KIDS TOPky Chlazení - LÉTO

Apple na konferenci WWDC 2020 ukázal hromadu novinek v operačních systémech a oznámil odchod od Intelu

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Ondřej Chabr

Kalifornský výrobce Apple má za sebou nejsledovanější část své softwarové akce WWDC 2020. Na letošní úvodní keynote toho představil poměrně hodně. V důsledku současné krizové situace trochu pozměnil plány a konference se vysílala kompletně online. Pojďme se podívat, čím se pochlubil.

Apple WWDC 2020

Apple konference WWDC 2020 – OBSAH

 1. Aktualizace 30. 6. 2020: Chytrá funkce Back Tap a podrobnosti k Apple silicon
 2. První keynote přenášená online
 3. iOS 14: chytré řazení aplikací a integrovaný překladač
 4. iPadOS 14: přečte rukou psaný text a zjednodušuje ovládání
 5. macOS Big Sur: redesign a propracované Safari
 6. watchOS 7: analýza spánku i mytí rukou
 7. Apple silicon: konec Intelu, Apple použije svoje čipy
 8. iPhonem v budoucnu odemkneme auto

Aktualizace 30. 6. 2020: Chytrá funkce Back Tap a podrobnosti k Apple silicon

Systém iOS 14 přinesl spoustu větších i drobnějších novinek. Uživatelé již testují operační systémy a nalézají to, co Apple na svém představení vůbec nezmínil. V minimálně jednom případě se přitom jedná o užitečnou funkci. Dále tu máme podrobnosti k vývojářské sadě pro testování vlastních aplikací pro platformu Apple silicon.

Back Tap. Tak nazval californský gigant funkci, kterou nalezneme v menu systému iOS 14. Zprávu přinesl například cnet.com. Konkrétně jde o položku v sekci Zpřístupnění, měla by tedy být určena ke zjednodušenému ovládání systému. Dvojitým či trojitým poklepáním na zadní stranu telefonu se vykoná nadefinovaná akce. Uživatelé si třeba nastavují schopnost pořídit screenshot či takto aktivují Google Assistenta. Jedná se vlastně o jakousi chytrou zkratku. Prozatím není jisté, jaké iPhony tuto funkci budou ve finále podporovat. Například takový iPhone 7/7 Plus s iOS 14 tuto možnost v menu nemá.

Takto si s iOS 14 můžete snadno nastavit rychlé vykonání vybrané akce.

Jedním z nejdůležitějších oznámení úvodní keynote WWDC 2020 bylo rozhodnutí společnosti Apple přejít na vlastní čipy Apple silicon. Vývojáři, kteří projevili zájem o vyzkoušení platformy, nyní dostávají balíček počítače Mac mini s osazeným čipem A12Z s popiskem Developer Transition Kit. Tento Mac disponuje 16GB operační pamětí. Mají tedy k dispozici hardware, na kterém mohou zkoušet kompatibilitu a samotný vývoj svých programů. Dle prvních ohlasů, které přinesl web macrumors.com, je výkon takového stroje s 2 roky starým procesorem z iPadu Pro velmi vysoký. Můžeme se tedy těšit na budoucnost ještě rychlejších počítačů Mac.

První keynote přenášená online

Apple svou online keynote WWDC 2020 v důsledku koronaviru předtočil. Jednotliví prezentující se nacházeli různě po areálu firmy Apple Park v americkém Cupertinu. Nejvíce novinek nám předvedl senior viceprezident pro softwarové inženýrství Craig Federighi. Ten následně u specifických funkcí odkazoval na své kolegy, kteří podrobněji hovořili o jednotlivých systémech.

Craig měl na starosti i typické představení funkcí při samotné prezentaci, tentokrát však již nemohl sklidit aplaus živého publika. Co vše jsme se v prezentaci dozvěděli?

iOS 14: chytré řazení aplikací a integrovaný překladač

Nový systém pro telefony iPhone zůstává pod názvem iOS, nepotvrdila se spekulace o názvu iPhoneOS. Co se však ukázalo býti pravdou, je integrace widgetů. Ty na první pohled přináší nový a svěží design systému. Pro pohodlné zobrazení si můžeme zvolit velikost widgetu a funkce Smart Stack zobrazí relevantní widget dle denní doby či lokace. Abychom dále nemuseli rolovat mezi několika stránkami s aplikacemi, Apple nově přidal tzv. App Library, což je chytré sjednocení aplikací dle jejich kategorie.

Příchozí telefonní hovory či použití Siri od systému iOS 14 nezakrývají kompletně celý displej, ale zobrazují se pouze v nezbytně velikém designu nepřekrývajícím obsah. Novinkou je také podpora obrazu v obraze. Video či Skype hovor tedy stále uvidíte, i když používáte jinou aplikaci. Nová aplikace Translate je integrována v systému a nabídne rychlé a intuitivní překlady mezi 11 světovými jazyky.

iOS 14, widgety iOS 14, Translate
iOS 14 s novou funkcí widgety. Překladač prozatím češtinu neovládá, ale třeba se časem dočkáme. Zdroj: apple.com

Pozornost si na WWDC 2020 vysloužila zajímavá novinka zvaná App Clips. Jedná se o jakousi malou verzi aplikací, která se objeví, pokud ji zrovna situace vyžaduje. Například v době, kdy chcete zaplatit parkování. Na displeji se zobrazí odkaz na spuštění malé aplikace umožňující snadno se přihlásit jedním kliknutím a zaplatit parkovné. Tuto funkci lze vyvolat i speciálním obrázkovým kódem, který si podniky mohou vylepit na dveře provozovny.

Pro přehledné řazení konverzací v aplikaci Zprávy je možné po vzoru Poznámek konverzace v aplikaci ukotvit k vrchní části obrazovky. Ve skupinových diskuzích můžeme nyní označovat další osoby a odpovídat na konkrétní zprávy.

Uživatelské avatary zvané Memoji nově nabídnou ještě více možností úprav. V mapách se zahraniční uživatelé dočkají lepšího plánování trasy pro cyklistiku, zobrazení nabíjecích stanic nejen pro elektromobily a příruček k různým lokacím. Tento rok se také v obchodě App Store dočkáme přehledného zobrazení o tom, jaká data konkrétní aplikace od uživatele vyžaduje.

iOS 14, App Clips iOS 14, Siri
Funkce App Clips přijde vhod. Velikost zmenšené verze aplikace nesmí přesáhnout 10 MB. Nové zobrazení Siri. Zdroj: apple.com

iOS 14 bude k dispozici ke stažení na podzim pro iPhone 6s a novější.

iPadOS 14: přečte rukou psaný text a zjednodušuje ovládání

Podobně jako iOS 14, i iPadOS 14 pro tablety iPad se snaží minimalizovat okna s indikací Siri či příchozím hovorem a dovolí lépe se soustředit na zbytek obsahu. Nechybí ani podpora widgetů.

Vyhledávat v systému můžeme odkudkoliv, a to i když jsme v nějaké aplikaci. Toto je samozřejmě primárně určeno pro ty, kteří používají externí klávesnici. U několika aplikací bylo přidáno boční menu. Doposud jsme jej mohli vidět v aplikaci Soubory, nyní se jej dočkáme i v aplikacích Fotky nebo Kalendář.

iPadOS 14, widgety iPadOS 14, boční menu
iPadOS 14 nepostrádá podporu widgetů. Aplikace Fotky nabízí přívětivé boční menu. Zdroj: apple.com

S tužkou Apple Pencil (2. generace) stačí psát do jakékoliv textové kolonky a systém si sám převede ručně psaný text do klasické podoby. To zrychluje používání systému, pokud zrovna v ruce držíme Apple Pencil. Systém dokonce rozpozná povahu textu, například telefonní číslo, a nabídne odpovídající akci po kliknutí. Zpočátku však funkce rozeznání textu podporuje pouze angličtinu a čínštinu. V prodeji  zůstává i levnější Apple Pencil 1. generace.

Nový ARKit 4 přináší vývojářům lepší možnosti při práci s rozšířenou realitou. Zejména lépe využije hloubková data senzoru LiDAR u nového iPadu Pro. iPadOS 14 bude k dispozici ke stažení na podzim pro iPad Air 2 (iPad mini 4) a novější.

macOS Big Sur: redesign a propracované Safari

Dospělácký systém macOS na MacBoocích a iMacích nese nový název Big Sur a dle slov Applu nabízí velké změny v designu. Jedná se spíše o decentní úpravy. Rohy některých prvků jsou jinak zakulaceny, změněny byly barvy, průhlednosti oken a upraveny jsou také ikony všech hlavních aplikací.

Ovládací prvky se nově objeví pouze v tu dobu, kdy je uživatel potřebuje. Jinak jsou skryté. Mapy byly vylepšeny o zobrazení vnitřních prostor důležitých letišť a obchodních center nebo příručky k různým lokacím.

macOS Big Sur, Control Center macOS Big Sur, widgety
Nový macOS Big Sur, oznámený na WWDC 2020, přináší decentní designové změny v systému, ale i přítomnost Control Center či widgetů. Zdroj: apple.com

Novinkou je Control Center, který nápadně připomíná ten z iOS. Díky němu je snadné na jednom místě upravovat jas, hlasitost, zapínat WiFi, Bluetooth, ovládat hudbu apod. V notifikačním panelu si také můžeme přidat widgety a upravovat jejich velikost.

Velkým updatem prošel prohlížeč Safari. Nyní načítá často spouštěné weby až o 50 % rychleji než konkurenční Google Chrome. Záložky vypadají trochu jinak, aby navigace mezi nimi byla plynulejší a přehlednější s viditelnými ikonkami. Náhled stránky se zobrazí po pouhém najetí myší na záložku.

macOS Big Sur, Control Center macOS Big Sur, widgety
Novinky v aplikaci Zprávy sdílí macOS s iOS 14 a iPadOS 14, navíc přidává pěkné změny v Safari. Zdroj: apple.com

Úvodní stránku Safari si nově můžeme podbarvit oblíbeným obrázkem. Automatická detekce cizího jazyka překládá web mezi 7 podporovanými jazyky. Nově jsou podporovány doplňky, které nalezneme v Mac App Store. U každé stránky je také možné si zobrazit podrobnější výpis prvků, kterým Safari blokuje přístup k našemu brouzdání. 

I na Macu můžeme oblíbené konverzace připnout navrch v aplikaci Zprávy a možnost vyhledávání byla zdokonalena o kategorizaci výsledků dle fotografií či odkazů. Avatar Memoji nyní můžeme vytvořit přímo na Macu. Skupinové diskuze nabízí stejné novinky, jaké jsou v iOS 14 a iPadOS 14.

MacOS Big Sur bude k dispozici ke stažení na podzim pro MacBooky Air 2013, MacBooky Pro Late 2013, Mac Pro 2013, Mac mini 2014, iMac 2014, MacBook 2015, a iMac Pro 2017 a novější.

watchOS 7: analýza spánku i mytí rukou

Chytré hodinky Apple Watch se s uvedením nového systému watchOS 7 na WWDC 2020 dočkají nových možností. Upravovatelné ciferníky bude možné sdílet s jinými uživateli přes e-mail, zprávy, sociální sítě či jinými způsoby. K dispozici jsou 3 nové ciferníky. Za zmínku stojí zejména Chronograph Pro, který obsahuje i tachymetr měřící rychlost na základě času projetí určité fixní vzdálenosti.

Důležitou novinkou je měření spánku. I malé pohyby rukou detekované při spánku jsou zaznamenány a po probuzení se nám zobrazí analýza našeho spánku. Funkce Wind Down poslouží k tomu, aby hodinky nebo iPhone nastavily určitá pravidla před spaním, a my jsme si tak mohli vytvořit denní rutinu vedoucí k lepšímu spánku.

watchOS 7
Nové ciferníky, detekce pohybů tance nebo analýza spánku, to je watchOS 7. Zdroj: apple.com

Možnou reakcí na aktuální virovou situaci může být představení funkce měření doby mytí rukou. Apple Watch detekují přítomnost zvuku vody a pohyby rukou a podporují uživatele v mytí po dobu alespoň 20 sekund. Aplikace Zdraví na iPhonu upozorní, jak je důležité mýt si ruce dostatečně dlouho a jak to přispívá k našemu celkovému zdraví.

Aplikace Workout umí nově detekovat i několik druhů tanců. Hodinky také dokáží měřit hlasitost zvuků puštěných do sluchátek a pomáhají detekovat případy, kdy je hudba příliš hlasitá a může negativně působit na naše sluchové vnímání. Hlasitost pak samy upraví, pokud byla překročena týdenní hranice vysoké hlasitosti.

WatchOS 7 bude k dispozici ke stažení na podzim pro Apple Watch Series 3 a novější.

Apple silicon: konec Intelu, Apple použije svoje čipy

„Historický den pro Mac“, tak Apple na WWDC 2020 započal informaci o předem spekulovaném rozhodnutí. Do dnešního dne se počítače Apple spoléhaly na integraci procesorů značky Intel. Apple však pokročil ve vývoji svých čipů a bude nově počítače osazovat vlastní procesorovou řadou Apple silicon. Slibuje si od toho snadnější práci vývojářů, kteří mohou čerpat z lepší kompatibility programů v rámci Apple ekosystému.

Již nyní mohou vývojáři své aplikace převést na podporu Apple silicon. Důležitým milníkem je i pohodlná integrace dosavadních iOS a iPadOS aplikací a her pro počítače Mac. Apple vývojářům v začátku pomůže dokumentací, beta verzemi systému macOS Big Sur a programu Xcode 12. První Mac s podporou Apple silicon je chystán na konec tohoto roku. Apple bude i v následujících letech podporovat vývoj systému i pro Macy s procesory Intel.

Apple silicone
Nová procesorová řada Apple silicon bude v nových Macích dostupná od konce tohoto roku. Zdroj: apple.com

iPhonem v budoucnu odemkneme auto

Za zmínku jistě stojí ještě 2 představené novinky. První se týká sluchátek AirPods. Ta budou umět plynule přecházet mezi používanými zařízeními. Pokud sledujete film a zazvoní telefon, sluchátka se přepnou na hovor.

A rozhodně zajímavým postřehem je funkce digitálního klíče k autu. Ten budeme moci nosit ve svém iPhonu nebo Apple Watch. Auto se odemkne po přiložení zařízení a klíče můžeme sdílet mezi další uživatele, s možností omezení funkcí auta. Podpora aut je prozatím velmi omezena, počkejme si však do budoucna.

Jak jsme informovali o blížícím se přenosu?

Co Apple na WWDC 2020 (snad) představí?

Dnes večer si pro nás Apple představil svou úvodní prezentaci novinek pro tento rok. Bude se pravděpodobně jednat především o představení nových verzí softwaru, jmenovitě iOS 14 (možný název je i iPhoneOS 14) pro telefony iPhone, iPadOS 14 pro tablety iPad, macOS 10.16 pro počítače Mac a MacBooky watchOS 7 pro hodinky Apple Watch a tvOS 14 pro Apple TV. Nový hardware nečekáme, ale vyloučena není zmínka o přechodu na vlastní procesory pro počítače Apple. Doposud se společnost spoléhala na firmu Intel.

WWDC je populární konference firmy Apple

Akce s názvem Worldwide Developers Conference, zkráceně WWDC, je vývojářskou konferencí každoročně pořádanou kalifornskou společností Apple. Nejčastěji v průběhu jednoho týdne se mohou zájemci účastnit přednášek, které se věnují vývoji softwaru pro operační systémy iOS, macOS, watchOS nebo tvOS.

Vývojáři z řad veřejnosti si na bloky přednášek mohou koupit vstupenky, které jsou obvykle vyprodané v řádech minut, a přímo na akci pak mají jedinečnou možnost konzultovat své poznatky s vývojáři z Applu.

i iPhone SE 2020 (PREVIEW): Apple představil další prodejní trhák

Apple konference se každoročně koná začátkem června, letos je ale začátek WWDC stanoven na 22. června. Apple si dává na čas, aby stihl zařídit vše potřebné pro online streamování veškerého obsahu. Tento formát je pro něj nový. Dosud streamoval jen úvodní přednášku.

WWDC 2020
Úvodní přednáška WWDC je vždy velmi populární a přes internet ji sledují miliony lidí po celém světě. Zdroj: businessinsider.com.

Tou nejdůležitější a nejsledovanější přednáškou je každoročně vždy ta úvodní. Na ní se v minulosti kromě softwaru představil světu i důležitý hardware. Za zmínku stojí zejména iPhone 3G a iPhone 4, MacBook Air nebo loňský Mac Pro a Apple Pro Display XDR.

Především se ale Apple na WWDC věnuje prezentaci nových verzí operačních systémů iOS pro iPhone, iPadOS pro iPad, macOS pro Mac, watchOS pro Apple Watch a tvOS pro Apple TV.

i Apple představil vylepšený MacBook Pro 2020

WWDC v posledních letech probíhá v Convention Center ve městě San José v Kalifornii. Letošní WWDC 2020 ale bude kvůli pandemii koronaviru probíhat pouze online. Apple se k tomuto kroku rozhodl, spíše než aby tolik žádanou konferenci rušil. Firma to již oznámila oficiálně na svém webu.

Napsali jsme dříve: Na co se na WWDC 2020 můžeme těšit?

Co očekáváme od Apple na WWDC 2020

Mezi nejočekávanější novinky jednoznačně patří operační systémy pro zařízení Apple. Hardwaru se na letošní WWDC 2020 nejspíš nedočkáme, jelikož Apple již představil pro tento rok nový MacBook Pro, MacBook Air, iPhone SE a iPad Pro. Přesto to vypadá, že výčet novinek bude bohatý. Z oblasti softwaru očekáváme prozatím tyto systémy:

 • iOS 14 a iPadOS 14 – nové verze operačního systému pro iPhony a iPady by mohly přinést nové zobrazení všech nainstalovaných aplikací v přehledném seznamu pod sebou, dále aplikaci pro fitness a aplikaci pro rozšířenou realitu. Mluví se o možnosti nastavit si jako výchozí internetový prohlížeč, přehrávač či emailový klient libovolnou aplikaci staženou z AppStore a o drobných vylepšeních ve zprávách či Apple klíčence. Spekuluje se i o možnosti přidání widgetů, novém multitaskingu apod. 
 • macOS 10.16 – operační systém pro počítače Mac nejspíše přinese stejné drobné změny ve zprávách a dalších aplikacích po vzoru iOS 14, více se toho zatím neví.
 • watchOS 7 – hodinky Apple Watch budou schopny zobrazit tachymetr, který určuje rychlost na základě ušlé vzdálenosti, a seskupení prvků na hlavní obrazovce bude možné sdílet s jinými uživateli. Rodiče získají lepší kontrolu nad hodinkami svých dětí, jelikož do ovládacího centra přibude mód spánku či detekce hluku.
 • tvOS 14 – fitness aplikace přijde i na obrazovku televize, nový dětský mód umožní rodičům nastavit Apple TV bezpečně pro používání dětmi a očekáváme i přidání přehledné kontroly času stráveného používáním Apple TV.
WWDC 2020
Na WWDC 2019 Apple vydělil operační systém speciálně pro iPad a nazval jej iPadOS. Zdroj: cultofmac.com.
i Mohlo by vás zajímat

Po roce se většina Apple produktů dočká nových systémů. Jsme zvědavi, jakými funkcemi se cupertinská společnost ve svém softwarovém portfoliu pochlubí. Letos se bude akce konat 22. června a poprvé bude kompletně bezplatně streamována přes internet. Spekulací se vyrojilo hned několik, ale kdo ví, třeba se dočkáme nějakého překvapení.

4,9 796×
iPhone 11 64GB bílá
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13
11 690,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI028b1
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací