Doručení zdarma Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Disco Elysium (NOVINKA) se po úspěchu na PC podívá i na konzole

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Podzimní měsíce jsou plné příjemných překvapení, mezi nimiž hodně vyčnívá tradiční RPG Disco Elysium. To se dle našeho názoru natolik povedlo, že jsme mu ve finálním hodnocení přiřkli krásných 85%, jež mu může většina konkurenčních projektů, které tento rok dorazily, jen tiše závidět. Odměnou za tento úspěch je pro vývojáře ze ZA/UM možnost přenést jejich hru na další platformy. Pokud vás zajímá na které, pozorně si projděte naši novinku.

NovinkyMini Recenze

Disco Elysium (hra)

RPG Disco Elysium vyvíjí a vydává studio ZA/UM. Hra vychází 15. 10. 2019 na PC a během roku 2021 na PS4 a Xbox One. Titul vychází bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze 

i

Disco Elysium klame „tělem“. Na první pohled nenápadná hra skrývá jeden z nejlepších dialogových systémů, jaký jsme kdy viděli. Nejen proto jsme tento skvělý titul zařadili do našeho výběru Nejlepších RPG. Skvělou zprávou pro domácí hráče je fakt, že díky obětavé práci komunity vznikla česká lokalizace, což se u takto ukecaného kousku více než hodí.

Podobné hry jako Disco Elysium

Disco Elysium je svým způsobem unikát, nicméně určitě neuděláte chybu, pokud sáhnete například po Baldur's Gate 3, kde mají vaše dialogové volby taktéž zcela zásadní vliv na příběh. Od stejných vývojářů můžeme určitě doporučit také Divinity: Original Sin 2. A pokud hledáte něco méně akčního, můžete zkusit Pentiment od oblíbeného studia Obsidian.

Části článku:


Disco Elysium – Novinky

 1. (4. 11. 2019) Na Xbox One a PS4 dorazí Disco Elysium v průběhu roku 2020
 2. HW nároky pro Disco Elysium PC

Na Xbox One a PS4 dorazí Disco Elysium v průběhu roku 2020

• Novinka: 4. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Krátce po oznámení Disco Elysium tomuto RPG věřila jen hrstka hráčů, když však titul vyšel, většina nevěřících, jimž se tento kousek dostal do ruky, velmi rychle změnila názor. Jednalo se totiž o tradičně laděné RPG plné propracovaných dialogů, náročných voleb a komplexních postav, s nimiž se daly vést rozhovory na stovky témat. Kvalitně zpracován byl taktéž hlavní protagonista, jehož hlava byla místem, v němž sídlil celý gang osobností. Prostě a jednoduše se jednalo o projekt, který se díky svému designu prakticky zařadil mezi takové legendy, jakou byl třeba Planescape: Torment, na nějž fanoušci tohoto středně vyhledávaného žánru s láskou vzpomínají dodnes. Vzhledem k tomu, že se řadím mezi ně, byl jsem skutečně nadšen z ohlášení přípravy Disco Elysium na konzole.

Na ty by mělo Disco Elysium dorazit až v průběhu příštího roku. Kdy přesně, však aktuálně není jasné, protože vývojáři ze ZA/UM se do práce na nových verzích pustili relativně nedávno, čemuž se vzhledem k tomu, jak je úspěch tradičně laděných RPG nejistý, moc nedivíme. Kromě nového portu pracují tvůrci Disco Elysium také na nových lokalizacích, mezi nimiž bohužel pro místní hráče chybí čeština, která by jim otevřela cestu do světa, ve kterém není o hromady textu nouze. Časem se však jistě dočkají komunitního překladu, s jehož pomocí si budou moci příběh osamělého detektiva vychutnat i ti, jimž je angličtina či jiný světový jazyk cizí.

• Zdroje: IGN, dualshockers, YouTube (Disco Elysium)

Obsah mini recenze Disco Elysium

 1. Detektivní práce vám dá v Disco Elysium pořádně zabrat
 2. Ukecat lze v RPG od ZA/UM i sebe sama
 3. Disco Elysium představuje jedno překvapení letošního podzimu
 4. Mini Recenze Disco Elysium: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Disco Elysium PC

Detektivní práce vám dá v Disco Elysium pořádně zabrat

• Mini Recenze: 17. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Některé akce bývají náročnější nežli jiné. Své o tom dozajista ví hlavní hrdina Disco Elysium, který se během jedné divoké pařby zřídí tak, že si po probuzení ve svém nevelkém bytě nepamatuje nejen nic z předchozího večera, ale také ani to, co v posledních týdnech a měsících dělal. Jeho hlavním úkolem je proto v prvních minutách hraní hledání svého vlastního oblečení a detailů o včerejší noci, jež mu mají pomoci vytvořit obrázek o tom, co se v minulých čtyřiadvaceti hodinách vlastně stalo. Jakmile se mu podaří sebrat všechny svršky z různých koutů svého apartmánu, vydává se vstříc vyšetřování mimořádně brutální vraždy, která se stala, no a teď se podržte, v průběhu předešlé noci, kdy se váš polda zřídil tak, že dočista ztratil paměť, prostě úplná Pařba ve Vegas.

Disco Elysium; screenshot: cover

Sychravé podzimní dny nám každoročně přináší různá překvapení. Jedním z největších je tento rok jistě RPG Disco Elysium.

Svět Disco Elysium bohužel pro hlavního protagonistu nepůsobí tak přívětivě jako ulice města ve slavné komedii. Spíše naopak, neustále v něm pociťujete určitou stísněnost. Jak by taky ne, když se jedná o místo, jež je dějištěm vražd, sexuálních útoků, krádeží a útlaku nižších vrstev, které se pokouší změnit metropoli, v níž žijí, za pomoci masových protestů. Prostě a jednoduše – místo, kde by chtěl žít skutečně každý. Samotný průchod tohoto univerza stojí díky jeho hloubce za to. Prakticky každá postava tu má svůj příběh, jenž je často spojen s vedlejším úkolem. Není tedy divu, že vám dokončení Disco Elysium může zabrat klidně i devadesát hodin, což jistě potěší fandy dlouhých her.

Ukecat lze v RPG od ZA/UM i sebe sama

Už od malička jsem měl rád tradiční RPG, v nichž se více než meč či pistole užíval ostrý jazyk, s jehož pomocí šel vyřešit prakticky každý problém, který se vám postavil do cesty. Stačilo jen řádně uvažovat nad tím, co vaše postava říká, mít dostatečně vysokou výřečnost a pak už vám nic nebránilo všechny udolat pádnými argumenty a vnitřním šarmem hlavního protagonisty. Disco Elysium je kouskem ze staré školy, takže tu podobně jako v prvním či druhém Falloutu můžete většinu nepříjemných momentů vyřešit správně volenými odpověďmi. Vždy však musíte myslet na to, jakým směrem je váš protagonisty zaměřen, protože když si zkusíte s horou svalů hrát na intelektuála, který rozumí dětské duši či knihám, překvapivě to nikdy nedopadne moc dobře.

Disco Elysium – (Gameplay)

Dialogy představují jeden z primárních prvků Disco Elysium, vývojáři si na nich možná právě proto dali záležet.

Zaměřit svého detektiva můžete na leccos, protože Disco Elysium vám v rámci možností vývoje postavy nabízí nepřeberné spektrum cest, jimiž se můžete při vylepšování svého protagonisty vydat. Pokud vám úplně nevyhovuje hrdina zaměřený na fyzickou zdatnost, lze ho orientovat třeba na motoriku definující jeho pohybové dovednosti, intelekt mající vliv na logiku a dedukční schopnosti, či psychiku. Právě poslední zmíněný řetězec patří mezi větve, jimž by se měl věnovat každý, kdo touží po tom, aby ovládal davy, jednotlivce, nebo sebe sama, což občas není vůbec jednoduché, jelikož některé situace vyloženě vybízí k propadnutí šílenství či malomyslnosti. Celkově se mi škála alternativních evolučních stromů hodně líbí, ovlivňuje totiž vaše šance na úspěch jako za starých dobrých časů prvních RPG.

Disco Elysium představuje jedno překvapení letošního podzimu

Ve světě dosud neznámému studiu ZA/UM se podařilo vytvořit surové RPG, za nějž by se nemusel stydět ani ten největší herní gigant, protože Disco Elysium rozhodně patří do vyšší ligy. Prakticky se jedná o velmi specifickou hru s propracovaným příběhem, zábavnými vedlejšími úkoly, obstojným vývojem postavy, bezpočtem náročných voleb a komplexními dialogy. Ty jsou tu navrženy tak mistrně, že každý, kdo se jim bude trošku aktivněji věnovat, se má šanci bavit od začátku hraní až do samého konce, což se jen tak nevidí. I když se v mnoha ohledech jedná o nebývale povedený titul, podobně jako jiné velké zástupce tohoto žánru jej trápí bugy. Mimoto celek obsahuje neskutečné množství textu, jež nemusí sednout každému, protože jen malá část naší populace opravdu ráda čte.

Disco Elysium; gameplay: dovednosti Disco Elysium; gameplay: dialog Disco Elysium; gameplay: stavka

Celkové zpracování herního světa Disco Elysium je nadmíru vydařené, díky čemuž si k němu po několika hodinách hraní vytvoříte určitý vztah.

Disco Elysium je RPG ze staré školy se vším, co to obnáší. Osobně si myslím, že by si k němu právě kvůli této skutečnosti měli najít cestu hráči, kterým v současném světě vyloženě schází nejisté virtuální kostky a vleklé rozhovory definující nejen herní svět, ale také hlavního protagonistu. Ten tu představuje stále formovanou figuru, s níž dělají rozhodnutí hotové divy. Kdo by se měl Disco Elysium naopak zaručeně vyhnout? Určitě by ho měla ignorovat hráčská obec neovládající obstojně cizí jazyk, nebo vyloženě nesnášející hry, ve kterých je občas více textu, než v románu, protože právě takovým titulem tento kousek bohužel pro některé je. Za sebe mohu nákup s klidným srdcem doporučit, jedná se totiž o jedno z nejzajímavějších RPG posledních let, a že jich nebylo málo.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Disco Elysium: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 85 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
95 %
Disco Elysium; mini recenze

Klady

 • Vydatný příběh
 • Propracovaný herní svět
 • Kvalitně napsané dialogy
 • Osobitý vývojový strom
 • Nelehké volby
 • Zajímavý soundtrack

Zápory

 • Pro někoho příliš mnoho textu
 • Menší bugy
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Disco Elysium PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-7500 3.4GHz / AMD Ryzen R5 1500X Intel Core i7-7700K 4-Core 4.2GHz / AMD Ryzen R7 1800X
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 520 v2 / Radeon HD 7450 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 480 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 22 GB 22 GB

S jakým herním PC na Disco Elysium?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Disco Elysium vychází 15. října 2019 na PC a během roku 2020 také na PS4 a Xbox One.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací