Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Panasonic Lumix G9 (PREVIEW)

Zobrazit katalog
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/panasonic-lumix-g9-recenze.jpg

Již nějakou dobu se spekulovalo o tom, že Panasonic chystá nějakou hodně zajímavou novinku a dneska se tyto úvahy konečně potvrdily, protože byl představen nový Panasonic Lumix G9 a již podle tiskové zprávy a základních údajů je zřejmé, že se máme opravdu na co těšit. Nová "gé-devítka" je totiž doslova našlapaná tím úplně nejlepším, čím Panasonic disponuje a v mnoha ohledech dokonce předčí i dosavadní vlajkovou loď v podobě modelu Panasonic Lumix GH5. Některé funkce a parametry jsou mimořádně zajímavé a už nyní je jasné, že tenhle model posouvá pomyslnou laťku úrovně fotoaparátů zase o kousek výš. A že to Panasonic myslí opravdu vážně podtrhuje ještě druhá novinka, kterou je nový, neméně špičkový teleobjektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS, u kterého můžeme očekávat, že se možná objeví na trhu společně s novým fotoaparátem.

Panasonic Lumix G9 zvládne pořizovat až 80Mpx snímky

Nový fotoaparát Panasonic Lumix G9 je osazen Live MOS (CMOS) snímačem formátu 4/3", tedy fyzického rozměru 17,3 × 13 mm s rozlišením přibližně 20 Mpx, konkrétně to znamená největší dostupný rozměr fotografie 5 184 × 3 888 pixelů. Snímací čip není osazen low-pass filtrem, ale naopak je osazen ultrazvukovým čištěním, a hlavně výkonným, pětiosým stabilizátorem obrazu, u kterého výrobce udává přímo skvělou účinnost až 6,5 EV. To ale není vše, velmi zajímavou novinkou je speciální režim vysokého rozlišení, kdy stabilizátor pohybuje čipem do osmi různých poloh a v průběhu toho dále exponuje. Výsledkem pak je složená fotografie o rozlišení 40, nebo i 80 Mpx (!!), což v praxi znamená snímek o rozměru 10 368 × 7 776 pixelů, a to nejen ve formátu JPG, ale i ve formátu RAW. Pořízení takové fotografie ale v praxi samozřejmě znamená použití kvalitního stativu a pokud možno statické scény. Zejména pro krajináře to může být hodně zajímavá funkce. Jen pro pořádek ještě dodám, že snímací čip je vybaven novými antireflexními vrstvami AR a že o zpracování obrazu se stará nejnovější firemní obrazový procesor Venus Engine 10. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 25 600.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Bezzrcadlovka Panasonic Lumix G9 nabízí 4/3" CMOS snímač, výklopný displej a elektronickou závěrku, která umožní "nastřílet" až 60 snímků za sekundu.

Značného vylepšení se dočkal také systém automatického zaostřování s technologií DFD, který nyní disponuje 225 ostřícími body s detekcí kontrastu. Ostření by navíc mělo být velmi rychlé, protože výrobce zde uvádí rychlost 0,04 vteřiny. Citlivost automatického zaopatřování je -4 EV což je také velmi slušná hodnota a fotoaparát tak nebude mít problém ostřit i v případě fotografování velmi slabě osvícených objektů, či nočních scén. Zajímavá je také možnost nastavení citlivosti AF podle pohybu fotografovaného objektu. Mimořádně rychlé je také sériové snímání, to dosahuje 12 snímků za vteřinu, při použití elektronické závěrky a kontinuálního zaostřování pak 20 snímků za vteřinu a pokud ostření vypnete, tedy zaostříte si dopředu, pak rychlost stoupne až na neskutečných 60 snímků za vteřinu. Mechanická závěrka je testována na 200 000 fotografií a umožňuje rozsah expozičních časů od 1/8000 až po 60 vteřin. Pokud použijete závěrku elektronickou, pak je nejkratší čas dokonce 1/32000 vteřina. U videa je pak rozsah časů od 1/16000 až po 1/25 vteřiny a natáčet můžete ve 4K rozlišení se snímací rychlostí až 60 snímků za vteřinu. V rozlišení Full HD pak můžete pořizovat také zpomalené video, při snímání až 180 snímků za vteřinu. Pokud chcete naopak zrychlit, pak nechybí ani režim pro tvorbu časosběrného videa přímo ve fotoaparátu.

Stavový displej a dva sloty pro UHS II paměťové karty

Tělo samotného fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je pak z větší části kovové (zřejmě obvyklé hořčíkové slitiny) a utěsněné proti povětrnostním vlivům a mrazu až do -10°C. Na zadní stěně je vybaveno standardním 3" LCD monitorem o rozlišení cca 1 Mpx, který je ale dotykový a umístěný na praktickém otočném kloubu. Vstříc náročnějším uživatelům pak vyšel Panasonic doplnění horního stavového LCD displeje tak, jako jsme tomu byli celé roky zvyklí u klasických zrcadlovek. Zajímavý je také EVF hledáček realizovaný OLED displejem o rozlišení 3,68 Mpx a funkcí automatické regulace jasu. Zvětšení hledáčku je 0,83x, což je také solidní hodnota, navíc bez blikání i při sériovém fotografování. Fotoaparát podporuje paměťové karty (dva sloty – možno definovat třídění podle typu souboru, zálohování a podobně) typu SD/SDHC/SDXC a to včetně podpory nejrychlejších verzí UHS I a hlavně UHS II. O bezdrátovou komunikaci se starají rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. Napájení pak zajišťuje Li-ion baterie s kapacitou 1860 mAh, což by mělo stačit na pořízení přibližně 400 fotografií. Baterii lze nabíjet i přímo ve fotoaparátu přes USB konektor (USB 3.0), kterým lze celý fotoaparát i napájet (super, kéž by tomu tak bylo u všech fotoaparátů). 😊

Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9Panasonic Lumix G9
Bateriový grip Panasonic DMW-BGG9 přidá Lumixu G9 další baterii, druhou spoušť nebo druhý joystick.

Jako příslušenství bude možné k fotoaparátu Panasonic Lumix G9 pořídit také obvyklý bateriový grip Panasonic DMW-BGG9, který obsahuje další baterii, vertikální spoušť, druhý joystick, roller a tlačítko blokace expozice. Fotoaparát by se na trhu měl objevit na přelomu roku. Cena zatím oficiálně stanovena nebyla, ale osobně ji odhaduji někde kolem 40 000,- Kč včetně DPH. Bateriový grip by se měl objevit současně s fotoaparátem a jeho cenu také jen tipuji – zhruba někde kolem 8 000,- Kč.

Technické specifikace Lumixu G9

ParametryPanasonic Lumix G9
Snímací čip17,3 × 13mm - 4/3" Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizaceAno, účinnost 6,5 EV + čištění
Poměr stran4:3
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až ISO 25 600
Obrazový procesorVenus Engine 10
Automatické zaostřování225 bodů, citlivost -4 EV.
Rychlost sériového snímání12/20/60 fps
Rozsah expozičních časů(1/32000) 1/8000 až 60 s.
LCD monitor3" (7,5 cm), dotykový, 1 Mpx
HledáčekOLED EVF, 3,68 Mpx
Video4K / 60p
Bezdrátové rozhraníWi-Fi, Bluetooth
Paměťové kartySD/SDHC/SDXC – UHS I + UHS II
Výdrž baterieCca 400 fotografií
Rozměry137 × 97 × 92 mm
Hmotnost658 g (včetně baterie a SD karty)
i Všechny fotparáty z řady Panasonic Lumix.

Nový objektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS

Druhou ohlášenou novinkou je pak nový, vysoce světelný objektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS, jehož přepočtená ekvivalentní ohnisková vzdálenost činí 400mm. Objektiv je vybaven optickou stabilizací, která umí pro ještě vyšší účinnost spolupracovat se stabilizací vestavěnou ve fotoaparátu. Optická soustava je složena z 15 čoček ve 13 skupinách, z čehož jsou 2 čočky ze speciálního optického UED skla s nízkým rozptylem. Pro přirozený bokeh je objektiv vybaven devítilamelovou clonou s maximální hodnotou f/22. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 115 cm. Objektiv je stejně jako fotoaparát utěsněn proti povětrnostním vlivům. Jeho rozměry jsou 174 × 88 mm a hmotnost je přibližně kilo a čtvrt. Průměr filtrového závitu je 77 mm. K objektivu bude možné použít také volitelné telekonvertory prodlužující ohniskovou vzdálenost ×1,4 nebo ×2,0.

Dostupnost ani cena zatím nebyly stanoveny a zde si netroufám ani odhadovat.

Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OISLeica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS
Spolu s fotoaparátem Panasonic Lumix G9 byl představen také objektiv Leica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS.
ParametryLeica DG Elmarit 200mm f/2,8 Power OIS
Ohnisko / světelnost200mm f/2,8
Optická soustava15 čoček ve 13 skupinách
Optická stabilizaceAno
Clona9 lamel, f/2,8 až f/22
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost115 cm
Průměr filtrového závitu77 mm
Rozměry174 × 88 mm
Hmotnost1245 gramů
Odolnost proti vodě a prachuAno
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB6