Placení pomocí chytrých hodinek a mobilních telefonů je stále populárnější. Za zábavou či na nákupy s sebou nemusíte brát mnohdy objemnou peněženku, stačí vám chytré zařízení na zápěstí nebo v kapse. Placení je přitom pohodlné, rychlé a bezpečné. Všichni známe Apple Pay a Google Pay a chytrými hodinkami lze platit i pomocí Garmin Pay a také Fitbit Pay. Jak tato platební služba funguje, co nabízí a které banky ji podporují?
Fitbit Pay je jednoduchým a funkčním řešením pro chytré hodinky Fitbit, které vám doslova uvolní ruce. Nebudete už potřebovat ani peněženku, ani telefon. Ať už si chcete koupit jízdenku nebo láhev vody na cestě z posilovny. Vše zvládnete pomocí smartwatch na zápěstí a v nich nainstalované aplikace, jež slouží jako úložiště platebních údajů napříč vašimi debetními i kreditními kartami. Při platbě chytré hodinky Fitbit jen přiložíte k běžnému terminálu pro bezkontaktní platby a máte zaplaceno.
Platby, které fungují samozřejmě pomocí technologie NFC, jsou zabezpečeny stejnou ochranou jako při placení běžnou plastovou kartou. Nižší částky vyřešíte pouhým přiložením zařízení k terminálu, vyšší platby či takové, které banka podle nových legislativních opatření vyhodnotí jako neobvyklé, potvrdíte zadáním kódu PIN na displeji terminálu nebo na obrazovce hodinek. Zajímavostí je, že PIN kód budou hodinky Fitbit také vyžadovat každých 24 hodin pro ověření, že s nimi chce platit oprávněný majitel.
Technologie Fitbit Pay je zatím určena pouze pro nejvyšší modely hodinek a fitness náramků od společnosti Fitbit. Konkrétně se jedná o následující modely:
Jakkoliv už je podpora bezkontaktního placení mezi bankami hojně rozšířená, technologie Fitbit Pay zatím na výraznější rozšíření teprve čeká. Nicméně velké banky v České republice už podporu nabízejí. K začátku prosince 2019 pomocí Fitbit Pay zaplatí klienti těchto ústavů:
První podporu Fitbit Pay zavedla Komerční banka, a to už na konci listopadu 2018. Jako druzí se přidali Revolut, k největšímu rozšíření podpory pak došlo na konci léta a na začátku podzimu 2019.
Podobně jsou na tom i klienti na Slovensku. Tam jde ruku v ruce podpora obou řešení pro platbu chytrými hodinkami, tedy jak Fitbit Pay, tak Garmin Pay. Využívat je mohou klienti následujících bankovních ústavů:
U nás i na Slovensku se však dá předpokládat, že bude docházet k dalšímu rozšiřování podpory Fitbit Pay. A to i z důvodu, že mezi uživateli stoupá obliba chytrých hodinek coby multifunkčních zařízení. Placení pomocí hodinek rozhodně patří k činnostem, které šetří čas a práci.
Placení pomocí Fitbit Pay není složité nastavit, základním krokem je přidání alespoň jedné kreditní nebo debetní karty. Kartu přidáte následovně:
Do zařízení je možné přidat až šest jednotlivých karet (resp. pět v případě modelu Charge 3), v mobilní aplikaci si pak můžete zvolit, která z karet bude vaší hlavní. Toto je možné kdykoliv podle potřeby změnit pouhým přetažením v rámci seznamu. Karta na prvním místě je tou, z níž se platí. V případě potřeby – například při odcizení hodinek – je v aplikaci možné všechny karty zablokovat. Aplikace v telefonu slouží k nastavování vašich chytrých hodinek Fitbit, nicméně k samotnému placení a používání není nutná a klidně ji můžete nechat doma.
Placení chytrými hodinkami je jednoduché a bezpečné. U Fitbit Pay tomu není jinak. Služba zatím u nás není tak rozšířená jako globálně zavedené služby Google Pay či Apple Pay, očekáváme ale její postupnou expanzi a přibývání bank, které Fitbit Pay podporují.