspiron 15z Touch

Notebook Dell Inspiron 15z Touch je určen pro studentský a kancelářský segment, kde je kladen důraz na nízkou hmotnost, štíhlý profil, design a odolnost zařízení při přenášení, ale stejně tak je třeba zachovat dostatečný výkon, dobře čitelný displej, četné možnosti připojení a podobně. Díky absenci dedikovaného grafického čipu je tak oproti konkurenci zaměřen spíše na práci s webem a dokumenty, kde se nevyžaduje 3D akcelerace.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Dell Inspiron 15z Touch – obsah balení

Testovaný Dell Inspiron 15z Touch je osazen procesorem Intel Core i7 8550, 16 GB DDR4 RAM o frekvenci 2 400 MHz, 512 GB SATA III SSD, podsvícenou klávesnicí, reproduktory Waves MaxxAudio Pro a Full HD IPS obrazovkou TrueLife.

ModelDell Inspiron 15z Touch
Číslo produktuTN-5579-N2-711S
ProcesorIntel Core i7 8550U
RAM16 GB DDR4 2400 MHz
Grafický adaptérIntel UHD Graphics 620, integrovaný v CPU
SSD512GB SATA III 6 Gb/s
HDD
Displejmultidotykový 15,6“ Full HD LED IPS Truelife
Baterie42 Wh, 3 500 mAh, 3 článková
Klávesnicepodsvícená, bez numerického bloku
Hmotnost2 090 g
Rozměry381,9 × 253,1 × 20,2 mm
Cenaod 20 990 Kč
*Cena k 18. 6. 2018

Dell Inspiron 15z Touch je balen v jednoduché kartonové krabici typické pro Dell produkty, bez marketingových informací či obrázků. Uvnitř krabice najdeme samotný notebook zabalený do ochranného syntetického sáčku, ukotvený v kartonových vaničkách na obou koncích. Přiložený nabíjecí adaptér má výkon 45 W, pro Dell jej dodává výrobce Chicony. Můžeme pochválit jeho opravdu malé rozměry i hmotnost. Ani při každodenním cestování jistě nebude překážet.

Konstrukce, materiály a design Dell Inspiron 15z Touch

Tělo i vrchní kryt notebooku Dell Inspiron 15z Touch jsou vyrobeny z plastu stříbrno-šedé barvy s pěkným metalickým lakem, kterým jsou ve světlejším odstínu upravené i panty. Výhodou takového povrchu je optická odolnost vůči nečistotám, mastnotě či otiskům prstů. Všechny hrany jsou zaoblené téměř dokulata. Celkové dílenské zpracování je bezchybné, všechny díly lícují rovnoměrně. Tělo zařízení je navzdory celoplastové konstrukci velmi pevné. Nic se nekroutí a neprohýbá ani při vyšším tlaku.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Dílenskému zpracování notebooku Dell Inspiron 15z Touch opravdu není co vytknout.

Stejnou pevnost a kvalitu vykazuje i vrchní kryt Dell Inspiron 15z Touch, zde však už můžeme pozorovat mírnou vůli v krutu. Obrazovka má gumový okraj, který spolu s ní z krytu vystupuje o cca 1 mm a slouží jako kontaktní plocha mezi opěrkou rukou a vrchním krytem. Samotný kryt je přibližně o 3 mm širší v každém směru, působí tak jako ochranná zóna displeje při nárazech či pádu. V zavřené i na 360° otevřené poloze drží u těla zařízení magneticky a díky tuhosti pantů ho nelze otevřít jednou rukou. Panty mají rovnoměrný chod, bez jakékoliv vůle. Jejich tuhost je značná, na rozdíl od konkurence nedochází k samovolnému otvírání ani při větších úhlech. Krytky pantů jsou jako jediné celokovové.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Průduchy, reproduktory a kloub Dell Inspiron 15z Touch

Na spodní straně Dell Inspiron 15z Touch jsou umístěny dva gumové pásky jako opěrné body. Po stranách v přední části najdeme mřížky reproduktorů. Zadní část krytu dotvářejí otvory chlazení, taktéž s mřížkou i dírkovaným prachovým filtrem. Levá část slouží k nasávání vzduchu, zatímco horký vzduch uniká ven pravou. Kryt je stejně jako zbytek těla plastový a k zařízení je ukotven pomocí deseti šroubů typu M2.5 × 6 PH1.

Konektory a možnosti připojení Dell Inspiron 15z Touch

Konektorová výbava Dell Inspiron 15z Touch je ve své třídě mírně chudší vzhledem k absenci moderního rozhraní USB-C. Na levé straně je umístěný (zleva) konektor pro adaptér, dále standardní HDMI 1.4a výstup pro připojení monitoru či projektoru, dva konektory typu USB-A 3.1 Gen 1, levý s funkcí PowerShare (dobíjení připojených zařízení) a 3,5mm audio jack pro sluchátka či headset.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Konektory Dell Inspiron 15z Touch na levé straně

Na přední straně Dell Inspiron 15z Touch se v úrovni touchpadu nachází stavová LED, která indikuje zapnutí zařízení, dobíjení či kritickou hodnotu baterie. Pravá strana zařízení je opatřena otvorem pro zámek typu Noble Lock, konektorem USB A 2.0, čtečkou paměťových karet (výrobcem je Realtek), tlačítkem ovládání hlasitosti a tlačítkem zapínání / vypínání zařízení.

Je nutné podotknout, že čtečka karet pracuje spolu s vedlejším konektorem na zastaralém USB 2.0 rozhraní. Její rychlosti jsou proto značně omezené, a potenciál moderních UHS-II nemá schopnost využívat. Tímto nedostatkem trpí i konkurenční Acer Spin 5 ze stejné třídy.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Konektory Dell Inspiron 15z Touch na pravé straně

Bezdrátovou komunikaci obstarává M.2 WiFi a BT modul Qualcomm QCA61x4A. Pracuje v 2,4 a 5GHz pásmu, anténa je v konfiguraci 2× 2. podporuje AC standard a integrovaný Bluetooth 4.1. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších WLAN adaptérů v dnes dostupných zařízeních.

Obrazovka a ovládání notebooku Dell Inspiron 15z Touch

Podobně jako ostatní zařízení této třídy, i Dell Inspiron 15z Touch je vybaven 15,6“ LED IPS displejem s FHD 1 920 × 1 080 rozlišením a multidotykovým digitizérem. Značení panelu je Dell 0079, technicky je to AU Optronics B156HAN01.0. Výrobce udává u tohoto panelu jas 300 cd/m2, pozorovací úhel 85° ze všech směrů a kontrastní poměr 800 : 1. Reálně je jas mírně slabší než u Acer Spin 5, kde je výrobcem uváděna stejná hodnota.

Dell Inspiron 15z Touch
Displej notebooku Dell Inspiron 15z v naší recenzi příliš nezazářil, na běžnou práci však postačí.

Podsvícení Dell Inspiron 15z Touch je rovnoměrné, avšak zejména na levé straně lze při černé pozorovat výrazný bleeding, tedy prosvítání. Podání barev je průměrné, zejména červená je nevýrazná a bez sytosti. Pravdou je, že v dané cenové hladině by Dell mohl použít kvalitnější obrazovku. Na grafické práce či úpravu fotografií stačit rozhodně nebude, ale při běžné práci, multimédiích či webu to řadový uživatel nezaznamená. Dotyková obrazovka je z výroby zkalibrována přesně, reaguje bezchybně a přesně i při používání několika prstů.

Dell Inspiron 15z Touch
Obrazovka Dell Inspiron 15z Touch nabídne pozorovací úhly 85° ze všech směrů.

Dell Inspiron 15z Touch má centrálně umístěný touchpad o velikosti 105 × 80 mm. Tlačítka jsou graficky oddělena šedou čarou ve spodní části. Reakční plocha kliknutí je přesně od kraje po čáru, pravý klik však zabírá jen do výšky 20 mm od spodní hrany dotykové plochy. Zbytek reaguje jako levý klik. Klikání je zvukově i tlakově nerovnoměrné, zejména v horní třetině vyžaduje stisknutí velkou dávku síly. Povrch je mírně drsnější než zbytek notebooku, při dotyku i pohybu však působí příjemně. Dodavatelem elektronické části touchpadu je IEI/Alps.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Touchpad notebooku Dell Inspiron 15z Touch se povedl – reakce i odezva jsou bezchybné

Na rozdíl od klikání, reakce touchpadu, pohyb po něm i odezva jsou bezchybné. I při složitějších gestech či operacích, jako je posouvání a přibližování, si zachovává přesnost. Pokud tedy uživatel strpí trochu nemotornější hardwarové klikání a používá spíše soft click, tedy údery prstem bez fyzického kliknutí, nebude problém ani při každodenním používání zařízení bez myši. Povrchová úprava Dell Inspiron 15z Touch navíc dává předpoklad pro dlouhodobou stálost, to však reálně ukáže až čas.

Notebook Dell Inspiron 15z Touch kupodivu jako jediné z konkurence používá centrálně umístěnou klávesnici bez numerického bloku. To ocení spíše programátoři či uživatelé pracující zejména s textem. Na tabulky a pravidelné zadávání čísel vhodná nebude. Hloubka stlačení kláves je ± 1,0 mm. Chod je plynulý a pravidelný, klávesy jsou pevné a nekroutí se. Značení klávesnice je výrazné a dobře čitelné i bez podsvícení. Psaní je i při větších blocích textu rychlé a bez překlepů, při správném prstokladu tak není problém dosahovat vysokého počtu úderů.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Dell Inspiron 15z Touch – touchpad a klávesnice s regulovatelným podsvícením

Klávesnice Dell Inspiron 15z Touch disponuje vypínatelným podsvícením studené bílé barvy, s dvoustupňovou regulací jasu. Podsvícení je dokonale rovnoměrné, nerušivé i při práci v úplné tmě. Trvání podsvícení je při nečinnosti poměrně dlouhé – k vypnutí dochází po 60 sekundách bez možnosti regulace časového intervalu.

Komponenty Dell Inspiron 15z Touch a jejich údržba

Spodní kryt Dell Inspiron 15z Touch zabírá prakticky celou dolní část. Jak již bylo zmíněno výše, drží na deseti šroubech M2.5 × 6 PH1, přičemž tyři z nich slouží v zadní části jako uchycení pantů. Po jejich odstranění získáme přístup ke všem komponentům. Základní deska je tradičně montována odspodu na opěrce rukou. Hned po otevření zaujmou masivní panty a mírně nevyužitý prostor. Nad baterií vidíme přípravu pro slot M.2, kterým však naše zařízení nedisponuje.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Dell Inspiron 15z Touch – pohled na komponenty

Jelikož jediným zdrojem tepla v Dell Inspiron 15z Touch je procesor, který je navíc sám o sobě specifikován jako ULV (nízkonapěťový model), je tak chladicí systém osekaný do nejmenších možných rozměrů (a tedy i výrobních nákladů). Tvoří ho jediná měděná heatpipe tvaru L, na jedné straně zakončená kontaktní plochou pro procesor. Na opačné straně se nachází stejně minimalistický výměník tepla. Vzhledem k rozměrům je jeho účinnost sporná, to však prověříme v další kapitole.

Vzduch je ven přes výměník tlačen standardním radiálním ventilátorem. Má 4pinový konektor, je tedy řízený PWM signálem, což je dnes standard, pracuje při 5 V a odběru 0,5 A. Výrobcem ventilátoru je v případě testovaného kusu společnost Foxconn, v závislosti od kusu zakoupeného Dell Inspiron 15z je však možné narazit i na alternativu od Delta Electronics.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
K chlazení používá Dell Inspiron 15z Touch klasický ventilátor.

Nad baterií Dell Inspiron 15z se spolu s RAM nachází procesor Intel Core i7 8550. Jedná se o čtyřjádrový CPU enerace Kaby Lake R se 14nm výrobním procesem, pracovní frekvencí 1,8 GHz a schopností automatického přetaktování Intel Turbo Boost až na 4 GHz. Disponuje 8MB Cache, funkcí HyperThreading a jeho součástí je grafické jádro Intel UHD Graphics 620. Je schopen adresovat až 32 GB RAM, jeho TDP je 15 W, přičemž výrobce notebooku povolil v krátkých výkonových špičkách maximum 45 W.

Náš recenzovaný Dell Inspiron 15z je vybaven 16GB pamětí typu DDR4 v konfiguraci 1× 16 GB. Uživatel tedy přijde o výhody dvoukanálového zapojení, naopak ale získá prostor pro upgrade v budoucnosti, protože vedlejší slot zůstává volný. Konkrétní 16GB modul je od výrobce SK Hynix a pracuje na frekvenci 2 400 MHz. Dell se rozhodl zachovat tradici DIMM slotů místo stále rozšířenější integrace RAM na základovou desku, za což můžeme dát jednoznačně palec nahoru. Usnadňuje to budoucí upgrade či případný servis.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
U notebooku Dell Inspiron 15z Touch chválíme možnost uživatelsky vyměnit paměti RAM a SSD.

Na opačné straně je umístěno úložiště zařízení, konkrétně 2,5" SATA III SSD disk. U testovaného Dell Inspiron 15z je to 512GB disk SK Hynix SC311, modelové značení HFS512G32TNF-N2A0A. Jde o běžné SSD střední třídy využívající TLC NAND, které výrobce značí jako 3D-V3. V zařízení této ceny a formátu jsme však očekávali M.2 PCI Express jednotku, jako tomu je u konkurence. Není jasné, proč se Dell rozhodl použít SATA formát, protože na desce je příprava pro M.2 konektor.

Přímo pod touchpadem Dell Inspiron 15z je umístěna baterie. Výrobce udává její kapacitu 42 Wh. Dell značí baterii kódem WDX0R. Skládá se ze tří článků typu Li-Ion, jejichž dodavatelem je Samsung. Reálně změřená kapacita baterie však u našeho kusu byla 37 335 mWh, což odpovídá přibližně 11% opotřebení. Je tedy možné, že se jedná o skladovou zásobu. Rovněž je vhodné poznamenat, že při racionálnějším návrhu vnitřní části by bylo klidně možné usadit v těle i o článek větší baterii, prostor na to v zařízení je, jak můžete vidět i na fotkách.

Dell Inspiron 15z Touch Dell Inspiron 15z Touch
Dell Inspiron 15z Touch – baterie a kódové označení

Zajímavostí je kódové označení modelu – „Starlord15“. Fanoušci Strážců Galaxie si tak zřejmě přijdou na své. Není známo, proč se Dell rozhodl použít právě takový kód, podobné značení vidím poprvé.

Testujeme výkon notebooku Dell Inspiron 15z Touch

Mozkem Dell Inspiron 15z je nejnovější ULV procesor Intel Core i7 8550 generace Kaby Lake R se čtyřmi jádry / osmi vlákny schopnými pracovat podle potřeby na frekvenci až 4 GHz a grafickým jádrem Intel UHD Graphics 620 a 8MB Cache, to celé při zachování TDP 15 W.

Dell Inspiron 15z Touch
Specifikace jednotlivých komponent Dell Inspiron 15z Touch

Jelikož se v notebooku nenachází dedikovaný grafický čip, který by potřeboval chlazení, může to dávat předpoklad na zlepšený procesorový výkon či prodloužené trvání turbo frekvencí oproti konkurenci, která používá grafické čipy NVIDIA. Stejně tak se dá očekávat tišší provoz, delší životnost baterie a příjemnější teploty. Tak vypadá teoretický pohled na věc. Pojďme se však spolu podívat, jak je na tom praxe, a tedy jak náš testovaný Dell Inspiron 15z Touch obstál v silné konkurenci ze strany Aceru a HP.

Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Výkon CPU

Test Dell Inspiron 15z Touch: benchmark Cinebench R15

Výkon procesoru Dell Inspiron 15z testujeme nejprve benchmarkem Cinebench R15, který reprezentuje rychlost CPU při renderingu. Testujeme výkon jednoho vlákna i celkový výkon.

Dell Inspiron 15z Touch v Cinebench R15 – singlethread Dell Inspiron 15z Touch v Cinebench R15 – multithread
Test Dell Inspiron 15z Touch v Cinebench R15 – jednovláknový a celkový test

Test Dell Inspiron 15z Touch: benchmark wPrime 2.10 1024M

Výpočetní výkon procesoru Dell Inspiron 15z dále hodnotíme softwarem wPrime, který nechá CPU počítat složité matematické výpočty.

Dell Inspiron 15z Touch – wPrime
Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Benchmark wPrime

Test Dell Inspiron 15z Touch: SuperPi Mod 1.5 XS 32M

Posledním testem procesoru Dell Inspiron 15z je SuperPi, který prostřednictvím Gauss-Legendrova algoritmu počítá Ludolfovo číslo na zadaný počet míst.

Dell Inspiron 15z Touch – SuperPi Mod 1.5 XS 32M
Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Benchmark SuperPi

Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Celkový výkon systému

Test Dell Inspiron 15z Touch: PCMark

Celkový výkon systému pro všechny aspekty běžného užívání hodnotíme benchmarkem PCMark ve verzi 8 a 10. Výsledné skóre je vhodné porovnat s jiným systémem pro představu o výkonovém rozdílu. V PCMark 10 rozlišujeme skóre na celkové a jednotlivé, v PC Mark 8 hodnotíme benchmark Home Accelerated.

Dell Inspiron 15z Touch – PCMark 8 Dell Inspiron 15z Touch – PCMark 10 Dell Inspiron 15z Touch – PCMark 10 Dell Inspiron 15z Touch – PCMark 10 Dell Inspiron 15z Touch – PCMark 10
Recenze Dell Inspiron 15z Touch – PCMark

Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Výkon pevných disků

K určení rychlostí a odezvy pevných disků používáme software Anvil's Storage Utilities a Crystal Disk Mark. Otestuje se tak výkon disku při náhodných i sekvenčních operacích, přístupová doba a stabilita rychlostí.

Dell Inspiron 15z Touch
Recenze Dell Inspiron 15z Touch – Benchmark výkon SSD

Na rozdíl od konkurenčního HP Envy 15 a Acer Spin 5 ve stejné třídě i cenové hladině, které používají kombinaci SSD a HDD v konfiguraci M.2 PCI Express NVME + SATA III AHCI, je recenzovaný Dell Inspiron 15z vybaven pouze jedním pevným diskem. Ten je standardní velikosti 2,5" s rozhraním SATA III, o kapacitě 512 GB (reálná využitelná kapacita 476,81 GB). Jak jsme zmínili při rozboru komponent, použitý kus je SK Hynix SC311. Osazen je 3D V3 TLC NAND buňkami v kombinaci s osmikanálovým paměťovým řadičem vlastní výroby. Výrobce mu udává maximální rychlosti 540 / 530 MB/s pro čtení a zápis, kterým se v našich testech přiblížil. Použitý typ buněk a řadiče naznačuje, že disk patří do nižší střední třídy toho, co je možné na trhu najít. Díky typu použitých NAND pamětí není vhodný na kontinuální zápis větších souborů (plnou rychlost zápisu je disk schopen udržet přibližně tři minuty, pak dochází k výraznému zpomalení), při běžné práci s dokumenty, multimédii či webem se však tento handicap neprojeví.

Recenze Dell Inspiron 15z Touch: Výkon GPU

Test Dell Inspiron 15z Touch: Unigine Valley

Čistý výkon grafického adaptéru jsme za účelem srovnání měřili v benchmarku Unigine Valley 1 080p s high nastavením. Jedná se o starší test zaměřený na rozhraní DX11.

Dell Inspiron 15z Touch – Unigine Valley
Recenze Dell Inspiron 15z Touch – Benchmark Unigine Valley

Test Dell Inspiron 15z Touch: Unigine Superposition

Pokračujeme moderním benchmarkem Unigine Superposition, stejně v 1 080 p High nastavení.

Dell Inspiron 15z Touch – Unigine Superposition
Recenze Dell Inspiron 15z Touch – Benchmark Unigine Superposition

Test Dell Inspiron 15z Touch: 3DMark 11

Dalším benchmarkem je stálice v podobě 3DMark 11. Testujeme nastavení Performance, hodnotíme čistý výkon GPU.

Dell Inspiron 15z Touch – Unigine Superposition
Recenze Dell Inspiron 15z Touch – Benchmark 3DMark 11

Test Dell Inspiron 15z Touch: 3DMark

Z aktuálního 3DMark jsme testovali benchmarky Cloud Gate, Sky Diver, Fire Strike a Time Spy pro srovnání výkonu od DX10 až po DX12. Nastavení je standardní, hodnotíme čistý výkon GPU.

Dell Inspiron 15z Touch – 3DMark Cloud Gate Dell Inspiron 15z Touch – 3DMark Sky Diver Dell Inspiron 15z Touch – 3DMark Fire Strike Dell Inspiron 15z Touch – 3DMark Time Spy
Recenze Dell Inspiron 15z Touch – Benchmark 3DMark

Recenze Dell Inspiron 15z Touch: výkon v herních testech

Oproti konkurenci Dell Inspiron 15z nedisponuje dedikovaným grafickým čipem. O grafickou akceleraci se tedy stará výhradně integrované grafické jádro Intel UHD 620, které je součástí procesoru. O hraní moderních a náročných her tak nemůže být řeč, i když mnoho starších titulů (2007 a starších) či méně náročné indie hry bude schopné spustit na hratelné úrovni.

Test Dell Inspiron 15z Touch: World of Tanks 1.0

Testujeme náhodný výběr 4 za sebou jdoucích map, výsledkem je minimální, maximální a průměrná hodnota snímků za sekundu během testu. Rozlišení je nativní 1 080p, bez AA, kvalita zobrazení Vysoká.

Dell Inspiron 15z Touch – World of Tanks 1.0
Recenze Dell Inspiron 15z Touch: výkon notebooku ve hře World of Tanks

Test Dell Inspiron 15z Touch: League of Legends

Testujeme mapu Summoner´s Rift jako Battle Training. Rozlišení je nativní 1 080p, AA, kvalita Very High.

Dell Inspiron 15z Touch – League of Legends
Recenze Dell Inspiron 15z Touch: výkon notebooku ve hře League of Legends

Test Dell Inspiron 15z Touch: Counter-Strike: GO

Testovací scéna probíhala na mapě Dust II, rozlišení 1 080p, 2× MSAA, nastavení detailů je střední.

Dell Inspiron 15z Touch – Counter-Strike: GO
Recenze Dell Inspiron 15z Touch: výkon notebooku ve hře CS:GO

Test Dell Inspiron 15z Touch: DOOM

Testovací scénou bylo první hnízdo démonů v úvodní mapě po zahájení kampaně. Rozlišení je nativní 1 080p, bez AA, nastavení detailů je medium.

Dell Inspiron 15z Touch – DOOM
Recenze Dell Inspiron 15z Touch: výkon notebooku ve hře DOOM

Zvukový výstup notebooku Dell Inspiron 15z Touch

Reproduktory zařízení se nacházejí na bočních stranách opěrky rukou, blíže k uživateli, a jak můžeme vidět na fotce vnitřku notebooku, mají poměrně velké ozvučnice. Jsou však nasměrované dolů, což při používání zařízení na měkkém povrchu, jako je postel apod., může znamenat výrazné ztlumení hlasitosti.

Tak jako většina Dell notebooků od roku 2014 výše, i náš recenzovaný Inspiron je vybaven zvukovou technologií Waves MaxxAudio Pro. Ta má za účel zkvalitnění zvukového přednesu i nahrávání a zlepšení uživatelského komfortu. Její ovládací panel, do nějž lze přistupovat přes ikonu v oznamovací oblasti, tak poskytuje kontrolu nad všemi zvukovými nastaveními. Samotný panel má čtyři samostatné karty.

Dell Inspiron 15z Touch
Dell Inspiron 15z Touch – zvukové nastavení pomocí nástroje Waves MaxxAudio Pro

První karta se týká přehrávání. Najdeme na ní kromě ovládání hlasitosti také 10pásmový grafický ekvalizér s možností výběru či ukládání předvoleb. Po aktivaci levého horního táhla získáme kontrolu nad dodatečným ovládáním zvuku. Nutno podotknout, že s vypnutým vylepšením zvuku, jak se toto táhlo nazývá, je zvuk Dell Inspiron 15z uměle zkreslený, hraje tiše a dutě. Jednotlivá vylepšení jsou: MaxxBass pro zlepšení basů, Podrobnosti pro zvýraznění detailů, Šířka, jejímž efektem je něco podobného ozvěně či jeskyni a Půlnoc, při které je zvukový výstup na maximální hlasitosti přibližně o polovinu slabší.

Níže najdeme redukci hluku a oživení výškových tónů. Také je zde možné volit výstupní zvukové zařízení. Na kartě Rozměry lze zapnout prostorový efekt při poslechu ze sluchátek. Karta Hlasové služby analyzuje složení okolního zvuku, a zlepšuje tak kvalitu hovoru. Poslední karta má název Záznam, a kromě nahrávání zvuku je jejím prostřednictvím také možné zaznamenávat video pomocí webkamery.

i Mohly by vás zajímat
HP Envy 15-bp101nc x360 (RECENZE)
Acer Predator Helios 300 (RECENZE)
Acer Aspire 5 (RECENZE)
Asus ROG Zephyrus (RECENZE)
Asus ROG Strix GL553VE (RECENZE)
Acer Swift 3 (RECENZE): Ryzen Mobile vs. Kaby Lake R
HP OMEN X (RECENZE)
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3" (RECENZE)

Hlasitost reproduktorů Dell Inspiron 15z je na poměry podobných notebooků dostatečná, možná až zbytečně velká. Na maximální hlasitosti je již slyšet, že reproduktory hrají na svých limitech, a zvuk je tak někdy hlavně při výškách dost ostrý. To se však týká zejména hudby. Při sledování filmů je ozvučení místnosti (v rámci notebooku) dobré. Zvláště akční scény či zvukové efekty výbuchů měly jasně definovaný prostor a směr. Není slyšet žádné pazvuky či vibrace.

První test hudebního přednesu byl jazz a blues. Vokály se neztrácejí, jsou jasně slyšitelné, bez výrazného zkreslení. Doprovodné hudbě k filmům chybí hloubky, které reproduktory nedokážou dostatečně výrazně zahrát, a tak zastírají středové tóny. Výšky jsou naopak na notebookové reproduktory ukázkové. To je znát zejména na symfonické a operní hudbě, která zní při smyčcových nástrojích skvěle. Rap a hip hop opět trpí nedostatkem basů, zpěváka je ale jasně slyšet. Elektronická hudba je na tom ze všeho nejlépe, co se vyváženosti týče. Celkově je tak možné reproduktory Dell Inspiron 15z označit za lepší průměr až nadprůměr. U HP Envy 15 jsme viděli, že se to dá udělat ještě lépe, naopak oproti Aceru Spin 5 má náš Dell jednoznačně navrch.

Dell Inspiron 15z Touch, sluchátka
Překvapením Dell Inspiron 15z Touch je zesilovač, který bez problémů zvládá i náročnější sluchátka s vysokou impedancí.

Sluchátkový 3,5mm výstup je znovu příjemným překvapením. Použitý zesilovač nemá problém s hlasitostí ani u náročnějších sluchátek jako 250Ω Beyerdynamic DT880. Dell Inspiron 15z v tomto směru samozřejmě nesnese srovnání s dedikovanou externí jednotkou, avšak ve světě notebooků a jejich zvukových čipů takové zařízení není standardem. V nahrávkách je slyšet prostor, vzdušnost i náznak separace nástrojů. Bicím nástrojům chybí razance, jinak zde není co vyčítat. Stejně jako u reproduktorů, operní a elektronická hudba zní dokonale.

Teploty a hluk Dell Inspiron 15z Touch

Navzdory našim předpokladům o nízkých teplotách a tichém provozu, které vycházely z nepřítomnosti výkonného grafického čipu, byly provozní teploty Dell Inspiron 15z značně vysoké. Na svědomí to má zejména redukce chladicího systému na úplné minimum, jak bylo vidět i na fotkách. Tenká heatpipe má problém s rychlým přenosem tepla do výměníku, jenž má zase nedostatečnou vyzařovací plochu pro jeho okamžitý odvod. Výsledek v praxi vypadá tak, že teploty jsou téměř identické s konkurenčním modelem Acer Spin 5, který však navíc obsahuje grafické jádro GeForce GTX 1050. Toto nelze komentovat jinak než jako nevyužitý potenciál, protože prostor na větší výměník i heatpipe v zařízení je. Dalo se tak dosáhnout stabilnějších frekvencí, a tedy i vyššího a déle trvajícího výkonu v zátěži.

Teploty Dell Inspiron 15z Touch – software HWMonitor
Teploty notebooku Dell Inspiron 15z Touch byly při větší zátěži dost vysoké.

Při běžné práci v operačním systému, tedy sledování filmů, prohlížení webového obsahu, poslechu hudby a podobně, je chlazení Dell Inspiron 15z prakticky neslyšitelné. Teplota procesoru se zde pohybuje kolem 58 °C s občasnými poklesy či špičkami. Po případném spuštění ventilátoru je chlazení stále tiché a nerušivé. Izolovaná zátěž procesoru dostane teplotu na úroveň 77 °C s krátkou teplotní špičkou na začátku při odběru 45 W, který však trvá jen pár vteřin. Chlazení je v tomto bodu už jasně slyšet, avšak stále bez otravných pazvuků, aerodynamického hluku či zvuku rotoru ventilátoru.

Dell Inspiron 15z Touch – průměrná teplota CPU Dell Inspiron 15z Touch – teplota CPU střední zátěž Dell Inspiron 15z Touch – teplota CPU vyskoá zátěž Dell Inspiron 15z Touch – teplota GPU
Teplota Dell Inspiron 15z Touch při měření v benchmarcích

Při kombinované zátěži, které se dá docílit synteticky, nebo při hraní, jsme dostali procesor na hraniční hodnotu 98 °C. To už je doslova extrémní teplota, která má za následek pokles frekvence na úroveň 0,4 GHz jako ochranné pojistky procesoru před poškozením. Testování Dell Inspiron 15z probíhalo za pokojové teploty 20 °C, proto během horkých letních měsíců může být situace horší. Tělo notebooku bylo teplé, ale stále bez problémů příjemné na dotek. Když ventilátor pracuje na maximálních otáčkách, vydává poměrně rušivý a svištící zvuk.

Testujeme výdrž baterie notebooku Dell Inspiron 15z Touch

Test Dell Inspiron 15z Touch: H.264

Test výdrže Dell Inspiron 15z probíhal v několika fázích podle typu a intenzity zatížení notebooku. První, nejběžnější zátěží je sledování 1 080 p H.264 filmu. Film běží z externího USB 3.0 2,5" disku, WiFi je zapnutá, nastavení jasu je na šestém stupni. Hlasitost je nastavena na poloviční úroveň. Režim je lepší výkon.

Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch při sledování 1080p H.264 filmu
Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch při sledování 1 080p H.264 filmu

Test Dell Inspiron 15z Touch: PCMark

Kombinovanou zátěž baterie představuje opakovaný běh PCMark 10, který zohledňuje prohlížení webu, videohovory, práci v aplikacích, sledování filmů a podobně. WiFi je zapnutá, nastavení jasu je na šestém stupni. Hlasitost je poloviční, režim baterie je lepší výkon.

Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch – benchmark PCMark
Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch – benchmark PCMark

Test Dell Inspiron 15z Touch: Max. Load

Následně testujeme výdrž Dell Inspiron 15z při maximální zátěži. Jas displeje je nastaven na maximum. Procesor i grafický čip je vytížen na 100 %, v pozadí běží přehrávání hudby přes software Spotify, hlasitost reproduktorů je poloviční. Režim je maximální výkon.

Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch – maximální zátěž
Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch – maximální zátěž

Test Dell Inspiron 15z Touch: Idle

Posledním testem Dell Inspiron 15z je délka výdrže bez jakékoliv zátěže. WiFi je vypnutá, jas nastaven na minimum. Reproduktory jsou ztlumené, pracovní plocha je otevřená, bez diskové či jiné aktivity. Režim je lepší životnost baterie.

Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch – bez zátěž
Výdrž baterie Dell Inspiron 15z Touch – bez zátěže
Dell Inspiron 15z Touch recenze

Recenze Dell Inspiron 15z Touch

Notebooky

Dell Inspiron 15z Touch ve mně zanechal smíšené pocity. Na jedné straně tu máme dobře ovladatelný notebook se zajímavým designem, rozšiřitelnou RAM a kvalitními reproduktory. Na straně druhé je tu nevyužitý potenciál vnitřního prostoru, méně efektivní chlazení, pomalá čtečka karet či absence USB-C portu. Tělo je pevné a designově zajímavé, nicméně je plastové, v cenové kategorii, kde konkurence nabízí celokovovou konstrukci. Je však nutné dodat, že Dell disponuje 16GB DDR4 RAM a je jako jediný krytý On-Site NBD zárukou, což je obrovské plus při případné poruše. Pokud je tedy uživatel zaměřen spíše na kancelářskou práci, nepotřebuje k životu USB-C či extrémní rychlost PCI Express SSD disků, ale naopak ocení zvýšenou spolehlivost a špičkový záruční servis, Inspiron jednoznačně stojí za zvážení.

Klady

 • Pevně zpracované tělo
 • Správná tuhost pantů
 • Dobrá klávesnice
 • Obě RAM v DIMM slotech
 • Hlasitost reproduktorů
 • Kvalita 3,5mm výstupu
 • Kompaktní nabíjecí adaptér
 • NBD On-Site záruka

Zápory

 • Plastové tělo
 • Omezená konektorová výbava
 • Absence M.2 SSD disku
 • Pomalejší úložiště
 • Efektivita chlazení
Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací