Alzaboxy Q1 PET

Metro Redux (RECENZE) – Na Nintendu Switch spíše z nouze ctnost

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Dnes již legendární série Metro si našla své místo nejprve na PC a Xboxu 360. Posléze se pak prostřednictvím předělávky prvních dvou dílů s označením Redux vydala po PC také na Xbox One a PlayStation 4. Skoro by se tak dalo říct, že vydání Redux edice na Nintendu Switch není neočekávané, ale opak je pravdou. Switch si totiž už ze své podstaty s moderními FPS moc nerozumí. Jak se hraje Metro Redux na Nintendu Switch, se dozvíte v této recenzi.

Metro Redux (hra) | Metro (IP)

FPS Metro Redux obsahuje vylepšenou verzi prvního a druhého dílu herní série Metro. Hru vyvíjí studio 4A Games a vydává společnost Deep Silver. Metro Redux vychází 29. 8. 2014 na PC, PS4 a Xbox One a 28. 2. 2020 na Switch s oficiálním českým překladem (text). Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Metro Redux Switch | Recenze Metro Exodus

Obsah recenze Metro Redux (Switch)

 1. Metro Redux míří po 6 letech na Nintendo Switch
 2. Příběh Metro 2033 Redux si vychutnáte díky českým titulkům
 3. Novinky v Metro 2033 Redux
 4. Metro: Last Light Redux pokračuje v příběhu Arťoma
 5. Největší slabinou Metro Redux je grafické zpracování
 6. Herní zážitek kazí malé a nepřesné Joy-Cony
 7. Metro Redux je na Switchi z nouze ctnost
 8. Recenze Metro Redux: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro Metro Redux PC

Metro Redux míří po 6 letech na Nintendo Switch

• Recenze: 27. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Říct mi někdo před pár lety, že na konzoli od Nintenda budou vycházet hry jako je Doom nebo třeba právě série Metro, prohlásil bych ho za blázna. Možná ještě lépe ilustruje celou situaci reakce mé přítelkyně, která při pohledu na obrazovku, na níž právě běžela jistá drastičtější scéna, prohlásila: „to je nějaké psycho, ne?“. A měla vlastně pravdu. Tituly, kde je krve více než barevných houbiček v Mariovi, jsou na Nintendo konzoli vlastně opravdu takové videoherní psycho. Switch už ale není jen pro pestrobarevné rodinné hry.

Z toho mohou těžit fanoušci Nintenda, kteří třeba nemají přístup k ostatním platformám, nebo hráči toužící zahrát si tyto provařené tituly cestách. Ostatně až nyní můžete říct, že si jdete do metra zahrát Metro. Tato recenze je určena oběma zmíněným skupinám hráčů. Nováčkům série Metro poodhalí příběhové pozadí, ale také představí novinky předělaných prvních dvou dílů Metro 2033 a Metro: Last Light, jež vyšly v roce 2014 na PC, PS4 a Xboxu One pod názvem Metro Redux. V neposlední řadě se pak podíváme také na specifika Switch verze, která dle očekávání bojuje zejména s menším výkonem této hybridní konzole.

Metro Redux; wallpaper: cover
Metro Redux je značně vylepšenou verzí prvních dvou dílů slavné série, která zaujala zajímavým příběhem, originálním postapokalyptickým světem i skvělou hratelností.

Příběh Metro 2033 Redux si vychutnáte díky českým titulkům

Pokud série Metro na vaší herní stanici doposud nezastavila, v rychlosti nastíním zápletku Metra 2033 vycházející stejně jako ostatní díly série ze známých knih ruského spisovatele Dmitrije Gluchovského. Ty se odehrávají v blízké budoucnosti, ve které světové mocnosti sáhly po zbraních toho největšího kalibru. Rusko zasáhnou atomové bomby a v případě Moskvy, kde se příběh odehrává, přežijí lidé jen díky včasnému úprku do podzemních stanic a tunelů moskevského metra.

Příběh prvního dílu začíná až pár desítek let po atomovém incidentu, kdy už stihli přeživší stanice metra přebudovat v obrněná města a přivyknout si na nový styl života. Zatímco na povrchu řádí kruté přírodní živly způsobené výbuchy atomových bomb a zmutovaná zvířata, která se dostala až do opuštěných a nestřežených tunelů metra, situaci nezlepšují ani jednotlivé frakce odlišných ideologií, jež metro obývají. Vůbec největší obavy ale dělá všem takzvaná rasa Temných. Odkud přišli nebo co jsou zač, nikdo netuší. Jisté však je, že je potřeba Temné zastavit a jak už to tak bývá, budete to vy, mladíček Arťom, který se k tomuto úkolu nechtěně připlete.

Metro Redux; gameplay: titulky Metro Redux; gameplay: diář
Příběh obou dílů si můžete bezstarostně vychutnat díky českým titulkům. Přeloženy jsou i všechny poznámky a další texty, takže se do postapokalyptického světa moskevského metra ponoříte velmi rychle.

Příběh, ačkoli se ne vždy odvíjí čistě podle knižní předlohy, je velmi dobrý a rozhodně patří k přednostem prvního i druhého dílu. Na jeho konto prozradím už jen to, že v závěru čekají na hráče dvě zakončení, jež se odvíjí od způsobu, jakým budete hrát. Nintendo Switch verze obou dílů je totožná s Redux verzemi vydanými na PC i na konzolích v roce 2014 – co se příběhu týče, obsahuje několik nových scén v Metru 2033 a také české titulky pro oba díly. Ty je potřeba zapnout v nastavení hry.

Novinky v Metro 2033 Redux

Jak už jsem napsal, oproti verzím z roku 2014 se oba díly obsahově nijak neliší. V porovnání s původní hrou, která vyšla v roce 2010 na PC a Xbox 360, však jde o výrazný posun v mnoha směrech. Zásadního rozdílu si všimnete hned po spuštění hry, kdy je možné vybírat ze dvou herních přístupů. Sparťan je ideální volba pro každého vyznavače Rambo stylu. Budete mít více nábojů, lékárniček a hra vám dovolí více akčních pasáží, zatímco režim Přežití ctí původní hratelnost a zaměřuje se na stealth, extrémní šetření municí a celkově nutnost taktičtějšího přístupu.

Metro Redux; gameplay: střelba Metro Redux; gameplay: monstra
Ani režim Sparťan neudělá ze hry Call of Duty. I v tomto případě budete bojovat s nedostatkem nábojů, jen to pro vás nebude tak trýznivé.

S tím vším souvisí i zásadní změny v hratelnosti. Autoři využili mnoho systémů, které vyvinuli až pro druhý díl, jejich zpětná implementace do Metra 2033 však proběhla skvěle. Výsledkem je daleko lepší pocit ze střelby, jakožto i chytřejší protivníci, takže souboje jsou podstatně zábavnější. Stealth přístup nabízí možnosti, jež původně náležely pouze druhému dílu, ale i v případě, že vám namísto rezavějící čepele více imponují (taktéž rezavějící) kulky, po vzoru Metro: Last Light můžete upravovat i zbraně. Metro 2033 Redux je vlastně původní díl na steroidech, ale na autentickém zážitku to vůbec neubírá. Zkrátka se jen více bavíte.

Metro: Last Light Redux pokračuje v příběhu Arťoma

Druhý díl pokračuje jen chvíli po konci první hry a opět vychází z knihy Dmitrije Gluchovského, přesněji z knihy Metro 2034. Trošku škoda, že autoři hry nesáhli po stejném názvu, nově příchozí hráči by se v sérii mnohem lépe orientovali. Aniž bych prokecl konec prvního dílu, mohu prozradit, že se opět ujmeme, nyní už zkušenějšího, Arťoma, který se musí vypořádat s novým nebezpečím. Tím je hrozící válka mezi frakcemi uvnitř metra, jenže mezi tím Arťoma také doženou činy z prvního dílu, jež otevřou novou příběhovou linku.

Metro Redux; gameplay: nacisté Metro Redux; gameplay: postavy
Autorům se už od prvních minut daří budovat skvělou atmosféru, která na jednu stranu ukazuje chyby, jichž by se lidstvo mělo v budoucnu vyvarovat, zároveň je ale citlivou sebereflexí na prohřešky z minulosti.

V té se Arťom potká s půvabnou odstřelovačkou Annou, střetne se s ostatními frakcemi, jako jsou nacisté či komunisté, a především rozplete další nitky příběhu o tom, co se vlastně v Moskvě děje a co běžní obyvatelé metra nemají šanci vnímat. Stejně jako první díl i Metro: Last Light Redux nabízí české titulky a příběh je i přes občasnou předvídatelnost opět vynikající. Také zde vás čekají dva konce, takže i tentokrát budou vaše činy v průběhu celé hry po zásluze odměněny. Nebo potrestány?

Největší slabinou Metro Redux je grafické zpracování

Pokud vám to až doposud znělo všechno až moc růžově, obrat přichází právě nyní. Pro Metro 2033 Redux autoři použili engine z druhého dílu, což byl skvělý tah. Smazal se mimo jiné rozdíl ve vizuální kvalitě obou dílů a zážitek z hraní je tak více konzistentní. I když Redux edice vyšla už před šesti lety, i dnes vypadají tyto dvě hry na PC, PS4 a Xboxu One velmi dobře, bohužel se to ale nedá říci o Switch verzi, a to jak o Metru 2033 Redux, tak i o Metru: Last Light Redux.

Nenechte se zmást, na poměry Switche jde samozřejmě o vynikající grafiku a dost možná o vůbec nejlepší port akce z pohledu první osoby, která přichází z PC nebo velkých konzolí. Zde bude hodně záležet na tom, jestli je Switch vaše jediná platforma. Pokud ano, Metro Redux si můžete pořídit, ostatně stáří hry reflektuje cenovka dle mého názoru poměrně férově (byť mohla být ještě krapet nižší), ovšem pokud máte možnost zahrát si Metro Redux na PC nebo ostatních konzolích, Switch verzi se raději vyhněte, protože ani omylem nedokáže konkurovat „velkým“ verzím. Zejména první díl se pro PC/PS4/Xbox One podařilo přepracovat fantasticky – nabízí nové modely postav, světelné efekty, lepší textury a spoustu dalších prvků, ale na Switchi prakticky nic z toho nedokážete ocenit.

Metro Redux on Switch: The Digital Foundry Tech Review

Pokud by vás zajímal detailní rozbor grafického zpracování a srovnání s ostatními verzemi, doporučujeme podívat se na analýzu kolegů z Digital Foundry, kteří Metro Redux rozpitvali do posledního pixelu.

Herní zážitek kazí malé a nepřesné Joy-Cony

Můžete oponovat tím, že PC, PS4 ani Xbox One verzi si nezahrajete nikde na cestách – a budete mít pravdu. To je, ostatně jako u všech Nintendo Switch portů, známá polehčující okolnost a neprůstřelný argument zároveň. Bohužel i zde se ale projevuje neduh konzole, kterým jsou drobné a nepřesné analogové páčky. Sice nevidím až tak daleko, abych dokázal sebejistě zhodnotit, jak moc je pro vývojáře možné optimalizovat jejich hry na analogové páčky Switche, ale hádám, že možnosti jsou nevalné. Není totiž akční střílečky, jež by se s Joy-Cony, tedy zejména v handheldovém režimu, hrála vyloženě dobře.

Popravdě, hrát Metro Redux na cestách je utrpení. A to hraji na konzolích již více než 10 let a FPS na konzolovém ovladači mi nedělají problémy. Za správné konstelace hvězd jsem dokonce schopný konkurovat i některým PC hráčům, když mají zrovna výrazně slabší chvilku. Ale hrát Metro Redux na Joy-Conech je zkrátka zážitek hraničící s týráním hráčů. O něco přístupnější je hra v momentě, kdy se specializujete na stealth přístup a jistým kompromisem je také připojení Pro ovladače, ale ani to vás nezachrání od problémů s viditelností. Většina hry se totiž odehrává v temném prostředí, kde i s maximálním jasem při hraní na cestách často neuvidíte téměř nic.

Metro Redux; gameplay: světla Metro Redux; gameplay: osvětlení
I když Switch verze obou her ani zdaleka nedosahují takových kvalit jako verze na PC nebo stolních konzolích, zachovala si alespoň nové světelné efekty, které jsou jedním z vylepšení Redux edice.

To samozřejmě nic nemění na tom, že v dokovacím režimu a s Pro ovladačem je Metro Exodus již komfortně hratelné a v případě Switch verze je úctyhodné také technické zpracování, nezaznamenal jsem totiž žádné poklesy snímkování či jiné problémy. Zamrzí tak jen dlouhé loadingy dosahující v některých případech i více než minutu. Dle očekávání na velké obrazovce ještě patrněji uvidíte podstatně ořezanou grafickou stránku, která je na hony vzdálená verzím z ostatních platforem, ale to už je zkrátka daň za to, že zástupce FPS žánru vychází na této konzoli.

Metro Redux je na Switchi z nouze ctnost

Pokud se podíváte na recenze z roku 2014, uvidíte u PC i konzolových verzí Metro Redux skvělá hodnocení. Aby také ne, autoři se totiž do předělání obou her, zejména tedy prvního dílu, pořádně opřeli. V případě Metra 2033 Redux exceluje nový engine, zdokonalená hratelnost, nové mechaniky a další vylepšení, k tomu všemu ještě české tituly a skvělé grafické zpracování. Nintendo Switch verze přitom všechen ten nový obsah také nabízí, ale přesto ji nemohu ani zdaleka udělit takové hodnocení, jako bych dal verzi pro PC či další konzole.

Metro Redux; gameplay: na povrchu Metro Redux; gameplay: tunel
Na hře je vidět, že by moc ráda ukázala, jak nádherně může vypadat. Grafický výkon Switche však tuto snahu ustavičně zapuzuje. Výsledkem jsou rozmazané textury a absence mnoha detailů, přesto na poměry jiných portů předvedli vývojáři úctyhodný výkon.

Metro Redux je na Switchi zkrátka z nouze ctnost. Pokud je vaší jedinou herní platformou Nintendo Switch, klidně si hru pořiďte, ale připravte se na grafické zpracování, které rozhodně neodpovídá tomu, co byste dostali jinde. Zároveň vás čeká velmi krkolomné míření v handheldovém režimu nebo zkoumání rozmazaných textur při hře na velké obrazovce. Pokud ale vezmete do rukou Pro ovladač a překousnete slabší vizuál, dostanete šanci okusit hry, které jistě patří do výkladní skříně příběhových FPS.

Tato recenze byla napsaná pro Nintendo Switch verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Metro Redux: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 78 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
 Audiovizuální zpracování
65 %
 Znovuhratelnost
65 %
Metro Redux; recenze

Klady

 • Výrazná vylepšení oproti původním dílům
 • Přítomnost českých titulků
 • Možnost zahrát si vynikající první dva díly na cestách
 • Na poměry podobných Switch portů skvělé technické zpracování

Zápory

 • Velmi výrazný grafický downgrade
 • Špatná ovladatelnost Joy-Cony
 • Dlouhé nahrávací časy


Metro Redux (Switch) – Verdikt:

Nintendo Switch verze her Metro 2033 Redux a Metro Last Light Redux má své mouchy. Tou největší je krkolomné míření v handheldovém režimu, zatímco při hraní na velké obrazovce zase nejvíce pocítíte grafický downgrade, kterým hra musela nutně projít, aby byla na Switchi provozuschopná. Pokud nemáte k dispozici PC, PS4 nebo Xbox One, je Metro Redux na Switchi zajímavá varianta, ale nemůžete říct, že jsme vás nevarovali.

Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Metro Redux PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows XP 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E4500 2.2GHz / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz / AMD Athlon II X2 270
Grafická karta NVIDIA GeForce 8800 GT / Radeon HD 3870 NVIDIA GeForce GTX 480 / Radeon HD 7850
DirectX DirectX 10.0 DirectX 11.0
Operační paměť 2 GB 6 GB
Pevný disk 10 GB 10 GB

• Zdroj: game-debate.com (26. 2. 2020)

i Mohlo by vás zajímat

Metro Redux vychází 29. srpna 2014 na PC, PS4 a Xbox One. Nyní nově vychází i na Switch a to od 28. února 2020.

4,5 19×
Metro: Exodus - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a střílečky, - Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.
Zlevněno -3 %
599,- 619,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX0804
Metro Exodus: Gold Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.
2 369,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1375
Metro Exodus - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.
1 749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1374
Metro Exodus: Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra Season Pass obsahuje dvě dodatečná příběhová rozšíření
629,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1354
4,6
Metro 2035
Audiokniha MP3 - Závěr kultovní apokalyptické trilogie ze spletitého labyrintu moskevského metra. - autor Dmitry Glukhovsky, čte Michal Zelenka , 19hod. 50min.
369,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1B531
4,7 11×
Exodus
Elektronická kniha - autor Leon Uris, 560 stran
289,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK11249
4,8 39×
Metro 2033
Audiokniha MP3 - Světový apokalyptický bestseller ze spletitého labyrintu moskevského metra. - Dmitry Glukhovsky, čte Filip Čapka, 17hod. 33min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A146
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací