V novém roce 2022 si pro nás Google připravil další verzi svého mobilního operačního systému. Ten se dostává již do své 13. generace a snaží se přinést opět pěkné novinky. V Androidu 13 půjde tentokrát o důraz na lepší přehled o soukromí uživatele, ale také o vylepšení po stránce vzhledu systémových prvků.
První verze nového operačního systému určeného většině špičkových telefonů na trhu spatřily světlo světa už v únoru tohoto roku. Od té doby jsme se v dubnu dočkali první beta verze. Google nyní na své konferenci I/O představil zase o kus více. Co novinka přináší podstatného a zajímavého?
Jak Google zmiňuje na svém webu developer.android.com, již nyní si nový Android 13 můžete zkusit na některém z podporovaných telefonů. V první vlně jsou samozřejmě smartphony Google Pixel. Podporu však již mají i telefony značek Asus, Lenovo, Nokia, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, Vivo, Xiaomi a ZTE.
V Androidu 13 máte větší kontrolu nad tím, jaká data s různými aplikacemi sdílíte. Jde o známé povolení přístupu k poloze, galerii fotografií či fotoaparátu. S Androidem 13 už konkrétně přidělíte přístup buď k obrázkům a videím, či hudbě a audiu. Specialitou je navíc výběr pouze zaškrtnutých fotek a videí či alb, do kterých aplikace po vašem souhlasu uvidí.
Notifikace jsou nepostradatelnou součástí nejen mobilních operačních systémů a jsou velmi užitečné. V určité míře se ale snadno stanou spíše otravnými. Proto nová verze OS Android již při spuštění aplikace vyžaduje váš souhlas s tím, že vám ta daná aplikace vůbec může notifikace zasílat. Google také snižuje počet programů, které vás požádají o přístup k aktuální poloze. Týká se to třeba aplikací na skenování WiFi sítě.
Nový Android také po kratší době maže vaši schránku zkopírovaného obsahu. To aby aplikace nemohly číst vaše dříve uložené informace, mezi kterými mohou být třeba i hesla a další citlivé informace. V tomto roce se telefony s Androidem 13 dočkají také speciálně vyčleněné sekce Zabezpečení a ochrana soukromí v nastavení smartphonu. Zde telefon přehledně a v barvě vyhodnotí aktuální nastavení a případně doporučí změnu.
Již z loňského Androidu 12 známe prostředí Material You, které dokáže podbarvit prvky systému tak, aby ladily s nastavenou tapetou. Tím docílí příjemnějšího uživatelského zážitku. Dosud však takový vzhled mohly kazit ikonky aplikací, které změnou neprošly. To nyní v Google přepracovali a v Androidu 13 se ho dočkají nejen Google aplikace, ale zprvu na telefonech Google Pixel také vybrané aplikace třetích stran.
S podbarvením vzhledu systémových prvků se v Androidu 13 pojí i nový box s ovládáním hudby. I ten se podbarví, ale barvami alba aktuálně poslouchané muziky. Bilingvní mluvčí či zkrátka každý, kdo preferuje různé jazyky v různých aplikacích, si oblíbí možnost nastavit si jazyk konkrétní aplikace. Google jako příklad uvádí různé jazyky pro sociální sítě a další pro aplikaci banky.
Změn dozná Android 13 také u tabletů, na kterých lépe využije větší pracovní plochu. To se projeví třeba v pouhém přetažení ikonky druhé aplikace vedle té stávající pro lepší práci v multitaskingu. Pro uživatele stylusů je pozitivní zprávou minimalizace situací, kdy je položená ruka na displeji vyhodnocena jako dotyk. Google přislíbil brzkou aktualizaci více než 20 aplikací, které nyní dají vyniknout lepší práci díky větší ploše.
Google nový Android 12 oznámil v únoru, ale až oficiální představení, které se konalo 18. května 2021, odhalilo veškeré novinky. Po dlouhé době vývojáři sáhli do designu, představili inovace v oblasti bezpečnosti – kde si Google „půjčil“ jeden prvek od Applu –, ale i funkcionalit. Dojde kupříkladu na lepší synchronizaci s internetovým prohlížečem Google Chrome, kdy se budou notifikace z telefonu zobrazovat přímo v prohlížeči. Podle slov, která na konferenci zazněla, stojí operační systém na třech hlavních pilířích. Ty Google charakterizuje slovy „Deeply Personal“, „Private and secure“ a „Better together“.
Nepřehlédnutelná je u Androidu 12 designová změna. Jedná se o největší inovaci za posledních šest let. Nový vzhled se jmenuje Material You a zasahuje prakticky do všech koutů systému. Od úvodní zamykací obrazovky až po poslední nastavení. Zajímavou „fíčurou“ je z grafického hlediska i funkce, kdy Android např. rozezná dominantní barvu použitou na tapetě mobilu a podle toho přizpůsobí další barvy včetně tlačítek či notifikací.
Novou podobu dostalo i notifikační centrum. K dispozici je rychlý výběr ze čtyř plně přizpůsobitelných nastavení. Přímo sem si lze přidat ovládací prvky jako Google Pay, Google Assistant či přístup k chytré domácnosti. Na tomtéž místě také přibyla možnost zcela vypnout fotoaparát nebo mikrofon tak, aby jej nemohla nepozorovaně používat žádná aplikace.
Poslední zmíněná novinka Androidu 12 souvisí s větším důrazem na bezpečnost, kterou Google v novém operačním systému rovněž staví do popředí. Funkce se jmenuje Privacy Dashboard a slouží jako časová osa toho, kdy a která aplikace využívala vaši polohu, kameru nebo mikrofon, což je potenciální bezpečnostní riziko. V reálném čase vás na tato rizika upozorní indikátor známý již z iOS, který Google umístil do pravého horního rohu.
O tom, že Google vzal Android 12 skutečně z gruntu, svědčí i vylepšení výkonu operačního systému. Došlo totiž až ke 22% snížení množství času pro vytváření systémových služeb.
Reálné testování Androidu 12, resp. jeho beta verze, se už rozjelo a vyzkoušet si jej můžete i vy. Tedy pokud máte některý z vybraných telefonů. Nový Android je k dispozici na mobilech celkem 11 výrobců a jejich seznam se postupně rozšiřuje. Najdeme mezi nimi samozřejmě Pixely od verze 3 až k aktuální 5, ale i Zenfone 8, OnePlus 9 nebo všechny vyšší modely řady Xiaomi Mi 11. Rozšiřovaný seznam zařízení, pro něž je možné si beta verzi Androidu 12 stáhnout, najdete např. na webu Gizmochina.com
Těsně po oficiálním vydání operačního systému Android 10 se čile spekuluje o další verzi, pravděpodobně označené jako Android 11, ale vyvíjené pod kódovým označením Android R. Pokud půjde vše podle plánu, v květnu 2020 se na konferenci Google I/O dočkáme první živé demonstrace nového systému.
Zatím se můžeme držet pouze v rovině spekulací, ale nám by se rozhodně líbilo, kdyby přímo v systému Android byla vestavěná obdoba platformy Samsung DeX. Tedy funkce, kdy lze chytrý telefon používat jako počítač, po připojení k externímu displeji. Ideálně pomocí USB-C kabelu, který je již prakticky v každém lepším telefonu a postupně se šíří i do počítačových monitorů.
Společnost Google vydala 3. září 2019 nejnovější Android 10, který byl až doposud znám pod kódovým označením Android Q. Google vůbec poprvé upustil od pojmenování složeného z čísla a názvu nějaké cukrovinky. I z tohoto netradičního kroku lze chápat, že desítková verze znamená takový nový začátek. Zaměříme se na představení klíčových novinek a nesmí chybět ani přehled telefonů, které mají již potvrzený bezplatný upgrade na Android 10.
Každá nová verze systému Android je takový zajímavý mix, jenž vzniká z častých požadavků uživatelů a samotných výrobců telefonů. Vše se pak pod taktovkou Google testuje hned v několika beta verzích a na mnoha typech zařízení. To je důležité proto, aby se odstranily porodní bolesti, které způsobují pády aplikací, nebo dokonce celého systému. Vydaná finální verze by však již měla být v drtivé většině případů stabilní.
V první řadě je nutné zdůraznit, že aktualizace operačního systému Android je závislá na ochotě výrobce vašeho telefonu. Obecně lze konstatovat, že u dražších telefonů s Androidem 9 se v nějakém časovém horizontu upgrade na Android 10 dočkáte. Hlavní překážkou rychlého přechodu na nový Android 10 je vlastní grafická nadstavba, kterou se pyšní jednotliví výrobci. A také jejich ochota mnoho vydaných telefonů podrobně testovat na nové prostředí a funkce. Vybrali jsme však několik klíčových značek telefonů a přidáváme konkrétní informace o nasazení Androidu 10.
Google vypustil 7. března 2018 do světa vývojářské preview, beta verzi Androidu s tajemným označením „P“. I v tomto případě se jedná o sladkou pochoutku. Zbrusu nová oficiální verze tohoto operačního systému vyšla o pět měsíců později, 6. srpna 2018. Nese název Android 9.0 Pie. Na podzim ji pak následovala odlehčená verze Go Edition. Kromě očekávaných designových změn dostaly nové mobilní telefony do vínku i funkce vylepšené o umělou inteligenci.
Nejnovější operační systém Android 9.0 Pie pochopitelně obdrželi chytré telefony řady Google Pixel, ale překvapivě také Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2 nebo Xiaomi Mi Mix 2S. Kompletní seznam zařízení s verzí Android Pie naleznete přímo na stránkách společnosti Google.
První změny si při srovnání s Android 8.0 Oreo všimnete takřka okamžitě. Android Pie má nové uživatelské rozhraní. Změnila se hlavně notifikační lišta a tzv. rychlé nastavení. Nově mají funkce, které jsou zapnuté, jasně modrou barvu. Na první pohled tedy poznáte, zda máte funkci aktivovanou, či nikoliv. Hodiny se nám nově přesunuly z pravého horního rohu do levého – to je ale maličkost, které si prakticky nevšimnete.
U notifikační lišty ještě na chvíli zůstaneme. Google opět vylepšil způsob oznámení. U Androidu Pie bude možné vybrat si z předdefinovaných (tzv. chytrých) odpovědí. Ty se totiž při každé zprávě generují jinak. Uvidíme, jak to bude fungovat v našich podmínkách.
Do Androidu Pie přibyly taktéž další efektní animace a nově by měl tento nový operační systém od Googlu dostat i černé prostředí (black theme). Nejvíce z toho budou těžit zejména uživatelé OLED a AMOLED displejů (menší spotřeba) a taktéž ti, kdo rádi používají svůj mobil ve večerních hodinách.
Android 9.0 Pie dále pokračuje s vyladěním pozicování klíčových ovládacích prvků. Už ve verzi Android 8.1 byl redesignován volume bar. Nyní se již nezobrazuje nahoře, ale vertikálně na straně. V tomto směru Android Pie dále vylepšuje některé funkce. Pokud stisknete tlačítko na zvýšení/snížení hlasitosti bez puštěné hudby na pozadí, tak budete bez jakéhokoli dalšího nastavení ovlivňovat hlasitost médií (místo dosavadního zvonění). Pokud navíc stisknete dvě šipečky, zobrazí se nabídka s volbou přímého odesílání audia do jednoho ze spárovaných BT zařízení.
„Barvení“ notifikační lišty vadilo řadě uživatelů – pokud jste si spustili na svém mobilním zařízení spořič baterie, zpravidla se vám notifikační lišta obarvila do červena. Tato vlastnost z Androidu Pie zcela vymizela.
Změnou si ve verzi Android Pie prošel i Always-On display na telefonech Google Pixel 2 a Google Pixel XL. Na Androidu Oreo ukazoval datum a čas, nastavení budíku a funkci „Právě hraje“ (telefon neustále poslouchal své okolí, a pokud poznal právě hrající skladbu v pozadí, napsal její název na displej). Nově Always-On display ukazuje na spodním okraji stav baterie. Oznámení dostala zarovnání na střed (jsou vycentrována) a mezi oznámeními a časem je nové dělítko.
Android Pie již můžete zkusit používat i na svém telefonu (zdroj obrázku Androidcentral.com).
Nejatraktivnější změnou v případě nového Androidu 9.0 Pie je AI neboli umělá inteligence (z angl. Artificial Intelligence). Tento operační systém si zapamatuje způsob, jakým mobilní zařízení používáte – přibližnou denní dobu, oblíbené aplikace i délku spuštění. Následně bude schopen optimálně regulovat využití energie. Váš chytrý telefon tedy vydrží déle, aniž by se zvýšila kapacita baterie. Na stejném principu funguje také nastavení jasu, které bere v potaz nejen okolní světelné podmínky, ale i vaše preference.
Zavedena jsou také nová gesta pro zobrazení spuštěných aplikací a listování mezi nimi. V nové verzi operačního systému zobrazíte nabídku přejetím zdola nahoru. Mezi aplikacemi se pak přepínáte posouváním záložky doleva nebo doprava. Výhodou je mnohem větší náhled. Vylepšené je rovněž pořizování screenshotů.
Kromě výše uvedených novinek je Android Pie vybaven i časovým limitem pro aplikace i použití zařízení celkově. Pokud si omezovací funkci nastavíte, po přesáhnutí doby např. na Facebooku aplikace zšedne, aby vám váš cíl připomněla. Časovač lze použít i pro pracovní záležitosti nebo v době spánku (funkce Do Not Disturb). Po zapnutí, s výjimkou kontaktů označených hvězdičkou, nebudete nikým ani ničím rušeni. Celkový čas strávený na mobilním telefonu i počet rozsvícení displeje vám pomůže trávit volné chvíle jinak než bezcílným sledováním displeje.
S OS Android Pie budete mít větší kontrolu nad časem stráveným na mobilním telefonu.
Nově Android 9.0 Pie dokáže plně využít displeje s rozměrem stran 18 : 9. Operační systém podporuje i HDR, čímž dochází ke zvýšení citlivosti jasu a barev u videí i obrázků. Zvuk jde ruku v ruce s obrazem, a proto se konečně dočkáme také kvalitního HD Audia. Pokud právě začínáte mít starost o velikost fotografií, ubezpečíme vás, že Android Pie má i schopnost komprese HEIF, díky níž vám místo na úložišti bude ubývat mnohem pomaleji.
K Androidu Pie lze skrze Bluetooth připojit až 5 zařízení současně. Mobilní telefon s nejnovější verzí operačního systému si navíc zapamatuje jejich nastavení, a tak už vás nikdy nezaskočí příliš hlasitá hudba ve sluchátkách. V případě vašeho headsetu bude zvuk s obrazem lépe sladěn a nebude se opožďovat.
Je zajímavé, že zrovna cukrovinky zvolil Google pro označení jednotlivých verzí operačního systému Android. Aktuální verze totiž nese název po oblíbené pochoutce – sušence Oreo. Do reklamního spotu nezapomněli zakomponovat mléko jako charakteristický doplněk tohoto desertu ani zatmění slunce, které bylo možné v Americe zhlédnout v den uvedení oficiální verze 8.0. Nejnovější operační systém od společnosti Google byl představen už 21. srpna 2017. Teprve nyní se ale postupně dostává do mobilních zařízení. V základu ho obsahuje například nový Samsung Galaxy S9. Google pro osmičkovou verzi slíbil především vyšší rychlost, větší důraz na bezpečnost a zlepšený uživatelský komfort.
Zrychlení se dočkalo běžné používání systému. Chod telefonu urychluje funkce Wise Limits, která ukončí všechny delší dobu nepoužívané aplikace na pozadí, a uvolní tak část operační paměti. Na druhou stranu dovolí používat více aplikací najednou jako starší verze Android 7.0. Další plusový bod získává Android Oreo za použití Picture in Picture (PiP) režimu. Příkladem mohou být aplikace Youtube nebo Netflix, které se dříve automaticky vypnuly, pokud jste přešli třeba do internetového prohlížeče. V Androidu 8.0 Oreo se video ve zmenšeném okně nadále přehrává bez přerušení.
Zpříjemnilo se i používání textové schránky. Android 8.0 Oreo, kromě stále poskytovaných úprav a kopírování označeného textu, rovnou nabídne i vhodné aplikace, ve kterých zkopírovaný text použít. Pokud tedy zvýrazníte adresu, nabídne se vám navigace přes Google Maps. Vývojáři u práce s textem ocení automatické zvětšení nebo zmenšení textu na základě velikosti obrazovky nebo u dynamického obsahu.
Díky vylepšené obrazovce rychlého nastavení si uživatel může přizpůsobit spodní navigační lištu přesně podle svých představ. Přibyla také vylepšení notifikací příchozích zpráv a probíhajících nebo plánovaných událostí. Notifikace je možné přímo v notifikační liště rozbalit pro zobrazení celé textové zprávy nebo popisu události. V případě, že o ně nebudete mít zájem, dají se lehce zahodit pryč. Není problém je ani roztřídit podle témat do tzv. kanálů. Designovou změnou prošla také oblíbená emoji. Set smajlíků v Unicode 10 standardu pro Android 8.0 je o více než 60 výrazů bohatší. Systém nabízí větší barevný gamut a integrovanou podporu tisku.
Android verze 8.0 je o více než 60 emoji bohatší. Dostala také nový design.
Vítáme, že Android 8 Oreo prodloužil výdrž telefonu na jedno nabití, což je stále jeden z největších problémů mobilního světa. Díky celé řadě optimalizací (například již zmíněné uspávání aplikací) vydrží stejný telefon déle než na starší verzi Androidu. Aplikace běžící na pozadí totiž systém omezí natolik, že nespotřebovávají prakticky žádné systémové prostředky.
V praxi zajímavé vylepšení skýtá zlepšená práce s Bluetooth zařízeními. Pokud ke svému mobilnímu telefonu využívajícímu Android 8 Oreo například připojíte bezdrátová sluchátka, dostanete k dispozici ukazatel stavu nabití jejich baterie. Relativní maličkost, ale rozhodně potěší.
Brána k tisícům aplikací, služba Google Play, dostala nový algoritmus Protect. Jeho úkolem je skenovat veškeré aplikace, aby se uživatel nemusel bát virů. U každé aplikace se nachází údaje o poslední antivirové kontrole i jejím výsledku.
Další novinkou Android 8 Oreo v oblasti zabezpečení je vylepšená možnost nalezení zařízení pomocí funkce Find My Device. Součástí je totiž i tzv. Rollback Protection. Jejím cílem je zabránit potenciálnímu zloději nahrát do mobilu starší verzi systému, a tím se vyhnout veškerému zabezpečení.
První beta verze Androidu 8 Oreo byla k dispozici už od 21. srpna 2017. Zhruba půl roku poté se rozšíření aktuální verze Androidu pohybovalo kolem 1 %. I když jsou novinky poměrně zajímavé, celá řada výrobců aktuální verzi zkrátka ignoruje. Například Samsung ji použil až pro nejnovější telefony řady Galaxy S9. Na rok starou S8 se nový Android dostal až o sedm měsíců později.
Právě roztříštěnost Android 8 Oreo je jeho největší nevýhodou. Software vyvíjí Google, přičemž jednotliví výrobci telefonů si ho poupraví a následně implementují. Každá nová verze tak musí projít složitým testováním, do čehož se řadě výrobců očividně nechce. Typicky ostrouhají majitelé střední a nižší třídy.
Alespoň že bezpečností záplaty jsou u většiny výrobců brány v potaz a celá řada telefonů dostává každý měsíc aktualizaci proti největším hrozbám. Jedná se však o změny v jádře systému, které jsou před zraky zákazníků skryty. Společně se systémem Android 8.0 Oreo představil Google také projekt Treble. Ten by měl vyřešit problémy s pomalým nástupem aktualizací. Project Treble odděluje jádro systému a nadstavbu, takže pokud Google updatuje Android, nemá to na nadstavbu vliv.
Společnost Google vydala na sklonku roku 2017 odlehčenou verzi Android 8.0 Oreo. Ta nese označení Go Edition a patří mezi vhodná řešení pro mobilní zařízení s operační pamětí RAM od 512 MB do 1 GB. Jak jsou na tom předinstalované aplikace, co tato edice nabízí oproti klasické verzi Android Oreo a jak dokáže šetřit místo na úložišti? Máme pro vás nachystaný samostatný článek, který se systému Android Oreo (Go Edition) věnuje do hloubky.
Po měsících beta testování došlo k oficiálnímu vydání Android 7 Nougat v srpnu roku 2016. Z důvodů popsaných výše se však stále jedná o jednu z nejrozšířenějších verzí. Co vše přinesla ve srovnání s Android 6?
Google u každé nové verze operačního systému slibuje nižší energetické nároky. Nejinak tomu bylo i v případě Android 7 Nougat, kde došlo k uskromnění aplikací spuštěných na pozadí. Od verze Androidu 7.0 bylo upraveno jádro správce procesů aplikací, takže by měly být na pozadí méně náročnější na paměť RAM. Android 7 Nougat nabídl i rozšíření funkce Doze, která byla i v Androidu 6. Ta, pokud byl telefon delší dobu v režimu spánku, podtaktovala procesor, omezila funkci GPS, odpojila aplikace od internetu apod. Nově Doze funguje, i když máte například telefon v kapse. Když je delší dobu zhasnutý displej, telefon přejde do hlubšího spánku.
Do Android 7 Nougat přibyla funkce s názvem Úspora dat. Ta aplikacím na pozadí zakázala používat mobilní data a aplikacím na popředí tuto činnost výrazněji omezila.
Android 7 Nougat s funkcí Doze zajistí menší spotřebu telefonu během nečinnosti.
Velkou novinkou Android 7 je fakt, že se nově notifikace seskupují do skupin a na některé notifikace je možné i z notifikační lišty rovnou odpovědět.
Google zapracoval v Android 7 oproti starší verzi i na multitaskingu, tedy podpoře dvou současně zobrazených oken. To znamená, že v jednom okně (v jedné polovině obrazovky) můžete mít třeba YouTube, zatímco v té druhé například Facebook. Je ale nutno dodat, že ne všechny aplikace tuto funkcionalitu podporují. A navíc někteří výrobci funkci zakomponovali do svých nadstaveb už dříve. Nově do Android 7 v multitaskingové nabídce přibylo tlačítko „vymazat vše“. Nemusíte tedy zavírat aplikace po jedné.
Malou, ale návykovou funkcí je rychlé přepínání naposledy použitých aplikací. Stačí dvakrát zmáčknout tlačítko multitaskingu a rychle se přepnete do naposledy používané aplikace.
Na zprávy lze odpovídat rovnou z notifikační lišty. Jedná se o příjemnou novinku Androidu 7 Nougat.
Pokud by se vám něco stalo a váš mobil by našel někdo cizí, tak o vás nic neví. V Android 7 je ale možné nastavit si tzv. nouzové informace. Funguje to tak, že si do telefonu zadáte své nejdůležitější zdravotní informace (jméno, krevní skupinu apod.) a kontakt na někoho blízkého. Díky tomu lze i při zamknutém telefonu získat důležité údaje, například při zdravotních problémech.
Android 7 má nový systém šifrování. Místo „full disk“ šifrování používá „filesystem-level“. To znamená, že se nešifruje celé úložiště telefonu jako celek, ale samotné soubory a složky. Také nesmíme opomenout podporu znakové sady Unicode 9.0, která v sobě obsahuje mimo jiné i 72 nových emoji.
Operační systém Android 6 Marshmallow patří stále mezi široce rozšířenou verzi, ale přitom byl představen už na podzim roku 2015.
Ano, také Android 6 sliboval nižší spotřebu baterie. Google zde totiž poprvé implementoval funkci Doze. Pokud je telefon po delší dobu nepoužíván, zapne se režim Doze, podtaktuje se procesor, aplikace se odstřihnou od internetového připojení a telefon přejde do hlubokého spánku. Reporty prokazují, že např. Nexus 6 vydrží v režimu spánku dny až týdny.
Doze prokazatelně snižuje aktivitu na pozadí a díky tomu váš telefon vydrží déle.
Do Androidu 6 byl přidán nový systém oprávnění umožňující „vybrat si“, jaké funkce dané aplikaci povolíte, či nikoliv. Do té doby jste museli před samotným stažením aplikace souhlasit se všemi. Nyní celá tato věc odpadá.
Android 6 dostal nový způsob oprávnění.
Android 6 Marshmallow dostal i nativní podporu čtečky otisků prstů. To znamená, že výrobci nemusejí vyvíjet svá proprietární řešení, aby jim čtečka fungovala. Díky integraci v systému ji mohou využívat i další aplikace.
Android 6 Marshmallow taktéž přinesl podporu konektoru USB-C a tzv. zpětného nabíjení (reverse charging). To znamená, že telefon vybavený tímto systémem může bez problému nabíjet i ostatní zařízení.
Do Android 6 Marshmallow přibyla celá řada funkcí kolem systémového úložiště. Nově bylo možné naformátovat a používat SD kartu jako součást vnitřního úložiště – ovšem s tím, že nebude možné kartu používat nikde jinde. Google také udělal rázný krok pro vyšší stupeň zabezpečení, kdy je celé vnitřní úložiště šifrované.
Vůbec první ranná verze operačního systému Android 1.1 se objevila pod kódovým označením Petit Four už 9. února 2009. Tuto verzi však znají pouze opravdoví nadšenci. Byla k ní totiž poměrně dlouhá cesta. Ostatně samotný vývoj Androidu začal už v roce 2003 a až o dva roky později se začlenil pod křídla společnosti Google.
Již ve zmíněném roce 2009 vzniklo označování verzí systému Android podle oblíbených cukrovinek. Tu započal Cupcake (Android 1.5), Donut (Android 1.6), Eclair (Android 2.1), Froyo (Android 2.2), Gigerbred (Android 2.3), Honeycomb (Android 3.0) a Ice Cream Sandwich, která označuje verzi Android 4.0.
Verze systému | Android 4 | Android 5 | Android 6 | Android 7 | Android 8 | Android 9 |
---|---|---|---|---|---|---|
Uvedení na trh | 18. 10. 2011 | 12. 11. 2014 | 5. 10. 2015 | 22. 8. 2016 | 21. 8. 2017 | 6. 8. 2018 |
Hlasové ovládání | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Nativní podpora čtečky otisků | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Podpora 4K | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Podpora USB-C | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Automatické zálohování | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Odpovídání v notifikační liště | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ |
Rychlé přepínání mezi aplikacemi | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ |
Rozdělení obrazovky (multitasking) | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ | ✓ |
PIP režim | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ |
Doplňování loginů / hesel | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ | ✓ |
Prvky umělé inteligence | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ |
Podpora 18:9, HDR obraz a HD Audio | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ |
Časovač pro aplikace | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ | ✓ |
Operační systém Android je právem využíván ve většině mobilních zařízení. Společnost Google ale u posledních verzí doplácí na pomalou implementaci nejnovějších verzí do starších telefonů. Změní se to v případě nejnovějšího Android 9.0 Pie?
Komu se líbil již loňský Android 12, bude s nástupcem velmi spokojen. Přidává totiž decentní změny a dotahuje třeba grafické přizpůsobení systému k ještě větší flexibilitě. Velkým tématem je pak ochrana soukromí a zabezpečení.
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní