Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Hitman 3 - Hidden empty L Hitman 3 - Hidden empty P

Grounded (DOJMY Z HRANÍ) – Jak vypadá survival hit po prvním obsahovém updatu?

Zobrazit katalog

• Autor: Štěpán Lenk

Když studio Obsidian Entertainment minulý rok oznámilo svoji survival akční adventuru Grounded, nebylo to úplně to, co jsme od tvůrců úspěšných RPG typu Fallout: New Vegas či The Outer Worlds čekali. Po uvedení do předběžného přístupu ovšem Grounded velmi rychle získalo na popularitě a stalo se tak velkým překvapením letošního léta, které se nedávno navíc dočkalo prvního zásadního updatu. Co do hry přidává a jak se vlastně Grounded celkově hraje, se dozvíte v našich dojmech.

Grounded; wallpaper: cover
Alza Magazín

Grounded (hra)

Survival Grounded vyvíjí studio Obsidian Entertainment a vydává společnost Xbox Game Studios. Hra vychází 28. 7. 2020 na PC a Xbox One bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Grounded (DOJMY Z HRANÍ PC) – Obsah článku

  1. Grounded – Malé velké trable puberťáků
  2. Grounded – Klasický survival v jiném měřítku
  3. Pavouci, kam se podíváš
  4. Nenech brouka žít
  5. Co do Grounded přinesl první obsahový update?
  6. Grounded – Brouk s lesklými krovkami, nebo ohyzdná larva?
  7. Standardní survival v nestandardním prostředí
  8. HW nároky pro Grounded PC

Grounded – Malé velké trable puberťáků

Jestli má Grounded šanci něčím na první pohled hráče oslovit, pak je to určitě netradiční námět a prostředí. V solo režimu nebo kooperaci až pro čtyři hráče se totiž chopíte role jednoho z puberťáků (na výběr jsou dva kluci a dvě holky), kteří byli uprostřed vlastní zahrady za poněkud nejasných okolností zmenšeni do velikosti několika málo centimetrů, váš vlastní dvorek se tak během několika vteřin stává nehostinným místem plným smrtících nástrah.

Každý nicotný brouček, kterého byste jinak bez milosti zašlápli, je najednou divokým zvířetem, jehož provokace může vyústit ve velmi nepříjemná zranění. Obyčejná stébla trávy se najednou velikostí vyrovnají plně vzrostlým stromům, přes které tu a tam k zemi proniknou nějaké ty sluneční paprsky. Jakmile si ale zvyknete na změnu perspektivy, z jaké najednou nahlížíte na problémy obyčejného puberťáka, je načase se rychle adaptovat na pravidla mikrosvěta a naučit se v něm přežít. Protože Grounded je v první řadě především starou dobrou survival hrou.

Grounded - Thank You Trailer

Grounded se evidentně daří, a proto se fanoušci od tvůrců dočkali i děkovného traileru.

Grounded – Klasický survival v jiném měřítku

Pokud jste příznivci žánru survival her, v Grounded se budete pravděpodobně cítit jako doma, respektive na svojí vlastní zahradě. Hratelnost je totiž relativně klasickou smyčkou hledání potravy, sbírání materiálů, budování vlastní základny a vyrábění nové a stále lepší výbavy, která vám pomůže přežít stále složitější situace. Jídlo se kazí, nástroje se opotřebovávají, nepřátelé jsou na každém kroku a hlad a žízeň přichází rychle. No, znáte to.

Z hlediska hratelnosti vás nejnovější titul od Obsidian Entertainment v rámci svého žánru asi příliš nepřekvapí, je ale bezesporu zábavné postupně prozkoumávat terén, nacházet lokality s potřebnými materiály, zjišťovat, z jakých brouků „co padá” a především objevovat nové informace o záhadné organizaci Ominent, na jejíž základny a zbytky technologie budete ve hře postupně narážet.

V jedné z těchto základen také natrefíte na přátelského robota jménem BURG.L, který slouží nejen jako váš rádce, ale zadává vám i všemožné úkoly a výměnou za vědecké bodíky (Raw Science – obdoba zkušeností) rozšiřuje nabídku craftovacích receptů. Kromě vyrábění předmětů potřebných k přežití je ale velkou složkou hratelnosti i obstarávání základních životních potřeb – tedy jídla, vody a spánku.

Grounded; gameplay: Ominent Grounded; gameplay: Burg L Grounded; gameplay: Raw Science
Bodíky zvané Raw Science slouží v Grounded jako zkušenosti, za které si můžete odemykat nové craftovací recepty.

Hlad můžete zažehnat pojídáním houbiček (bohužel ne těch halucinogenních) či pečeného broučího masa, vodu nacházíte jako kapky rosy na stéblech trávy (nebo v loužích, ale špinavá voda vám moc dobře nedělá) a po náročném dni ve hmyzí říši můžete spočinout ve spacáku, čímž si do dalšího dne obnovíte zdraví. A věřte, že budete ve světě Grounded plný počet hitpointů potřebovat.

Pavouci, kam se podíváš

Na první pohled mírumilovná zelená zahrada je totiž z pohledu dvoucentimetrového kluka (nebo dívky) značně nevlídným místem, kde se vás téměř vše snaží zabít. Narazíte samozřejmě i na neškodné broučky sloužící primárně jako zdroj potravy, ovšem mouchy, roztoči, ploštice, mravenci, berušky a další druhy se tak lacino nedají.

Titul největších kazisvětů získávají zcela bez debat pavouci, kteří v Grounded stojí na vrcholu potravního žebříčku. A zkazí vám den pokaždé, když na ně narazíte. Tihle osminozí šupáci si cestují po zahradě, jak se jim zlíbí, a jakmile o vás jen očkem (jedním z mnoha) zavadí, už se chystají k útoku. Žel bohu jsou ale jejich pavučiny vcelku potřebným materiálem, takže chtě nechtě se s nimi budete muset pustit do křížku.

Grounded; gameplay: mravenec Grounded; gameplay: spider Grounded; gameplay: ploštice
Mravenci, pavouci nebo ploštice. Ti všichni s vámi budou obývat prostor vaší zahrady a více či méně vám půjdou po krku.

Musím ale tvůrce z Obsidian Entertainment pochválit, že každý druh hmyzu Grounded má odlišné vzorce chování. Mravenci si většinou hledí svého a dělají si své skupinové aktivity... pokud je nevyprovokujete. V takovém případě velmi rychle do akce povolají své vojáky, a když už nějakého zabijete, je dosti pravděpodobné, že jeho druzi to ucítí a vyrazí mu na pomoc.

Pavouci, jak už jsem zmínil o pár řádek výše, jsou čistokrevní kokoni (pro nedostatek vhodných slov), kteří udělají všechno proto, aby vám zničili život, případně základnu. Berušky jsou roztomilé a nechají vás být, pokud si nezačnete. Mouchy jsou otravné jako ve skutečnosti, ploštice smrdí a tak podobně. Zkrátka, každý druh se chová trochu odlišně a zajímavé je, že stejně jako v přírodě se vzájemně napadají, pronásledují a požírají. Prostě koloběh života.

A pokud náhodou koloběh života semele i vás a v Grounded zemřete, objevíte se u posledního nastaveného respawn pointu, přičemž obsah inventáře zůstal na místě vašeho skonu a musíte se pro něj vrátit, což mi jako fanouškovi Dark Souls způsobilo jakési bizarní potěšení. Já vím, zřejmě potřebuji odbornou pomoc.

Grounded; gameplay: You Died
You Died! Kdo by čekal, že na tento prokletý nápis narazím i v Grounded?

Nenech brouka žít

Zbraně a brnění se jako v každém správném survivalu samozřejmě opotřebovávají, takže budete neustále nuceni vyrábět nové. Ovšem vzhledem k tomu, že ty silnější a účinnější kousky se často vyrábí z nebezpečných druhů hmyzu, budete nuceni se s nimi utkávat poměrně často.

Ve hře jsou poměrně standardní zbraně typu kopí, luk, palice, ale i řemeslné nástroje (sekera, kladivo, lopata), jež budete využívat k získávání potřebných materiálů pro výrobu, případně k vykopávání larev ze země. Musím ale říci, že neustálé souboje s brouky nejsou nijak extra zábavné, především díky relativně nezajímavému soubojovému systému.

Grounded; gameplay: spící pavouk Grounded; gameplay: souboj Grounded; gameplay: hmyz
V Grounded vaši nepřátelé nedají své krovky lacino.

Souboje jsou v Grounded totiž hodně orientované na blokování příchozích úderů a na práci se staminou, kterou vyčerpáváte každým pohybem. Musíte tedy trochu plánovat dopředu a blokovat ve správnou chvíli. Když už ale dojde na nějaký ten váš úder, celé to působí hrozně jednotvárně. Prostě jeden klik myší, jeden sek. Hotovo. Opakujte tak dlouho, dokud vaše budoucí oběť nepadne.

Tím ovšem neříkám, že jsou potyčky s brouky vyloženě špatné, to vůbec ne. Jsou ale provedené poněkud fádně, a tak trochu postrádají napětí. Zkrátka a dobře už jsem za svůj život ve videohrách narazil o poznání záživnější souboje. 

Co do Grounded přinesl první obsahový update?

Grounded nicméně 27. srpna 2020 získalo první větší obsahový update, který do hry přidává několik zásadních věcí, jako jsou nové způsoby úpravy vašeho charakteru, questy od BURG.L, typy brnění a věci určené ke zvelebení vaší základny (pohodlnější postel, ploty a stůl). Dočkáme se ale i nového obyvatele zahrady z ptačí říše – vrány, tedy z vaší perspektivy obří opeřené monstrum, ze kterého padají pírka (craftovací surovina).

Pokud ale čekáte nějaký nervydrásající boss fight s tímto opeřencem, musím vás zklamat, a vlastně i trochu sebe. Vrána je totiž vůči hráčům zatím naprosto netečná a nijak na vás neútočí, de facto se tedy jedná o pouhou kulisu se zobákem, což je škoda. O co zábavnější by bylo, kdyby neustále (nebo čas od času) přelétávala nad zahradou a vy se museli schovávat pod stébly trávy, jinak by vás sezobla? Mám ale takové tušení, že si tvůrci tuto možnost prozatím uložili do šuplíku pro pozdější použití.

V rámci updatu také do hry přibyly i mutace, což jsou ve své podstatě perky propůjčující vaší postavě speciální vlastnosti, jako je rychlejší sekání trávy, více zdraví, možnost stavět silnější barikády atd. Tyto mutace můžete mít vždy aktivní pouze tři a lze je libovolně kombinovat, tvůrci navíc plánují do hry postupně přidávat další schopnosti.

Grounded; gameplay: mutace
První obsahový update do hry kromě netečné vrány přinesl i mutace – speciální vlastnosti, které přirozeně odemykáte hraním.

První obsahový update pro Grounded tak zatím nepůsobí nijak zásadně, i když objektivně vzato nepřidává málo novinek. Nejvíce mne zatím mrzí nevyužitá vrána, nutno ale podotknout, že se ale jedná o první větší aktualizaci z mnoha plánovaných, studio Obsidian tak může svůj titul postupně proměnit k nepoznání.

Grounded – Brouk s lesklými krovkami, nebo ohyzdná larva?

Z hlediska audiovizuálního zpracování je Grounded povedeným titulem, grafika je silně stylizovaná (čas od času připomene Fortnite) a plná nápaditých detailů, jako jsou ohýbající se stébla trávy, když se blíží nějaký velký brouk. Pobaví také časté landmarky, tedy obří orientační body, které jsou vidět už z dálky, jenže ve světě Grounded se nejedná o obří sochy či budovy, nýbrž o obyčejné předměty typu pohozeného baseballového míčku, krabičky od džusu či ztracené akční figurky.

V Grounded je navíc možné přepínat mezi pohledem z první a třetí osoby, přičemž když před sebou vidíte celou postavičku, máte lepší přehled o bezprostředním okolí, z první osoby ale lépe vnímáte svoji aktuální titěrnost. A lépe si vychutnáte paprsky světla pronikající skrze vysoká stébla trávy až do hmyzí říše.

Grounded; gameplay: zahrada Grounded; gameplay: baseballový míček Grounded; gameplay: akční figurka
Váš bývalý dvorek je plný zajímavých míst k prozkoumání.

Kdybych ale na grafické stránce hry mohl něco změnit, hlasoval bych pro uživatelsky o něco přívětivější menu a inventář, nemluvě o stavebním módu, ve kterém je postavení několika na sebe navazujících stěn hotovým očistcem. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale budování čehokoli ve Fortnite je proti Grounded hotovým vrcholem intuitivnosti a elegance. Snad tento aspekt studio Obsidian v budoucnu trochu poladí.

Hudba je super, ambientní elektronika vytváří značně mysteriózní atmosféru a skvěle odráží náladu 90. let, ve kterých se Grounded odehrává. Na druhou stranu, během hraní jsem měl četné problému se zvukem, zejména v multiplayeru, kde jsem střídavě slyšel chat, nebo jen zvuky hry, ale bohužel nikdy ne dohromady. Což při hře více hráčů není úplně ideální situace, to si přiznejme.

Standardní survival v nestandardním prostředí

Celkově vzato je ale Grounded solidním, byť ve své podstatě relativně standardním survival titulem s netradičním námětem a povedeným audiovizuálním zpracováním, který ovšem má nějaké ty mouchy (hahaha). Hra se ovšem stále nachází ve fázi early access, spousta věcí tedy ještě nepochybně projde úpravou, nemluvě o pravidelných updatech, kterými studio Obsidian Entertainment chystá svoji hru vylepšovat.

Pokud jste tedy příznivci žánru survival a neštítíte se hmyzu všemožných tvarů a barev, Grounded si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Hra vstoupila do early access fáze 28. července 2020 pro platformy PC a Xbox One.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Psaní o videohrách, ať už ve formě samostatných článků nebo recenzí, se věnuji přibližně od roku 2017, kdy jsem svými texty začal přispívat na server Zing.cz, abych posléze napevno zakotvil v redakci Alza Magazínu. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury z pohledu třetí osoby, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech. Obecně ale u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Grounded PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 (SP1) 64-bit 64-bitový operační systém
Procesor Intel Core i3-3225 64-bitový procesor
Grafická karta NVIDIA GTX 650 Ti
DirectX
Operační paměť 4 GB
Pevný disk 8 GB

• Zdroj: store.steampowered.com (30. 8. 2020)

S jakým herním PC na Grounded?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Core RTX3060Ti

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3060Ti

Alza GameBox Core RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3080 Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Grounded – Oznámení

Grounded – Oznámení

  1. Grounded aneb bacha, ploštice útočí!
  2. HW nároky pro Grounded PC

Grounded aneb bacha, ploštice útočí!

• Oznámení: 15. 11. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Americké studio Obsidian se zjevně rozhodlo vystoupit ze své komfortní zóny a po vynikajícím a komplexním akčním RPG The Outer Worlds zabrousili do úplně jiného žánru – tentokrát má v plánu kooperativní survival akční adventuru odehrávající se na typickém americkém předměstí. Pokud ovšem očekáváte postapokalyptické scénáře, kdy se ve spolupráci s ostatními hráči budete bránit vlnám krvelačných zombií či skupinkám rabujících spoluobčanů, jste vedle jak roháček jedlový. V Grounded se totiž budeme dívat na svět z hmyzí perspektivy.

V nejnovějším počinu studia Obsidian se totiž vžijete do role dětí zmenšených na velikost našich krovkovaných a otykadlovaných přátel. Děcka se budou pohybovat po známém prostředí vlastních zahrad, což zní naprosto nudně a bezpečně, ale… když na výšku měříte sotva centimetr, i obyčejný mraveneček nebo louže najednou představuje přímo smrtelné nebezpečí.

Grounded | X019 – Official Cinematic Announcement Trailer

Nadějný kooperativní survival v mikro měřítku se předvádí v prvním traileru.

V celkovém počtu čtyř hráčů se tak budete muset postarat o své vlastní přežití, což znamená výrobu zbraní, shánění jídla, těžení materiálů, stavbu základny, prostě takové ty klasické survivalovské kratochvíle, okořeněné zdánlivě povědomým prostředím amerického předměstí zobrazeným z velmi netradiční perspektivy.

Vaši hmyzí nepřátelé by se měli chovat podobně jako ve skutečné přírodě – budou žít v koloniích, takže když třeba zabijete jednoho mravence, jeho souputníci to brzy ucítí a půjdou svého padlého druha pomstít. Nezanedbatelnou roli bude hrát i střídání dne a noci, přičemž za tmy narazíte třeba na světlušky, ze svých děr ale vylezou ještě smrtelnější nepřátelé typu obřích pavouků. Jak jinak.

Studio Obsidian nejnovějším titulem rozhodně překvapilo, to je bez debat. Po počátečním šoku z razantní změny žánru ale musíme uznat, že se Grounded jeví jako zábavná kooperativní hra se sympatickým barevným vizuálem, které potenciál rozhodně nechybí. Jak moc se tento koncept osvědčí v praxi, se dozvíme na jaře 2020, kdy hra vyjde pro PC a Xbox One.

• Zdroje: Xbox, YouTube (Xbox), The Verge

Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce

od 599,- bez DPH 495,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu2
Xbox Game Pass Ultimate - 1 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 1 měsíc

339,- bez DPH 280,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu1
State of Decay 2: Juggernaut Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

749,- bez DPH 619,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1481
State of Decay - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

479,- bez DPH 396,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1071
State of Decay: Year One Survival Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a simulátor

173,- bez DPH 143,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002937
Subnautica - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: adventura odehrávající se v hlubinách oceánu cizího světa. Hra je o zkoumání, craftění a objevování. Jako vědec, který havaroval na cizím světě, budete mít možnost se dozvědět o světě kolem sebe a také ho ovlivňovat. Prozkoumáte nová místa oceánu, posbíráte informace a prozkoumáte různé druhy podvodních monster a ryb. To vše za stavu, kdy se snažíte přežít.

749,- bez DPH 619,-
Koupit
Skladem 2 ks
Můžete mít dnes od 8:15
Objednací kód: MSX581
Subnautica - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

699,- bez DPH 578,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0896
Fallout: New Vegas - Xbox 360, Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a FPS/Střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

399,- bez DPH 330,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0658
Fallout: New Vegas
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG

239,- bez DPH 198,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000280
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB4
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi