Pro letošek si společnost Apple připravila novinky v systému, mezi kterými si každý najde to své. Příznivci úpravy vzhledu systému, pisálci iMessage zpráv či milovníci rodinných fotografií rozhodně nebudou zklamáni. iOS 16 totiž tyto oblasti zdokonaluje a posouvá hranice mobilního systému v iPhonech zase o kus dál.
Ani letošní WWDC se neobešla bez streamování předpřipraveného obsahu. Na diváky v sále si stále musíme počkat. Snad již na podzim na iPhone keynote bude situace jiná. Apple se však díky tomu opět mohl pochlubit efektní podívanou, kdy jsme se jako diváci virtuálně přesouvali po areálu firmy a blízkém okolí.
Mimo iOS 16 a iPadOS 16 se při prezentaci dostalo i na další operační systémy. Konkrétně jde o watchOS 9 pro chytré hodinky Apple Watch a také macOS Ventura pro počítače Mac.
Velkou a na první pohled výraznou novinkou je lock screen, tedy zamykací obrazovka. Tuto část displeje pravděpodobně vídáme mnohokrát denně. Nyní je možné ji poprvé v historii operačního systému iOS upravovat. V čem úpravy spočívají?
Uživatel si může nastavit barevný filtr nejen tapety, ale také celého designu. Stačí podržet prst třeba na času a lze měnit font písma či barvu. Čas se navíc částečně schová za objekt na fotografii, pokud telefon rozpozná efekt hloubky, třeba vyfocenou postavu. Spekulovaného always-on displeje jsme se nakonec nedočkali, ale novinkou jsou tolik chtěné widgety na zamykací obrazovce. Podobně to mají třeba Apple Watch.
Widgety si lze vybrat z knihovny aplikací. Uživatel tedy bude mít rychlý přehled třeba o plánovaných událostech z kalendáře, počasí, kroužcích aktivity z Apple Watch apod. Přizpůsobených zamykacích obrazovek si každý může nastavit více. Přidržením prstu na obrazovce už pak stačí mezi nimi přepínat. Pokud si chcete nechat doporučit pěkně vyvedené obrazovky, v galerii jich je několik předpřipravených. Apple ukázal třeba tu s dynamickým zobrazením počasí.
Se zamykací obrazovkou souvisí také notifikace. Nyní se zobrazují zespoda, aby nezakrývaly tapetu. Obrazovku pak oživí Live Activities. Ty zobrazují např. aktuální výsledky zápasu v reálném čase, údaje o probíhajícím cvičení, odpočet času do příjezdu služby Uber apod. Režim Soustředění je nyní vylepšen o možnost napasovat jej na konkrétní vzhled lock screenu. Díky tomu si nastavíte rozličné obrazovky pro práci či volný čas a telefon vás dle toho bude upozorňovat na zprávy, posílat notifikace aj.
Aplikace jako kalendář, zprávy, e-mailový klient či internetový prohlížeč Safari zobrazí jen ten obsah, který souvisí s aktuálně nastaveným režimem soustředění. Ve zprávách vás tedy nebude obtěžovat nezávazná konverzace s přáteli, pokud máte aktuálně vybrán režim práce.
Dle Applu si uživatelé iOS přáli 3 novinky v aplikaci Zprávy a Apple jim nyní vyhověl. První je editace zpráv v krátkém časovém sledu po jejich odeslání. Další novinka skýtá možnost zprávu rovnou odvolat. To třeba ve chvíli, kdy jste zprávu odeslali jiné osobě. A pokud nechcete zapomenout na některou zprávu odpovědět později, posunutím zprávy do strany ji označíte jako nepřečtenou. Funkci SharePlay pro sdílené sledování videí nyní najdeme integrovanou přímo do zpráv.
Podobné možnosti jako u zpráv nyní podporuje také e-mail. V aplikaci Mail si poslání zprávy v určitý čas naplánujete dopředu. I zde bude možné zprávu odvolat po jejím odeslání, předtím než ji příjemce obdrží. Komu se občas stane, že zprávu odešle bez předmětu, Mail na to nyní dokáže upozornit. Aplikace nově dá i vědět, pokud jste na některý e-mail prozatím nedostali odpověď, a sami si označíte ten e-mail, který chcete telefonem připomenout. Zcela přepracované je vyhledávání obsahu e-mailů.
Pokud se dostáváte do situací, kdy chcete s rodinou sjednotit fotografie z nějaké akce a snažíte si je mezi sebou poslat, možná vás zaujme služba rodinných fotek v knihovně sdílených fotografií na iCloudu. Až 6 uživatelů může do takového alba přispívat fotkami a každý vidí fotky včetně jejich úprav. Jak fotky do alba dostat? Mimo dodatečné nahrání lze v aplikaci fotoaparátu již předem nastavit, abyste fotili do tohoto alba. Příp. iPhone sám poradí, které snímky vybrat.
Populární funkcí iOS 15 se stal Live Text k interakci s textem na fotce či v aplikaci Fotoaparát. Možnosti text vybrat, zkopírovat či přeložit nyní v iOS 16 aplikujete mimo fotky i na video. Když např. čtete cizí jídelní lístek, mimo překlad jazyka telefon zvládne zároveň provést konverzi měn. V galerii fotek nově podržíte prst na zvířeti, soše či jiném objektu a ten bude vyříznut z fotky. Následně ho můžete překopírovat třeba do aplikace Zprávy.
Omezenější funkce pro našince nabízí aplikace Apple Pay. Novinkou jsou pozdější splátky dlužné částky nazvané Apple Pay Later, které však prozatím budou fungovat pouze v Americe. Lépe je na tom již CarPlay. Pokud budete mít jedno z podporovaných vozidel, iPhone se při spojení s autem hlouběji integruje do systému automobilu a na jeho displejích bude schopen zobrazit třeba i otáčkoměr ve vlastním designu, půjde ovládat klimatizaci či kontrolovat stav paliva.
Diktování pomáhá v rychlejším psaní zpráv, povídek, zadávání výrazů do prohlížeče a spoustě dalšího. V iOS 16 si užijeme plynulé přecházení mezi hlasovým diktováním a psaním. Dokonce je možné text přenést na jiné místo pouhým hlasem. Diktovat lze i emotikony. Apple také přepracoval vzhled aplikace Domácnost a umožňuje zobrazit přehled domácnosti na jedné stránce. V aplikaci Zdraví si ohlídáte pobírání léků.
V iOS 16 se Apple zaměřil na spoustu dalších drobnějších vylepšení. V Safari si můžete uskupit několik webů a sdílet je s ostatními. Při navigování v Apple Maps si naplánujete až 15 mezizastávek dopředu, a pokud používáte funkci Family Sharing, při nastavování nového iOS či iPadOS zařízení již navolíte, zda je dané zařízení pro vás, či vaše dítě. Podle toho se na zařízení nastaví určité restrikce.
Apple pokračuje ve využívání velké obrazovky iPadu a přináší změny oproti systému iOS. Předně zde máme Stage Manager. Díky němu má uživatel daleko lepší přehled o multitaskingu.
Soubory nyní nemusíte s týmem a přáteli sdílet pouze tak, že jim pošlete jejich kopii. Novým režimem kolaborace se rozumí přímá práce na daném souboru v reálném čase v aplikacích jako Pages, Numbers, Keynote aj. Přes Facetime si lze pak nasdílet link třeba na sdílené weby v Safari a ihned je možné společně tyto weby procházet, komentovat apod.
V nové aplikaci Freeform je virtuální nástěnka, přes kterou lze v reálném čase diskutovat s týmem a dělat brainstorming. Kromě nákresů, které si užijete především s dotykovým perem Apple Pencil, je možno vložit soubory, odkazy, fotky, videa a spoustu dalšího obsahu.
Aplikace Počasí se konečně dočkala vlastní verze pro iPad. Apple se také díky vysoce výkonnému čipu M1 zaměřil více na herní stránku iPadu. Game Center ke sdružování herních statistik a přehledu přátel a jejich herního postupu byl přepracován. Přes SharePlay je nyní snadné užít si multitasking hry s přáteli právě přes Game Center účet.
Apple také přiznává, že většina aplikací na iPadu má základ v těch na iPhonech. Nyní ale nabírají trochu jiný význam na velké obrazovce výkonnějšího zařízení a přidávají užitečná vylepšení. V systému teď půjde odvolat či naopak zopakovat různé kroky a volby nastavení přes funkce Undo a Redo (Zpět a Zopakovat). Dále pak v aplikaci Kalendář bude lépe rozpoznatelná vaše dostupnost, v Kontaktech půjde tvořit seznamy kontaktů a velké změny se odehrají i v aplikaci Soubory. Zobrazíme si třeba velikost složky, bude možné změnit koncovky souborů apod.
Nové iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS Ventura budou ke stažení pro širokou veřejnost na podzim tohoto roku, beta verze pro účely testování jsou ke stažení již nyní. iOS 16 bude kompatibilní s iPhonem 8 a novějším, iPadOS 16 pak s iPady 2020 a mini 5 a novějšími.
Tim Cook započal letošní keynote předstoupením před publikum tvořené emotikony Memoji. Kvůli přetrvávajícím zdravotním rizikům byla keynote opět předtočená a bez diváků. To však rozhodně nebránilo zajímavé podívané. I tentokrát jsme se dočkali pěkně sestříhané akce, která započala letošní konferenci WWDC. Dalšími novinkami nás prováděl především Craig Federighi za spolupráce se spoustou dalších více či méně známých tváří Applu.
Systém iOS 15 staví na dosavadních základech minulých verzí a přidává hned několik hlavních novinek. Ty se týkají zejména volání, zpráv a notifikací. Nový iPadOS 15 pak dostává užitečné novinky podporující práci na velkém displeji. Nezapomnělo se ani na watchOS pro hodinky Apple Watch a macOS pro stolní počítače Mac, který je v nové verzi nazvaný macOS Monterey.
První zmíněná novinka se týká telefonování FaceTime, které je v dnešní době hodně využívané. Nově přibylo Spatial Audio, kdy zvuk hovoru působí prostorově, jako by kamarád seděl přímo vedle vás, a to podle toho, kde je na obrazovce iPhonu umístěn při větším počtu volajících. Okolní zvuky nyní dokáží být výrazně utlumené, abyste nepřeslechli druhou stranu. Portrait mode dokáže vykreslit váš obličej a rozmaže pozadí, aby volající vynikl v obraze. Sdílet plánovaný hovor FaceTime nyní lze skrze link poslaný i uživatelům jiných systémů jako Windows či Android.
Letošní systémy jsou hodně o sdílení. Funkce SharePlay vás přiblíží k vašim nejbližším, i když jsou tak daleko. Společně snadno můžete poslouchat písničku, sledovat film či seriál nebo využít funkci sdílení v dalších aplikacích. To vše při FaceTime hovoru. Vývojáři dostanou do výbavy API pro integraci sdílení obsahu pro jejich aplikace a hry.
V konverzacích zpráv Messages se nyní lépe a zábavněji zobrazují fotografie. Odkazy, písničky nebo třeba seriály zmíněné v konverzacích se vám zobrazí ve vašich aplikacích jako Newsfeed, Safari, Apple TV apod., přičemž vždy vidíte, kdo z přátel tento obsah doporučil.
Notifikace se nyní řadí od těch opravdu důležitých, na které je třeba zareagovat přednostně. V danou denní dobu se zobrazí výběr těch ostatních. Pokud máte nastaven stav nerušit, druhé straně se toto zobrazí v konverzaci. Jakmile vás přesto bude chtít zastihnout, bude moci zprávu poslat jako urgentní. Pokud si nastavíte status Focus, máte možnost zvolit aplikace, které vás po danou dobu mohou informovat notifikacemi. Neztratíte tedy přehled nad tím, co si vyberete.
Live Text je funkce, která dokáže díky neuronovému čipu iPhonu vytáhnout text z pořízených či přijatých fotografií, a to velmi rychle a pohodlně. I když je text natočený, rozmazaný, iPhone si s tím poradí a umožní jej zkopírovat třeba do poznámek. Porozumí i povaze textu, třeba rozezná telefonní číslo. Funkce prozatím podporuje 7 jazyků, čeština bohužel chybí. iPhone ale kromě textu rozpozná i objekty na fotkách a rychle nabídne možnost vyhledat o nich více informací.
Lepších úprav včetně lepší souhry s hudbou se dočkaly koláže vašich fotek a videí. Hudba je synchronizována s fotkami a jednotlivé výstupy, které iPhone dokáže sám vytvořit, si lze uzpůsobit podle sebe.
Aplikace Wallet nám nyní nahrazuje skutečnou peněženku a doposud zvládla uchovat kreditní, debetní, věrnostní karty, letenky, vstupenky, klíč k autu apod. Nyní se přidávají zaměstnanecké karty, hotelové klíče či elektronický klíč přímo k vašemu domu. Uživatelé v USA mohou do Wallet nahrát identifikační karty, mezi nimiž Apple zmínil občanský či řidičský průkaz. Uživatel je vždy předem informován, jaké údaje si služba z identifikačních údajů bere. Kromě iPhonu si tyto funkce užijeme i na Apple Watch.
Aplikace počasí má lepší animace a přesnější zobrazení údajů. Novinkou jsou i mapy se zobrazením počasí na určitém území. V aplikaci Mapy můžete odzoomovat na celou zeměkouli a vybrat si konkrétní místo pro objevování. Mapy nyní fungují ve 3D zobrazení a při navigaci jsou přehlednější třeba při změně jízdních pruhů. Když si nejste jisti, kam dál, stačí naskenovat okolní domy a iPhone dokáže rychle navigovat pomocí rozšířené reality. Prohlížeč Safari umožní vidět více obsahu tím, že zmenšuje adresní řádek s dalšími nabídkami do spodní zmenšující se lišty.
iPad je zařízením, které uživatelé používají jinak, a Apple si toho je vědom. Proto se v novém iPadOS 15 soustředí na lehce odlišné aspekty oproti iOS. Mnoho funkcí však systémy sdílejí. Třeba prohlížeč Safari se na iPadu také chová kompaktněji a jednotlivé záložky jsou zároveň adresními řádky. Záložky lze navíc seskupovat a pojmenovat si je třeba Plánování výletu, Často navštěvované apod. Safari také umožní používat doplňky po vzoru „dospělých“ prohlížečů z počítače.
iPadOS 15 lépe využívá velkou obrazovku iPadu. Widgety se nyní například mohou umístit kamkoli na plochu. Pohodlnější je také práce s rozdělenou obrazovku, kterou lze zaplnit více aplikacemi. V případě téměř 13palcového iPadu je to opravdu užitečná funkce.
Poznámky přidávají také pár novinek. Umožní přidat zmínku uživatele, který na sdílené poznámce pracuje s vámi a nově lze přidat i hashtagy pro snadnější nalezení tematických poznámek. Funkce Quick Note je rychlý způsob, jak si poznamenat myšlenku. K tomu slouží Apple Pencil, kterým vytáhnete okno pro zapsání poznámky z rohu obrazovky. Kromě textu si uložíte i odkazy v Safari. Překlady textu v aplikaci Translate si poradí s textem na fotografiích i kdekoliv v systému.
WWDC je akce mířená především na vývojáře. Ty potěší, že aplikace Swift Playground na iPadu staví na lepší práci s kódem a vytvořené aplikace odtud přímo nahrajete do AppStore. Od procesu návrhu až po publikaci aplikace tedy můžete vše zvládnout na iPadu, bez nutnosti použít Mac. Na iPad také přichází přehledné kategorizování nainstalovaných aplikací App Library. Uživatelé Macu či MacBooku ocení intuitivní spojení iPadu s počítačem a možnost přetahovat soubory či ovládat iPad myší a klávesnicí Macu.
Se softwarovými novinkami je spojeno i lepší zabezpečení hlasové asistentky Siri či služba iCloud+ pro současné předplatitele iCloud s užitečnými funkcemi, jako je třeba skrytí e-mailu. Citlivé informace z aplikace Zdraví lze s udělením souhlasu sdílet třeba s rodinou a v USA bude možné do těchto údajů nechat nahlédnout také vašeho lékaře.
Nové iOS 15, iPadOS 15, watchOS a macOS budou ke stažení pro širokou veřejnost na podzim tohoto roku, beta verze pro účely testování jsou ke stažení již nyní. iOS 15 bude kompatibilní s iPhone 6s a novějším, iPadOS 15 pak s iPady Air 2 a mini 4 a novějšími.
Těžko věřit, že Apple opět přinesl do svých systémů tolik skvělých větších i drobnějších novinek. Každý si jistě najde tu svou oblíbenou, která používání iPhonu a iPadu zase více zpříjemní. Obzvlášť iPady se s iOS 16 stávají opravdu mocnými pracovními nástroji.