Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Semtex - Hidden empty L vega

Life is Strange: True Colors (RECENZE) – Nezapomenutelná emocionální jízda

Zobrazit katalog

• Autor: Alexandra Vaníková

True Colors je třetím velkým titulem v sérii epizodických adventur Life is Strange, které přináší silné příběhy hlavních protagonistů disponujících určitou formou speciálních schopností. Za vývojem předešlých her Life is Strange stálo studio Dontnod Entertainment, pod True Colors se ale podepsali tvůrci z Deck Nine, kteří mají zatím na kontě zdařilý prequel k prvnímu dílu série s názvem Life Is Strange: Before the Storm. Jak se nám líbil jejich nejnovější počin, zjistíte v recenzi.

Life is Strange: True Colors; wallpaper: cover

zdroj: Deck Nine Studios

Life is Strange: True Colors (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Postavy True Colors budete milovat i nenávidět
 2. Lidské emoce pod mikroskopem
 3. Na vašich rozhodnutích skutečně záleží
 4. True Colors jako nový standard epizodických adventur nejen v Life is Strange rodině
 5. Recenze Life is Strange: True Colors: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Life is Strange: True Colors PC

Postavy True Colors budete milovat i nenávidět


V Life is Strange: True Colors se seznámíte s 21letou Alex Chen, která se po osmi letech strávených střídavě v dětských domovech a pěstounské péči opět setkává se svým bratrem Gabem. Krátce po shledání sourozenců v malém hornickém městě Haven Springs však rodinnou idylku překazí tragédie. Gabe zemře a Alex odmítá věřit, že šlo o obyčejnou nehodu. Mladá žena se tak spolu s novými přáteli pouští do vyšetřování bratrova úmrtí na vlastní pěst a postupně zjišťuje, že americké městečko skrývá nejedno tajemství.

Life is Strange: True Colors; gameplay: Gabe Life is Strange: True Colors; gameplay: Jed

zdroj: vlastní

V Haven Spring Alex vroucně přivítá nejen její bratr, ale i ostatní obyvatelé.

Nové dílko Deck Nine věrně kráčí ve šlépějích svých předchůdců – i v něm poznáte výborně zpracované postavy se silnými životními příběhy. True Colors však v tomto ohledu nastavilo laťku ještě výše. Alex je mimořádně sympatická hlavní hrdinka – je bystrá, milá, a i když je trochu rezervovaná (za což může zejména těžké dětství), pro ty nejbližší by udělala cokoli. Díky své autentičnosti hráči snadno přiroste k srdci stejně jako její blízcí přátelé – citlivý Ryan a horkokrevná Steph (mimochodem s oběma může Alex prožít románek). 

Za věrohodností postav stojí nejen skvělé výkony jejich hereckých představitelů, ale i technologie motion capture (použitá poprvé v sérii), díky níž byly jejich pohyby podrobně zachyceny a přeneseny do virtuálního světa. Vizuálně skvěle zpracovanými postavami, které dokáží v hráči vyvolat radost, ale i hněv či nenávist, tak True Colors představuje velký skok vpřed oproti předchozím dílům v sérii.

Tvůrci si vyhráli i s Alexiným novým domovem, fiktivním Haven Springs, které je ztělesněním drobného městečka, kde každý každého zná. Ani se nenadějete a v místním květinářství budete s Gabem střílet vtípky na adresu zahradních trpaslíků (které jsou tak trapné, až jsou vlastně geniální). V obchodě s deskami začnete mimovolně kývat hlavou do rytmu nejnovějšího hitu od skupiny Unicorn Sandwich, který je jen špičkou ledovce výborného soundtracku celé hry. To vše zakončíte popíjením piva na střeše pozorujíc západ slunce. Člověk by téměř ani nevěřil, že toto okouzlující místo má i svou odvrácenou tvář. 

Life is Strange: True Colors; gameplay: Haven Springs, ulice Life is Strange: True Colors; gameplay: hudební obchod

zdroj: vlastní

Haven Springs je hornické město s dlouholetou tradicí nabízející mnoho podnětů k jeho dalšímu objevování.

Lidské emoce pod mikroskopem


Příběhu True Colors dominuje Alexina speciální schopnost nadlidsky silné empatie, která jí umožňuje nejen vidět, ale i absorbovat pocity lidí ve svém okolí. Ve většině případů má svůj dar pod kontrolou, ale pokud někdo prožívá silný hněv, smutek, strach či radost, je schopna daný pocit přenést na sebe a na chvíli se ocitnout ve světě daného člověka, což vede k mnoha dechberoucím situacím. Za všechny zmíním pro mě nejvíce fascinující moment, kdy se Alex ocitla ve světě dětské fantazie.

Life is Strange: True Colors – Anger I Alza Magazín Gameplay, PlayStation 5, No Commentary

zdroj: vlastní

Alex silné emoce druhých lidí vidí jako různě zbarvené aury, jakmile se tyto pocity vybičují, přenesou se i na hlavní hrdinku.

Důraz na autenticky zpracované postavy s Alexinou schopností perfektně souzní, a i díky tomu se emoce prožívané postavami přenesou na vás. Zatímco v některých momentech jsem se šklebila od ucha k uchu nebo rovnou chechtala při nějaké trefné Alexině poznámce, jindy jsem zase neměla daleko od toho, aby se mi po tvářích začaly kutálet hrášky slz.

Samotný příběh mě vcelku příjemně překvapil i přes jeho podobnost s tím v Twin Mirror (2020) od Dontnod. Po celou dobu si navíc držel slušné tempo a výsledkem tak je ucelený, neuspěchaný zážitek. V určitých ohledech by se dal označit za předvídatelný, ovšem díky tomu, že do popředí jsou stavěny životní příběhy jednotlivých postav a jejich vykreslující se charaktery a vztahy mezi nimi, nešlo z mého pohledu ve výsledku o velké negativum. 

Na vašich rozhodnutích skutečně záleží


Herní náplň True Colors zahrnuje potulování se po Haven Springs a rozhovory s jeho obyvateli, čímž si bude Alex i vy utvářet obrázek o tom, co se vlastně stalo Gabovi. Hlavní hrdinka může díky své schopnosti navíc odhalovat skryté vzpomínky spjaté s určitými předměty rozmístěnými po městě. Tyto zdánlivě zapomenuté útržky myšlenek si následně Alex zaznamená do svého deníku. Průzkum Haven Springs je tak skutečně odměňující, ať už mluvíme o vzpomínkách prohlubujících děj nebo příbězích konkrétních lidí, kterým Alex může díky svému daru pomoci. 

Life is Strange: True Colors – Exploring I Alza Magazín Gameplay, PlayStation 5, No Commentary

zdroj: vlastní

Podobné pasáže motivující hráče k průzkumu okolí by měly být od nynějška v sérii Life is Strange samozřejmostí – a vůbec by neuškodilo, kdyby v nich bylo možné ještě více roztáhnout křídla.

Jediným nedostatkem je, že hra vám v jednotlivých kapitolách neumožní prozkoumat úplně celé město a můžete se pohybovat pouze v určitých oblastech. S tímto neduhem jsou spojeny i občasné neviditelné stěny, které Alex v objevování zákoutí Haven Springs nemilosrdně brání. Jejich přítomnost zamrzí o to víc, že v jiných momentech je tento problém vyřešen vcelku elegantně a určitě přirozeněji, například když se Alex otočí zpět se slovy „Kéž bych mohla od všeho jen tak ujít.“, čímž dá hráči jasně najevo, aby se vrátil na předem danou trasu.

Life is Strange: True Colors; gameplay: Ryanovi vzpomínky Life is Strange: True Colors; gameplay: Eleanor, obtížné rozhodnutí

zdroj: vlastní

Náročná rozhodnutí budou Alex v patách téměř po celou dobu hraní.

Nedílnou součástí Life is Strange jsou i dialogové volby, o které nejsme ochuzeni ani v True Colors. Běžné dialogy střídají větší rozhodnutí, která dokáží ovlivnit nejen děj, ale i vztahy mezi postavami. Volby (i ty zásadnější) jsou rovnoměrně rozmístěny napříč hrou, čímž vám dává True Colors najevo, že na vašich rozhodnutích skutečně záleží a nejde jen o kosmetické pozlátko. I zde musím vyzdvihnout provázanost s průzkumem města a volitelnými rozhovory s jeho obyvateli. Věnováním se oběma totiž můžete odemknout další možnosti při rozhovorech, s každým hraním tak objevit něco nového a dosáhnout tak jednoho ze šesti možných konců. 

True Colors jako nový standard epizodických adventur nejen v Life is Strange rodině


Co dodat na závěr? Nepřirozeně působící neviditelné stěny jsou jen pihou na kráse jinak skvělého True Colors, které vám pomotá hlavu zatím nejlepším vizuálem v Life is Strange sérii. Kromě toho v něm poznáte zajímavé a skvěle ztvárněné postavy, kterým uvěříte každé slovo a pohyb těla. Okouzlující Haven Springs nabídne nejen výběr chytlavých hitů indie rocku, ale i další možnosti na rozšíření si znalostí o městě samotném i jeho obyvatelích, což následně může vést k novým dialogovým volbám, jež nemalým způsobem ovlivňují příběh a jeho vyústění.

Life is Strange: True Colors; gameplay: Steph Life is Strange: True Colors; gameplay: Ryan, radost

zdroj: vlastní

V True Colors se budete bát, smát se i plakat.

Nakonec zde máme důraz na (velmi dobře zpracované) lidské emoce, které jsou ještě umocněny Alexinou schopností se do nich zcela ponořit. I díky těmto kvalitám se těším na další díl série opět pod taktovkou studia Deck Nine, které na Life is Strange: True Colors dokázalo, že se původním tvůrcům z Dontnodu více než vyrovná. 

• Zdroje: Vlastní


Life is Strange: True Colors (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Epizodickou adventuru Life is Strange: True Colors vyvíjí studio Deck Nine a vydává společnost Square Enix. Titul vychází 10. 9. 2021 na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia a později také na Switch.

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl český distributor Cenega.

        Hodnocení9/10 SKVĚLÁ
Verdikt:

True Colors lze označit za současného krále Life is Strange adventur a pokud jste fanoušky příběhových her s věrohodnými charaktery a možností ovlivnit příběh svými volbami, Life is Strange: True Colors byste neměli přehlédnout.

Life is Strange: True Colors; recenze

Klady

 • Autenticky působící postavy díky jejich ztvárnění a motion capture
 • Schopnost Alex vcítit se do druhých a její zakomponování do hry
 • Poznávání města a jeho obyvatel vás odmění novými dialogovými volbami a informacemi
 • Většina dialogových voleb má skutečný dopad na příběh
 • Výborný soundtrack

Zápory

 • Hra vás v určitých momentech omezuje v průzkumu města
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

HW nároky pro Life is Strange: True Colors PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor AMD Phenom II X4 965, 3.40 GHz / Intel Core i5-2300, 2.80 GHz AMD FX-8350, 4.00 GHz / Intel Core i5-3470, 3.20 GHz
Grafická karta Radeon HD 7790, 2 GB / GeForce GTX 750Ti, 2 GB Radeon RX 590, 8 GB / GeForce GTX 1060, 6 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 6 GB 8 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

• Zdroj: Steam (14. 9. 2021)

S jakým herním PC na Life is Strange: True Colors?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

i Mohlo by vás zajímat
Life is Strange: True Colors - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: adventura - Ponoříte se do role Alex Chen z městečka Haven Springs, která již dlouho potlačuje svou schopnost, kterou považuje spíš za kletbu. Její psychická síla - empatie jí umožnuje absorbovat a prožít silné emoce ostatních.

+ ZDARMA Dárek Life is Strange: True Colors - Steelbook

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0070
Life is Strange: True Colors - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: adventura - Ponoříte se do role Alex Chen z městečka Haven Springs, která již dlouho potlačuje svou schopnost, kterou považuje spíš za kletbu. Její psychická síla - empatie jí umožnuje absorbovat a prožít silné emoce ostatních.

+ ZDARMA Dárek Life is Strange: True Colors - Steelbook

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX988
Life is Strange: True Colors
Hra na PC - krabicová verze, žánr: adventura - Ponoříte se do role Alex Chen z městečka Haven Springs, která již dlouho potlačuje svou schopnost, kterou považuje spíš za kletbu. Její psychická síla - empatie jí umožnuje absorbovat a prožít silné emoce ostatních.

+ ZDARMA Dárek Life is Strange: True Colors - Steelbook

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG1309
Life is Strange: True Colors - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: adventura - Ponoříte se do role Alex Chen z městečka Haven Springs, která již dlouho potlačuje svou schopnost, kterou považuje spíš za kletbu. Její psychická síla - empatie jí umožnuje absorbovat a prožít silné emoce ostatních.

+ ZDARMA Dárek Life is Strange: True Colors - Steelbook
+ ZDARMA Promo elektronický klíč Life is Strange: True Colors - Alex Outfit - Xbox

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XBSE0036
Life is Strange Remastered Collection (Předobjednávka) - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: adventura

Předp. cena
1 049,- bez DPH 867,-
Předobjednat
Datum vydání: 30. září 2021
Objednací kód: MXESD1805
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel neznáme konkrétní termín naskladnění zboží z důvodu celosvětové nedostupnosti. Veškeré zakázky jsou odbavovány postupně podle termínu vytvoření. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,- bez DPH 8 917,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-4% 7 999,-
7 690,- bez DPH 6 355,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:05
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-5% 8 690,-
8 290,- bez DPH 6 851,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes do 7:05
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series S + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 2× herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-4% 9 290,-
8 890,- bez DPH 7 347,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes do 7:05
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb1
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,- bez DPH 11 149,-
Předobjednat
Očekáváme listopad 2021
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 2× herní ovladač, barva černá

-3% 15 099,- Předp. cena
14 699,- bez DPH 12 148,-
Předobjednat
Akční cena
Očekáváme listopad 2021
Objednací kód: MXO001ab1
Alza GameBox Ryzen RTX3060
Herní PC AMD RYZEN 5 3600 4.2 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

33 990,- bez DPH 28 091,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:05
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s9
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi