Far Cry 5 přichází po dlouhé přestávce, a přestože se pokračování nese ve stylu spíše menších vylepšení a zejména nabobtnání herní mapy, dostatečná pauza vyústila i v některé zajímavé změny. Pokračování oblíbené sandboxové akční série od francouzské společnosti Ubisoft jsme otestovali na PlayStationu 4. Pokud jste zvědaví, jak pátý díl v testu obstál, přečtěte si naši recenzi.
• Žánr: Akční adventura, FPS • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Ubisoft Montreal, Ubisoft Toronto • Vydavatel: Ubisoft • Datum vydání a Platformy: 27. březen 2018 (PC, PS4 a Xbox One) • Homepage: far-cry.ubisoft.com/game/en-us/home/ • Čeština: Cz Titulky (oficiální)
• Recenze: 27. 3. 2018 • Autor: Filip Němec
Nebyla by to snad už série Far Cry, aby proti vám nestanul záporák, jež si vyslouží rezervaci v Bohnicích už po prvním příběhovém filmečku. Ačkoli rád vzpomínám na Vaase z třetího dílu, jež s oblibou vykrádal Einsteinovy citáty nebo Pagan Mina, s nímž jsem chvílemi i lehce sympatizoval, Joseph Seed si své místo mezi touhle partičkou magorů získá opravdu rychle. Pokud vás marketingová masírka kolem Far Cry 5 minula, jen letmo připomenu, že Joseph Seed je vůdcem hnutí Eden´s Gate, jež je lepší charakterizovat spíše jako fanatický náboženský kult. Sice hlásá očištění od hříchu a slibuje místo v ráji, ve skutečnosti však jeho počínání za sebou nechává vypálená města, moderní koncentrační tábory, drogový kartel a hlavně stovky mrtvých.
Far Cry 5 mění pro sérii tak typickou exotiku za americkou Montanu.
Příběh Far Cry 5 se odehrává v přítomnosti, ve fiktivní oblasti Hope Country ve státě Montana. Fakt, že příběh hry je zasazen do aktuální doby, bych rád zdůraznil. Ne snad kvůli narážkám na palčivé problémy současnosti, autoři ale absolutně nijak nevysvětlují, jak je vůbec možné, že fanatický kult, který zabíjí vzpouzející se obyvatele po stovkách, nikdo nezastaví. Místní strážci zákona jsou sice údajně podplacení, ani to ale nevysvětluje, proč je kolem Hope Country neviditelná bublina, jež brání záchraně třeba i vládním organizacím a bezpečnostním složkám. Hra samotná přitom začíná vaším příletem. Jakožto policista se vydáváte Josepha zatknout, takže okolní svět přeci jen o jeho počínání ví, ale když se ztratíte vy, dva šerifové a s vámi i vrtulník, nikoho to evidentně nezajímá.
Obrázek 1: Far Cry 5 hraje chvílemi na vážnou notu. Tohle se vám stane, pokud budete klást odpor. Obrázek 2: Joseph Seed. Masový vrah, který je ale svými stoupenci oslavován jako spasitel. Obrázek 3: Propaganda náboženského hnutí Eden´s Gate je všudypřítomná.
Jste to tedy opět vy, kdo musí Hope Country zachránit a porazit dalšího šílence. Je pravda, že mi z počátku tato příběhová nekonzistence dost vadila. Far Cry 5 se totiž snaží vypadat hodně reálně, nijak ale nedokáže obhájit fakt, že stačí sednout do auta, odjet do sousedního města a nahlásit vraždění a mučení obyvatel Hope Country. Musím však přiznat, že jsem na celý tento problém docela rychle zapomněl. Iluze kraje ovládaného fanatickým náboženským kultem totiž nakonec nepůsobí zase tak špatně. Když vám ušní boltce nedevastuje americká verze Michala Tučného, posloucháte vymývání mozků v podobě Josephových kázání o vykoupení z hříchu, což ve spojení se skvělou hratelností na omluvu stačí.
Joseph Seed je samozvaným spasitelem, avšak vést tak velké stádo oveček nezvládne sám. K tomu mu dopomáhají ostatní členové rodiny, jež si pro sebe ukousli část herního světa, který je rozdělen na tři části. Far Cry 5 začínáte uprostřed na malém ostrůvku, kde se naučíte základy fungování hry – a pak už je pouze na vás, jakým směrem se vydáte. V tento moment začíná pro poslední díly charakteristická sandboxová hratelnost, která mi ve Far Cry 5 přijde ještě znatelnější. Obsazovat základny, lovit medvědy granátometem, přejíždět nepřátele traktorem nebo chytat ryby? Jak je ctěná libost.
Přestože vám hra doporučí, v jakém městečku byste měli svou pouť za záchranou Hope Country odstartovat, je opravdu pouze na vás, kde začnete konat dobro jako první. Tedy, mám na mysli zejména zabíjení ve jménu dobra. Jak jinak. Severu vládně militantní magor Jacob Seed, takže budete neustále míjet provizorní základny, zátarasy a především jeho početnou armádu. Východ si pak rozdělila Faith, jejímž úkolem je pěstovat rostliny, z nichž vyrábí drogu Bliss, a John, který se stará o najímaní nových členů.
Obrázek 1: Faith se vám díky droze, která je všude kolem vás, občas sama zjeví. Stačí ale jedno máchnutí trubkou a přelud je pryč. Obrázek 2: Dutch vás hned na začátku hry zachrání a provede úvodním tutoriálem.
Toto rozčlenění znamená hlavně dvě věci. Jednak se jednotlivé regiony od sebe významně odlišují jak přístupem nepřátel (Faith na vás pošle zejména zdrogované přisluhovače, zatímco Jacob po zuby ozbrojenou armádu fanatických nohsledů), tak i vizuálem. Autoři Far Cry 5 se snažili jednotlivé části mapy dostatečně odlišit, což se nepovedlo úplně na sto procent a často se budete ztrácet v neznámé krajině. Při cestování po Hope Country však narazíte na opravdu zajímavá místa, jako je termální jezírko, obrovská socha Josepha Seeda nebo hřiště místního pyrotechnika, kde za doprovodu rockové hudby plamenometem spalují zdrogované okultisty.
Obrázek 1: Malý tip – tahle socha Josepha Seeda je úplně dutá. Co s tím uděláte? Obrázek 2: Termální jezírko přímo vybízí k vykoupání. Obrázek 3: Na této farmě osvobodíte Boomera. Památný to okamžik.
Rozdělení na tři části pak slouží i jako tři kapitoly příběhu, ve kterém ale můžete volně listovat, neboť celá herní mapa je odemčena hned od začátku a je tak pouze na vás, jestli celou rodinku odpravíte hezky po jednom, nebo je budete zpracovávat v rámci vámi zvoleného tempa. V tomto směru přináší Ubisoft zajímavou novinku, která se mně osobně hodně líbí. Pryč je osvědčený RPG systém zkušenostních bodů a navyšování levelu hráče. Příběhem postupujete absolvováním herních aktivit a je úplně jedno jakých.
Plněním příběhových i vedlejších misí a stejně tak dalších nepovinných úkolů, jako je obsazování nepřátelských základen, záchrana rukojmí nebo lovení divé zvěře, získáváte body odboje. Jakmile jich nasbíráte požadovaný počet, můžete konfrontovat jednoho z členů rodinného klanů Seedových. Ve výsledku tak nemusíte plnit ani hlavní mise, je jednoduše na vás, jak si s postupem ve Far Cry 5 poradíte a čím se přitom budete bavit. Platí však, že jak hlavní mise, tak i ty vedlejší (za ty je méně bodů odboje, ale zato více peněz) jsou velmi dobře navržené a jejich náplň je sympaticky variabilní.
Změna těchto mechanik má však i svou stinnou stránku. S absencí zkušenostních bodů přichází i nový systém vylepšování postavy za pomoci tzv. talentů. To jsou body, které získáváte jednak za výzvy, jednak za speciální časopisy, jež lze najít různě po světě. Bohužel výzvy stojí samostatně vůči příběhu hry či běžným misím, takže se můžete buď soustředit na hraní příběhu, ale talentů moc nezískáte, nebo budete plnit výzvy, ale neposunete se ve hře.
Obrázek 1: Možností, jak získávat body odboje, je opravdu hodně. Obrázek 2: Po zabrání stanoviště přichází již provařená animace, kde novou základnu obsazují vaši kolegové. Obrázek 3: I po porážce jednoho ze tří záporáků je v každé oblasti pořád co dělat.
Z menších novinek je třeba zmínit kupříkladu konec lezení na věže, které vám odkrývaly okolní krajinou (v úvodu si z toho udělá srandu i samotná hra) nebo crafting výzbroje. Odpadá tak nucené lovení zvěře, jež bylo v předešlých dílech dosti otravné vzhledem k tomu, kolik času vám zabralo. Ve Far Cry 5 tento prvek sice nechybí a vlastně je i trochu vylepšen, ale je pouze na vás, jestli se této aktivitě chcete věnovat. Lovení zvěře zde funguje pouze jako způsob vydělávání peněz.
Už Far Cry 4 koketoval s kooperací, ta však byla omezena na jednotlivé mise a šlo tak spíše o jakýsi doplněk. Za to Far Cry 5 můžete projít kompletně od začátku až do konce s živým parťákem. Je tu však jeden velmi podstatný háček. Pokud se k vám připojí kamarád a dáte si tak dlouhý maraton, že se společně dostanete třeba do poloviny příběhu, vám se jakožto zakladateli hry vše uloží. Váš kamarád však o veškerý progres přijde. Hotové příběhové mise, nakoupené zbraně a vozidla, to vše po odpojení ze hry ztratí. Stále se tak jedná spíše o výpomoc nežli plnohodnotné kooperativní hraní. Dočkáme se ho s příchodem Far Cry 6? Popravdě, už by bylo načase.
Jess Black to parádně umí s lukem a hodí se na tiché akce, kde netoužíte po cizí pozornosti.
Ve jménu kooperace je tu však ještě něco dalšího a zajímavějšího. Far Cry 5 nabízí hned devítku spolubojovníků řízených umělou inteligencí, jež lze do jisté míry ovládat. Jejich variabilita a tím i schopnost ovlivnit vaši hru je výrazná a díky speciálnímu perku, jež si odemknete za získané talenty, je možné mít dokonce dva parťáky současně. Můžete si tak přizvat do party ostřelovačku, která vás bude jistit z dálky, a k sobě do akce třeba psa Boomera nebo letce Nicka, jenž bude kroužit nad vámi a na povel shodí na nepřítele bomby.
Výběr je vskutku široký. Vedle šestice diametrálně odlišných bojovníků odboje můžete povolat do akce i trojici zvířat. Psa, kočkovitou šelmu nebo medvěda. Co musím pochválit, je fakt, že parťáci většinou dělají, co mají. Sniperka nikdy nezačne pálit bez vás, takže neprozradí vaši pozici, a Boomer nenápadně čenichá okolo a až po vašem prvním výstřelu se vyřítí na protivníka, jenž má o dvě sekundy později prokousnuté hrdlo. To však neznamená, že vám umělá inteligence nedokáže zavařit. Někdy vás nepřítel spatří z takové dálky, že si říkáte, jestli si nepomohl hvězdářským dalekohledem, jindy vás zase překvapí nelogické chování živých parťáků. Nakonec je opravdu nelepším přítelem Boomer, který mě nikdy nezklamal.
Obrázek 1: Nick v úvodním video bez okolků vysvětluje, jak je to s problémy v Hope Country. Obrázek 2: Barmanka Mary nebo pastor Jerome. Na své cestě potkáte různorodé obyvatele s jediným cílem – zničit kult Eden´s Gate. Obrázek 3: Šelma Peaches je plně soběstačným parťákem.
Posledním dílům série by se dal vyčítat určitý stereotyp a až nestoudnost vývojářů při recyklaci vlastních nápadů. Fanatický vůdce fungoval i posledně, tak ho tam dáme taky. Halucinogenní mise, kde ničíte drogový kartel? Ale jo, minule to taky zbaštili. Ve všech třech oblastech vás navíc čeká zhruba to samé, jen s jinými vedlejšími postavami a jiným magorem na konci. Opět mě však dokázal Far Cry 5 udržet doslova nadrženého na další misi, další zabranou základnu a další odemčený perk.
V Ubisoftu zkrátka umí velmi dobře namíchat hratelnost tak, že sice děláte to samé, ale jinými způsoby. Jednou zabíráte základnu s kulometem v ruce, pak si jedete zachytat ryby, ulovit medvěda pro kůži, cestou osvobodíte konvoj vězňů a náklaďákem přejedete pár náboženských fanatiků. To vše ale s nějakým důvodem, takže jste neustále natěšeni na další akci, další misi, další válečnou výpravu. Herní náplň je přitom opravdu široká.
Příjemnou odbočkou od kampaně je Arcade režim, který nabízí velmi komplexní editor map (obsahuje až 7 000 objektů nejen ze série Far Cry, ale třeba i Assassin’s Creed), v němž můžete vytvářet vlastní mapy s vlastními scénáři. Ty pak lze nasdílet přátelům, vaše díla si tak může zahrát kdokoli, a dokonce lze vytvářet i mapy určené pro hru více hráčů. Ve Far Cry 5 tedy najdete i multiplayer, který má poměrně velký potenciál, pokud se komunita Arcade režimu ujme.
Obrázek 1: Už před vydáním hry bylo možné vybírat z opravdu velkého množství uživateli vytvořených map. Obrázek 2: Vybírat lze mezi hrou pro jednoho hráče, popřípadě kooperací a klasickým multiplayerem.
Ubisoft opět vypiloval hratelnost, a dokonce se nebál vynechat osvědčené prvky a drobně zaexperimentovat. Ve výsledku tak je sice Far Cry 5 převlečeným čtvrtým, respektive třetím dílem, nový kabátek ale sérii sluší a nutno dodat, že takový herní krasavec, jako je Far Cry 5, v rámci žánru chybí. Hrál jsem na konzoli PlayStation 4 Pro a za celou dobu jsem nezaznamenal žádné propady snímkování, ani žádné technické nedostatky jako prolínání textur a jiné bugy. Snad jen občas fyzikální model zazlobil, ale to se není u hry v otevřeném světě s tolika možnostmi čemu divit. Stejně je na tom i vykreslovací vzdálenost, jež je sice lepší než u některých konkurenčních titulů, ale i tak si všimnete z ničeho nic se objevujících chomáčů trávy před vámi.
Obrázek 1: Cry Engine opět ukazuje, že ztvárnit přírodu zvládá perfektně.. Obrázek 2: I výhled do dálky většinou působí velmi pěkně, i když detailů logicky ubude. Obrázek 3: Pochválit je třeba také detailní textury a realistické ztvárnění světa.
Far Cry 5 rozhodně není dokonalou hrou, ale v rámci série je nejdokonalejším dílem. Výrazně si postěžovat musím snad jen na plochost příběhu a některých postav, jejichž smrt oplakávat nebudete. Na druhou stranu ale musím smeknout před navozením trýznivé a zoufalé atmosféry kraje, jež je sužován fanatickým kultem, kterému se evidentně nikdo nechce postavit. Po zhruba třetině hry jsem byl v atmosféře tak namočen, že mi argumentační děravost příběhu už tolik nevadila. V případě Far Cry 5 totiž rád vyměním kvalitu příběhového vyprávění za bezbřehé sandboxové řádění, kde je vše v mých rukách. To umí Ubisoft velmi dobře.
Je otázkou, jestli tohle autorům projde příště nebo i přespříště. Sesterskou sérii Assassin’s Creed potkalo to samé a až radikální změny navrátily asasínskému dobrodružství hráčskou přízeň. Úkolem tohoto odstavce však není věštění z koule, nýbrž doporučení Far Cry 5. Stejný rukopis a vlastně i opakované chyby v čele s umělou inteligencí hře odpustíte, protože ať je letošní Far Cry jakýkoli, konkurence se mu bude vyrovnávat jen s největšími obtížemi. Našince navíc potěší kvalitní, snad jen místy až moc doslovný, kompletní překlad do českého jazyka. Far Cry 5 vychází 27. března 2018 na PlayStation 4, Xbox One. Tato recenze byla napsána pro PlayStation 4 Pro verzi.
V průběhu hry se s hlavním záporákem setkáte v tváří v tvář hned několikrát. Dokážete ho ale nakonec porazit?
Klady
Zápory
Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.
• Novinka: 21. 8. 2018 • Autor: Filip Němec
Po Hours of Darkness laděném ve stylu války ve Vietnamu a o poznání bizarnějšímu Lost on Mars je tu třetí a zároveň poslední příběhové DLC. Dead Living Zombies přidá do hry stále tolik populární zombie a jak jinak než v neméně oblíbeném horda režimu. Rozšíření opět přinese vlastní příběh, přestože o jeho kvalitách už nyní pochybujeme.
Vžijeme se do role herce, jenž si pod vedením ambiciózního scénáristy s očividně geniálními nápady na zombie filmy zahraje hned v sedmičce různých scén. Ty budou představovat jednotlivé úrovně, které si budete postupně odemykat. Dead Living Zombies budou zároveň ukázkou toho, co zvládne editor map, ve kterém je právě toto sedmero levelů vytvořeno.
Dead Living Zombies – poslední příběhové DLC (teaser trailer)
Po výletu do Vietnamu a poté dokonce až na samotný Mars se vracíme zpět na Zemi. Tentokrát budou hlavními nepřáteli tlející zombie.
Rozšíření se svým obsahem navíc propojí s původní hrou Far Cry 5, jakmile totiž nějakou úroveň dokončíte, odemkne se vám v režimu Score Attack, a pokud dosáhnete dostatečného skóre, dostanete nové vybavení, jež půjde využít právě v příběhovém režimu základní hry. DLC je možné pořídit samostatně za zhruba 140 Kč, nebo jako součást season passu. Rozšíření bude možné stahovat od 28. srpna. V případě, že se rozhodnete vyhnout jakékoli investici, i tak dostanete jakožto majitel Far Cry 5 nové objekty a vybavení, jež půjde v editoru map využít. Chybět nebude mimo jiné i mnoho objektů právě z Dead Living Zombies.
Podrobnou recenzi na DLC Dead Living Zombies si můžete přečíst zde.
• Novinka: 25. 5. 2018 • Autor: Filip Němec
Jak jsme vás již informovali dříve, Far Cry 5 se dočká trojice příběhových rozšíření, přičemž první z nich nás zavede do Vietnamu. DLC s názvem Hours of Darkness představí Wendella „Reda“ Redlera, který se vydává na záchranou misi svých kolegů, kteří jsou v zajetí Vietkongu. Rozšíření má být hratelné i v kooperaci podobně jako celý Far Cry 5, přičemž kromě změny prostředí a nového příběhu se dočkáme také nových zbraní a specifických schopností, jež budou odpovídat historickému zasazení války ve Vietnamu.
Pravděpodobně půjde stejně jako v případě DLC pro Far Cry 4 o akční zábavu trochu volnějšího ražení, i když šílenost jako Blood Dragon neočekáváme. Přesto bude DLC obsahovat dva speciální režimy. Zakoupením Hours od Darkness navíc získáte nový obsah do Arcade režimu. První z celkových tří rozšíření vychází 5. června pro PC, PlayStation 4 a Xbox One, přičemž pro majitele Season Passu bude samozřejmě zdarma. Pořídit si toto DLC však budete moci i samostatně za zhruba 260 Kč. V červenci pak vyjde další přídavek Lost on Mars a o měsíc později poslední DLC s názvem Dead Living Zombies.
Podrobnou recenzi na DLC Hours of Darkness si můžete přečíst zde.
• Novinka: 8. 3. 2018 • Autor: Jiří Fait
Jak se zdá, Ubisoft to hodlá s Far Cry 5 dotáhnout daleko. Pokud se ukáže, že hra bude alespoň z poloviny tak dobrá, jak nám ji vývojáři doteď prezentují, může jí Far Cry Arcade hodně pomoci. Půjde o největší komunitní službu, jakou kdy studio uživatelům poskytlo. Přístup k ní má být přímo v samotné kampani Far Cry 5 a váš případný progres v Arcade režimu se bude přenášet do hlavní hry. Prý to ale neznamená, že byste si mohli vytvořit maličkou místnost narvanou dolary a ty pak „využily“ v single playeru.
Far Cry Arcade bude doslova napěchován utilitami a samozřejmě taky samotnými objekty, jež můžete při tvorbě mapy (nebo malého módu) využít. Podle tvůrců jich editor map obsahuje něco přes devět tisíc. Na tomto čísle se podílí i fakt, že ne všechno se bude tahat z Far Cry 5. Arcade obsahuje i objekty z Far Cry 4, Far Cry Primal a dokonce i z Assassin’s Creed: Black Flag, Assassin’s Creed Unity a Watch Dogs. Takže není problém si vytvořit například zaplavené mrakodrapy s pirátskými loděmi, ve kterých se budou ukrývat fresky jeskynních lidí.
Obrázek 1: Arcade režim pro Far Cry 5 by měl hře prodloužit životnost. Obrázek 2: Představivosti se meze nekladou. Bude jen na vás, jak šílenou mapu vytvoříte. Obrázek 3: Editor map vypadá prozatím skvěle.
Kromě map pro jednoho hráče a těch kooperativních si budete ve Far Cry Arcade také moci vytvářet obsah pro online PvP až pro 12 hráčů. Vývojáři hodlají doplňovat nové mapy (a mody) zároveň s komunitou, což je docela dobrý způsob, jak později porovnat jejich kvality.
Hned po vydání titulu Ubisoft plánuje minimálně šest updatů, jež kromě oprav bugů a balancování samotné hry budou přidávat nový obsah právě do Far Cry Arcade, do kterého přispějí i svou troškou již zmíněná DLC (Hours of Darkness, Dead Living Zombies a Lost on Mars). Máme pocit, že jakmile hráči dostanou k dispozici všechny tři DLC plus veškeré updaty, můžeme se těšit na pořádně bizarní lokace.
Pro připomenutí se hodí dodat, že majitelé season passu pro konzole obdrží zcela zdarma Far Cry 3. Ten budou mít dostupný ke stažení o čtyři týdny dříve, než tuto verzi Ubisoft dá k dispozici jako samostatnou hru. PC hráči se season passem si budou muset počkat o něco déle. Jedná se ovšem o klasickou edici, takže nečekejte žádnou remaster nebo enhanced verzi, ale „pouze“ starý dobrý Far Cry 3.
• Novinka: 6. 3. 2018 • Autor: Jiří Fait
Ještě než se mrkneme na Seedovic „prezentačku“, doporučujeme shlédnout tříminutové video z Far Cry 5 gameplaye. Obsahuje přestřelky, výbuchy a vraždění. Prostě věci, jaké byste v ukázce k této hře očekávali. Podstatné na něm je také to, že představí něco málo z dalších typů nepřátel (a společníků), s nimiž se na svém putování po Hope County můžete setkat. V tomto případě jde o vlky, jež má na starosti Jacob Seed. Jacob dovede tyto strach nahánějící zvířata vycvičit tak, aby napadala vás a všechny ostatní členy odboje.
Dále video představuje místní milici, kterou si postupem času můžete získat na svou stranu. Objeví se zde i Jess. O ní jsme si něco pověděli v jednom ze starších updatů, ale neškodí se připomenout, že pokud prahnete po stealth akci, doporučujeme tuto lučištnici vysvobodit a pomoci jí s jedním ožehavým plamenometčíkem, jenž si říká „The Cook“ (Kuchtík).
Nakonec je zde ochočený méďa jménem Cheeseburger, který sice není tak tichý jako Jess, ovšem to mu na nebezpečnosti nic neubírá. Pokud se tento huňáč naštve a naběhne do řad kultistů, dovede z nich během pár chvilek nadělat krvavé cáry. Stačí pár tuňáků a můžete si s Cheeseburgerem podat tlapu. Pokud vám ani jeden z nabízených pomocníků nevyhovuje, můžete si jednoduše do své hry přizvat přítele a vyzkoušet tak Far Cry 5 kooperační cestou. A teď k samotným antagonistům.
Co by si šílení a po moci prahnoucí záporáci počali bez svých pravých a levých rukou. John Seed je ve Far Cry 5 nejmladší ze tří Seedovic bratrů a jeden z Josephových Poslů, což ale neznamená, že by byl o to méně pomatený. Jak sám říká, jeho rodiče byli první lidé, kteří mu ukázali sílu slova „ano“. Jednoho večera ho pohodili na podlahu a pořádně zmydlili. John se na ně v té chvíli podíval, začal se smát a jediné co mohl říci, bylo ano. Takže jak sami vidíte, jde o naprosto duševně zdravého člověka, že ANO?
John sám sebe označuje jako Reapera (Smrťáka) a k jeho praktikám patří zastrašování, mučení a podobné delikátnosti. Na místního vidláka má poměrně vybranou mluvu a nelze mu upřít jistou dávku šarmu, ale to nic nemění na skutečnosti, že jeho výslechové místnosti byste se měli raději vyhnout. Když už se v ní ocitnete, pak před ním nevrťte hlavou a už vůbec neříkejte slovo „Ne“.
O Josephu Seedovi (nebo „Otci“) už toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Jde o zakladatele kultu Project at Eden’s Gate a hlavního antagonistu hry Far Cry 5. Joseph Seed jednoho dne uslyšel šepot, který mu prozradil, že svět spěje do záhuby. Tento hlas mu dal jediný jasný pokyn: „Zachraň všechny, které můžeš. Ať už chtějí, nebo ne.“ A Jožka, coby počestný křesťan a učiněný lidumil, se tohoto úkolu ujal s náboženským zapálením.
To znamená, že přivedl městečko Hope County do válečného stavu, obalamutil část místních obyvatel svými přeludy a poštval proti sobě zbytek. Proti jeho kultu tu pak stojí jen menší odboj a vy. Joseph se rozhodně nebojí využít veškerých praktik k tomu, aby do svého stáda přivedl co nejvíce oveček, takže mu budete muset odpovědět stejnou mincí. Zlikvidujte co nejvíce jeho stoupenců a je docela možné, že tak na světlo vylákáte samotného taťku.
Válečný veterán a ochránce stáda. Tak by se ve zkratce dala popsat role Jacoba Seeda. Stejně jako předchozí bratři, i on si potrpí na tajuplná kázání a děsivé proslovy, jež padouši tak milují. Ovšem Jacob má také zkušenosti s armádou a ty bude ve Far Cry 5 využívat, kde to jen půjde. Zmínili jsme jeho dovednost vycvičit divoké vlky. Kromě toho dokáže skvěle zacházet s odstřelovacími puškami, takže se před ním mějte na pozoru.
Není to Máří Magdaléna – rozhodně bychom si na Faith měli dávat pozor. Sice se tváří přátelsky a její milý zjev nepůsobí nijak děsivě, ale zde platí staré moudro „zdání klame“ dvojnásob. Faith udržuje kult v blaženém stavu, i když si teď nejsme jistí, jaké praktiky přitom používá. A možná to ani vědět nechceme. Pravdou ovšem je, že pokud se vám Faith Seedova jednou dostane do hlavy, už před ní jen tak neutečete.
Její příběh je opravdový doják. Faith chtěla kdysi spáchat sebevraždu a na poslední chvíli potkala Otce (Josepha Seeda), který jí ukázal, jak je výjimečná a plná života a lásky! Kult přijal Faith mezi sebe a mladá dívka tak přestala usilovat o svůj život a místo toho se dala na úspěšnou dráhu vymývání mozků. Podle nás to je docela zajímavý posun kupředu v jejím životě, ale i tak bychom si s touto sličnou dívkou raději nic nezačínali. A už vůbec jí nebaštíme ta andělská křídla!
• Novinka: 5. 3. 2018 • Autor: Jiří Fait
Asi takhle nějak bych shrnul Seedovu proměnu podle filmového traileru. Z upoceného nuzáka se během pár dní stal zapálený náboženský fanatik. Proč? Hlavně kvůli výčitkám svědomí. Když totiž zabijete původního pastora, začnete bydlet v jeho domě s jeho dcerou, pak už to máte k šílenství jen pár kroků. Jde ovšem o hlavní podstatu klíčového padoucha ve Far Cry 5?
Obrázek 1: Záběry z natáčení hraného filmu pro Far Cry 5. Obrázek 2: Vloggeři a jejich strastiplná cesta za dokumentem o Josephově kultu. Záhada z Hope County?
Ještě je příliš brzy na to, abychom mohli soudit. Jedno je ale jisté – Joseph Seed je pominutý a to pořádně. Když si k tomu ještě přidáte jeho neoddiskutovatelné charisma a mámení smyslů v podobě sebeklamu, že jen on jediný je povolaný dovést lidi ke spáse, tak zde máte pořádného parchanta, který je jen zralý na to, aby ho někdo z odboje vykuchal. K tomu už lze říct snad jen amen!
S tím, jak se Far Cry 5 pomalu blíží ke konci vývoje, na povrch vyplouvají i další zajímavé informace. Pokud jste si po zhlédnutí hraného traileru řekli, že by z toho nebyl vůbec špatný biják, nebyli jste sami. Podle všeho se na Amazonu Prime chystá krátkometrážní film, jenž by měl být dostupný na Amazon Prime Video dnes. Sleduje partičku vloggerů dokumentujících jistý náboženský kult.
Asi není těžké uhodnout, o který kult se jedná. Jde o The Project at Eden’s Gate Josepha Seeda. Ve filmu se objeví například Kyle Gallner (American Sniper) a Greg Bryk (A History of Violence), který převzal roli zmiňovaného „amerického Ježíše“.
• Novinka: 18. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait
Zdržme se předsudků a zažitých stereotypů. Řekněme jen, že první pán na holení ve Far Cry 5 má prostě rád ohňostroj a jako malý špunt si tohoto spektáklu neužil dost, takže si to kompenzuje na nebohých kultistech. Což je jen dobře, protože jeho vysoce explozivní a na teplo naváděné rakety jistě využijete v nejedné chaotické přestřelce. Pokud se někdy ocitnete v nouzi a na záda vám bude dýchat smrt, stačí zavolat kámoše Hurka a jeho nezbednou bazuku.
Tenhle chlapík sektáře nesnáší ze tří důvodů: obtěžují jeho mamku Adelaide, jeho mladšího bratrance Sharkyho a navíc si dovolují tvrdit, že to právě oni jsou nejblíže k bohu. K tomu by vám Hurk rád řekl, že jedině on má přímou linku k „tomu nahoře“, takže pokud chcete toho nejpovolanějšího a zároveň nejpožehnanějšího, je pro vás Hurk jasnou volbou.
Možná bychom Sharkyho v běžném případě označili za nebezpečného pyromaniaka a snažili si od něj držet odstup. Jenže situace v Hope County je všechno, jen ne normální, takže dejme na chvíli zdravý rozum stranou. Sharky má ve Far Cry 5 pyrotechniku, na jakou si jen vzpomenete. Plamenomet, zápalné bomby, kouřové granáty, zápalnou munici a k tomu taky pár zajímavých dovedností navíc. Šílených dovedností, jak sám dodává.
Dovede prý „rozchodit“ přímý zásah do obličeje, jako by se nechumelilo, a pokud by tvrdil, že onomu střílejícímu výtržníkovi dokáže sám obratem pár kulek do kebule, věřili bychom mu to. Sharky je prostě cool. Ano, jsme si vědomi toho, že cool a horké jdou málokdy dohromady. Sharky je navíc Hurkův bratranec, což by vlastně mnohé vysvětlovalo. V každém případě musíme uznat, že má tento ohnivý mládenec něco do sebe.
Nick je už od prvního pohledu sympaťák. Tento budoucí otec už má po krk všech zlovolných aktivit kultu a rozhodně nechce, aby jeho mimčo říkalo Josephu Seedovi „tati“. Pochází z rodiny pilotů, kteří létali a bojovali ve válce proto, aby on nemusel, jak sám říká. Vlastní prý nejlepší vzdušný koráb v celé Hope County, a pokud se jej rozhodnete povolat na pomoc, určitě využijete rotačního kulometu přimontovaného na Nickově práškovacím letadle, popřípadě oceníte možnost shazovat z něj bomby na těžkou techniku kultistů.
Jess Black (aka ženská verze Daryla z The Walking Dead pro Far Cry 5) rozhodně nepůsobí dojmem podrobené občanky. Dokazuje to tím, že dělá ze všech jehelníčky, což se členům kultu pramálo zamlouvá. Pokud se vám Jess líbí, určitě si zamilujete i její schopnosti. Dovede se nenápadně plížit a mistrně ovládá luk, díky kterému může své protivníky vyřídit poměrně tiše. Divoká zvěř ji navíc vnímá jako svou členku, takže se vám méďové a všeteční medojedi (honey badger) budou poslušně klidit z cesty.
Grace bychom z celé té bandy mohli jako jedinou označit za vojáka. Spousta lidí si myslí, že stačí na pušku připevnit hledí a je z vás hned sniper, ovšem Grace ví, jak to chodí, jelikož je to bývalá členka námořní pěchoty. Grace preferuje boj na dálku a s její útočnou puškou AR-15 dovede v řadách nepřátel způsobit hotovou paseku. Tato bývalá mariňačka málokdy mine, takže pokud se někdy ocitnete v úzkých, Grace vás z nich vystřílí.
Adelaide je Hurková matka a nadějná realitní makléřka. Jelikož byznys s nemovitostmi v Hope County poněkud stagnuje a protože Seeduv kult obchodu vůbec neprospívá, rozhodne se přidat k odboji. Navíc má velké starosti o synátora a která máma by neudělala to první poslední pro své ratolesti. Adelaide má velké srdce a ještě větší helikoptéru, na níž jsou přimontovány těžké kulomety. Díky ní také dostanete ve Far Cry 5 rozšířené zásobníky, což znamená víc střílení a méně přebíjení. Mamce Adelaide prostě nic nebude stát v cestě k jejímu americkému snu.
Boomer je pejsek k pohledání! Jeho původní majitele popravila Seedova banda, takže se Boomer rozhodne, že všechny zlé lidi pěkně prožene. To v praxi znamená, že jim skočí na hřbet a rozsápe krk, což je podle něj prostě a jednoduše psina. Dovede pro vás označkovat (nebo spíše označit?) nepřátelé a také jim ukrást jejich „hlasité klacky“, tedy v překladu zbraně. Stačí, když ho sem tam prodrbete za uchem – jste teď vlastně jeho nová rodina. Kdo by potřeboval pistole, když má Boomera?
• Novinka: 6. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait
Jak se zdá, všechna tři DLC nás zavedou mimo americký zapadákov, ve kterém se má Far Cry 5 odehrávat. Pokud budou ovšem tyto přídavky alespoň z poloviny tak dobré, jako již zmiňovaný Blood Dragon, máme se na co těšit. Hours of Darkness nás přenese zpět v čase do období války ve Vietnamu, kde se postavíme proti komunistickému režimu a samozřejmě i vojákům Vietkongu.
Season pass pro Far Cry 5 bude obsahovat tři DLC, jež nás zavedou na místa, která mají s Hope County pramálo společného. To ovšem znamená, že pokud budete mít amerického venkova již plné zuby, příjdou vám tato DLC pravděpodobně vhod.
Jak už samotný název naznačuje, Dead Living Zombies postaví hráče proti hordám nemrtvých chlapců a děvčat se šmakem na váš mozeček. Děj tohoto DLC má být silně inspirován béčkovými hororovými filmy. Nakonec dostaneme přístup k přídavku s názvem Lost on Mars, ve kterém se podíváme na čtvrtou planetu sluneční soustavy a dáme se do křížku s tamější pavoukoidní rasou.
Studio Ubisoft připravilo ještě bonus pro všechny, kteří si pořídí season pass – po zakoupení se vám odemkne single-playerová kampaň Far Cry 3. Takže pokud jste ještě tento vynikající díl s charismatickým šílencem Vaasem Montenegrem neměli možnost vyzkoušet, může být nabídka season passu pro Far Cry 5 přijít vhod.
Obrázek 1: Sběratelská edice Far Cry 5 Obrázek 2: Deluxe edice Far Cry 5
• Novinka: 25. 1. 2018 • Autor: Jiří Fait
Jak jsme již řekli, studio Ubisoft prozradilo několik detailů týkajících se doporučených a minimálních hardwarových nároků pro Far Cry 5. Jelikož je Ubisoft také vydavatelem hry, předkládá minimální požadavky tak, aby si titul mohl zahrát téměř každý. V tomto případě to znamená rozlišení 720p a grafickou volbu defaultně nastavenou na low. Pokud míříte zde, pak by vám měl stačit procesor od Intelu Core i5-2400 nebo AMD FX-6300 spolu s grafickými kartami od Nvidie GTX 670 nebo AMD R9 270 a 8 GB RAMky.
Jestliže ovšem hodláte zamířit o něco výše, pak pro nás má Ubisoft tři různé doporučené konfigurace. Jednou z nich je rozběhnout Far Cry 5 na 1080p rozlišení s nastavením defaultně na high. Další dvě se zaměřují na 4K rozlišení při 30 a 60 FPS. Pro poslední dvě zmíněné už budete potřebovat poměrně silné železo. Intel i7-6700K nebo AMD Ryzen 7 1700X, 16 GB RAM a Nvidia GTX 1080 SLI nebo AMD RX Vega 56 CFX totiž není něco, co bychom v útrobách svých PC měli všichni.
Obrázek 1: Před začleněním do stáda bývá život pro „bezvěrce“ docela dřina. Obrázek 2: Ovšem po křtu vodou pak následuje křest ohněm, kdy ještě ono začleňování se působilo docela nevinně.
PC verze Far Cry 5 bude navíc obsahovat benchmarkovou utilitku, jež vám pomůže vyladit grafické nastavení. K tomu má být k dispozici také měřidlo, které vám ukáže množství „sežrané“ video paměti při vašem stávajícím grafickém nastavení. Kromě toho obsahuje tento nástroj různé další možnosti, jak nastavit detaily, FPS zámky, stupnice rozlišení a FOV (field-of-view) úpravy.
Celý seznam hardwarových požadavků pro 4K rozlišení je vypsán níže. Nakonec také přidáváme seznam oficiálně podporovaných grafických karet hned po vydání titulu. Minimální a doporučené hw požadavky jsou v tabulce na konci článku.
Far Cry 5 30 FPS konfigurace pro rozlišení 4K:
Far Cry 5 60 FPS konfigurace pro rozlišení 4k:
Podporované Nvidia karty:
Podporované AMD karty:
• Novinka: 26. 12. 2017 • Autor: Jiří Fait
Vítejte ve světě, kde krávy létají vzduchem, na krajích silnice osvobozujete civilisty (ze kterých se mohou později stát brutální zabijáci ve vašich řadách), projíždíte autem ohnivé kruhy za řevu heavy metalu, anebo se vydáváte na lov náboženských fanatiků po boku čtyřnohého parťáka. Tohle všechno má ve hře být a ve většině případů se to prostě stane „samo od sebe“.
Což znamená, že například osvobodíte zajatého člena odboje, ten popadne zbraň od mrtvého kultisty a rozstřílí nedaleko stojící hlídku na krvavé cáry. Načež vám s díky poví o nedalekém táboru plném sektářů. Tím chceme říct, že tato situace se stát může, ale nemusí. Nedostanete úkol někoho zachránit (i když i takové questy se ve Far Cry 5 nachází), ale jednoduše na dotyčnou osobu v nouzi narazíte. Stejně jako na létající krávy, náhodné přestřelky na silnicích nebo útěk před rozzuřeným medvědem, který zrovna dostal chuť na ochlupeného vidláka poblíž lesa.
Far Cry 5 se sice řadí mezi FPS jako třeba Call of Duty: WWII, ale hratelnost prvně jmenované hry je zaměřená primárně na open-world aspekt. Nelineární děj a náhodné momenty umí série Far Cry parádně. Pokud se dílo podaří, pak by si Far Cry 5 v recenzi mohlo odnést velmi slušné hodnocení.
Přesně tohle je kouzlo otevřeného světa, a pokud bude vše fungovat správně, můžeme se dočkat obzvláště památných situací, což prakticky ukazuje i samotný gameplay z Far Cry 5 dema. Představte si takové GTA V v mnohem chaotičtějším prostředí. Zde se na vás nevyhrne horda policistů za každý ohnutý nárazník, ale mraky poblázněných kultistů číhajících doslova na každém kroku. Hra bude navíc zvyšovat obtížnost v závislosti na tom, jak moc členům kultu škodíte, nebo je necháváte na pokoji. A vzhledem k tomu, že sektáři (a primárně jejich mozek Joseph Seed) jsou hlavní antagonisté Far Cry 5, nedovedeme si představit, že bychom je v klidu nechávali příliš dlouho.
Z dalšího videa můžete sami posoudit, jestli ve vás titul vzbuzuje touhu na nespoutanou „americkou divočinu“, protože datum vydání pro Far Cry 5 je stanovené na 27. března, kdy to všechno doopravdy propukne. Co naplat – „Far Cry 5 2017“ již není reálné slovní spojení, ale my si nějaký ten měsíc navíc rádi počkáme. Titul vyjde na PC, PlayStationu 4 a Xbox One. Verze pro starší konzole, Far Cry 5 PS3 a Xbox 360, už bohužel v plánu nejsou.
• Novinka: 11. 12. 2017 • Autor: Dominik Fait
Ubisoft nedávno oznámil odklad tří připravovaných titulů. Závodní The Crew 2 se posunuje na druhou polovinu fiskálního roku 2018/2019 (což znamená, že si v širokém výběru strojů zajezdíme a zalítáme někdy mezi dubnem a zářím). Dále, jedno zatím nepředstavené pokračování zavedené série (že by nový díl The Division nebo Splinter Cell?) se odsouvá o celý fiskální rok na 2019/2020.
Nás zde však nejvíce zajímá Far Cry 5. Jak už bylo řečeno, odklad to není hrozivý, pouze jeden měsíc (z 27. února na 27. března). Co k tomu vývojáře a vydavatele vedlo? Vysvětluje to například výkonná ředitelka Ubisoft Worldwide Studios Christine Burgess-Quémard ve zprávě pro investory. Ve zkratce si tam pochvaluje přístup společnosti v případě Assassin’s Creed Origins, kdy se extra čas navíc poskytnutý pro vývoj hry velmi pozitivně podepsal na jejím komerčním úspěchu. Podobnou strategii Ubisoft tedy zvolí i pro své nadcházející kousky.
Osobně toto rozhodnutí chválím a myslím si, že většina z vás se mnou bude souhlasit, když řeknu, že her, kterým by ten měsíc navíc před vydáním prospěl, není zrovna málo. A je zde ještě jedna podstatná věc, jež z tohoto oznámení Ubisoftu snímá nálepku s titulkem „bad news“ – pokud by se totiž firmě nedařilo, nikdy by se k podobnému kroku neodhodlala, naopak by se spíše pokoušela vydání svých děl urychlit tak, aby dokázala plnit finanční cíle. Společnosti se však evidentně vede dobře, akcionáři jsou spokojení a nepřátelské převzetí od francouzského kolosu Vivendi zatím odráží, může si proto dovolit investovat do svých titulů více času a tím snad i zlepšit jejich kvalitu.
Uvidíme, jak tato strategie prospěje Far Cry 5. Vy se mezitím podívejte na krátké video, kde se vývojáři rozpovídali o tom, jaká úskalí obnášelo převedení americké Montany do videoherního světa.
• Novinka: 2. 11. 2017 • Autor: Dominik Fait
Trailer ve zkratce představuje kooperativní režim, jenž od dob předchozího dílu doznal poměrně zásadních změn a vylepšení. Zatímco ve Far Cry 4 se hra s kamarádem omezila jen na vedlejší mise a ve finále šlo vlastně pouze o takový bonus a (právem) opomíjenou kratochvíli, Far Cry 5 nabízí skoro plnohodnotný zážitek, v němž lze s parťákem připojeným na internet projít celou kampaň (bez tutoriálu).
Proč skoro? Inu, je sice pravda, že budete moci společně absolvovat všechny mise, nicméně postup příběhem bude platný pouze pro hlavního hráče. Kamarád bude figurovat na vedlejší pozici jednoho ze společníků (maximálně můžete mít dva, takže například parťák + pes Boomer, pastor Jerome Jeffries či barmanka Mary May) a jako takový nemůže přijímat úkoly či najímat jiné postavy. Nicméně veškeré předměty (kromě těch z hlavního úkolu), peníze a zkušenosti mu zůstanou i do jeho vlastní, solo hry.
I přes tato omezení jde však o krok správným směrem. Do kooperativního režimu je možné pozvat kohokoli ze svého friend-listu, přičemž tuto funkci samozřejmě můžete úplně vypnout, pokud raději hrajete sami.
• Novinka: 28. 10. 2017 • Autor: Jiří Fait
Série Far Cry nás téměř pokaždé překvapila nějakým charismatickým vůdcem, který to neměl v hlavě tak úplně v pořádku. I když to byli maniaci a masoví vrahové, nemohli jste k nim necítit určité sympatie. Ať už šlo o jejich vystupování, způsob mluvy nebo prostě to, že jste do jisté míry souhlasili s jejich (pokřiveným) pohledem na svět. Jistě, zasloužili by trest nejvyšší, ale i tak jste si pro sebe někdy mohli říct: „Sakra. To je fakt hustej týpek.“
Studio Ubisoft ve Far Cry 5 zašlo ještě o kousek dál a vytvořilo rovnou kult. Ten nese název The Project at Eden’s Gate (volně přeloženo: projekt Brána ráje) a z něj se budou rekrutovat hlavní antagonisté v čele s Josephem „The Father“ Seedem. Jospeh věří, že je vtělením starověkého Noema a jeho úděl spočívá v záchraně lidstva před strašlivou a biblickou katastrofou. Plánuje sehnat všechny jedince, na které dosáhne, do velkého stáda a nahnat je do podzemních bunkrů. Však víte. Aby zachránil lidské pokolení. Což je samo o sobě bohulibá činnost – má však své opodstatnění, nebo je to prostě jen výplod chorého mozku?
S kulty to v 90% bývá ta druhá možnost. Pokud jde o opodstatnění… No těch zbylých 10% jsou většinou vůdci oněch kultů, kteří využijí duševní slabosti svých následovníků k tomu, aby si sami namastili kapsy na jejich úkor, anebo je jiným způsobem zneužili. Fungují v podstatě jako církev v minulosti, akorát v menším měřítku. A pokud takový kult, nebo sekta chcete-li, získá dostatečný počet následovníků, začnou se dít věci. A nikdy nejde o nic hezkého, čehož budeme jistě svědky i ve Far Cry 5
O to šílenější je fakt, že některé tyto „organizace“ mohou v USA získat takzvaný tax-exempt status, což je v podstatě osvobození od daní. Stát vlastně takhle sekty ochraňuje namísto toho, aby se nějakým způsobem přičinil o jejich zredukování. Podle experta na problematiku sekt a kultů Ricka Alana Rosse nemusí být takováto skupina nutně zaměřená na náboženství. Mohou mít stovky jmen a tváří. Může jít o politické hnutí nebo skupiny praktikující běžné činnosti, jako je jóga, tanec nebo bojové umění. Cokoli jen proto, aby mohli lehce naverbovat lidi, kteří jsou zrovna ve špatné životní situaci nebo jsou nešťastní z fungování světa.
Pokud je vedoucí sekty dostatečně přesvědčivý a charismatický, lidé jej postupem času budou slepě následovat třeba až na okraj (a za něj) propasti. Takže když pak například takový Jospeh Seed poručí „skoč“, ostatní se nezeptají „a proč já?“, ale spíše „jak daleko?“. Je to mrazivá představa a nutí to člověka přemýšlet. Vývojáři z Ubisoftu by rádi věřili tomu, že většina normálních lidí by nikdy neuvažovala o přidání se k podobné organizaci. Na druhou stranu je to téma zajímavé a na tvůrce se za to, že se jej rozhodli ve Far Cry 5 prozkoumat, nezlobíme.
• Novinka: 28. 8. 2017 • Autor: Dominik Fait
Ukázku sice Ubisoft publikoval během Gamescomu 2017, nicméně od materiálů prezentovaných na veletrhu E3 v červnu se v ničem zásadním neliší, resp. nedozvíme se z ní nic extra nového, spíš si uděláme komplexnější obrázek o tom, co už víme. Far Cry 5 bude prostě pořád Far Cry, pouze větší, otevřenější (a to rovnou od začátku hry) a doufejme, že minimálně stejně zábavný jako jeho předchůdci.
Ve walkthrough videu se za doprovodného komentáře vývojářů z Ubisoftu podíváme na drsnou krásu americké Montany. Úrodná pole, řeky plné ryb, kdy stačí nahodit prut a do několika vteřin máte na udici kapitální úlovek… prostě venkovská idyla. Ta má však jednu podstatnou vadu: fanatický kult věštící konec světa, kterého se však máte vy a vaši přátelé a spolubojovníci dočkat s předstihem.
Chcete-li se tomuto neblahému osudu vyhnout a Hope County, kde se Far Cry 5 odehrává, zachránit, bude třeba využít širokou škálu zbraní a ryze amerických strojů. Jak už víme, najmout si budete moci i řadu velmi osobitých postav – mezi nimi i voříška jménem Boomer. Ten dostal ve videu spoustu prostoru, a jakožto společník bude dle autorů sedět hráčům s každým herním stylem: plíživcům i „rambařům“.
• Preview: 26. 5. 2017 • Autor: Dominik Fait
Jak však načrtla čtveřice dříve zveřejněných teaser trailerů, žádná venkovská idylka nás rozhodně nečeká. Krátká videa se sice prvních pár vteřin tváří přátelsky a navozují atmosféru té správné americké vidlácké pohody, doprovázené navíc líbeznými tóny Amazing Grace (trailer 3). Tento dojem se však rozplyne ve chvíli, kdy nám dojde, že do kostelního zvonu tluče nikoli kovové srdce, ale lebka jakéhosi chudáka, jenž pravděpodobně nevěřil natolik, aby se osudu improvizovaného hudebního instrumentu vyhnul. Obdobnou řečí mluví i oficiální Far Cry 5 reveal trailer.
Far Cry 5 má jistě ambice stát se nejlepší hrou příštího roku. Pokud vývojáři splní vše, co nám zatím ukázali, má podle nás nejnovější díl slavné série FPS/akčních adventur poměrně slušnou šanci.
Hráč je coby nový šerif (bezejmenný, jelikož poprvé si ve Far Cry 5 vytvoříme postavu čistě dle své chuti) vyslán, či je spíše okolnostmi přinucen, zastavit kult křesťanských fanatiků jménem The Project at Eden’s Gate, který dříve poklidnou krajinu uzmul do svých pomatených spárů. V jejich čele stojí charismatický pošahanec typicky farcryovského typu, Joseph Seed. Jakožto samozvaný prorok konce světa spolu se svými sourozenci došel k poznání, že jej Hope County a jeho obyvatelé nezbytně potřebují a že tedy má právo, ba přímo povinnost, ukázat jim tu jedinou opravdovou a bohabojnou cestu… ať už si to přejí, či nikoli.
Na naši misi však nebudeme ve Far Cry 5 sami. Pochopitelně ne všem se nové pořádky zamlouvají, a tak můžeme počítat s pomocí některých místních – za předpokladu, že s nimi vybudujeme dobré vztahy. V rámci tohoto „Odboje“ nám nabídne svou nejen morální podporu třeba černošský muž boží Jerome, kterému nedá spát skutečnost, že proradný kult odloudil jeho ovečky. A pokud „nemůže býti pastýřem, bude tedy vlkem“.
Stejně to vidí i barmanka Mary May, ačkoli ta má ještě o něco osobnější motivaci, anebo pilot Nick Rye, táta, co chce pro svého synka lepší budoucnost, pokud možno bez cáklých pánbíčkářů. To samozřejmě není kompletní výčet potenciálních spolubojovníků, což ukázalo i docela šílené (a je nutno konstatovat, že i dosti brutální) gameplay video s komentářem na konferenci Ubisoftu během E3 2017. K dispozici bude i sniperka Grace Armostrong či věrný pes Boomer, jehož vytříbenou dovednost přinést v tlamě paníčkovi zbraně padlých nepřátel jistě ocení nejeden zkušený kynolog.
Kromě těchto doufejme povedených NPC se ovšem můžeme ve Far Cry 5 těšit i na živé druhy ve zbrani, neboť příběhovou kampaň lze absolvovat v kooperačním režimu pro dva. A aby toho nebylo málo, nic nám prý nebude bránit do svých služeb povolat i různá divoká zvířata, například medvěda či pumu. Že by dědictví posledního Far Cry Primal?
Stejně jako jeho předchůdci i Far Cry 5 přijde s otevřeným světem (tentokrát však bez typických ubisoftích věží odhalujících okolní krajinu), kde na nás vyjma kosení kultistů číhají i další tušené i netušené možnosti, kterak se dočasně vykašlat na hlavní dějovou linku a raději se třeba vydat na lov/sběr surovin. Vývojáři se pochlubili dosud nejširší nabídkou dopravních prostředků, jež zahrnuje klasické americké auťáky 60. a 70. let, traktory a čtyřkolky, tahače, lodě a taky letadla (dojde i na letecké souboje a bombardování).
Jak už to ve hrách s otevřeným světem chodí, tak i zde si budeme moci vyzkoušet širokou škálu dopravních prostředků. Ve Far Cry 5 některé z nich využijeme k tomu, abychom se rychle dostali z bodu A do bodu B. Jiné zase nabídnou větší palebnou sílu a takticou výhodu nad nepřáteli, jako třeba letadla.
Stejná superlativa padala i na adresu zbraňového arzenálu – tolik upravitelných zbraní jsme ve Far Cry prý ještě neviděli. S čím vším ve Far Cry 5 budeme moci na jeho Svatost Seeda vyrukovat zjistíme zřejmě až po vydání hry, už teď je však jisté, že opomenuty nebudou obligátní palné zbraně, granáty, perlíky a baseballové pálky (ty nemohou chybět, jsme přece v Americe, že jo). Samozřejmostí už je také editor map s novými featurami a upgrady.
Zajímavě zní poznámky o nové AI. Umělá inteligence nepřátel by se měla dostat na nový level díky systému, v němž vše (rozuměj především nepřátelé) reaguje se vším a na vše, co hráč za dobu hraní Far Cry 5 udělal. Jestliže si třeba budete spíše hledět svého a necháte Seedovce vykonávat jejich ultimátní boží plán v relativním klidu a míru, můžete čekat podstatně méně potyček. Jestli se do nich ale pustíte s veškerým nasazením, počítejte s tuhým odporem – a s taktikou ušitou vám přímo na míru podle výběru vašich zbraní, vozidel atd.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (pouze 64-bit) | Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (pouze 64-bit) |
Procesor | Intel Core i5-2400 nebo AMD FX-6300 | Intel Core i7-4770 nebo AMD Ryzen 5 1600 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 670 nebo AMD R9 270 | Nvidia GeForce GTX 970 nebo AMD R9 290X |
DirectX | DirectX 11.0 | DirectX 11.0 |
Operační paměť | 8 GB | 8 GB |
Pevný disk | 30 GB | 30 GB |