Zobrazit katalog

Koronavirus (PŘEHLED)

Článek

Aktualizováno

Česká republika si v počátcích epidemie vedla skvěle. Včas zavedla striktní opatření a zamezila tak nekontrolovatelnému šíření viru. Na začátku léta jsme právem patřili mezi evropské premianty a právě tato zvýhodněná pozice dost možná přispěla k falešnému pocitu, že už se nás koronavirus vůbec netýká. Současná situace nám ale tvrdě dokazuje, že koronavirus nikam nezmizel, právě naopak. Epidemie stále není absolutně pod kontrolou. Vláda v závislosti na aktuální situaci zpřísňuje, nebo naopak uvolňuje zavedená opatření s cílem zamezit komunitnímu šíření koronaviru.

V našem článku jsme pro vás přehledně shrnuli všechny zásadní informace o koronaviru. Dozvíte se, jak rozeznat koronavirus od chřipky. Nezapomněli jsme ani na užitečné tipy, jak zvládnout efektivně práci z domova a jak sobě a svým dětem zpříjemnit čas strávený v karanténě.

Koronavirus

Koronavirus – OBSAH

  1. FAQ – Kontakty a další otázky a odpovědi ke koronaviru
  2. Co je koronavirus?
  3. Koronavirus versus chřipka
  4. Jak přečkat koronavirus
  5. Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory a chronicky nemocné
  6. Jak se koronavirus projevuje?
  7. Koronavirus – jak se proti nakažení chránit? Pomůže respirátor
  8. Tipy, jak se nákaze koronavirem bránit

FAQ – Otázky a odpovědi ke koronaviru

Důležité kontakty: Na koho se obrátit o radu?

15. 3. 2020: Začala fungovat nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212. Dle Ministerstva zdravotnictví číslo slouží pro poskytnutí základních informací o nemoci COVID-19.

Pokud potřebujete poradit ohledně koronaviru, můžete se obrátit na linku 112, na infolinku Státního zdravotního ústavu, případně na linky zdravotních pojišťoven.

Infolinky zdravotních pojišťoven

  • VZP: 925 222 222 
  • VoZP: 844 888 888
  • ČPZP: 810 800 000
  • OZP: 261 105 555
  • ZP ŠKODA: 800 209 000
  • ZPMV: 844 211 211
  • RBP: 800 213 213

Infolinka Státního zdravotního ústavu: V provozu NONSTOP

  • Infolinka Státního zdravotního ústavu: 724 810 106; 725 191 367

Kolik lidí se zatím nakazilo a zemřelo na koronavirus?

Aktuální počty nakažených a zemřelých na koronavirus najdete například na této stránce.

Jak se koronavirus přenáší?

Virus se přenáší kapénkovou infekcí, podobně jako všechny respirační choroby, tj. kýcháním, kašláním či při smrkání, ale podle posledních zjištění vědců také přímým kontaktem. Forma tohoto kontaktu nebyla ale ze strany vědců specifikována. Nejnovější informace potvrzují přenos viru také vzduchem ve formě aerosolu. Tímto způsobem přenosu se zvyšuje riziko bezkontaktní infekce, jelikož přenos viru touto cestou je oproti klasické kapénkové infekci možný i na velké vzdálenosti.

Co dělat, když přijdu do kontaktu s někým, kdo je nakažený koronavirem, nebo mám příznaky?

Jestliže na sobě pozorujete příznaky koronaviru nebo jste přišli s někým nakaženým do styku, v žádném případě se nevydávejte k lékaři. Kontaktovat jej můžete telefonicky, v případě jeho nepřítomnosti zavolejte na lékařskou pohotovost nebo na krajskou hygienickou stanici, kde získáte pokyny k dalšímu postupu. Seznam krajských hygienických stanic najdete zde.

Jak probíhá testování na přítomnost koronaviru u nás?

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu má k dispozici testy, které jednoznačně prokáží, zda je jedinec virem infikován. Virus se tak dá ještě v inkubační době odhalit např. z krve nebo z výtěru dýchacích cest.

Jaká preventivní opatření proti šíření koronaviru jsou praktikována na letištích?

Většina mezinárodních letišť zavedla opatření proti šíření koronaviru. Cestující jsou povinni během celého pobytu v prostorách letiště a následně na palubě letadla nosit ochranu dýchacích cest. Většina letišť je v současné době vybavena termokamerami, výjimkou nejsou namátkové zdravotní prohlídky ani testování. V současné době nabízí také možnost absolvovat PCR test přímo na letišti. Tato služba je zpoplatněná, ale v některých zemích se můžete otestovat i zdarma.

Provoz stravovacích zařízení a obchodů je omezen. Dětské koutky jsou zavřené. Při vstupu do některých zemích je nutné prokázat se negativním PCR testem a vyplnit zdravotní formuláře. Letecké společnosti také omezili služby na palubě letadla. Rozsah omezení se různí. Před koupi letenky je tedy nutné informovat se, jaké služby daná letecká společnost nabízí, a které omezila nebo úplně zrušila.

Jak dlouho přežije koronavirus na různých typech povrchů?

Tato data se velmi různí. Nejčastěji se uvádí, že na skle a kovových površích přežije 2 - 3 dny, na plastech až 5 dní, na dřevě až 4 dny. Koronavirus si můžete přinést domů na botách, nebo na oblečení. Riziko nákazy tímto způsobem je ale relativně nízké. Účinnou ochranou je i v tomto případě důkladná hygiena rukou. Pokud chcete, můžete také obetřít nákup dezinfekcí a vyvětrat použité oblečení.

Kdy bude vakcína proti koronaviru?

Vývoji vakcíny proti koronaviru se věnuje řada veřejných i soukromých institucí. Nadějné zprávy přichází zejména z Británie, USA a z Izraele, kde se již přistupuje k testování vakcíny. Nicméně celý proces je jak organizačně, tak i legislativně velmi náročný. Ačkoliv se původně hovořilo o 18 měsících, izraelští vědci z Galilejského výzkumného ústavu věří, že vakcína bude dostupná o několik měsíců dříve.

Co je koronavirus?

Lidský RNA koronavirus SARS-CoV-2 (jedná se o sedmý známý koronavirus) byl poprvé pozorován na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Podle sekvenční analýzy je příbuzný s virem SarS-CoV, který způsobuje nemoc známou jako SARS.

Navzdory podobnostem s jinými koronaviry se z genetického hlediska jedná o dosud neznámý virus. V této chvíli je již jasné, že úmrtnost v případě nakažení tímto virem je výrazně nižší než v případě zmíněné nemoci SARS. Konkrétní čísla lze sledovat na této stránce, kde autoři uvádí přesné počty nakažených, úmrtí a také místa výskytu viru. Na koronavirus však zatím stále neexistuje vakcína, a pokud by se ji podařilo v rychlosti vyvinout, i tak bude potřeba řada měsíců na testování.

i Koronavirus: fakta versus mýty
Zdroj: mzcr.cz
  • Poštovní zásilky z Číny a dalších zasažených oblastí virus nešíří
  • Roušky jsou účinným prostředkem v boji proti koronaviru
  • Nosní kapky nefungují proti nákaze
  • Antibiotika proti virům nezabírají, jsou určena na bakteriální onemocnění
  • Chlór nepijte a nemyjte se s ním, chlórové přípravky jsou účinné na dezinfekci povrchů
  • Kouření před možnou nákazou nechrání
  • Pití alkoholu není prevencí, alkoholové přípravky jsou účinnou dezinfekcí povrchů a rukou
  • Česnek nechrání před nákazou. Může sloužit pouze jako přírodní podpora imunity

Koronavirus versus chřipka

„Koronavirus je jen lehčí chřipka“. Toto tvrzení jsme od počátku pandemie slyšeli snad tisíckrát, a to nejen z úst zapřísáhlých popíračů pandemie, ale také z úst některých významných státníků a odborníků. Pravda je ale taková, že toho o koronaviru víme pořád dost málo, abychom něco takového mohli s čistým svědomím vypouštět do světa.

Oprosťme se tedy od subjektivních názorů a konspiračních teorií a zaměřme se jen na fakta. Do této chvíle jsme měli „jen“ co do činění se samotným koronavirem. Blíží se ale období, kdy budeme souběžně bojovat s dalšími respiračními onemocnění a v zimě nás čeká dosud nejtěžší zatěžkávací zkouška – souběh koronaviru a chřipky.

Jak poznat, zda mám koronavirus a ne chřipku

Covid-19 i chřipka patří do kategorie nakažlivých respiračních onemocnění. Způsobují je ale dva různé viry. V případě Covid-19 je to nový typ koronaviru SARS-Cov-2, chřipku způsobují chřipkové viry, které se dále dělí na chřipkové viry typu A, B a C. Koronavirus i chřipka mají velmi podobné symptomy. Je tedy velmi těžké rozlišit obě onemocnění jen na základě fyzických symptomů. Nicméně určité rozdílnosti existují. Nejprve si ale shrneme, co mají společného:

Podobné projevy

  • Vysoká horečka a zimnice
  • Suchý kašel
  • Dušnost
  • Únava
  • Bolest v krku
  • Bolest svalů a celého těla
  • Bolest hlavy
  • Rýma nebo ucpaný nos
  • Méně časté je zvracení a průjem (častější u dětí)

Rozdíly

  • Koronavirus se u mnohých jedinců projevil také náhlou ztrátou čichu a chuti
  • Chřipka se na rozdíl od koronaviru vyskytuje pouze sezóně. Chřipková sezóna začíná v prosinci a obvykle vrcholí v únoru
  • Inkubační doba koronaviru je delší než u chřipky. První symptomy se obvykle projeví 5. den po nákaze. V některých případech se symptomy projeví už 2. den, ale také až za 14 dní. První příznaky chřipky se projeví obvykle 1 – 4 dny od nakažení
  • Nakažený koronavirem je infekční pravděpodobně delší dobu než pacient, který má chřipku (stále probíhají vědecké studie na toto téma). U obou onemocnění je člověk nakažlivý nejméně jeden den před projevením prvních příznaků
  • Koronavirus se v určitých skupinách obyvatelstva šíří rychleji než chřipka. Má také vyšší podíl takzvaných superšiřitelů, což také přispívá k rychlejšímu šíření
  • Koronavirus představuje pro zdravé děti předškolního věku menší riziko než chřipka
  • Na koronavirus zatím neexistuje běžně dostupný lék ani vakcína. Léčba koronaviru je symptomatická. Vybraným pacientům v středně těžkém nebo těžkém stavu je podáváno antivirotikum Remdesivir

Jak postupovat, pokud se u vás objevily příznaky koronaviru v období sezónních onemocnění a chřipky

Postup se výrazně neliší od současných doporučení:
  • Izolujte se od ostatních
  • Nechoďte k lékaři osobně. Kontaktujte linku 1212, kde se s vámi domluví na dalším postupu, případně kontaktujte telefonicky svého obvodního lékaře
  • V žádném případě nechoďte do čekárny urgentního příjmu. Pro pacienty s koronavirem by měli mít nemocnice vyhrazeny karanténní místnosti
i Nové testy
Počátkem září představila Univerzita Karlova a spolupracující firmy nové sady testů pro společnou diagnostiku Covid-19 a chřipky. Cena tohoto testu nepřekročí cenu současných PCR testů tedy 1700 Kč. Vyhodnocení testů bude ale dvakrát rychlejší. Odborníci si od tohoto testu slibují jednodušší a rychlejší diagnostiku.

Jak přečkat koronavirus

Zavření škol, povinná karanténa, nutnost home-office, zrušení sportovních a kulturních akcí a v neposlední řadě i strach z nákazy. Všechny tyto aspekty nás nutí trávit doma více času, než jsme byli zvyklí. Nemusíte však věšet hlavu, v dnešní době se i tyto situace dají velmi dobře zvládnout. Spoustu věcí totiž můžete pohodlně zařídit bez nutnosti opuštění domova, a to i na našem e-shopu. A pokud díky tomu získáte čas navíc, je mnoho způsobů, jak jej smysluplně a zábavně využít i v izolaci. Sepsali jsme pro vás pár tipů, které se v „době koronavirové“ budou zaručeně hodit:

Jak pracovat z domu?

Home-office je pro někoho splněným snem, pro jiného noční můrou. Základem pro efektivní práci je dobré plánování a pokud možno i klidné a ergonomické pracovní prostředí. Stanovte si předem dobu, po kterou se budete práci věnovat, a skutečně ji dodržujte. Nenechte se během ní rušit neumytými okny, nepouštějte si k práci televizi a stejně jako v kanceláři si vyhraďte pravidelné pauzy na oběd, kávu a protáhnutí.

Pokud vás nutnost práce z domova zastihla nepřipravené a nemáte potřebné vybavení, nezoufejte. Notebooky, monitory i další techniku si můžete krátkodobě pronajmout nebo zakoupit s výhodným financováním, takže jejich pořízení váš rodinný rozpočet nezruinuje. Přečtěte si, jak okamžitě a levně získat vybavení na práci z domova.

Jak řešit vzdělávání dětí

Výuka byla vzhledem k situaci zcela přerušena, je tedy více než vhodné s dětmi učivo průběžně procházet, aby úplně nevypadly z režimu. S dětmi můžete kromě učebnic využít nejrůznější naučné hračky a pracovní sešity. Na webech typu Pinterest pak seženete pracovní listy k vytisknutí, a to takřka k jakémukoliv tématu, i spoustu tipů a nápadů pro domácí vzdělávání.

K výuce můžete využít i moderní techniku. Na tablet či chytrý telefon existuje obrovské množství vzdělávacích aplikací pro děti a studenty všech věkových kategorií. Řada škol řeší výuku na dálku, ubezpečte se tedy, že tablet či notebook, který bude váš student využívat, je v dobré kondici.

Jak zabavit děti

Zabavit děti, zejména ty mladší, bývá problém i za normální situace, natož když musíte být doma, nebo dokonce z domova pracovat. Univerzální návod bohužel neexistuje, vycházet byste měli z věku a zájmů dítěte. Pokud pracujete na home-office, na nějakou dobu by mohlo pomoci dítě mladšího věku zapojit do práce. Dejte mu papíry, pastelky, omalovánky, půjčte mu razítko, posaďte jej vedle sebe a uvidíte, že mu role asistenta přijde důležitá a zábavná. Se staršími dětmi je dobré se domluvit, že alespoň část doby, kdy musíte pracovat, budou trávit samostudiem.

Vyzkoušet můžete i osvědčené hračky, které milují snad všechny děti. Mezi nimi vede Lego, které děti zaručeně zabaví na dlouhé hodiny. Odpoledne a večery můžete trávit hraním společenských her, u nichž se nejen zabavíte, ale i pobavíte a posílíte rodinné vztahy. Děti baví i kreativní činnosti a nemusíte se omezovat jenom na papír a pastelky. Holčičky ocení například navlékání korálků, u kluků budou mít úspěch vědecké hračky. Pokud je to možné, nevyřazujte pravidelný pobyt venku. Vyhýbejte se však větší koncentraci lidí a místo na hřiště jděte raději do lesa.

Jak si zajistit pohyb bez nutnosti jít ven

Nechce se vám vůbec vycházet, nebo dokonce kvůli karanténě nemůžete? Nevíte, jak cvičit, když zavřeli posilovny? Ani to naštěstí není nepřekonatelný problém. Pokud máte doma místo, můžete si pořídit domácí posilovnu, běžecký pás či cyklistický trenažér. Udržet se v kondici vám mohou pomoci i méně nákladné a skladnější pomůcky, jako je například overball, činky či balanční podložky. A pokud se vám nechce investovat do sportovních potřeb, prohledejte YouTube. Najdete tam spoustu videí na domácí cvičení zdarma, a to od jógy přes posilování až po kardio.

Jak si zajistit potraviny bez návštěvy obchodu

Pokud se vám nechce na nákup nebo na něj kvůli karanténě ani nemůžete, využijte nabídky internetových obchodů. Pomocí dovážkové služby můžete nakoupit všechno od masa přes zeleninu a ovoce až po drogerii. Vhod určitě přijdou i alternativní potraviny, které pořídíte i u nás. Jen tak se nezkazí, zasytí a dodají potřebné živiny i vitamíny. A pokud jste se nečekaně nabyté volno rozhodli věnovat hubnutí či zlepšování fyzičky, můžete do jídelníčku zařadit i oblíbené proteinové přípravky, tyčinky, kaše a palačinky.

Nezapomínejte na domácí mazlíčky

Pokud jste v dobrovolné či nařízené karanténě, určitě řešíte, jak obstarat své domácí mazlíčky. Krmiva pro psy i kočky můžete naštěstí nakoupit i u nás, pro lidi v karanténě tak největším problémem zůstává venčení psů. Pražská hygienická stanice v předešlých dnech uvedla, že pokud majitel nemá nikoho, kdo by mohl psa vyvenčit, karanténu porušit může. Venčení by však mělo být rychlé a páníček by se při něm měl stranit ostatních lidí (to znamená, že by se k nim neměl přiblížit na méně než 1,5 metru). A aby se váš čtyřnohý parťák doma tolik nenudil, můžete mu dny ozvláštnit některou ze zábavných hraček pro psy.

Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory a chronicky nemocné

Zásadním problémem SARS-CoV-2 je rychlost jeho šíření. Virus má inkubační dobu 2 až 14 dnů, nakažený pacient je přitom infekční po celou dobu. V tom tkví i podstatné riziko: pacient může být nakažený, ale zatím se u něj příznaky neprojevily, přesto je infekční. I z tohoto důvodu jsou opatření na letištích, jež před několika lety pomohla zastavit šíření nemoci SARS, velmi problematická a odhalí jen zlomek případů. 

Virus se přenáší klasickým způsobem jako chřipka a další choroby, tedy ve formě kapénkové infekce. National Health Commission (NHC) dne 28. ledna 2020 uvedla, že virus se může šířit také přímým kontaktem. Formu tohoto kontaktu ovšem nespecifikovala. Zároveň také uvedla, že v případném ohrožení jsou všechny věkové skupiny obyvatel. Nejzávažnější průběh nemoci je však u seniorů a také lidí, kteří již nějakou nemocí trpí.

Koronavirus - porovnání
Koronavirus je velmi malý, například výrazně menší než smogové částice. Zdroj: Nanospace.cz.
i Je důvod se bát?
Ačkoliv se vir šíří poměrně rychle, aktuální čísla vypovídají, že úmrtnost v jeho důsledku není příliš vysoká. Případné onemocnění má průběh podobný jako chřipka a pro neoslabené jedince není bezprostředně ohrožující. Rizikem je především pro seniory a chronicky nemocné. Panika není na místě. Hlavní zásadou je pečlivá hygiena rukou.

Jak se koronavirus projevuje?

Příznaky onemocnění lze snadno zaměnit za běžnou chřipku. Jsou to:

  • zvýšená teplota,
  • kašel,
  • zhoršené dýchání (dušnost),
  • únava,
  • později se může objevit i průjem.

Za rizikový faktor pro nákazu koronavirem je považována cesta do postižených oblastí a provozování rizikových aktivit ( např. návštěvy barů, hromadných akcí v uzavřených prostorech bez ochrany dýchacích cest, nedodržování základních hygienických pravidel atd.).

Koronavirus - kontrola
Příznaky koronaviru. Zdroj: Informační letáček MMČR – „Informace pro občany o koronaviru“

Koronavirus – jak se proti nakažení chránit? Pomůže respirátor

Už v počátcích epidemie prozíraví jedinci prakticky vykoupili veškeré zásoby roušek. A to i přesto, že chirurgické jednorázové roušky nebo i látkové ústenky sami o sobě nechrání proti viru. Hygienici a také Světová zdravotnická organizace doporučovali nošení ústenek jen pro nemocné jedince. V tomto případě totiž i obyčejná bavlněná ústenka účinně zabraňuje šíření viru. Co když je ale člověk nemocný a neví o tom? Češi nemuseli polemizovat nad tím, zda nošení roušek má, nebo nemá smysl dlouho. Vláda velmi rychle zavedla povinné nošení roušek pro všechny. Nedostatek roušek a ústenek vyřešily šikovné švadlenky a čas ukazuje, že jejich plošné nošení opravdu smysl má.

Koronavirus - roušky
Roušky vniknutí viru do organismu nezabrání. Jsou spíše určeny pro již nakažené pacienty, aby nemoc dále nešířili. Zdroj: Nanospace.cz.

Respirátory před viry ochrání. Proto jsou určeny zejména pro všechny osoby, které pracují v první linii tedy zdravotníky, hasiče, policisty a také osoby s velmi oslabenou imunitou (chronické a onkologické nemoci). Respirátor poznáte na první pohled. Jeho konstrukce je odlišná, musí totiž pevně obemknout spodní část obličeje. Zároveň je nutná jejich zdravotnická certifikace, respirátory musí odpovídat velmi náročným normám. Respirátory mají navíc velmi výkonné filtry, které dokáží zachytit jemné prachové částice, ale i aerosol (tedy např. ony kapénky, které se rozletí vzduchem, když například kýchneme nebo zakašleme). Aby byla účinnost respirátoru zachována, je nutné filtr pravidelně měnit.

Podle stupně ochrany je možné respirátory rozdělit do tří kategorií:

  • FFP1 – Zachytí 80 až 90 % prachových a aerosolových částic, pro použití ve zdravotnictví tedy není příliš vhodný.
  • FFP2 – Má účinnost kolem 95 % a poradí si i se slabšími toxickými látkami.
  • FFP3 – Účinnost kolem 99 %, zachytí i viry, spóry a bakterie, je tedy i jedinou kategorií respirátorů, které si poradí s novým koronavirem.

Významnou pomocí je i použití nanovláken, která jsou schopna zachytit >99,997 % / 0,025 µm částeček včetně virů, a tvoří tak další bariéru. Tuto technologii – v podobě textilie Respilon – využívají například respirátory od společnosti Nanospace. 

    Koronavirus - respirátory
    Respirátory nabízí lepší filtraci a jejich hlavní výhodou je, že pevně obemknou celou dolní část obličeje. Zdroj: Nanospace.cz.

    Je však třeba poukázat na to, že respirátor jako takový není samospasitelný. Dokonalou ochranu totiž nabídne až obličejová maska, případně ochranný oděv, protože některé viry se dokáží šířit i přes další sliznice, zejm. tu oční. Problematický též může být vous nebo jen několikadenní strniště. To totiž jakoukoliv ochranu, byť za pomoci dokonale funkčního respirátoru, snižuje na prakticky nulovou úroveň.

    Tipy, jak se nákaze koronavirem bránit

    I v případě koronaviru platí v podstatě stejná pravidla, která hygienici každoročně doporučují v období chřipkových epidemií:

    • Vyhýbejte se místům s větší koncentrací osob a také lidem, kteří jsou nemocní
    • Jste-li v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi, používejte desinfekci. Desinfikovat je vhodné i klávesnici počítače nebo myš
    • Dodržujte základní pravidla hygieny – důsledně si umývejte ruce a nesahejte si na obličej
    • Při kýchání a kašlání používejte kapesníky, pokud nemáte, ústa si zakryjte raději paží/rukávem než rukou

    Posilujte svou imunitu!

    Základem dobré imunity je zdravý životní styl, to asi všichni víme. Jak ji ale posílit co nejrychleji? Mezi oblíbené a účinné bylinky patří rakytník a echinacea, na imunitu skvěle působí i plody kustovnice čínské či ženšen. Pokud si tedy pořídíte přípravky s těmito ingrediencemi, rozhodně nešlápnete vedle. Průběžně byste měli doplňovat i vitamíny, nejlépe v přirozené podobě ve formě ovoce a zeleniny, ale účinné jsou samozřejmě i doplňky stravy v podobě vitamínů a minerálů. Pro správné fungování imunity jsou důležité zejména vitamíny A, B, C a D. Imunitu naopak oslabuje stres a nedostatek odpočinku.

    Jak posilovat imunitu:

    • Mytí rukou – je základním hygienickým opatřením nejenom při posilování imunity, ale v boji proti koronaviru a dalším infekčním nemocem. Správné mytí rukou by mělo trvat minimálně 40 vteřin, použít můžete jakékoliv mýdlo. Ruce je třeba si mýt nejen po použití toalety, ale po každém příchodu z venku, před jídlem a po jídle.
    • Dostatek spánku – je vědecky dokázáno, že lidé, kteří si dopřávají kvalitní spánek, mají silnější imunitu. Spát byste měli minimálně 7 hodin, před spaním je vhodné nejíst, nekouřit, nepít kávu a vyvarovat se alkoholu.
    • Vyvážená strava – fungování imunitního systému ovlivňují i stravovací návyky. Vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce a minerály se projevuje na fungování střev, která jsou základním kamenem imunitního systému. Jejich správnou činnost můžete podpořit i užíváním probiotik.
    • Pohyb – pokud je to možné, nezanedbávejte ani v době koronaviru pravidelný pohyb. Kromě domácího cvičení vám nejen s fungováním imunity pomohou i procházky svižnějším tempem či běh. Nejlepší je vyrazit do přírody, kde nehrozí blízký kontakt s jinými lidmi.
    • Otužování – s otužováním můžete bez obav začít v jakémkoliv věku. Pro začátek postačí studená ranní sprcha po dobu 30 vteřin, venkovní pohyb a spaní v chladné místnosti. Pokud se však necítíte dobře a máte podezření na jakékoliv onemocnění, otužování na čas vynechejte.

    Pokud vás téma imunity a její posilování zajímá a chtěli byste se dozvědět na toto téma podrobnější informace, doporučujeme náš článek Jak posílit imunitu (TIPY A TRIKY).

    i Mohlo by vás zajímat

    COVID-19: Vládní opatření proti šíření (Leden 2021)

    Omezení volného pohybu

    Od 27. prosince se zakazuje noční vycházení od 21:00 - 04:59.

    Ve veřejných místech a prostranstvích je dovoleno shlukovat se v maximálním počtu 2 osob. Toto pravidlo neplatí pro členy jedné domácnosti, osoby vykonávající společně podnikatelskou činnost atd.

    Při návratu z rizikových zemích stále platí, že se musí navrátilec prokázat negativním testem na COVID-19, který byl odebrán nejdéle 4 dny před návratem. Pokud se testem neprokáže, musí absolvovat 10 denní karanténu (platnost od 1. září 2020), nebo test absolvovat na českém území do 72 hodin od návratu. Aktuální informace můžete sledovat zde.

    Nošení roušek na veřejnosti

    S platností od 22. října do odvolání je povinné nosit ochranu dýchacích cest (roušky, respirátory, šátky, ústenky, šály a jiné prostředky, které brání šíření kapének):

    • ve všech vnitřních prostorách
    • v prostředcích hromadné dopravy
    • na zastávkách hromadné dopravy
    • v motorových vozidlech, která nepřeváží členy jedné domácnosti
    • na veřejných venkovních prostranstvích, kde se nacházejí lidé v menších rozestupech než 2 metry a nejsou členy jedné domácnosti

    Výjimku mají: děti do 2 let, děti a pedagogičtí pracovníci v mateřské škole a osoby o ně pečující, žáci, studenti a pedagogičtí pracovníci ve škole zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona, řidiči MHD, osoby s poruchou intelektu, osoby pracující v horkých provozech, osoby, které pracují na jednom místě a udržují rozestup minimálně dva metry, osoby při provádění autorského díla (herci, muzikanti atd.), moderátoři a redaktoři, plavčíci a trenéři. Přesný výčet a popis všech výjimek najdete zde.

    Omezení konání hromadných akcí

    S platností od 27. prosince jsou povoleny vnitřní akce do počtu 2 osob a akce ve venkovních prostorách do maximálního počtu 50 osob (s výjimkou členů jedné domácnosti). Přesnou definici podmínek konání hromadných akcí a výjimky najdete na těchto stránkách.

    Opatření ve stravovacích zařízeních

    S platností od 27. prosince musí provozovatelé restaurací, barů a klubů opět zavřít provozovny. Po celý den nesmějí přes výdejní okénko prodávat alkohol. Výdejní okénka mohou být otevřená do 21:00.

      Maloobchodní prodej a oblast poskytování služeb

      Obchody a služby zůstávají od 27. prosince opět uzavřené, s výjimkou prodeje základních potřeb. 

      Omezení provozu nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 m2. Platí tato pravidla:

      • Provozovatel určí alespoň jednu osobu, která bude dohlížet na dodržování nařízení
      • Musí být dodržovány minimální rozestupy
      • Provozovatel vyvěsí pokyny o dodržování nařízení na viditelném místě. Informuje zákazníky formou informačních tabulí, obrazovek nebo rozhlasem apod.
      • Je nutné zamezit shlukování zákazníků, zejména v místech, kde lze tato situace předpokládat tzn. vstupy, podzemní garáže, prostor před výtahy atd.
      • V areálu jsou u každého vstupu k dispozici dezinfekční prostředky na ruce
      • Je zajištěn režimový úklid všech prostor a zvýšená dezinfekce ploch
      • Provozovatel musí zajistit dostatek odpadkových košů, kam mohou zákazníci i zaměstnanci odložit použité ochranné pomůcky

      Opatření ve školách

      Děti půjdou naposledy do školy 18. 12. Původně měly začít vánoční prázdniny až 23. 12. Po novém roce zůstanou otevřené pouze mateřské školy a 1. a 2. ročníky prvního stupně základních škol. 

        Podrobné informace najdete na těchto stránkách.

        Napsali jsme dříve

        Starší aktualizace

        Aktualizace 21. 5. 2020: Evropské státy začínají otevírat své hranice

        V České republice došlo k mírnému nárůstu počtu nově nakažených. Není ale důvod k obavám, denní nárůst má na svědomí lokální ohnisko nákazy v karvinských dolech. Druhá fáze uvolňování, která proběhla 11. května, se na denních nárůstech nakažených zatím neprojevila. K dnešnímu dni je v Česku evidováno 8725 pozitivních případů COVID-19, z toho je aktivních 2585 případů. 304 osob onemocnění podlehlo.

        V neděli 17. května skončil v České republice nouzový stav. Všechna stávající opatření, která byla přijata podle krizového zákona, jsou ale i nadále v platnosti. K jejich uvolnění dojde až 25. května. S koncem nouzového stavu se tedy pro běžného občana zatím nic výrazného nezměnilo. Roušky jsou stále povinné venku i v uzavřených prostorách jako jsou obchody, úřady, MHD atd. Od úterý 19. května už nemusí nosit roušky osoby, které pracují v provozech, kde jsou vystaveni horku a roušky už nejsou povinné ani v kancelářích, pokud jsou od sebe spolupracovníci vzdáleni alespoň 2 metry. Povinnost nošení roušky venku skončí 25. května. V tento den dojde také k 3. a poslední fázi uvolňování opatření.

        Návrat k normálu máme tedy zase o něco blíž. Pokazit by nám ho mohl jen nenadálý denní nárůst nakažených v populaci. Pokud se jedná o známá ohniska, není důvod měnit plán uvolňování opatření. V momentě, kdy by se vir začal opět šířit nekontrolovatelně v populaci a denní nárůst by dosáhl 400 nakažených, vláda by opět přistoupila k zavádění opatření.

        V současné době se ale situace u nás i v Evropě vyvíjí pozitivně. Některé evropské země už otevřely své hranice. Letní dovolená v zahraničí začíná mít reálné obrysy. Aktuálně si osoba, která přijíždí ze zahraničí, může vybrat, zda absolvuje dvoutýdenní karanténu, nebo se prokáže negativním PCR testem. PCR testy pro samoplátce stály od 1800 – 3000 Kč. Ministerstvo zdravotnictví nově stanovilo jejich maximální cenu na 1674 Kč. I tato částka je ale pro několikačlennou rodinu velmi vysoká. Otázkou také zůstává, zda má povinná karanténa a testování smysl při cestě do států, kde je riziko nákazy stejné nebo menší než v Česku.

        Kdy se otevřou hranice?

        • Rakousko otevřené od 17. května
        • Slovensko – o otevření hranic s Českem rozhodne česká a slovenská vláda v polovině června
        • Chorvatsko otevřené už od 9. května. Stačí se prokázat rezervací ubytování. Pro vstup na chorvatské území není nutné prokázat se negativním PCR testem ani není nutná karanténa. Tato pravidla stále platí po návratu zpět do ČR
        • Řecko – zahraničním turistům se hranice otevřou pravděpodobně 1. července
        • Itálie – otevře své hranice pro občany EU, Švýcarska a Monaka od 3. června bez nutnosti absolvovat dvoutýdenní karanténu
        • Španělsko – nejdříve v červenci
        • Turecko – nejdříve v červenci
        • Egypt – uzavřen. V červnu povolí domácí turistiku a následně otevře hranice i pro zahraniční turisty
        • Německo – zatím uzavřeno, otevřít by se mělo v polovině června
        • Bulharsko – uzavřeno. Zatím jedná o otevření hranic se sousedními státy

        Aktualizace 13. 5. 2020: Proběhla druhá fáze uvolňování vládních opatření

        Už 12 dní je denní nárůst počtu nakažených pod 100. K dnešnímu dni v České republice přibylo 42 pozitivních případů. Celkově evidujeme 8 240 nakažených COVID-19. Úspěšně se vyléčilo více jak polovina z nich, přesně 5 043. 288 pacientů s koronavirovou nákazou zemřelo.

        Od potvrzení prvního pozitivního případu uběhlo už více jak dva měsíce. Naše životy se velmi pozvolna navracejí do normálu. V pondělí 11. května proběhla druhá fáze uvolňování vládních opatření.

        Co se změnilo?

        • Jsou povoleny akce do 100 osob – divadelní, sportovní, kulturní, náboženské, taneční, tradiční a jiné společenské akce, v tomto počtu se mohou konat také svatby a bohoslužby
        • Otevřela se nákupní centra – všechny provozovny nad 2500 metrů čtverečních s výjimkou stravovacích služeb
        • Oblečení a obuv – platí nová pravidla o zkoušení oblečení a obuvi. Oděvy a obuv si můžeme vyzkoušet, pokud si předem vydezinfikujeme ruce. Oděvy, které zákazník vrátil v rámci reklamace, se musí po dobu 24 hodin skladovat zvlášť od ostatního zboží. Po uplynutí této lhůty se může oděv znovu nabídnout zákazníkům
        • Restaurace mohou otevřít své zahrádky a prodávat přes výdejní okénka
        • Otevřela kadeřnictví, holičství, pedikúry, manikúry, solária, masérské, regenerační a rekondiční služby
        • Otevřela se muzea a galerie
        • Přístupné jsou také venkovní prostory skanzenů, hradů a zámků
        • Jsou povoleny venkovní tréninky profesionálních i amatérských sportovců na venkovních i vnitřních sportovištích (s účastí max. 100 osob)
        • Do škol se vrátili maturanti, žáci 9. tříd základních škol, všichni studenti vysokých škol, žáci uměleckých a jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky, studenti jednoletých jazykových kurzů s denní výukou, otevřeli se také školská zařízení při dětských domovech a střediska volného času (max. 15 studentů ve skupině)
        • Otevřela se nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi v terénní formě
        • Uvolnila se mezinárodní vlaková, autobusová a letecká doprava. Více informací najdete na této stránce.

        Další fáze rozvolňování opatření proběhne 25. května. V tento den bude také zrušena povinnost nosit venku roušku. Roušky budou i nadále povinné v uzavřených prostorách, v MHD apod. Lidé také i nadále budou muset mezi sebou udržovat rozestupy.

        Aktualizace 6. 5. 2020: Výsledky celostátní studie kolektivní imunity

        Česká republika aktuálně hlásí 7899 nakažených COVID-19. Skvělou zprávou je, že už se vyléčila více jak polovina pacientů, přesně 4017 osob. K dnešnímu dni také evidujeme 258 pacientů, kteří onemocnění podlehli.

        Vypadá to nadějně. Nicméně na návrat do normálu si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Měsíc květen bude ve znamení rozvolňování striktních opatření. 17. května skončí nouzový stav a k 25. květnu se otevřou poslední provozovny, restaurace a hotely.

        Květen tedy bude velmi zásadní měsíc, během kterého se ukáže, jak moc se uvolněná opatření projeví na nárůstu počtu nakažených. Epidemiologové budou situaci sledovat a vyhodnocovat. Zdraví je na prvním místě, ale několika měsíční státní karanténa se velmi negativně podepsala na české ekonomice. Proto se jako nástroj boje proti koronaviru používá chytrá karanténa, která umožňuje řešit ohniska nákazy lokálně a nebude tedy nutné přistupovat k plošným opatřením, která jsme museli dodržovat v počátku epidemie.

        Dalším velmi důležitým krokem v boji proti koronaviru byla celostátní studie kolektivní imunity. Díky této studii získali epidemiologové důležitá data, která jim odhalila, jak jsem na tom s takzvanou „stádní“ imunitou. Dále se epidemiologové dozvěděli zásadní údaj o počtu bezpříznakových nakažených.

        Výsledky studie stádní imunity nepřekvapily. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula již dříve předpovídal, že se promořenost bude pohybovat v jednotkách procent. Studie jeho slova potvrdila. Česká populace je promořená velmi málo, jen asi 3 % Čechů se setkalo s novým typem koronaviru. Ukázalo se ale také, že asi 27 až 38 % lidí nákazu prodělalo naprosto bez příznaků. To znamená, že reálně se koronavirem mohlo nakazit až 20 000 lidí.

        Výsledky studie jsou důležitou sondou, díky které se můžeme lépe připravit na případné další vlny epidemie. Vědci předpokládají, že v září přijde druhá a pravděpodobně horší vlna, proto bude nezbytně nutné ochránit hlavně nejohroženější skupiny obyvatel.

        Aktualizace 29. 4. 2020: Nouzový stav bude platit až do 17. května

        Aktuálně je v České republice 7 563 pozitivně testovaných. Výrazně se zvyšuje počet vyléčených osob, k dnešnímu dni je jich už 3096. Onemocnění podlehlo 227 pacientů.

        V úterý 28. dubna byl prodloužen nouzový stav. Nouzový stav byl schválen původně do 30. dubna. Vláda ale včera požádala sněmovnu o jeho další prodloužení. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček chtěl, aby nouzový stav trval až do 25. května. Hlavním argumentem pro prodloužení nouzového stavu je jednodušší nákup a distribuce zdravotnických pomůcek a materiálů.

        Premiér Andrej Babiš nouzový stav prodlužovat nechtěl, nicméně minulý týden ve čtvrtek zrušil Městský soud v Praze některá opatření jako nezákonné. Opatření se měla přijmout podle krizového zákona. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyslovil obavy, že pokud by došlo k nárazovému uvolňování dosavadních opatření, mohla by Českou republiku zasáhnout druhá vlna epidemie.

        Opozice s prodloužením nesouhlasila. Požadovala, aby vláda jasně odůvodnila, proč je nutné nouzový stav znovu prodlužovat. Například předseda ODS Petr Fiala chtěl prosadit návrh, že by se nouzový stav prodloužil jen o týden a po týdnu by vláda musela o prodloužení opět požádat. Ve sněmovně padl také návrh poslaneckého klubu STAN na prodloužení o 10 dní. Po několika hodinovém jednání nakonec prošel návrh komunistů, kteří navrhli prodloužení do 17. května. Opozice s výsledkem jednání nebyla spokojená, protože vláda odmítla zodpovědět dotazy poslanců.

        25. května má podle vládního harmonogramu skončit platnost většiny omezení. Ministr Adam Vojtěch vysvětloval, že uvolňování opatření musí být postupné, aby měli odborníci čas analyzovat, jaký vliv má rozvolňování opatření na nárůst počtu nemocných.

        Nespokojenost s postupem vlády nevyjádřila jen opozice, ale také hnutí Milion chvilek pro demokracii. Dnes se sešly stovky lidí na Letné. Protest se konal formou „procházky“, která je povolená. Lidé dodržovali dvoumetrové rozestupy. Většina účastníků přišla se svými rodinnými příslušníky a měla s sebou doma vyrobené transparenty.

        Aktualizace 26. 4. 2020: Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu

        Dnes je v České republice přesně 7387 nakažených. 2545 osob se úspěšně vyléčilo a 220 pacientů nemoci podlehlo.

        Ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že vláda ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé se venku mohou nově sdružovat v počtu 10 osob a od pátku můžeme také znovu cestovat do zahraničí. Uvolňování vládních nařízení se uspíšilo o dva týdny. Od pondělí mohou například otevřít obchody do 2500 metrů čtverečních, autoškoly, posilovny a fitness centra a také zoologické, botanické a dendrologické zahrady bez vnitřních pavilonů.

        Byla to pravděpodobně reakce na čtvrteční rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví jako nezákonná. Vláda má čas do zítřka 27. dubna, aby opatření přijala podle krizového zákona. I na základě rozhodnutí soudu se vláda shodla, že požádá o prodloužení nouzového stavu, a to i přesto, že premiér Andrej Babiš několikrát uvedl, že si prodloužení nouzového stavu nepřeje.

        V pátek 24. dubna kabinet schválil návrh ministerstva zdravotnictví. Na jeho základě požádá vláda sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Nouzový stav aktuálně platí do 30. dubna. Nově chce vláda požádat o prodloužení do 25. května. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček apeloval na vládu, aby návrh schválila, aby bylo možné zachovat restriktivní opatření, která byla přijata kvůli epidemii COVID-19. Podle vlády nouzový stav umožní uvolňovat přísná opatření postupně, aby se udržel současný pozitivní vývoj epidemie koronaviru.

        O prodloužení nouzového stavu se bude pravděpodobně jednat 28. dubna.

        Nicméně opozice s prodloužením nouzového stavu za současných podmínek nesouhlasí. Chce slyšet jasné argumenty pro jeho prodloužení, vysvětlení a očekává, že vláda předloží řádně připravený plán. Pokud se tak stane je ochotna odsouhlasit prodloužení o jeden až dva týdny. Pokud vláda nepředloží rozumné argumenty, je velmi pravděpodobné že návrh sněmovnou neprojde.

        Aktualizace 23. 4. 2020: Vláda zrychluje uvolňování přísných opatření

        Dnes poprvé počet uzdravených výrazně převýšil počet nově nakažených osob. Od půlnoci do dnešního večera evidujeme pouze 6 nových případů pozitivně testovaných. Naproti tomu přibylo 163 uzdravených lidí. Od počátku epidemie koronaviru evidujeme 7138 pozitivních případu COVID-19. Z toho 210 osob zemřelo a 2158 se úspěšně vyléčilo.

        Černé scénáře, že se uvolněná atmosféra z Velikonoc negativně podepíše na nárůstu počtu nemocných, se nepotvrdily. Klesající trend pokračuje i nadále. Ještě v polovině března tehdejší šéf Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula varoval, že na konci března bude 8500 nakažených a na konci dubna až 15 000 pozitivně testovaných. Současné nejčernější scénáře počítají s 9000 nakaženými na konci dubna. Nicméně výsledné číslo bude pravděpodobně nižší.

        Na základě tohoto pozitivního vývoje dnes vláda oznámila, že se od pondělí 27. dubna začnou uvolňovat další opatření. Proces uvolňování opatření se urychlí o 14 dní.

        Seznam provozoven a služeb, které otevřou od 27. dubna:

        • Obchody a provozovny do 2500 metrů čtvereční, které nejsou součástí obchodních center a mají vlastní vchod
        • Autoškoly
        • Fitness centra a posilovny
        • Venkovní prostory zoo
        • Botanické a dendrologické zahrady také bez vnitřních pavilonů
        • Mohou se také konat bohoslužby s účastí do 15 osob

        Pokud se situace dramaticky nezmění, od 11. května se otevřou i obchody v nákupních centrech. Dále budou moct otevřít restaurace a bufety s výdejními okénky a zahrádkou. Počítá se také s otevřením dalších služeb, jako jsou pedikérství, masáže, kadeřnictví a další. Otevřou také externí galerie hradů a zámků.

        Hotely a restaurace by pak mohly plně otevřít od 25. května namísto 8. června. Budou také povoleny kulturní akce a svatby. Podmínky jejich konání ale zatím ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček blíže nespecifikoval.

        Aktualizace 20. 4. 2020: Vláda schválila podporu pro OSVČ až do června

        Přesně týden po Velikonocích evidujeme 6838 pozitivních případů nákazy COVID-19. Do dnešního dne bylo provedeno 172 123 testů. Vyléčilo se 1559 osob a 194 pacientů onemocnění podlehlo.

        Dnes ve Strakově akademii opět zasedla vláda. Ministři vlády premiéra Andreje Babiše schválili několik návrhů, které mají zmírnit dopady koronavirové krize.

        Co dnes ministři schválili:

        • OSVČ prodloužili podporu v rámci programu Pětadvacítka až do 8. června – podnikatelé, kteří pracují jako osoby výdělečně činné, budou mít nově nárok na příspěvek 500 Kč denně. To znamená, že za měsíc květen by měli dostat podporu 15 000 Kč
        • Vláda také schválila navýšení schodku o 100 miliard. Původně se počítalo se schodkem státního rozpočtu 200 miliard. To ale nebude stačit, protože se navyšují výdaje, ale nejsou příjmy. Nově se tedy počítá se schodkem státního rozpočtu 300 miliard Kč
        • Schváleno je také navýšení plateb za státní pojištěnce (například děti a důchodce). Platby se navýší od června letošního roku o 500 Kč a od ledna roku 2021 o dalších 200 Kč
        • Ministři také schválili záruku pro malé a střední firmy ve výši 150 miliard Kč. Díky této záruce by mohly banky poskytnout úvěry až do výše 600 miliard Kč

        V následujících dnech se budou také projednávat uvolňování opatření pro lidi, kteří cestují do zahraničí. Tento návrh se týká především osob, které v zahraničí pracují. V současné době stále platí, že po návratu ze zahraničí musí navrátilec absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu bez ohledu na to, z které země přicestoval. Nově by mohlo stačit předložit negativní test na COVID-19.

        Projednává se také možné prodloužení nouzového stavu. Ten má platit zatím do 30. dubna. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček je pro jeho prodloužení.

        Dnes se také ve všech krajích oficiálně spustila chytrá karanténa. Nicméně ještě se nejedná o „ostrý“ provoz, protože stále probíhá školení hygieniků a někteří lékaři pořád nemají dostatek ochranných pomůcek.

        Aktualizace 17. 4. 2020: Vláda začala s první etapou uvolňování opatření

        V České republice je k dnešnímu dni přesně 6499 pozitivně testovaných osob. Výrazně porostl počet úspěšně vyléčených, evidujeme 1174 pacientů, kteří mají nepříjemnou zkušenost s koronavirem za sebou. 173 pacientů zemřelo.

        Reprodukční číslo je aktuálně na hodnotě 0,7. Před zavedením opatření jsme byli na hodnotě 2,5. Před týdnem kleslo reprodukční číslo pod 1. Pokud je reprodukční číslo nižší než 1, znamená to, že počet nakažených v populaci klesá.

        Prognózy jsou v tuto chvíli optimistické. Nejpozději začátkem příštího týdne bychom se také měli dozvědět, do jaké míry se statistikami zamíchají Velikonoce. V polovině příštího týdne také odstartuje velké testování napříč generacemi. Cílem tohoto celonárodního testu je zjistit do jaké míry se česká populace promořila. Testování bude předcházet tisková konference. Z velké části bude tato studie záviset na dobrovolnících. Zájemci se budou moct otestovat na předem vybraných odběrných místech. Pokud vše půjde podle plánu, dozvíme se výsledky už koncem měsíce.

        Vláda dnes potvrdila první část plánu na postupné uvolňování zavedených opatření.

        V pondělí 20. dubna otevřou tyto provozovny:

        • autobazary a autosalony
        • řemesla s provozovnou
        • vysoké školy – v tomto případě půjde o individuální aktivity studentů, kteří jsou v posledních ročnících. Scházet se mohou v maximálním počtu 5 osob

        Od 20. dubna jsou také povoleny:

        • malé svatby do 10 osob
        • farmářské trhy
        • venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců (jen malé skupinky, které musí splňovat předem dané podmínky)

        V následujících týdnech bude docházet k postupnému otevírání dalších provozoven, obchodů a služeb. V průběhu bude vláda vyhodnocovat, jaký efekt to bude mít na nárůst počtu nemocných. Náměstek ministra zdravotnictví již dříve upozornil, že v případě, že dojde ke skokovému nárůstu, může dojít k opětovnému zpřísnění opatření. Obchody a provozovny se budou otevírat podle velikosti obchodní plochy bez ohledu na to, jaké služby nabízí.

        Nošení roušky, rozestupy a důkladná hygiena jsou opatření, která budeme muset dodržovat nejdéle. S největší pravděpodobností až do konce června.

        Dnes ale také svitla naděje všem, kteří si bez moře neumí představit léto. Za určitých podmínek si možná zajedeme do Chorvatska. Probíhají jednaní s chorvatskou stranou, za jakých podmínek by to bylo možné. Obě země jsou této možnosti nakloněny. I náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že se budou podmínky vycestování měnit. Pokud se situace bude vyvíjet i nadále pozitivně, bude možné vycestovat do zemí se stejným rizikem nákazy jako v České republice.

        Aktualizace 14. 4. 2020: Řemesla a farmářské trhy ožijí již v pondělí

        Včera počet pozitivních případů nákazy koronaviru prolomil hranici 6000. Přesně evidujeme 6059 případů, z toho 147 osob zemřelo a 527 se úspěšně vyléčilo. Vláda po dnešním zasedání oznámila, že od příštího pondělí (20.4.) otevřou farmářské trhy, autosalony a prodávat budou moci i řemeslníci. Školy stát plánuje otevírat postupně, nicméně 11. května se do škol vrátí studenti maturitních ročníků.

        Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula minulý týden upozorňoval, že Velikonoce budou zátěžovým testem a podle toho, jak jej zvládneme, se budou uvolňovat další opatření a zákazy. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale před přílišným optimismem varovali. Následky velikonočního porušování karanténních opatření se projeví do týdne. Prymula také upozorňoval, že pokud dojde k dennímu nárůstu kolem 400 infikovaných osob, což by bylo více než doposud, vláda přestane nařízení uvolňovat.

        S uvolňováním opatření má pomoct také chytrá karanténa. Součástí chytré karantény je tvoření tzv. vzpomínkových map. Včera hygienici na jihu Moravy vytvořili první vzpomínkovou mapu u pozitivního pacienta s COVID-19. Vzpomínková mapa umožňuje využít data o pohybu z mobilního telefonu a platební karty. Pozitivně testovaný jedinec ale k takovému kroku musí dát souhlas. Pokud souhlasí, dohledají jeho pohyb několik dní nazpět (až 5 dní). Chytrá karanténa se naplno rozběhne po Velikonocích.

        Včera se také hojně diskutovalo o znovuotevření škol. Hygienici nedoporučují úplné otevření škol do konce června. Proti návrhu, že by se děti mohly do škol vrátit v polovině května nebo začátkem června se vyjádřila i řada rodičů. Vznikla petice, která žádá, aby se děti do škol v tomto školním roce už nevracely vůbec. Aktuálně má 80 tisíc podpisů.

        Aktualizace 10. 4. 2020: Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo přísná omezení do konce nouzového stavu. Odstartovala „Pětadvacítka“ pro OSVČ

        K dnešnímu dni bylo v české republice testováno 114 854 osob. Nákaza koronavirem se potvrdila u 5 674 lidí z toho 119 nakažených na COVID-19 zemřelo. Pozitivní zprávou je, že výrazně stoupá počet vyléčených. Už jich je 346.

        V posledních dnech došlo k mírnému uvolnění. Otevřela se venkovní sportoviště a některé obchody. Teď nás čeká zátěžový test, a tím jsou Velikonoce. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček apeloval na všechny Čechy, aby dodržovali všechna nařízení i během Velikonočních svátků. Letošní svátky budou bohužel bez rodinných návštěv, výletů a hlavně bez koledníků. Pokud přes Velikonoce nedojde k prudkému nárůstu nemocných, budou se postupně rušit a zmírňovat další zákazy.

        Nouzový stav byl prodloužen do 30. dubna. Šéf Ústředního krizového štábu upozorňoval, že přísná opatření, mezi která patří například omezený pohyb osob, nejsou přímo závislá na délce trvání nouzového stavu. Ta měla původně platit do 11. dubna. Dnes ale ministerstvo zdravotnictví tato opatření prodloužilo do konce nouzového stavu. Ten se ale bude pravděpodobně znovu prodlužovat.

        Dnes byl také na webu Finanční správy zpřístupněn formulář žádosti o poskytnutí kompenzačního bonusu pro OSVČ. Webové stránky nestačily náporu žadatelů. Úřad sice odstartoval příjem žádostí, ale k vyplácení dojde až po zveřejnění zákona o kompenzačním bonusu ve Sbírce zákonů. Proto není nutné podat žádost hned v prvních dnech. Ministryně financí Alena Schillerová včera oznámila, že peníze se k žadatelům dostanou nejdříve 20. dubna. V některých případech to bude možné už 17. dubna. O kompenzační bonus si budou moct osoby výdělečně činné požádat do konce června 2020.

        Formulář k žádosti najdete na těchto stránkách.

        Podmínky pro získání kompenzačního bonusu pro OSVČ a kde získat další informace

        • Kompenzační bonus je určen pro osoby samostatně výdělečně činné dle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
        • Vykonávaná činnost je činností hlavní,
        • vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění
        • OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, která svou činnost aktivovala později, za předpokladu, že její činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání)
        • OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti)
        • Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.

        Zdroj: tisková zpráva mfcr.cz. Úplné znění Návrhu zákona schváleného Poslaneckou sněmovnou naleznete po kliknutí na odkaz.

        Aktualizace 8. 4. 2020: I další evropské země začínají uvolňovat přísná opatření

        Aktuální čísla hlásí 5221 nakažených, 99 úmrtí a 233 vyléčených osob. V České republice se podařilo průběh epidemie výrazně zpomalit. Médii proběhla informace o změně taktiky, kdy by se přistoupilo k řízenému promořování populace. K tomu nedojde. Některá opatření se ale začínají uvolňovat. Otázkou zůstává, zda není příliš brzy.

        Celostátní karanténa je velká zátěž nejen pro ekonomiku, ale také na psychiku. Jednoznačná odpověď, kdy to všechno skončí a vrátí se zpět do starých dobrých kolejí, neexistuje. Světlo na konci tunelu sice bliká, ale ještě je poměrně daleko. Názory odborníků nejsou jednotné a stejně tak přístup jednotlivých vlád k řešení nastalé krize. Kromě Švédska, které stále tvrdošíjně odmítá přijímat striktní opatření, nakonec většina zemí pod tlakem ustoupila.

        Česká republika byla mezi prvními evropskými zeměmi, která velmi rychle nařídila celostátní karanténu a zavedla řadu extrémních opatření. Podobnou cestou se vydalo také Rakousko, Slovensko, Dánsko a Maďarsko. Všechny zmíněné země výrazně zpomalily šíření koronavirová nákazy. V současné době tedy uvažují o postupném uvolňování zavedených opatření. Česko už před Velikonocemi otevře některé další maloobchody. Otevřít mohou obchody s domácími potřebami a hobby markety, které dosud byly přístupné jen pro živnostníky. Ve většině případů jsou k prodeji využívány venkovní prostory před prodejnami. Lidé si také mohou zasportovat na otevřených sportovištích a nemusí mít při sportu roušku. Dokonce otevřel i Ski areál na Pradědu, kde si po několika týdenní pauze zalyžovalo pár nadšených lyžařů. Pokud se během Velikonoc situace výrazně nezhorší, bude uvolňování i nadále pokračovat. V tom by měla pomoct i chytrá karanténa, která se zatím ale bohužel příliš neosvědčila. O průběhu jejího testování si můžete přečíst v tomto článku.

        Rakousko začne s uvolňováním ještě rychleji než Česko. Už od 14. dubna by se mohly otevřít maloobchodní prodejny, počet zákazníků v nich bude ale omezen. Dánsko pro změnu plánuje už koncem dubna poslat děti do škol a školek. Nicméně Světová zdravotnická organizace před rychlým uvolňováním opatření varuje. Pomalý průběh epidemie by mohl nabrat nečekaný spád. Jednotlivé státy by k uvolňování opatření měli přistupovat zodpovědně a cíleně chránit především nejzranitelnější skupiny obyvatel. Vývoj epidemie je velmi dynamický a nic nelze s jistotou předpokládat, dokud nebudeme mít k dispozici účinný lék a vakcínu.

        Aktualizace 6. 4. 2020: Česko zmírňuje opatření

        V České republice je k dnešnímu dni celkem 4735 pozitivních případů COVID-19. Nemoci dosud podlehlo 78 osob. Počet zotavených je 121. Aktivně se testuje. Celkem už bylo testováno 85 014 osob.

        I přesto, že zdaleka ještě nemáme vyhráno, situace je u nás stabilní. Černé scénáře o tisících nakažených denně se naštěstí nenaplnily a doufejme, že už se ani nenaplní. V současné době máme 84 pacientů, kteří jsou v kritickém stavu. Toto číslo není vysoké. Kvalita péče o pacienty v kritickém stavu je tedy na velmi vysoké úrovni. Kapacity nemocnic jsou prozatím dostačující a máme rezervy.

        Vláda dnes oznámila, že k promoření populace koronavirem nepřistoupí, nicméně začne postupně rozvolňovat opatření. Lidé si budou moci jít od čtvrtka 9.4. 2020 nakoupit do hobbymarketů a do prodejen jízdních kol, a to za podmínky, že u jejich vchodů budou rukavice a dezinfekce pro zákazníky. Od úterý 7.4. 2020 už bude možné venku i sportovat. Například běhat v lese či jezdit na kole bez roušky bude možné, pokud sportovci mezi sebou udrží dvoumetrový rozestup.

        Aktualizace 3. 4. 2020: Jsme rouškovou velmocí. I díky nim se daří držet epidemii koronaviru na uzdě

        Náměstek ministra zdravotnictví ještě v polovině března očekával, že koncem měsíce bude v České republice kolem 8500 nakažených. Tato předpověď se nenaplnila, nicméně na plošné rušení striktních opatření je pořád ještě příliš brzy. K dnešnímu dni je v Česku 3 869 pozitivních případů. Zvýšil se také počet úmrtí a to na 46. Evidujeme ale i vyšší počet úspěšně vyléčených, těch je 71.

        Není pochyb o tom, že se Česku drakonická opatření zatím vyplácí. Jedno z nich je světovým unikátem. Povinné nošení roušky z nás udělalo světovou velmoc. Stejnou cestou jako my se vydali i Slováci. Zatímco v asijských zemích je nošení roušky celkem běžná věc, nad kterou se nikdo nepozastavuje, v západním světě k plošnému nošení zatím nikdo kromě nás a našich sousedů nepřistoupil.

        Světová zdravotnická organizace vydala doporučení, že ústenky a roušky by měli nosit jen nakažení jedinci a lidé s příznaky. Koronavirus je ale zákeřný. Někteří jedinci jsou bezpříznakoví, nemoc ovšem šíří dál. Proto se k plošnému nošení roušky přiklání stále více vědců a expertů. Aby ovšem byla rouška opravdu účinná je nutné nosit a sundávat ji správně. Roušky se také musí sterilizovat. V kombinaci s velmi pečlivou hygienou rukou je to účinná zbraň proti koronaviru, která výrazně zpomaluje jeho šíření v populaci.

        Expertní skupina COVID-CZECHIA natočila anglicky mluvící spot, kde nošení roušky propagují a jednoduchým způsobem vysvětlují, jak jejich nošení pomáhá zastavit šíření epidemie. V závěru videa také prosí o sdílení, chtějí tak inspirovat i zbytek světa. Video najdete na této stránce.

        Iniciativa české skupiny neušla pozornosti zahraničních médií. V této souvislosti psali o České republice britský deník The Guardian, Reuters a také americké CNN.

        Situace vypadá nadějně, jak dnes řekl i šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Klesá poměr mezidenního nárůstu. V současné době je pod 10 %. Původní čísla se přitom pohybovala okolo 45 %. Nicméně Hamáček také jedním dechem chladil případné nadšení. 10 % je sice méně, ale pořád jsou to nárůsty. Proto je nutné i nadále dodržovat všechna zavedená opatření.

        Aktualizace 31. 3. 2020: Omezení pohybu se prodlužuje. Vláda schválila pravidla kurzarbeitu

        Česko dnes hlásí přesně 3257 nakažených. K dnešnímu dni bylo otestováno 48 811 osob. Nemoci Covid-19 podlehlo už 31 pacientů a 45 se úspěšně vyléčilo.

        Včerejší den přinesl řadu změn a také očekávané prodloužení nouzového stavu. Ten bude trvat do 11. dubna. Platí všechna dříve zavedená opatření. Vláda upravila pouze některé body. Největší změnu zaznamenalo nařízení týkající se povinnosti nosit roušku. Do včerejška platilo, že roušku musí nosit všichni včetně nemluvňat. To už neplatí, nově jsou roušky povinné až pro děti od dvou let. Také řidiči, kteří jedou sami v autě, roušku mít nemusí.

        Ministr vnitra Jan Hamáček přebral řízení Ústředního krizového štábu, který do této doby řídil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ten bude nově řídit Centrální řídicí tým COVID-19. Ten bude fungovat jako poradní orgán vlády. Tento tým bude také vést projekt chytré karantény. Projekt už se testuje v jihomoravském kraji. Premiér Andrej Babiš řekl, že pokud se chytrá karanténa osvědčí, bude možné postupně zavedená opatření uvolňovat. Lidé by ale neměli čekat zázraky.

        Roman Prymula už po druhé v krátkém čase upozorňoval, že Češi letos do zahraničí už pravděpodobně nevyjedou. Své původní tvrzení, že se za hranice nepodíváme minimálně dva roky, zmírnil. Vše bude záviset na vývoji situace v okolních zemích. Na pivo s kamarády pěkně u jednoho stolu si taky budete muset ještě nějakou dobu počkat. Pokud se restaurace znovu otevřou, budou se muset dodržovat rozestupy 1,5 m.

        Vláda dnes také schválila pravidla kurzarbeitu. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Schválili se podmínky a parametry programu Antivirus, jehož způsobilost je od 12. března. To znamená, že podnikatelé mohou žádat náhrady mezd od tohoto data.

        Ministryně Maláčová dnes také veřejně reagovala na narůstající počet nemocných v domovech pro seniory. Bude prosazovat rázné testování v těchto zařízeních. Ve středu bude jednat s hejtmany. Budou se snažit najít řešení pro případ, kdyby onemocněl větší počet ošetřujících osob. Jednou z příčin šířící se nákazy v domovech důchodců je nedostatek zdravotnických pomůcek. V této souvislosti se ministryně Maláčova přidala k ministryni financí Aleně Schillerové, která se vyslovila pro transparentní evidenci přijatých a spotřebovaných roušek. Česká republika za ochranné pomůcky zaplatila 10 miliard korun.

        Ministryně Schillerová také oznámila, že OSVČ nedostanou 15 tisíc měsíčně, jak se plánovalo původně, ale jednorázově 25 tisíc korun. Na tuto částku budou mít nárok jen někteří a za určitých podmínek. Nebude se vyplácet plošně.

        Aktualizace 29. 3. 2020: Ministryně financí navrhuje plošné zastavení splácení půjček

        Přes víkend přibyly podle očekávání další stovky nakažených. Aktuální stav je 2775 pozitivních případů. Počet úspěšně vyléčených se nezměnil, stále evidujeme 11 osob. Bohužel přibylo úmrtí. Nemoci COVID-19 podlehlo už 16 pacientů.

        Vrchol epidemie je stále v nedohlednu. V současné době hasí česká vláda hned dva velké požáry najednou. Extrémními opatřeními se snaží snížit počet nakažených a zároveň schvaluje zákony ve stavu legislativní nouze, které mají za cíl zmírnit ohromné ekonomické škody, které tato opatření způsobila.

        Aktuálně chce ve středu ministryně financí Alena Schillerová navrhnout, aby se na půl roku plošně zastavilo splácení půjček, leasingů, hypoték, spotřebitelských úvěrů a úvěrů podnikatelů. Současně by byl u těchto půjček snížen úrok o blíže nespecifikovanou „symbolickou výši“. Uvažuje i o snížení pokut za případné nesplacení půjček po ukončení půlročního moratoria.

        V průběhu tohoto týdne také probíhaly repatriace českých občanů ze zahraničí. Přiletělo letadlo z Indie a v průběhu neděle a pondělí přiletí dvě letadla z Thajska. Ministerstvo zahraničí zatím pomohlo dostat domů 3500 Čechů, kteří uvízli v zahraničí, když se uzavřely hranice. Letadla dovážejí nejen občany České republiky, ale také občany států Evropské unie a pomohla dopravit domů i občany Izraele. Součástí repatriačních letů je také dovoz několika tun zdravotnického materiálu z Malajsie. Pod taktovkou ministerstva zdravotnictví pokračuje také distribuce ochranných pomůcek, které dorazily z Číny.

        I když situace stále nevypadá růžově, objevují se i nadějné zprávy. Jednou z nich je fakt, že stav pacienta, kterému byl podán experimentální lék Remdesivir se zlepšil. Pokud se vědecky prokáže, že je tento lék v boji proti koronaviru opravdu účinný, půjde možná do běžného prodeje už v létě. Vakcíny se pravděpodobně dočkáme nejdříve za rok. Další pozitivní zprávou je, že hygienici zítra ukončí karanténu obcí Uničov, Litovel a dalších 19 obcí. Tyto obce byly dva týdny izolované od okolního světa.

        Aktualizace 27. 3. 2020: Koronavirus ve světě nabírá na síle. Nouzový stav v Česku se pravděpodobně prodlouží

        Pokud pravidelně sledujete denní přírůstek nakažených, jistě jste si všimli, že v posledních dnech nabrala epidemie na obrátkách nejen u nás, ale na celém světě. K dnešnímu dni jen v České republice přibylo 354 případů, to je zatím největší denní přírůstek. Celkově máme tedy 2279 pozitivně testovaných. Evidujeme 11 vyléčených pacientů. Od včerejška naštěstí nepřibylo žádné úmrtí.

        Denně přibývá celosvětově tisíce nakažených. Faktorů, proč tomu tak je, je více. Jednak se většina zemi snaží testovat co nejvíce lidí a jednak některé země otálely se zavedením restriktivních opatření. Ačkoliv měly některé státy časový náskok, z různých důvodů jej nevyužily. Výsledkem jsou skokové nárůsty počtu nakažených a bohužel také zemřelých. Čína se posunula v žebříčku nejpostiženějších zemí na třetí místo. Od čtvrtka zaujímá nelichotivé první místo USA a na druhém místě je Itálie, která má absolutně nejvyšší počet obětí.

        Situace se vyvíjí velmi dynamicky. V Itálii a Španělsku bohužel koronavirus pronikl mezi nejohroženější skupinu obyvatel tedy seniory a chronicky nemocné, proto má Itálie i Španělsko stovky mrtvých denně. Česku se sice daří obyvatele z této skupiny chránit, ale ani u nás se jim koronavirus nevyhnul úplně. Aktuálně jsou koronavirem nakažení senioři z LDN oddělení v Thomareyově nemocnici. Koronavirus se také dostal do domovů důchodců v pražské Michli a Chodově a také v Litoměřicích. Nákazu sem pravděpodobně zavlekli zaměstnanci. Rozšíření nákazy v LDN oddělení v Thomayerově nemocnici bude vyšetřovat hygienická stanice.

        Premiér Babiš proto navrhuje testovat všechny zaměstnance domovů pro seniory a také všechny pacienty s plicními obtížemi. Dnes také oznámil, že zvažuje prodloužení nouzového stavu, který měl původně trvat 30 dní. Vzhledem k zhoršující se situaci ve světě navrhuje ministr zahraničí Tomáš Petříček, aby všichni občané, kteří se vracejí ze zahraničí, podstoupili povinnou dvoutýdenní karanténu nehledě na to, ze které země přicestovali.

        Aktualizace 26. 3. 2020: Česká republika zatím epidemii koronaviru zvládá dobře

        K dnešnímu dni výrazně stoupl počet pozitivně testovaných o celkem 271 případů, což znamená, že máme celkem 1925 nakažených. Počet vyléčených se od včerejška nezměnil. Stále evidujeme 10 vyléčených. Devět pacientů nemoci podlehlo.

        I přesto, že narůstající počet nakažených může vyvolávat obavy, dosavadní průběh epidemie dokazuje, že se ji daří udržet pod kontrolou. Podle odhadů šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly bude v České republice na konci dubna kolem 15 000 nakažených. Tohoto čísla dosáhneme ale korigovaně díky striktním opatřením a zákazům., takže zdravotnictví by nemělo být zatíženo tak, jak aktuálně vidíme v Itálii, Španělsku a dalších zemích. 

        Další optimistickou zprávou je, že se zatím daří efektivně chránit nejohroženější skupiny obyvatel, tedy seniory a chronicky nemocné. To je také jeden z důvodů, proč máme stále relativně velmi malý počet úmrtí na COVID-19.

        Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula také už před časem avizoval, že se přibližně v polovině dubna můžeme těšit na postupné uvolňování zavedených opatření. Už od zítřka (pátek 27. března) se některá opatření nepatrně zmírní. Týkají se maloobchodního prodeje. Výjimku dostaly provozovny, které poskytují zámečnické služby a opravy, také údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost. Od zítřka tedy mohou být znovu otevřeny.

        Pandemie vyvolala obrovskou solidaritu mezi lidmi 

        Pandemie COVID-19 způsobila světovou krizi, kterou nikdo nečekal a také na ni nikdo nebyl dostatečně připravený. Česká republika se vydala cestou drakonických opatření. V prvních týdnech epidemie jsme se potýkali s nedostatkem zdravotnického materiálu. To, co se zdálo být fatální problém, vyřešily zlaté české ručičky. Lidé ve velkém začali šít roušky nejen pro sebe, ale také pro zdravotníky, hasiče, policisty, domovy důchodců a další potřebné. Jen u roušek ale nezůstalo. Čeští lékaři jsou ze solidarity lidí nadšení a dojatí. Lidé jim posílají koláče, zákusky, obědy. Dostávají třeba i kávovary a výjimkou není ani nabídka dobrovolnické pomoci.

        Lidé se vzájemně podporují na sociálních sítích a vznikla také řada webových stránek, kde se sdružují dobrovolníci a nabízejí svou pomoc. Studenti v celém Česku pomáhají s roznáškou nákupů pro seniory. Od počátku je velmi solidární také vietnamská menšina, která nejen šije roušky pro nemocnice a domovy důchodců, ale vybírá také peníze na nákup plicních ventilátorů a nabízí občerstvení zdarma pro policisty, hasiče a zdravotníky. Češi berou heslo „Spolu to zvládneme!“ opravdu vážně.

        Aktualizace 25. 3. 2020: Ministerstvo zdravotnictví chce po Velikonocích zavést chytrou karanténu

        V České republice už bylo otestováno 22 600 osob, z toho 1654 lidí mělo pozitivní výsledek. Deset Čechů se vyléčilo a 6 nemocných nákaze COVID-19 podlehlo.

        Tato bilance je výsledkem několik týdnů trvajících striktních opatření, která vláda zavedla s cílem zpomalit šíření viru a tím rozložit počet nakažených v čase tak, aby byl zdravotnický systém schopný efektivně zvládat přísun nemocných a poskytnout kritickým případům adekvátní péči.

        Tato opatření a zákazy primárně chrání naše zdraví a lidské životy. Nicméně mají také extrémní dopad na českou ekonomiku. Řada drobných podnikatelů skončila ze dne na den bez příjmů. Naši zákonodárci už včera schválili několik důležitých návrhů, které by měly zmírnit ekonomický dopad koronavirové krize.

        Náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula dnes oznámil, že po Velikonocích se bude zavádět tzv. chytrá karanténa. Toto opatření pomůže udržet epidemii pod kontrolou a zároveň umožní uvolnit některé zákazy jako je třeba volný pohyb obyvatel.

        Co je chytrá karanténa? V praxi to bude fungovat tak, že pokud budete pozitivně testováni, po udělení vašeho souhlasu budete elektronicky vytrasováni (k tomu poslouží mobilní data a data z platebních karet). Odborníci vaši trasu zmapují pět dní nazpět a kontaktují všechny osoby, které jste za těch pět dní potkali. Budou informování, že přišli do styku s nakaženým a nastoupí karanténu.

        Jak už bylo avizováno dříve, na kompletní uvolnění opatření si ještě nějakou dobu počkáme. Do té doby nezbývá než vládní nařízení dodržovat. Dnes ke stávajícím přibyla další:

        • Nově se nesmí shromažďovat ve více než dvou lidech (s výjimkou členů jedné domácnosti).
        • Ode dneška už také nebude možné přečkat karanténu na chatě. Lidé mají zůstat v místě svého bydliště.
        • Ti, kdo nosí respirátory s výdechovým filtrem, by si přes něj měli dát ještě klasickou roušku nebo textilní ústenku, aby v případě, že jsou nemocní, neohrozili své okolí.

        Aktualizace 24. 3. 2020: Sněmovna jednala v legislativní nouzi a schválila všechna vládní opatření

        Dnes je v České republice přesně 1394 pozitivních případů COVID-19. Otestováno už bylo 19 624 osob, z toho 3 pacienti nemoci podlehli a 10 se úspěšně vyléčilo.

        Naši zákonodárci od rána jednali v legislativní nouzi. Tento stav umožňuje zrychlené projednávání zákonů. Sněmovna projednávala vládní návrhy na zmírnění dopadů koronavirové krize a s ní spojené vládní nařízení a zákazy, které mají ohromný dopad na českou ekonomiku.

        • Byl schválen návrh vlády na prodloužení ošetřovného po celou dobu uzavření škol. Rodiče, kteří se starají o své děti do 13 let věku, dostanou 60 % základu mzdy. Znamená to, že změny v ošetřovném prošly sněmovnou ve stejné podobě, jak je navrhla vláda. Stát také uhradí ošetřovné lidem, kteří se doma starají o své postižené příbuzné poté, co byly uzavřeny stacionáře. V případě postižených dětí, které nemohou navštěvovat školu, nebude existovat omezení věku. Rodiče se také mohou v péči střídat. Dávka se bude vyplácet jednou za měsíc.
        • Poslanci také schválili, že se pozastaví EET po celou dobu nouzového stavu a také na následující tři měsíce.
        • Dále bylo schváleno, že stát odpustí malým živnostníkům zálohy na sociální a zdravotní pojištění na půl roku.
        • Prošel také návrh ministra školství o maturitních zkouškách. Přijímací zkoušky se budou konat dva týdny a maturitní zkoušky by se měly konat tři týdny po otevření škol. Pokud se školy neotevřou do 1. června, maturitní zkoušky nebudou. Studenti by dostali maturitní vysvědčení podle průměru posledních tří vysvědčení.
        • Sněmovna schválila i deficit rozpočtu 200 miliard.

        Aktualizace 23. 3. 2020: Změna času nákupů pro seniory a prodloužení všech nouzových opatření

        K dnešnímu dni bylo v České republice testováno 17 377 lidí, z toho 1236 mělo pozitivní výsledek. 7 Čechů se úspěšně vyléčilo a jeden pacient nákaze koronaviru podlehl. Celostátní karanténa měla podle původního plánu trvat pouze do 24. března. Nicméně česká vláda dala jasně najevo, že se platnost opatření a zákazů bude s největší pravděpodobností prodlužovat.

        Dnes česká vláda na tiskové konferenci oznámila:

        • Platnost všech nařízení a zákazů včetně celostátní karantény se prodlužuje až do 1. dubna. To znamená, že i nadále zůstávají zavřené stravovací zařízení a velká obchodní, zábavní, sportovní a další centra (viz přehled zákazů a opatření). Výjimku stále mají potraviny, lékárny, květinářství, donášková služba, výdej jídla přes okénko nebo s sebou atd.
        • Vláda opět změnila čas nákupů pro seniory. Občané starší 65 let si nyní budou moci nakoupit v obchodech větších než 500 m2 od 8 do 10 hodin. V menších obchodech už omezení neplatí.
        • Vláda také schválila „kurzarbeit“. Toto opatření má zabránit firmám propouštět zaměstnance. Spočívá v tom, že se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a stát doplatí ušlý příjem. Dalším schváleným opatřením na podporu ekonomiky se týká OSVČ. Těm stát po dobu půl roku odpustí sociální pojištění. Mimo to se také na čtyři měsíce zastaví povinnost elektronické evidence tržeb (EET). Záměry vlády budou na úterní mimořádné schůzi Sněmovny ještě schvalovat poslanci.
        • Vláda také zakázala výjezdy pendlerů. Lidé, kteří pracují za hranicemi, si mají najít ubytování minimálně na tři týdny a po návratu budou muset absolvovat dvoutýdenní karanténu. Ubytování by jim mohli zajistit jejich zaměstnavatelé, kteří o české pracovníky nechtějí přijít.
        • Ministr školství Robert Plaga schválil návrh na posunutí maturitních zkoušek. Maturity by se podle jeho návrhu měly uskutečnit tři týdny po znovuotevření středních škol. V případě, že se studenti nevrátí do škol do 1. června, dostanou maturitní vysvědčení, které by odpovídalo průměru z posledních tří vysvědčení.

        Aktualizace 22. 3. 2020: Zákaz cestování za hranice může trvat až dva roky

        Uběhly tři týdny od oznámení prvního pozitivního případu a k dnešnímu dni je v České republice evidováno už 1120 nakažených novým typem koronaviru. Otestováno už bylo přes 15 tisíc obyvatel a 6 lidí včetně šestiletého chlapce se úspěšně vyléčilo. Dnes bohužel přišla i smutná zpráva, Česká republika má první oběť nákazy. Jednalo se o 95 muže, jehož vzhledem k věku sužovala i řada dalších onemocnění. 

        Všechna preventivní opatření a zákazy jsou stále v platnosti. Vláda v současné době uvažuje o zákazu výjezdů tzv. „pendlerů“ do zahraničí. Osud lidí, kteří pracují do 100 km za českými hranicemi, se bude projednávat v pondělí. Na stole jsou dvě možná řešení. Buď se ještě zpřísní podmínky, za jakých pendleři jezdili do práce, nebo se jim výjezd do zahraničí zakáže úplně. Riziko, že se pendleři nakazí na pracovišti je v tuto chvíli vysoké, proto se uvažuje o radikálnějším řešení, které by po uzavření hranice snížilo import onemocnění ze zahraničí na absolutní minimum.

        Kdy začne vláda zákazy uvolňovat? Bohužel na tuto otázku zatím neexistuje jasná odpověď. Nařízení by se mohla začít uvolňovat nejdříve po Velikonocích, ale záleží na tom, zda se podaří efektivně zastavit šíření COVID-19. Náměstek ministra zdravotnictví a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula dnes v České televizi řekl, že opatření se začnou uvolňovat nejdříve v polovině dubna, pokud počet nemocných bude nižší než 8500.

        Zavedená opatření se budou rušit postupně a opačně. To znamená ta, která byla zavedena jako první, se budou rušit jako poslední. Děti a studenti se tedy vrátí do školy nejdříve na přelomu května a června a není zatím vyloučené, že se zkrátí letní prázdniny o jeden měsíc. Roman Prymula také předestřel, že letní dovolenou stráví Češi pravděpodobně v tuzemsku. Cestování za hranice může být podle jeho slov omezeno až na dva roky.

        Aktualizace 21. 3. 2020: Za šíření poplašných zpráv hrozí osm let vězení

        V České republice je k dnešnímu dni 995 nakažených, 7 jich zůstává ve vážném stavu. Dnes přišly i dobré zprávy o počtu uzdravených – aktuálně jich je 6. Počty nakažených i ve světě raketově rostou, Itálie si dnes připsala další smutný rekord. Nemoci tam za uplynulý den podlehlo 793 osob. Českem dnes hýbala především poplašná zpráva, kterou má na svědomí žena, jež se policii ve večerních hodinách sama přihlásila. Po internetu nechala kolovat audio nahrávku, ve které varuje obyvatelstvo před celkovou karanténou (absolutní zákaz vycházení) a tvrdí,že v ulicích bude armáda. Odkazuje se přitom na zdroj přímo z ministerstva. Premiér Andrej Babiš zprávu označil za nesmysl. Více informací najdete na této stránce.

        Stačí si otevřít jakékoliv internetové zpravodajství nebo chvilku pobýt na sociálních sítích. Všude se píše o probíhající koronavirové epidemii. Čtenáři jsou doslova zahlceni informacemi a názory politiků, vědců, zdravotníků a všech dalších méně či více významných osobností, které mají k tématu co říct. S epidemií nového typu koronaviru se začaly internetem masivně šířit také různé zaručené rady, jak se účinně bránit nákaze. Tyto zprávy se šíří jako lavina a často působí velmi věrohodně nebo se přímo odkazují na významné evropské a severoamerické univerzity. Aby toho na ubohého čtenáře náhodou nebylo málo, čas od času někoho napadne vypustit do světa poplašnou zprávu.

        V této neklidné době mají tyto „fake news“ velký dopad na společnost, trestný čin šíření poplašné zprávy je proto v době nouzového stavu trestán vyšší trestní sazbou. Ženě tak hrozí až 8 let vězení.

        Jak se bránit přílivu dezinformací a fake news?

        • Ověřujte si zdroje informací. Pokud nevíte, jak na to, neposlouchejte rady a doporučení od neznámého odborníka, o kterém jste v životě neslyšeli.
        • Nesdílejte podezřelé řetězové zprávy.
        • Svůj zdravotní stav konzultujte (telefonicky) se svým praktickým lékařem a postupujte podle jeho pokynů.

        Aktualizace 20. 3. 2020: Porušování celostátní karantény může vyústit v zákaz vycházení

        K dnešnímu dni má Česká republika už 833 nakažených. Počty nakažených se zvyšují rychleji i díky plošnějšímu testování. Otestováno už bylo 11 619 lidí. Celkem se v nemocnicích léčí 63 pacientů, z toho 5 jsou vážné případy, které vyžadují intenzivní péči. Pozitivní zprávou je, že evidujeme už také první vyléčené pacienty. Jsou celkem 4.

        Česká republika si také stále drží velmi povzbudivé prvenství. Má nejvyšší počet nakažených bez jediného úmrtí. Musíme tedy doufat, že si toto prvenství udrží co nejdéle. K tomu ostatně slouží všechna striktní opatření, která česká vláda zavedla. Bohužel, ne všichni občané si uvědomují závažnost situace a soustavně vládní nařízení porušují. Takové nezodpovědné chování přispívá k šíření onemocnění a reakcí na ně může být absolutní zákaz vycházení.

        Co by to znamenalo? Česko by bylo podle slov náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly úplně „umrtveno“. Jde o naprosto krajní řešení, po kterém by vláda sáhla v případě, že by lidé i nadále obcházeli vládní nařízení, tak jak se tomu děje i v tuto chvíli. Lidem by bylo zakázáno chodit ven a fungovala by jen základní infrastruktura. Jeho slova jsou reakcí na včerejší dění v obci Litovel. Všichni obyvatelé Litovle jsou v karanténě a mají zakázáno město opouštět. Někteří ale přišli na způsob, jak toto nařízení obejít a začali ujíždět přes sousední obec, které se nařízení netýká. Iniciativa IT odborníků COVID19CZ dala dohromady data, která ukázala, že až polovina lidí nedodržuje povinnou karanténu.

        Aktualizace 18. 3. 2020: povinné roušky a speciální otevírací doba pro penzisty

        Počet nakažených dále roste, k dnešnímu dni máme v České republice 522 potvrzených případů koronaviru. Ve světle posledního vývoje vláda sáhla k dalšímu zpřísnění opatření.

        • Speciální otevírací doba pro penzisty: s účinností od 19. 3. 2020 mohou mezi 10. až 12. hodinou nakupovat pouze lidé nad 65 let. Opatření se vztahuje na prodejny potravin a dle premiéra Andreje Babiše rovněž na lékárny a drogerie.
        • Povinné zakrývání obličeje: s účinností od 19. 3. 2020 platí zákaz vycházení na veřejnost bez použití ochranných prostředků na nose a ústech. Vláda si je vědoma přetrvávajícího nedostatku roušek a respirátorů, je proto možné sáhnout i po prosté šále nebo šátku. Přípustné je samozřejmě i použití podomácku vyrobené roušky.

        Česká vláda už dříve avizovala, že pokud lidé nebudou přistupovat k ohlášeným opatřením zodpovědně, bude nucena opatření zpřísňovat. Povinné nošení roušky je tak reakcí na benevolentní chování některých spoluobčanů, kteří nerespektují zákazy spojené s vyhlášením celostátní karantény.

        Vláda lidem umožnila kromě nutných cest také zdravotní procházky do lesa nebo parku. Na tu si ovšem můžou vyjít pouze osoby ze společné domácnosti. Na zdravotní procházce se lidé nesmí shlukovat do větších skupin. I v přírodě platí, že by lidé měli dodržovat doporučené odstupy, stejně jako v supermarketech, lékárnách, u lékaře, na úřadech atd.

        Od dnešní půlnoci tedy není povoleno vycházet ven z domu bez roušky. Za porušení vládního nařízení hrozí pokuta. Například v Olomouckém kraji vás mohou pokutovat až do výše 20 000 korun. Zatím nařízení platí stejně jako celostátní karanténa do 24. března. V tento den bude vláda rozhodovat, zda karanténu zruší, nebo prodlouží.

        Aktualizace 17. 3. 2020: Nedostatek roušek zvedl ohromnou vlnu solidarity

        Epidemie koronaviru nabírá na síle. K 17. 3. máme už 434 potvrzených případů nákazy Covid-19. Situace je o to vážnější, že je v České Republice nedostatek roušek, a to nejen pro běžné občany, ale hlavně pro zdravotníky a bezpečnostní složky, které hrají klíčovou roli v těchto kritických dnech. K nošení roušek vyzývají občany přepravci, obchodníci, známé osobnosti i politici. Do MHD ve většině krajů se již bez roušky nedostanete. 

        Česká vláda neustále ujišťuje, že roušky a respirátory jsou na cestě a tento výpadek se brzy vyřeší. Některé nemocnice by měly dostat zásoby ve středu, jiné zatím stále neznají přesné datum, kdy jim budou roušky a respirátory doručeny. O tom, jak jsou vybavené nemocnice v České Republice, si můžete přečíst zde.

        Česká veřejnost na dodávky roušek nečekala. Už několik dní kolují po internetu návody na to, jak si ušít nebo vyrobit roušku doma. Kdo umí šít, šije pro rodinu a známé, ale také pro domovy důchodců a nemocnice, prodavače a všechny, kteří jsou v první linii. Do akce se zapojila také divadla a řada slavných osobností, návrhářů a také soukromých firem, které dočasně za účelem výroby ústenek změnily výrobu. I když ústenky před nákazou neochrání, jejich plošné nošení může zmírnit přenos nemoci. Platí jednoduché pravidlo: Moje ústenka ochrání tebe. Tvoje ústenka ochrání mě. Proto je žádoucí nosit i vlastnoručně vyrobenou roušku, případně šátek, nákrčník nebo šálu. Vyrobit roušku si může vskutku každý, ať už máte šicí stroj či nikoliv. Máme pro vás hned několik návodů, Jak vyrobit roušku (FOTONÁVOD).

        Velmi krásným příkladem solidarity je také aktivita studentů, kteří hlídají děti zaměstnanců brněnské Fakultní nemocnice. Vždy dva studenti se starají o skupinky 10 – 12 dětí. Hrají s nimi deskové hry, kreslí si a vymýšlí jim program. Studenti pomáhají také na odběrových místech. Zájem o dobrovolnictví překvapil i samotného rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše.

        16. 3. 2020: do MHD v Praze už jen s rouškou

        Primátor Zdeněk Hřib 16. 3. oznámil, že od půlnoci bude možné využívat pražskou hromadnou dopravu pouze se zakrytými ústy a nosem. S ohledem k omezené dostupnosti roušek bude přípustné využít i vlastnoručně vyrobené roušky, v krajním případě i šály, šátky či jiné obdobné tkaniny. Dle slov primátora „všechno je lepší než nic!“. Nařízení primátora je k dispozici na webu praha.eu a platí do odvolání. V případě jeho nedodržení bude cestující z přepravy vyloučen a hrozí mu postih ve správním řízení. Je pravděpodobné, že k obdobnému opatření přistoupí v blízké době i další města. 

        i Informace ohledně otevírací doby Alza.cz (16. 3. 2020)
        • Všechny naše pobočky jsou otevřené dle standardní otevírací doby.
        • Doprava AlzaExpres funguje bez omezení.
        • AlzaBoxy fungují také bez omezení
        • Doprava Českou Poštou by měla fungovat bez omezení.
        • Na velkých pobočkách jsme dočasně omezili volný pohyb po expozici, fungují jako výdejní místa.
        • Pro vaší bezpečnost jsme omezili počet lidí na pobočkách a další jsou vpouštěni poté, co předchozí zákazníci opustí prodejnu.
        • Dodržujte, prosíme, bezpečný odstup od ostatních zákazníků. Děláte to jak pro sebe, tak pro ně.

        16. 3. 2020: vláda vyhlásila celostátní karanténu pro celou Českou republiku

        Vzhledem k vývoji situace, kdy přibývají desítky nakažených denně, přikročila Česká vláda k dosud nejdrastičtějšímu opatření. Dnes vláda vyhlásila karanténu pro celé Česko. Co to přesně znamená a jak bude náš běžný život vypadat v následujících dnech?

        Zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky nabude platnosti dne 16. března v 00:00 hodin a bude trvat až do 24. března do 6:00 hodin.

        Všechny osoby na území našeho státu by se měly zdržovat co nejvíce v místě svého bydliště. Zaměstnavatelé by měli co nejvíce umožňovat práci z domova. Úplné znění Rozhodnutí vlády o zákazu volného pohybu osob je k dispozici na webu vlada.cz.

        Výjimky pro zákaz volného pohybu osob:

        • Cesta do zaměstnání, nebo k výkonu podnikatelské nebo jiné činnosti,
        • nezbytné cesty za rodinou a osobami blízkými,
        • cesty nutné k obstarání základních životních potřeb – nákup potravin, léků, zdravotnických a hygienických prostředků, kosmetiky a drogistického zboží, krmiva a jiných potřeb pro zvířata. Nakoupit můžete i pro své blízké,
        • nezbytné cesty do banky, na poštu a benzinové stanice,
        • cesty do nemocnice či k lékaři, a to i jako doprovodná osoba pro osobu blízkou,
        • cesty k zajištění péče o děti a zvířata (např. návštěva veterinární ordinace),
        • cesty nezbytné pro vyřízení neodkladných úředních náležitostí,
        • výjimka platí také pro všechna povolání, která zajišťují bezpečnost, vnitřní pořádek a řešení krizových situací. Do této kategorie patří mimo jiné i dobrovolnická činnost, zásobování, rozvážkové služby, veřejná hromadná doprava a další infrastruktury, které jsou nezbytné k zajištění základních potřeb obyvatelstva.

        Vztahuje se omezení volného pohybu osob na procházky?

        Zákaz volného pohybu se nevztahuje zejména na cesty do zaměstnání a nezbytné cesty za rodinou. V Rozhodnutí vlády je však upřesněno, že výjimku má pobyt v přírodě nebo parcích. Ministr vnitra Jan Hamáček pak během tiskové konference věc okomentoval: „Na minimum se snažíme omezit mezilidský kontakt. Není to zákaz vycházení ani domácí vězení. Takže pokud se půjdete projít s někým s kým žijete v bytě nebo domě do parku, tak vám to nikdo nezakáže, ba naopak je potřeba se občas vyvětrat a projít se na vzduch, jde ale o to, abyste do toho parku nešla na předzahrádku a tam si s dalšími dvaceti lidmi dávala pivo.“ Následně upřesnil „To znamená, když se budete držet s těmi, kteří jsou s vámi doma, ti jsou s vámi vlastně celou dobu, takže to je jasné, a půjdete s nimi ven a udržíte ty odstupy a minimalizujete kontakty, tak vám to samozřejmě nikdo nezakáže.“

        Zakazuje se taxislužba?

        V nařízení se doslova uvádí: „Zakazuje se provoz taxislužby, ale s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo osob s oprávněním řidiče taxislužby.“ Ministr Havlíček pak upřesnil „Znamená to, že takzvaní klasičtí taxíci budou jezdit, tak zvané sdílené taxislužby jezdit nemohou, protože je to hůře kontrolovatelné, ale pakliže oni rozváží potraviny, pak mohou. Čili klasická taxislužba zakázaná není.

        Jak bude vláda přistupovat k daňovým přiznáním a k nové vlně EET?

        Ministerstvo financí ve své tiskové zprávě z 15. 3. 2020 uvedlo: „Vláda schválila balíček opatření v oblasti daní, které reagují na aktuální situaci a představují jedno z palety přijímaných opatření, která pomohou ekonomickým subjektům překlenout nouzový stav. Přesné technické parametry liberačního balíčku budou v pondělí 16. března zveřejněny ve Finančním zpravodaji a na webu Finanční správy.“

        Základní opatření, která budou realizována:

        • Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a právnických osob, a to nejdéle do 1. července 2020.
        • Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve všech případech, kdy daňový subjekt individuálně požádá o prominutí úroku z prodlení a prokáže důvody jakkoliv související s koronavirem.
        • Plošné prominutí druhé pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve výši 1 000 Kč v roce 2020 bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem.
        • Možnost individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení.
        • Plošné prominutí správního poplatku v původní výši 400 Kč za podání individuální žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem, a to do 31. července.

        Zákon neumožňuje odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb účinné od 1. května. Finanční a Celní správa ale bude při kontrolní činnosti od 1. května po dobu 3 měsíců postupovat s maximální tolerancí a plnit pouze poradní funkci.

        Koronavirus - uzavření hranic
        Hranice je možné překročit jen na určitých místech, a to pouze osobám, které hranice překračují prokazatelně pravidelně. Zdroj: mvcr.cz

        Aktualizace 14. 3. 2020: Vláda rozhodla uzavřít obchody, zákaz se nevztahuje na e-shopy

        Česká vláda rozhodla o zavedení dalších opatřeních kvůli koronaviru. Zákaz se netýká prodejen potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, lékáren, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, novin a časopisů, tabákových výrobků a prodeje přes internet. Úplný výčet výjimek v roletce níže. Prodej Alza.cz nebude nařízením postižen, prodejny jsou otevřeny dle standardní otevírací doby.

        Seznam obchodů, které se zákaz týká a které mají výjimku

        Vláda ČR zakazuje s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:

        • potravin
        • výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
        • pohonných hmot,
        • paliv,
        • hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
        • lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
        • malých domácích zvířat,
        • krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
        • brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
        • novin a časopisů,
        • tabákových výrobků,
        • služeb prádelen a čistíren,
        • prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně

        Informace o otevírací době poboček Alza.cz

        • Máme otevřeny všechny pobočky! Přijali jsme veškerá opatření, abychom eliminovali jakékoliv nebezpečí.
        • Zrychlujeme zavážení AlzaBoxů! Víme, že jsou stále přeplněné, pracujeme na tom aby byla jejich kapacita navýšena.
        • V Praze a okolí a Ostravě a okolí zvyšujeme kapacitu naší expresní dopravy až do dveří AlzaExpres. Při platbě předem se dá celé předání vyřídit "bezkontaktně".

        S účinností od 14. března 2020 od 6:00 hod. do 24. března 2020 do 6:00 hod. se zcela uzavírají provozovny stravovacích služeb (zejm. restaurace), a to s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost, zejména zaměstnanecké jídelny, stravovací zařízení v nemocnicích, sociálních službách a vězeňských zařízení. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb, např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

        S účinností od 14. března 2020 od 6:00 hod. do 24. března 2020 do 6:00 hod. se zakazuje činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 m2.

        S účinností od 14. března 2020 od 6:00 hod. do 24. března 2020 do 6:00 hod. se zakazuje provoz heren a kasin.

        Aktualizace 13. 3. 2020: Česká republika uzavírá hranice

        Po včerejším vyhlášení nouzového stavu přistupuje česká vláda k ještě přísnějším opatřením. Z neděle na pondělí začne platit pro všechny občany České republiky a také cizince s povoleným pobytem v ČR zákaz cestování za hranice. Tento zákaz se nevztahuje na cizince – turisty, kteří se v tuto chvíli nacházejí na území České republiky. Zároveň je také zakázán vstup cizinců bez povoleného pobytu na naše území.

        Mezi nová opatření patří také zavedení povinné dvoutýdenní karantény pro české občany, kteří se vracejí z 15 rizikových zemí. Mezi rizikové země patří: Čína, Jižní Korea, Irán, Itálie, Španělsko, Německo, Francie, Velká Británie, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Belgie, Dánsko, Rakousko a Nizozemsko.

        Všichni občané, kteří se vracejí ze zahraničí do České republiky, dostávají instrukce, jak postupovat, pokud by se u nich vyskytly zdravotní potíže, a to prostřednictvím automatických informačních SMS zpráv.

        Jako reakci na vyhlášená opatření zastavují ČSA a Smartwings všechny své linky z a do České republiky. Znamená to, že odstaví 23 svých letadel, což je zhruba polovina všech strojů.

        Vznikají také nová odběrná místa. TA najdete například v Ostravě u Fakultní nemocnice. Toto odběrné místo je určeno pouze osobám, kterým to doporučí epidemiolog. K dispozici bude od 7 do 19 hodin. Z kapacitních důvodů postavili hasiči u Fakultní nemocnice Brno tři stany pro odběry vzorků. Stávající odběrná místa už nestačí. Více informací o nově zřízeném odběrném místě v Brně najdete zde.

        Přehled odběrných míst v České republice najdete zde. Ministerstvo zdravotnictví bude seznam laboratoří, které budou diagnostikovat vzorky, postupně rozšiřovat.

        Aktualizace 11. 3. 2020: V Česku se zavírají školy a univerzity

        K dnešnímu dni mají potvrzené případy nákazy koronavirem všechny státy Evropské unie. Největší počet nakažených je v Itálii, kde se nakazilo už 10 149 osob a z toho 631 osob zemřelo. Skokový nárůst počtu nakažených zaznamenala také Francie, Německo a Španělsko.

        Vzhledem k situaci zavádí Bezpečnostní rada státu další preventivní opatření, která mají zamezit šíření nákazy na území České republiky. Premiér Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci oznámil, že se ruší všechny společenské, kulturní a sportovní akce s účastí nad 100 diváků. Dále také do odvolání zavřel všechny základní, střední a vysoké školy. Mateřské školy zůstávají otevřené.

        Školy budou zavřené až do odvolání. Není vyloučeno, že můžou být zavřené i na měsíc. Rodiče dětí do 10 let mají nárok na ošetřovatelské volno, které po dobu dvou týdnů hradí stát. Pro mnohé profese může být řešením práce z domova. Vládní představitelé už před časem nabádali zaměstnavatele, aby zaměstnanci, kterým to jejich pracovní náplň umožňuje, pracovali na home office.

        Aktualizace 6. 3. 2020: Povinná karanténa pro všechny, kteří se vracejí z Itálie

        K dnešnímu dni je v České republice 18 potvrzených případů nákazy koronavirem. Vzhledem k tomu, že většina infikovaných osob se nakazila v Itálii, zavádí česká vláda plošné opatření. V současné době je 16 500 českých občanů na dovolené na území Itálie. Účelem tohoto opatření je zabránit nekontrolovatelnému šíření onemocnění.

        Všichni, kteří se od 7. března vrátí z Itálie do České republiky, mají povinnost nahlásit se svému lékaři. Rozhodla o tom Bezpečnostní rada státu. Lidé se mají ohlásit telefonicky nebo písemně. Lékař celou situaci vyhodnotí a nařídí dvoutýdenní karanténu. Nově osobám, kterým je nařízená karanténa, hrozí velmi vysoká peněžitá pokuta za její porušení, a to až 3 miliony korun. Oznámil to premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci.

        Osoby, které budou muset být v karanténě, mají nárok na nemocenskou. Zaměstnavatelé by také měli umožnit práci z home office, pokud je to možné. Vláda také přislíbila vytvoření programů, které by měly pomoct kompenzovat podnikatelům ztráty, jež jim vznikly v souvislosti se zavedenými opatřeními. Více informací o povinné karanténě se dočtete zde.

        Koronavirus v Čechách je sice realitou, ale rozhodně to neznamená, že teď můžete naplno začít panikařit. Dodržujte doporučení lékařů, která se týkají především pečlivého mytí rukou a dostatečného příjmu vitaminů. Vyhýbejte se rizikovým oblastem a chovejte se zodpovědně. Pořád platí, že není nutné pořizovat si zásoby jídla na sto let dopředu. Pokud ve vás ale přece jen hlodá červíček „co by, kdyby“ a rýže ani těstoviny už na vás nezbyly, vyřešte to šalamounsky. Nikam neběhejte a objednejte si zdravé trvanlivé potraviny nebo tyčinky. Pochutnáte si, zasytí vás a jako bonus nemusíte nic vařit.

        Aktualizace 4. 3. 2020: Čína pomalu a jistě obnovuje výrobu

        Koronavirus velmi citelně ochromil čínskou ekonomiku. V postižených oblastech se výroba omezila natolik, že se znatelně snížily emise oxidu dusíku a uhlíku. Během února se emise snížily o celých 35 %. Nejnovější satelitní snímky však potvrzují jejich opětovný nárůst. Lidé se tedy vracejí do práce a Čína opět začala vyrábět.

        Už teď je jasné, že dopady nákazy koronavirem nejvíce pocítí malí podnikatelé. Lidé byli nuceni na dlouhé týdny zůstat doma. Vzhledem k tomu, že v Číně byly v karanténě miliony lidí, mnoho menších podnikatelů se ocitlo na hranici bankrotu. Zavřela se obchodní centra, restaurace, kina, divadla. Ve ztrátě jsou i provozovatelé služeb. V únoru také rekordně stoupl počet nevyřízených objednávek.

        Obchodníci se snaží podpořit tržby slevami. Ty jsou tak nejvyšší za posledních osm let. Není pochyb o tom, že koronavirus způsobil Číně obrovské ekonomické škody. Téměř 6 % společností v sektoru služeb reálně hrozí bankrot.

        Koronavirus má dopad na světovou ekonomiku, Českou republiku nevyjímaje. ČNB je v prognózách spíše optimistická, zatímco agentura Bloomberg si myslí, že aktuální situace v Číně bude mít na Českou republiku větší dopad než na jiné evropské země. Argumentuje tím, že česká ekonomika je více závislá na dovozu komponentů a zboží z Číny. Ekonomický růst České republiky zpomaluje. Zatím ovšem není jasné, jak se na něm podepíše epidemie koronaviru na území pevninské Číny. Více informací o dopadu koronaviru na českou ekonomiku získáte zde.

        i

        Kvůli koronaviru Google zrušil pravidelnou konferenci I/O v Mountain View v Kalifornii. Více se dočtete v článku Google kvůli koronaviru ruší I/O.


        Aktualizace 2. 3. 2020: Česko má první tři potvrzené případy nákazy koronavirem

        V neděli 1. března se seznam států s výskytem koronaviru rozšířil o jednoho člena. Česká republika hlásí tři pozitivní výsledky testů. Vzhledem k situaci, která panuje v severní Itálii, bylo jen otázkou času, kdy se koronavirus objeví i u nás.

        Katastrofické scénáře nechme stranou. Ani jeden ze tří nakažených nemá příznaky, horečku či kašel. Za týden se podrobí dalším testům na koronavirus. Nakaženými jsou dva Češi, kteří se vrátili z Itálie a jedna Američanka, která přicestovala se svými kamarádkami z Milána. Všechny osoby, které se dostaly s infikovanými do kontaktu, jsou v domácí karanténě. Dvě kamarádky, které cestovaly s nakaženou Američankou, jsou umístěny společně s ní na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce.

        Do dnešního dne bylo na koronavirus testováno 211 lidí, z toho tři testy vyšly pozitivně. Premiér Andrej Babiš odmítl návrh ministra vnitra Jana Hamáčka, aby vláda zvážila vyhlášení nouzového stavu. V současné době není k vyhlášení nouzového stavu důvod, protože se nejedná o epidemický stav, nýbrž jen o ojedinělé případy. Nicméně řada nemocnic začala přijímat preventivní opatření a až do odvolání zakázala návštěvy. K podobnému kroku byly vyzvány také domovy důchodců a střediska pro dlouhodobě nemocné.

        Své brány z preventivních důvodů zavřely také některé české univerzity. Jmenovitě se k tomuto kroku uchýlily ČVUT (České vysoké učení technické) a ČZU (Česká zemědělská univerzita v Praze), která také na dva dny přerušila  výuku. Mendelova univerzita v Brně preventivně ruší výuku na dva týdny.

        Koronavirus zasáhl s definitivní platností i do dění Světového poháru v biatlonu, který se bude konat už tento týden v Novém Městě na Moravě. Bezpečnostní rada státu rozhodla, že akce proběhne bez účasti diváků.

        Aktualizace 28.2. 2020: Čechy zachvátila iracionální panika

        Koronavirus definitivně dorazil do Evropy. Nejvíce zasažená je oblast severní Itálie, kde počet nemocných stoupl na 821, z toho 21 osob zemřelo. Větší počet nakažených je také v Německu a Francii. Německo má aktuálně 60 nakažených a Francie 41. Ve Francii zemřeli na nákazu koronavirem dva lidé. První nakažené hlásí také Rakousko a Chorvatsko. I když je zřejmé, že počet nakažených bude i nadále stoupat a pravděpodobně se virus rozšíří i do dalších evropských zemí, není důvod k panice.

        V České republice není k dnešnímu dni jediný potvrzený případ nákazy koronavirem. V domácí karanténě je 300 osob. I přesto vzali Češi supermarkety útokem. Lidé kupují především trvanlivé potraviny a konzervy. Není výjimkou, že platí i 12 tisíc za jeden nákup. Obdobná situace panovala minulý týden v Itálii, s tím rozdílem, že v Itálii je počet nakažených nejvyšší v Evropě.

        Odborná veřejnost i vládní představitelé se snaží nastalou situaci uklidnit. Lékaři zdůrazňují, že základním pravidlem ochrany je dodržování osobní hygieny. Tím myslí především důkladné mytí a dezinfekci rukou. Tato doporučení platí nejen jako prevence nákazy koronavirem, ale také v době chřipkových epidemií. Mytí rukou je jedním z nejefektivnějších preventivních opatření. V domácím prostředí stačí mýt si ruce obyčejným mýdlem. Dezinfekci byste měli použít v případě, že se pohybujete dopravními prostředky. Detailní popis a návod, jak si správně mýt ruce, najdete zde.

        Premiér Andrej Babiš také vystoupil na tiskové konferenci, kde nabádal občany, aby nepanikařili, a ujišťoval, že jídla je dost a není nutné dělat si velké zásoby. Pozitivní zprávy přicházejí z Německa. Viceprezident Institutu Roberta Kocha, Lars Schaade, tvrdí, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. Z Číny zase hlásí nejnižší počet nakažených od ledna.

        Aktualizace 24. 2. 2020: Itálie zavírá kvůli koronaviru školy a izoluje celá města. Lidé vykupují supermarkety

        Itálie se potýká se šířícím se koronavirem. Jako reakci na rostoucí počet nakažených ruší v pěti regionech včetně Lombardie a Benátska sportovní i kulturní akce, izoluje celá města a na týden také uzavírá všechny školy. Nebudou se tedy hrát ani fotbalové zápasy Série A. Benátky také zrušily turisty velmi oblíbený tradiční karneval. Italští lékaři hlásí 219 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho 6 pacientů na následky infekce zemřelo.

        Italská vláda dělá vše proto, aby zabránila dalšímu šíření nebezpečné nemoci. V sobotu 22. 2. nařídila omezení veřejného života v jedenácti městech v provincii Lodi. Tato města jsou považována za ohniska nákazy. Pod hrozbou pokuty či trestního stíhání je přísně zakázáno tato města opustit či do nich vstoupit. Zakázáno je také shromažďování na veřejných místech včetně demonstrací. Je omezen provoz úřadů a bank a od pondělí jsou zavřené i všechny školy.

        Život v těchto městech utichl. Na ulicích není ani noha, obchody jsou zavřené a supermarkety zejí prázdnotou, protože lidé vykoupili všechno od desinfekčních prostředků přes potraviny až po žrádlo pro kočky a psy. Všichni, kteří přišli do styku s nakaženými, jsou v karanténě.

        Světová zdravotnická organizace (WHO) poslala do Itálie svůj tým, aby zkoumali, jak se vir šíří, a pomohli ho zastavit. Podrobnější informace o šířící se nákaze v Itálii a aktuálním vývoji situace v ostatních zemích najdete zde.

        Aktualizace 21. 2. 2020: Koronavirus a jeho dopad na světovou ekonomiku

        Šířící se nákaza koronavirem na území pevninské Číny má negativní dopad na průmysl a obchod. Společnosti, které jsou přímo závislé na dodávkách z Číny, musí řešit výpadky ve výrobě. Týká se to především Applu, Fiatu Chrysler nebo Airbusu. Společnost Apple už 17. února oznámila, že nedokáže splnit cíle tržeb, které si stanovila na druhé finanční čtvrtletí. S ohledem na zdraví zaměstnanců dochází k obnovení výroby po oslavách čínského nového roku velmi pozvolna. Celosvětová nabídka produktů Apple bude omezena.

        Automobilka Fiat Chrysler Automotive musela dočasně uzavřít továrnu v Srbsku, protože chybějí součástky, které se vyrábějí v Číně. Výrobce letadel Airbus dočasně uzavřel svou továrnu v Číně jako reakci na doporučení čínské vlády, že by měli zaměstnanci pracovat z domu a do práce dojíždět co nejméně.

        České firmy se také začínají potýkat s následky epidemie koronaviru. Váznou dodávky některých materiálů a zboží. Problém budou mít v brzké době odběratelé elektronických součástek.

        I některé české hokejové kluby pociťují následky epidemie koronaviru. Hrozí jim, že budou mít nedostatek hokejek. Hokejky značky CCM a Bauer se vyrábějí v Číně. Podrobnější informace o tom, jak epidemie koronaviru ovlivňuje světovou ekonomiku, najdete zde.

        Aktualizace 18. 2. 2020: Koronavirus dorazil do Afriky

        V pátek 14. 2. 2020 potvrdila egyptská ministryně zdravotnictví Hala Zayed první případ nákazy koronavirem v Africe. Nakažený muž je čínské národnosti a nevykazoval žádné fyzické symptomy. Byl však testován na káhirském mezinárodním letišti v rámci preventivních prohlídek. Ministerstvo zdravotnictví ihned informovalo WHO (Světovou zdravotnickou organizaci).

        Infikovaný pacient byl převezen do nemocnice v Marsa Matrouh (Severní pobřeží Egypta), kde bude v karanténě 17 dní (o 3 dny déle, než doporučuje WHO). Nemocnice může přijmout až 800 pacientů. Všechny osoby, které s infikovaným mužem přišly do kontaktu, byly testovány. Výsledek byl negativní. Nicméně budou i nadále monitorováni po dobu 15 dní. Egyptská ministryně také uvedla, že došlo k dezinfekci míst, kde se nakažený pohyboval.

        Extrémní preventivní opatření jsou v Africe nutností. Obavy z rozšíření viru na černém kontinentu jsou naprosto oprávněné. Otázkou zůstává, zda jsou i ostatní africké země na příchod koronaviru připravené.

        Aktualizace 13. 2. 2020: Kvůli koronaviru se letos nebude konat MWC 2020

        Koronavirus nemá na svědomí jen nakažené a oběti na lidských životech, ale i rušení řady sportovních či technologických akcí. Jedna taková, veletrh mobilních technologií MWC 2020, každoročně pořádaný v únoru v Barceloně, se letos konat nebude. Informujeme o tom v novince Veletrh MWC 2020 v Barceloně se letos ruší kvůli obávám z koronaviru (NOVINKA).

        Pořadatelé přistoupili k tomuto kroku poté, co účast na technologickém svátku již v minulých dnech odřeklo několik společností jako LG, Sony, Amazon nebo NVIDIA. Na MWC každoročně zavítá až 100 tisíc návštěvníků a mnoho z nich pochází také z Číny. A vystavovatelé nechtějí riskovat nakažení svých zaměstnanců. 

        Veřejnost o technologické novinky z veletrhu nepřijde, protože je společnosti představí později na jiných akcích. Negativně ale zrušení veletrhu zřejmě pocítí místní ekonomika. Hotely, restaurace, turistická místa i zaměstnanci veletrhu nepochybně přijdou o nemalé zisky.

        Koronavirus ve světě (NEAKTUÁLNÍ)

        Koronavirus ve světě

        Nový typ koronaviru s názvem COVID-19 je k datu 29. 5. 2020 rozšířen již ve 213 zemích a teritoriích napříč celým světem. Celkově je potvrzeno 5 925 928  případů nákazy, z toho 362 555 osob nemoci podlehlo a 2 593 700 bylo úspěšně vyléčeno. Mezi nejvíce zasažené země patří USA s 1 768 608 potvrzených případů, dále Brazílie s 438 812 potvrzených případů, Rusko se 387 623 případy, Španělsko 284 986 osob a Velká Británie s 269 127 potvrzených případů.

        i

        COVID-19 – statistiky přehledně a aktuálně

        Aktuální informace a situaci ohledně koronaviru můžete sledovat prostřednictvím nespočtu webových stránek. Za naši redakci můžeme doporučit web worldometers.info/coronavirus/ nebo interaktivní mapu coronavirus.jhu.edu, která byla vytvořena na Johns Hopkins University a umožňuje přehledně sledovat počty potvrzených/uzavřených případů koronaviru v jednotlivých státech.

        Dne 11. 3. 2020 byl COVID-19 označen Světovou zdravotnickou organizací za globální pandemii. Většina Evropy, včetně České republiky, přijímá v reakci na toto prohlášení a rychlost šíření koronaviru nejrůznější bezpečností opatření.

        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus v Itálii

        Itálie se po dlouhých měsících urputného boje s koronavirem dostává do „druhé fáze“. Návrat k normálnímu způsobu života, na který byli Italové zvyklí, se samozřejmě zatím nekoná. Cílem této druhé fáze je naučit se s virem žít. První pozitivní vlaštovkou je fakt, že se do práce vrátilo 4,5 milionů pracovníků a obnovila se průmyslová a zemědělská výroba. Italové také konečně mohou s rouškami navštívit své příbuzné ve svém regionu. Volný pohyb osob je ale stále omezen. Zavřené zůstávají obchody, kadeřnictví, restaurace a děti a studenti se vrátí do škol až v září. Aktuálně je v Itálii 231 732 nakažených a 33 142 osob nákaze podlehlo.

        Itálie COVID-19 – aktuálně

        • Počet případů nákazy koronavirem v Itálii může být až desetkrát vyšší, než bylo oznámeno. Zdroj: www.usnews.com.
        • Itálie zaznamenala menší nárůst případů nákazy druhý den po sobě. Zdroj: nypost.com.
        • Zdůvodnění, proč je úmrtnost na nový koronavirus v Itálii tak vysoká. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Itálie zavírá po prohlášení WHO drtivou většinu obchodů. Zdroj: www.bbc.com.
        • Itálie potvrdila téměř 250 obětí koronaviru za pouhých 24 hodin. Zdroj: www.nbcnews.comr.
        • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Itálii překonal hranici 17 tisíc. Zdroj: thehill.com.
        • Více než 60 milionů obyvatel Itálie je uvězněno pod hrozbou šíření nákazy koronaviru. Zdroj: www.latimes.com.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus v Rakousku

        Rakousko patří k zemím, které zavedly přísná karanténní opatření včetně uzavření hranic mezi prvními. Rakušané epidemii koronaviru zvládli, a tak také mezi prvními začali s postupným uvolňováním vládních opatření. K první fázi přistoupili hned po Velikonocích 14. dubna. Od 15. května otevřou i restaurace a bary. Děti se vrátí do škol 18. 5. Pohyb přes hranice bude i nadále omezen. V současné době se jedná o plném otevření hranic pro Německo, Švýcarsko, Česko a Slovensko. Počet pozitivních případů k dnešnímu dni je 16 655, zemřelo 668 osob.

        Rakousko COVID-19 – aktuálně

        • Přehledné shrnutí nejnovějších informací o koronavirové infekci v Rakousku. Zdroj: www.wien.info.
        • Jak rakouské lyžařské středisko „pomohlo“ s šířením koronavirové infekce po celé Evropě. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rakousku přesáhl 3 000. Zdroj: www.thelocal.at.
        • Rakousko hlásí první smrt v následku onemocnění koronavirem. Zemřela 69letá žena, která navštívila Itálii a již dříve trpěla zdravotními problémy. Zdroj: www.channelnewsasia.com.
        • Rakousko rozhodlo o ukončení kontaktní výuky a plošném uzavření univerzit. Zdroj: www.timeshighereducation.com.
        • Zakázány jsou v Rakousku všechny vnitřní akce s kapacitou větší než 100 osob a všechny venkovní akce s kapacitou větší než 500 osob. Zdroj: www.wien.info.
        • Cestující přijíždějící do Rakouska z rizikových oblastí jsou povinni předložit aktuální (ne starší 4 dní) lékařské potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19. Zdroj: www.austria.info.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus v Německu

        Německo je další evropskou zemí, která epidemii koronaviru zvládá, a to i přesto, že počet nakažených zpočátku rostl exponenciálně. Evidujeme 182 452 nakažených. Zdravotní systém byl na epidemii velmi dobře připravený. I proto má Německo velmi nízký počet úmrtí. Na nákazu zemřelo 8 570 osob. Díky těmto dobrým výsledkům začalo Německo uvolňovat zavedená opatření už 20. dubna. 11. května proběhla druhá fáze uvolňování a další fáze bude následovat 20. května. Děti se do školy vrátily už 7. května. V celé zemi i nadále platí přísná hygienická opatření.

        Německo COVID-19 – aktuálně

        • Denní aktualizace ohledně koronavirové infekce v Německu. Zdroj: www.bundesgesundheitsministerium.de.
        • Navzdory vysokému počtu nakažených osob udržuje Německo velice nízkou míru úmrtnosti (menší než 0,5 %). Zdroj: www.bloomberg.com.
        • Německá kancléřka Angela Merkelová byla testována na nový typ koronaviru s negativním výsledkem. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Německé aerolinky Lufthansa ruší 23 000 dubnových letů. Zdroj: https://www.deutschland.de.
        • V Německu jsou zřizovány první drive-through stanice sloužící k testování obyvatel na přítomnost koronaviru. Zdroj: https://www.deutschland.de.
        • Kancléřka varuje, až 70 % obyvatel Německa může být vystaveno nákaze. Zdroj: https://www.thelocal.de.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus v Číně

        Čína je považována za zdroj nákazy koronaviru. Původ viru je stále předmětem spekulací. Zdá se ale, že Čínská lidová republika má to nejhorší za sebou. V Číně byla také zavedena nejpřísnější karanténní opatření. Hermeticky uzavřena byla celá města čítající miliony obyvatel. V současné době je v Číně už jen 70 aktivních případů nákazy. Číňané se pomalu a jistě vracejí k normálnímu životu. Hrozba druhé vlny je ovšem stále reálná, proto i několik měsíců po vypuknutí epidemie dochází v Číně k uzavírání měst, aby se zamezilo rozšíření viru.

        Čína COVID-19 – aktuálně

        • Zatímco svět neúnavně bojuje s koronavirovou pandemií, Čína začíná s uvolňováním města Wuhan, kde COVID-19 vznikl. Zdroj: www.bbc.com.
        • Válka slov mezi USA a Čínou týkající se dezinformací ohledně koronaviru eskaluje. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Jeden z čínských zdravotnických expertů prohlásil, že pokud ostatní státy budou jednat, může být pandemie koronaviru pod kontrolou v červnu 2020. Zdroj: www.reuters.com.
        • Čína zmírňuje některá bezpečnostní opatření poté, co president Xi Jinping navštívil epicentrum. Zdroj: economictimes.indiatimes.com.
        • Počty nakažených v Číně klesají, Itálie a Jižní Korea jde opačným směrem. Zdroj: www.npr.org.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus v Íránu

        Statistiky z Iránu od počátku vzbuzují pochybnosti. Stejně jako v případě Číny nebo i Ruska jsou čísla jednou velkou neznámou. Boj s koronavirem v Iránu navíc komplikují americké sankce. Počty nakažených a zemřelých začaly klesat. Vláda uvažuje, že zpřístupní mešity v oblastech, kde se nákaza koronaviru nevyskytuje. Írán má více než 143 800 potvrzených případů nákazy.

        Irán COVID-19 – aktuálně

        • Íránský vůdce odmítá pomoc USA a podporuje konspirační teorii o cíleném vytvoření koronavirové infekce. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Sankce uvalené na Írán mají významný vliv na šíření koronavirové infekce. Zdroj: www.nytimes.com.
        • Pohřební jámy obětí koronaviru v Íránu jsou tak velké, že je lze vidět dokonce i z vesmíru. Zdroj: www.washingtonpost.com.
        • Bahrajn obviňuje Írán z „biologické agrese“. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Írán žádá Mezinárodní měnový fond o peníze na boj proti koronaviru. Zdroj: www.aljazeera.com.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus v USA

        Spojené státy americké situaci kolem koronaviru podcenily. Ačkoliv měly časový náskok, tuto výhodu nevyužily a se zaváděním striktních opatření dlouho váhaly. V počátcích se koronavirus v USA šířil velmi pomalu. Teď ale situace nabrala rychlý spád a k dnešnímu dni je USA nejpostiženější zemí na světě. Počty nakažených rostou po tisících. Dnes jich evidujeme už 1 768 608 a 103 344 osob nemoci podlehlo. Nejpostiženější je stát New York a dá se očekávat, že počet obětí bude v příštích dnech i nadále dramaticky růst. USA ještě nedosáhlo vrcholu epidemie, ale v některých státech už začali uvolňovat přísná opatření.

        USA COVID-19 – aktuálně

        • WHO varuje, že USA se mohou stát dalším epicentrem globální koronavirové krize. Zdroj: www.washingtonpost.com.
        • Jak se z narozeninové oslavy v Connecticutu stal super šiřitel koronaviru na území USA? Zdroj: www.dailymail.co.uk.
        • Rozdělení případů nákazy koronavirem v jednotlivých amerických státech. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Prezident Donald Trump vyhlásil v pátek pro celé Spojené státy stav nouze. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Spojené státy americké zakázaly vstup do země všem cizincům cestujícím z Evropy. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Epidemiolog Marc Lipsitch z Harvardské univerziti tvrdí, že 20 až 60 procent dospělé populace v USA bude infikováno virem COVID-19. Zdroj: www.vox.com.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus ve Vietnamu

        Vietnamská menšina je aktuálně třetí nejpočetnější menšinou na území České republiky. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Vietnam je v souvislosti s nemocí COVID-19 zranitelnější než evropské země, opak je pravdou. V současné době hlásí Vietnam „pouze“ 49 aktivních případů nákazy a žádné ztráty na životech. Většina nových případů jsou navrátilci ze zahraničí. Velká část vietnamské komunity v ČR se aktivně zapojila do boje proti novému koronaviru COVID-19.

        Vietnam COVID-19 – aktuálně

        • Nízkonákladový vietnamský model obrany proti koronavirové infekci oceněn ve světě. Zdroj: www.ft.com.
        • Vietnamští obchodníci nabízejí zadarmo občerstvení pro záchranné složky a šijí roušky svým zákazníkům. Zdroj: www.irozhlas.cz.
        • Vietnam zvyšuje bezpečnostní opatření pro cestující z UK a Evropy. Zdroj: www.businesstraveller.com.
        • Pandemie koronaviru nahrává společnosti Samsung – téměř polovina výroby je lokalizována právě do Vietnamu. Zdroj: www.androidheadlines.com
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavirus ve Španělsku

        Španělsko je stále na druhém místě s 284 986 pozitivních případů a 27 119 úmrtí. Stejně jako Italové i Španělé se museli potýkat s extrémním nárůstem nemocných. Nicméně i ve Španělsku se začíná blýskat na lepší časy. Počty nakažených klesají a španělská vláda velmi opatrně začíná uvolňovat karanténní opatření. Je tedy možné, že obě země dosáhly vrcholu epidemie.

        Španělsko COVID-19 – aktuálně

        • Španělská armáda nachází rezidenty pečovatelských domu opuštěné a mrtvé. Zdroj: www.bbc.com.
        • Koronavirus COVID-19 se ve Španělsku šíří rychleji a hlouběji než v Itálii. Zdroj: english.elpais.com.
        • Španělsko nezvládá nápor nemocných. Pacienti leží na zemi na chodbách nemocnic. Zdroj: www.independent.co.uk.
        • Počet mrtvých raketově roste. Španělsko zpřísní zavedená opatření. Zdroj: www.cnn.com.

        Přehled omezení a zákazů během nouzového stavu (NEAKTUÁLNÍ)

        Koronavirus: přehled aktuálních zákazů a doporučení

        V České republice začali nakažení přibývat po desítkách, česká vláda proto vyhlásila 12. 3. 2020 nouzový stav. 16. 3. pak režim ještě zpřísnila zavedením celostátní karantény. V přehledu níže máte k dispozici seznam nejdůležitějších opatření a doporučení. 

        Karanténa

        Vláda s platností od 24. dubna zrušila omezení volného pohybu osob a umožnila také vycestovat za hranice.

        Otevřené jsou jen nejnutnější obchody

        Otevřené zůstaly obchody s potravinami, palivy, hygienickým a drogistickým zbožím, lékárny, krmiva a další potřeby pro zvířata, optiky, trafiky (novinky, časopisy) a tabákové výrobky a E-shopy. Od 27. března mohou znovu otevřít provozovny zajišťující zámečnické služby a opravy, také údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost. Vláda uspíšila uvolňování přísných opatření. Od 27. dubna mohou otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center a mají samostatný vchod. Od 8 do 10 hodin jsou prodejny potravin a drogerií vyhrazeny pouze pro seniory nad 65 let. V menších obchodech už omezení neplatí.

        Restaurace a bary jsou uzavřeny

        Stravovací zařízení pro širokou veřejnost jsou uzavřena. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu, tzn. jídlo s sebou, případně prodej prostřednictvím výdejního okénka. I nadále trvá zákaz provozu občerstvení ve velkých nákupních centrech. Od 11. května budou moct otevřít restaurace se zahrádkami a výdejními okénky. Podle nového plánu budou moct restaurace plně otevřít od 25. května.

        Vlaky, autobusy a MHD i nadále fungují

        Prioritou vlády je umožnit lidem i nadále chodit do práce. Proto vnitrostátní doprava až na dílčí nařízení funguje bez omezení. Vláda dokonce přislíbila, že se bude snažit hromadnou dopravu posílit. Platí povinné nošení roušek a zákaz nastupování předními dveřmi.

        Většina služeb je uzavřena

        Během karantény byla uzavřena většina služeb. Výjimka platí pro autoservisy, odtahy vozů, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství a prodej zdravotních prostředků. Výjimku obdržely rovněž pohřební služby a výdej zásilek či zboží (např. Česká pošta). Od 27. dubna mohou otevřít autoškoly, posilovny a fitness centra. Otevřou se také zoologické, botanické a dendrologické zahrady bez vnitřních pavilonů. Kadeřnictví, pedikérství, masáže a externí galerie hradů a zámku budou smět otevřít od 11. května.

        Zákaz cestování českých občanů do zahraničí

        Vláda s platností od pátku 24. dubna uvolnila pohyb osob přes hranice. Od pátku můžeme opět vycestovat za hranice, a to dokonce i na dovolenou. Vycestování z České republiky už tedy není nijak omezeno. Pendlerům se také od 27. dubna uvolňují podmínky cestování za prací. Od pondělí jim stačí prokázat se negativním testem (z posledních 4 dní před návratem).

        Zákaz vstupu cizinců na území České republiky

        Od 27. dubna budou moct na území ČR vstoupit občané EU za účelem ekonomické činnosti. Podmínkou vstupu je předložení negativního testu na COVID-19, který absolvovali v posledních 4 dnech.

        Uzavření škol

        K uzavření základních a středních škol vláda přistoupila již 11. března. Od pondělí 27. dubna se otevřou všechny vysoké školy pro všechny studenty. Hromadná výuka ale obnovená nebude. Studenti se mohou scházet ve skupinkách o 5 lidech. Maturanti se do školních lavic vrátí 11. května. Skupinám školáků z prvního stupně základních škol začne výuka 25. května. Zda se do školy vrátí i žáci druhého stupně a studenti středních škol, není zatím jisté.

        Kontrola na hranicích

        Od půlnoci z 13. na 14. 3. probíhají na hranicích s Německem a Rakouskem kontroly. Přechod je možný pouze na 11 místech.

        Karanténa po návratu do ČR

        Při cestě ze zahraničí je nově možné prokázat se negativní testem na COVID-19, který jste si nechali udělat max. 4 dny před příjezdem. Pokud test nemáte, je nutné nastoupit povinnou 14 denní karanténu.

        Šíření koronaviru jako trestný čin

        Ministryně spravedlnosti rozhodla o zařazení koronaviru na seznam nakažlivých nemocí. Šíření koronaviru tak může být hodnoceno jako trestný čin.

        Povinné zakrývání obličeje

        Od 19. 3. 2020 platí plošný zákaz vycházení na veřejnost bez použití ochranných prostředků na nose a ústech. Krom roušek a respirátorů lze využít i šály, šátky a podomácku vyrobené roušky. Povinnost nosit roušky platí pro všechny. Výjimku mají děti do 2 let a řidiči, kteří jsou ve voze sami nebo se svou rodinou. Osoby pracující v horku a kancelářích (odstupy 2 m). Roušku také nemusí nosit osoby s poruchou autistického spektra a mentálně postižení. Roušky budeme muset nosit povinně nejméně do konce června. Fotonávod jak vyrobit roušku zde.

        Nový, dosud neznámý koronavirus se šíří velmi rychle. Rizikem je zejména pro oslabené jedince. Stejně jako každoročně v období zvýšeného výskytu viróz, i v tomto případě platí, že základem je důkladná hygiena, a pokud na sobě pozorujeme příznaky nemoci, nachlazení, teploty apod., je lepší zůstat doma a nemoc dále nešířit.

        3M Polomaska 3M
        Polomaska - výrobním materiálem je elastomer, pánské, balení obsahuje 1 ks
        599,-
        Momentálně nedostupné
        Objednací kód: ARDN18026Nad
        4,8 44×
        3M Polomaska 6300, vel. L
        Polomaska - výrobním materiálem je plast, odpovídá normě EN 140:1998, pánské, balení obsahuje 1 ks
        659,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: ARDN18028
        4,8 44×
        3M Polomaska 6200, vel. M
        Polomaska se systémem pro dva filtry, pro filtry 3M řady 2000, 5000 a většinu 6000
        759,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: ARDN18027
        5,0
        3M Polomaska 7502, vel. M
        Polomaska o velikosti M, výrobním materiálem je plast a silikon, polomaska disponuje filtrační třídou FFP2, odpovídá normě FFP2, unisex, balení obsahuje 1 ks
        1 069,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: H3M18009
        5,0
        3M Polomaska 7503, vel. L
        Polomaska - výrobním materiálem je silikon, speciální, balení obsahuje 1 ks
        1 069,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: H3M18010
        739,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: H3M18008
        4,9 457×
        SANYTOL Dezinfekční gel 75 ml
        Antibakteriální gel - cestovní, s alkoholem, objem 75 ml - 1 186,67 Kč/1 l
        Předp. cena
        89,-
        Momentálně nedostupné
        Objednací kód: MYD025
        4,3 108×
        Hetaida HTD8813, bezkontaktní
        Bezdotykový teploměr - k měření tělesné teploty, okolní teploty a teploty předmětů, teplota je měřena na čele a na spánku, s teplotním rozsahem od 0 do 100 °C, měřicí odchylka ± 0,2 °C, rychlost měření 1 s, displej, možnost přepnutí °C a °F, napájení na 2 AAA baterie, bílá a fialová barva
        1 059,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: HETTE003
        4,8 118×
        DETTOL Antibakteriální gel na ruce 50 ml
        Antibakteriální gel - cestovní, s alkoholem, objem 50 ml - 1 900 Kč/1 l
        Předp. cena
        95,-
        Momentálně nedostupné
        Objednací kód: MYD095
        4,2 549×
        TrueLife Care Q7
        Bezdotykový teploměr - k měření tělesné teploty, teplota je měřena v uchu, na čele a na spánku, s teplotním rozsahem od 32 do 42,5 °C, měřicí odchylka ± 0,2 °C, rychlost měření 1 s, možnost přepnutí °C a °F, napájení na AAA baterie, hmotnost 200 g, bílá a modrá barva, rozměry 17,8 × 4,5 × 11,3 cm (V׊×H)
        Koupit s kódem ALZADNY30 489,-
        699,-
        Skladem > 5 ks
        Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
        Info
        Objednací kód: CH750
        4,8 118×
        DETTOL Antibakteriální gel na ruce s heřmánkem 50 ml
        Antibakteriální gel - cestovní, s alkoholem, objem 50 ml - 1 560 Kč/1 l
        Předp. cena
        78,-
        Momentálně nedostupné
        Objednací kód: MYD096
        Vytisknout
        P-DC1-WEB12
        Zavoláme Vám a odborně poradíme
        +420 225 340 111
        Dotaz na objednávku
        Dotaz na zboží
        Prosím zadejte svůj telefon:
        Zavolejte mi
        Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
        Více informací Méně informací
        Alzak icon