Bezkontaktní platby dnes umožňují skoro všechny evropské terminály a i díky tomu se stále více rozšiřuje placení chytrými hodinkami s NFC. Je ale nutné vybrat ty správné a ujistit se, zda službu podporuje vaše banka. Jak je to s Google Pay v hodinkách v Česku? Uskuteční se platba hodinkami i bez mobilu? A proč je placení hodinkami vhodnou volbou při cestování? Na vše najdete odpověď v následujících odstavcích.
První zkušební bezkontaktní platba pomocí mobilu u nás proběhla roku 2011 v obchodě Globus v pražských Čakovicích. Mezi průkopníky byly kromě několika bank také velké supermarkety s potravinami, které se jako první plně vyzbrojily bezkontaktními terminály. Rozmach mobilních plateb nastal roku 2016, kdy už bylo velké procento smartphonů vybaveno technologií NFC (Near Field Communication) umožňující propojení mezi dvěma zařízeními v těsné blízkosti.
V roce 2017 se Česká republika stala po Austrálii druhou zemí s největším podílem bezkontaktních plateb na světě (91 % všech provedených transakcí). 9 z 10 plateb u nás tedy probíhá bezkontaktně. Pro srovnání, v celé Evropě to je průměrně jen každá druhá platba. Není divu, že Češi chtějí stále více platit i chytrými hodinkami – a banky jim vycházejí vstříc rozšiřováním podpory služeb Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay nebo Fitbit Pay.
Aby byly hodinky způsobilé k bezkontaktní platbě, musí mít integrovanou funkci NFC a musí podporovat právě jednu z těchto platebních služeb. Apple Pay podporují všechny hodinky Apple Watch a nyní už zaplatíte například i hodinkami od Samsungu. Ten, stejně jako někteří další výrobci, přešel na operační systém Wear OS a v Česku od 27. srpna 2021 umožňuje placení pomocí Google Pay. V tuzemsku tak nově zaplatíte i dalšími hodinkami se systémem Wear OS, třeba Suunto, Fossil, TicWatch nebo Michael Kors.
Apple Pay je nejrozšířenější platební služba, kterou má pod palcem, jak je patrné už z názvu, cupertinský výrobce. Na území České republiky funguje Apple Pay na Apple Watch bez problémů – samozřejmě v závislosti na tom, jakou máte banku. Aktuální seznam institucí podporujících Apple Pay najdete na webu zákaznické podpory Apple. Vedle velkých bankovních domů jako Komerční banka je to třeba Air Bank, Equa Bank, ale i poskytovatel benefitních a stravenkových karet Edenred.
Google Pay je aplikace, kterou najdeme v hodinkách se systémem Wear OS. Ten od 27. srpna 2021 konečně spustil podporu této platební metody i v České republice. Stačí se tedy podívat, zda vaše banka podporuje platby Google Pay pomocí mobilu nebo hodinek, a pokud ano, máte vyhráno. Na Wear OS ze svých operačních systémů přešlo i Xiaomi a s novými Galaxy Watch 4 i Samsung. Chytré hodinky s Google Pay jsou v září 2021 například tyto:
Garmin Pay je odpovědí výrobce špičkových sportovních hodinek na poptávku po chytrých funkcích. Platební kartu či karty vložíte do virtuální peněženky v hodinkách pomocí mobilní aplikace Garmin Connect. Při placení po vás aplikace bude vyžadovat jednotný PIN zvolený pro aplikaci, a to z bezpečnostních důvodů každých 24 hodin od poslední platby. Jako první umožnila platby Garmin Pay Moneta Money Bank, ale zaplatíte třeba i kartou finanční služby Revolut. Pokud hledáte další informace o tom, jak nastavit Garmin Pay, najdete je v článku Garmin Pay: peněženku nechte doma a plaťte hodinkami.
Fitbit Pay je platební aplikace vyvinutá jedním z největších výrobců chytrých hodinek na světě. Fitbit Pay funguje bez problémů i v Česku, podporuje-li ho vaše banka či vydavatel platební karty. Společnost Fitbit v roce 2019 odkoupil Google, jak s touto platební aplikací v hodinkách naloží, zatím ale není jasné.
Samsung Pay je další platební metodou na poli NFC plateb a funguje zatím ve spolupráci s MasterCard a finanční platformou Curve. Ta (na rozdíl třeba od karty Revolut) nenabízí samostatný účet, ale umožňuje sdružit účty z více bank. V rámci Evropy tato metoda funguje zatím jen v několika málo státech a například s novými hodinkami Samsung Galaxy Watch 4 přešel Samsung na operační systém Wear OS. Aplikaci Samsung Pay tak v hodinkách nahrazuje služba Google Pay, s níž lze platit i u nás.
Huawei Pay je zatím bez podpory českých vydavatelů karet a funguje pouze s kartami čínského vydavatele UnionPay, který v Evropě zatím není tolik vidět, ale působí jako virtuální vydavatel karet (využívaných především čínskými turisty a obchodníky). Karty UnionPay v EU ale přijímá 60 % obchodníků a bankomatů. Služba dobře funguje v Rusku, kde také najdeme nejbližší kamennou bankovní pobočku.
Podobně jako Huawei Pay i Mi Pay pochází z Číny a její pole působnosti je zatím pouze v domovské zemi (ve spolupráci s UnionPay) a v Indii. V telefonech distribuovaných do Evropy je funkce nahraná, ale Mi Pay v Evropě prozatím nelze používat.
Placení hodinkami je možné využít na všech bezkontaktních platebních terminálech k placení i bezkontaktních bankomatech k výběru hotovosti. Všechny formy placení hodinkami jsou snadno nastavitelné (návod se zobrazuje za pochodu přímo v příslušné aplikaci) a samotné placení hodinkami je intuitivní a jednoduché. K úspěšnému aktivování potřebujete hodinky podporující bezkontaktní platby ve vaší zemi a platební kartu poskytovatele, který placení hodinkami podporuje.
Bezkontaktní platby se u nás poslední dobou poměrně rozrostly. Podporuje je už většina velkých bank včetně České spořitelny, Komerční banky, Air Bank, ČSOB nebo Moneta Money Bank. Podporu bezkontaktních plateb v současnosti nabízí asi 12 bank – detaily o podpoře najdete na internetových stránkách nebo pobočkách té vaší. Doporučujeme si podporu plateb zkontrolovat ještě předtím, než si chytré hodinky kvůli platbám pořídíte. Nejčastěji, ne však vždy, jsou podporovány karty Visa, MasterCard a Maestro.
Placení aplikací, respektive hodinkami je bezpečnější než placení samotnou kartou. Platba probíhá šifrovanou komunikací. Číslo karty se neodesílá, není uložené v aplikaci a nelze je v ní ani zobrazit. Navíc v hodinkách jsou všechny karty pohromadě. Nehrozí tak, že si zapomeneme tu, kterou zrovna potřebujeme.
Do hodinek navíc lze nahrát už i některé stravenkové a benefitní karty (zatím od vydavatele Edenred) a v zahraničí (Itálie, Velká Británie a další) i předplacené karty na MHD. K placení hodinkami není třeba zadávat PIN platební karty ani u částky vyšší než 500 Kč. Pro všechny uložené karty postačí jednotný PIN platební aplikace, který ale hodinky nevyžadují vždy. To výrazně zrychluje celý proces placení a je také o poznání hygieničtější.
V neposlední řadě, pokud si navyknete hodinky nosit denně a využívat možnost NFC platby, už se vám nikdy nestane, že budete u pokladny s namarkovaným nákupem horečně hledat zapomenutou peněženku nebo mobil, který zůstal ležet doma: NFC platby nepotřebují data nebo připojení na WiFi, takže nakupovat můžete opravdu nalehko.
Možnost placení hodinkami nezávisle na mobilu, pouhým mávnutím ruky, oceníte nejen při sportu, ale doslova kdykoli: na nákupu při návratu z běhání, v zimě na sjezdovce nebo na běžkách, při koupi občerstvení ve wellness nebo v bazénu, ale také i v MHD, kde je možné platit jízdné kartou, nebo třeba na turniketu veřejných toalet u dálnice (kolikrát jste se odtud naštvaní vraceli do auta pro drobné?). A mohli bychom vyjmenovávat dál.
Další související témata
Rungo.cz
Rungo.cz je web o pohybu, radosti, inspiraci a motivaci s dlouholetou tradicí. V současnosti se jedná především o rozsáhlou komunitu těšící se velké podpoře na sociálních sítích, která opustila křídla velkého mediálního korporátu a vydala se vlastní svobodnou cestou. Rodinný přístup při pořádání závodů a mnoho dalšího oceňují běžci, cyklisté nebo také příznivci zdravého životního stylu, stravování a pohybu obecně.
Díky masivnímu rozšíření bezkontaktních terminálů po Evropě i stále narůstající podpoře NFC plateb bankami jsou hodinky skvělou platební alternativou na dovolené. Třeba na pláži, kam se často zdráháme brát mobil či peněženku. „Peněženka“ na zápěstí téměř znemožňuje možnost odcizení – většina hodinek disponuje voděodolností, a nemusíme je tak vůbec sundavat z ruky. I při cestování tak můžeme nechat starosti z možné zpronevěry své karty doma, nebo třeba v hotelovém trezoru.
Poznejte moderní způsob placení chytrými hodinkami, které je velmi pohodlné a šetří váš čas. Služba je rychlá a bezpečná a klienti mohou kromě plateb chytrými hodinkami využít i další benefity, jako jsou výběry z bankomatu nebo okamžitý přehled o svých účtech. Jak služba probíhá a jaké hodinky ji podporují?
Mobilní platby fungují na podobném principu jako klasické plastové platební karty, místo nich však k terminálu přikládáte chytré hodinky. Podmínkou jsou chytré hodinky s vhodným operačním systémem obsahující NFC chip, což je parametr umožňující tuto funkci. Také je třeba mít účet u banky, která podporuje tento moderní způsob placení.
Dost bylo hledání peněženek v kabelkách i lovení platebních karet po kapsách. S chytrými hodinkami můžete provést jakoukoliv bezhotovostní platbu pouhým přiložením k platebnímu terminálu. Ten zadanou platbu ověří bez nutnosti zadávání kódu PIN a vy tak zaplatíte rychle a pohodlně jedním nepatrným gestem. Navíc máte okamžitou notifikaci o vašich platbách přímo ve vašich chytrých hodinkách a vlastníci Apple Watch mají možnost nahlížet také na svůj účet. Chytré hodiny nemusíte sundávat ani při návštěvě bazénu či posilovny, díky jejich voděodolným vlastnostem s nimi pohodlně zaplatíte za své sportovní aktivity.
V současné době podporují chytré hodinky čtyři typy mobilních plateb, které fungují na podobných principech.
V rámci systému Wear OS je dostupná možnost placení přes Google Pay. Platební kartu vložíte do hodinek pomocí standardní aplikace Google Pay a telefonem pouze potvrdíte její přidání. Při placení musí být aplikace spuštěna, PIN kód však zadávat nemusíte, k jeho ověření dochází při nasazení hodinek na ruku. Bohužel, placení hodinkami přes Google Pay zatím v České republice, na Slovensku a v Maďarsku není dostupná.
U platební metody Apple Pay je proces nahrání karty obdobný jako u Google Pay, pouze probíhá přes aplikaci Watch. Pro samotné placení hodinkami Apple Watch je nutné dvojitým stiskem zapínacího tlačítka pod korunkou přepnout hodinky do Apple Pay a přiložit je displejem k terminálu. Nutnost dalšího ověřování odpadá, jelikož k němu již došlo zadáním hesla při nasazení hodinek na ruku.
Novější modely hodinek Garmin podporují platební metodu Garmin Pay. Vaši kartu nastavíte do hodinek pomocí scenu přes mobilní telefon a zadáte potřebné údaje, čímž dojde ke spárování hodinek a telefonu. Při placení musí být aplikace otevřena a také je nutné napoprvé, nebo vždy po 24 hodinách, zadat vámi zvolený kód PIN.
Fitbit zatím podporuje dva modely chytrých hodinek – Versa a Ionic. Princip funguje velice podobně jako u Garminu, podstatné je spárování mobilního telefonu a chytrých hodinek.
Komerční banka podporuje a nabízí svým klientů řadu možností bezkontaktního platebního styku, a tak kromě placení přes mobilní telefon mohou její klienti využít také možnost platit chytrými hodinkami. S aktivací pro placení chytrými hodinkami vám rádi pomohou na jakékoliv pobočce Komerční banky nebo se můžete obrátit na číslo 955 512 230, tedy na nonstop Klientskou linku platebních karet. Zde vám poradí jak s aktivací, tak s případnými dotazy. Po úspěšné aktivaci již můžete zahájit chytré placení pouhým přiložením hodinek k platebnímu terminálu. Každá vaše platba je ověřena bez nutnosti zadávat PIN kód, Komerční banka garantuje svým klientům bezpečnost plateb chytrými hodinkami.
i
Zákazníkům jiné než Komerční banky doporučujeme zjistit si na internetových stránkách své banky nebo na zákaznické lince informaci, zda jejich banka placení chytrými hodinkami podporuje.
Chytré hodinky většina lidí využívá hlavně pro monitoring svých tělesných funkcí i sportovních aktivity nebo pro sledování svého mobilního telefonu přes notifikace. Nově přicházejí bezkontaktní platby a s nimi i další výhody pro majitele chytrých hodinek. Ti si například mohou do jednoho mobilního zařízení přidat více platebních karet nebo si přiřadit jednu kartu do více zařízení i do různých typů mobilních plateb.
S chytrými hodinkami máte přehled nejen nad svými sportovními výkony, ale také nad svými platbami. Objevte pohodlný a bezpečný způsob placení, jehož garantem je Komerční banka.