Omlouváme se, ale z technických důvodů se momentálně na pobočkách může vyzvednutí zboží časově protáhnout. Na opravě usilovně pracujeme. Děkujeme za pochopení.

Alzaboxy Q1 Stellar Blade

Wolcen: Lords of Mayhem (RECENZE) – Zrodila se konkurence pro Diablo IV?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Kickstarter je už nějaký ten pátek platformou, skrze niž si vývojáři plní své sny, které jim velké produkční společnosti odmítají zafinancovat. Když na něj členové studia WOLCEN Studio před více než čtyřmi lety dorazili se svým projektem Wolcen: Lords of Mayhem, nebyly jejich šance vysoké. Nakonec se jim ale podařilo vybrat dostatek financí, a tak se pustili do práce. Jak vypadá jejich výtvor po několika letech vývoje, vám poví naše recenze.

Recenze


• Žánr: Akční RPG • Multiplayer: Ano (online co-op) • Vývojář: WOLCEN Studio • Vydavatel: WOLCEN Studio • Platformy a Datum vydání: PC (13. února 2020) Homepage • Čeština: Ne


Obsah recenze Wolcen: Lords of Mayhem

 1. Wolcen: Lords of Mayhem se neodehrává v nejtolerantnějším univerzu
 2. Nabídnut vám tu bude okouzlující svět plný monster
 3. Volba specializace je ve Wolcen: Lords of Mayhem jen na vás
 4. Nefunkční servery a řada bugů celek značně poškozují
 5. Wolcen: Lords of Mayhem může časem konkurovat Diablo IV
 6. Recenze Wolcen: Lords of Mayhem: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Wolcen: Lords of Mayhem PC

Wolcen: Lords of Mayhem se neodehrává v nejtolerantnějším univerzu

• Recenze: 20. 2. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Každý fantasy vesmír je svým způsobem unikátní. Některá univerza jsou plná tolerantních a přátelských živočišných druhů, kterým vadí jedna či dvě zlé rasy. Jiná naopak trpí tím, že jsou rasismem a nesnášenlivostí vůči pokroku vyloženě prostoupeny, což z nich dělá místa, kde se k mágům, vědcům ani jiným po vědění toužícím jedincům nechová nikdo moc pěkně, protože je většinová společnost považuje za problémisty ohrožující její existenci. Svět Wolcen se řadí mezi skutečně temné destinace, takže je v mnohém podobný Warhammer Fantasy, jen s tím rozdílem, že v něm není přítomno tolik druhů, jež by se mohly svářit. Démoni a zlo jsou tu však stále, kvůli čemuž jednoho dne dojde k vypálení města Castagath, jež přežijí jen tři malé děti. Valerie, Erik a váš nepojmenovaný rek.

Wolcen: Lords of Mayhem; screenshot: pevnost
Mezi místy, které při průchodu Wolcen: Lords of Mayhem naleznete, jsou také pevnosti a města plná prostého lidu.

Ihned po masakru se jich ujme zástupce sil Spojené lidské republiky, nejvyšší inkvizitor Heimlock, který děti adoptuje a během následujících let z nich udělá své elitní válečníky ochotné pro něj udělat fakticky cokoliv, co jim přikáže. Při jedné z ofenzivních akcí se však váš hrdina ztratí z dohledu svých sourozenců i adoptivního otce a zjistí, že má magické schopnosti. Moc velkou radost z toho ale nemá, protože doposud takto nadané jedince spolu se svým zbožným tatíkem a fanatickým bráchou posílal na hranici. Moc alternativ mu život ovšem nenabízí, a tak se k situaci staví čelem s tím, že každý problém se přeci dá vyřešit, když je snaha. Ne všichni bohužel k nastalé situaci přistupují stejně jako on, čímž se dává do pohybu příběh Wolcen: Lords of Mayhem.

Kampaň Wolcen: Lords of Mayhem je rozdělena do tří rozsáhlých aktů, v jejichž rámci máte možnost poznávat herní svět a budovat si vztahy s jednotlivými herními protagonisty, které na své cestě tímto univerzem potkáte. Samotné prezentování příběhu je tu na poměry žánru vcelku propracované, takže se lze těšit na bezpočet kvalitně navržených videosekvencí, skrze něž vám bude prezentován osud hlavního protagonisty a jeho rodiny, která zjištění, že mu v krvi koluje magie, nese nesmírně špatně. Je celkem škoda, že se vývojáři neodhodlali k vložení alternativních cest či komplexnějšímu designu dialogů. Prakticky by tak totiž svému dílu dali další rozměr a odlišili jej tak výrazně od ostatních diablovek, jež se vlastně ani nesnaží pracovat s dějem tak, aby se hráči zaryly do paměti.

Wolcen: Lords of Mayhem – Necromancer (Gameplay)

Nekromancie je v univerzu Wolcen: Lords of Mayhem uměním, s jehož pomocí si vy i vaši nepřátelé dokážete na pomoc přivolat hotové armády nemrtvých válečníků, ochotných pro vás zemřít a znovu vstát.

Nabídnut vám tu bude okouzlující svět plný monster

Častým problémem ARPG, k nimž se Wolcen: Lords of Mayhem řadí, je neschopnost jejich autorů vytvořit svět, z něhož by byl cítit život. Výtvor WOLCEN Studio naštěstí tímto nedostatkem netrpí. Právě naopak o něm lze říct, že univerzum, ve kterém se odehrává, je tvořeno pestrou škálou detailně navržených lokací s poutavým pozadím, jejichž průchod si skutečně užijete, protože vám nabídnou bezpočet strhujících momentů, které vám konkurence k dispozici nedá. Podívat se budete moci do nádherně zdobených krypt hyzděných nemrtvými, za válečníky kontrolovaných infekcí, mezi barbary užívající magii bez skrupulí, nebo do močálů zamořených různorodým hmyzem bažícím po krvi příchozích.

Každá destinace, do které při hraní Wolcen: Lords of Mayhem zavítáte, samozřejmě disponuje unikátním obyvatelstvem, což jsem již mírně naznačil v předchozím odstavci. Ve světlem prozářených lokacích se budete kvůli této skutečnosti střetávat primárně s lidmi zastupujícími různé herní frakce, jež bojují o dominanci nad světem Wolcen. Setkávat se díky tomu budete s různě vyzbrojenými skupinami válečníků, vždy sázejícími na trošku jiné bojové metody a taktiky. Republika kupříkladu do boje nasazuje především těžkou pěchotu a mírně futuristicky vyzbrojené střelce. Domorodci naopak spíše pracují s jednoduchými nástroji a magií. Temná zákoutí tohoto univerza jsou zase plná monster, na jejichž designu musel pracovat skutečně kreativní jedinec.

Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: most Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: jatka Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: horda
Na své pouti Wolcen: Lords of Mayhem projdete řadou destinací, které ve vás zanechají různorodé pocity.

Do jisté míry by se dalo říct, že jsou monstra ve Wolcen: Lords of Mayhem zpracována lépe než normální lidské jednotky. Mají totiž k dispozici rozsáhlejší spektrum schopností, jež člověka vyloženě vybízí k tomu, aby si s nimi před smrtí vždy trošku pohrál. Když jsem kupříkladu procházel hrou za mága ovládajícího nekromancii, posedl jsem nemrtvého nekromanta. Ten se následně obklopil armádou mrtvých, jež jemu i mně sloužila jako živý štít schopný udržet díky stabilnímu přísunu těl k transformaci prakticky jakýkoliv nápor obyčejných nepřátel. Když však došlo na bosse či elitní oponenty, většinou jsem si musel vystačit sám, protože se jednalo o kousky, které bylo kvůli jejich tuhosti a enormní síle neskutečně těžké složit.

Bossové ve Wolcen: Lords of Mayhem představují hřeb každé větší úrovně. Absolvovat střety s nimi můžete buď osamoceni nebo v kooperaci. Osobně jsem však měl v době hraní problémy se servery, takže jsem byl nucen všechny primární soky udolat bez jakékoli pomoci, díky čemuž jsem si souboje s nimi užil možná více, než kdyby mi někdo pomáhal. Každý obří netvor, jehož bylo třeba nutné odstranit z cesty, disponoval prakticky nekonečným počtem životů a unikátní škálou kouzel, která se vůbec nebál použít. Někteří giganti byli silnější, jiní naopak slabší, všichni však měli kromě životní energie také lištu ukazující schopnost přijímat rány. Když jsem ji vyčerpal, stali se z nich dočasně snadné cíle neschopné reagovat na výpady. Celkově se mi tu aspekt nepřátel hodně líbí.

Wolcen: Lords of Mayhem – First Act Last Boss (Gameplay)

Každý boss je ve Wolcen: Lords of Mayhem výzvou, jejíž náročnost stanovuje primárně úroveň obtížnosti a vaše vlastní schopnosti.

Volba specializace je ve Wolcen: Lords of Mayhem jen na vás

Způsob, jakým budete nepřátele v Wolcen: Lords of Mayhem zabíjet, bude definovat především to, jakou si zvolíte herní třídu. Zpočátku vám hra nabídne tři specializace. Vybrat si můžete meč, luk nebo kouzelnou hůlku. Pokud vám počáteční spektrum smrtících nástrojů nepřijde dostatečně rozsáhlé, nesmutněte. Jakmile opustíte první lokace, dostanou se vám do rukou další hračky, na něž budou protivnici reagovat trošku jiným způsobem, než na zpočátku přístupný trojlístek. Těšit se můžete třeba na pistole, sekery, válečná kladiva, dýky a jednoruční mečíky, ke kterým si je možno vzít štít značně navyšující vaši obranu proti útokům. Výběr zbraně neurčuje jen formu vašeho základního útoku, ale také škálu schopností, jež můžete používat.

V průběhu příběhu si můžete osvojit prakticky všechny schopnosti a kouzla, která ve  Wolcen: Lords of Mayhem existují. Užívat však můžete vždy jen ty dovednosti, jež náleží k aktuálně vybavené zbrani. Pokud se kupříkladu vybavíte kouzelnou holí, automaticky se vám otevřou elementární zaklínadla, kletby, vyvolávání monster a éterická umění. Jakmile ji však odložíte a vyměníte třeba za luk, ihned se vám zmíněná zaklínadla znepřístupní, a naopak dostanete k dispozici speciální výpady určené pro palné nástroje. Samotné schopnosti časem procházejí určitým vývojem, jehož tempo je definováno tím, jak často je používáte. Stabilní užívání povolávací magie vám po nějaké době umožní vyvolávat více monster, nebo jim značně navýšit sílu spolu s životní energií, a to se vyplatí.

Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: král Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: monstrum Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: armáda
V průběhu zachraňování světa Wolcen: Lords of Mayhem se setkáte s bezpočtem zajímavých postav, na něž jen tak nezapomenete.

Vedle aktivně užívaných schopností prochází vývojem také hlavní protagonista, jehož rozvojový strom je nebývale rozsáhlý. Prakticky v něm máte k dispozici rovnou jednadvacet specializací, z nich si můžete na něž se můžete zaměřit. Kouzelníka je možné transformovat do nekromanta, jehož doménou je kontrola monster, elementárního mága zdatného v ovládání živlů, uživatele kabaly, nebo okultistu sázejícího více než na sebe samého na sílu temné magie. Na své si ve Wolcen: Lords of Mayhem přijdou i fanoušci hybridních kombinací. Hra jim totiž nabízí možnost rotovat s evolučním mechanizmem tak, aby dosáhli mixu, který bude nejvíce vyhovovat jejich hernímu stylu.

Nefunkční servery a řada bugů celek značně poškozují

Doposud jsem Wolcen: Lords of Mayhem prezentoval v hodně pozitivním světle, komplet však úplně nezvládl opuštění předběžného přístupu, což není u her, jež jím procházejí, úplně neobvyklý jev. Jeho největším nedostatkem jsou v současnosti problematické servery, které po většinu času nefungují, jak mají, což bylo hlavním důvodem toho, proč jsem hru hrál po celou dobu v offline režimu. Mimoto nebylo aktuálně možné v takto vytvořeném módu převést postavu do onlinu, což považuji za fatální nedostatek, protože si tak řada hráčů nemůže celek řádně vychutnat s kamarády.

Wolcen: Lords of Mayhem – Adventure (Gameplay)

Svět Wolcen: Lords of Mayhem je plný nepřátel, takže si v něm od boje odpočinete skutečně jen ve výjimečných případech.

Dalším hodně výrazným problémem Wolcen: Lords of Mayhem jsou bugy, s nimiž se vývojáři v průběhu předběžného přístupu nedokázali zcela vypořádat. Osobně jsem se setkal primárně se zasekáváním o předměty a se špatně zvládnutou teleportací, kvůli níž se má postava ihned po proskočení portálem octla v textuře, ze které se nemohla dostat, a tak jsem byl nucen vrátit se do města a využít jiný vstupní bod. Stejně tak občas dělali problémy společníci, jejichž reakce na příchod nepřátel nebyla dostatečně aktivní, někdy dokonce neútočili vůbec, nebo se rovnou zasekli v některé z neviditelných překážek. Optimalizace je naštěstí bezproblémová, takže si hraní vychutnáte i na slabších strojích, přestože je CryEngine jedním z náročnějších herních pohonů.

Wolcen: Lords of Mayhem může časem konkurovat Diablo IV

Na počátku vývoje byl Wolcen: Lords of Mayhem prázdnou hrou, která sázela primárně na vizuál a pár inovací, což bylo zřejmě hlavním důvodem, proč jsem ji po většinu času její produkce ignoroval. Vývojáři z WOLCEN Studio na ní však hodně zapracovali, díky čemuž je z jejich díla aktuálně kvalitní akční RPG se slušným příběhem plným překvapivých momentů, rozsáhlým vývojem postav, dynamickým soubojovým systémem, krásnou grafikou, perfektním soundtrackem a živoucím světem, jehož průzkum je radost. Kdybych tento odstavec ukončil předchozí větou, tento kus by dostal jistě krásných 80–90 %, vše ovšem není úplně v pořádku. Největším nešvarem Wolcen je rozhodně špatné fungování serverů, jež v konečném důsledku zastiňuje i z předběžného přístupu zbylé bugy.

Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: nefunkční servery Wolcen: Lords of Mayhem; gameplay: textura
Problematická technická stránka je hlavním důvodem toho, proč si Wolcen: Lords of Mayhem v naší recenzi neodneslo lepší hodnocení. Kdyby autoři vypustili své dílo v lepším stavu, jistě by obdrželo pěknější známku.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Wolcen: Lords of Mayhem: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 70 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
 Audiovizuální zpracování
90 %
 Znovuhratelnost
80 %
Wolcen: Lords of Mayhem; recenze

Klady

 • Slušný příběh
 • Rozsáhlý vývoj hlavního protagonisty
 • Dynamický soubojový systém
 • Krásná grafika
 • Báječný soundtrack
 • Herní svět plný života

Zápory

 • Špatně fungující herní servery znemožňující hraní v online režimu
 • Různě závažné bugy, spolu se zasekáváním postav o překážky
 • Občas značně pasivní společníci


Wolcen: Lords of Mayhem – Verdikt:

Hledáte ARPG, které by vám ukrátilo čekání na Diablo IV? Pokud ano, Wolcen: Lords of Mayhem je rozhodně kouskem, jehož kvality z něj dělají dílo, které by na vašem případném seznamu kandidátu zaručeně nemělo chybět. V případě, že se jeho tvůrci vypořádají s problematickými servery a bugy, by se z něj časem mohl dokonce stát konkurent čtvrtého pokračování kultovní herní série. Nákup Wolcen: Lords of Mayhem za sebe doporučuji, je to totiž AAA titul s indie cenovkou, u nějž je však zatím nutno překousnout diskutabilně fungující online režim, na jehož opravě autoři pracují.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Wolcen: Lords of Mayhem PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4570T 2.9GHz / AMD FX-6100 Intel Core i7-4770S 4-Core 3.1GHz / AMD FX-8320
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 560 Ti / Radeon HD 6850 NVIDIA GeForce GTX 770 / Radeon HD 7970
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 16 GB
Pevný disk 18 GB 18 GB

• Zdroj: game-debate.com (20. 2. 2020)

S jakým herním PC na Wolcen: Lords of Mayhem?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Wolcen: Lords of Mayhem vychází v plné verzi 13. února 2020 exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

4,9 22×
Diablo III: Eternal Collection - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, edice obsahuje hru Diablo 3 a datadisky Reaper of Souls a Rise of the Necromancer
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX528
5,0 24×
Diablo III: Eternal Collection - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a RPG, edice obsahuje hru Diablo 3 a datadisky Reaper of Souls a Rise of the Necromancer
869,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW085
3,2
Diablo II (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Battle,net, žánr: akční a RPG,
470,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001981
4,3 11×
Diablo IV - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - Vrací se Lilith, dcera nenávisti – Verze světa Sanctuary ve hře Diablo IV je obrovská a plná dobrodružných příležitostí. Od událostí ve hře Diablo III: Reaper of Souls uplynulo několik desítek let a Lilith, dcera nenávisti, je odhodlaná Sanctuary opět ovládnout.
1 089,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX732
5,0
Diablo IV - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, - Vrací se Lilith, dcera nenávisti – Verze světa Sanctuary ve hře Diablo IV je obrovská a plná dobrodružných příležitostí. Od událostí ve hře Diablo III: Reaper of Souls uplynulo několik desítek let a Lilith, dcera nenávisti, je odhodlaná Sanctuary opět ovládnout.
1 319,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO680
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací