Panasonic Lumix G9 (RECENZE)

Zobrazit katalog
Panasonic Lumix G9 (RECENZE)

Recenze

Aktualizováno

Jak jsem již před časem psal v preview článku, tak Panasonic připravil nový bezzrcadlový fotoaparát s výměnnými objektivy Lumix G9, který patří k tomu nejlepšímu, co má Panasonic v nabídce. Tomu samozřejmě odpovídá také mechanické provedení a design. Přestože jde o ryzí MFT bezzrcadlovku, tak ve své podstatě vypadá „gé-devítka“ na první pohled jako běžná digitální zrcadlovka, a to jak tvarem, tak i hmotností a velikostí, byť je při detailním zkoumání přeci jen o trochu menší a lehčí než odpovídající zrcadlovky v podobné kategorii. To, jak fotí a jaké má své přednosti, zjistíte v naší obvyklé recenzi.

Panasonic Lumix G9 – výborná ergonomie a praktické funkce

První dojem po uchopení do ruky je doslova perfektní ergonomie – fotoaparát skvěle padne i do větší ruky a všechno je tam, kde to člověk očekává. Super je zejména hlavní vypínač na spoušti, což sice není nic nového, ale nic lepšího zatím nikdo nevymyslel. Tělo jako celek na dotek působí skutečně hodně robustně a odolně, čemuž odpovídají i specifikace, kdy výrobce garantuje nejen odolnost proti vlhkosti a prachu, ale také proti mrazu až do -10 °C.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Bezzrcadlovka Panasonic Lumix G9 nabízí 4/3" CMOS snímač, výklopný displej a elektronickou závěrku, která umožní „nastřílet“ až 60 snímků za sekundu.

Materiál, ze kterého je tělo fotoaparátu vyrobeno, výrobce neuvádí, osobně to ale tipuji na kombinaci různých materiálů, jako je kompozit a hořčíkové slitiny. Ve své podstatě si ale myslím, že je to dnes už vlastně jedno, protože kvality jednotlivých materiálů jsou velmi vyrovnané a podstatnější je celkový dojem jako takový, případně v kombinaci s výrobcem udávanými odolnostmi.

Dalším poznatkem z první zběžné prohlídky fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je, že zatímco běžné fotoaparáty a zrcadlovky mají většinou jeden, maximálně dva otočné voliče, tak „gé-devítka“ má hned tři, což může být zejména pro náročnější uživatele velkou výhodou. Naopak pro méně náročné, ale nejen pro ně, může být velkou nevýhodou absence vestavěného blesku, což já osobně vnímám jako asi největší nedostatek tohoto fotoaparátu. Samozřejmě to lze řešit pořízením a používáním externího systémového blesku, ale to je často nepohodlné a hlavně nepohotové. V dnešní době to platí obzvlášť, zejména když se již vestavěné blesky používají nejen na osvětlení scény, ale také třeba jako bezdrátové řízení dalších blesků a podobně. Velmi ocenit naopak musím mohutnou očnici hledáčku, která svou velikostí možná působí až trošku legračně, ale svoji funkci plní naprosto dokonale stejně jako nový elektronický hledáček, který je mimořádně velký a s vysokým rozlišením.

i Panasonic Lumix G9 je ukázkou toho, že kvalitativní rozdíl mezi menším snímačem formátu 4/3“ a větším APS-C se pomalu ale jistě zmenšuje (stejně jako mezi APS-C a Full-frame), takže fotografové mají na výběr z více variant svého vybavení, které nejlépe vyhovuje jejich konkrétním osobním požadavkům. Celý systém Four Thirds/Micro Four Thirds se za poslední dobu posunul výrazně kupředu a Panasonic Lumix G9 patří k tomu nejlepšímu, co z tohoto systému můžete mít.

Kladně hodnotím také hned trojici funkčních tlačítek označených Fn.1 až Fn.3, kterým lze přidělit téměř libovolnou funkci, což je dalším krokem k ještě přesnější personalizaci fotoaparátu přesně podle konkrétních požadavků fotografa. Kvalitní je také otočný LCD monitor (samozřejmě dotykový) na zadní stěně umístěný na otočném kloubu a příjemné jsou i drobnější detaily v podobě aretace hlavního otočného voliče expozičních režimů nebo dvojice slotů pro paměťové karty. Samotné ovládání fotoaparátu je díky dobrému rozmístění voličů velmi pohodlné a intuitivní.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Výklopný displej je samozřejmě dotykový. Pochvalu si zaslouží 3 funkční tlačítka, kterým můžete přidat jakoukoli funkci.

Na druhou stranu menu fotoaparátu mně osobně přijde jako méně přehledné. Chápu, že se výrobci snaží navzájem odlišit, ale otázkou je, zda to není občas spíše na škodu. Pokud totiž na Panasonic přejdete z jiné značky, tak vám bude pravděpodobně dost dlouho trvat, než si na odlišnosti zvyknete, a to také s ohledem na to, že některé detaily jsou popsány pomocí úplně jiných výrazů. Na druhou stranu je ale také pravda, že pokud nejste zatíženi z dřívějška zvyky z jiných fotoaparátů, tak vám to může být úplně jedno, protože tohle jsou spíš osobní a dosti subjektivní záležitosti, protože jsou dané především silou zvyku.

Až na tu citlivou spoušť...

Při praktickém použití bylo asi prvním negativním zjištěním, že je příliš citlivá spoušť a taky senzor hledáčku, tedy senzor v očnici, který automaticky přepíná zobrazení mezi hledáčkem a LCD monitorem podle přiložení oka. Často totiž reagoval na cokoliv, co se byť je maličko přiblížilo k očnici a okamžitě přepínal hlavní LCD do hledáčku. Není to ale žádný velký problém, protože to lze snadno řešit ručním nastavením pomocí samostatného tlačítka. Horší to je ale se spouští, která je na můj vkus opravdu příliš citlivá a celkem často se mi stávalo, že jsem exponoval, i když jsem si chtěl napřed jen namáčknout a zaostřit. Pokud pak fotografujete v zimě venku v rukavicích, byť i velmi tenkých, tak v podstatě téměř vůbec nemáte šanci rozlišit hranici mezi namáčknutím a expozicí. Příliš citlivou spoušť osobně považuji za asi největší nedostatek z hlediska praktického použití.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Kvalita fotografií je působivá za jakýchkoliv podmínek.

Z praktických drobností naopak oceňuji možnost nabíjet baterii přímo ve fotoaparátu prostřednictvím USB kabelu bez nutnosti ji vytahovat, a v terénu tak můžete tímto způsobem snadno nabíjet i z powerbanky, solární nabíječky, auta apod. Prakticky jsem vyzkoušel i výrobcem deklarovanou odolnost proti chladu, kdy jsem fotoaparát vzal s sebou na trampské zimní táboření, kde bez úhony přežil noc pod širákem jen tak pověšený v lese na větvi v mrazu a sněžení. Ráno po mrazivé noci jsem dokonce nezaznamenal ani výraznější pokles energie v baterii, který je u jiných přístrojů v takovýchto situacích zpravidla dosti znatelný. Odolnost tedy v tomto ohledu u mě na výbornou.

Základem fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je snímací čip Live MOS (CMOS) formátu 4/3“ s rozlišením 20 Mpx a samozřejmě vybaveným integrovaným čistěním a výkonnou pětiosou stabilizací obrazu s novými algoritmy (v kombinaci stabilizace čipu a stabilizace objektivu které dokáží pracovat současně), kde výrobce udává účinnost až 6,5 EV, což je skutečně vynikající hodnota. V praxi se tato hodnota jen těžko ověřuje, ale na základě svých zkušeností a několika dnů fotografování můžu konstatovat, že výrobci věřím, protože stabilizace se mi v praxi skutečně velmi dobře osvědčila.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Fotoaparát Panasonic Lumix G9 má zvýšenou odolnost vůči vodě, prachu a mrazu, můžete proto s ním bez obav zajít na procházku zimní krajinou.

Velmi zajímavá je také funkce „senzor shift“, kdy fotoaparát pořídí sérii snímků, přičemž při každém nepatrně pohne senzorem tak, že výsledkem je fotografie o rozlišení 40, anebo dokonce 80 Mpx. V praxi je to výhodné v případech, kdy skutečně nutně potřebujete vyšší rozlišení. Je však nutné počítat s tím, že více detailů získáte pouze při použití skutečně kvalitního objektivu, a hlavně že tuto funkci lze použít výhradně na statické scény a s použitím kvalitního stativu. Jakmile stativ není úplně pevný nebo se fotografovaná scéna jen trošičku pohybuje (stačí třeba listí na stromě, stébla trávy apod.), tak nelze tuto funkci použít, protože systém není schopen nepřesně posunuté fotografie zcela přesně složit. Na druhou stranu třeba na fotografování architektury může být tato funkce přímo skvělá (pro jistotu ještě doplním, že výsledné snímky s rozlišením 40 nebo 80 Mpx může fotoaparát uložit ve formátu JPG i RAW a samozřejmě je nutné počítat s výrazně větším datovým objemem i s prodlevou, kdy fotoaparátu trvá, než výsledek složí dohromady a než jej uloží na kartu – většinou celkem přibližně 2 až 3 sekundy).

Hlavní technické specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix G9:

ParametryPanasonic Lumix G9
Snímací čip17,3 x 13 mm - 4/3“ Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizaceAno, účinnost 6,5 EV + čištění
Poměr stran4 : 3
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až ISO 25 600
Obrazový procesorVenus Engine 10
Automatické zaostřování225 bodů, citlivost -4 EV
Rychlost sériového snímání12 / 20 / 60 fps
Rozsah expozičních časů(1/32000) 1/8000 až 60 s
LCD monitor3“ (7,5 cm), dotykový, 1 Mpx
HledáčekOLED EVF, 3,68 Mpx
Video4K / 60p
Bezdrátové rozhraníWiFi, Bluetooth
Paměťové kartySD / SDHC / SDXC – UHS I + UHS II
Výdrž baterieCca 400 fotografií
Rozměry137 x 97 x 92 mm
Hmotnost658 g (včetně baterie a SD karty)

Pokročilá technologie automatického zaostřování

Velmi dobrý je také systém automatického zaostřování s technologií DFD, který využívá až 225 ostřících bodů a který se mi také osvědčil při praktickém použití v praxi. Výrobce u něj dokonce uvádí, že je schopen zaostřit rychlostí až 0,04 sekundy pro jednorázové i kontinuální zaostřování, čímž je nejrychlejším mezi současnými fotoaparáty. Tak krátký čas samozřejmě nejsem schopen exaktně změřit, ale můžu říct, že Panasonic Lumix G9 skutečně ostří mimořádně rychle, a hlavně přesně, takže při praktickém fotografování na něj bylo opravdu spolehnutí. S takovýmto automatickým zaostřováním není problém zachytit i sled rychlých dějů, kde navíc jistě využijete i funkci pro sledování pohybujících se objektů. Celkem můžete systém automatického zaostřování nastavit ve čtyřech různých režimech podle aktuální situace nebo osobních potřeb konkrétního uživatele.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Vyzkoušel jsem také kvalitu fotek při různých citlivostech ISO. Snímky z fotoaparátu Panasonic Lumix G9 v plné kvalitě si můžete stáhnout na konci článku.

Elektromagnetická závěrka byla testována na minimálně 200 000 expozic, je navíc velmi tichá, což ocení fotografové při fotografování volně žijících zvířat nebo při společenských událostech. Fotoaparát Panasonic Lumix G9 dosahuje skvělých výsledků i při použití vysokých citlivostí ISO a to dvojnásob s ohledem na velikost čipu. Výsledky můžete posoudit sami v ukázkách v plném rozlišení, které si můžete stáhnout na konci článku. Kdo by chtěl ze systému dostat ještě víc, tak může použít nového systému redukce šumu High Precision Multi Process NR.

Možnosti individualizace jsou pestré

Velmi podstatná je také otázka příslušenství zejména objektivů, kde se nabízí celé portfolio optiky systému MFT (Micro Four Thirds). K takto kvalitnímu fotoaparátu ale nejlépe využijete špičkové objektivy Leica a stejně dobře využijete objektivy s integrovanou optickou stabilizací, protože ta umí skvěle spolupracovat se stabilizací čipu v těle fotoaparátu – právě kombinací obou stabilizací dosáhnete jejího nejvyššího výkonu. Jako ideální základní objektiv se z tohoto úhlu pohledu jeví Panasonic Leica 12-60mm f/2,8-4 ASPH Power OIS (přepočtený ekvivalent ohniskové vzdálenosti je 24-120 mm), který jsem také použil pro pořízení ukázkových fotografií v tomto článku. Právě s tímto objektivem je fotoaparát Panasonic Lumix G9 v prodeji i v cenově poměrně značně zvýhodněném setu, kdy rozdíl oproti koupi těla a objektivu samostatně je více jak 10 000 Kč.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Příslušenství k fotoaparátu Panasonic LUMIX DC-G9 existuje spousta, např. přídavná baterie, externí blesk a mikrofon.

Jako další příslušenství pak výrobce nabízí obvyklou paletu externích systémových blesků od jednoduchých až po velmi sofistikované (například Panasonic DMW-FL360) a pro příznivce natáčení videa také kvalitní LED světlo Panasonic VW-LED1 nebo externí mikrofony. Pro nejnáročnější fotografy je pak také k dispozici bateriový grip Panasonic BGG9 ve stejně odolném provedení jako celý fotoaparát, a který výrazně prodlužuje výdrž, stejně jako zlepšuje úchop celku při fotografování na výšku.

K příslušenství pak lze počítat i chytrá zařízení, která lze k fotoaparátu bezdrátově připojit pomocí rozhraní WiFi nebo Bluetooth, což je v dnešní době již skoro samozřejmost, nicméně i tuto funkci dokázal Panasonic vylepšit – první připojení totiž neprobíhá pomocí obvyklého a složitého párování, ale pomocí pouhého načtení QR kódu (drobnost, která potěší). ??

Závěrečné hodnocení Panasonic Lumix G9

Fotoaparát Panasonic Lumix G9 patří k současné absolutní špičce přístrojů systému MFT. Tělo fotoaparátu je skvěle ergonomicky promyšlené a odolné a za sebe osobně bych dodal, že i hezké, protože design je skutečně zdařilý. Systém jako takový je především po všech stránkách velmi rychlý, ovládání snadné a doslova nabité funkcemi. Také podpora natáčení videa a jeho kvalita je špičková. Samotná kvalita fotografií je vynikající a s ohledem na velikost (či spíše nevelikost) snímacího čipu až překvapivě.

i Zjistili jste, že zrcadlovka Panasonic Lumix G9 vás svými parametry neuspokojuje? Nezoufejte, s naším průvodcem si vyberete ten správný! Jak vybrat digitální fotoaparát?

Na druhou stranu mě osobně na fotoaparátu dost vadila až příliš citlivá spoušť s nejasnou hranicí mezi namáčknutím a samotnou expozicí a často se mi stávalo, že jsem exponoval, i když jsem si chtěl zatím jen namáčknout, takže jsem pak musel fotky zase o to víc promazávat. Ale zase je nutno říct, že tohle je poměrně subjektivní záležitost a uživatelům, kteří nemají takovou tlapu jako já, tak těm to může naopak zase vyhovovat. Ještě víc mi ale vadí absence vestavěného blesku. Sice se dá namítnout, že externí systémové blesky jsou mnohem lepší, ale na druhou stranu se člověku vždycky chce s externím bleskem tahat, či jej jen vytahovat z brašny třeba kvůli drobnosti, jako je lehké prosvětlení stínů v protisvětle.

Snímky z Lumixu G9 v plném rozlišení

Hlavní výhody i nevýhody Panasonic Lumix G9

Hodnocení 94 % Alza.cz
Hlavní parametry: Provedení
98 %
Obrazová kvalita
95 %
Poměr cena / výkon
90 %

Klady

  • Kvalita obrazového výstupu
  • Ergonomické a odolné provedení
  • Množství funkcí
  • Rychlý AF
  • Výkonná stabilizace
  • Kvalitní video
  • Rozumná cena

Zápory

  • Nemá vestavěný blesk
  • Snad až příliš citlivá spoušť

Panasonic Lumix G9 (PREVIEW)

Již nějakou dobu se spekulovalo o tom, že Panasonic chystá nějakou hodně zajímavou novinku a dneska se tyto úvahy konečně potvrdily, protože byl představen nový Panasonic Lumix G9 a již podle tiskové zprávy a základních údajů je zřejmé, že se máme opravdu na co těšit. Nová „gé-devítka“ je totiž doslova našlapaná tím úplně nejlepším, čím Panasonic disponuje a v mnoha ohledech dokonce předčí i dosavadní vlajkovou loď v podobě modelu Panasonic Lumix GH5. Některé funkce a parametry jsou mimořádně zajímavé a už nyní je jasné, že tenhle model posouvá pomyslnou laťku úrovně fotoaparátů zase o kousek výš. A že to Panasonic myslí opravdu vážně podtrhuje ještě druhá novinka, kterou je nový, neméně špičkový teleobjektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS, u kterého můžeme očekávat, že se možná objeví na trhu společně s novým fotoaparátem.

Panasonic Lumix G9 zvládne pořizovat až 80Mpx snímky

Nový fotoaparát Panasonic Lumix G9 je osazen Live MOS (CMOS) snímačem formátu 4/3", tedy fyzického rozměru 17,3 × 13 mm s rozlišením přibližně 20 Mpx, konkrétně to znamená největší dostupný rozměr fotografie 5 184 × 3 888 pixelů. Snímací čip není osazen low-pass filtrem, ale naopak je osazen ultrazvukovým čištěním, a hlavně výkonným, pětiosým stabilizátorem obrazu, u kterého výrobce udává přímo skvělou účinnost až 6,5 EV. To ale není vše, velmi zajímavou novinkou je speciální režim vysokého rozlišení, kdy stabilizátor pohybuje čipem do osmi různých poloh a v průběhu toho dále exponuje. Výsledkem pak je složená fotografie o rozlišení 40, nebo i 80 Mpx (!), což v praxi znamená snímek o rozměru 10 368 × 7 776 pixelů, a to nejen ve formátu JPG, ale i ve formátu RAW. Pořízení takové fotografie ale v praxi samozřejmě znamená použití kvalitního stativu a pokud možno statické scény. Zejména pro krajináře to může být hodně zajímavá funkce. Jen pro pořádek ještě dodám, že snímací čip je vybaven novými antireflexními vrstvami AR a že o zpracování obrazu se stará nejnovější firemní obrazový procesor Venus Engine 10. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 25 600.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Bezzrcadlovka Panasonic Lumix G9 nabízí 4/3" CMOS snímač, výklopný displej a elektronickou závěrku, která umožní „nastřílet“ až 60 snímků za sekundu.

Značného vylepšení se dočkal také systém automatického zaostřování s technologií DFD, který nyní disponuje 225 ostřícími body s detekcí kontrastu. Ostření by navíc mělo být velmi rychlé, protože výrobce zde uvádí rychlost 0,04 sekunfy. Citlivost automatického zaopatřování je -4 EV což je také velmi slušná hodnota a fotoaparát tak nebude mít problém ostřit i v případě fotografování velmi slabě osvícených objektů, či nočních scén. Zajímavá je také možnost nastavení citlivosti AF podle pohybu fotografovaného objektu. Mimořádně rychlé je také sériové snímání, to dosahuje 12 snímků za sekundu, při použití elektronické závěrky a kontinuálního zaostřování pak 20 snímků za sekundu a pokud ostření vypnete, tedy zaostříte si dopředu, pak rychlost stoupne až na neskutečných 60 snímků za sekundu. Mechanická závěrka je testována na 200 000 fotografií a umožňuje rozsah expozičních časů od 1/8000 až po 60 sekund. Pokud použijete závěrku elektronickou, pak je nejkratší čas dokonce 1/32000 sekunda. U videa je pak rozsah časů od 1/16000 až po 1/25 sekundy a natáčet můžete ve 4K rozlišení se snímací rychlostí až 60 snímků za sekundu. V rozlišení Full HD pak můžete pořizovat také zpomalené video, při snímání až 180 snímků za sekundu. Pokud chcete naopak zrychlit, pak nechybí ani režim pro tvorbu časosběrného videa přímo ve fotoaparátu.

Stavový displej a dva sloty pro UHS II paměťové karty

Tělo samotného fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je pak z větší části kovové (zřejmě obvyklé hořčíkové slitiny) a utěsněné proti povětrnostním vlivům a mrazu až do -10 °C. Na zadní stěně je vybaveno standardním 3" LCD monitorem o rozlišení cca 1 Mpx, který je ale dotykový a umístěný na praktickém otočném kloubu. Vstříc náročnějším uživatelům pak vyšel Panasonic doplnění horního stavového LCD displeje tak, jako jsme tomu byli celé roky zvyklí u klasických zrcadlovek. Zajímavý je také EVF hledáček realizovaný OLED displejem o rozlišení 3,68 Mpx a funkcí automatické regulace jasu. Zvětšení hledáčku je 0,83x, což je také solidní hodnota, navíc bez blikání i při sériovém fotografování. Fotoaparát podporuje paměťové karty (dva sloty – možno definovat třídění podle typu souboru, zálohování a podobně) typu SD/SDHC/SDXC a to včetně podpory nejrychlejších verzí UHS I a hlavně UHS II. O bezdrátovou komunikaci se starají rozhraní WiFi a Bluetooth. Napájení pak zajišťuje Li-ion baterie s kapacitou 1860 mAh, což by mělo stačit na pořízení přibližně 400 fotografií. Baterii lze nabíjet i přímo ve fotoaparátu přes USB konektor (USB 3.0), kterým lze celý fotoaparát i napájet (super, kéž by tomu tak bylo u všech fotoaparátů). ??

Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9
Bateriový grip Panasonic DMW-BGG9 přidá Lumixu G9 další baterii, druhou spoušť nebo druhý joystick.

Jako příslušenství bude možné k fotoaparátu Panasonic Lumix G9 pořídit také obvyklý bateriový grip Panasonic DMW-BGG9, který obsahuje další baterii, vertikální spoušť, druhý joystick, roller a tlačítko blokace expozice. Fotoaparát by se na trhu měl objevit na přelomu roku. Cena zatím oficiálně stanovena nebyla, ale osobně ji odhaduji někde kolem 40 000 Kč včetně DPH. Bateriový grip by se měl objevit současně s fotoaparátem a jeho cenu také jen tipuji – zhruba někde kolem 8 000 Kč.

Technické specifikace Lumixu G9

ParametryPanasonic Lumix G9
Snímací čip17,3 × 13 mm - 4/3" Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizaceAno, účinnost 6,5 EV + čištění
Poměr stran4 : 3
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až ISO 25 600
Obrazový procesorVenus Engine 10
Automatické zaostřování225 bodů, citlivost -4 EV.
Rychlost sériového snímání12/20/60 fps
Rozsah expozičních časů(1/32000) 1/8000 až 60 s
LCD monitor3" (7,5 cm), dotykový, 1 Mpx
HledáčekOLED EVF, 3,68 Mpx
Video4K / 60p
Bezdrátové rozhraníWiFi, Bluetooth
Paměťové kartySD/SDHC/SDXC – UHS I + UHS II
Výdrž baterieCca 400 fotografií
Rozměry137 × 97 × 92 mm
Hmotnost658 g (včetně baterie a SD karty)
i Všechny fotparáty z řady Panasonic Lumix.

Nový objektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS

Druhou ohlášenou novinkou je pak nový, vysoce světelný objektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS, jehož přepočtená ekvivalentní ohnisková vzdálenost činí 400 mm. Objektiv je vybaven optickou stabilizací, která umí pro ještě vyšší účinnost spolupracovat se stabilizací vestavěnou ve fotoaparátu. Optická soustava je složena z 15 čoček ve 13 skupinách, z čehož jsou 2 čočky ze speciálního optického UED skla s nízkým rozptylem. Pro přirozený bokeh je objektiv vybaven devítilamelovou clonou s maximální hodnotou f/22. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 115 cm. Objektiv je stejně jako fotoaparát utěsněn proti povětrnostním vlivům. Jeho rozměry jsou 174 × 88 mm a hmotnost je přibližně kilo a čtvrt. Průměr filtrového závitu je 77 mm. K objektivu bude možné použít také volitelné telekonvertory prodlužující ohniskovou vzdálenost ×1,4 nebo ×2,0.

Dostupnost ani cena zatím nebyly stanoveny a zde si netroufám ani odhadovat.

Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OISLeica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS
Spolu s fotoaparátem Panasonic Lumix G9 byl představen také objektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS.
ParametryLeica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS
Ohnisko / světelnost200 mm f/2,8
Optická soustava15 čoček ve 13 skupinách
Optická stabilizaceAno
Clona9 lamel, f/2,8 až f/22
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost115 cm
Průměr filtrového závitu77 mm
Rozměry174 × 88 mm
Hmotnost1245 gramů
Odolnost proti vodě a prachuAno
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací