• Autor: Ondřej Chabr
Nové operační systémy produktů Apple pro rok 2024 byly právě oznámeny. Apple v nich dle očekávání vyzdvihuje schopnosti umělé inteligence, díky kterým jsou systémy nejchytřejší ve své historii. Toto vše americká společnost ukázala.
Apple se dlouho držel stranou všeobecného boomu s umělou inteligencí. Zkratka AI byla v jeho podání téměř neviditelná. Ve skutečnosti však roky pracoval na výsledné podobě systémů, které právě na červnové akci WWDC představil. A vlastně ani to není konečná podoba. Pouze se nástroje dostávají do rukou uživatelů, díky nimž bude Apple sbírat cenné zkušenosti a funkce vylepšovat.
Generativní modely jsou zde ve spojení s osobním kontextem. Díky tomu je umělá inteligence ve službách jedné z největších značek současnosti skutečně promyšlená a nápomocná. Dostala jméno Apple Intelligence.
Jak můžeme mluvit o umělé inteligenci, potažmo chytrém asistentovi, aniž bychom zmínili Siri. Právě hlasová asistentka, která je součástí iOS již od roku 2011, se nově dočkala pokročilých novinek založených na velkém jazykovém modelu (LLM). Vizuální podoba je přepracována a méně rušivá – při aktivaci se objeví záře na okrajích displeje. Siri můžete kdykoliv ovládat i psaním, když nechcete nebo nemůžete mluvit.
i
Siri a podpora češtiny?
Na konferenci WWDC 2024 se Siri bohužel nenaučila česky. Bohužel neznáme ani přibližné datum, kdy se tak konečně stane. Podle různých indicií můžeme pouze spekulovat, že by se to mohlo změnit relativně brzy. Přesné datum ale může být za týden stejně jako za několik měsíců (a když na to přijde, třeba i za několik let).
Asistentka má nově také k dispozici práci s více daty na různých místech. Zvládne třeba zpracovat povely na práci se soubory. Nově ji můžete požádat, aby upravila fotku, vytvořila dokument, přesunula soubor do jiné složky či shrnula článek. Také se jí třeba můžete zeptat, co to bylo za příležitost, při které kamarád zmínil určité téma. Siri najde emaily a zprávy, které tomu odpovídají. Zkrátka lépe rozumí kontextu.
V rámci AI je obecně propagována funkce sumarizace textu, jeho přepis a kontrola. To a mnoho dalšího zvládá třeba Google Gemini nebo Samsung Gauss. Apple nazývá tuto práci s textem jako Writing Tools a dostupná je napříč novými systémy, ale i napříč aplikacemi. Populární AI chatbot ChatGPT se v nových systémech také objevuje a jeho schopnosti využije právě asistentka Siri.
Samozřejmě se Apple pochlubil integrací umělé inteligence do jeho systémových aplikací. Díky tomu usnadní a zrychlí práci se systémem. Ten bude nyní lépe předvídat a pomáhat. Co třeba představil?
Umělá inteligence se skvěle hodí pro aplikaci Zprávy. Zajímavá věc je vlastní tvorba nového emotikonu, tzv. Genmoji, umělou inteligencí. Stačí jen popsat, jak má emotikon vypadat. Můžete také přímo generovat celý obrázek přes Image Playground. Zprávy mají vylepšené vizuální efekty včetně formátování, a dokonce si nově nastavíme budoucí odeslání. Díky satelitní komunikaci jde posílat SMS a iMessage bez signálu operátora či Wi-Fi.
Velkou věcí v oblast zpráv je podpora RCS. Díky tomu je podporován standard zasílání zpráv i multimediálního obsahu v daleko lepší kvalitě a větší velikosti. Napříč systémy iOS a Android bude možné na zprávy reagovat, vidět, že druhá strana píše, zobrazit si potvrzení o přečtení apod. Zprávy se odesílají přes data operátora či Wi-Fi.
Veškeré funkce umělé inteligence běží a jsou zpracovávány přímo v iPhonu či iPadu a Apple k datům nemá přístup. Pokud je třeba využít více výkonu, Apple Intelligence spoléhá na službu Private Cloud Compute. Ta je schopna zpracovat komplexnější úkoly, přesto je vše chráněno proti jakémukoliv zneužití a úniku.
Apple se po mnoha letech odhodlal k odvážnému kroku. Jako novinku totiž přinesl volné umístění ikonek aplikací na obrazovce bez nutnosti mít je všechny vedle sebe. Není tedy problém dát si aplikace pod sebe nebo je oddělit širokými mezerami. Tak už to má dlouhá léta operační systém Android. A pokud chcete, lze si ikonky všech aplikací přebarvit na jiný odstín, aby ladily třeba s pozadím plochy. Pokud nechcete volný prostor mezi nimi, není problém je zvětšit.
Ovládací centrum v iOS a iPadOS 18 bude možné snadněji upravovat přímo při jeho otevření. Již není nutné navštěvovat pro správu těchto položek nastavení telefonu/tabletu. Navíc si už nemusíte vystačit jen s omezeným místem, ale jde přepínat mezi stránkami. Na jedné je ovládání médií, na další třeba ovládání domácnosti. Lze přidat i prvky z doinstalovaných aplikací 3. stran. U všech ikon jde měnit velikost.
Dvojice kruhových tlačítek na zamčené obrazovce z dosavadní svítilny a fotoaparátu bude konečně možné změnit na jiné funkce. Po stisku tlačítka Akce na nových iPhonech 15 Pro půjde vyvolat kterýkoliv prvek z galerie ovládacích prvků.
Ve fotkách si snadno vyberete měsíc a rok, ze kterého se objeví záznamy. Samotná aplikace také třídí fotky dle témat, která zachycují. Když někomu půjčíte telefon, přístupy do aplikací lze zamknout, aby se druhá strana nemohla prodírat vašimi fotkami, zprávami apod. Je dokonce možné skrýt celou aplikaci přesunutím do zamčené skryté složky. V kalendáři se z logiky věci nově zobrazí adekvátní připomínky.
Apple mapy mají podrobnější informace o všech národních parcích v USA včetně tisíců jejich tras. Ty si pak stáhnete včetně vlastních vytvořených do offline úložiště. Pak tu máme poprvé v historii i Herní režim. iPhone prý nabídne konzistentnější snímkovací frekvenci a zvyšuje odezvu bezdrátově spojeného příslušenství jako AirPods nebo herní ovladače.
V systémech jsme se dočkali i nové aplikace. Ta se nazývá Hesla. Je to vlastně správa hesel vytažená z dosavadní pozice v nastavení systému. Díky iCloud for Windows je zajištěna synchronizace i s počítači se systémem Windows.
Přímo v iPadu pak najdeme další chybějící aplikaci, kterou si uživatelé žádali. Po iOS 16 s aplikací Počasí se v iOS 18 konečně dočkáváme aplikace Kalkulačka. Ta však umí opravdu hodně. Díky Math Notes schopnostem stačí napsat či načrtnout matematické vzorce a příklady, iPad je sám dopočítá, a dokonce zobrazí v písmu podobném tomu, jak bylo načrtnuto zadání. Klepnutím na rovnici se objeví i odpovídající graf.
Při črtání na iPadu přes Apple Pencil se díky funkci Smart Script dočkáme uhlazenějšího rukopisu. Na velké obrazovce iPadu přijde vhod i horní lišta, které je možné přidat položku z bočního menu v podporovaných aplikacích jako Apple TV+.
V rámci Zpřístupnění přináší iOS 18 třeba režim, kdy půjde ovládat iPhone i iPad pouhým zrakem skrze přední selfie kamerku.
V rámci kompatibility se systémem iOS 18 se to má tak, že podporovány jsou níže zmíněné iPhony. To však ale bohužel neznamená, že na všech shodně poběží veškeré AI funkce. Apple Intelligence přímo vyžaduje novější procesor A17 Pro, takže poběží jen na nejnovější řadě iPhone 15 Pro. Systém bude pro všechny uživatele dostupný na podzim letošního roku.
V rámci iPadů je podpora iPadOS 18 následující:
Každopádně AI schopnosti nabídnou iPady s procesorem M1, M2 a M4.
Nejnovějším systémem macOS ve verzi 15 je macOS Sequoia. Velmi zajímavou funkcí je iPhone Mirroring. Ten umožní zobrazit obrazovku iPhonu na Macu, zcela bezdrátově. Co víc, takto jde iPhone plnohodnotně používat včetně aplikací. Notifikace chodí rovněž na Mac. Vše ovládáte přes klávesnici a trackpad a zvuk vychází přímo z reproduktorů Macu. Takto funguje i přesun souborů. iPhone přitom celou dobu může být zamčený.
Aby veškerá Apple zařízení ladila, macOS Sequoia s mobilními systémy iOS 18 a iPadOS 18 drží krok. Díky tomu i zde máme vylepšenou Siri a AI schopnosti v systémových aplikacích jako Fotky, Poznámky, Kalendář, Zprávy apod. V Safari nechybí chytrá čtečka se sumarizací. Při webovém brouzdání Safari vycentruje video, pokud jej na stránce zaznamená, a zobrazí ho i s ovládacími prvky.
Jsou Macy herní počítače? Podle chystaných titulů to tak vypadá. Byly ohlášeny hry jako Prince of Persia: The Lost Crown, Assassin's Creed Shadows, RESIDENT EVIL 7 biohazard či RESIDENT EVIL 2. Ani na počítačích nebude chybět herní režim pro kontrolu nad snímkovací frekvencí, snížení latence sluchátek a pokročilé funkce regulace výkonu.
Macy se dočkají i rychlé správy otevřených oken. Pouhým přesouváním oken ke krajům je automaticky navrženo rozložení tak, aby okna byla přehledně vedle sebe. Funkce vyžadují čipy vlastní výroby, tedy plné podpory Apple Intelligence se dočkají Macy s procesorem M1 a novějším.
Pro instalaci macOS Sequoia budete potřebovat minimálně tyto generace počítačů, příp. novější: MacBook Pro 2018, MacBook Air 2020, iMac 2019, Mac Studio 2022, Mac mini 2018, iMac Pro 2017 a Mac Pro 2019.
V rámci watchOS 11 výrobce tasí další aplikaci. Tou je Vitals pro rychlý přehled o zdravotním stavu uživatele. Pokud se alespoň 2 údaje vymykají standardům, hodinky pošlou uživateli upozornění. Společně s indikací na ostatních systémech jsou Apple Watch nyní zase o kus dále při sledování těhotenství. Je možné zaznamenávat příznaky a zaznamenávat i duševní pohodu. Stabilita chůze pomůže s upozorněním na riziko pádu.
Sportovci, profesionálové i ti rekreační, ocení nastavení tréninkové zátěže. Mohou sledovat, jak se zátěž projevila na jejich kondici. Kdo rád sbírá kroužky, ale má strach z přílišného vysílení po tréninku či má úraz, může nově kroužky na den, týden i měsíc pozastavit. Na každý den v týdnu pak lze nastavit jiný cíl daného kroužku.
Do widgetů watchOS přibyl Shazam, Fotky a Distance. Widgety se mohou měnit dle polohy, a třeba i času, kdy tak zvládnou upozornit např. na blížící se bouřku. V sadě widgetů přibudou i živé aktivity. Strojové učení proskenuje tisíce fotek a na ciferník vybere tu nejpovedenější. Další nová aplikace je Přeložit. Hodí se mít při cestování překladač přímo na zápěstí.
Nový systém nainstalujete na Apple Watch Series 6 spárované minimálně s iPhonem X či novějšími iPhony s iOS 18.
Co dalšího na akci ještě Apple uvedl? Systém tvOS 18 pro Apple TV a visionOS 2 pro AR brýle Apple Vision Pro. Ty se od 28. června a dále 12. července dostanou do prodeje v dalších zemích, Česko stále chybí. Druhá generace systému dovolí třeba transformovat fotky do 3D zobrazení. Bezdrátová myš Magic Mouse bude pro Vision Pro podporována na konci letošního roku.
Někdo může tvrdit, že Apple lehce zaspal a systémy posilněné AI představuje příliš pozdě, jiní jsou názoru, že naopak chytře vyčkával a ladil, aby představil funkční a logický produkt. Jaké budou systémy v reálném použití, se uvidí při testování beta verzí, a zejména při vydání finální verze na podzim letošního roku. Je rozhodně na co se těšit.
iPhone iPad MacBook Apple WatchSpolečnost Apple ohlásila termín konání své letošní konference pro vývojáře WWDC 2024. Každoroční akce letos odstartuje v pondělí 10. června 2024 a potrvá až do pátku 14. června. Výrobce na akci ukáže své novinky v oblasti operačních systémů. Naznačil přitom, že bychom se mohli dočkat i jedné očekávané novinky.
WWDC je každoroční vývojářská konference, která se koná vždy v červnu. Apple zde neukazuje hardwarové novinky, nýbrž nové verze svých operačních systémů. I letos na WWDC 2024 se tedy dočkáme nejaktuálnějších vylepšení operačních systémů. Hlavní hvězdou bude nepochybně iOS 18, novinky uvidíme ale i v macOS 15, iPadOS 18, watchOS 11, tvOS 18 a visionOS 2.
i
WWDC24 začne v pondělí 10. 6. v 19 h a potrvá do pátku 14. 6. 2024.
Očekává se při tom, že Apple představí novinky v oblasti AI, tedy umělé inteligence, kterou budeme používat například v nových iPhonech. Ty se dle očekávání ukážou v září letošního roku. Leccos naznačuje Greg Joswiak, viceprezident Applu pro marketing, ve svém příspěvku na síti X:
Mark your calendars for #WWDC24, June 10-14. It’s going to be Absolutely Incredible! pic.twitter.com/YIln5972ZD
— Greg Joswiak (@gregjoz) March 26, 2024
Všimnout si můžeme velkých počátečních písmen ve slovech Absolutely Incredible, které tvoří zkratku AI.
AI je v současnosti fenomén a například konkurenční Samsung se u telefonů Galaxy S24 na začátku letošního roku vytasil s Galaxy AI, která pomáhá například při překládání konverzací, hovorů, upravuje fotky nebo například vyhledává informace o objektech na obrázcích.
Součástí WWDC24 budou mimo jiné video workshopy a další online setkání, kde se vývojáři seznámí s podrobnostmi novinek v jednotlivých operačních systémech. Apple také informoval o speciální akci v Apple Parku, kde budou moci vývojáři živě sledovat úvodní keynote a osobně se setkat se členy týmu Apple.
Apple během konference WWDC 2024 vyhlásí rovněž letošní vítěze Apple Design Awards. V rámci ní vývojáři získají ocenění za inovaci, technické zpracování i design svých aplikací a her.
Vše podstatné se dozvíme již 10. června 2024 při úvodní keynote, která začne tradičně v 19 hodin našeho času. Jako vždy vás budeme o všem informovat v samostatném článku.
Konference WWDC je příležitostí Applu ukázat své nejnovější verze operačních systémů iOS, macOS, watchOS a dalších. Akci WWDC24 budeme bedlivě sledovat a vše podstatné vám přineseme v samostatném článku.