Na PC patří série Farming Simulator díky svým kvalitám mezi jedny z nejhranějších simulátorů vůbec. Hodně jí v tomto ohledu pomáhá fakt, že na této platformě nabízí kooperaci. Nyní její nejnovější zástupce míří na Switch, kde nemá tato značka tak jistou pozici. Jak se líbí v naší redakci, zda dosahuje kvalitativních standardů hybridní konzole společnosti Nintendo a v čem by mohl být Farming Simulator 20 lepší, vám poví naše recenze.
• Žánr: Simulátor • Multiplayer: Ne • Vývojář: GIANTS Software • Vydavatel: Focus Home Interactive • Platformy a Datum vydání: Switch, iOS, Android (3. prosince 2019) • Homepage • Čeština: Ne
• Mini Recenze: 5. 12. 2019 • Autor: Ondřej Zeman
Rád bych začal dnešní recenzi tím příběhem farmářského synka, který by ve Farming Simulatoru 20 podobně jako v jeho předchůdci bojoval na farmě svého děda existenční boj. Nový zástupce této značky bohužel na Nintendo Switch žádným dějem nedisponuje. Vývojáři jej fakticky okleštili i o propracovanější výukový scénář, který by nezkušeným hráčům ukázal všechny finty farmářského řemesla. Namísto těchto dvou složek vám nabídne krátký tutoriál, po jehož absolvování jste do jisté míry připraveni na elementární nástrahy této profese, nebo alespoň na část z nich. Farmařit máte možnost nyní na celkem, a teď se podržte, jedné mapě, která je zasazena do krajiny typické pro Severní Ameriku, díky čemuž je vám dáno k dispozici mírné teplotní klima.
Samotný návrh mapy, na které se Farming Simulator 20 odehrává, není vůbec špatný. Budete se na ni starat o několik políček a najdete zde i několik různě důležitých bodů, jež je nutné čas od času navštívit. I když se mi aktuálně nabízená lokace líbí, popravdě nejsem schopen pochopit, proč vývojáři na Nintendo Switch dodali jen jednu destinaci, k dispozici mají přeci jen rozsáhlejší spektrum míst, která stačilo jen zmenšit tak, aby je byla tato konzole schopna utáhnout. Stejně tak nechápu, z jakého důvodu ve hře není přítomná možnost definice obtížnosti. Každý hráč má přeci jen jiné tempo, tak proč všem dávat totožnou startovní čáru, když je tu možnost nastavení náročnosti, kterou se pyšnil třeba Farming Simulator 19, v němž šlo započít kariéru více způsoby.
Série Farming Simulator naštěstí pro tvůrce Farming Simulator 20 nebyla nikdy vyhlášená svým komplexním příběhem či rozsáhlou škálou map. Prim u ní odjakživa hrálo moderní farmaření, v jehož rámci jste prostě nasedli do zemědělského stroje a vydali se na pole, jež potřebovalo pořádně obdělat. Přestože tu nemáte takové možnosti jako v minulosti, nový zástupce značky v tomto ohledu svým předchůdcům rozhodně nedělá ostudu. Převzít zde můžete (nebo umělou inteligencí ovládaný nájemní dělník) kontrolu nad stovkou různorodých hospodářských vozidel, jejichž škála je tvořena primárně traktory, kombajny a bezpočtem přídavných zařízení sloužících ke specifickým činnostem, jako je třeba orání, zavlažování nebo sklizeň, které se kupříkladu nejlépe zhostí sklízecí mlátička.
Farming Simulator 20 - Nintendo Switch I GEM (Gameplay)
Když od Nintendo Switch odpojíte joy-cony, stane se z Farming Simulator 20 Switch s cenovkou 1200 korun její mobilní verze, která stojí jen něco okolo dvou stovek.
Samotné ovládání vozidel mi přišlo na Nintendo Switch relativně slušné. Obstojný je taktéž design vozidel, který je i přes určité snížení celkové kvality stále na přijatelné úrovni. Zvládnout se bohužel vývojářům úplně nepovedlo vykreslování, které vám je schopné ukázat jen objekty ve vaší bezprostřední blízkosti. Na výši popravdě není ani grafická stránka, což ovšem není úplně překvapivé, protože vizuál u této série podobně jako příběh nikdy nepředstavoval nic, co by její fanoušci vyžadovali, přestože u Farming Simulator 19 jsme se v tomto ohledu dočkali citelného posunu.
Když jsem Farming Simulator 20 na Nintendu Switch poprvé spustil, chvilku jsem přemýšlel nad tím, zda se nejedná pouze o demoverzi. K dispozici jsem totiž fakticky dostal jen jednoduché farmaření, z něhož jsem byl při vzpomínce na posledního zástupce této série celkem smutný. Celek aktuálně úplně postrádá oblíbenou kooperaci, komplexnější výukové scénáře, tvorbu postavy, příběh, českou lokalizaci nebo širší škálu map. Stejně tak v něm dostanete o dvě stě vozidel méně než v posledním díle. Kvůli tomu bych se na tvůrce zřejmě nezlobil tolik, kdyby mi z nich dali možnost alespoň vylézt a projít se po svém obdělávaném ranči, což by na konzoli schopné poradit si s otevřeným světem v The Legend of Zelda: Breath of the Wild neměl být až takový problém, nemyslíte?
Farming Simulator 20 je mobilní verze oblíbeného simulátoru farmaření, na které jde hodně vidět, že je zacílena primárně na mobily a tablety, kde jsou s ní hráči jistě i kvůli velmi nízké pořizovací ceně relativně spokojeni. V případě, že patříte mezi skalní fanoušky série Farming Simulator, nemáte hluboko do kapsy a potřebujete mít svou oblíbenou hru na přenosné konzoli, klidně si tento ořezaný kousek kupte. Pokud však nechcete platit o téměř tisícovku víc než vaši přátelé, raději si „nový“ díl této značky pořiďte na mobil, nebo si jeho citelně bohatšího předchůdce zahrajte na PC či některé z konzolí, kde vám bude dán do rukou daleko propracovanější titul. Za sebe nákup Farming Simulator 20 na Nintendo Switch nedoporučuji, protože se dle mého názoru nejedná o plnohodnotný produkt.
Tato mini recenze byla napsaná pro Nintendo Switch verzi.
• Zdroje: Vlastní
Ondřej Zeman
Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.
Klady
Zápory
Farming Simulator 20 vychází 3. prosince 2019 na Nintendo Switch, iOS a Android.