• Autor: Alexandra Vaníková
Akční adventura s prvky rogue-like Cult of the Lamb od studia Massive Monster vám umožní vyzkoušet si vedení vlastního kultu v rouně roztomilé ovečky. Stali se z nás věrní následovatelé kultu jehněte, nebo jsme dokázali odolat? To vám prozradí naše recenze.
zdroj: Devolver Digital
Chundelatého protagonistu Cult of the Lamb na začátku hry ze spárů zubaté vytrhne záhadný cizinec přezdívaný Ten, který čeká… a na oplátku chce jen jediné: Zachráněná ovečka musí založit kult v jeho jménu a osvobodit ho z područí čtyř kacířů. Nabídka, která se neodmítá, že jo? Hlavní hrdina dvakrát nepřemýšlí a na podmínku svého spasitele přistoupí, no a vy mu samozřejmě při těchto nelehkých úkolech budete pomáhat.
Cesta za záchranou cizince však bude pořádně trnitá, jelikož vede přes čtyři teritoria jeho věznitelů, kterými jsou výše zmiňovaní kacíři. Ti mají v rukávu nejedno eso v podobě náhodně generovaných arén a řady krvežíznivých nepřátel. O nich ale později. Co se příběhu týče, tvoří slušný základ pro pohnutky hlavního hrdiny i antagonisty, ale nemohu se ubránit pocitu, že v něm nebylo řečeno vše, co by mohlo.
zdroj: vlastní
Ovečka si v Cult of the Lamb bude vyřizovat účty se čtyřmi kacíři, kteří se ji na začátku pokusili obětovat jako posledního zástupce svého druhu.
Vývojáři totiž pro své dílo vytvořili fascinující svět tzv. země Staré víry a také postavy, které by si zasloužily více prostoru. Během objevování jednotlivých dungeonů sice najdete určité útržky informací o minulosti kacířů i o Tom, který čeká, ale hře by určitě slušelo více úseků s obyvateli země Staré víry vzpomínajícími na to, jak tento kus magické země vypadal kdysi. Primární antagonisté totiž ve hře plní pouze roli záludných nepřátel, ale bylo by docela zajímavé zjistit, co je donutilo sejít z cesty.
Cult of the Lamb kombinuje prvky rogue-like dungeon crawlerů a sociálního/stavebního simulátoru. Čas zde tak budete rovnoměrně přerozdělovat mezi péči a výstavbu domova pro vás a vaše věrné ovečky a sekání nepřátel v dungeonech.
Každé úspěšné výpravě přece předchází důkladná příprava, kterou provedete právě ve své základně. Tu vybudujete zcela od nuly a postupně ji budete rozšiřovat odemykáním hospodářských a užitkových budov, staveb podporujících víru vašich následovníků a různých dekorací. Do vašeho tábora začnou postupně přicházet zbloudilé duše, které na ty správné chodníčky nasměrujete indoktrinací a oděním do barev červené koruny, což je zdroj síly hlavního hrdiny.
Jakmile se z nešťastníků stanou členové vašeho kultu, musíte o ně patřičně pečovat. To zahrnuje denní přísun jídla, udržování víry a loajality v zelených číslech a chránění tábora před šířením onemocnění i rebelských slov některých členů pochybujících o vašem správném vedení.
Na oplátku můžete svěřence použít jako pracovnou sílu při výstavbě, těžení surovin a jejich kroky nasměrovat buď ke svatyni, která vám za dostatek oddanosti umožní odemykat nové stavby, nebo rovnou na obětní oltář. Cult of the Lamb mistrně kombinuje roztomilost s morbidností. Váš věrný následovník si tak v jednom momentě může užívat života a za okamžik poslouží jako zdroj masa.
zdroj: vlastní
Rituály spolu s plněním požadavků členů kultu pomáhají upevňovat vaši pozici vůdce.
Výborné je také důmyslné propojení péče o vaše ovečky s aspektem dungeon crawlingu. Organizování kultu tak není jen jakási výplň sloužící k pouhému odreagování mezi výpravami. Budete-li totiž dbát o blaho kultu, jeho členové vám budou oddanější a zároveň se z nich stanou schopnější jedinci.
Bez větších starostí je tak můžete například poslat na misi za sesbíráním surovin, ze kterých se budou vracet se slušným úlovkem. Můžete z nich také udělat pomocné síly na vašich výpravách, kdy se k vám připojí jako drobní démoni, kteří dokážou nepřítele ochromit, a vám usnadnit léčení a zvýšit šance na úspěšné dokončení výpravy. A co je lepší motivací pro zajišťování potřeb vašich oveček než pořádně tlustá odměna a cenné srdce příšery k tomu?
Švihat chladnými zbraněmi a dělat kotrmelce jako o život budete ve spletitých chodbách dungeonů napříč čtyřmi oblastmi – Darkwood, Anura, Anchordeep a Silk Cradle. Každou z nich definují jiní nepřátelé i prostředí.
Budete se zde tak probojovávat lesními i travnatými oblastmi, pavučinami oblepenými kobkami a klesnete i na mořské dno. Postupně začnete narážet na různé překážky, které vám při boji zkomplikují život, jako například padající kameny či na pohyb reagující hranol s ostny. Jde o zajímavé okořenění soubojů a vůbec bych se nezlobila, kdyby podobných prvků bylo v arénách více.
Zápasiště se liší i rozlohou. a zatímco větším bojovým arénám nemám co vytknout, ty menší mi způsobovaly vrásky na čele. Při vyšším počtu nepřátel, prostorových prvků, případně přítomnosti vašich pomocníků totiž působí nepřehledně. Taktika pak musí jít stranou a ty nejhorší chvíle se dají přečkat pouze neustálým koulením se a sekáním naslepo.
Při tvorbě nepřátel si dali vývojáři záležet nejen na jejich vizuálu, ale také na jejich schopnostech. Těch mají nejrůznější potvůrky a nevěřící, na které při svých toulkách dungeony narazíte, skutečně požehnaně. Bezhlavé mačkání tlačítek vám zde tak nepomůže. Hra vás motivuje ke čtení vzorců útoků a následnému provedení protiútoku v kombinaci s včasným úhybem.
zdroj: vlastní
Většina arén je zpracována výborně, ale sem tam narazíte na menší bojiště, která jsou nepřehledná.
Jakmile tuto trojkombinaci ovládnete, od Cult of the Lamb budete odcházet jen stěží. Bezproblémový gameplay, náhodně generované mapy a arény ukrývající nejedno tajemství, která dokáží zamíchat kartami při dalším souboji, vás budou hnát na další a další výpravy, dokud najednou nezjistíte, že jste se prosekali téměř 30hodinovým herním časem.
A že je tady čím sekat! Během několika etap jedné výpravy si budete vybírat zbraně a kouzelné útoky, přičemž z dvojice, popřípadě trojice nabízených si budete moci zvolit pouze jedno. Na výběr budete mít dýky, meče, sekery i kladiva a kletby, které dokážou nepřítele utopit v jedu nebo na něj vystřelit shluk chapadel. Zbraně i magické útoky mají rozličné vlastnosti, a jelikož můžete nést pouze jednu zbraň a jedno kouzlo, je třeba vybírat důkladně.
Pochvalu si kromě hratelnosti zaslouží také grafická stránka Cult of the Lamb. Ta dává jasně najevo, že tvůrci do ní vložili obrovské množství kreativity a času. Vysoké kvality vizuálu hry si všimnete při péči o své věrné následovníky v základně, během objevování zákoutí herní mapy, a hlavně při průchodu nespočtem dungeonů.
zdroj: vlastní
Pokud se vám líbí ručně kreslená grafika, Cult of the Lamb vás chytí za srdce.
Jednotlivé arény jsou navrženy stejně detailně jako nepřátelé v čele s mocnými bossy, u kterých se snoubí nádherné s odpudivým. Ať už budete krájet zeleninu do lahodného pokrmu pro vaše následovníky, nebo lámat kosti nepřátel, doprovázet vás bude neméně kvalitní soundtrack mixující melancholické tóny se živým rytmem.
Příběhu mohli tvůrci v Cult of the Lamb věnovat více času a kvůli přeplněnosti některých arén tak občas nevynikne jinak kvalitní hratelnost. Nejde ovšem o nedostatky, pro které byste měli novinku od Massive Monster zcela zatratit. Umná kombinace managementu kultu a dungeon crawleru, řada rozmanitých zbraní, ještě rozmanitější nepřátele a výborná audiovizuální stránka – to jsou argumenty, které vás o kvalitách jehněte s červeně zářícíma očima přesvědčí velmi rychle.
zdroj: vlastní
Není nad to, když vás po příchodu z výpravy čekají nadšení fanoušci.
• Zdroje: Vlastní
Závěrečné hodnocení
Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Klíč k recenzi poskytl distributor Cosmocover.
Příběh mohl v Cult of the Lamb dostat větší prostor a místy přeplněná bojiště také nepotěší. Hra ale na oltář přináší povedený gameplay kombinující prvky zábavného managementu a dungeon crawleru, široké spektrum nepřátel a zbraní a v neposlední řadě výborný vizuál.
Klady
Zápory
Hrám se věnuji od svých dvanácti let, kdy byly na vrcholu mého žebříčku strategie Cossacks, Age of Empires, legendární Mafie či taktická střílečka Brothers in Arms. Dnes mě pravděpodobně najdete vymetat lobby multiplayeru nejnovějšího Call of Duty. Z emotivní jízdy v podobě The Last of Us se nejraději vzpamatovávám u GTA V a pokud zrovna nesekám nemrtvé v nějaké zombikárně, tak se určitě pokouším objevit moji další oblíbenou hru v nepřeberné studnici indie titulů.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7 64-bit | Windows 10 64-bit |
Procesor | Intel Core i3-3240 | AMD FX-4300 | Intel Core i5-3470 |
Grafická karta | GeForce GTX 560 Ti, 1 GB VRAM | Radeon HD 7750, 1 GB VRAM | GeForce GTX 1050, 2 GB VRAM | Radeon R9 380, 2 GB VRAM |
Operační paměť | 4 GB | 8 GB |
Pevný disk | 4 GB | 4 GB |
• Zdroj: Steam (10. 8. 2022)