PET AD homeoffice

Farming Simulator 19 (RECENZE) – Král zůstává nesesazen

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Už několik let se simulace farmaření Farming Simulator může pyšnit tím, že podobně jako třeba FPS série Call of Duty vychází každoročně, a to beze strachu z toho, že by se tato vysoká frekvence nových dílů mohla výrazně podepsat na prodejích. Prakticky každý ročník totiž posouvá elementární koncept této hry vždy o kousek kupředu, nikdy však ne o moc, protože většina hráčů nemá ráda prudké a nečekané změny.

V minulých dnech jsem si měl možnost řádně otestovat Farming Simulator 19, který by měl být odpovědí vývojářů z Giants Software na vydání Pure Farming 2018, jež k nám dorazilo v prvním kvartálu tohoto roku a příliš nám, popravdě, nesedlo. Čím přesně nový zástupce slavné značky zaujal, co bychom mu vytkli a v čem naopak zastiňuje svého nevyvedeného rivala, si můžete přečíst v recenzi.

Farming Simulator 19 (hra) | Farming Simulator (IP)

Simulace Farming Simulator 19 je součást herní série Farming Simulator. Hru vyvíjí studio Giants Software a vydává společnost Focus Home Interactive. Titul vychází 20. 11. 2020 na PC, PS4 a Xbox One s českou lokalizací (text). Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Části článku:

Farming Simulator 19 – Recenze

 1. Ve Farming Simulator 19 se ujmete farmy dle svého výběru
 2. Vaše farma je gigantickým hřištěm
 3. Svět Farming Simulator 19 krásou ani zalidněností neohromí
 4. Módy spolu s multiplayerem představují budoucnost
 5. Farming Simulator 19 opět ukazuje, že reálně nemá konkurenci
 6. Recenze Farming Simulator 19: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Farming Simulator 19 PC

Ve Farming Simulator 19 se ujmete farmy dle svého výběru

• Recenze: 20. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

První půlhodinu hry jsem se věnoval orání svého políčka, po jehož řádném rozjetí přesedám do kombajnu. Třebaže mi zpočátku sečení trávy zrovna dvakrát nešlo, po několika minutách jsem mu přišel na chuť a lán jsem projížděl s jistotou zkušeného jézéďáka, který už má něco za sebou a to něco rozhodně není flaška slivovice. Na konci celého dne jsem si po hodinách úmorné práce jakožto správný farmář hodil nohy nahoru a pozoroval krásně fungující farmářský komplex, na němž jsem se díky přítomnosti začátečnického režimu a námezdních pomocných sil nenadřel tolik, jak jsem zpočátku čekal.

Farming Simulator 19 - Ve víru práce I GEM

Sečení trávy s kombajnem je velmi příjemná činnost, u níž si v Farming Simulator 19 obstojně odpočinete.

Nikdo vás nenutí k tomu, abyste podobně jako já začínali v blahobytu. Vedle nízké obtížnosti zaměřené na jedince, kteří nemají s touto sérií mnoho zkušeností, vám Farming Simulator 19 nabídne také dva další typy startovních podmínek. Do hry se můžete také pustit jakožto manažer s prostředky, ale bez vybavení, kdy tedy budete zpočátku disponovat především financemi, nikoliv však farmou či technikou. Asi nejhorší úvodní fázi bude mít třetí aktér, zchudlý farmář s velmi nízkým kapitálem. Za ten musí nakoupit stroje, s jejichž pomocí si dřinou vybuduje zemědělské impérium, které mu budou všichni okolní sedláci závidět. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že finální verze scénáře je cílena na žánrové veterány toužící po opravdové výzvě.

Tvůrci Farming Simulator 19 kromě těchto hráčů chtějí uvítat také nováčky, takže nabízí nejen kariéru, ale též šest výukových scénářů specializujících se na určité herní prvky. Zdokonalit se s jejich přispěním můžete v práci s traktorem, ve správě farmy, lesnictví, v péči o půdu či v hnojení, jež je pro dlouhodobé udržení farmy zcela zásadní. Teoreticky bych si dokázal představit rozsáhlejší spektrum scénářů či dějově laděnou kampaň s hutnějším příběhem, se kterou jsme se mohli setkat třeba v již zmíněném konkurenčním Pure Farming 2018. Celkový design herních tutoriálů mi však i přes absenci děje přišel velmi povedený, vývojáři skrze ně zelenáčům krásně vysvětlují elementární principy a připravují je na kontrolu vlastního statku.

Farming Simulator 19; gameplay: kabina Farming Simulator 19; gameplay: začátek Farming Simulator 19; gameplay: kombajn

Obrázek 1: Kabina traktoru vám ve Farming Simulator 19 nabídne detailní pohled na interiér zemědělského obra. Obrázek 2: Na začátku nebudete mít na vyšších obtížnostech téměř nic. Obrázek 3: Sklizenou úrodu budete muset z kombajnu vždy přesypat na vlečku.

Vaše farma je gigantickým hřištěm

Jakmile absolvujete výukové scénáře a zcela si ujasníte, jak má vypadat vaše postava, pustí vás Farming Simulator 19 do jednoho ze dvou herních světů, ve kterých budete farmařit. Vydat se můžete do amerického farmářského údolí Ravenportu, jehož pláně v člověku vyvolávají pocit klidu a pohody. Podobně na mě působil i evropský Felsbrunn, který mi byl přeci jen o něco blíže než zámořská mapa. Trošku mi tu schází přítomnost širšího spektra lokací, s nímž jsem se setkal v Pure Farming 2018. Pěkné by bylo hospodařit kupříkladu ve vyprahlé Africe, Norsku nebo v Jižní Americe, která též představuje častou destinaci současných farmářů. Snad tento nedostatek časem upraví komunita, která už v minulosti obohatila sérii Farming Simulátor o řadu pěkných míst.

Po vybrání lokace se teleportujete k vašemu pozemku, u nějž máte za předpokladu, že hrajete na nižší obtížnosti, už připravenou různou techniku. Minimálně zpočátku máte možnost nasednout do kombajnu, dieselové lokomotivy či traktoru, s nímž si můžete dojet do obchodu, kde vám nabídnou rozsáhlou škálu užitkové techniky. Celkem si můžete vybrat z dvaceti různě zaměřených zemědělských monster, která vám pomohou s prací v lese, se sklízením bavlny nebo dopravou větších zásilek z jednoho bodu do druhého. Vedle neskutečně drahých strojů jsou vám nabídnuty také motorové pily a nástavce, jež lze namontovat na vámi vlastněné či dočasně pronajaté kolosy, jejichž fungování právě přidaný nástavec často definuje.

Farming Simulator 19; gameplay: výběr Farming Simulator 19; gameplay: expanze Farming Simulator 19; gameplay: vlak

Obrázek 1: V místním obchodě naleznete rozsáhlou paletu předmětů, jež lze koupit. Obrázek 2: Svůj podnik budete moci expandovat o nové budovy. Obrázek 3: Pokud si budete chtít odpočinout, vždy máte možnost nasednout do vlaku a řádně se projet.

Obchodní nabídka místního kupce je rozsáhlá a vedle těžké techniky, různých přívěsů a nekonečného zástupu vozidel různých značek v ní najdete také palety, cisterny, balíky, velké pytle a hospodářské budovy. Ano, čtete správně. Pokud budete chtít, umožní vám Farming Simulator 19 vystavět farmu, o které sní většina lokálních zemědělců a nebudete k tomu potřebovat ani dotace. Postavit si na svém pozemku můžete sila, dílny, přístřešky a samozřejmě ploty pro zvířátka, u nichž si máte možnost odpočinout od namáhavé farmářské práce.

Chovat ve Farming Simulator 19 můžete krávy produkující mléko, vlnou obalené ovce, stabilně se množící prasata, vejce snášející slepičky a samozřejmě koně, k nimž musíte přistupovat se zvláštní péči. Jako jediná zvířata na vaší farmě totiž budou potřebovat intenzivnější pozornost, se kterou je spojena také nutnost výcviku definující výdrž zvířete, jež ve finále určuje jeho výkupní cenu. Čím více se koníkovi budete věnovat a jezdit na něm, tím vyšší bude v momentu prodeje jeho hodnota, takže pokud starost zanedbáte, leckdy vás chov přijde dráž, než co za hřebce či kobylu potom obdržíte.

Farming Simulator 19; gameplay: cesta Farming Simulator 19; gameplay: přeprava Farming Simulator 19; gameplay: seno

Obrázek 1: Sklizeň budete do města zpočátku dopravovat svépomocí. Obrázek 2: Zásadní samozřejmě vždy bude dovézt ke kupci surovinu, kterou požaduje a vyložit ji u něj na skladě. Obrázek 3: Při setí pole po sobě budete nechávat seno, jež se za vámi bude kupit do různě velkých hromad.

Svět Farming Simulator 19 krásou ani zalidněností neohromí

V úvodních materiálech, jež jsem si před recenzí Farming Simulator 19 mohl přečíst, bylo uvedeno, že mi hra nabídne nejrealističtější grafiku všech dob, na což jsem byl skutečně zvědav. Nakonec se samozřejmě žádné velké překvapení nekonalo. Po stránce vizuálu se stejně jako v případě většiny simulátorů jednalo o dosti průměrný či dokonce podprůměrný zážitek, z něhož mé oči nikterak nepřecházely. Příště by to zřejmě tvůrci neměli tolik přehánět s velkými prohlášeními, jež nakonec nejsou schopni splnit. Po optimalizační stránce byl naštěstí celek maximálně vyladěn, takže jsem nemusel opět absolvovat propady fps a pády hry jako v nedávno recenzovaném survivalu Fallout 76, který bych v tomto ohledu označil za velmi problematický kousek.

Herní svět Farming Simulator 19 mi bohužel přijde dosti nevyplněn. Při pochůzkách mimo vaši farmu se skutečně jen zřídkakdy střetnete s osobním automobilem či nákladním vozem převážejícím suroviny do některé z továren. Po ulicích sice chodí lidé, nějak zvlášť však nezasahují do celkového chodu univerza, takže se dá říct, že kdyby tu nebyli, nic by se nestalo. Osobně si myslím, že je vcelku škoda, že si vývojáři z Giants Software s aspektem vozidel řízených umělou inteligencí více nevyhráli, protože minimálně v Pure Farming 2018 se mi líbila možnost po vzoru reálných traktoristů řádně zpomalovat dopravu a otravovat ostatním život svou zlobivou vlečkou.

Farming Simulator 19 - Výlet do města I GEM

Většina lokací je v Farming Simulator 19 poloprázdná, osobně tu postrádám větší provoz.

Módy spolu s multiplayerem představují budoucnost

V poslední dekádě sází neskutečné množství herních vývojářů na komunitní modifikace. Ty kosmeticky nebo statisticky redefinují některé základní prvky, či rovnou přenáší tvůrci vytvořený svět do jiných sfér, v nichž se lze leckdy vyřádit více než v univerzech stvořených autory titulu. Série Faming Simulátor je známá tím, že je k obsahu od kreativních hráčů velmi vstřícná. V jejích minulých dílech jste si mohli elementární hru rozšířit o nové mapy, vozidla, budovy, nebo o roční cyklus, jenž vám umožnil starat se o farmu po celý rok. Ve Farming Simulator 19 se můžeme opět těšit na podporu přídavných modulů, díky kterými si budete moci hru upravit k obrazu svému. Snad bude jejich spektrum v následujících měsících stabilně navyšováno stejně jako v minulosti, kdy nakonec celou hru de facto táhly.

Hodně zásadním prvkem série Faming Simulátor nejsou pouze módy. Od konkurenčního Pure Farming 2018 se zdárně odlišuje také přítomností hry pro více hráčů. Ta umožňuje na jednom serveru hospodařit až šestnácti farmářům, kteří mohou vést jeden kolchoz nebo existovat osamoceně a pracovat si na své malé farmičce s kamarádem, s nímž si rovnoměrně rozdělí práci. Samotná správa statku nemusí být v multiplayeru prioritou. S přítomnými lze třeba také závodit, prozkoumávat krajinu či hledat nové výzvy. Prostor je tu též pro otestování výkonu zemědělských strojů, jež můžete postavit vedle sebe a řádně zapřáhnout. Osobně si myslím, že je tento prvek jedním z dlouhodobých, primárních tahounů série, díky němuž toto dílo zastiňuje většinu konkurenčních projektů, jež ho buď úplně postrádají, či jej nemají tolik propracovaný.

Farming Simulator 19; gameplay: skákající traktor Farming Simulator 19; gameplay: noční práce Farming Simulator 19; gameplay: počasí

Obrázek 1: S traktory lze v Farming Simulator 19 provádět různé skopičiny. Obrázek 2: Někdy budete muset pracovat až do noci. Obrázek 3: Zmařit vaši snahu může jen špatné počasí.

Farming Simulator 19 opět ukazuje, že reálně nemá konkurenci

Letošní ročník Farming Simulator znovu ukazuje, že vývojáři z Giants Software jsou schopni vytvořit titul, jenž dokáže slušně zabavit. Stejně jako v minulosti i nyní sází na osvědčené karty, jejichž spektrum doplňují o řadu inovací posouvajících celek opět o kus kupředu. Tím z něj dělají dominantní žánrový projekt, jemuž se bude konkurovat skutečně těžko. Farming Simulator 19 zastiňuje několikrát zmíněný Pure Farming 2018 velmi příjemnou hratelností, novinkami vylepšujícími celkovou záživnost, rozsáhlou škálou licencované techniky a neskutečně detailně zpracovanými vozidly, o nichž si mohou tvůrci z Ice Flames nechat jen zdát. Značnou slabinou kompletu je mrtvý svět a nepěkný vizuál, který nemá s nejrealističtější grafikou, o níž mluví ve svých materiálech autoři, nic společného.

Farming Simulator 19; screenshot: obří kombajn

Do rukou vám v Farming Simulator 19 bude dána nepřeberná škála licencované zemědělské techniky, jíž může Pure Farming 2018 tomuto kousku jen tiše závidět.

Farming Simulator 19 je kvalitní simulátor farmaření, jenž dokáže zaujmout. Hra však pochopitelně stejně jako jiné projekty tohoto druhu není tak úplně pro každého. S klidem v srdci ho mohu doporučit veteránům vlastnícím starší díly série Farming Simulator či nováčkům bažícím po tom řádně si s vlastním virtuálním traktorem zorat ladem ležící pole, jehož zušlechtění je naplní více než eliminace nepřátel na bitevním poli. Kdo by se tomto kousku měl vyhnout? Rozhodně by se k němu neměli přibližovat hráči, kteří dychtí po akci, hutných příbězích či hlubším zážitku, protože při osévání pole zaručeně nenajdou ani jedno zmíněné. Za sebe musím nakonec říct, že jsem si hraní tohoto titulu vcelku užil, rozhodně mi dělal větší radost než nedávno vydaný Fallout 76, a proto nákup doporučuji.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

Recenze Farming Simulator 19: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 74 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
75 %
 Audiovizuální zpracování
70 %
 Znovuhratelnost
70 %
Farming Simulator 19; recenze

Klady

 • Rozsáhlé spektrum licencované techniky
 • Řada pozitivních inovací posunujících celek kupředu
 • Herní modifikace
 • Multiplayer
 • Kvalitní zpracování vozidel

Zápory

 • Horší vizuál
 • Absence širšího spektra lokací
 • Prázdný herní svět
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Farming Simulator 19 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit bude oznámeno
Procesor Intel Core i3-2100T 2.5GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz bude oznámeno
Grafická karta Nvidia Geforce GTX 650 / Radeon HD 7770 bude oznámeno
DirectX DirectX 11.0 bude oznámeno
Operační paměť 4 GB bude oznámeno
Pevný disk 20 GB bude oznámeno
i Mohlo by vás zajímat

Související články

Hodnocení metacritic


Farming Simulator 19 – Novinky

• Novinka: 9. 3. 2018 • Autor: Filip Němec

Oznámení nového simulátoru pro všechny farmařeníchtivé virtuální zemědělce proběhlo téměř před měsícem, ale až nyní se vývojáři ze švýcarského studia GIANTS Software pochlubili prvním screenshotem. Fanoušci zemědělské techniky na něm jistě poznají stroj značky Fendt, pro všechny ostatní je však důležitější celková informace, kterou snímek (byť jistě notně vylepšený) o Farming Simulatoru 19 poskytuje.

Farming Simulator 19; Gameplay; first screenshot

Farming Simulator 19 na vůbec prvním oficiálním gameplay záběru. Dva nové (a jeden starý) otevřené světy, plejáda velkých známých značek a pohodové farmaření v graficky kvalitně zpracovaném prostřdí. Může si virtuální zemědělec přát víc? Možná ano, uvidíme, jaká bude na konci roku 2018, kdy hra vyjde, realita.

Prohlášení o hyperrealistické grafice můžeme sice s klidem vnímat jako klasické marketingové fráze, nicméně zprávy o revizi vizuálu strojů zřejmě nelhaly – pochopitelně záleží, jak moc chcete věřit jednomu obrázku. Tvůrci ale vědí, že konkurence nespí (zmiňme alespoň nedávno recenzovaný Pure Farming 2018) a že pouhý pěknější grafický kabátek nemusí k úspěchu stačit. Slibů o mnoha nových, zajímavých prvcích a vylepšeních všech možných i nemožných aspektů hry jsme slyšli dost. Na větší a konkrétnější porci informací si však budeme muset zřejmě počkat až na E3 2018, kde tvůrci plánují Farming Simulator 19 detailněji představit.

Následuje původní článek, preview Farming Simulator 19...

Farming Simulator 19 přijde s lepším vizuálem a novým obsahem

• Preview: 16. 2. 2018 • Autor: Filip Němec

V den premiéry by měl Farming Simulator 19 poskytnou tři otevřené světy, které již tradičně nabídnou široké možnosti jak vlkům samotářům, tak i týmovým hráčům, jež využijí hraní v kooperativním režimu. Zatímco dvě ze tří prostředí by měly být zcela nové a k jejich představení dojde podle slov tvůrců již brzy, třetím světem má být vylepšená verze známého jihoamerického prostředí.

Farming Simulator 19; Wallpaper: farmář, koně

Trailer oznamující Farming Simulator 19 toho ze hry moc neukázal, fanoušky farmaření ale svou stylizací jistě navnadil více než dostatečně.

K takovému kroku se autoři odhodlali kvůli značně přepracovanému grafickému enginu, který by měl dle jejich slov přinést strhující a podmanivý vizuál. Jak bude pokrok v grafickém zpracovaní vypadat ve skutečnosti, zatím bohužel nemůžeme zhodnotit, souběžně s oznámením vydaný trailer totiž nenabízí nic než jen kraťoučký CGI filmeček. Autoři slibují kupříkladu nové efekty a očekávat se dá také realističtější zpracování nejrůznější zemědělské techniky.

I obsahově by měl být Farming Simulator 19 lepší. Nabobtnat by měl především váš vozový park, do kterého přibude hned několik velkých značek. Aby vaše stroje nerezavěly v garáži, nachystali si autoři i nové aktivity a herní mechanismy, jež hratelnost ozvláštní. Obsahového rozšíření se dočká také herní fauna i flora. Pěstovat půjdou nové plodiny a zvířecí říší rozšíří koně. Všechny zmíněné novinky by měli autoři odtajnit a blíže představit v nadcházejících týdnech.

Farming Simulator 19; Wallpaper: traktor

Nejnovější díl ze série Farming Simulator s číslovkou 19 nabídne i nové stroje od známých výrobců. O jaké kousky půjde, nám ale autoři zatím neprozradili.

Farming Simulator 19 vychází 20. listopadu 2018 na PlayStation 4, Xbox One a PC. O novinkách vás budeme informovat


4,8 341×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
+Dárek Hra na konzoli Nioh 2 - PS4 v hodnotě 299,-
Zlevněno -34 %
4 999,- 7 590,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací