Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta (DOJMY Z HRANÍ) – Řež s pořádnými grády

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Vypuštění Mount & Blade II: Bannerlord do předběžného přístupu už je téměř za rohem. Předtím, než k nám však toto očekávané RPG dorazí, tu pro vás máme dojmy z hraní uzavřené bety obsahující nemálo prvků, jež nám nabídne připravovaná verze na konci března. Pokud vás zajímá, jak je na tom celek po stránce optimalizace, zda jsou v něm dobře zvládnuté formace a jakým způsobem funguje captain režim, naleznete vše v následujících odstavcích.

Mount & Blade II Bannerlord; screenshot: horda

• Žánr: RPG • Multiplayer: Ano • Vývojář: TaleWorlds Entertainment • Vydavatel: TaleWorlds Entertainment • Platformy a Datum vydání: PC – předběžný přístup (31. března 2020) Homepage • Čeština: Ne 


Mount & Blade II: Bannerlord – Dojmy z hraní uzavřené bety – Obsah článku

  1. Pro šermíře je v Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta režim Skirmish
  2. Captain mode představuje ideální variantu pro taktiky nepříliš zdatné v přímém boji
  3. Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta je chutným soustem, po němž se na předběžný přístup skutečně těším
  4. HW nároky pro Mount & Blade II: Bannerlord PC

Pro šermíře je v Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta režim Skirmish

• Dojmy z hraní: 22. 3. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

V prvních dnech Mount & Blade II: Bannerlord - Closed Beta nabízela primárně Skirmish. Jakožto hráč, který nikdy nebyl žádným velkým duelantem, mě tato možnost moc nelákala. Nakonec jsem se však přeci jen odhodlal k tomu, abych si hru ohmatal i po stránce přímých střetů. Nabídnuto mi bylo celkem šest frakcí. Každé uskupení disponovalo unikátní škálou jednotek se silnými i slabými stránkami. U některých frakcí však výhody dosti převažovaly nad slabinami. Hodně výrazným uskupením mi v tomto ohledu přišla Říše, v jejímž spektru specialistů bylo možno nalézt jak těžkou jízdu, tak i odolnou pěchotu s kopími a mohutnými štíty, ideálními pro držení štítové hradby. Slabší mi naopak přišla Battania se středně vybavenými pěšáky a vyloženě nekonkurenceschopnými jezdci.

Mount & Blade II Bannerlord; screenshot: first person shooter
Díky FPS kameře máte možnost bitvy v Mount & Blade II: Bannerlord absolvovat skutečně na vlastní oči.

Balance jednotlivých uskupení však v režimu Skirmish v uzavřené betě Mount & Blade II: Bannerlord nebyla až tak citelná. Víceméně se totiž jednalo primárně o souboje mezi jednotlivci či menšími skupinkami, ve kterých se vyváženost herních frakcí příliš neřeší. Prim hrála vždy bojová zdatnost jednotlivce. Přestože jsem se skutečně snažil tomuto módu přijít na chuť, nakonec jsem to s ním vzdal. Nový zápal pro toto dílo mi do žil vehnalo až přidání Captain variace, v níž se hráč ujal kontroly nad skupinkou jednotek schopných vykonávat jednoduché rozkazy, jež jim zadá.

Captain mode představuje ideální variantu pro taktiky nepříliš zdatné v přímém boji

Žádný generál není schopen v boji přímo kontrolovat celou svou armádu, a tak má pod sebou vždy několik věrných, kteří převezmou otěže nad některými jejími částmi. V režimu Captain se máte možnost vžít do kůže jednoho z vyvolených, vedoucích do bitvy celý oddíl bojovníků. Ujmout se můžete vedení nad pěšáky mířícími do první linie, těžkou jízdou, nebo nad střelci z různých palných zbraní. Počet válečníků, jež dostanete k dispozici, je definován především jejich celkovou hodnotou. Nejvíce lze do pole samozřejmě vzít pěchoty, která není nikterak náročná. Nejméně vám bude naopak dáno jezdců, jejichž bojová efektivita je nezpochybnitelná.

Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta Captain mode crossbow party | Alza Gaming (Gameplay)

Kuše jsou v Mount & Blade II: Bannerlord smrtící a hlavně přesnou zbraní, u níž však nemůžete sázet na rychlost střelby.

Každá ze stran má v bitvě celkem šest kapitánů, takže se na bojišti může střetnout více než dvě stě válečníků. Stačí jen, aby se všichni ujali kontaktních jednotek, a je vystaráno. Všichni velitelé pěšáků mají totiž po ruce šestnáct až dvacet mužů, což je ve své podstatě slušná síla. Mount & Blade II: Bannerlord - Closed Beta mi v tomto ohledu připomíná Total War: Arena, který byl postaven na dosti podobném konceptu, namísto jednoho oddílu jste v něm však měli rovnou tři prapory. Stejně jako v Total War: Arena je hlavní myšlenkou Captain režimu spolupráce jednotlivých složek a držení strategických pozic. Bojechtivci ženoucí se bez podpory ostatních do víru bitvy tu tím pádem ostrouhají bez ohledu na to, jak moc jsou dobří v duelech.

Za ideálních okolností si jedna třetina vezme pěchotu a zbytek se ujme jízdy a střelců, jejichž počet nemusí být vždy rovnoměrný. Zmínění pěšáci jsou však základem, bez kterého to Mount & Blade II: Bannerlord moc dobře nejde, jezdci ani lučištníci totiž nejsou schopni dlouhodobě udržet strategický bod proti silnějšímu náporu nepřátel. Ihned po začátku bitvy se všichni zúčastnění se svými oddíly vydávají vstříc třem vlajkám, jež je nutné zabrat. Strana, která nejdříve obsadí deset pozic, se automaticky stává vítězem. Pokud nejste velkými fanoušky obsazování a držení specificky určených míst, vyhrát lze také tak, že prostě a jednoduše zabijete všechny nepřátele, což je pro milovníky velkolepých střetů zřejmě nejatraktivnější alternativa.

Mount & Blade II Bannerlord; screenshot: hrad Mount & Blade II Bannerlord; screenshot: linie Mount & Blade II Bannerlord; screenshot: divoši
Mount & Blade II: Bannerlord představuje už v uzavřené betě kousek, který má co nabídnout.

Samotné tempo bitev mi v Mount & Blade II: Bannerlord - Closed Beta přišlo obstojné, jejich celková kvalita byla navíc navýšena skutečně rozsáhlou paletou formací, do kterých bylo možné v jejich průběhu vojáky zformovat. Seřadit šlo muže kupříkladu do štítové hradby odolávající náporu nepřátelského útoku, kruhové formace efektivní proti jízdě, nebo klínu, v němž při troše štěstí dokážete zcela rozprášit šiky nepřipraveného protivníka. Vedle povedeného seskupování mužů mě okouzlilo při hraní tohoto díla také chování umělé inteligence. Ta je tu schopná relativně aktivně reagovat na nastalé situace, takže ji jen máloco zaskočí. Když tu kupříkladu jízda napadne střelce, ti automaticky odhodí luky a vezmou do rukou sekery, s nimiž jí částečně odolají.

Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta je chutným soustem, po němž se na předběžný přístup skutečně těším

Uzavřená beta Mount & Blade II: Bannerlord mi toho nenabídla málo. Prakticky jsem v ní mohl spatřit dobře fungující soubojový systém, perfektně zvládnutou kontrolu jednotek, středně vybalancované frakce a pestrou škálu různorodých zbraní a zbrojí. Velmi příjemným překvapením tu byla optimalizace, s níž si vývojářů v průběhu minulých měsíců jistě řádně vyhráli, díky čemuž jsem ani v tom největším žáru bitvy nezaznamenal propady fps. Pokud takto bude šlapat i zanedlouho vypuštěná verze pro předběžný přístup, tak budu vrnět blahem, moc v to však nedoufám, protože původní Mount & Blade měl v tomto ohledu nemalé potíže, jež se podařilo vyřešit až po řadě měsíců.

Mount & Blade II: Bannerlord – Closed Beta Captain mode bow party | Alza Gaming (Gameplay)

Dobře postavená četa lučištníků může v Mount & Blade II: Bannerlord často rozhodnout o vítězství.

Celkově lze říci, že mě uzavřená beta Mount & Blade II: Bannerlord slušně navnadila, přestože mi krátce po odstartování testování moc neimponovala. Captain režim mě však donutil přehodnotit můj názor, jelikož mi v něm bylo nabídnuto velení nad jednotkami, čímž mi vlastně připomněl hru pro jednotlivce, jen s tím rozdílem, že namísto AI jsem táhl do bitvy s dalšími hráči. Abych řekl pravdu, aktuálně bych kompletu vytkl snad jen občas mírně problematický boj na koních, jinak jsem s ním byl spokojen, tak snad se jeho tvůrcům podaří udržet si formu nahozenou v Mount & Blade II: Bannerlord - Closed Beta i po vstupu do předběžného přístupu, k němuž dojde už 31. 3. Pokud vás zajímají detaily o singlu, dodáme vám je v následujících týdnech.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Mount & Blade II Bannerlord PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 (64-bit only) Windows 10 (64-bit only)
Procesor Intel® Core™ i3-8100 / AMD Ryzen™ 3 1200 Intel® Core™ i5-9600K / AMD Ryzen™ 5 3600X
Grafická karta Intel® UHD Graphics 630 / NVIDIA® GeForce® GTX 660 2GB / AMD Radeon™ HD 7850 2GB NVIDIA® GeForce® GTX 1060 3GB / AMD Radeon™ RX 580
DirectX neznámé neznámé
Operační paměť 6 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 60 GB volného místa 60 GB volného místa

• Zdroj: store.steampowered.com (11. 3. 2020)

S jakým herním PC na Mount & Blade II Bannerlord?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Mount & Blade II Bannerlord vychází 31. března 2020 v předběžném přístupu exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

Mount & Blade: With Fire and Sword
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
245,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000165
3,5
Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars
Herní doplněk - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a RPG
245,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000166
Mount & Blade
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
245,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000163
5,0
Mount & Blade: Warband - Viking Conquest Reforged Edition
Herní doplněk - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a RPG
369,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000837
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací