Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

PS5 Slim PS5 Slim

Fallout 76: Wastelanders (Mini RECENZE) – Je Západní Virginie konečně plná života?

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Osudy některých herních projektů jasně ukazují, že ne vždy je dobré na vydání spěchat. Jedním z nejvýraznějších selhání vývojářů posledních let je rozhodně Fallout 76, na němž však jeho tvůrci následně aktivně pracovali s tím, že na Steam dorazí v lepší formě. Tak co myslíte, podařilo se Bethesdě skrze Fallout 76: Wastelanders konečně uvést svou hru do stavu, v jakém měla při vydání být?

Fallout 76: Wastelanders; screenshot: thumbnail

Fallout 76Wastelanders (hra) | Fallout (IP)

Wastelanders je Akční RPG, survival a free DLC pro hru Fallout 76, prequel k předchozím dílům herní série Fallout. DLC Wastelanders vyvíjí Bethesda Game Studios a vydává společnost Bethesda Softworks. Hra vychází 14. 4. 2020 na PC, PS4 a Xbox One bez českého překladu. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Fallout 76 | Recenze Fallout 76: Wastelanders | Recenze Fallout: Desková hra | Téma: Co je špatně na největším propadáku loňského roku?

Fallout 76: Wastelanders (Mini RECENZE) – Obsah článku

 1. Na počátku všeho je ve Fallout 76: Wastelanders poklad
 2. Problémy tu nebudete řešit jen za pomoci síly
 3. Expanze Fallout 76: Wastelanders měla potenciál komplet zachránit
 4. Recenze Fallout 76: Wastelanders: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Fallout 76: Wastelanders PC

Na počátku všeho je ve Fallout 76: Wastelanders poklad

Nově přidané DLC Fallout 76: Wastelanders mění život všech obyvatel herního světa. Ať už jste nezkušený zelenáč, či bojem zocelený lovec, hned jak se opět nalogujete do hry, se vám objeví na obrazovce úkol, v jehož rámci se máte setkat s prvními lidmi, kteří nikdy nebyli v útrobách Vaultu 76. Z jejich krátkého vyprávění se dozvíte, že se Apalačské hory velmi rychle zaplní životem. Přicházejí totiž hledači pokladů, kteří míří do Virginie primárně proto, aby zajistili existenci sobě a svým rodinám. Správkyně vašeho domovského krytu se však obává, aby se situace nestala příliš chaotickou, a tak vysílá vás spolu se svými dalšími věrnými vstříc nováčkům nemajícím ponětí, co na ně v hornaté oblasti plné mutantů a jiných kreatur čeká.

Fallout 76 Wastelanders; screenshot: Overseer
NPC jsou hlavním tahounem expanze Fallout 76: Wastelanders.

Na úvod máte tu čest setkat se jen majitelkou baru, která vás však velmi rychle nasměruje k jednotlivým uskupením, jež se po vypuštění Fallout 76: Wastelanders usadila v určitých částech mapy. Pro hráče dbalé zákona a určitých morálních hodnot jsou tu Osadníci, kteří sem přišli především proto, aby tu odstartovali nový život. V případě, že patříte spíše mezi jedince, kterým se líbí konflikt a ignorování pravidel, raději se těmto bohabojným lidem vyhněte a přidejte se k Nájezdníkům. Každá z frakcí vám nabídne v jistém ohledu speciální příběh. Ten bude úzce spjat s primárním úkolem, jenž dostanete od správkyně Vaultu 76, pro niž je hlavní udržet rovnováhu sil v její sféře vlivu. Samotné zpracování jednotlivých part mi přišlo dosti polovičaté.

Problémy tu nebudete řešit jen za pomoci síly

Přidání myslících NPC značně vylepšuje celkové zpracování úkolů. Zakázka už tu není postaveno jen na konceptu najdi/zabij. Namísto tohoto se v DLC Wastelanders bude možné s problémy vypořádat za pomoci svého jazyka. Ten vám v rozhovorech umožňuje aplikovat vysokou úroveň fyzické zdatnosti, inteligenci nebo štěstí, které vám kupříkladu pomůže uhádnout přístupové heslo do základny banditů, jež následně přemluvíte k tomu, aby vyklidili pole bez jediného výstřelu. Bezduchá monstra samozřejmě svým šarmem ani vysokým intelektem nepřesvědčíte, takže u nich vám nezbude nic jiného než vytáhnout pušku, pistoli, nebo sekeru a ukázat jim, že na vrcholu potravního řetězce už pro ně prostě není místo.  

Fallout 76: Wastelanders - Bandits | Alza Gaming (Gameplay)

Zatímco původní obyvatele komplexu bych musel zřejmě vystřílet, s bandity se dalo v Fallout 76: Wastelanders vcelku slušně domluvit.

Namísto toho, aby Bethesda začala ve Fallout 76 pracovat s konceptem nepřátel, jejichž úroveň by byla definována tou vaší, stále si razí myšlenku značně nedomyšlených zón, ve kterých vedle sebe lze nalézt jak monstra na úrovni 1, tak i příšery na 30. či 50. levelu. Kdo si myslel, že v rámci vypuštění Fallout 76: Wastelanders dojde v tomto ohledu ke změně, bude zřejmě zklamán. Do jisté míry by se dalo říct, že nesmyslnost designu lokací na vás v této expanzi doléhá možná ještě více než dříve, protože elementární dějová linka vás směřuje do destinací, jež jsou pro začátečníky vyloženě smrtící. Upřímně chápu snahu tvůrců využít maximálně jimi vytvářený svět, chtělo by to však zapracovat na rozvrstvení mapy tak, aby ji skrz naskrz mohl projít bez obav každý obyvatel Vaultu 76.

Expanze Fallout 76: Wastelanders měla potenciál komplet zachránit

Nová expanze do Fallout 76 přináší relativně slušnou dávku obsahu, jež kompletu trošku pomáhá stát se hrou, která nám byla Bethesdou slíbena před několika lety. V praxi to znamená, že je nám konečně dán k dispozici svět, jehož obyvateli už nejsou jen bezduší mutanti a krvelačná monstra, ale také humanoidní NPC, která mají dosti podobné problémy jako hráč. Díky jejich přidání má vývoj některých statistik daleko větší smysl než dříve, přestože samotné dialogy nepatří mezi něco, z čeho bych si vyloženě sedl na zadek. Škála herních frakcí by popravdě mohla být o něco pestřejší, věřím však v to, že vývojáři v brzké době vypustí jednu či dvě aktualizace, v jejichž rámci do hry přidají zástupce některých uskupení, jež jsou pro univerzum Fallout typičtější, čímž celku jistě pomohou.

Fallout 76 Wastelanders; gameplay: Super Mutant Fallout 76 Wastelanders; gameplay: Super Mutant Warlord Fallout 76 Wastelanders; gameplay: Foundation
Hlavním problémem Fallout 76: Wastelanders je značně nedomyšlený návrh herních zón, v nichž vedle sebe najdete monstra různě silná monstra, jež vám průchod tohoto díla značně znechutí.

Kompletu by popravdě neuškodilo, kdyby si tvůrci dali na zpracování jednotlivých týmů více záležet, díky čemuž by nebylo příliš složité s jejich pomocí svět Fallout 76 skutečně oživit. Zatím totiž fungují spíše jako podpůrná složka než něco, co by mělo toto dílo vyloženě zachránit.  Je celkem škoda, že se vývojáři v rámci vypuštění Fallout 76: Wastelanders nevypořádali s řadou nešvarů základní hry, která stále disponuje menšími bugy či nedomyšleným designem obtížnosti, kvůli čemuž se v určitých zónách budete setkávat jak se slabými, tak i s extrémně silnými kreaturami, jež vás dokáží sundat na jediný úder. Osobně už ve zlepšení moc nedoufám, v herním průmyslu je však možné prakticky vše.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Fallout 76: Wastelanders: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 60 % GEM
Verdikt:

Fallout 76: Wastelanders do Západní Virginie přináší tolik žádaná NPC, na které komunita tak dlouho čekala. Pokud hru už máte, tato expanze je podle mého dobrým důvodem k tomu, abyste se opět pustili do průzkumu surového postapokalyptického světa. Nejsem si však úplně jist tím, zda bych Fallout 76 doporučil i těm, kteří ho zatím nevlastní, jeho budoucnost je totiž stále značně nejistá.

Fallout 76: Wastelanders; recenze

Klady

 • Některé statistiky mají konečně smysl
 • Herní svět Fallout 76 vypadá o něco živěji než dříve
 • Komplet má z dlouhodobého hlediska nemalý potenciál

Zápory

 • Jednotlivé herní frakce mohli vývojáři zpracovat poctivěji
 • Dialogy nejsou ničím zázračným
 • Přítomnost některých nedostatků původní verze Fallout 76
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Fallout 76: Wastelanders PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 (64-bit) Windows 7/8/10 (64-bit)
Procesor Intel Core i5 6600k 3.5 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
Grafická karta NVIDIA GTX 780 3GB/AMD Radeon R9 285 2GB Nvidia GTX 970 4GB / AMD R9 290X 4GB
DirectX Verze 11 Verze 11
Operační paměť 8GB RAM 8GB RAM
Pevný disk 80 GB volného místa 80 GB volného místa

• Zdroj: store.steampowered.com (16. 4. 2020)

S jakým herním PC na Fallout 76: Wastelanders?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Matisse R5 RX6650XT

Základní sestava:

Alza GameBox Matisse R5 RX6650XT

Alza GameBox Alder i5 RTX4060 W11 Home

Optimální sestava:

Alza GameBox Alder i5 RTX4060

Alza BattleBox Raptor i7 RTX4080 W11 Pro

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raptor i7 RTX4080

i Mohlo by vás zajímat
Fallout 76 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0849
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací