Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
vega Far Cry 6 - Hidden empty P

Temtem (DOJMY Z HRANÍ) – Dorazil k nám konečně vyzyvatel série Pokémon?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Společnost Game Freak, která se už nějaký ten pátek věnuje vývoji série Pokémon, je svými fanoušky často kritizována za absenci výrazných inovací, jimiž by se hry z tohoto světa posunuly citelněji kupředu. Naštěstí pro nás hráče jsou tu víceméně nezávislé subjekty, které na nářky komunity slyší více než velké firmy, čehož je krásným příkladem španělské studio Crema, jež přišlo s podobně laděným MMORPG Temtem. Co na něj říkáme v naší redakci, vám poví naše dojmy.

Temtem; screenshot: zvířátka

• Žánr: MMORPG • Multiplayer: Ano • Vývojář: Crema • Vydavatel: Humble Bundle • Platformy a Datum vydání: PCpředběžný přístup (2. ledna 2020); PS4, Xbox One, Switch (po vydání plné hry) Homepage • Čeština: Ne 


Temtem (DOJMY Z HRANÍ) – Obsah článku

  1. Na počátku Temtem je dítě s velkým snem
  2. S jedním temtemem hrou rozhodně neprojdete
  3. Po vydání bude Temtem moci směle konkurovat posledním zástupcům série Pokémon
  4. HW nároky pro Temtem PC

Na počátku Temtem je dítě s velkým snem

• Dojmy z hraní: 5. 3. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Malá vesnička Zadar je místem, kde to moc nežije, většina dětí tu však má jeden velký sen. Chtějí se stát největším trenérem kouzelných zvířátek (temtemů) na světe, v čemž jim pomáhá profesor Konstantinos, jehož laboratoř je místem, kde si ti nejšikovnější mohou adoptovat příšerku, se kterou se vydají za dobrodružstvím. Váš hrdina je vlastně jedním z mnoha, kteří se pouští po této stezce. Naštěstí pro něj má vědec ve svém obydlí rovnou několik dostupných typů příšerek, díky čemuž není nucen opustit jeho sídlo s tvorem, který by mu neseděl, jako tomu bylo kupříkladu v případě hrdiny Pokémon Ashe Ketchuma, k němuž se jeho Pikachu dostal víceméně náhodou. 

Temtem; screenshot: startovní volba
Hned v úvodu Temtem vám budou nabídnuty tři specifické typy temtemů, z nichž si můžete jednoho vybrat, a vydat se s ním na cestu.

V útrobách laboratoře je vám nabídnut travní, ohnivý a mentální typ, díky čemuž se dílo vývojářů ze studia Crema trošku odlišuje od konceptu, který známe ze série Pokémon. Upřímně moc nechápu, proč se tvůrci nepokusili přijít v tomto ohledu s vlastním originálním nápadem, s jehož pomocí by se s vysokou pravděpodobností vyhnuli osočování z přílišné podobnosti se slavnou japonskou značkou. Stejně tak by nebylo špatné vytvořit komplexnější dějovou linku s výraznějšími zápornými postavami, k nimž by si člověk zformoval přeci jen intenzivnější vztah než k antagonistům, jež v Temtem potkáte nyní. V rámci vývoje však má být tento aspekt vylepšen, tak snad se po vydání dočkáme.

Když už jsem tu uvedl kritiku na adresu antagonistů, jsem nucen tvůrcům složit také poklonu za zpracování postav jako takových. Herní svět Temtem je totiž v tento moment doslova plný neskutečně ukecaných NPC, díky nimž se o jednotlivých destinacích, a hlavně zvířatech dozvíte více, než vám bylo kdy řečeno obyvateli světa Pokémon. S jednotlivci tu navíc lze vést relativně jednoduché dialogy, jež často mají velmi úsměvný průběh. Osobně jsem se vyloženě bavil konverzacemi se zástupci různých organizací, vždy vyloženě vychvalujícími svou společnost.

Temtem – Lady Lottie | Alza Gaming (Gameplay)

Bossové vám dají v Temtem slušně zabrat, protože na rozdíl od ostatních disponují slušnou škálou vycvičených mazlíčků.

S jedním temtemem hrou rozhodně neprojdete

Většinu dílů série Pokémon šlo absolvovat víceméně s jedním či dvěma pokémony, stačilo jen si vybrat ty správné kousky. Temtem je v tomto ohledu o něco náročnější, protože duely jsou tu od začátku pořádány v párech, takže si s jediným řádně posíleným jedincem nevystačíte, ať se budete snažit sebevíc. Navíc je tu vždy extrémně vysoká šance na to, že má oponent ve svém balíčku některého z temtemů, jenž je protikladem toho vašeho, na což můžete při střetu šeredně doplatit, protože v boji nebudete na rozdíl od svého soka dostatečně efektivní. Ideální je tím pádem pracovat vždy s duem, jehož členové alespoň částečně vyváží nedostatky svého společníka, který naopak vyplní jejich slabá místa. Stoprocentně však nebudete mít vítězství zajištěné nikdy.

Samotný koncept dvojic v Temtem řeší fakticky problém sbírání zkušeností, s nímž se autoři série Pokémon k nechuti fanoušků vypořádali tak, že začali nadělovat bodíky všem členům skupiny bez ohledu na to, zda se někdy zúčastnili boje či nikoliv. Ve hře od vývojářského studia Crema procházejí vývojem primárně ti, kteří se aktivně zapojují do bitev. Pokud chcete, aby úspěchu bojujících těžili i ostatní zástupci vašeho týmu, je třeba je vybavit unikátním pláštěm pro zbabělce, který začne jím vyzbrojeného jednotlivce automaticky odměňovat za vítězství jiných, jimž se tak však sníží výše odměny. Tvůrci se touto cestou mistrně vyhnuli přílišné jednoduchosti i scénáři, v jehož rámci by s nepříliš používanými zvířátky nešlo pracovat, což považuji za velké plus.

Temtem; screenshot: kolekce Temtem; screenshot: léčebná stnaice Temtem; screenshot: zkušenosti
Ve svém aktivním týmu můžete mít v Temtem celkem šest temtemů, které lze ve speciálních stanicích vyměnit za jiné, které vlastníte.

Elementární myšlenka bojů je v Temtem hodně podobná systému, který je použit v jednotlivých dílech série Pokémon. Je tu však jedna odlišnost, jež dělá ze střetů daleko taktičtější záležitost než u her od Game Freak. Příšerky tu nemají jasně definovaný počet užití určitých schopností, namísto toho má každý temtem body energie, jež vynakládá na provedení výpadu. Jakmile je vyčerpáte, máte dvě možnosti. Buď si váš svěřenec může dát jedno kolo pauzu a načerpat síly, nebo využít namísto chybějící many životní bodíky, čímž se sice vyhnete odpočinku, ale budete riskovat smrt v důsledku vyčerpání. Celek díky přítomnosti tohoto mechanizmu dostal naprosto nový taktický rozměr, jelikož tu nejde po nepřátelích stabilně vrhat jeden silný výpad za druhým, protože vás příliš vyčerpávají.

Nejvýraznějším problémem tohoto kousku je v tento moment přítomnost stereotypu. Temtem aktuálně nenabízí možnost zvířátka v herním světě přímo spatřit, takže se s nimi buď budete setkávat jen občas, nebo až příliš často, což nakonec povede k tomu, že vás začnou střety vyloženě vytáčet. Nejednou se vám totiž stane, že jakmile opustíte bitvu, ihned odstartuje nová, na niž po pár sekundách naváže další, z čehož kvůli nevelké škále příšerek moc velkou radost mít nebudete, přestože se s nimi často vypořádáte během jediného tahu. Určitou formou obrany proti přílišnému kontaktu s temtemy je smrad, ten však není zadarmo. Ideální by bylo podobně jako v Pokémon nechat lokální faunu volně běhat, čímž se předejde nechtěným šarvátkám.

Temtem - Long Road | Alza Gaming (Gameplay)

Herní svět Temtem je plný různorodých nebezpečí, jež vám budou stabilně stavěna do cesty.

Po vydání bude Temtem moci směle konkurovat posledním zástupcům série Pokémon

Vlastně by se dalo říct, že Temtem je na úrovni Pokémon už nyní, přestože není aktuální škála temtem příšerek tak rozsáhlá jako u série, která je tu s námi více než dvě a půl dekády. Celek totiž svůj vzor zastiňuje fungováním jednotlivých herních mechanizmů, náhodným generování statistik a bonusů u příšerek, živostí světa, v němž se pohybujete, komplexností soubojů a hlavně náročností, která není u na děti zaměřeného japonského díla ničím, co by zkušenější hráče dokázalo uspokojit. Zásadním nedostatkem aktuální verze Temtem je absence viditelnosti zvířat na mapě, kvůli čemuž jste nuceni s nimi bojovat občas až extrémně často (jeden boj skončí a následně startuje druhý), stejně tak je jejich škálu třeba rozšířit, čímž se dlouhodobě zamezí nástupu stereotypu.

Temtem je MMORPG, o němž většina skalních fanoušků série Pokémon dlouho snila. Je to totiž hra, která jim dává náročnost, jež se z aktuálních dílů jejich oblíbené značky vypařila a zřejmě se jen tak nevrátí. Už v předběžném přístupu se navíc jedná o víceméně bezproblémově fungující titul, jenž má z dlouhodobého hlediska co nabídnout, což je vlastně hlavním důvodem toho, proč se ho už v této fázi vývoje nebojím doporučit. Temtem je aktuálně dostupný jen na PC, časem by však měl dorazit také na Xbox One, PS4 a Nintendo Switch, kde by se z něj mohla stát páka, která konečně přinutí Game Freak k určité snaze o vývoj jimi kontrolované IP, jejíž současný směr se některým členům komunity moc nezamlouvá. 

Temtem; screenshot: planina Temtem; screenshot: bitva Temtem; screenshot: překážky
Bitvy jsou v Temtem něčím, čemu se jen tak nevyhnete, když se však naučíte správně kombinovat jednotlivé druhy, velmi vám to usnadní život.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Temtem PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64–bit Windows 10 64–bit
Procesor Celeron G530 2.4Ghz Intel i3-6100T 3.2Ghz
Grafická karta Nvidia GT 650M Nvidia GTX 970
DirectX neznámý neznámý
Operační paměť 4 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 5 GB volného místa 5 GB volného místa

• Zdroj: store.steampowered.com (5. 3. 2020)

S jakým herním PC na Temtem?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Temtem vychází 2. ledna 2020 na PC v předběžném přístupu. Na PS4, Xbox One a Switch až v plné verzi. O novinkách vás budeme informovat.

Pokémon Lets Go Pikachu! - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: RPG a dětská Hoďte rukou, jako byste házeli Poké Ballem a chyťte divoké Pokémony, ať už s pomocí Joy-Con ovladače či příslušenství Poké Ball Plus, který svítí, vibruje a dělá zvuky, aby přivedl vaše dobrodružství k životu.

-20% 1 499,-
1 199,- bez DPH 991,-
Koupit
Můžete mít dnes do 6:25
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW064
Pokémon Sword - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a adventura - tradiční hra ze světa Pokémonů se bude dehrávat v Galaru, fiktivním regionu Anglie. Budte moci navštívit venkov, města, nebo zavítat do zasněžených hor a hustých lesů.

-11% 1 399,-
1 249,- bez DPH 1 032,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 03.11.2021
Objednací kód: NSW137
Pokémon Shield - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a adventura - tradiční hra ze světa Pokémonů se bude dehrávat v Galaru, fiktivním regionu Anglie. Budte moci navštívit venkov, města, nebo zavítat do zasněžených hor a hustých lesů.

-6% 1 399,-
1 319,- bez DPH 1 090,-
Koupit
Můžete mít dnes do 6:25
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW138
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi