• Autor: Alexandra Vaníková
Ambiciózně vypadající fantasy RPG Forspoken od studia Luminous Productions jsme si konečně mohli vyzkoušet na vlastní ovladače. Jaké pocity jsme si z kouzelné země Athia odnesli? Dozvíte se v naší recenzi.
zdroj: Square Enix
Luminous Productions je japonské studio tvořené bývalými vývojáři Final Fantasy XV, zasazení jejich nejnovějšího díla právě do světa plného kouzel a fantaskních příšer tak překvapí jen málokoho. Ve Forspoken poznáte mladou Newyorčanku Frey Holland, se kterou se život nemazlil a těsně před Vánocemi jen o vlásek unikla vězení i smrti. Když se vše zdá ztracené, objeví se záhadný mluvící náramek (s příznačnou přezdívkou Cuff) a Frey teleportuje do magické země Athia sužované devastujícím miasmem s názvem Break.
Athia byla kdysi kouskem ráje, nad kterým bděly čtyři mocné vládkyně, tzv. tanty: Sila, Prav, Olas a Cinta spravovaly vlastní říše, každá se souborem speciálních schopností a specifickou ctností. Z benevolentních matriarch se však z ničeho nic staly tyranky, které na Athii seslaly zkázu a poslední přeživší se uchýlili do města Cipal. Jediným, kdo může Tanty zastavit, je, jak jinak Frey, která v sobě po příchodu do mystické země objeví dosud nepoznané schopnosti.
zdroj: vlastní
Frey se najednou ocitne v kůži hrdiny a jediné naděje pro Athii.
Příběh Forspoken je paralelou populárního literárního díla od Lewise Carrolla – Alenka v říši divů. Děj novinky od Luminous Productions má však ke kouzlu Carrollovy knihy daleko. Příběh Forspoken totiž postrádá jakoukoli hloubku, dialogy jsou ploché, mnohé dějové zvraty předvídatelné. Konzistence vyprávění je narušena zbytečným střídáním krátkých gameplayových sekvencí a ještě kratších filmečků, kdy tyto pasáže mohly být zpracovány do jedné delší cutscény. Nemluvě o častých zatmívačkách či úplně černých obrazovkách s krátkým textem popisujícím aktivitu, pro kterou se tvůrci neobtěžovali vytvořit samostatnou animaci.
Na nešťastně zpracovaný scénář doplácí i hlavní hrdinka, které vzhled i hlas propůjčila talentovaná anglická herečka Ella Balinska. Životem zkoušená Frey, která si zakládá na upřímnosti, nepadne do noty každému, ať už kvůli klišé replikám nebo proříznuté puse. Elle však nelze upřít, že protagonistku ztvárnila autenticky a v plejádě dalších postav jednoznačně vynikla.
Bylo by nefér mluvit o dobrých hereckých výkonech a nezmínit Freyina kouzelného společníka. Hlas anglického herce Jonathana Cakea ke Cuffově drzosti a sarkasmu perfektně sedí, a pokud si budu něco z příběhu Forspoken skutečně pamatovat, bude to právě dynamika mezi Frey a Cuffem.
zdroj: vlastní
V oblasti grafiky vývojáři věnovali největší pozornost grafickému zpracování hlavní hrdinky, ostatní postavy se stejné pozornosti nedočkaly.
Grafická stránka Forspoken dokáže vyrazit dech svojí krásou, zejména když se kocháte vistami Athie, ale také zklamat zastaralými prvky. Hlavní hrdince se po této stránce očividně dostalo největší pozornosti, a zatímco mimika či pohyby Frey jsou zpracovány obstojně, animacím NPCček už tolik času tvůrci nevěnovali a často působí prkenně.
Korunu tomu pak nasazují nepřirozeně dlouhé pauzy mezi replikami v dialozích a místy katastrofálně vybalancované audio, kdy je rozhovor s NPC přehlušen davem nebo příliš hlasitou hudbou. Na tyto nedostatky v audiu i vizuálu je grafický režim Quality upřednostňující vyšší rozlišení prostě krátký. Proto vám rovnou doporučím si PS5 verzi Forspoken zahrát v módu Performance zaměřeném na plynulost obrazu.
Pokud je totiž něco, co si ve Forspoken chcete vychutnat při co nejvyšších hodnotách fps, jsou to právě magický parkur a soubojový systém, které můžu bez váhání označit za highlighty hry. Frey si postupně osvojí rozsáhlý soubor upgradovatelných speciálních schopností rozdělených do čtyř kategorií – země, oheň, voda a světlo/elektřina. Každá skupina je dále rozdělena na útočná a podpůrná kouzla.
Ofenzivní schopnosti umožňují Frey nepříteli ukousávat z health baru například prostřednictvím střelby z vodní kuše nebo sekání ohnivým mečem. Ty defenzivní jí zase pomohou s odstraněním negativních statů, léčením či zafixováním nepřítele na místě. Třetí kategorií je tzv. Surge Magic – ultimátní útok, který v soubojích postupně dobíjíte efektivními zásahy. Jakmile je Surge Magic připraven, umožní vám kolem sebe vytvořit silné elektrické pole nebo třeba uvěznit nepřátele ve vodním víru.
zdroj: vlastní
Zatímco některé situace vyžadují precizní střelbu, v jiných musíte sáhnout třeba po ohnivé stěně.
Ve Forspoken narazíte na zcela standardní plejádu nepřátel. Jejich gró tvoří hlavně zvířata a obyvatelé Athie, které Break proměnil v agresivní monstra, ale i členové armády jedné z tant. Síly si zde ale změříte i se silnějšími mutanty a nejnáročnějšími bossy. Každý nepřítel má kromě specifických vzorů útoků i slabost na určitý druh kouzel, což hráče motivuje k neustálému prostřídání Freyiných schopností.
Ta pravá zábava začala v momentě, kdy mi cestu zkřížila skupinka zmutovaných tvorů různých druhů. Sledování jejich rozličných útoků a střídání kouzel za pochodu se mi tak postaraly o vzrušující chvíle. Velice mě bavilo také experimentování s různými kouzly a vymýšlení efektivních komb, za které mě hra odměnila lepší výslednou známkou a od ní odvozeným množstvím XP a lootu.
Například takové uvěznění mutanta v obrovské vodní kouli. Kromě toho, že je to prostě cool, včasné rozstřelení vodního kolosu může navíc udělit výrazný damage i skupince nepřátel pod ní. Proti štíty vybaveným vojákům zase platí pouze útok od zad, jedním švihem ruky jsem je tak uvěznila ve spleti kořenů a lián a následně zasáhla jejich slabá místa.
Zábavnému soubojovému systému i cestování napříč rozlehlým světem Athie pak dodává další rozměr magický parkur. V soubojích se předvedl jako skvělý nástroj pro bleskurychlý únik před nepřítelovým útokem, Frey se navíc častokrát vytasí s efektním backflipem či piruetou, kterou zakončí precizním zabodnutím dýky či švihem meče. Magický parkur navíc Frey umožňuje pohybovat se nadpozemskou rychlostí (a to i po vodě) a bez námahy se vyšvihnout do závratných výšek.
Gameplay je tak díky němu dynamický, jakkoli vysoká stěna či dlouhá vzdálenost zde navíc nejsou překážkou. Cítíte se zde jednoduše nezastavitelní...tedy až do momentu, kdy vám hra zabrání v pohybu, nebo dokud Frey nebo Cuff neodřeční své repliky. Nesmyslně působily i textové boxy ve specifické pasáži hry, kterými měli vývojáři potřebu neustále hráče informovat, že je uvězněn (jako kdyby obří bariéra nebyla dostatečnou nápovědou) nebo že může naopak pokračovat.
Jakmile vyčistíte zamořenou oblast od následků smrtícího Breaku, zbude vám trochu času se porozhlédnout se ve městě Cipal, které slouží jako hub, nebo se vydat na průzkum zákoutí rozlehlého herního světa Athie. Její velikost perfektně nahrává magickému parkuru, jelikož Frey se může přehánět prostornými pláněmi, aniž by musela takříkajíc šlápnout na brzdu. Athii také nelze upřít mnoho nádherných panoramat, která si říkala o pořízení screenshotu.
Tvůrcům však tento obří svět jaksi zlomil vaz. Snažili se do něj sice zakomponovat vedlejší úkoly a různé aktivity, z gameplayového hlediska ale stejně působí neuvěřitelně prázdně. Side-questy (pokud je tak vůbec lze nazvat) vás totiž zaúkolují maximálně přesunem z místa na místo a poražením skupinky nepřátel, pronásledováním koček, tancováním nebo krmením ovcí.
zdroj: vlastní
Při hraní Forspoken se popasou i vaše oči, Athia však kromě kochání se krajinou mnoho jiných zajímavých aktivit nenabídne.
Mezi další volitelné aktivity patří osvobozování monumentů od nánosů Breaku, ochočování si kočičích stvoření, focení vytyčených lokalit či průzkum ruin a jeskyní, ve kterých kromě úlomků lore objevíte také loot. Možná se ptáte, v čem je tedy problém, když v Athii vlastně je co dělat. Vedlejší aktivity jsou bohužel repetitivní, což od jejich plnění pravděpodobně většinu hráčů odradí a budou se tak výlučně soustředit na příběh.
O nic lépe na tom svými kvalitami není ani alternativa dungeonů v podobě labyrintů. K těm mě však zlákala alespoň částečná komplexnost ve srovnání s ostatními vedlejšími úkoly. Po zdolání několika skupinek nepřátel vás zde totiž čeká souboj s bossem a odměnou vám bude plášť, náhrdelník nebo vzory, které si Frey namaluje na nehty.
Všechny tyto upgradovatelné doplňky Frey umožňují vylepšovat její schopnosti o další efekty, jako je například navýšení zdraví, poškození nebo účinky specifického souboru kouzel. Můžete si tak vytvořit různé kombinace pláště, náhrdelníku a nehtů pro specifické situace a druhy nepřátel.
Novinka od Luminous Productions rozhodně není tím tříáčkovým RPG, na které mnohým z nás tekly sliny. Jedná se o průměrného zástupce tohoto žánru, který nezapře velké ambice. Ty však nebyly naplněny kvůli převařenému příběhu, neoriginálním vedlejším misím a nedotažené vizuální či audio stránce. Stín na Forspoken vrhají také frustrující technické problémy s jeho PC portem.
Forspoken dokázalo ještě nižšímu hodnocení uniknout jen díky velmi dobrým hereckým výkonům dvou protagonistů, působivému zpracování herního světa a zábavné kombinaci magického parkuru s atraktivními kouzelnými souboji. Ani tato pozitiva však z těch 15 až 20 hodin strávených ve Forpsoken nedělají zážitek hodný cenovky 80 eur.
• Zdroje: Vlastní
Závěrečné hodnocení
Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Klíč k recenzi poskytla společnost CENEGA.
Forspoken je kvůli klišé či zastaralým prvkům v mnoha ohledech zklamáním. Těžko mu však lze upřít určité kouzlo skrývající se v hereckých výkonech dvojice protagonistů, nádherných scenériích Athie a zábavného, občas až magického gameplaye.
Klady
Zápory
Hrám se věnuji od svých dvanácti let, kdy byly na vrcholu mého žebříčku strategie Cossacks, Age of Empires, legendární Mafie či taktická střílečka Brothers in Arms. Dnes mě pravděpodobně najdete vymetat lobby multiplayeru nejnovějšího Call of Duty. Z emotivní jízdy v podobě The Last of Us se nejraději vzpamatovávám u GTA V a pokud zrovna nesekám nemrtvé v nějaké zombikárně, tak se určitě pokouším objevit moji další oblíbenou hru v nepřeberné studnici indie titulů.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky | Ultra HW požadavky |
---|---|---|---|
Operační systém | Windows 10/11 64-bit | Windows 10/11 64-bit | Windows 10/11 64-bit |
Procesor | AMD Ryzen 5 1600 / Intel Core i7 3770 | AMD Ryzen 5 3600 / Intel Core i7 8700k | AMD Ryzen 5 5800X / Intel Core i7 12700 |
Grafická karta | AMD Radeon RX 5500 XT 8GB / Nvidia Geforce GTX 1060 6GB | AMD Radeon RX 6700 XT 12GB / Nvidia Geforce GTX 3070 8GB | AMD Radeon RX 6800 XT 16GB / Nvidia Geforce GTX 4080 16GB |
Operační paměť | 16 GB | 24 GB | 32 GB |
Pevný disk | 150 HDD | 150 SSD | 150 NVMe SSD |
• Zdroj: Twitter (18. 1. 2023)