AlzaPlus+ Reklamace či vrácení?

Football Manager 2018 (RECENZE) – o krok blíže k dokonalosti

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Football Manager není hra. Je to životní styl. Pokud se považujete za hardcore fanouška fotbalu, který si jídlo zdobí namísto nasekanou petrželkou čerstvě střiženým fotbalovým pažitem, Football Manager 2018 by vám rozhodně neměl uniknout. Letošní ročník navíc zaznamenal větší posun než poslední dva díly dohromady, i když celkově autoři ze Sports Interactive sází spíše na jistotu a jdou cestou drobných, leč velmi dobrých vylepšení, zatímco jádro hry zůstává bez úprav. Právě na zmíněné změny a novinky se podíváme v naši recenzi.


• Žánr: Sportovní simulátor • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: Sports Interactive • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PC (10. listopadu 2017), Nintendo Switch (13. dubna 2018) • Homepage: www.footballmanager.com • Čeština: Ano (oficiální) 


Co všechno se v recenzi Football Manager 2018 dozvíte?

  1. Football Manager konečně nabízí fungující týmovou chemii
  2. Lepší skauti a vyladěnější tabulky
  3. Zápasový engine jako největší slabina Football Manageru 2018
  4. Football Manager 2018 jde cestou mírného pokroku
  5. Závěrečný hvizd
  6. HW nároky pro Football Manager 2018 PC
  7. Recenze Football Manager 2018: závěrečné hodnocení

Football Manager konečně nabízí fungující týmovou chemii

• Recenze: 5. 1. 2018 • Autor: Filip Němec

Jádro hry již několik posledních let nedoznalo žádných významných změn, ostatně proč měnit něco, co skvěle funguje. Vzhledem k obrovské komplexnosti však autoři každoročně vylepšují celkový herní zážitek, který je dán na jedné straně jednoduchostí ovládání a na straně druhé množstvím vizuálních prvků. Ještě před pár lety připomínala hra spíše excelovou tabulku v graficky přitažlivějším provedení, mravenčí práce na nejrůznějších ukazatelích však udělala z Football Manageru 2018 kvalitní herní zábavu pro všechny milovníky fotbalu.

Zásadní novinku letošního dílu tvoří tzv. týmová chemie. Tento prvek byl přítomný ve hře již dříve, avšak ve značně osekaném ražení. Stávalo se tak, že se například některý z klíčových hráčů naštval, ale vy jste neměli tušení proč. Aktuálně lze díky týmové chemii sledovat oblíbenost jednotlivých fotbalistů, jejich přátelství s ostatními spoluhráči, postavení v hierarchii týmu nebo aktuální náladu. Ve výsledku tak jde v rámci Football Manager 2018 o samostatnou hru, kdy se budete o své hráče starat téměř jako o vlastní děti.

Pokud vám útočník přestane podávat kvalitní výkony, raději se dvakrát podívejte na jeho postavení v mužstvu, než ho posadíte na lavičku. Pokud totiž mimo hřiště obráží kluby s kapitánem družstva, nebylo by toto zdánlivě jasné rozhodnutí ku prospěch budoucí prosperity týmu. Už také není natolik jednoduché nakoupit kvalitní hráče a jednoduše je nasadit do hry. Jejich začlenění je přímo alchymií, kdy se úplně klepete strachy, aby vaše nová hvězda nenarušila náladu v týmu. Můžete mít klidně jedenáctku složenou ze samých hvězd, ale pokud si budou v kabině dělat naschvály, porazí je i Sparta Praha, která na konci sezóny doplatila prakticky na to samé. 


Football Manager 2018; gameplay: sociální skupiny Football Manager 2018; Gameplay: týmová chemie

Lepší skauti a vyladěnější tabulky

O propracovaný skauting se autoři pokoušejí již několik posledních dílů, ale až Football Manager 2018 konečně přináší něco použitelného. Největším kladem nového dílu je bezesporu samostatnost skautů. I nadále se můžete probírat desítkami a stovkami hráčů a každého si jednotlivě prověřovat, podstatně efektivnější je ale navolit si kritéria, podle kterých mají vaši skauti hráče vybírat a v zásadě jen čekat na výsledek. Pokud někoho vyberou, patřičně jeho volbu okomentují a máte tak poměrně rychle všechny důležité informace, na základě nichž se můžete rozhodnout. Jedinou chybou skautů je zapomínání/slabý multitasking. Pokud jim dáte za úkol najít třeba čtyři typy hráčů, soustředí se pouze na první dva.

Vylepšení se dočkali také datoví analytici, kteří byli rovněž přítomni už v předchozím díle, ale jejich bezvýznamnost možná zapříčinila, že jste o nich vůbec nevěděli. Ve Football Manager 2018 jsou naopak schopným doplňkem ke skautingu. Zatímco skauti se tak jako ve skutečnosti zaměřují na jednotlivé hráče, navštěvují jejich zápasy a nemají už prostor na cokoli dalšího, analytici sedí u svých počítačů a zpracovávají data. Čas od času vám tak přijde email s upozorněním na skvělý talent v nějaké bezvýznamné lize, který dal v pěti zápasech deset branek. Takové emaily není radno ignorovat.

Všechny výše zmíněné prvky je navíc radost využívat, protože hra doznala notného vylepšení jak v přehlednosti, tak i logičnosti jednotlivých funkcí. Football Manager 2018 opět drobně posunuje celkový herní zážitek díky přehlednějším tabulkám a ucelenějšímu uživatelskému prostředí. V základní nabídce na vás vyskakují ta nejdůležitější rozhodnutí. Ta méně významná, leč třeba zajímavá, můžete vyřešit až později. Zcela zásadní novinkou je v tomto směru obrazovka zobrazující se v průběhu utkání.

Ta je nově průhledná, takže můžete sledovat nejrůznější statistiky, ale jste současně v kontaktu s právě probíhajícím zápasem. Lze tak střídat hráče či měnit taktiku a současně mít přehled o tom, co se děje na hřišti. To vše pouze v rámci jedné obrazovky, pryč je neustálé klikání tam a zpět. Obrazovka zobrazující hřiště je nově rozdělena na jednotlivé úseky, jejichž barva indikuje možné problémy daného sektoru. Hra vás tak upozorní na nesprávné nasazení hráče, jež patří na jiný post, či na méně znatelné chyby, a to zejména v případě, kdy si zaplatíte za sledování soupeřova týmu. Tímto způsobem lze překvapit i znatelně silnější soupeře.

Football Manager 2018; Gameplay: předzápasová obrazovka Football Manager 2018; Gameplay: v průběhu zápasu Football Manager; Gameplay: změna taktiky

Zápasový engine jako největší slabina Football Manageru 2018

Kromě trénování Manchesteru United je snem každého hráče Football Manageru 2018 vyměnit zápasový engine za ten ze série FIFA nebo Pro Evolution Soccer. Jde již tradičně o největší nedostatek a ačkoli se autoři dušovali, že letos přijde vylepšení, výsledek tomu moc nenasvědčuje. Ano, hráči si osvojili pár nových pohybů, ale celkově lze jejich počínání na hřišti označit opět za zoufalé.

Pokud byste hodnotili výkony svých hráčů čistě podle grafického znázornění průběhu zápasu, museli byste v poločase poslat celou jedenáctku s pláčem do kabin. Do jasných přihrávek si nenabíhají, a naopak se pokouší o krkolomné pasy, při kterých doufají, že bude balón zatáčet v prostoru jako kouzelná zlatonka. Proti nabíhajícím útočníkům zase stojí jako solné sloupy a při útoku nastřelují soupeřovi obránce, přestože si po křídlech nabíhají volní spoluhráči. Ne že by to tak bylo neustále, ale rozhodně vás bude grafický engine spíše štvát než těšit.

Absurdita jde do krajních mezí především v okamžicích, kdy se už takzvaně láme chleba a vy ve finále ligy hrajete osmdesátou osmou minutu za nerozhodného stavu. Není neobvyklé, že útočníci minou prázdnou bránu z několika metrů, nebo se skácí k zemi pod imaginárním skluzem protihráče, jež běží o několik metrů vedle. Vizuální ztvárnění zápasů je rozhodně hlavním adeptem na zlepšení, je však otázkou, jak moc se s tímto autoři Football Manageru 2018 dokáží poprat.

Football Manager 2018; Gameplay: rozehrávka Football Manager 2018; Gameplay: tutovka Football Manager; Gameplay: výkop

i Mohlo by vás zajímat
FIFA 18 – nejlepší fotbal opět od EA (RECENZE)
Nejlepší hry za 4. čtvrtletí 2017 plus Nejlepší hry 2017
NHL 18 – revoluce, nebo pořád to samé?
F1 2017 – simulátor pro zkušené (RECENZE)

Football Manager 2018 jde cestou mírného pokroku

Přestože budete coby hráči mírně zkroušení (a občas také nepěkně naštvaní) z grafického enginu, jde o stále přehlédnutelný nedostatek, který ve světle ostatních kvalit není zase tolik znát. Jak už bylo řečeno, Football Manager 2018 přinesl mnoho dobrých vylepšení – v rámci naší recenze není možno věnovat se všem, přesto je třeba zmínit i několik dalších.

Football Manager 2018; gameplay: zdravotnické centrum Football Manager 2018; Gameplay: přehled hráče

Ti největší odborníci, jež ulehají do postele s excelovou tabulkou téhož dne proběhlých zápasů ocení individuální hráčské role. Mezi nimi najdete například segundo volante, obráceného krajního záložníka, falešné křídlo alias mezzala nebo carrilera. Můžete tak třeba vychovat středního záložníka, který sice zapomíná bránit, ale nikdy nepohrdne rychlými výlety po stranách hřiště, jež mohou zaskočit přečíslenou obranu nepřítele. 

Šikovnou drobností je také zdravotnické centrum, které přehledně zobrazuje zdravotní stav vašich hráčů. U těch zraněných navrhuje nápravu, u doposud zdravých pak přikládá analýzu vytíženosti a rizika případného zranění. Musím však poznamenat, že podobně jako u týmové chemie, i v případě zdravotnického centra jsem si všiml podstatně větší vytíženosti těchto prvků. Jako by hra chtěla ospravedlnit implementaci těchto novinek a zvětšila psychickou labilitu hráčů a stejně tak riziko zranění. Může jít ale pouze o můj pocit.

Football Manager 2018; Gameplay: novinky

Už při prvním spuštění vás hra seznámí s tím, co je ve Football Manageru 2018 nového. Posléze se u nových prvků zobrazují i žluté otazníky s nápovědou.

Závěrečný hvizd

Nevyhnul jsem se ani občasným bugům, kam neřadím zmíněné prapodivné chování hráčů v průběhu zápasu, ale podstatně významnější problémy jako je zasekávání hry či rovnou její pády. Několikrát se mi stalo, že po dohrání zápasu se hra kompletně zasekla a musel jsem celý Football Manager 2018 natvrdo „vykřížkovat.“ Již tradičně mě také občas trápily myšlenky nad tím, do jaké míry můžete směřování hry vůbec ovlivnit. V nezanedbatelné míře totiž jde také o náhodu, respektive spletitou hru statistik, kde se hraje na pravděpodobnost. 

Můžete se tak připravit sebelépe a nastoupit proti tomu nejlehčímu soupeři, ale pokud vám nebude přát paní štěstěna, prostě tu branku netrefíte. Někdy si budete říkat jakou máte smůlu, v opačném případě se budete plácat po zádech, jak jste vše pěkně nachystali. Do jaké míry je ale vše otázkou náhody a počítačové simulace a jak moc jste za výsledek odpovědní vy, to je na dlouhé debaty bez jasného výsledku. Je to nicméně každoroční filosofické přemítání, kterému se pravděpodobně nevyhnete.

Football Manager 2018; gameplay: editor postavy managera Football Manager 2018; Gameplay: profil managera

Football Manager 2018 je rozhodně dobrým dílem. Hráči, jimž neunikne žádná instalace této letité série, sice budou polemizovat nad množstvím novinek, avšak jedním dechem je třeba dodat, že v současnou chvíli prakticky neexistuje adekvátní náhrada tohoto titulu, který se navíc honosí českými titulky. Pokud tak patříte mezi skalní fandy, letošní díl koupíte tak jako tak, přičemž bonusem vám bude dobrý pocit z toho, že Football Manager 2018 nabízí podstatné a užitečné změny. A pokud jste prozatím s tímto titulem neměli co dočinění, raději dvakrát měřte. To, že vás bavila FIFA 18, ještě neznamená, že se budete bavit i v tomto případě. Pokud pro vás ale statistika nuda není, s chutí do toho.

Football Manager 2018 dorazil na PC 10. listopadu 2017 a lze ho rovněž hrát na Mac OS a Linuxu. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Football Manager 2018; Gameplay: logo

Football Manager není hra. Je to životní styl. Před koupí hry rozhodně zvažte, jestli vás nebaví spíše simulátory jako je FIFA nebo PES. Football Manager 2018 totiž není pro každého.

HW nároky pro Football Manager 2018 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows Vista 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Pentium 4 / AMD Athlon XP 3200+ Intel Core 2 Duo E8300 / AMD Phenom II X3 700e
Grafická karta NVIDIA GeForce 9600 GS / Radeon HD 3650 NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon R7 7650K
DirectX DirectX 9.0 DirectX 9.0
Operační paměť  2 GB RAM 4 GB RAM
HDD 7 GB 7 GB

Recenze Football Manager 2018: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
85%
Audiovizuální zpracování
60%
Znovuhratelnost
99%
Football Manager 2018; recenze

Klady

  • Více novinek než předešlý rok
  • Zajímavý systém týmové chemie
  • Vylepšené ovládání a uživatelské prostředí
  • Stále nemá konkurenci
  • Česká lokalizace

Zápory

  • Opět velmi špatný grafický engine
  • Místy nadměrná náladovost hráčů
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.


Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací