vega Pokémon - Hidden empty P

Marvel's Guardians of the Galaxy (RECENZE) – Trefa galaktických rozměrů

Zobrazit katalog

• Autor: Štěpán Lenk

Komiksová partička Marvel's Guardians of the Galaxy se za poslední léta těší značné oblibě, na čemž zcela nepochybně měly svůj podíl i dva úspěšné celovečerní filmy. Vydavatelství Marvel si je raketově stoupající popularity zřejmě dobře vědomé, jelikož ve spolupráci s herním vydavatelem Square Enix a studiem Eidos-Montréal na naše obrazovky přináší vůbec první samostatné videoherní dobrodružství tohoto superhrdinského týmu. Jak se očekávaná komiksovka nakonec povedla?

Marvel's Guardians of the Galaxy; screenshot: xxx

zdroj: Eidos Montreal

Marvel's Guardians of the Galaxy (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Marvel's Guardians of the Galaxy zachraňují vesmír
 2. Jak se hraje za Strážce Galaxie?
 3. Ve vesmíru je krásně
 4. Marvel's Guardians of the Galaxy jsou strhující vesmírnou jízdou
 5. Recenze Marvel's Guardians of the Galaxy: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Marvel's Guardians of the Galaxy PC

Marvel's Guardians of the Galaxy zachraňují vesmír


Člověk Peter Quill alias Star-Lord, mývalu podobná bytost Rocket Raccoon, humanoidní strom Groot, nejnebezpečnější žena galaxie Gamora a nelítostný válečník Drax Ničitel dohromady tvoří tým vesmírných odpadlíků Marvel's Guardians of the Galaxy (česky Strážci Galaxie), který se ve snaze vydělat si nějaké ty kredity navíc vypraví do zakázané karanténní zóny ulovit nebezpečnou bestii pro svou klientku Lady Hellbender, tedy... sběratelku nebezpečných bestií.

Official Launch Trailer | Marvel's Guardians of the Galaxy | Marvel Games

zdroj: Marvel Entertainment

Guardians of the Galaxy se představují v oficiálním launch traileru.

Bohužel, jejich snaha vydělat si rychlou galaktickou korunu se úplně nepovede a karanténní zónu jsou nuceni spěšně opustit. Při úprku je ovšem zadrží vesmírní strážci pořádku, takzvaní Nova Corps, a napálí jim tučnou pokutu, kterou je nutné splatit do několika dnů. Kapsy Guardianů jsou ovšem děravější než sýr ementálského typu, musí tedy rychle vymyslet plán, jak peníze získat. Celou situaci ovšem značně komplikuje fakt, že Peter během svého průzkumu zakázané oblasti omylem osvobodil mocnou mimozemskou entitu, která velmi rychle zničí celý vesmír, pokud ji někdo nezastaví. Strážci Galaxie tak před sebou mají svůj doposud nejdůležitější úkol, který prověří soudržnost celého týmu.

Je to poměrně nečekané, ale příběh Marvel's Guardians of the Galaxy je prostě a jednoduše skvělý. Sice na první dobrou působí lehce béčkovým dojmem, story čítající šestnáct kapitol je ale nakonec zábavná, nepředvídatelná a správně komiksově monumentální jízda, jejímž největším kladem jsou (opět nečekaně) kvalitně napsané postavy.

Marvel's Guardians of the Galaxy; gameplay: karanténa

zdroj: vlastní

V zakázané karanténní zóně to všechno začalo.

Každý člen Strážců má jasně definovanou povahu a motivace, zároveň si ale s sebou nese určitá traumata z minulosti, se kterými se v průběhu hry musí nějak vypořádat, nebo je alespoň akceptovat. Díky tomu mají hlavní (a často i vedlejší) postavy skutečnou hloubku a není problém se do nich vcítit a fandit jim. Teď to možná zní, že Marvel's Guardians of the Galaxy je smrtelně vážná záležitost, opak je ale pravdou. Hra je totiž také přímo nabitá humorem, zejména tím konverzačním.

Strážci mezi sebou neustále komunikují, dohadují a špičkují se, a i když prakticky od začátku do konce hry nezavřou pusu, jejich vzájemné dialogy nezačnou být nikdy otravné, naopak díky perfektnímu namluvení postav jen tak neomrzí. Rozhovory mezi Peterem a ostatními Strážci můžete i výrazně ovlivnit, jelikož vám hra často nabídne několik možných odpovědí. Tím lze jednak rozvíjet vzájemné vztahy s ostatními postavami, především tím však v několika klíčových momentech můžete docílit odlišného vývoje některých situací, což rozhodně potěší.

Jak se hraje za Strážce Galaxie?


Marvel's Guardians of the Galaxy je singleplayerová akční adventura z pohledu třetí osoby, ve hře ale přímo ovládáte pouze kapitána týmu Star-Lorda. Sice mě na začátku trochu mrzelo, že si nezahraji i za ostatní členy týmu, po velmi krátké době jsem však zjistil, že to vlastně vůbec ničemu nevadí a Star-Lord celou show s přehledem „utáhne sám”. Navíc jako správný leader své parťáky může úkolovat, takže o unikátní dovednosti Rocketa, Groota, Draxe a Gamory úplně ochuzeni nebudete.

Marvel's Guardians of the Galaxy; gameplay: dialog

zdroj: vlastní

Dialogy mezi jednotlivými postavami jsou důležitou součástí Marvel’s Guardians of the Galaxy.

Mimo boj ostatní Strážce využijete především k překonávání nejrůznějších překážek. Gamora tak pomocí svého meče přesekává kabely či trubky stojící v cestě, Drax zase dokáže přenášet těžké objekty nebo hrubou silou probourávat stěny. Groota využijete k tvoření větvových mostů a zvedání všemožných plošinek a Rocket se vzhledem k jeho drobné postavě protáhne tam, kam se ostatní Strážci nedostanou.

Vesmír ale nejde zachránit pouze mírumilovnou cestou, akčních pasáží a střetnutí s mimozemskými formami života všech tvarů a druhů na vás čeká habaděj. Star-Lord v boji spoléhá především na své věrné elementární pistole, které kromě standardních laserů disponují i mocí čtyř živlů – větru, ledu, ohně a blesku.

Bojem získáváte zkušenosti a dovednostní body, které pak můžete investovat do nových schopností jak Star-Lorda, tak i ostatních Strážců, čímž si podstatně rozšiřujete bojové možnosti celého týmu. Každá postava má tři základní dovednosti a jednu ultimátní, Star-Lord se tak může na chvíli stát nezranitelným, dovede se chvíli vznášet pomocí svých tryskových bot, zasypat své nepřátele smrtící salvou rychlých laserových výstřelů, případně se vznést do vzduchu a zasypat nepřátele pod sebou hrstkou granátů.

Marvel's Guardians of the Galaxy PS5 | Alza Magazin (Gameplay)

zdroj: vlastní

Ukázka bojového systému a užití Guardianů v boji i mimo něj z pozdější části hry.

I zbytek týmu ale dokáže zajímavé věci. Drax například dokáže jedním úderem vyhodit několik nepřátel do vzduchu, Gamora umí rychle pendlovat mezi protivníky a uštědřovat jim smrtelné rány mečem, Rocket sází na hi-tech zbraně a nejrůznější druhy granátů a Groot kromě jiného dokáže uzdravit padlé spolubojovníky a znovu nabít jejich ultimátní útoky.

Používání ostatních Strážců v boji je překvapivě jednoduché. Stisknutím tlačítka vyvoláte minimalistické menu, vyberete postavu a konkrétní abilitu, kterou chcete použít a už sledujete, jak se vámi zvolený bojovník vrhá do víru akce. Všechny speciální schopnosti fungují na bázi cooldownu, musíte je tady dávkovat trochu s rozvahou, časový limit je ale stanoven rozumně a nikdy nemáte pocit, že na svojí oblíbenou abilitu čekáte příliš dlouho.

Akce je v Marvel's Guardians of the Galaxy zpracovaná skvěle, střílení ze Star-Lordových zbraní je na PS5 navíc podpořeno haptickou odezvou DualSense ovladače a působí velmi dobře, jen tu a tam trochu zazlobí kamera a předvede nepěkný veletoč. Jinak ale hratelnosti nemám moc co vytknout, přestřelky jsou zábavné a díky možnosti úkolování parťáků mají i lehce taktický nádech. Týmová spolupráce navíc často vyústí ve speciální a velmi efektní zakončovací úder, kdy jednomu nepřáteli dají po tlamě hezky všichni Strážci postupně. A je to radost pohledět.

Marvel's Guardians of the Galaxy; gameplay: Drax

zdroj: vlastní

Drax se s nikým a ničím nepáře, naopak všechny rozpáře.

Kromě schopností jednotlivých Strážců můžete v těžkých chvílích využít i funkci Huddle, tedy v podstatě takový timeout, kdy se uprostřed bitvy celý tým seběhne do kroužku a Peter má možnost správně zvoleným proslovem buď pozvednout, nebo naopak snížit morálku Strážců. Pokud uspějete, získáte příjemný damage boost, pokud se ale týmu do noty netrefíte, benefity získá pouze Star-Lord, což je zajímavý herní mechanismus, po pár pokusech ovšem princip prokouknete a stane se poměrně triviálním. Ve své podstatě to ničemu nevadí, zároveň je to ale škoda promarněného potenciálu.

Ve vesmíru je krásně


Marvel's Guardians of the Galaxy vypadají a zní naprosto parádně. Krásná a správně komiksově barevná grafika přímo přetéká detaily, což je na první pohled vidět v rozmanitých lokacích. Ať už se budete procházet po palubě guardianské domovské lodi Milano sloužící jako hub a vaše místo bezpečí, prodírat se rušnými uličkami vesmírné stanice Knowhere nebo prozkoumávat povrch několika exotických planet, nebudete vědět, kam se dívat dřív. Hra navíc obsahuje povedený fotomód, ve kterém můžete docílit opravdu působivých, až filmově vypadajících printscreenů.

Jednotlivé úrovně jsou sice relativně lineární, tvůrci do nich ale poschovávali spoustu sběratelských předmětů, jako jsou malé textové střípky galaktické historie, ztracené předměty samotných Strážců, nebo vyměnitelné varianty jejich kostýmů jak z nejrůznějších období komiksové historie, tak i ze současných filmů. Zejména kvůli těmto stylovým kostýmům jsem začal opravdu podrobně prozkoumávat každá zákoutí a s chutí rozjel hru na New Game Plus, abych posbíral opravdu všechny.

Marvel's Guardians of the Galaxy; gameplay: posádka

zdroj: vlastní

Díky odemykatelným skinům si můžete vzhled všech Strážců podstatně upravit.

Vývojáři ale odvedli fantastickou práci hlavně na modelech jednotlivých postav, jejich animacích a mimice, což v kombinaci s výborným dabingem pomáhá vytvořit uvěřitelné a živoucím dojmem působící postavy. Určitě musím zmínit také povedený soundtrack složený z klasických songů převážně z 80. let a fiktivní rockové kapely Star-Lord, po které si pozemšťan Peter Quill po svém únosu mimozemšťany později zvolil svou superhrdinskou přezdívku.

Ano, dalo by se namítat, že podobnou retro hudbu už používaly oba celovečerní filmy (Strážci Galaxie, Strážci Galaxie Vol. 2, režie James Gunn), ale fungovalo to skvěle na filmovém plátně a funguje to skvěle i ve hře, tak proč to měnit? A navíc, bojovat s mimozemskou přesilou o osud celé galaxie, zatímco vám v pozadí hraje Don't Worry, Be Happy od Bobbyho McFerrina, je prostě geniální záležitost.

U audiovizuálního zpracování mne trochu mrzí jen občasné drobné bugy. Sem tam se tedy objevila podivná animace postavy, rocková písnička z předešlé cut-scény se prolínala do další scény, tutoriálové okno mi zůstalo viset přes obrazovku a nechtělo zmizet… Zkrátka se jedná o relativní drobnosti, které tvůrci s největší pravděpodobností velmi brzo odladí v nějakém patchi, ale prostě je musím zmínit. Celkově vzato jsou ale Marvel's Guardians of the Galaxy nadprůměrně znějícím a vypadajícím titulem.

Marvel's Guardians of the Galaxy; gameplay: Knowhere

zdroj: vlastní

Grafika Marvel's Guardians of the Galaxy je parádní, jen se podívejte na tento záběr ze stanice Knowhere.

Marvel's Guardians of the Galaxy jsou strhující vesmírnou jízdou


Marvel's Guardians of the Galaxy jsou pro mne velkým překvapením a jednou z nejlepších her roku. Studio Eidos-Montréal stvořilo vynikající akční hru s krásným vizuálem, solidním příběhem, povedenou hratelností a stylovým retro soundtrackem, která věrně zachycuje atmosféru komiksové předlohy. Hlavně ale potvrzuje, že základem každého pořádného dobrodružství jsou především dobře napsané postavy.

• Zdroje: Vlastní


Marvel's Guardians of the Galaxy (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Akční adventuru Marvel's Guardians of the Galaxy vyvíjí studio Eidos Montreal a vydává společnost Square Enix. Hra vyšla 26. října 2021 pro PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch.

Recenze byla napsána pro PS5 verzi. Kopii pro recenzi poskytl český distributor Cenega.

        Hodnocení9/10 SKVĚLÁ
Verdikt:

Marvel's Guardians of the Galaxy jsou výbornou akční adventurou na motivy populární komiksové série. Hra disponuje zábavným příběhem a hratelností, krásnou grafikou a stylovým soundtrackem, hlavními hvězdami jsou zde ale především výtečně napsané postavy, které ulítlé dobrodružství povyšují na jednu z nejlepších her tohoto roku.

Marvel's Guardians of the Galaxy; recenze

Klady

 • Zábavný příběh
 • Skvěle napsané postavy
 • Výborná hratelnost
 • Krásná grafika
 • Stylový soundtrack
 • Spousta humoru

Zápory

 • Občas zazlobí kamera
 • Drobné bugy
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Psaní o videohrách, ať už ve formě samostatných článků nebo recenzí, se věnuji přibližně od roku 2017, kdy jsem svými texty začal přispívat na server Zing.cz, abych posléze napevno zakotvil v redakci Alza Magazínu. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury z pohledu třetí osoby, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech. Obecně ale u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Marvel's Guardians of the Galaxy PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor AMD Ryzen 5 1400 | Intel Core i5-4460 AMD Ryzen 5 1600 | Intel Core i7-4790
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1060, 6 GB | AMD Radeon RX 570 NVIDIA GeForce GTX 1660 Super | AMD Radeon RX 590
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 80 GB 80 GB

• Zdroj: Steam (1. 11. 2021)

S jakým herním PC na Marvel's Guardians of the Galaxy?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Marvels Guardians of the Galaxy
Hra na PC - krabicová verze, žánr: akční - Nažhavte Star Lordovi tryskové boty a užijte si divokou jízdu vesmírem. S nepředvídatelnými Strážci po vašem boku se budete probojovávat z jedné výbušné situace do druhé, s originálními i známými postavami ze světa Marvelu, kteří se přidají do boje o osud vesmíru.

+ ZDARMA Promo Marvels Guardians of the Galaxy - ArtCard pohlednice

1 499,-
Koupit
Můžete mít zítra od 22:40
Skladem 5 ks
Objednací kód: WG1326
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky.

Předp. cena
13 490,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel neznáme konkrétní termín naskladnění zboží z důvodu celosvětové nedostupnosti. Veškeré zakázky jsou odbavovány postupně podle termínu vytvoření. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,-
Předobjednat
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

-5% 8 690,-
8 290,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 36 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,-
Předobjednat
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
14 099,-
Předobjednat
Akční cena
Očekáváme únor 2022
Objednací kód: MXO001ab2
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

37 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na 22 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m4
0
Vytisknout
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací