MS hokej Pampers

Fear The Wolves (Mini RECENZE) – s průměrem už dnes neprorazíš

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Nedávno vypuštěný Apex Legends celému hernímu světu jasně ukázal, že na BR scéně je stále místo pro nové inovativní projekty, které celý žánr určitým způsobem posunou kupředu. Před několika dny vydaná FPS Fear The Wolves se stejně jako vycházející hvězda od Respawnu snaží prorazit skrze prvky, jež ostatní díla nenabízí. Jak se jí to daří, vám poví naše recenze zacílená právě na nový titul vývojářského studia Vostok Games.

Mini Recenze (PC)NovinkyDojmy z hraní (PC)


• Žánr: FPS, Battle Royale • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Vostok Games • Vydavatel: Focus Home Interactive • Platformy a Datum vydání: PC (28. srpna – early acces, 6. února 2019 – full release)PS4Xbox One (6. února 2019) • Homepage: www.fear-the-wolves.com/ • Čeština: Ano (oficiální)


Fear The Wolves (PC) – Mini Recenze

 1. Ve Fear The Wolves budete přežívat v pomalu umírající oblasti
 2. Polomrtvé servery krátce po vydání nejsou nejlepší vizitkou
 3. Fear The Wolves přichází s křížkem po funuse
 4. Mini Recenze Fear The Wolves: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Fear The Wolves PC

Ve Fear The Wolves budete přežívat v pomalu umírající oblasti

• Mini Recenze: 13. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Vývojáři z Vostok Games jsou po celém světě známí tím, že měli možnost pracovat na kultovní FPS S.T.A.L.K.E.R.. Jejich novinka Fear The Wolves se odehrává v nehostinném prostředí nepříliš vzdáleném od legendární jaderné elektrárny Černobyl. Skupinka ostřílených průzkumníků tu má za úkol zabít všechny své protivníky, nebo se prostě jen dostat do vrtulníku mířícímu pryč z pomalu se uzavírající zóny.

Fear The Wolves; screenshot: cover, key art

Fear The Wolves máte možnost hrát buď osamoceni, nebo s jedním přítelem schopným dokončit celou akci, pokud padnete.

V úvodní fázi zápasu si v Fear The Wolves vyberete pozici, z níž odstartujete svůj boj o přežití. Nejlepší startovní body jsou vždy v hledáčku většiny, takže je dobré ujasnit si, jak moc věříte svým nohám či schopnostem při kontaktním střetu, jemuž se minimálně do nalezení první zbraně nevyhnete. Po získání prvních smrtících hraček probíhá zbytek zápasu jako v jiných battle royale hrách, jen s tím rozdílem, že se tu nezmenšuje bublina, nýbrž jsou odsekávány kusy mapy, které zamořuje radiace zabíjející přeživší stejně jako klasické silové pole známé z Apex Legends, PUBG, či Fortnite.

Polomrtvé servery krátce po vydání nejsou nejlepší vizitkou

Komunita je u multiplayerových her jedním z nejdůležitějších prvků. Pokud si projekt nedokáže vytvořit obstojný kroužek hráčů, jež jej hrají, jeho životnost není nikdy dlouhá. Fear The Wolves má už nyní problémy s tím zaujmout, protože prostě nenabízí nic zajímavého, čím by dokázalo nadchnout. Přeživších se tudíž na bojišti pohybuje vždy jen hrstka, což se vám u konkurenčních děl jen tak nestane. Vývojáři z Vostok Games zřejmě viděli do budoucnosti, protože se v jejich projektu vedle lidí pohybují také vlci kontrolovaní AI, schopni vás zabít stejně dobře jako lidští oponenti. Nevím však, jestli je dobrou vizitkou mít krátce po vypuštění poloprázdné servery, na nichž se jednou za čas schází jen ti nejvěrnější.

Fear The Wolves – únik helikoptéry (gameplay)

Kdyby Fear The Wolves patřilo mezi první zástupce battle royale žánru, zřejmě by mu bylo možné stejně jako PUBG leccos odpustit. Vývojáři však přišli s křížkem po funuse, takže si jejich dílo jen těžko obhájí svou cenovku.

Jen skutečně zřídkakdy se stává, že bych se rozhodl věnovat dva odstavce Mini Recenze nedostatkům recenzovaného díla. U Fear The Wolves jsem bohužel neměl jinou možnost, protože tento kus nemá o nešvary nouzi. Vedle už zmíněné absence komunity trpí novinka od Vostok Games velmi nepěkným vizuálem a přítomností technických problémů. Ty se podobně jako u PUBG časem stanou součástí celku neschopného se zcela zbavit bugů, jejichž počet bude vzrůstat v závislosti na tom, jak často budou vydávány opravné aktualizace.

Fear The Wolves přichází s křížkem po funuse

Éra placených battle royale her se pomaličku blíží ke svému konci. Jak už nám v minulosti ukázal Fortnite, budoucnost je v kosmetických doplňcích a bezplatném přístupu, který umožní řádné vytvoření komunity. Fear The Wolves se bohužel řadí mezi projekty ze staré školy, Vostok Games tím pádem nechtějí peníze jen za hru, ale také za vizuální úpravy vaší postavy. Hratelnost samotná není ničím, čím by toto dílo dokázalo nadchnout, či se skutečně výrazně odlišovalo od ostatních FPS battle royale. Nejzajímavějším aspektem je tu zřejmě přítomnost vlků zastupujících absentující hráče a výskyt anomálií. Celkově se jedná o kousek, jenž bude s vysokou pravděpodobností brzo zapomenut.

Fear The Wolves je průměrný battle royale, který si dle mého zaslouží jen minimální pozornost hráčů. Minout by jej neměli snad jen obdivovatelé série S.T.A.L.K.E.R., na jejichž základech je toto průměrné, žánr nikterak neposunující dílo postaveno. Kdyby byl tento kus permanentně zadarmo, zřejmě bych vám doporučil jeho otestování, platit za něj mi přijde zbytečné, takže pokud máte možnost, raději se pusťte do hraní Fortnite nebo Apex Legends, které tento projekt zastiňují jak v rámci hratelnosti, tak i po grafické stránce. Navíc si je můžete zahrát bez vytáhnutí kreditky, což se také počítá. Nákup Fear The Wolves nedoporučuji.

Fear The Wolves; gameplay: vlk, zoom Fear The Wolves; gameplay: sekera, příroda, zbraň Fear The Wolves; gameplay: bug, grafika

Bugy táhnou spolu s různými technickými nedostatky Fear The Wolves ke dnu, nelze se tedy moc divit tomu, že je komunita tohoto díla hodně malá.

Tato mini recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Fear The Wolves: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 56 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
55 %
 Audiovizuální zpracování
55 %
 Znovuhratelnost
60 %
Fear The Wolves; mini recenze

Klady

 • Přítomnost vlků
 • Výskyt anomálií

Zápory

 • Nedodělanost celku
 • Nevýraznost
 • Polomrtvé servery
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Fear The Wolves PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2130 3.4GHz / AMD FX-4100 Intel Core i7-3930K 6-Core 3.20GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 260 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 390
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 16 GB 16 GB

S jakým herním PC na Fear The Wolves?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Fear The Wolves vychází 6. února 2019 na PC, Xbox One a PS4.


Fear The Wolves – Novinky

 1. (31. 8. 2018) Podle hráčů má před sebou Fear The Wolves ještě dlouhou cestu
 2. HW nároky pro Fear The Wolves PC

Podle hráčů má před sebou Fear The Wolves ještě dlouhou cestu

• Novinka: 31. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

U některých kousků nacházejících se v předběžném přístupu platí pravidlo, že je lepší počkat na vydání vyladěnější verze. Na delší dobu se mezi tuto nehotovou skupinu zřejmě podle hodnocení hráčů zařadí také battle royale FPS Fear The Wolves, jež do Early Accessu dorazilo v průběhu srpna. Už v našich dojmech z hraní jsme vás informovali, že hra je doslova prošpikována různými bugy a prvky narušujícími hratelnost. Tvůrci bohužel ignorovali náš i řadu dalších ohlasů a nakonec se rozhodli vypustit své dílko už nyní, za což byli odměněni slušným počtem negativních recenzí prezentujících jejich projekt dosti nelichotivě.

Fear The Wolves – Early Access Launch Trailer

Trailer k Fear The Wolves vypadá skutečně dobře, hra jako taková je na tom bohužel o něco hůře.

Hráči si aktuálně stěžují především na problematickou technickou stránku, bugy a cheatery, kteří za pomoci různých programů ohýbají herní mechanizmy ve svůj prospěch. Autoři Fear The Wolves samozřejmě slibují kupujícím brzkou nápravu, jež vedle oprav jejich hru obohatí také o nový obsah, jehož podoba není prozatím zcela známá. Snad se tvůrci pochlapí a v následujících měsících své dílko vyladí natolik, že už před vydáním v roce 2019 tu budeme mít víceméně hotový projekt, který vám budeme moci doporučit.


Fear The Wolves – Dojmy z hraní

 1. V Fear The Wolves se podíváme do legendární Zóny
 2. V průběhu hraní si skutečně často vzpomenete na PUBG
 3. Fear The Wolves se od konkurence snaží odlišit detaily
 4. Bugům se v tomto díle ještě delší dobu nevyhnete
 5. Novinka z dílen Vostok Games má potenciál, jen jej nepromarnit
 6. HW nároky pro Fear The Wolves PC

V Fear The Wolves se podíváme do legendární Zóny

• Novinka: 16. 7. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

26. dubna 1986 se čas v černobylské jaderné elektrárně a jejím okolí zastavil na několik desítek let. Při havárii uniklo do vzduchu velkého množství radioaktivních částic, jež vytvořily z řady vesnic neobyvatelná místa, do kterých se odvážili vkročit jen ti nejotrlejší jedinci nebojící se radiace ani vojáků strážících rozsáhlé území okolo čtyř reaktorových bloků. Nepřístupná lokace, známá též pod názvem Zóna, se stala oblíbeným tématem vědeckofantastických románů, jimiž se inspirovali autoři do nebes vynášeného díla S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, do jehož kulis se rozhodli vývojáři z Vostok Games svůj battle-roayle Fear The Wolves umístit. Osobně tento krok upřímně vítám, protože si jakožto fanoušek série S.T.A.L.K.E.R. a Metra 2033 myslím, že podobných projektů není nikdy dost.

Válečná zóna, v níž budete bojovat s ostatními hráči o místo v posledním vrtulníku, se rozkládá na území o rozloze 25 km2. Podívat se ve Fear The Wolves budete moci do okolí nechvalně proslulé jaderné elektrárny Černobyl, nakouknout lze do opuštěných vesniček, polorozpadlých samot, poničených škol, neprostupných lesů a plevelem zarostlých vojenských ležení, skrývajících různé typy nefunkční vojenské techniky. V předchozích dnech jsem měl možnost projít celou mapu křížem krážem a musím uznat, že se tvůrcům její návrh skutečně povedl. Fakticky vytvořili temnou lokaci důvěryhodně prezentující situaci po katastrofě nedozírných rozměrů, pří jejímž průzkumu budete muset být neustále v pozoru.

V případě, že jste někdy měli možnost hrát Fortnite, PlayerUnknown's Battlegrounds či jiný battle-royale, vás jistě nepřekvapí, že svou cestu ve Fear The Wolves započnete v létajícím dopravním prostředku, který se pomalu pohybuje nad bitevním polem. Jednat se tentokrát bude o vojenskou helikoptéru, již si většina fanoušků série S.T.A.L.K.E.R. zaručeně pamatuje, jelikož se s ní mohli nejednou setkat na svých výpravách do nitra Zóny. Do jistého okamžiku si máte možnost vybrat bod, ve kterém seskočíte. Když vám však uplyne všechen vyměřený čas, budete posádkou vrtulníku bez milosti vyhozeni nad krajinou.

Fear The Wolves; gameplay: klony Fear The Wolves; gameplay: seskok Fear The Wolves; gameplay: přistávající helikoptéra

Obrázek 1: Aktuálně nabízená verze hry dává hráči k dispozici jen jeden typ charakteru, takže na startovní ploše bez výstroje vypadají jako armáda klonů. Obrázek 2: Chvíli předtím, než v Fear The Wolves započnete svůj boj o život, se můžete pokochat východem slunce. Obrázek 3: Ve finální fázi hry budete bojovat o místo v helikoptéře mířící pryč z bojové zóny.

V průběhu hraní si skutečně často vzpomenete na PUBG

Poté, co vyskočíte, se budete snažit doplachtit co nejrychleji k zemi. Čím dřív se dostanete k prvním chatrčím či bednám s výbavou, tím lépe pro vás. Ten, kdo ukořistí zbraň, má v Fear The Wolves většinou několikanásobně větší šanci na přežití. Průzkum budov a sběr předmětů je tu pro úspěch, stejně jako v jiných podobně laděných projektech, zcela zásadní. Nepozorní a pomalejší jedinci si ve velkém počtu případů nezahrají déle než pár minut, protože je zabijí schopnější hráči, kteří ví, že o jejich životu leckdy rozhodují první vteřiny, během nichž se musí alespoň částečně vyzbrojit.

Fear The Wolves; gameplay: vlak Fear The Wolves; gameplay: bažina

Obrázek 1: Na svých cestách Zonou narazíte na různé výjevy. Obrázek 2: V bažinách budete mít stále pocit, že vás něco sleduje.

Spektrum smrtících hraček je ve Fear the Wolves relativně rozsáhlé. Aktuálně obsahuje celkem dvacet typů zbraní upravitelných za pomoci pětadvaceti různých doplňků, mezi nimiž je možné nalézt optiky, tlumiče nebo rozšířené zásobníky. Při šmejdění po budovách můžete najít sekery, krátké brokovnice, samopaly, odstřelovací pušky a kulomety, které dokáží udělat z protivníka cedník dřív, než se pořádně vzpamatuje. Přítomny jsou samozřejmě také části zbrojí, jež vám čas od času zachrání život. Vedle vybavitelných předmětů budete v opuštěných strukturách nacházet i jednorázové poživatiny doplňující zdraví či snižující zhoubný vliv radiace na vaše tělo.

Fear The Wolves; gameplay: výbava Fear The Wolves; gameplay: déšť Fear The Wolves; gameplay: mapa

Obrázek 1: Leckdy naleznete těla, jejichž prohledání se vám neskutečně vyplatí. Obrázek 2: Déšť v Fear The Wolves ovlivňuje chování vozidel. Obrázek 3: Zóna se bude s postupem času měnit v životu nepříznivé místo, z něhož budete chtít vypadnout.

Cestovat mezi jednotlivými opuštěnými vesnicemi budete moci buď po svých, nebo extrémně hlučným autem. Za sebe bych vám doporučil se minimálně prozatím dopravním prostředkům vyhnout, jelikož v aktuální verzi Fear The Wolves nefungují zrovna ukázkově. Po nastartování se pohybují dosti trhaně, díky čemuž vás po chvíli běhu dožene klidně i pěší jedinec s plnou výbavou, což považuji za velký problém. Spoléhám tudíž na to, že se na tento nedostatek vývojáři z Fear The Wolves přednostně zaměří a co nejdříve jej odstraní.

Fear The Wolves se od konkurence snaží odlišit detaily

Po přečtení předchozích řádků si asi říkáte, že před sebou máte jen další polovičatý klon PUBG snažící se co nejvíce vytěžit ze slavné značky. Do jisté míry tomu tak skutečně je. Fear The Wolves se jednomu z prvních battle-royale projektů podobá především svými základními mechanizmy. V rámci celé hry se však snaží odlišit jednotlivými detaily ovlivňujícími celkovou hratelnost.

Fear The Wolves; gameplay: oběť Fear The Wolves; gameplay: vlk Fear The Wolves; gameplay: anomálie

Obrázek 1: Za eliminaci protivníka jste v Fear The Wolves většinou odměněni jeho výstrojí. Obrázek 2: Na vlky se sekerou rozhodně nevrhejte. Obrázek 3: Pokud se anomáliím nevyhnete, během chvíle vás roztrhají na kusy.

Asi nejzásadnějším prvkem ovlivňujícím hratelnost je rozhodně počasí, skrze nějž hru pozorující hráči definují ovladatelnost vozidel, dostřel zbraní či celkovou viditelnost. Z mlhy budou kupříkladu profitovat hlavně jedinci s hračkami na kratší vzdálenost, slunečno naopak ocení odstřelovači a vlastníci samopalů, které dostřelí dál než ve chvílích, kdy bude zem skrápět déšť. Pokud se vám zdá divná část o hráčích formujících meteorologické podmínky, osvětlím vám ji relativně snadno. V momentu, kdy zemřete, je vám umožněno hlasovat o tom, jaké bude počasí, takže ve finále budete mít vy i další poražení možnost mírně ovlivnit to, kdo nakonec celý zápas vyhraje.

Klasické, pomalu se zmenšující silové pole je tu nahrazeno zónami, jež náhodně zaplavuje radiace, v níž se můžete pohybovat bez následků jen po určitou dobu. Na samém konci celého zápasu se nad posledním políčkem objeví helikoptéra, do níž můžete za pomoci spuštěného lana vyšplhat. Zabránit vám v tom překvapivě budou chtít prakticky všichni přeživší, protože ve vrtulníku je místo jen pro jeden tým, který jím následně odletí z tohoto pekla. Finální bitva má ve Fear The Wolves většinou slušné tempo, fakticky je to odměna za váš nadprůměrný výkon.

Fear The Wolves; gameplay: dveře Fear The Wolves; gameplay: auto Fear The Wolves; gameplay: helikoptéra

Obrázek 1: Některé budovy jsou v Fear The Wolves navrženy dosti zrůdně. Obrázek 2: Cestování autem vám může často snížit dobu, za kterou urazíte určitou trasu. Obrázek 3: Na začátku vašeho dobrodružství vždy vyskakujete z vrtulníku.

Usilovat vám o život nebudou jen obyčejní lidští protivníci. Jak napovídá už samotný název tohoto díla, čelit budete muset také zmutovaným vlkům, kteří se vás nebudou snažit zabít o nic méně než zbývající přeživší. Naštěstí pro vás je relativně snadné je poslat na odpočinek. Stačí jen pár nábojnic a máte po problému. O něco hůře se budete vypořádávat s různými anomáliemi, jež se na mapě objevují náhodně v závislosti na šíření radiace, s níž si kvůli negativním účinkům na chod vašeho těla také moc legrace neužijete.

Bugům se v tomto díle ještě delší dobu nevyhnete

Hned v úvodu tohoto odstavce chci říct, že chápu, v jaké fázi vývoje se aktuálně Fear The Wolves nachází. Přesto však nemohu mlčet o chybách a nedostatcích, které toto dílo v současnosti trápí. Velmi často tu budete narážet na různé typy technických nedostatků a bugů, jejichž přítomnost vás nejednou bude stát život. Osobně jsem se kupříkladu setkal s podivně zdeformovanou budovou, při jejímž průzkumu jsem si připadal jako Alenka v říši divů. Namísto střešních dveří jsem nalezl jen texturu, jenž mi zcela znemožnila přístup do komplexu. Když už jsem se do něj dostal, našel jsem podivně navržené místo plné bizarních výjevů, jehož průzkum byl téměř nemožný. Doufám, že po aplikaci několika opravných záplat takto laděné nešvary zmizí.

Bugy a jiné technické nedodělky bohužel nejsou jedinými nedostatky celku. Fear The Wolves vedle nich trápí také velmi diskutabilní optimalizace, díky níž si majitelé slabších mašin hraní tohoto dílka zřejmě moc neužijí. Problémy jsem s ním měl i já, a to vlastním vcelku slušný herní stroj (i7 – 4790, GTX 970, 16 GB RAM), který je v současnosti schopen utáhnout většinu AAA her minimálně na vysoké detaily bez toho, abych při jejich průchodu trpěl propady fps či pády. Snad s tímto nešvarem tvůrci v co nejbližší době něco udělají a zpřístupní tak svůj projekt i méně movitým hráčům, kteří si prostě nemohou dovolit koupi lepšího hardwaru.

Novinka z dílen Vostok Games má potenciál, jen jej nepromarnit

Na první pohled nevypadá nejnovější projekt Vostok Games nijak zvlášť vábně. Když mu však dáte šanci, dá vám k dispozici propracovanou herní mapu, fungující soubojový systém, slušnou škálu upravitelných zbraní, počasí ovlivňující celkovou hratelnost a akční nepřátelé ovládané umělou inteligencí. Počítat však musíte s obsáhlým spektrem technických nedodělků, bugy a hlavně se špatnou optimalizací, díky níž si jeho hraní na slabších strojích užijí jen ti nejotrlejší jedinci. Přes zmíněné nedostatky má dle mého mínění Fear The Wolves obrovský potenciál, stačí jen odstranit všechny chyby a stane se z něj konkurenceschopné dílo, jež si jistě získá nejednoho aktuálního příznivce PUBG. Upřímně doufám, že Focus Home Interactive na tuto investici pořádně dohlédne.

Fear The Wolves je battle-royale s kvalitním základem a velkým potenciálem. Pořídit by si jej měli fanoušci série S.T.A.L.K.E.R., kteří se chtějí v kultovní Zóně střetnout s ostatními hráči a nevadí jim klasické nešvary předběžného přístupu, v němž si tento kousek ještě nějaký ten pátek pobude. Vyhnout by se mu naopak prozatím měli milovníci doladěných her a projektů, jež se podobají masami zbožňovanému Fortnite.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací