Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Pro výdej již objednaného zboží jsou naše pobočky otevřeny. Přečtěte si aktuální doporučení k nákupu.
Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme za pochopení.
Levé ucho - bezpečné a spolehlivé nákupy Čistý vzduchu bez virů

Koronavirus: jsme rouškovou velmocí

Zobrazit katalog

Článek

 Aktualizováno

Epidemie koronaviru už je s definitivní platností i českou realitou. Zprávy o postupující nákaze vytrvale plní všechna světová i regionální média a online zpravodajství. Česká vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla řadu striktních opatření ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy. K dnešnímu dni je v České republice 3869 pozitivních případů nákazy koronavirem. Celkem už bylo testováno 67 281 lidí a evidujeme také 71 uzdravených. Celosvětově se COVID-19 nakazilo 1 018 920 lidí, z toho 53 292  osob nemoci podlehlo. Současná situace je vážná a vrchol epidemie nás teprve čeká. V našem článku jsme pro vás přehledně shrnuli všechny zásadní informace. Dozvíte se, jak se projevuje nákaza koronavirem a jak se ji účinně bránit. V článku najdete také zajímavé aktuality z domova i ze světa. Nezapomněli jsme také na užitečné tipy, jak zvládnout efektivně práci z domova a jak sobě a svým dětem zpříjemnit čas strávený v karanténě.

i Koronavirus aktuálně k 3. 4. 2020
 • Od 20. 3. mohou mezi 8. až 10. hodinou do obchodů s potravinami pouze osoby starší 65 let. V menších obchodech omezení neplatí.
 • Vláda povolila znovuotevření galanterií, aby si veřejnost mohla ušít roušky.
 • Povoleny jsou například cesty za prací, nákupem, lékařem či procházky do přírody a parků.
 • Česko má 3805 nakažených koronavirem, 67 pacientů se vyléčilo. 44 pacientů nákaze podlehlo.
 • Vláda vyhlásila nouzový stav. Od pátečního rána jsou zakázány veřejné i soukromé akce s účastí nad 30 osob.
 • Ministerstvo zdravotnictví zprovoznilo ke koronaviru informační linku 1212
 • Tisková zpráva: Alza hlásí obrovský nápor

Koronavirus

Koronavirus – OBSAH

 1. Aktualizace 3. 4. 2020: Jsme rouškovou velmocí. I díky nim se daří držet epidemii koronaviru na uzdě
 2. Koronavirus a nouzový stav: přehled aktuálních zákazů a doporučení
 3. 16. 3. 2020: do MHD v Praze už jen s rouškou
 4. Aktualizace 16. 3. 2020: vláda vyhlásila celostátní karanténu pro celou Českou republiku
 5. FAQ – Kontakty a další otázky a odpovědi ke koronaviru
 6. Co je koronavirus?
 7. Jak přečkat koronavirus
 8. Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory a chronicky nemocné
 9. Jak se koronavirus projevuje?
 10. Koronavirus – jak se proti nakažení chránit? Pomůže respirátor
 11. Tipy, jak se nákaze koronavirem bránit
 12. Koronavirus ve světě

Aktualizace 3. 4. 2020: Jsme rouškovou velmocí. I díky nim se daří držet epidemii koronaviru na uzdě

Náměstek ministra zdravotnictví ještě v polovině března očekával, že koncem měsíce bude v České republice kolem 8500 nakažených. Tato předpověď se nenaplnila, nicméně na plošné rušení striktních opatření je pořád ještě příliš brzy. K dnešnímu dni je v Česku 3 869 pozitivních případů. Zvýšil se také počet úmrtí a to na 46. Evidujeme ale i vyšší počet úspěšně vyléčených, těch je 71.

Není pochyb o tom, že se Česku drakonická opatření zatím vyplácí. Jedno z nich je světovým unikátem. Povinné nošení roušky z nás udělalo světovou velmoc. Stejnou cestou jako my se vydali i Slováci. Zatímco v asijských zemích je nošení roušky celkem běžná věc, nad kterou se nikdo nepozastavuje, v západním světě k plošnému nošení zatím nikdo kromě nás a našich sousedů nepřistoupil.

Světová zdravotnická organizace vydala doporučení, že ústenky a roušky by měli nosit jen nakažení jedinci a lidé s příznaky. Koronavirus je ale zákeřný. Někteří jedinci jsou bezpříznakoví, nemoc ovšem šíří dál. Proto se k plošnému nošení roušky přiklání stále více vědců a expertů. Aby ovšem byla rouška opravdu účinná je nutné nosit a sundávat ji správně. Roušky se také musí sterilizovat. V kombinaci s velmi pečlivou hygienou rukou je to účinná zbraň proti koronaviru, která výrazně zpomaluje jeho šíření v populaci.

Expertní skupina COVID-CZECHIA natočila anglicky mluvící spot, kde nošení roušky propagují a jednoduchým způsobem vysvětlují, jak jejich nošení pomáhá zastavit šíření epidemie. V závěru videa také prosí o sdílení, chtějí tak inspirovat i zbytek světa. Video najdete na této stránce.

Iniciativa české skupiny neušla pozornosti zahraničních médií. V této souvislosti psali o České republice britský deník The Guardian, Reuters a také americké CNN.

Situace vypadá nadějně, jak dnes řekl i šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Klesá poměr mezidenního nárůstu. V současné době je pod 10 %. Původní čísla se přitom pohybovala okolo 45 %. Nicméně Hamáček také jedním dechem chladil případné nadšení. 10 % je sice méně, ale pořád jsou to nárůsty. Proto je nutné i nadále dodržovat všechna zavedená opatření.

Koronavirus: přehled aktuálních zákazů a doporučení

V České republice začali nakažení přibývat po desítkách, česká vláda proto vyhlásila 12. 3. 2020 nouzový stav. 16. 3. pak režim ještě zpřísnila zavedením celostátní karantény. V přehledu níže máte k dispozici seznam nejdůležitějších opatření a doporučení. 

Karanténa

Vláda omezila od 16. 3 do 24. 3. 2020 volný pohyb osob. Všechny osoby na území ČR by se měly zdržovat v místě svého bydliště. Cesta do zaměstnání, k lékaři či do obchodu má z karantény výjimku. Úplný výčet výjimek ze zákazu volného pohybu najdete níže.

Otevřené jsou jen nejnutnější obchody

Otevřené zůstaly obchody s potravinami, palivy, hygienickým a drogistickým zbožím, lékárny, krmiva a další potřeby pro zvířata, optiky, trafiky (novinky, časopisy) a tabákové výrobky. E-shopy jsou i nadále otevřeny. Od 27. března mohou znovu otevřít provozovny zajišťující zámečnické služby a opravy, také údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost. Od 8 do 10 hodin jsou prodejny potravin a drogerií vyhrazeny pouze pro seniory nad 65 let. V menších obchodech už omezení neplatí.

Restaurace a bary jsou uzavřeny

Stravovací zařízení pro širokou veřejnost jsou uzavřena. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu, tzn. jídlo s sebou, případně prodej prostřednictvím výdejního okénka. I nadále trvá zákaz provozu občerstvení ve velkých nákupních centrech.

Vlaky, autobusy a MHD i nadále fungují

Prioritou vlády je umožnit lidem i nadále chodit do práce. Proto vnitrostátní doprava až na dílčí nařízení funguje bez omezení. Vláda dokonce přislíbila, že se bude snažit hromadnou dopravu posílit. Platí povinné nošení roušek a zákaz nastupování předními dveřmi.

Většina služeb je uzavřena

Služby jako kadeřnictví nebo kosmetické salóny jsou až do 1. dubna uzavřeny. Výjimka platí pro autoservisy, odtahy vozů, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství a prodej zdravotních prostředků. Výjimku obdržely rovněž pohřební služby a výdej zásilek či zboží (např. Česká pošta).

Zákaz cestování českých občanů do zahraničí

Vláda zakázala vycestovat do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým či přechodným pobytem nad 90 dní. Výjimku tvoří občané, kteří pracují v pásmu do 100 kilometrů od hranic v Rakousku či Německu. Tento zákaz rovněž začal platit v noci z neděle na pondělí.

Zákaz vstupu cizinců na území České republiky

Omezení začalo platit o půlnoci z neděle na pondělí 16. 3. 2020. Zákaz se týká všech cizinců s výjimkou osob cizí státní příslušnosti s trvalým či přechodným pobytem na našem území delším než 90 dnů.

Uzavření škol

K uzavření základních a středních škol vláda přistoupila již 11. března, nově musí být uzavřeny i základní umělecké školy. Toto opatření platí do odvolání. Školky zůstávají otevřené, ledaže k jejich uzavření přikročí zřizovatel.

Kontrola na hranicích

Od půlnoci z 13. na 14. 3. probíhají na hranicích s Německem a Rakouskem kontroly. Přechod je možný pouze na 11 místech.

Karanténa po návratu do ČR

Lidé, kteří se vrátí z některé z postižených oblastí, mají povinnost tuto skutečnost nahlásit svému lékaři a dva týdny zůstat v preventivní karanténě.

Šíření koronaviru jako trestný čin

Ministryně spravedlnosti rozhodla o zařazení koronaviru na seznam nakažlivých nemocí. Šíření koronaviru tak může být hodnoceno jako trestný čin.

Povinné zakrývání obličeje

Od 19. 3. 2020 platí plošný zákaz vycházení na veřejnost bez použití ochranných prostředků na nose a ústech. Krom roušek a respirátorů lze využít i šály, šátky a podomácku vyrobené roušky. Povinnost nosit roušky platí pro všechny. Výjimku mají děti do 2 let a řidiči, kteří jsou ve voze sami. Fotonávod jak vyrobit roušku zde.

FAQ – Otázky a odpovědi ke koronaviru

Důležité kontakty: Na koho se obrátit o radu?

15. 3. 2020: Začala fungovat nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212. Dle Ministerstva zdravotnictví číslo slouží pro poskytnutí základních informací o nemoci COVID-19.

Pokud potřebujete poradit ohledně koronaviru, můžete se obrátit na linku 112, na infolinku Státního zdravotního ústavu, případně na linky zdravotních pojišťoven.

Infolinky zdravotních pojišťoven

 • VZP: 925 222 222 
 • VoZP: 844 888 888
 • ČPZP: 810 800 000
 • OZP: 261 105 555
 • ZP ŠKODA: 800 209 000
 • ZPMV: 844 211 211
 • RBP: 800 213 213

Infolinka Státního zdravotního ústavu: V provozu NONSTOP

 • Infolinka Státního zdravotního ústavu: 724 810 106; 725 191 367

Kolik lidí se zatím nakazilo a zemřelo na koronavirus?

Aktuální počty nakažených a zemřelých na koronavirus najdete například na této stránce.

Dle informací k 23. 3. 2020 v 21:00 má Česko 1236 nakažených koronavirem.

Jak se koronavirus přenáší?

Virus se přenáší kapénkovou infekcí, podobně jako všechny respirační choroby, tj. kýcháním, kašláním či při smrkání, ale podle posledních zjištění vědců také přímým kontaktem. Forma tohoto kontaktu nebyla ale ze strany vědců specifikována. Nejnovější informace potvrzují přenos viru také vzduchem ve formě aerosolu. Tímto způsobem přenosu se zvyšuje riziko bezkontaktní infekce, jelikož přenos viru touto cestou je oproti klasické kapénkové infekci možný i na velké vzdálenosti.

Co dělat, když přijdu do kontaktu s někým, kdo je nakažený koronavirem, nebo mám příznaky?

Jestliže na sobě pozorujete příznaky koronaviru nebo jste přišli s někým nakaženým do styku, v žádném případě se nevydávejte k lékaři. Kontaktovat jej můžete telefonicky, v případě jeho nepřítomnosti zavolejte na lékařskou pohotovost nebo na krajskou hygienickou stanici, kde získáte pokyny k dalšímu postupu. Seznam krajských hygienických stanic najdete zde.

Jak probíhá testování na přítomnost koronaviru u nás?

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu má k dispozici testy, které jednoznačně prokáží, zda je jedinec virem infikován. Virus se tak dá ještě v inkubační době odhalit např. z krve nebo z výtěru dýchacích cest.

Jaká preventivní opatření proti šíření koronaviru jsou praktikována na letištích?

Zatím ještě nebyl vyhlášen tzv. plošný screening, který by měřil teplotu a kontroloval zdravotní stav každého cestujícího. Na některých letištích se však můžete setkat s namátkovým screeningem cestujících.

Je bezpečné nyní cestovat do Číny kvůli koronaviru?

V současné chvíli není kvůli nařízení vlády možné cestovat do Číny, Itálie a několika dalších zemí. O výjimku budou moci požádat občané pracující v daných oblastech.  

Je možné, abych se nějakým způsobem nakazil koronavirem přes balíček doručený z asijské oblasti, např. přes společnost Aliexpress?

V tomto případě nejsou obavy na místě, je to vysoce nepravděpodobné. Odborníci potvrdili, že koronavirus se prokazatelně přenáší z člověka na člověka při přímém kontaktu trvajícím delší dobu. Rozhodně není schopný přežít delší dobu mimo lidské buňky.

Zastaví se koronavirus s příchodem léta?

Předpovědi odborníků se v této otázce různí. Světová zdravotnická organizace v tuto chvíli uvádí, že ústup koronaviru díky létu nelze předpokládat, jelikož je virus odlišný od chřipky, které se všeobecně v létě nedaří. Stále však chybí dostatek informací o tom, jak se koronavirus chová v různých podmínkách, takže nelze předvídat, jak se bude chovat při vyšších teplotách.

Kdy bude vakcína proti koronaviru?

Vývoji vakcíny proti koronaviru se věnuje řada veřejných i soukromých institucí. Nadějné zprávy přichází zejména z USA a z Izraele, kde se již přistupuje k testování vakcíny. Nicméně celý proces je jak organizačně, tak i legislativně velmi náročný. Ačkoliv se původně hovořilo o 18 měsících, izraelští vědci z Galilejského výzkumného ústavu věří, že vakcína bude dostupná o několik měsíců dříve.

Co je koronavirus?

Lidský RNA koronavirus SARS-CoV-2 (jedná se o sedmý známý koronavirus) byl poprvé pozorován na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Podle sekvenční analýzy je příbuzný s virem SarS-CoV, který způsobuje nemoc známou jako SARS.

Navzdory podobnostem s jinými koronaviry se z genetického hlediska jedná o dosud neznámý virus. V této chvíli je již jasné, že úmrtnost v případě nakažení tímto virem je výrazně nižší než v případě zmíněné nemoci SARS. Konkrétní čísla lze sledovat na této stránce, kde autoři uvádí přesné počty nakažených, úmrtí a také místa výskytu viru. Na koronavirus však zatím stále neexistuje vakcína, a pokud by se ji podařilo v rychlosti vyvinout, i tak bude potřeba řada měsíců na testování.

i Koronavirus: fakta versus mýty
Zdroj: mzcr.cz
 • Poštovní zásilky z Číny a dalších zasažených oblastí virus nešíří.
 • Roušky zdravé lidi neochrání, jsou vhodné pro nemocné, aby nákazu nešířili.
 • Nosní kapky či kloktání nefungují proti nákaze.
 • Antibiotika proti virům nezabírají, jsou určena na bakteriální onemocnění.
 • Chlór nepijte a nemyjte se s ním, chlórové přípravky jsou účinné na dezinfekci povrchů.
 • Kouření před možnou nákazou nechrání.
 • Pití alkoholu není prevencí, alkoholové přípravky jsou účinnou dezinfekcí povrchů a rukou.
 • Česnek nechrání před nákazou.

Jak přečkat koronavirus

Zavření škol, povinná karanténa, nutnost home-office, zrušení sportovních a kulturních akcí a v neposlední řadě i strach z nákazy. Všechny tyto aspekty nás nutí trávit doma více času, než jsme byli zvyklí. Nemusíte však věšet hlavu, v dnešní době se i tyto situace dají velmi dobře zvládnout. Spoustu věcí totiž můžete pohodlně zařídit bez nutnosti opuštění domova, a to i na našem e-shopu. A pokud díky tomu získáte čas navíc, je mnoho způsobů, jak jej smysluplně a zábavně využít i v izolaci. Sepsali jsme pro vás pár tipů, které se v „době koronavirové“ budou zaručeně hodit:

Jak pracovat z domu?

Home-office je pro někoho splněným snem, pro jiného noční můrou. Základem pro efektivní práci je dobré plánování a pokud možno i klidné a ergonomické pracovní prostředí. Stanovte si předem dobu, po kterou se budete práci věnovat, a skutečně ji dodržujte. Nenechte se během ní rušit neumytými okny, nepouštějte si k práci televizi a stejně jako v kanceláři si vyhraďte pravidelné pauzy na oběd, kávu a protáhnutí.

Pokud vás nutnost práce z domova zastihla nepřipravené a nemáte potřebné vybavení, nezoufejte. Notebooky, monitory i další techniku si můžete krátkodobě pronajmout nebo zakoupit s výhodným financováním, takže jejich pořízení váš rodinný rozpočet nezruinuje. Přečtěte si, jak okamžitě a levně získat vybavení na práci z domova.

Jak řešit vzdělávání dětí

Výuka byla vzhledem k situaci zcela přerušena, je tedy více než vhodné s dětmi učivo průběžně procházet, aby úplně nevypadly z režimu. S dětmi můžete kromě učebnic využít nejrůznější naučné hračky a pracovní sešity. Na webech typu Pinterest pak seženete pracovní listy k vytisknutí, a to takřka k jakémukoliv tématu, i spoustu tipů a nápadů pro domácí vzdělávání.

K výuce můžete využít i moderní techniku. Na tablet či chytrý telefon existuje obrovské množství vzdělávacích aplikací pro děti a studenty všech věkových kategorií. Řada škol řeší výuku na dálku, ubezpečte se tedy, že tablet či notebook, který bude váš student využívat, je v dobré kondici.

Jak zabavit děti

Zabavit děti, zejména ty mladší, bývá problém i za normální situace, natož když musíte být doma, nebo dokonce z domova pracovat. Univerzální návod bohužel neexistuje, vycházet byste měli z věku a zájmů dítěte. Pokud pracujete na home-office, na nějakou dobu by mohlo pomoci dítě mladšího věku zapojit do práce. Dejte mu papíry, pastelky, omalovánky, půjčte mu razítko, posaďte jej vedle sebe a uvidíte, že mu role asistenta přijde důležitá a zábavná. Se staršími dětmi je dobré se domluvit, že alespoň část doby, kdy musíte pracovat, budou trávit samostudiem.

Vyzkoušet můžete i osvědčené hračky, které milují snad všechny děti. Mezi nimi vede Lego, které děti zaručeně zabaví na dlouhé hodiny. Odpoledne a večery můžete trávit hraním společenských her, u nichž se nejen zabavíte, ale i pobavíte a posílíte rodinné vztahy. Děti baví i kreativní činnosti a nemusíte se omezovat jenom na papír a pastelky. Holčičky ocení například navlékání korálků, u kluků budou mít úspěch vědecké hračky. Pokud je to možné, nevyřazujte pravidelný pobyt venku. Vyhýbejte se však větší koncentraci lidí a místo na hřiště jděte raději do lesa.

Jak si zajistit pohyb bez nutnosti jít ven

Nechce se vám vůbec vycházet, nebo dokonce kvůli karanténě nemůžete? Nevíte, jak cvičit, když zavřeli posilovny? Ani to naštěstí není nepřekonatelný problém. Pokud máte doma místo, můžete si pořídit domácí posilovnu, běžecký pás či cyklistický trenažér. Udržet se v kondici vám mohou pomoci i méně nákladné a skladnější pomůcky, jako je například overball, činky či balanční podložky. A pokud se vám nechce investovat do sportovních potřeb, prohledejte YouTube. Najdete tam spoustu videí na domácí cvičení zdarma, a to od jógy přes posilování až po kardio.

Jak posílit imunitu

Základem dobré imunity je zdravý životní styl, to asi všichni víme. Jak ji ale posílit co nejrychleji? Mezi oblíbené a účinné bylinky patří rakytník a echinacea, na imunitu skvěle působí i plody kustovnice čínské či ženšen. Pokud si tedy pořídíte přípravky s těmito ingrediencemi, rozhodně nešlápnete vedle. Průběžně byste měli doplňovat i vitamíny, nejlépe v přirozené podobě ve formě ovoce a zeleniny, ale účinné jsou samozřejmě i doplňky stravy v podobě vitamínů a minerálů. Pro správné fungování imunity jsou důležité zejména vitamíny A, B, C a D. Imunitu naopak oslabuje stres a nedostatek odpočinku.

Jak posilovat imunitu:

 • Mytí rukou – je základním hygienickým opatřením nejenom při posilování imunity, ale v boji proti koronaviru a dalším infekčním nemocem. Správné mytí rukou by mělo trvat minimálně 40 vteřin, použít můžete jakékoliv mýdlo. Ruce je třeba si mýt nejen po použití toalety, ale po každém příchodu z venku, před jídlem a po jídle.
 • Dostatek spánku – je vědecky dokázáno, že lidé, kteří si dopřávají kvalitní spánek, mají silnější imunitu. Spát byste měli minimálně 7 hodin, před spaním je vhodné nejíst, nekouřit, nepít kávu a vyvarovat se alkoholu.
 • Vyvážená strava – fungování imunitního systému ovlivňují i stravovací návyky. Vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce a minerály se projevuje na fungování střev, která jsou základním kamenem imunitního systému. Jejich správnou činnost můžete podpořit i užíváním probiotik.
 • Pohyb – pokud je to možné, nezanedbávejte ani v době koronaviru pravidelný pohyb. Kromě domácího cvičení vám nejen s fungováním imunity pomohou i procházky svižnějším tempem či běh. Nejlepší je vyrazit do přírody, kde nehrozí blízký kontakt s jinými lidmi.
 • Otužování – s otužováním můžete bez obav začít v jakémkoliv věku. Pro začátek postačí studená ranní sprcha po dobu 30 vteřin, venkovní pohyb a spaní v chladné místnosti. Pokud se však necítíte dobře a máte podezření na jakékoliv onemocnění, otužování na čas vynechejte.

Jak si zajistit potraviny bez návštěvy obchodu

Pokud se vám nechce na nákup nebo na něj kvůli karanténě ani nemůžete, využijte nabídky internetových obchodů. Pomocí dovážkové služby můžete nakoupit všechno od masa přes zeleninu a ovoce až po drogerii. Vhod určitě přijdou i alternativní potraviny, které pořídíte i u nás. Jen tak se nezkazí, zasytí a dodají potřebné živiny i vitamíny. A pokud jste se nečekaně nabyté volno rozhodli věnovat hubnutí či zlepšování fyzičky, můžete do jídelníčku zařadit i oblíbené proteinové přípravky, tyčinky, kaše a palačinky.

Nezapomínejte na domácí mazlíčky

Pokud jste v dobrovolné či nařízené karanténě, určitě řešíte, jak obstarat své domácí mazlíčky. Krmiva pro psy i kočky můžete naštěstí nakoupit i u nás, pro lidi v karanténě tak největším problémem zůstává venčení psů. Pražská hygienická stanice v předešlých dnech uvedla, že pokud majitel nemá nikoho, kdo by mohl psa vyvenčit, karanténu porušit může. Venčení by však mělo být rychlé a páníček by se při něm měl stranit ostatních lidí (to znamená, že by se k nim neměl přiblížit na méně než 1,5 metru). A aby se váš čtyřnohý parťák doma tolik nenudil, můžete mu dny ozvláštnit některou ze zábavných hraček pro psy.

Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory a chronicky nemocné

Zásadním problémem SARS-CoV-2 je rychlost jeho šíření. Virus má inkubační dobu 2 až 14 dnů, nakažený pacient je přitom infekční po celou dobu. V tom tkví i podstatné riziko: pacient může být nakažený, ale zatím se u něj příznaky neprojevily, přesto je infekční. I z tohoto důvodu jsou opatření na letištích, jež před několika lety pomohla zastavit šíření nemoci SARS, velmi problematická a odhalí jen zlomek případů. 

Virus se přenáší klasickým způsobem jako chřipka a další choroby, tedy ve formě kapénkové infekce. National Health Commission (NHC) dne 28. ledna 2020 uvedla, že virus se může šířit také přímým kontaktem. Formu tohoto kontaktu ovšem nespecifikovala. Zároveň také uvedla, že v případném ohrožení jsou všechny věkové skupiny obyvatel. Nejzávažnější průběh nemoci je však u seniorů a také lidí, kteří již nějakou nemocí trpí.

Koronavirus - porovnání
Koronavirus je velmi malý, například výrazně menší než smogové částice. Zdroj: Nanospace.cz.

Nejvíce potvrzených případů je v Číně a v Itálii. Z Číny se koronavirus rozšířil i do dalších asijských zemí. Zasažena je Jižní Korea, Japonsko a větší počet nakažených je také v Íránu. Koncem února se začal koronavirus ve větší míře šířit v severní Itálii, kde je aktuálně přes 31 500 nakažených osob, z toho více než 2 500 lidí zemřelo. Skokové nárůsty nakažených hlásí také Španělsko, Německo a Francie. Z Itálie se koronavirus dostal také do dalších evropských zemí včetně České republiky.

i Je důvod se bát?
Ačkoliv se vir šíří poměrně rychle, aktuální čísla vypovídají, že úmrtnost v jeho důsledku není příliš vysoká. Případné onemocnění má průběh podobný jako chřipka a pro neoslabené jedince není bezprostředně ohrožující. Rizikem je především pro seniory a chronicky nemocné. Není nutné panikařit. Stejně jako každý rok v tomto období, dodržujte hygienické návyky.

Jak se koronavirus projevuje?

Příznaky onemocnění lze snadno zaměnit za běžnou chřipku. Jsou to:

 • zvýšená teplota,
 • kašel,
 • zhoršené dýchání (dušnost),
 • únava,
 • později se může objevit i průjem.

Za rizikový faktor pro nákazu koronavirem je považována cesta do postižených oblastí.

Koronavirus - kontrola
Příznaky koronaviru. Zdroj: Informační letáček MMČR – „Informace pro občany o koronaviru“

Koronavirus – jak se proti nakažení chránit? Pomůže respirátor

V souvislosti se zprávami o rychlém šíření nemoci se na mnoha místech stalo, že z pultů lékáren prakticky zmizely běžné lékařské roušky (tzv. ústenky). Ty však, bohužel, proti nákaze nepomohou. Podle vyjádření hygieniků totiž spíše brání v tom, aby šířily nákazu od již nakaženého člověka. Jednoduše řečeno, rouška, ať už je papírová, či textilní, je určena pro nakaženého pacienta, nikoliv zdravého jedince. Pro ty je určen respirátor.

Koronavirus - roušky
Roušky vniknutí viru do organismu nezabrání. Jsou spíše určeny pro již nakažené pacienty, aby nemoc dále nešířili. Zdroj: Nanospace.cz.

Respirátor poznáte na první pohled. Jeho konstrukce je odlišná, musí totiž pevně obemknout spodní část obličeje. Zároveň je nutná jejich zdravotnická certifikace, respirátory musí odpovídat velmi náročným normám. Respirátory mají navíc velmi výkonné filtry, které dokáží zachytit jemné prachové částice, ale i aerosol (tedy např. ony kapénky, které se rozletí vzduchem, když například kýchneme nebo zakašleme). Aby byla účinnost respirátoru zachována, je nutné filtr pravidelně měnit.

Podle stupně ochrany je možné respirátory rozdělit do tří kategorií:

 • FFP1 – Zachytí 80 až 90 % prachových a aerosolových částic, pro použití ve zdravotnictví tedy není příliš vhodný.
 • FFP2 – Má účinnost kolem 95 % a poradí si i se slabšími toxickými látkami.
 • FFP3 – Účinnost kolem 99 %, zachytí i viry, spóry a bakterie, je tedy i jedinou kategorií respirátorů, které si poradí s novým koronavirem.

Významnou pomocí je i použití nanovláken, která jsou schopna zachytit >99,997 % / 0,025 µm částeček včetně virů, a tvoří tak další bariéru. Tuto technologii – v podobě textilie Respilon – využívají například respirátory od společnosti Nanospace. 

  Koronavirus - respirátory
  Respirátory nabízí lepší filtraci a jejich hlavní výhodou je, že pevně obemknou celou dolní část obličeje. Zdroj: Nanospace.cz.

  Je však třeba poukázat na to, že respirátor jako takový není samospasitelný. Dokonalou ochranu totiž nabídne až obličejová maska, případně ochranný oděv, protože některé viry se dokáží šířit i přes další sliznice, zejm. tu oční. Problematický též může být vous nebo jen několikadenní strniště. To totiž jakoukoliv ochranu, byť za pomoci dokonale funkčního respirátoru, snižuje na prakticky nulovou úroveň.

  Tipy, jak se nákaze koronavirem bránit

  I v případě koronaviru platí v podstatě stejná pravidla, která hygienici každoročně doporučují v období chřipkových epidemií:

  • Vyhýbejte se místům s větší koncentrací osob a také lidem, kteří jsou nemocní.
  • Jste-li v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi, používejte desinfekci. Desinfikovat je vhodné i klávesnici počítače nebo myš.
  • Dodržujte základní pravidla hygieny – důsledně si umývejte ruce a nesahejte si na obličej. 
  • Při kýchání a kašlání používejte kapesníky, pokud nemáte, ústa si zakryjte raději paží/rukávem než rukou.
  i Mohlo by vás zajímat

  Starší aktualizace

  Aktualizace 31. 3. 2020: Omezení pohybu se prodlužuje. Vláda schválila pravidla kurzarbeitu

  Česko dnes hlásí přesně 3257 nakažených. K dnešnímu dni bylo otestováno 48 811 osob. Nemoci Covid-19 podlehlo už 31 pacientů a 45 se úspěšně vyléčilo.

  Včerejší den přinesl řadu změn a také očekávané prodloužení nouzového stavu. Ten bude trvat do 11. dubna. Platí všechna dříve zavedená opatření. Vláda upravila pouze některé body. Největší změnu zaznamenalo nařízení týkající se povinnosti nosit roušku. Do včerejška platilo, že roušku musí nosit všichni včetně nemluvňat. To už neplatí, nově jsou roušky povinné až pro děti od dvou let. Také řidiči, kteří jedou sami v autě, roušku mít nemusí.

  Ministr vnitra Jan Hamáček přebral řízení Ústředního krizového štábu, který do této doby řídil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ten bude nově řídit Centrální řídicí tým COVID-19. Ten bude fungovat jako poradní orgán vlády. Tento tým bude také vést projekt chytré karantény. Projekt už se testuje v jihomoravském kraji. Premiér Andrej Babiš řekl, že pokud se chytrá karanténa osvědčí, bude možné postupně zavedená opatření uvolňovat. Lidé by ale neměli čekat zázraky.

  Roman Prymula už po druhé v krátkém čase upozorňoval, že Češi letos do zahraničí už pravděpodobně nevyjedou. Své původní tvrzení, že se za hranice nepodíváme minimálně dva roky, zmírnil. Vše bude záviset na vývoji situace v okolních zemích. Na pivo s kamarády pěkně u jednoho stolu si taky budete muset ještě nějakou dobu počkat. Pokud se restaurace znovu otevřou, budou se muset dodržovat rozestupy 1,5 m.

  Vláda dnes také schválila pravidla kurzarbeitu. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Schválili se podmínky a parametry programu Antivirus, jehož způsobilost je od 12. března. To znamená, že podnikatelé mohou žádat náhrady mezd od tohoto data.

  Ministryně Maláčová dnes také veřejně reagovala na narůstající počet nemocných v domovech pro seniory. Bude prosazovat rázné testování v těchto zařízeních. Ve středu bude jednat s hejtmany. Budou se snažit najít řešení pro případ, kdyby onemocněl větší počet ošetřujících osob. Jednou z příčin šířící se nákazy v domovech důchodců je nedostatek zdravotnických pomůcek. V této souvislosti se ministryně Maláčova přidala k ministryni financí Aleně Schillerové, která se vyslovila pro transparentní evidenci přijatých a spotřebovaných roušek. Česká republika za ochranné pomůcky zaplatila 10 miliard korun.

  Ministryně Schillerová také oznámila, že OSVČ nedostanou 15 tisíc měsíčně, jak se plánovalo původně, ale jednorázově 25 tisíc korun. Na tuto částku budou mít nárok jen někteří a za určitých podmínek. Nebude se vyplácet plošně.

  Aktualizace 29. 3. 2020: Ministryně financí navrhuje plošné zastavení splácení půjček

  Přes víkend přibyly podle očekávání další stovky nakažených. Aktuální stav je 2775 pozitivních případů. Počet úspěšně vyléčených se nezměnil, stále evidujeme 11 osob. Bohužel přibylo úmrtí. Nemoci COVID-19 podlehlo už 16 pacientů.

  Vrchol epidemie je stále v nedohlednu. V současné době hasí česká vláda hned dva velké požáry najednou. Extrémními opatřeními se snaží snížit počet nakažených a zároveň schvaluje zákony ve stavu legislativní nouze, které mají za cíl zmírnit ohromné ekonomické škody, které tato opatření způsobila.

  Aktuálně chce ve středu ministryně financí Alena Schillerová navrhnout, aby se na půl roku plošně zastavilo splácení půjček, leasingů, hypoték, spotřebitelských úvěrů a úvěrů podnikatelů. Současně by byl u těchto půjček snížen úrok o blíže nespecifikovanou „symbolickou výši“. Uvažuje i o snížení pokut za případné nesplacení půjček po ukončení půlročního moratoria.

  V průběhu tohoto týdne také probíhaly repatriace českých občanů ze zahraničí. Přiletělo letadlo z Indie a v průběhu neděle a pondělí přiletí dvě letadla z Thajska. Ministerstvo zahraničí zatím pomohlo dostat domů 3500 Čechů, kteří uvízli v zahraničí, když se uzavřely hranice. Letadla dovážejí nejen občany České republiky, ale také občany států Evropské unie a pomohla dopravit domů i občany Izraele. Součástí repatriačních letů je také dovoz několika tun zdravotnického materiálu z Malajsie. Pod taktovkou ministerstva zdravotnictví pokračuje také distribuce ochranných pomůcek, které dorazily z Číny.

  I když situace stále nevypadá růžově, objevují se i nadějné zprávy. Jednou z nich je fakt, že stav pacienta, kterému byl podán experimentální lék Remdesivir se zlepšil. Pokud se vědecky prokáže, že je tento lék v boji proti koronaviru opravdu účinný, půjde možná do běžného prodeje už v létě. Vakcíny se pravděpodobně dočkáme nejdříve za rok. Další pozitivní zprávou je, že hygienici zítra ukončí karanténu obcí Uničov, Litovel a dalších 19 obcí. Tyto obce byly dva týdny izolované od okolního světa.

  Aktualizace 27. 3. 2020: Koronavirus ve světě nabírá na síle. Nouzový stav v Česku se pravděpodobně prodlouží

  Pokud pravidelně sledujete denní přírůstek nakažených, jistě jste si všimli, že v posledních dnech nabrala epidemie na obrátkách nejen u nás, ale na celém světě. K dnešnímu dni jen v České republice přibylo 354 případů, to je zatím největší denní přírůstek. Celkově máme tedy 2279 pozitivně testovaných. Evidujeme 11 vyléčených pacientů. Od včerejška naštěstí nepřibylo žádné úmrtí.

  Denně přibývá celosvětově tisíce nakažených. Faktorů, proč tomu tak je, je více. Jednak se většina zemi snaží testovat co nejvíce lidí a jednak některé země otálely se zavedením restriktivních opatření. Ačkoliv měly některé státy časový náskok, z různých důvodů jej nevyužily. Výsledkem jsou skokové nárůsty počtu nakažených a bohužel také zemřelých. Čína se posunula v žebříčku nejpostiženějších zemí na třetí místo. Od čtvrtka zaujímá nelichotivé první místo USA a na druhém místě je Itálie, která má absolutně nejvyšší počet obětí.

  Situace se vyvíjí velmi dynamicky. V Itálii a Španělsku bohužel koronavirus pronikl mezi nejohroženější skupinu obyvatel tedy seniory a chronicky nemocné, proto má Itálie i Španělsko stovky mrtvých denně. Česku se sice daří obyvatele z této skupiny chránit, ale ani u nás se jim koronavirus nevyhnul úplně. Aktuálně jsou koronavirem nakažení senioři z LDN oddělení v Thomareyově nemocnici. Koronavirus se také dostal do domovů důchodců v pražské Michli a Chodově a také v Litoměřicích. Nákazu sem pravděpodobně zavlekli zaměstnanci. Rozšíření nákazy v LDN oddělení v Thomayerově nemocnici bude vyšetřovat hygienická stanice.

  Premiér Babiš proto navrhuje testovat všechny zaměstnance domovů pro seniory a také všechny pacienty s plicními obtížemi. Dnes také oznámil, že zvažuje prodloužení nouzového stavu, který měl původně trvat 30 dní. Vzhledem k zhoršující se situaci ve světě navrhuje ministr zahraničí Tomáš Petříček, aby všichni občané, kteří se vracejí ze zahraničí, podstoupili povinnou dvoutýdenní karanténu nehledě na to, ze které země přicestovali.

  Aktualizace 26. 3. 2020: Česká republika zatím epidemii koronaviru zvládá dobře

  K dnešnímu dni výrazně stoupl počet pozitivně testovaných o celkem 271 případů, což znamená, že máme celkem 1925 nakažených. Počet vyléčených se od včerejška nezměnil. Stále evidujeme 10 vyléčených. Devět pacientů nemoci podlehlo.

  I přesto, že narůstající počet nakažených může vyvolávat obavy, dosavadní průběh epidemie dokazuje, že se ji daří udržet pod kontrolou. Podle odhadů šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly bude v České republice na konci dubna kolem 15 000 nakažených. Tohoto čísla dosáhneme ale korigovaně díky striktním opatřením a zákazům., takže zdravotnictví by nemělo být zatíženo tak, jak aktuálně vidíme v Itálii, Španělsku a dalších zemích. 

  Další optimistickou zprávou je, že se zatím daří efektivně chránit nejohroženější skupiny obyvatel, tedy seniory a chronicky nemocné. To je také jeden z důvodů, proč máme stále relativně velmi malý počet úmrtí na COVID-19.

  Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula také už před časem avizoval, že se přibližně v polovině dubna můžeme těšit na postupné uvolňování zavedených opatření. Už od zítřka (pátek 27. března) se některá opatření nepatrně zmírní. Týkají se maloobchodního prodeje. Výjimku dostaly provozovny, které poskytují zámečnické služby a opravy, také údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost. Od zítřka tedy mohou být znovu otevřeny.

  Pandemie vyvolala obrovskou solidaritu mezi lidmi 

  Pandemie COVID-19 způsobila světovou krizi, kterou nikdo nečekal a také na ni nikdo nebyl dostatečně připravený. Česká republika se vydala cestou drakonických opatření. V prvních týdnech epidemie jsme se potýkali s nedostatkem zdravotnického materiálu. To, co se zdálo být fatální problém, vyřešily zlaté české ručičky. Lidé ve velkém začali šít roušky nejen pro sebe, ale také pro zdravotníky, hasiče, policisty, domovy důchodců a další potřebné. Jen u roušek ale nezůstalo. Čeští lékaři jsou ze solidarity lidí nadšení a dojatí. Lidé jim posílají koláče, zákusky, obědy. Dostávají třeba i kávovary a výjimkou není ani nabídka dobrovolnické pomoci.

  Lidé se vzájemně podporují na sociálních sítích a vznikla také řada webových stránek, kde se sdružují dobrovolníci a nabízejí svou pomoc. Studenti v celém Česku pomáhají s roznáškou nákupů pro seniory. Od počátku je velmi solidární také vietnamská menšina, která nejen šije roušky pro nemocnice a domovy důchodců, ale vybírá také peníze na nákup plicních ventilátorů a nabízí občerstvení zdarma pro policisty, hasiče a zdravotníky. Češi berou heslo „Spolu to zvládneme!“ opravdu vážně.

  Aktualizace 25. 3. 2020: Ministerstvo zdravotnictví chce po Velikonocích zavést chytrou karanténu

  V České republice už bylo otestováno 22 600 osob, z toho 1654 lidí mělo pozitivní výsledek. Deset Čechů se vyléčilo a 6 nemocných nákaze COVID-19 podlehlo.

  Tato bilance je výsledkem několik týdnů trvajících striktních opatření, která vláda zavedla s cílem zpomalit šíření viru a tím rozložit počet nakažených v čase tak, aby byl zdravotnický systém schopný efektivně zvládat přísun nemocných a poskytnout kritickým případům adekvátní péči.

  Tato opatření a zákazy primárně chrání naše zdraví a lidské životy. Nicméně mají také extrémní dopad na českou ekonomiku. Řada drobných podnikatelů skončila ze dne na den bez příjmů. Naši zákonodárci už včera schválili několik důležitých návrhů, které by měly zmírnit ekonomický dopad koronavirové krize.

  Náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula dnes oznámil, že po Velikonocích se bude zavádět tzv. chytrá karanténa. Toto opatření pomůže udržet epidemii pod kontrolou a zároveň umožní uvolnit některé zákazy jako je třeba volný pohyb obyvatel.

  Co je chytrá karanténa? V praxi to bude fungovat tak, že pokud budete pozitivně testováni, po udělení vašeho souhlasu budete elektronicky vytrasováni (k tomu poslouží mobilní data a data z platebních karet). Odborníci vaši trasu zmapují pět dní nazpět a kontaktují všechny osoby, které jste za těch pět dní potkali. Budou informování, že přišli do styku s nakaženým a nastoupí karanténu.

  Jak už bylo avizováno dříve, na kompletní uvolnění opatření si ještě nějakou dobu počkáme. Do té doby nezbývá než vládní nařízení dodržovat. Dnes ke stávajícím přibyla další:

  • Nově se nesmí shromažďovat ve více než dvou lidech (s výjimkou členů jedné domácnosti).
  • Ode dneška už také nebude možné přečkat karanténu na chatě. Lidé mají zůstat v místě svého bydliště.
  • Ti, kdo nosí respirátory s výdechovým filtrem, by si přes něj měli dát ještě klasickou roušku nebo textilní ústenku, aby v případě, že jsou nemocní, neohrozili své okolí.

  Aktualizace 24. 3. 2020: Sněmovna jednala v legislativní nouzi a schválila všechna vládní opatření

  Dnes je v České republice přesně 1394 pozitivních případů COVID-19. Otestováno už bylo 19 624 osob, z toho 3 pacienti nemoci podlehli a 10 se úspěšně vyléčilo.

  Naši zákonodárci od rána jednali v legislativní nouzi. Tento stav umožňuje zrychlené projednávání zákonů. Sněmovna projednávala vládní návrhy na zmírnění dopadů koronavirové krize a s ní spojené vládní nařízení a zákazy, které mají ohromný dopad na českou ekonomiku.

  • Byl schválen návrh vlády na prodloužení ošetřovného po celou dobu uzavření škol. Rodiče, kteří se starají o své děti do 13 let věku, dostanou 60 % základu mzdy. Znamená to, že změny v ošetřovném prošly sněmovnou ve stejné podobě, jak je navrhla vláda. Stát také uhradí ošetřovné lidem, kteří se doma starají o své postižené příbuzné poté, co byly uzavřeny stacionáře. V případě postižených dětí, které nemohou navštěvovat školu, nebude existovat omezení věku. Rodiče se také mohou v péči střídat. Dávka se bude vyplácet jednou za měsíc.
  • Poslanci také schválili, že se pozastaví EET po celou dobu nouzového stavu a také na následující tři měsíce.
  • Dále bylo schváleno, že stát odpustí malým živnostníkům zálohy na sociální a zdravotní pojištění na půl roku.
  • Prošel také návrh ministra školství o maturitních zkouškách. Přijímací zkoušky se budou konat dva týdny a maturitní zkoušky by se měly konat tři týdny po otevření škol. Pokud se školy neotevřou do 1. června, maturitní zkoušky nebudou. Studenti by dostali maturitní vysvědčení podle průměru posledních tří vysvědčení.
  • Sněmovna schválila i deficit rozpočtu 200 miliard.

  Aktualizace 23. 3. 2020: Změna času nákupů pro seniory a prodloužení všech nouzových opatření

  K dnešnímu dni bylo v České republice testováno 17 377 lidí, z toho 1236 mělo pozitivní výsledek. 7 Čechů se úspěšně vyléčilo a jeden pacient nákaze koronaviru podlehl. Celostátní karanténa měla podle původního plánu trvat pouze do 24. března. Nicméně česká vláda dala jasně najevo, že se platnost opatření a zákazů bude s největší pravděpodobností prodlužovat.

  Dnes česká vláda na tiskové konferenci oznámila:

  • Platnost všech nařízení a zákazů včetně celostátní karantény se prodlužuje až do 1. dubna. To znamená, že i nadále zůstávají zavřené stravovací zařízení a velká obchodní, zábavní, sportovní a další centra (viz přehled zákazů a opatření). Výjimku stále mají potraviny, lékárny, květinářství, donášková služba, výdej jídla přes okénko nebo s sebou atd.
  • Vláda opět změnila čas nákupů pro seniory. Občané starší 65 let si nyní budou moci nakoupit v obchodech větších než 500 m2 od 8 do 10 hodin. V menších obchodech už omezení neplatí.
  • Vláda také schválila „kurzarbeit“. Toto opatření má zabránit firmám propouštět zaměstnance. Spočívá v tom, že se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a stát doplatí ušlý příjem. Dalším schváleným opatřením na podporu ekonomiky se týká OSVČ. Těm stát po dobu půl roku odpustí sociální pojištění. Mimo to se také na čtyři měsíce zastaví povinnost elektronické evidence tržeb (EET). Záměry vlády budou na úterní mimořádné schůzi Sněmovny ještě schvalovat poslanci.
  • Vláda také zakázala výjezdy pendlerů. Lidé, kteří pracují za hranicemi, si mají najít ubytování minimálně na tři týdny a po návratu budou muset absolvovat dvoutýdenní karanténu. Ubytování by jim mohli zajistit jejich zaměstnavatelé, kteří o české pracovníky nechtějí přijít.
  • Ministr školství Robert Plaga schválil návrh na posunutí maturitních zkoušek. Maturity by se podle jeho návrhu měly uskutečnit tři týdny po znovuotevření středních škol. V případě, že se studenti nevrátí do škol do 1. června, dostanou maturitní vysvědčení, které by odpovídalo průměru z posledních tří vysvědčení.

  Aktualizace 22. 3. 2020: Zákaz cestování za hranice může trvat až dva roky

  Uběhly tři týdny od oznámení prvního pozitivního případu a k dnešnímu dni je v České republice evidováno už 1120 nakažených novým typem koronaviru. Otestováno už bylo přes 15 tisíc obyvatel a 6 lidí včetně šestiletého chlapce se úspěšně vyléčilo. Dnes bohužel přišla i smutná zpráva, Česká republika má první oběť nákazy. Jednalo se o 95 muže, jehož vzhledem k věku sužovala i řada dalších onemocnění. 

  Všechna preventivní opatření a zákazy jsou stále v platnosti. Vláda v současné době uvažuje o zákazu výjezdů tzv. „pendlerů“ do zahraničí. Osud lidí, kteří pracují do 100 km za českými hranicemi, se bude projednávat v pondělí. Na stole jsou dvě možná řešení. Buď se ještě zpřísní podmínky, za jakých pendleři jezdili do práce, nebo se jim výjezd do zahraničí zakáže úplně. Riziko, že se pendleři nakazí na pracovišti je v tuto chvíli vysoké, proto se uvažuje o radikálnějším řešení, které by po uzavření hranice snížilo import onemocnění ze zahraničí na absolutní minimum.

  Kdy začne vláda zákazy uvolňovat? Bohužel na tuto otázku zatím neexistuje jasná odpověď. Nařízení by se mohla začít uvolňovat nejdříve po Velikonocích, ale záleží na tom, zda se podaří efektivně zastavit šíření COVID-19. Náměstek ministra zdravotnictví a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula dnes v České televizi řekl, že opatření se začnou uvolňovat nejdříve v polovině dubna, pokud počet nemocných bude nižší než 8500.

  Zavedená opatření se budou rušit postupně a opačně. To znamená ta, která byla zavedena jako první, se budou rušit jako poslední. Děti a studenti se tedy vrátí do školy nejdříve na přelomu května a června a není zatím vyloučené, že se zkrátí letní prázdniny o jeden měsíc. Roman Prymula také předestřel, že letní dovolenou stráví Češi pravděpodobně v tuzemsku. Cestování za hranice může být podle jeho slov omezeno až na dva roky.

  Aktualizace 21. 3. 2020: Za šíření poplašných zpráv hrozí osm let vězení

  V České republice je k dnešnímu dni 995 nakažených, 7 jich zůstává ve vážném stavu. Dnes přišly i dobré zprávy o počtu uzdravených – aktuálně jich je 6. Počty nakažených i ve světě raketově rostou, Itálie si dnes připsala další smutný rekord. Nemoci tam za uplynulý den podlehlo 793 osob. Českem dnes hýbala především poplašná zpráva, kterou má na svědomí žena, jež se policii ve večerních hodinách sama přihlásila. Po internetu nechala kolovat audio nahrávku, ve které varuje obyvatelstvo před celkovou karanténou (absolutní zákaz vycházení) a tvrdí,že v ulicích bude armáda. Odkazuje se přitom na zdroj přímo z ministerstva. Premiér Andrej Babiš zprávu označil za nesmysl. Více informací najdete na této stránce.

  Stačí si otevřít jakékoliv internetové zpravodajství nebo chvilku pobýt na sociálních sítích. Všude se píše o probíhající koronavirové epidemii. Čtenáři jsou doslova zahlceni informacemi a názory politiků, vědců, zdravotníků a všech dalších méně či více významných osobností, které mají k tématu co říct. S epidemií nového typu koronaviru se začaly internetem masivně šířit také různé zaručené rady, jak se účinně bránit nákaze. Tyto zprávy se šíří jako lavina a často působí velmi věrohodně nebo se přímo odkazují na významné evropské a severoamerické univerzity. Aby toho na ubohého čtenáře náhodou nebylo málo, čas od času někoho napadne vypustit do světa poplašnou zprávu.

  V této neklidné době mají tyto „fake news“ velký dopad na společnost, trestný čin šíření poplašné zprávy je proto v době nouzového stavu trestán vyšší trestní sazbou. Ženě tak hrozí až 8 let vězení.

  Jak se bránit přílivu dezinformací a fake news?

  • Ověřujte si zdroje informací. Pokud nevíte, jak na to, neposlouchejte rady a doporučení od neznámého odborníka, o kterém jste v životě neslyšeli.
  • Nesdílejte podezřelé řetězové zprávy.
  • Svůj zdravotní stav konzultujte (telefonicky) se svým praktickým lékařem a postupujte podle jeho pokynů.

  Aktualizace 20. 3. 2020: Porušování celostátní karantény může vyústit v zákaz vycházení

  K dnešnímu dni má Česká republika už 833 nakažených. Počty nakažených se zvyšují rychleji i díky plošnějšímu testování. Otestováno už bylo 11 619 lidí. Celkem se v nemocnicích léčí 63 pacientů, z toho 5 jsou vážné případy, které vyžadují intenzivní péči. Pozitivní zprávou je, že evidujeme už také první vyléčené pacienty. Jsou celkem 4.

  Česká republika si také stále drží velmi povzbudivé prvenství. Má nejvyšší počet nakažených bez jediného úmrtí. Musíme tedy doufat, že si toto prvenství udrží co nejdéle. K tomu ostatně slouží všechna striktní opatření, která česká vláda zavedla. Bohužel, ne všichni občané si uvědomují závažnost situace a soustavně vládní nařízení porušují. Takové nezodpovědné chování přispívá k šíření onemocnění a reakcí na ně může být absolutní zákaz vycházení.

  Co by to znamenalo? Česko by bylo podle slov náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly úplně „umrtveno“. Jde o naprosto krajní řešení, po kterém by vláda sáhla v případě, že by lidé i nadále obcházeli vládní nařízení, tak jak se tomu děje i v tuto chvíli. Lidem by bylo zakázáno chodit ven a fungovala by jen základní infrastruktura. Jeho slova jsou reakcí na včerejší dění v obci Litovel. Všichni obyvatelé Litovle jsou v karanténě a mají zakázáno město opouštět. Někteří ale přišli na způsob, jak toto nařízení obejít a začali ujíždět přes sousední obec, které se nařízení netýká. Iniciativa IT odborníků COVID19CZ dala dohromady data, která ukázala, že až polovina lidí nedodržuje povinnou karanténu.

  Aktualizace 18. 3. 2020: povinné roušky a speciální otevírací doba pro penzisty

  Počet nakažených dále roste, k dnešnímu dni máme v České republice 522 potvrzených případů koronaviru. Ve světle posledního vývoje vláda sáhla k dalšímu zpřísnění opatření.

  • Speciální otevírací doba pro penzisty: s účinností od 19. 3. 2020 mohou mezi 10. až 12. hodinou nakupovat pouze lidé nad 65 let. Opatření se vztahuje na prodejny potravin a dle premiéra Andreje Babiše rovněž na lékárny a drogerie.
  • Povinné zakrývání obličeje: s účinností od 19. 3. 2020 platí zákaz vycházení na veřejnost bez použití ochranných prostředků na nose a ústech. Vláda si je vědoma přetrvávajícího nedostatku roušek a respirátorů, je proto možné sáhnout i po prosté šále nebo šátku. Přípustné je samozřejmě i použití podomácku vyrobené roušky.

  Česká vláda už dříve avizovala, že pokud lidé nebudou přistupovat k ohlášeným opatřením zodpovědně, bude nucena opatření zpřísňovat. Povinné nošení roušky je tak reakcí na benevolentní chování některých spoluobčanů, kteří nerespektují zákazy spojené s vyhlášením celostátní karantény.

  Vláda lidem umožnila kromě nutných cest také zdravotní procházky do lesa nebo parku. Na tu si ovšem můžou vyjít pouze osoby ze společné domácnosti. Na zdravotní procházce se lidé nesmí shlukovat do větších skupin. I v přírodě platí, že by lidé měli dodržovat doporučené odstupy, stejně jako v supermarketech, lékárnách, u lékaře, na úřadech atd.

  Od dnešní půlnoci tedy není povoleno vycházet ven z domu bez roušky. Za porušení vládního nařízení hrozí pokuta. Například v Olomouckém kraji vás mohou pokutovat až do výše 20 000 korun. Zatím nařízení platí stejně jako celostátní karanténa do 24. března. V tento den bude vláda rozhodovat, zda karanténu zruší, nebo prodlouží.

  Aktualizace 17. 3. 2020: Nedostatek roušek zvedl ohromnou vlnu solidarity

  Epidemie koronaviru nabírá na síle. K 17. 3. máme už 434 potvrzených případů nákazy Covid-19. Situace je o to vážnější, že je v České Republice nedostatek roušek, a to nejen pro běžné občany, ale hlavně pro zdravotníky a bezpečnostní složky, které hrají klíčovou roli v těchto kritických dnech. K nošení roušek vyzývají občany přepravci, obchodníci, známé osobnosti i politici. Do MHD ve většině krajů se již bez roušky nedostanete. 

  Česká vláda neustále ujišťuje, že roušky a respirátory jsou na cestě a tento výpadek se brzy vyřeší. Některé nemocnice by měly dostat zásoby ve středu, jiné zatím stále neznají přesné datum, kdy jim budou roušky a respirátory doručeny. O tom, jak jsou vybavené nemocnice v České Republice, si můžete přečíst zde.

  Česká veřejnost na dodávky roušek nečekala. Už několik dní kolují po internetu návody na to, jak si ušít nebo vyrobit roušku doma. Kdo umí šít, šije pro rodinu a známé, ale také pro domovy důchodců a nemocnice, prodavače a všechny, kteří jsou v první linii. Do akce se zapojila také divadla a řada slavných osobností, návrhářů a také soukromých firem, které dočasně za účelem výroby ústenek změnily výrobu. I když ústenky před nákazou neochrání, jejich plošné nošení může zmírnit přenos nemoci. Platí jednoduché pravidlo: Moje ústenka ochrání tebe. Tvoje ústenka ochrání mě. Proto je žádoucí nosit i vlastnoručně vyrobenou roušku, případně šátek, nákrčník nebo šálu. Vyrobit roušku si může vskutku každý, ať už máte šicí stroj či nikoliv. Máme pro vás hned několik návodů, Jak vyrobit roušku (FOTONÁVOD).

  Velmi krásným příkladem solidarity je také aktivita studentů, kteří hlídají děti zaměstnanců brněnské Fakultní nemocnice. Vždy dva studenti se starají o skupinky 10 – 12 dětí. Hrají s nimi deskové hry, kreslí si a vymýšlí jim program. Studenti pomáhají také na odběrových místech. Zájem o dobrovolnictví překvapil i samotného rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše.

  16. 3. 2020: do MHD v Praze už jen s rouškou

  Primátor Zdeněk Hřib 16. 3. oznámil, že od půlnoci bude možné využívat pražskou hromadnou dopravu pouze se zakrytými ústy a nosem. S ohledem k omezené dostupnosti roušek bude přípustné využít i vlastnoručně vyrobené roušky, v krajním případě i šály, šátky či jiné obdobné tkaniny. Dle slov primátora „všechno je lepší než nic!“. Nařízení primátora je k dispozici na webu praha.eu a platí do odvolání. V případě jeho nedodržení bude cestující z přepravy vyloučen a hrozí mu postih ve správním řízení. Je pravděpodobné, že k obdobnému opatření přistoupí v blízké době i další města. 

  i Informace ohledně otevírací doby Alza.cz (16. 3. 2020)
  • Všechny naše pobočky jsou otevřené dle standardní otevírací doby.
  • Doprava AlzaExpres funguje bez omezení.
  • AlzaBoxy fungují také bez omezení
  • Doprava Českou Poštou by měla fungovat bez omezení.
  • Na velkých pobočkách jsme dočasně omezili volný pohyb po expozici, fungují jako výdejní místa.
  • Pro vaší bezpečnost jsme omezili počet lidí na pobočkách a další jsou vpouštěni poté, co předchozí zákazníci opustí prodejnu.
  • Dodržujte, prosíme, bezpečný odstup od ostatních zákazníků. Děláte to jak pro sebe, tak pro ně.

  16. 3. 2020: vláda vyhlásila celostátní karanténu pro celou Českou republiku

  Vzhledem k vývoji situace, kdy přibývají desítky nakažených denně, přikročila Česká vláda k dosud nejdrastičtějšímu opatření. Dnes vláda vyhlásila karanténu pro celé Česko. Co to přesně znamená a jak bude náš běžný život vypadat v následujících dnech?

  Zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky nabude platnosti dne 16. března v 00:00 hodin a bude trvat až do 24. března do 6:00 hodin.

  Všechny osoby na území našeho státu by se měly zdržovat co nejvíce v místě svého bydliště. Zaměstnavatelé by měli co nejvíce umožňovat práci z domova. Úplné znění Rozhodnutí vlády o zákazu volného pohybu osob je k dispozici na webu vlada.cz.

  Výjimky pro zákaz volného pohybu osob:

  • Cesta do zaměstnání, nebo k výkonu podnikatelské nebo jiné činnosti,
  • nezbytné cesty za rodinou a osobami blízkými,
  • cesty nutné k obstarání základních životních potřeb – nákup potravin, léků, zdravotnických a hygienických prostředků, kosmetiky a drogistického zboží, krmiva a jiných potřeb pro zvířata. Nakoupit můžete i pro své blízké,
  • nezbytné cesty do banky, na poštu a benzinové stanice,
  • cesty do nemocnice či k lékaři, a to i jako doprovodná osoba pro osobu blízkou,
  • cesty k zajištění péče o děti a zvířata (např. návštěva veterinární ordinace),
  • cesty nezbytné pro vyřízení neodkladných úředních náležitostí,
  • výjimka platí také pro všechna povolání, která zajišťují bezpečnost, vnitřní pořádek a řešení krizových situací. Do této kategorie patří mimo jiné i dobrovolnická činnost, zásobování, rozvážkové služby, veřejná hromadná doprava a další infrastruktury, které jsou nezbytné k zajištění základních potřeb obyvatelstva.

  Vztahuje se omezení volného pohybu osob na procházky?

  Zákaz volného pohybu se nevztahuje zejména na cesty do zaměstnání a nezbytné cesty za rodinou. V Rozhodnutí vlády je však upřesněno, že výjimku má pobyt v přírodě nebo parcích. Ministr vnitra Jan Hamáček pak během tiskové konference věc okomentoval: „Na minimum se snažíme omezit mezilidský kontakt. Není to zákaz vycházení ani domácí vězení. Takže pokud se půjdete projít s někým s kým žijete v bytě nebo domě do parku, tak vám to nikdo nezakáže, ba naopak je potřeba se občas vyvětrat a projít se na vzduch, jde ale o to, abyste do toho parku nešla na předzahrádku a tam si s dalšími dvaceti lidmi dávala pivo.“ Následně upřesnil „To znamená, když se budete držet s těmi, kteří jsou s vámi doma, ti jsou s vámi vlastně celou dobu, takže to je jasné, a půjdete s nimi ven a udržíte ty odstupy a minimalizujete kontakty, tak vám to samozřejmě nikdo nezakáže.“

  Zakazuje se taxislužba?

  V nařízení se doslova uvádí: „Zakazuje se provoz taxislužby, ale s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo osob s oprávněním řidiče taxislužby.“ Ministr Havlíček pak upřesnil „Znamená to, že takzvaní klasičtí taxíci budou jezdit, tak zvané sdílené taxislužby jezdit nemohou, protože je to hůře kontrolovatelné, ale pakliže oni rozváží potraviny, pak mohou. Čili klasická taxislužba zakázaná není.

  Jak bude vláda přistupovat k daňovým přiznáním a k nové vlně EET?

  Ministerstvo financí ve své >tiskové zprávě z 15. 3. 2020 uvedlo: „Vláda schválila balíček opatření v oblasti daní, které reagují na aktuální situaci a představují jedno z palety přijímaných opatření, která pomohou ekonomickým subjektům překlenout nouzový stav. Přesné technické parametry liberačního balíčku budou v pondělí 16. března zveřejněny ve Finančním zpravodaji a na webu Finanční správy.“

  Základní opatření, která budou realizována:

  • Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a právnických osob, a to nejdéle do 1. července 2020.
  • Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve všech případech, kdy daňový subjekt individuálně požádá o prominutí úroku z prodlení a prokáže důvody jakkoliv související s koronavirem.
  • Plošné prominutí druhé pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve výši 1 000 Kč v roce 2020 bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem.
  • Možnost individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení.
  • Plošné prominutí správního poplatku v původní výši 400 Kč za podání individuální žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem, a to do 31. července.

  Zákon neumožňuje odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb účinné od 1. května. Finanční a Celní správa ale bude při kontrolní činnosti od 1. května po dobu 3 měsíců postupovat s maximální tolerancí a plnit pouze poradní funkci.

  Koronavirus - uzavření hranic
  Hranice je možné překročit jen na určitých místech, a to pouze osobám, které hranice překračují prokazatelně pravidelně. Zdroj: mvcr.cz

  Aktualizace 14. 3. 2020: Vláda rozhodla uzavřít obchody, zákaz se nevztahuje na e-shopy

  Česká vláda rozhodla o zavedení dalších opatřeních kvůli koronaviru. Zákaz se netýká prodejen potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, lékáren, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, novin a časopisů, tabákových výrobků a prodeje přes internet. Úplný výčet výjimek v roletce níže. Prodej Alza.cz nebude nařízením postižen, prodejny jsou otevřeny dle standardní otevírací doby.

  Seznam obchodů, které se zákaz týká a které mají výjimku

  Vláda ČR zakazuje s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:

  • potravin
  • výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
  • pohonných hmot,
  • paliv,
  • hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
  • lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
  • malých domácích zvířat,
  • krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
  • brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
  • novin a časopisů,
  • tabákových výrobků,
  • služeb prádelen a čistíren,
  • prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně

  Informace o otevírací době poboček Alza.cz

  • Máme otevřeny všechny pobočky! Přijali jsme veškerá opatření, abychom eliminovali jakékoliv nebezpečí.
  • Zrychlujeme zavážení AlzaBoxů! Víme, že jsou stále přeplněné, pracujeme na tom aby byla jejich kapacita navýšena.
  • V Praze a okolí a Ostravě a okolí zvyšujeme kapacitu naší expresní dopravy až do dveří AlzaExpres. Při platbě předem se dá celé předání vyřídit "bezkontaktně".

  S účinností od 14. března 2020 od 6:00 hod. do 24. března 2020 do 6:00 hod. se zcela uzavírají provozovny stravovacích služeb (zejm. restaurace), a to s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost, zejména zaměstnanecké jídelny, stravovací zařízení v nemocnicích, sociálních službách a vězeňských zařízení. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb, např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

  S účinností od 14. března 2020 od 6:00 hod. do 24. března 2020 do 6:00 hod. se zakazuje činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 m2.

  S účinností od 14. března 2020 od 6:00 hod. do 24. března 2020 do 6:00 hod. se zakazuje provoz heren a kasin.

  Aktualizace 13. 3. 2020: Česká republika uzavírá hranice

  Po včerejším vyhlášení nouzového stavu přistupuje česká vláda k ještě přísnějším opatřením. Z neděle na pondělí začne platit pro všechny občany České republiky a také cizince s povoleným pobytem v ČR zákaz cestování za hranice. Tento zákaz se nevztahuje na cizince – turisty, kteří se v tuto chvíli nacházejí na území České republiky. Zároveň je také zakázán vstup cizinců bez povoleného pobytu na naše území.

  Mezi nová opatření patří také zavedení povinné dvoutýdenní karantény pro české občany, kteří se vracejí z 15 rizikových zemí. Mezi rizikové země patří: Čína, Jižní Korea, Irán, Itálie, Španělsko, Německo, Francie, Velká Británie, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Belgie, Dánsko, Rakousko a Nizozemsko.

  Všichni občané, kteří se vracejí ze zahraničí do České republiky, dostávají instrukce, jak postupovat, pokud by se u nich vyskytly zdravotní potíže, a to prostřednictvím automatických informačních SMS zpráv.

  Jako reakci na vyhlášená opatření zastavují ČSA a Smartwings všechny své linky z a do České republiky. Znamená to, že odstaví 23 svých letadel, což je zhruba polovina všech strojů.

  Vznikají také nová odběrná místa. TA najdete například v Ostravě u Fakultní nemocnice. Toto odběrné místo je určeno pouze osobám, kterým to doporučí epidemiolog. K dispozici bude od 7 do 19 hodin. Z kapacitních důvodů postavili hasiči u Fakultní nemocnice Brno tři stany pro odběry vzorků. Stávající odběrná místa už nestačí. Více informací o nově zřízeném odběrném místě v Brně najdete zde.

  Přehled odběrných míst v České republice najdete zde. Ministerstvo zdravotnictví bude seznam laboratoří, které budou diagnostikovat vzorky, postupně rozšiřovat.

  Aktualizace 11. 3. 2020: V Česku se zavírají školy a univerzity

  K dnešnímu dni mají potvrzené případy nákazy koronavirem všechny státy Evropské unie. Největší počet nakažených je v Itálii, kde se nakazilo už 10 149 osob a z toho 631 osob zemřelo. Skokový nárůst počtu nakažených zaznamenala také Francie, Německo a Španělsko.

  Vzhledem k situaci zavádí Bezpečnostní rada státu další preventivní opatření, která mají zamezit šíření nákazy na území České republiky. Premiér Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci oznámil, že se ruší všechny společenské, kulturní a sportovní akce s účastí nad 100 diváků. Dále také do odvolání zavřel všechny základní, střední a vysoké školy. Mateřské školy zůstávají otevřené.

  Školy budou zavřené až do odvolání. Není vyloučeno, že můžou být zavřené i na měsíc. Rodiče dětí do 10 let mají nárok na ošetřovatelské volno, které po dobu dvou týdnů hradí stát. Pro mnohé profese může být řešením práce z domova. Vládní představitelé už před časem nabádali zaměstnavatele, aby zaměstnanci, kterým to jejich pracovní náplň umožňuje, pracovali na home office.

  Aktualizace 6. 3. 2020: Povinná karanténa pro všechny, kteří se vracejí z Itálie

  K dnešnímu dni je v České republice 18 potvrzených případů nákazy koronavirem. Vzhledem k tomu, že většina infikovaných osob se nakazila v Itálii, zavádí česká vláda plošné opatření. V současné době je 16 500 českých občanů na dovolené na území Itálie. Účelem tohoto opatření je zabránit nekontrolovatelnému šíření onemocnění.

  Všichni, kteří se od 7. března vrátí z Itálie do České republiky, mají povinnost nahlásit se svému lékaři. Rozhodla o tom Bezpečnostní rada státu. Lidé se mají ohlásit telefonicky nebo písemně. Lékař celou situaci vyhodnotí a nařídí dvoutýdenní karanténu. Nově osobám, kterým je nařízená karanténa, hrozí velmi vysoká peněžitá pokuta za její porušení, a to až 3 miliony korun. Oznámil to premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci.

  Osoby, které budou muset být v karanténě, mají nárok na nemocenskou. Zaměstnavatelé by také měli umožnit práci z home office, pokud je to možné. Vláda také přislíbila vytvoření programů, které by měly pomoct kompenzovat podnikatelům ztráty, jež jim vznikly v souvislosti se zavedenými opatřeními. Více informací o povinné karanténě se dočtete zde.

  Koronavirus v Čechách je sice realitou, ale rozhodně to neznamená, že teď můžete naplno začít panikařit. Dodržujte doporučení lékařů, která se týkají především pečlivého mytí rukou a dostatečného příjmu vitaminů. Vyhýbejte se rizikovým oblastem a chovejte se zodpovědně. Pořád platí, že není nutné pořizovat si zásoby jídla na sto let dopředu. Pokud ve vás ale přece jen hlodá červíček „co by, kdyby“ a rýže ani těstoviny už na vás nezbyly, vyřešte to šalamounsky. Nikam neběhejte a objednejte si zdravé trvanlivé potraviny nebo tyčinky. Pochutnáte si, zasytí vás a jako bonus nemusíte nic vařit.

  Aktualizace 4. 3. 2020: Čína pomalu a jistě obnovuje výrobu

  Koronavirus velmi citelně ochromil čínskou ekonomiku. V postižených oblastech se výroba omezila natolik, že se znatelně snížily emise oxidu dusíku a uhlíku. Během února se emise snížily o celých 35 %. Nejnovější satelitní snímky však potvrzují jejich opětovný nárůst. Lidé se tedy vracejí do práce a Čína opět začala vyrábět.

  Už teď je jasné, že dopady nákazy koronavirem nejvíce pocítí malí podnikatelé. Lidé byli nuceni na dlouhé týdny zůstat doma. Vzhledem k tomu, že v Číně byly v karanténě miliony lidí, mnoho menších podnikatelů se ocitlo na hranici bankrotu. Zavřela se obchodní centra, restaurace, kina, divadla. Ve ztrátě jsou i provozovatelé služeb. V únoru také rekordně stoupl počet nevyřízených objednávek.

  Obchodníci se snaží podpořit tržby slevami. Ty jsou tak nejvyšší za posledních osm let. Není pochyb o tom, že koronavirus způsobil Číně obrovské ekonomické škody. Téměř 6 % společností v sektoru služeb reálně hrozí bankrot.

  Koronavirus má dopad na světovou ekonomiku, Českou republiku nevyjímaje. ČNB je v prognózách spíše optimistická, zatímco agentura Bloomberg si myslí, že aktuální situace v Číně bude mít na Českou republiku větší dopad než na jiné evropské země. Argumentuje tím, že česká ekonomika je více závislá na dovozu komponentů a zboží z Číny. Ekonomický růst České republiky zpomaluje. Zatím ovšem není jasné, jak se na něm podepíše epidemie koronaviru na území pevninské Číny. Více informací o dopadu koronaviru na českou ekonomiku získáte zde.

  i

  Kvůli koronaviru Google zrušil pravidelnou konferenci I/O v Mountain View v Kalifornii. Více se dočtete v článku Google kvůli koronaviru ruší I/O.


  Aktualizace 2. 3. 2020: Česko má první tři potvrzené případy nákazy koronavirem

  V neděli 1. března se seznam států s výskytem koronaviru rozšířil o jednoho člena. Česká republika hlásí tři pozitivní výsledky testů. Vzhledem k situaci, která panuje v severní Itálii, bylo jen otázkou času, kdy se koronavirus objeví i u nás.

  Katastrofické scénáře nechme stranou. Ani jeden ze tří nakažených nemá příznaky, horečku či kašel. Za týden se podrobí dalším testům na koronavirus. Nakaženými jsou dva Češi, kteří se vrátili z Itálie a jedna Američanka, která přicestovala se svými kamarádkami z Milána. Všechny osoby, které se dostaly s infikovanými do kontaktu, jsou v domácí karanténě. Dvě kamarádky, které cestovaly s nakaženou Američankou, jsou umístěny společně s ní na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce.

  Do dnešního dne bylo na koronavirus testováno 211 lidí, z toho tři testy vyšly pozitivně. Premiér Andrej Babiš odmítl návrh ministra vnitra Jana Hamáčka, aby vláda zvážila vyhlášení nouzového stavu. V současné době není k vyhlášení nouzového stavu důvod, protože se nejedná o epidemický stav, nýbrž jen o ojedinělé případy. Nicméně řada nemocnic začala přijímat preventivní opatření a až do odvolání zakázala návštěvy. K podobnému kroku byly vyzvány také domovy důchodců a střediska pro dlouhodobě nemocné.

  Své brány z preventivních důvodů zavřely také některé české univerzity. Jmenovitě se k tomuto kroku uchýlily ČVUT (České vysoké učení technické) a ČZU (Česká zemědělská univerzita v Praze), která také na dva dny přerušila  výuku. Mendelova univerzita v Brně preventivně ruší výuku na dva týdny.

  Koronavirus zasáhl s definitivní platností i do dění Světového poháru v biatlonu, který se bude konat už tento týden v Novém Městě na Moravě. Bezpečnostní rada státu rozhodla, že akce proběhne bez účasti diváků.

  Aktualizace 28.2. 2020: Čechy zachvátila iracionální panika

  Koronavirus definitivně dorazil do Evropy. Nejvíce zasažená je oblast severní Itálie, kde počet nemocných stoupl na 821, z toho 21 osob zemřelo. Větší počet nakažených je také v Německu a Francii. Německo má aktuálně 60 nakažených a Francie 41. Ve Francii zemřeli na nákazu koronavirem dva lidé. První nakažené hlásí také Rakousko a Chorvatsko. I když je zřejmé, že počet nakažených bude i nadále stoupat a pravděpodobně se virus rozšíří i do dalších evropských zemí, není důvod k panice.

  V České republice není k dnešnímu dni jediný potvrzený případ nákazy koronavirem. V domácí karanténě je 300 osob. I přesto vzali Češi supermarkety útokem. Lidé kupují především trvanlivé potraviny a konzervy. Není výjimkou, že platí i 12 tisíc za jeden nákup. Obdobná situace panovala minulý týden v Itálii, s tím rozdílem, že v Itálii je počet nakažených nejvyšší v Evropě.

  Odborná veřejnost i vládní představitelé se snaží nastalou situaci uklidnit. Lékaři zdůrazňují, že základním pravidlem ochrany je dodržování osobní hygieny. Tím myslí především důkladné mytí a dezinfekci rukou. Tato doporučení platí nejen jako prevence nákazy koronavirem, ale také v době chřipkových epidemií. Mytí rukou je jedním z nejefektivnějších preventivních opatření. V domácím prostředí stačí mýt si ruce obyčejným mýdlem. Dezinfekci byste měli použít v případě, že se pohybujete dopravními prostředky. Detailní popis a návod, jak si správně mýt ruce, najdete zde.

  Premiér Andrej Babiš také vystoupil na tiskové konferenci, kde nabádal občany, aby nepanikařili, a ujišťoval, že jídla je dost a není nutné dělat si velké zásoby. Pozitivní zprávy přicházejí z Německa. Viceprezident Institutu Roberta Kocha, Lars Schaade, tvrdí, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. Z Číny zase hlásí nejnižší počet nakažených od ledna.

  Aktualizace 24. 2. 2020: Itálie zavírá kvůli koronaviru školy a izoluje celá města. Lidé vykupují supermarkety

  Itálie se potýká se šířícím se koronavirem. Jako reakci na rostoucí počet nakažených ruší v pěti regionech včetně Lombardie a Benátska sportovní i kulturní akce, izoluje celá města a na týden také uzavírá všechny školy. Nebudou se tedy hrát ani fotbalové zápasy Série A. Benátky také zrušily turisty velmi oblíbený tradiční karneval. Italští lékaři hlásí 219 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho 6 pacientů na následky infekce zemřelo.

  Italská vláda dělá vše proto, aby zabránila dalšímu šíření nebezpečné nemoci. V sobotu 22. 2. nařídila omezení veřejného života v jedenácti městech v provincii Lodi. Tato města jsou považována za ohniska nákazy. Pod hrozbou pokuty či trestního stíhání je přísně zakázáno tato města opustit či do nich vstoupit. Zakázáno je také shromažďování na veřejných místech včetně demonstrací. Je omezen provoz úřadů a bank a od pondělí jsou zavřené i všechny školy.

  Život v těchto městech utichl. Na ulicích není ani noha, obchody jsou zavřené a supermarkety zejí prázdnotou, protože lidé vykoupili všechno od desinfekčních prostředků přes potraviny až po žrádlo pro kočky a psy. Všichni, kteří přišli do styku s nakaženými, jsou v karanténě.

  Světová zdravotnická organizace (WHO) poslala do Itálie svůj tým, aby zkoumali, jak se vir šíří, a pomohli ho zastavit. Podrobnější informace o šířící se nákaze v Itálii a aktuálním vývoji situace v ostatních zemích najdete zde.

  Aktualizace 21. 2. 2020: Koronavirus a jeho dopad na světovou ekonomiku

  Šířící se nákaza koronavirem na území pevninské Číny má negativní dopad na průmysl a obchod. Společnosti, které jsou přímo závislé na dodávkách z Číny, musí řešit výpadky ve výrobě. Týká se to především Applu, Fiatu Chrysler nebo Airbusu. Společnost Apple už 17. února oznámila, že nedokáže splnit cíle tržeb, které si stanovila na druhé finanční čtvrtletí. S ohledem na zdraví zaměstnanců dochází k obnovení výroby po oslavách čínského nového roku velmi pozvolna. Celosvětová nabídka produktů Apple bude omezena.

  Automobilka Fiat Chrysler Automotive musela dočasně uzavřít továrnu v Srbsku, protože chybějí součástky, které se vyrábějí v Číně. Výrobce letadel Airbus dočasně uzavřel svou továrnu v Číně jako reakci na doporučení čínské vlády, že by měli zaměstnanci pracovat z domu a do práce dojíždět co nejméně.

  České firmy se také začínají potýkat s následky epidemie koronaviru. Váznou dodávky některých materiálů a zboží. Problém budou mít v brzké době odběratelé elektronických součástek.

  I některé české hokejové kluby pociťují následky epidemie koronaviru. Hrozí jim, že budou mít nedostatek hokejek. Hokejky značky CCM a Bauer se vyrábějí v Číně. Podrobnější informace o tom, jak epidemie koronaviru ovlivňuje světovou ekonomiku, najdete zde.

  Aktualizace 18. 2. 2020: Koronavirus dorazil do Afriky

  V pátek 14. 2. 2020 potvrdila egyptská ministryně zdravotnictví Hala Zayed první případ nákazy koronavirem v Africe. Nakažený muž je čínské národnosti a nevykazoval žádné fyzické symptomy. Byl však testován na káhirském mezinárodním letišti v rámci preventivních prohlídek. Ministerstvo zdravotnictví ihned informovalo WHO (Světovou zdravotnickou organizaci).

  Infikovaný pacient byl převezen do nemocnice v Marsa Matrouh (Severní pobřeží Egypta), kde bude v karanténě 17 dní (o 3 dny déle, než doporučuje WHO). Nemocnice může přijmout až 800 pacientů. Všechny osoby, které s infikovaným mužem přišly do kontaktu, byly testovány. Výsledek byl negativní. Nicméně budou i nadále monitorováni po dobu 15 dní. Egyptská ministryně také uvedla, že došlo k dezinfekci míst, kde se nakažený pohyboval.

  Extrémní preventivní opatření jsou v Africe nutností. Obavy z rozšíření viru na černém kontinentu jsou naprosto oprávněné. Otázkou zůstává, zda jsou i ostatní africké země na příchod koronaviru připravené.

  Aktualizace 13. 2. 2020: Kvůli koronaviru se letos nebude konat MWC 2020

  Koronavirus nemá na svědomí jen nakažené a oběti na lidských životech, ale i rušení řady sportovních či technologických akcí. Jedna taková, veletrh mobilních technologií MWC 2020, každoročně pořádaný v únoru v Barceloně, se letos konat nebude. Informujeme o tom v novince Veletrh MWC 2020 v Barceloně se letos ruší kvůli obávám z koronaviru (NOVINKA).

  Pořadatelé přistoupili k tomuto kroku poté, co účast na technologickém svátku již v minulých dnech odřeklo několik společností jako LG, Sony, Amazon nebo NVIDIA. Na MWC každoročně zavítá až 100 tisíc návštěvníků a mnoho z nich pochází také z Číny. A vystavovatelé nechtějí riskovat nakažení svých zaměstnanců. 

  Veřejnost o technologické novinky z veletrhu nepřijde, protože je společnosti představí později na jiných akcích. Negativně ale zrušení veletrhu zřejmě pocítí místní ekonomika. Hotely, restaurace, turistická místa i zaměstnanci veletrhu nepochybně přijdou o nemalé zisky.

  Koronavirus ve světě

  Nový typ koronaviru s názvem COVID-19 je k datu 2. 4. 2020 rozšířen již ve 204 zemích a teritoriích napříč celým světem. Celkově je potvrzeno 1 004 533 případů nákazy, z toho 51 563osob nemoci podlehlo a 210 519 bylo úspěšně vyléčeno. Mezi nejvíce zasažené země patří USA s 237 877 potvrzených případů, dále Itálie s 115 242 potvrzených případů a Španělsko se 110 238 případy, Německo s 84 600 osob a v neposlední řadě také Čína (odkud se COVID-19 začal šířit) s 81 439.

  i

  COVID-19 – statistiky přehledně a aktuálně

  Aktuální informace a situaci ohledně koronaviru můžete sledovat prostřednictvím nespočtu webových stránek. Za naši redakci můžeme doporučit web worldometers.info/coronavirus/ nebo interaktivní mapu coronavirus.jhu.edu, která byla vytvořena na Johns Hopkins University a umožňuje přehledně sledovat počty potvrzených/uzavřených případů koronaviru v jednotlivých státech.

  Zatímco v Číně dochází po striktních opatřeních k ústupu nemoci a výraznému snižování aktivních případů nákazy, v evropských zemích je trend opačný a počty nakažených stále exponenciálně rostou. Dne 11. 3. 2020 byl COVID-19 označen Světovou zdravotnickou organizací za globální pandemii. Většina Evropy, včetně České republiky, přijímá v reakci na toto prohlášení a rychlost šíření koronaviru nejrůznější bezpečností opatření.

  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus v Itálii

  Itálie je na druhém místě. Bohužel si stále drží velmi smutné prvenství, a to v počtu zemřelých. Denně v Itálii na COVID-19 zemřou stovky lidí. Zatím nejhorší bilanci má Itálie z 27. března, kdy během jediného dne zemřelo 919 osob. Více než 115 200 potvrzených případů nákazy koronavirem (převážně v severní části Itálie) vyústilo již v 13 915 úmrtí. Itálie uzavírá téměř všechny obchody a veřejné prostory za účelem snížení rizika nákazy. Itálii se i přes veškerou snahu zatím nepodařilo dostat nákazu pod kontrolu. V současné době do Itálie proudí zahraniční pomoc. Své odborníky, sestry nebo také vojáky a zdravotnický materiál vyslala Čína, Rusko, Kuba a Egypt.

  Itálie COVID-19 – aktuálně

  • Počet případů nákazy koronavirem v Itálii může být až desetkrát vyšší, než bylo oznámeno. Zdroj: www.usnews.com.
  • Itálie zaznamenala menší nárůst případů nákazy druhý den po sobě. Zdroj: nypost.com.
  • Zdůvodnění, proč je úmrtnost na nový koronavirus v Itálii tak vysoká. Zdroj: www.aljazeera.com.
  • Itálie zavírá po prohlášení WHO drtivou většinu obchodů. Zdroj: www.bbc.com.
  • Itálie potvrdila téměř 250 obětí koronaviru za pouhých 24 hodin. Zdroj: www.nbcnews.comr.
  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Itálii překonal hranici 17 tisíc. Zdroj: thehill.com.
  • Více než 60 milionů obyvatel Itálie je uvězněno pod hrozbou šíření nákazy koronaviru. Zdroj: www.latimes.com.
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus v Rakousku

  Náš soused na jihu země, Rakousko, je na tom co se do počtu nakažených osob týče nyní již znatelně hůře než ČR. Aktuálně hlásí 11 108 potvrzených případů a bohužel i 158 úmrtí spojených s koronavirem COVID-19.

  Rakousko COVID-19 – aktuálně

  • Přehledné shrnutí nejnovějších informací o koronavirové infekci v Rakousku. Zdroj: www.wien.info.
  • Jak rakouské lyžařské středisko „pomohlo“ s šířením koronavirové infekce po celé Evropě. Zdroj: edition.cnn.com.
  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rakousku přesáhl 3 000. Zdroj: www.thelocal.at.
  • Rakousko hlásí první smrt v následku onemocnění koronavirem. Zemřela 69letá žena, která navštívila Itálii a již dříve trpěla zdravotními problémy. Zdroj: www.channelnewsasia.com.
  • Rakousko rozhodlo o ukončení kontaktní výuky a plošném uzavření univerzit. Zdroj: www.timeshighereducation.com.
  • Zakázány jsou v Rakousku všechny vnitřní akce s kapacitou větší než 100 osob a všechny venkovní akce s kapacitou větší než 500 osob. Zdroj: www.wien.info.
  • Cestující přijíždějící do Rakouska z rizikových oblastí jsou povinni předložit aktuální (ne starší 4 dní) lékařské potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19. Zdroj: www.austria.info.
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus v Německu

  Německo zažívá skokový nárůst počtu nakažených a patří v současnosti mezi pětici zemí, které jsou koronavirem nejvíce postižené. Tento extrémní nárůst nemocných donutil německou vládu přijímat striktní opatření. Němci mají zakázáno shromažďovat se ve více než dvou lidech. Výjimku mají pouze rodiny. Dokonce i německá kancléřka Angela Merklová musela podstoupit test na COVID-19, protože se setkala s lékařem, který se nakazil. Její testy jsou negativní. Potvrzených případů nákazy je hlášeno více než 84 600, z toho 1097osob nemoci podlehlo. Zároveň však Německo disponuje jedním z nejlepších zázemí pro boj s pandemií.

  Německo COVID-19 – aktuálně

  • Denní aktualizace ohledně koronavirové infekce v Německu. Zdroj: www.bundesgesundheitsministerium.de.
  • Navzdory vysokému počtu nakažených osob udržuje Německo velice nízkou míru úmrtnosti (menší než 0,5 %). Zdroj: www.bloomberg.com.
  • Německá kancléřka Angela Merkelová byla testována na nový typ koronaviru s negativním výsledkem. Zdroj: www.aljazeera.com.
  • Německé aerolinky Lufthansa ruší 23 000 dubnových letů. Zdroj: https://www.deutschland.de.
  • V Německu jsou zřizovány první drive-through stanice sloužící k testování obyvatel na přítomnost koronaviru. Zdroj: https://www.deutschland.de.
  • Kancléřka varuje, až 70 % obyvatel Německa může být vystaveno nákaze. Zdroj: https://www.thelocal.de.
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus v Číně

  Čína už není nejpostiženější zemí. Zdá se, že vrchol epidemie už má definitivně za sebou a může si tedy dovolit uvolňovat extrémně přísná opatření. Pozitivní zprávou je skutečnost, že Čína eviduje už více než 76 408 případů uzdravení a pouze 1863 aktivních případů koronaviru. Vše naznačuje, že striktní opatření zavedená Čínskou lidovou republikou vedou k postupnému snižování počtu nakažených a pomáhají zvládnout těžký boj s touto nemocí.

  Čína COVID-19 – aktuálně

  • Zatímco svět neúnavně bojuje s koronavirovou pandemií, Čína začíná s uvolňováním města Wuhan, kde COVID-19 vznikl. Zdroj: www.bbc.com.
  • Válka slov mezi USA a Čínou týkající se dezinformací ohledně koronaviru eskaluje. Zdroj: edition.cnn.com.
  • Jeden z čínských zdravotnických expertů prohlásil, že pokud ostatní státy budou jednat, může být pandemie koronaviru pod kontrolou v červnu 2020. Zdroj: www.reuters.com.
  • Čína zmírňuje některá bezpečnostní opatření poté, co president Xi Jinping navštívil epicentrum. Zdroj: economictimes.indiatimes.com.
  • Počty nakažených v Číně klesají, Itálie a Jižní Korea jde opačným směrem. Zdroj: www.npr.org.
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus v Íránu

  Situace v Íránu je krizová a neustále se zhoršuje. Počet obětí i nakažených roste vysokým tempem (více než 1 000 nových případů za den). Írán má více než 50 400 potvrzených případů nákazy. Poslední informace hovoří dokonce o tom, že reálná situace je ještě mnohem horší, než vypovídají strohé statistiky.

  Irán COVID-19 – aktuálně

  • Íránský vůdce odmítá pomoc USA a podporuje konspirační teorii o cíleném vytvoření koronavirové infekce. Zdroj: www.aljazeera.com.
  • Sankce uvalené na Írán mají významný vliv na šíření koronavirové infekce. Zdroj: www.nytimes.com.
  • Pohřební jámy obětí koronaviru v Íránu jsou tak velké, že je lze vidět dokonce i z vesmíru. Zdroj: www.washingtonpost.com.
  • Bahrajn obviňuje Írán z „biologické agrese“. Zdroj: www.aljazeera.com.
  • Írán žádá Mezinárodní měnový fond o peníze na boj proti koronaviru. Zdroj: www.aljazeera.com.
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus v USA

  Přestože koronavirus v USA postupoval zpočátku poměrně pomalu, dnes vyvolává paniku ve většině států. USA od čtvrtka 26.3. zaujímá první místo v žebříčku nejpostiženějších zemí. Přeskočilo nejen Čínu, ale také Itálii. USA má 237 877 nakažených a 5718 úmrtí. Ani zákaz vstupu do země všem cizincům cestujícím z Evropy, ani stále nová bezpečnostní opatření, která USA v čele s prezidentem Trumpem zavádějí, tak prozatím nepomohla dostat nový typ koronaviru pod kontrolu.

  USA COVID-19 – aktuálně

  • WHO varuje, že USA se mohou stát dalším epicentrem globální koronavirové krize. Zdroj: www.washingtonpost.com.
  • Jak se z narozeninové oslavy v Connecticutu stal super šiřitel koronaviru na území USA? Zdroj: www.dailymail.co.uk.
  • Rozdělení případů nákazy koronavirem v jednotlivých amerických státech. Zdroj: edition.cnn.com.
  • Prezident Donald Trump vyhlásil v pátek pro celé Spojené státy stav nouze. Zdroj: edition.cnn.com.
  • Spojené státy americké zakázaly vstup do země všem cizincům cestujícím z Evropy. Zdroj: edition.cnn.com.
  • Epidemiolog Marc Lipsitch z Harvardské univerziti tvrdí, že 20 až 60 procent dospělé populace v USA bude infikováno virem COVID-19. Zdroj: www.vox.com.
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus ve Vietnamu

  Vietnamská menšina je aktuálně třetí nejpočetnější menšinou na území České republiky. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Vietnam je v souvislosti s nemocí COVID-19 zranitelnější než evropské země, opak je pravdou. V současné době hlásí Vietnam „pouze“ 152 aktivních případů nákazy a žádné ztráty na životech. Velká část vietnamské komunity v ČR se aktivně zapojila do boje proti novému koronaviru COVID-19.

  Vietnam COVID-19 – aktuálně

  • Nízkonákladový vietnamský model obrany proti koronavirové infekci oceněn ve světě. Zdroj: www.ft.com.
  • Vietnamští obchodníci nabízejí zadarmo občerstvení pro záchranné složky a šijí roušky svým zákazníkům. Zdroj: www.irozhlas.cz.
  • Vietnam zvyšuje bezpečnostní opatření pro cestující z UK a Evropy. Zdroj: www.businesstraveller.com.
  • Pandemie koronaviru nahrává společnosti Samsung – téměř polovina výroby je lokalizována právě do Vietnamu. Zdroj: www.androidheadlines.com
  koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

  Koronavirus ve Španělsku

  Počet nakažených ve Španělsku raketově roste dokazuje to více než 110 200 nakažených a 10 096 úmrtí. Španělsko během pár dní postoupilo v žebříčku nejzasaženějších zemí na třetí příčku a je tedy po Itálii druhou nejvíce postiženou evropskou zemí. Bohužel stejně jako v Itálii španělské zdravotnictví přestává nárůst nemocných zvládat. Nemocní doslova zaplavili tamní nemocnice, kde pro ně bohužel nemají dostatek lůžek, a tak se k nám dostávají fotky ležících pacientů na chodbách na zemi. Španělsko eviduje stovky mrtvých denně. Španělská vláda už před pár dny nařídila celostátní karanténu. Čas ukáže, zda toto opatření nepřišlo příliš pozdě.

  Španělsko COVID-19 – aktuálně

  • Španělská armáda nachází rezidenty pečovatelských domu opuštěné a mrtvé. Zdroj: www.bbc.com.
  • Koronavirus COVID-19 se ve Španělsku šíří rychleji a hlouběji než v Itálii. Zdroj: english.elpais.com.
  • Španělsko nezvládá nápor nemocných. Pacienti leží na zemi na chodbách nemocnic. Zdroj: www.independent.co.uk.
  • Počet mrtvých raketově roste. Španělsko zpřísní zavedená opatření. Zdroj: www.cnn.com.

  Nový, dosud neznámý koronavirus se šíří velmi rychle. Rizikem je zejména pro oslabené jedince. Stejně jako každoročně v období zvýšeného výskytu viróz, i v tomto případě platí, že základem je důkladná hygiena, a pokud na sobě pozorujeme příznaky nemoci, nachlazení, teploty apod., je lepší zůstat doma a nemoc dále nešířit.

  Ambulantní test na koronavirus (COVID-19) - Test
  Nové
  Ambulantní test na koronavirus (COVID-19)
  Test - vhodný pro domácí použití, sérologický, detekuje aktivní protilátky COVID-19 IgM a IgG v lidské plazmě, séru nebo celé krvi. Většina pacientů má detekovatelnou hladinu protilátek již mezi 2. - 15. dnem od počátku příznaků (individuální). Výsledek testu za 3 minuty po aplikaci vzorku, expirační doba 1 rok od data výroby testu. V tuto chvíli je test v procesu ověřování IVDCE se snahou o udělení výjimky pro zrychlené uvedení na trh, které může udělit Ministerstvo Zdravotnictví. Balení obsahuje 5 ks testu.

  Cena nebyla stanovena
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: COVID-19
  INDIANA Jerky turkey Original 5× 100 g - sušené maso
  -13%
  INDIANA Jerky turkey Original 5× 100 g
  sušené maso - krůtí maso, energetická hodnota 5340 kJ, hmotnost balíčku 0,5 kg

  -13% 857,-
  749,- bez DPH 651,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na 4 prodejnách
  Objednací kód: SPTps0101
  Respilon RespiPro Carbon L - Polomaska
  -17%
  Respilon RespiPro Carbon L
  Polomaska o velikosti L, vyrobená z netkané textilie, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 3 ks

  -17% 299,- Předp. cena
  249,- bez DPH 206,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP009
  Concept CA1000 Perfect Air - Čistička vzduchu
  -30%
  Concept CA1000 Perfect Air
  Čistička vzduchu výkon 238 m3/hod, příkon 55 W, doporučená velikost místnosti do 35 m2, maximální hlučnost 55 dB, minimální hlučnost 30 dB, hepa, uhlíkový a předfiltr, časovač, uv sterilizační lampa a ionizace vzduchu

  + ZDARMA Elektronický časopis Kvalitní ŽIVOT - Půlroční předplatné PROMO

  -30% 4 999,-
  3 499,- bez DPH 2 892,-
  Koupit
  Skladem 1 ks
  Můžete mít v pondělí 6.4. od 19:15
  Objednací kód: CONPA418
  Respilon R-shield parrots - Šátek s membránou
  -12%
  Respilon R-shield parrots
  Šátek s membránou s univerzální velikostí, vyrobený z pleteného materiálu, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  -12% 899,- Předp. cena
  790,- bez DPH 653,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP007
  Biolight PregAid WT2
  Teploměr bazální ovulační, přesný, vyhodnocuje a předvídá plodné dny, neplodné dny, menstruační období, jednoduchý, inteligentní analýzy, grafické znázornění, možnost ukládání dat do cloudu, sdílení s partnerem, dlouhá výdrž na baterii (3 měsíce, 8h/denně), iPhone 4s+/Android 4.3+

  1 090,- bez DPH 901,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít dnes od 13:00
  Objednací kód: BIOL002
  Philips Series 3000i Combi 2v1 AC3829/10 - Čistička vzduchu
  -16%
  Philips Series 3000i Combi 2v1 AC3829/10
  Čistička vzduchu výkon 310 m3/hod, doporučená velikost místnosti do 37 m2, prachový, časovač, displej, noční režim a automatický režim

  + ZDARMA Elektronický časopis Kvalitní ŽIVOT - Půlroční předplatné PROMO

  -16% 14 999,-
  12 590,- bez DPH 10 405,-
  Koupit
  Akční cena
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na 2 prodejnách
  Objednací kód: PHISS0300
  SAS: Příručka jak přežít - Kniha
  -20%
  SAS: Příručka jak přežít
  Kniha – Tato kniha vám umožní zvládnout jakoukoli situaci tak, jako speciálně vycvičení vojáci jednotek SAS. - autor John Wiseman, 568 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

  -20% 329,-
  264,- bez DPH 240,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít dnes od 13:00
  Objednací kód: FKP29651
  Respilon R-shield pink - Šátek s membránou
  -12%
  Respilon R-shield pink
  Šátek s membránou s univerzální velikostí, výrobním materiálem je polyester a polypropylen, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  -12% 899,- Předp. cena
  790,- bez DPH 653,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP006
  Carcassonne: Big Box 2017 - Společenská hra
  -11%
  Carcassonne: Big Box 2017
  Společenská hra pro 2–6 hráčů, vhodné od 8 let, alespoň na 60 min hraní

  -11% 1 399,-
  1 239,- bez DPH 1 024,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít zítra od 9:30
  Objednací kód: HRAjd0241
  Respilon RespiPro Carbon M - Polomaska
  -17%
  Respilon RespiPro Carbon M
  Polomaska o velikosti M, vyrobená z netkané textilie, polomaska disponuje filtrační třídou FFP2, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 3 ks

  -17% 299,- Předp. cena
  249,- bez DPH 206,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP008
  Stadler Form Viktor - černý - Čistička vzduchu
  -13%
  Stadler Form Viktor - černý
  Čistička vzduchu výkon 200 m3/hod, příkon 34 W, doporučená velikost místnosti do 50 m2, maximální hlučnost 45 dB, uhlíkový, hpp (magnetický) a předfiltr, časovač a regulace výkonu

  + ZDARMA Elektronický časopis Kvalitní ŽIVOT - Půlroční předplatné PROMO

  -13% 7 990,-
  6 989,- bez DPH 5 776,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
  Objednací kód: STAD014
  ANTARES Novello černo/šedá - Kancelářská židle
  Více než98%spolehlivost
  ANTARES Novello černo/šedá
  Kancelářská židle se synchronní mechanikou a aretací, bederní opěrka, nastavitelné područky, textilní a síťovinové potažení, plastový kříž, plastová kolečka univerzální, nosnost 120 kg

  2 079,- bez DPH 1 718,-
  Koupit
  Akční cena
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít zítra od 9:30
  Objednací kód: ARS050a7
  Respilon Respimask M
  Ústenka o velikosti M, vyrobená z netkané textilie, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  Předp. cena
  69,- bez DPH 57,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP003
  Respilon R-shield black - Šátek s membránou
  -12%
  Respilon R-shield black
  Šátek s membránou s univerzální velikostí, vyrobený z pleteného materiálu, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  -12% 899,- Předp. cena
  790,- bez DPH 653,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP005
  Jenga Fortnite - Desková hra
  -35%
  Nové
  Jenga Fortnite
  Desková hra pro 2–4 hráče, vhodné od 8 let, alespoň na 30 min hraní, pro kluky

  -35% 689,-
  448,- bez DPH 370,-
  Koupit
  Akční cena
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít dnes od 13:00
  Objednací kód: HRAdn00876
  Prodej končí za 39:11:58
  PAMPERS Premium Care vel. 2 Mini (240 ks) - měsíční balení - Dětské pleny
  -20%
  PAMPERS Premium Care vel. 2 Mini (240 ks) - měsíční balení
  Dětské pleny pro děti 4 – 8 kg, velikost 2, indikátor vlhkosti - 3,75 Kč/ks

  -20% 1 129,-
  899,- bez DPH 743,-
  1 balení
  Koupit
  Black Friday
  Posledních 335 ks
  Můžete mít ihned
  Objednací kód: PLN151
  Respilon Respimask L
  Ústenka o velikosti L, vyrobená z netkané textilie, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  Předp. cena
  69,- bez DPH 57,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP004
  Respilon Respimask S+
  Ústenka o velikosti S, vyrobená z netkané textilie, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  Předp. cena
  69,- bez DPH 57,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP001
  Respilon Respimask S
  Ústenka o velikosti S, vyrobená z netkané textilie, odpovídá normě EN 149, unisex, balení obsahuje 1 ks

  Předp. cena
  69,- bez DPH 57,-
  Hlídat
  Těšíme se
  Objednací kód: RSP002
  Fit-day Palačinky čokoláda 600g
  Palačinky proteinové s příchutí čokoláda; 600 g; Energetická hodnota na 100 g: 378 kcal/1588 kJ; Složení na 100 g: tuky 4,8 g, nasycené mastné kyseliny 1300 g, sacharidy 28,2 g, cukry 500 g, vláknina 3,8 g, bílkoviny 45,7 g, sůl 0,7 g ; Výrobek neobsahuje: Celer a výrobky z něj, Hořčice a výrobky z ní, Korýši a výrobky z nich a Ryby a výrobky z nich

  399,- bez DPH 347,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít dnes od 13:00
  Objednací kód: sptsupl0041
  CLEAN IT čistící roztok na obrazovky s utěrkou ve víčku
  Čisticí prostředek – pro LCD, LED a plazmové obrazovky, k odstranění mastnoty, prachu a otisků prstů, ve víčku kvalitní utěrka

  119,- bez DPH 98,-
  Koupit
  Skladem > 20 ks
  Můžete mít ihned na 4 prodejnách
  Objednací kód: JD790l1
  Xiaomi Mi Air Purifier 2H - Čistička vzduchu
  Xiaomi Mi Air Purifier 2H
  Čistička vzduchu výkon 260 m3/hod, příkon 31 W, doporučená velikost místnosti do 31 m2, hepa, senzor kvality ovzduší, časovač a regulace výkonu

  3 499,- bez DPH 2 892,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na 2 prodejnách
  Objednací kód: XIAMI116
  Philips Series 3000i AC3259/10
  Čistička vzduchu výkon 393 m3/hod, příkon 60 W, doporučená velikost místnosti do 97 m2, hepa a uhlíkový, časovač, regulace výkonu, displej, noční režim, automatický režim a dětský zámek

  + ZDARMA Elektronický časopis Kvalitní ŽIVOT - Půlroční předplatné PROMO

  14 999,- bez DPH 12 396,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít zítra od 9:30
  Objednací kód: PHICV021
  0
  Vytisknout
  Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
  P-DC1-WEB27
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi