Resident Evil 4 Alzaboxy

Mario Kart Tour (RECENZE) – Slušná adaptace prolezlá mikrotransakcemi

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Závodník Mario se vydává mimo svůj domácí okruh a z konzolí značky Nintendo na své motokáře vůbec poprvé míří i na naše telefony. Vyhne se tento titul tradičním nešvarům mobilních her, nebo Mario Kart Tour představuje plnohodnotného zástupce stejnojmenné série, který se navíc vejde do kapsy u kalhot? Dozvíte se v naší recenzi.

Recenze (Android)


• Žánr: Závodní arkáda • Multiplayer: Ne • Vývojář: Nintendo • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Chytré telefony (Android, iOS) (25. září 2019) Homepage • Čeština: Ne


Obsah recenze Mario Kart Tour (Android)

 1. Mario Kart Tour – motokáry míří na mobily
 2. Závodím, tedy jsem
 3. Mario Kart Tour – ukázka chamtivosti v praxi
 4. Mario Kart Tour stupně vítězů rozhodně nečekají
 5. Recenze Mario Kart Tour: závěrečné hodnocení

Mario Kart Tour – motokáry míří na mobily

• Recenze: 4. 10. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Mobilní hry nemají mezi hráči příliš valnou pověst, často kvůli zdánlivě triviální hratelnosti a dosti nepopulárním monetizačním praktikám. Když ale na Android a iOS zařízení vtrhl legendární Mario s bandou kumpánů na motokárách, zpozorněl jsem. Logo Nintenda tomuto projektu dávalo punc kredibility, a protože Mario Kart 8 je jednou z mých nejoblíbenějších her na konzoli Nintendo Switch, rozhodl jsem se otevřít Google Play a dát hře šanci. A nutno podotknout, že to zpočátku nevypadalo vůbec zle.

Mario Kart Tour; wallpaper: cover

Slavný instalatér Mario se svými přáteli míří na mobilní zařízení.

Hned po spuštění na mne okamžitě dýchla uvolněná, rozverná atmosféra typická pro sérii Mario Kart. V tomto ohledu tvůrci odvedli vynikající práci – veselá hudba, zářivé barvy, oblíbené postavy, všechno tu je a vypadá to skvěle. S chutí jsem se tedy pustil do hraní, krátce po prvním startu ale přišel první zádrhel – ovládání.

V předchozích dílech série Mario Kart hraje velkou roli driftování. Je to ideální technika projíždění zatáček, a když navíc „v driftu” zůstanete dostatečně dlouho, získáte krátkodobý rychlostní boost. Stejný mechanismus funguje i zde, ovšem s jedním velkým rozdílem – v Mario Kart Tour je driftování vaším jediným ovládacím prvkem. Nemůžete totiž klasicky plynule zatáčet, dopředu jedete automaticky a pokud chcete zatočit například doleva, musíte toho docílit driftem. Což je u závodní hry docela frustrující.

Samotný drift je naštěstí na provedení jednoduchý, prostě přejíždíte prstem po obrazovce doprava nebo doleva, což funguje dobře u větších zatáček, u těch menších je ale tento systém poměrně neefektivní a často prostě nestačíte dostatečně rychle změnit směr. Dá se na to zvyknout, u obtížnějších a rychlejších závodů je to ale značně nepohodlné a riskujete zlomení palce. Chápu, že se jedná o mobilní hru a muselo dojít k nějakému zjednodušení, ale toto řešení v konečném důsledku značně omezuje vaše možnosti řízení vozidla.

Mario Kart Tour; gameplay: Yoshi Mario Kart Tour; gameplay: Bowser Mario Kart Tour; gameplay: Toad

Mario Kart Tour obsahuje spoustu známých postav z mariovského univerza.

Závodím, tedy jsem

I přes poněkud zvláštní ovládání je hratelnost z celkového hlediska velice slušná, je to prostě poměrně zdařilá mobilní interpretace série Mario Kart. Ztřeštěné závody se spoustou vybavení, pastí a nástrah, které můžete vrhat po svých protijezdcích (to není skutečné slovo, ale chápeme se), fungují bez problémů i na mobilní platformě a budete se u nich dobře bavit.

Závodníků je k dispozici relativně dost, i když jich zdaleka není tolik jako v klasickém Mario Kartu. Budete si ale moci zahrát za Maria, Donkey Konga, princeznu Peach, Yoshiho, Bowsera, Shy Guye a další. Podobně početná nabídka platí i o jednotlivých motokárách a gliderech pro plachtění. Jak hratelné postavy, tak jejich výbavu budete ježděním závodů levelovat, což vám zajistí větší bodový zisk v závodech. Čím více bodů získáte, tím více dostanete hvězd, za které si odemykáte další šampionáty a tratě, takže pokud nechcete jezdit několik stejných okruhů stále dokolečka, budete muset při závodění chtě nechtě brát v potaz i sbírání bodů.

Body můžete nahánět i zvolením vyšší rychlosti (tedy i obtížnosti) závodů. Na výběr jsou kategorie 50cc, 100cc 150cc a 200cc, prostě jako v klasickém Mario Kartu. Tedy pardon. Skoro jako v klasickém Mario Kartu. V Mario Kart Tour je totiž 200cc dostupné pouze pro někoho, čímž se dostáváme k části recenze, kde Mario se svojí motokárou v plné rychlosti naráží do zdi.

Mario Kart Tour; gameplay: finish Mario Kart Tour; gameplay: finish

Stupně vítězů je to jediné, co si každý závodník může přát. Tedy kromě více zlatých mincí a rubínů.

Mario Kart Tour – ukázka chamtivosti v praxi

Mario Kart Tour se totiž nešvarům mobilních her nevyhnul. Bohužel. A když mluvím o nešvarech, myslím tím mikrotransakce a poměrně absurdní míru monetizace. Tak za prvé, ta nejvyšší rychlost závodů je dostupná pouze po zaplacení měsíčního předplatného (139 Kč), takzvaného Golden Passu. Ten vám zajistí přístup k lepším odměnám, výzvám a již zmíněnému režimu 200cc. Což není příliš sympatický krok, ale nebojte se – tím to zdaleka nekončí.

Hraní videoher mě za ta léta naučilo 2 věci. Za prvé: věta „dohraju ještě level a jdu spát“ je volovina a vědecky vyvrácená nepravda. Za druhé: jakmile je ve hře víc než jedna měna, je potřeba zpozornět. A toto pravidlo se potvrzuje v praxi i zde. V Mario Kart Tour jsou 2 herní měny – zlaté mince (Coins) a rubíny (Ruby). Obě v omezeném množství získáváte hraním. Za mince si můžete v obchodě nakupovat nové jezdce, glidery a vozítka, jejich cena je ale značně přemrštěná. Například nějakou postavu si tam pořídíte zhruba za 800 mincí, což nezní jako horentní suma, jenže z mých zkušeností si jedním vyhraným závodem vyděláte zhruba 10 až 15 penízků. Což je naprosto směšné.

Mario Kart Tour; gameplay: ruby Mario Kart Tour; gameplay: coin rush Mario Kart Tour; gameplay: gifts

Mikrotransakce se ve free-to-play mobilní hře dají pochopit, pokud ovšem tvůrci při vidině zisku nezajdou příliš daleko. A Mario Kart Tour je podle mého názoru už za hranou.

Naštěstí si pro nás Nintendo připravilo alternativní řešení – a to lootboxy v podobě mariovských zelených trubek (achjo). Za 5 rubínů si můžete „vystřelit z trubky” (Fire the Pipe v originále) a za spektakulárních světelných efektů a triumfální hudby získáte náhodnou odměnu – postavičku, motokáru nebo glider. Pominu, že vaše výhra je kompletně v rukou paní Štěstěny a přejdu rovnou k ceně. Jeden takový výstřel vás přijde na 5 rubínů, všechny své úspory tedy můžete rozfrcat velmi rychle, hra vám je totiž opravdu nedává jen tak pro nic za nic. A jak už asi tušíte, máte možnost si je pořídit i za reálné peníze. A ano, jejich cena je opět naprosto nesmyslná.

Rubíny se prodávají po 3, 9, 23, 48, 93 a 135 ks. Když vezmete v potaz informace z předchozích odstavců, kolik byste řekli, že stojí třeba takových 93 rudých kamínků? 150 Kč? 200 Kč? To by mi jako uživateli přišlo docela fér, vzhledem k tomu, že je hra free to play, ale chyba lávky, přátelé. Tento počet virtuálních drahokamů vás totiž přijde na rovných 1290 Kč, což je naprosto nehorázné až odpudivé. A teď si představte, že za své peníze klidně můžete „vyhrát” i duplikát něčeho, co už máte odemčené a šance na výhru nějaké high end verze jezdců, gliderů a vozidel je zhruba 1 %. Paráda.

Takže co vám zbývá, když nechcete do hry investovat ani korunu? Musíte neustále drtit závody, sbírat mince a plnit challenge (přístupné po splnění 7. šampionátu). Ale i tak nepočítejte, že nějak zázračně rychle zbohatnete. Spíš to bude jeden velký grind. Ano, je tu sice mód zvaný Coin Rush, kdy si můžete v jednom závodu nahrabat slušný obnos zlatých mincí, ale za vstup do tohoto režimu taktéž zaplatíte 5, 10 nebo 15 rubínů. Čím více vysolíte, tím více se obnos mincí získaných v závodu znásobí, ale při nastolených cenách je to opravdu chabá záplata. Rubíny vám stejně jednou dojdou a celý ten kolotoč pojede nanovo.

Mario Kart Tour; gameplay: závod Mario Kart Tour; gameplay: toad

Aspoň, že to samotné závodění je zábavné.

Mario Kart Tour stupně vítězů rozhodně nečekají

Jak už jsem psal v úvodu, Mario Kart 8 na konzoli Nintendo Switch zbožňuji. Na Mario Kart Tour jsem byl tedy patřičně zvědavý, k mému zklamání je ale tato hra ve finále ukázkovým příkladem toho, proč mobilní hry mezi PC a konzolovými hráči nemají mnoho respektu. Ano, Mario Kart Tour je v jádru zábavný a technicky hratelný i bez nutnosti utrácet reálné peníze. Titul ale dělá všechno proto, abyste si alespoň jednou za čas pomysleli, jestli by to všechno nešlo získat o něco jednodušeji a rychleji.

Nintendo vzalo jednu ze svých nejpopulárnějších herních značek a její mobilní verzi proměnili v podivné závodnické kasíno, do kterého vás sice pustí zadarmo, ale pro vlastní zábavu se budete muset dost nadřít,nebo si ji draze zaplatit. U mobilních her je určitá míra neférové monetizace vcelku běžnou praxí (čímž to nijak neomlouvám), že se k tomu ale ze všech společností snížil zrovna tento herní gigant, který si jinak na kvalitě svých her dost zakládá, to je pro mě nepochopitelné. Kdyby tvůrci hru rovnou prodávali za nějakou přijatelnou částku a netvářili se, že ji dávají fanouškům zadarmo, zatímco ji bokem prošpikovávají mikrotransakcemi, udělali by podle mého názoru lépe. Mario Kart Tour vyšlo 25. září 2019 pro zařízení Android a iOS.

Tato recenze byla napsaná pro Android verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Mario Kart Tour: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 54 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
65 %
 Audiovizuální zpracování
75 %
 Znovuhratelnost
55 %
Mario Kart Tour; recenze

Klady

 • Věrně zachycená atmosféra série Mario Kart
 • Pěkná grafika
 • Slušná hratelnost

Zápory

 • Ovládání
 • Vysoká míra monetizace
 • Nutnost vlastnit Golden Pass k otevření nejrychlejší kategorie závodů
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Mohlo by vás zajímat

Mario Kart Tour vychází 25. září 2019 na Chytré telefony (Android a iOS). O novinkách vás budeme informovat.

4,9 734×
iPhone 11 64GB černá
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13

11 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI028b2
4,9 734×
iPhone 11 128GB černá
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13

Super cena
13 490,- Ušetříte 500,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI028c2
4,9 85×
Mario Kart 8 Deluxe - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: závodní, - Ve hře Mario Kart 8 Deluxe spolu známé postavičky ze Super Mario universa závodí na tratích rozesetých po celém Mushroom Kingdom i mimo něj.

1 179,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW003
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací