vega NIntendo- Hidden empty P

PUBG: Battlegrounds (RECENZE PS5) – První battle royale má pořád co říct

Zobrazit katalog

• Autor: Alexandra Vaníková

PUBG: Battlegrounds vzniklo v roce 2017 jako první zástupce žánru battle royale a v současnosti ho vyvíjí a vydává PUBG Corporation. Hra se stále těší slušné popularitě a díky přechodu na free to play model si k ní nachází cestu stále více nových hráčů. Co na PUBG říká úplný nováček? Dozvíte se v naší recenzi.

PUBG: Battlegrounds; screenshot: cover

zdroj: PUBG Corporation

PUBG: Battlegrounds (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Těžko na cvičišti, lehce na bojišti
 2. Mapy v PUBG potěší, grafika už méně
 3. Hratelnost dokáže potrápit
 4. PUBG: Battlegrounds si místo na výsluní zaslouží
 5. Recenze PUBG: Battlegrounds: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro PUBG: Battlegrounds PC

Těžko na cvičišti, lehce na bojišti


Tvůrci se u příležitosti přechodu PUBG: Battlegrounds na free to play model rozhodli představit i několik novinek a jednou z nich je tzv. Training mode. Primárně určený pro úplné nováčky, tréninkový mód vás provede základy ovládání a ve speciální aréně vám umožní si spawnout libovolné vybavení a zbraně, se kterými si lze zatrénovat na střelnici. K dispozici jsou také cvičné zápasy proti umělé inteligenci, které jsou pro hráče začínající v PUBG povinné (musíte odehrát 10 bitev, anebo splnit čtyři specifické výzvy).

PUBG: Battlegrounds; gameplay: training mode PUBG: Battlegrounds; gameplay: training mode

zdroj: vlastní

Cvičné vyzkoušení zbraní a vybavení není nikdy na škodu.

AI je v Training mode velmi dobře vybalancovaná – poskytne vám dostatek času na lootování a seznamování se s prostředím kolem sebe, ale zároveň vás bude držet neustále ve střehu. Umělou inteligencí ovládaní vojáci totiž nejsou trubky, ale ani nadměrně silní Rambové nebo odstřelovači schopni vás zabít headshotem z pěti kilometrů. Tréninkový režim je v PUBG: Battleground zpracován více než dobře a z vlastní zkušenosti můžu říct, že čím více času v něm strávíte, tím menší šok zažijete po seskoku na skutečné bojové pole.

Mapy v PUBG potěší, grafika už méně


V PUBG: Battlegrounds si sice můžete zahrát i Team Deathmatch nebo módy určené pro předplatitele programu Battlegrounds Plus, jako jsou War, Zombies nebo Conquest, základem však byl, je a bude režim battle royale, na který je zaměřena i tato recenze. Jeho princip spočívá v seskočení na rozlehlou mapu spolu s dalšími 99 hráči a následný boj o přežití v neustále se zmenšující herní zóně, ať už každý sám za sebe nebo v týmech (2 – 4 hráči).

Během testování jsem si měla možnost zahrát na celkem pětici mapek. Erangel provází hru od jejího vydání a právem patří mezi nejlepší v PUBG. Přestože je velká, netrpí nedostatkem budov ani rozmanitým terénem, kde se budou cítit jako doma milovníci odstřelovaček, ale i ti, kteří nedají dopustit na boj na blízko s věrnou brokovnicí v ruce.

PUBG: Battlegrounds I Alza Magazín Gameplay, PlayStation 5, No Commentary

zdroj: vlastní

PUBG lze stále hrát z pohledu třetí, ale k dispozici je také pohled z první osoby, který bude vyhovovat hráčům čistokrevných FPS – musíte však počítat s tím, že o okolí vaší postavy nebudete mít v tomto režimu takový přehled.

Povedený je i zbytek map, přičemž ty jsou poměrně různorodé – například taková zasněžená Vikendi u Jaderského moře a džungle na mapě Sanhok jsou na první pohled protiklady, i po několika hrách ale dokáží překvapit a lákají k experimentování s prostředím a jemu přizpůsobeným herním stylům.

Grafická stránka PUBG vaše oči sice neurazí a některé mapky navíc minulé roky prošly vizuálním vylepšením, což je rozhodně znát. I tak ale narazíte na nehezky doskakující textury (a to i na PS5) nebo nelichotivě vypadající budovy nebo jejich interiér. Hlavně v porovnání se současnými graficky vyspělejšími battle royale, jakým je například COD: Warzone Pacific, působí PUBG po vizuální stránce jednoduše zastarale.

Hratelnost dokáže potrápit


Dost už ale řečí o grafickém kabátku, je čas zhluboka se nadechnout a seskočit na vámi vybranou část rozlehlé mapy. Ať už se rozhodnete pro boj v týmu nebo sólo, v pohledu z první nebo třetí osoby, po doplachtění na zem začne neúnavný boj o život, pro jehož úspěšné zvládnutí je nutná ta nejlepší možná výbava – ta vám však z nebe nespadne (tedy, pokud se vám náhodou nepovede připlížit se k jedné z letadla shazovaných zásobovacích beden) a budete si ji muset pořídit lootováním a prohledáváním budov.

Nedílnou součástí PUBG je inventář, který se poctivým looterům začne v průběhu zápasu postupně zaplňovat zbraněmi, náboji, attachmenty, lékárničkami a posilujícími drinky. Neobejdete se ani bez batohu, neprůstřelné vesty a přilby, jejichž kvalita je naznačena levelem 1–3. Nelze zapomenout ani na praktické kuchyňské vybavení v podobě pánve, která vás dokáže ochránit před nepřátelskými střelami do zad nebo posloužit jako originální zbraň nablízko.

PUBG: Battlegrounds Third Person I Alza Magazín Gameplay, PlayStation 5, No Commentary

zdroj: vlastní

Určité oblasti na mapách doslova překypují lootem, v prvních minutách zápasu však budou zaručeně okupovány množstvím hráčů.

Jde však spíše o provizorní řešení, které doporučuji používat pouze recesistům nebo naopak profíkům. Tou pravou oporou vám totiž v PUBG budou zbraně různých tříd – od klasických pistolí přes samopaly až po odstřelovačky, na které následně lze nasadit různé kompatibilní attachmenty roztroušené po mapě. Tvorba loadoutu a zásob je v PUBG pořádná fuška a zejména zpočátku může na hráče působit odrazujícím dojmem, inventář společně se sbíráním zbraní, attachmentů a jejich kombinováním však dodává hře nový rozměr.

Moje strategické myšlení díky tomu fungovalo na plné obrátky, když jsem musela kvůli nedostatku místa v inventáři přehodnotit důležitost některých položek, případně se rozhodovala mezi použitím vhodnějšího hledáčku nebo zásobníku. PUBG zdůrazňuje, že popřemýšlet nad vhodnou strategií a zvolit správné vybavení může být v konečném důsledku ještě důležitější než to, kdo první zmáčkne spoušť, což je (podle mě) rozhodně plus.

PUBG: Battlegrounds; gameplay: inventář PUBG: Battlegrounds; gameplay: vozidlo

zdroj: vlastní

Od organizace inventáře po rychlý únik v autě vás v PUBG dělí jen pár vteřin.

Battlegrounds vám nedá nic zadarmo ani po stránce ovládání, a to hlavně v případě, že hrajete na ovladači. Přestože většina stříleček v dnešní době na konzolích disponuje funkcí AutoAim, v PUBG jej nenajdete. Zpětný ráz vás také donutí si dvakrát rozmyslet, zda soupeře překvapíte střelbou od boku nebo raději v podřepu pořádně zamíříte. Zmíněné aspekty však rozhodně nejsou negativy, naopak vedou hráče k delikátní práci se zbraněmi a o to více je následný úspěšný zásah soupeřovy lebky odměňující.

PUBG: Battlegrounds si místo na výsluní zaslouží


PUBG: Battlegrounds je stále zábavný battle royale, který nováčky přivítá velmi dobře zvládnutým tréninkovým módem. Pro všechny hráče jsou následně připraveny lákavé mapy nabízející mnoho zákoutí k vylootování a sestavení toho nejlepšího loadoutu. Následně už stačí jen zkrotit chování smrtících hraček a máte vyhráno. Zní to docela jednoduše, že jo? PUBG to však může některým hráčům zkomplikovat nevzhlednou grafikou, kvůli které mapy nemohou vyniknout tak, jak by si zasloužily, a nic neodpouštějící hratelností, jenž může odradit zejména nováčky. Pokud jste však nad zmíněnými nedostatky jen mávli rukou, neváhejte a popadněte padáky. Koneckonců, PUBG je nyní zdarma a za zkoušku nic nedáte.

PUBG: Battlegrounds; gameplay: sniper

zdroj: vlastní

Kamufláž je pro některé herní styly povinností.

• Zdroje: Vlastní


PUBG: Battlegrounds (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Battle royale PUBG: Battlegrounds vyvíjí a vydává společnost PUBG Corporation. Titul původně vyšel 21. 12. 2017 na PC a Xbox One, později na PS4. Od 12. 1. 2022 je hra dostupná zdarma na PC, Xbox One, PS4 a díky zpětné kompatibilitě i na Xbox Series X/S a PS5. Titul neobsahuje českou lokalizaci.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi hry (hráno na PS5).

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÉ
Verdikt:

PUBG: Battlegrounds je i po letech více než relevantním hráčem na poli battle royale. Pihami na kráse jsou jen zastarávající grafika a náročnější hratelnost.

PUBG: Battlegrounds; recenze

Klady

 • Povedený tréninkový mód
 • Rozličné mapy na stejně dobré úrovni
 • Inventář spolu s přidáváním attachmentů na zbraně dodává hře strategický rozměr
 • Odměňující práce se zbraněmi

Zápory

 • Grafika může působit zastarale
 • Pro někoho náročnější hratelnost a ovládání (zejména na ovladači)
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

HW nároky pro PUBG: Battlegrounds PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 64-bit Windows 7/8.1/10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4430 | AMD FX-6300 Intel Core i5-6600K | AMD Ryzen 5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960, 2 GB | AMD Radeon R7 370, 2 GB NVIDIA GeForce GTX 1060, 3 GB | AMD Radeon RX 580, 4 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 40 GB 50 GB

• Zdroj: Steam (18. 1. 2022)

S jakým herním PC na PUBG: Battlegrounds?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

i Mohlo by vás zajímat
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka.

Předp. cena
13 490,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
PlayStation 5 + 2x DualSense Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 2× herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka.

Předp. cena
14 890,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005b2
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Klíčenka Fallout Vault Boy 3D - Melee - klíčenka

6 990,-
Můžete mít dnes od 17:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Klíčenka Fallout Vault Boy 3D - Melee - klíčenka

7 490,-
Můžete mít dnes od 17:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
14 099,-
Očekáváme červen 2022
Objednací kód: MXO001ab2
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-3% 35 990,-
34 990,-
Můžete mít ihned na 11 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m4
Alza Gamebox Ryzen RTX3070
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-7% 45 990,-
42 990,-
Můžete mít dnes od 17:15
Skladem poslední kus
Objednací kód: sklRB4a7t8
0
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací