Alza.cz
Zobrazit katalog

Fitness náramek Garmin vívoSmart Optic s GPS (RECENZE)

Garmin vívoSmart Optic s GPS

Ať už jste sportovní nadšenci, nebo jen chcete mít pod kontrolou své pohybové aktivity, životní styl a návyky, které mají přímý vliv na vaše zdraví, pak by vás mohl zaujmout chytrý fitness náramek Garmin vívoSmart Optic. V nabídce jej naleznete ve dvou základních variantách – s GPS a bez ní. Nejsme žádní troškaři, takže jsme si pro naši recenzi rovnou vybrali fitness náramek vybavený GPS. Nejen proto, že jsme chtěli vyzkoušet a ohodnotit veškeré možnosti, které nám Garmin v tomto sporttesteru nabízí, ale abychom také odhalili jeho případné stinné stránky.

Recenze fitness náramku Garmin vívoSmart Optic s GPS – OBSAH

  1. Sporttester Garmin vívoSmart Optic s GPS, průběh testování
  2. Aplikace Garmin Connect vám náramek zcela přizpůsobí
  3. Garmin vívoSmart Optic v běžecké praxi
  4. Chytrý sporttester Garmin vívoSmart Optic nabízí solidní výdrž baterie
  5. Sporttesteru vívoSmart Optic voda nevadí
  6. Design a barevné varianty sporttesteru vívoSmart Optic
  7. Garmin vívoSmart Optic, cena a alternativy
  8. Garmin vívoSmart Optic s GPS - co se nám opravdu líbilo
  9. Garmin vívoSmart Optic má i pár nedostatků
  10. Garmin vívoSmart Optic s GPS - závěrečné hodnocení

Sporttester Garmin vívoSmart Optic s GPS, průběh testování

Fitness náramek Garmin vívoSmart s GPS jsme měli k dispozici celý měsíc a zápěstí za tu dobu opustil v podstatě jen po čas nabíjení. Využíván byl nejen jako klasické hodinky, ale zejména ke sledování nejrůznějších parametrů při chůzi, kratších a středně dlouhých běžeckých trasách (do 20 km) a pro monitoring spánku. Dali jsme si samozřejmě práci s vyzkoušením všech funkcí, kterými přístroj disponuje. A že jich není málo.

Garmin vivoSmart Optic; sporttester

Než se na ně ale v rámci naší recenze detailně zaměříme, bude dobré ukázat si, jak dokáže chytrý fitness náramek vívoSmart Optic spolupracovat s přidruženou aplikací Garmin Connect. Veškeré funkce si zde totiž můžete individuálně přizpůsobit a nastavit dle svých aktuálních možností či preferencí. Také máte možnost přidat se přes Garmin Connect do aplikace My Fitness Pal, která vám pomůže vyhodnotit denní příjem i výdej kalorií.

Aplikace Garmin Connect vám náramek zcela přizpůsobí

Můžeme směle prohlásit, že aplikace Garmin Connect je opravdu dobře promyšlená a nabízí nepřeberné množství způsobů, jak si fitness náramek zcela individualizovat a dle potřeby libovolně měnit nastavení, osobní cíle či způsoby tréninku.

i Aplikaci Garmin Connect Mobile stačí bezplatně stáhnout dle typu vašeho chytrého telefonu buď na Google Play (Android), na Windows Store (pro Windows Phone) nebo App Store (pro iOS), a poté pomocí Bluetooth synchronizovat telefon s náramkem Garmin vívoSmart Optic.

Svůj sporttester Garmin vívoSmart Optic můžete také ovládat prostřednictvím počítače – stačí náramek pomocí nabíjecího kabelu připojit do USB portu, čímž také dojde k automatické synchronizaci.

Garmin vivoSmart Optic; nabíjecí USB kabel

Aplikace je opravdu přehledná. Díky několika hlavním panelům jsme se v ní poměrně snadno zorientovali už při prvním použití. V levé liště jsme si oblíbili zejména záložky Aktivity (přehled všech aktivit za den/týden/měsíc) a Statistiky o zdraví. Je opravdu zajímavé zjistit, jak vlastně v noci spíte či sledovat tendence srdečního tepu v průběhu dne.

Fitness náramek Garmin vás měří ve dne v noci

Krokoměr je asi tou nejzákladnější funkcí, kterou od podobného přístroje očekáváme. Délka kroku byla přednastavena na 0,9 m, ale pokud jste ochotni a schopni změřit si průměrnou délku konkrétně svého kroku, v aplikaci Garmin Connect si ji pak můžete přenastavit a získat ještě přesnější hodnoty uražené vzdálenosti. Ta se vám zároveň kromě nachozených kroků načítá a zobrazuje i v kilometrech.

Během našeho testování pracoval krokoměr naprosto spolehlivě. Možnost nastavení cíle přináší motivaci. Když večer chybí nějaká stovka kroků do splnění limitu, opravdu vás to vytáhne ven, byť normálně byste se z gauče už nezvedli.

Garmin vivoSmart Optic; krokoměr

Monitoring spánku je docela zajímavá funkce, i když u dnešních sporttesterů také není žádnou novinkou. Díky ní máte přehled o celkové době spánku (včetně pohybu ve spánku), která je dále rozdělena na lehký a hluboký spánek.

V souvislosti se spánkem je zde dostupná i funkce budíku. Jelikož hodinky nemají zvukový výstup, je nutné je mít i během spánku připnuté na zápěstí, buzení totiž probíhá spuštěním vibrací.

Trochu nešikovné je to, že budík se nastavuje pouze přes aplikaci, čas buzení tedy nelze navolit přímo na ruce. Ne vždy se vám ale před spaním ještě bude chtít připojovat jen kvůli budíku a možná si ho raději nastavíte rovnou na mobilu. To nás docela zklamalo.

Garmin vivoSmart Optic; nabíjecí kabel Garmin vivoSmart Optic; monitoring pohybu ve spánku

Integrovaný snímač srdečního tepu také není nic nového, ale pro aktivní sportovce je velmi důležitým pomocníkem. Díky němu totiž mohou při pohybu sledovat svou tepovou frekvenci a podle ní cílit svůj trénink na spalování, budování kondice či vytrvalost. Jednotlivé zóny tepové frekvence si po výpočtu individuálních hodnot můžete také sami upravit v aplikaci. Náramek vás pak při sportu vibrací upozorní na nedostatečnou či překročenou hodnotu tepové frekvence dle vámi nastavených preferencí.

Proč je důležité sledovat při sportu tepovou frekvenci?

Sportujeme proto, abychom si vybudovali lepší kondici, vytrvalost, případně abychom shodili přebytečná kila. K tomu je potřeba při aktivitách udržovat tep v rozmezí 60—75 % maximální tepové frekvence. Při vyšších hodnotách totiž dochází ke spalování sacharidů, ve svalech se tvoří laktát, a to vede k rychlé únavě. Příliš nízká tepová frekvence zase značí neefektivní trénink a nedá tělu příležitost ke spalování tuků.

i Jak vypočítat vhodné pásmo tepové frekvence (TF)

Muži: (220 – věk) × pásmo TF např. 0,6 pro 60 % max. TF

Ženy: (230 – věk) × pásmo TF např. 0,6 pro 60 % max. TF

Za celou dobu zkoušení fitness náramku vívoSmart Optic snímač asi dvakrát zazlobil a ukazoval nepřesné hodnoty, respektive zpožděně reagoval na změnu srdeční frekvence (při běhu signalizoval příliš nízký tep/během klidné chůze zase příliš vysoký). 

Garmin vivoSmart Optic; snímač tepu

Garmin vívoSmart vás zvedne od počítače

Výzva k pohybu je díky integrované technologii Move IQ další šikovnou pomůckou, obzvláště v dnešní době, kdy trávíme spoustu času sezením u počítačů. V levé části displeje se vám postupně po čtvrthodinách načítá sloupek zobrazující dobu, kdy se nepohybujete. Poté, co dosáhnete jedné hodiny nečinnosti, fitness náramek vás vibracemi upozorní, že je čas se zase pohybovat. Pak je třeba svižnějším tempem urazit určitou vzdálenost, a indikátor nečinnosti se opět vynuluje.

Ovšem chůzí po bytě jsme toho nedosáhli, bylo opravdu žádoucí vyrazit ven nebo vyjít pár pater, než nám Garmin vívoSmart Optic opět dovolil lenošit. Tato funkce je samozřejmě aktivní pouze v době mimo spánek, jehož rozmezí si opět můžete individuálně přizpůsobit.

Vystoupaná patra se vám prostřednictvím barometrického senzoru nebudou načítat pouze při chůzi do schodů. Vždy, když překonáte výškový rozdíl 3 metrů, připíše se vám k dobru jedno patro. V aplikaci se vám zobrazí i počet sestoupaných pater a můžete si zde také nastavit svůj denní cíl.

Při testování náramku Garmin vívoSmart Optic pro naši recenzi probíhalo měření nastoupaných pater bez problémů. Až jsme byli překvapeni, jakou výšku člověk během dne překoná, přestože neleze po horách. Cíl jsme nastavili na 10 pater, ale mnohokrát se nám podařilo jej i dvojnásobně překonat. A výtahem to rozhodně nebylo, v tomhle se sporttester ošálit nenechá.

Garmin vivoSmart Optic; vystoupaná patra

Stejně jako denní cíle v počtu kroků a nastoupaných pater vám Garmin vívoSmart Optic umožňuje navolit si týdenní cíl, kdy musíte splnit určitý počet minut aktivního pohybu za týden. K plnění je ale třeba vždy z nabídky vybrat a aktivovat jednu z prováděných činností (chůze, běh, kardio cvičení či jiné). Údaje, které vám průběžně eviduje krokoměr, se do těchto týdenních aktivit nezapočítají.

Aktivní pohyb je zde měřen na základě činností při zapnuté GPS. Mysleli jsme si, že bychom 150minutového cíle mohli snadno dosáhnout pouze její aktivací při jakékoli chůzi v průběhu dne. Jenže sporttester vívoSmart Optic byl chytřejší a podvádět nás nenechal. Započítávání aktivního pohybu totiž probíhalo na základě naměřeného tempa pohybu. Tak tady jsme se opravdu nechali nachytat! Dvouhodinová procházka přinesla pouhých 26 minut aktivního pohybu.

Garmin vívoSmart Optic v běžecké praxi

Na začátku trasy je třeba na sporttesteru pomocí jediného tlačítka přejít do módu aktivit a na dotykovém displeji vybrat běh. Dalším dotykem zadáme, že se jedná o sportovní činnost, která probíhá venku. Poradíme tak sporttesteru, že má aktivovat GPS. Načítání trvá desítky sekund (cca 30-40), takže si v klidu stihnete nejen zavázat tkaničky. Po načtení je nutno dalším stiskem tlačítka potvrdit zahájení vybrané činnosti. 

Při běhu pak lze sledovat údaje, jejichž zobrazení i pořadí si přizpůsobíte v aplikaci. Jedná se o stopky, vzdálenost, tempo, rychlost, aktuální čas, spálené kilokalorie, zónu tepové frekvence a samozřejmě momentální srdeční tep. Jak si je seřadíte a které z nich chcete při sportu sledovat, to je čistě na vás. Zobrazují se na dotykovém displeji vždy ve dvojicích dle vašich preferencí, takže i při běhu stačí jednoduše listovat.

Ve srovnání s měřením pomocí mobilní aplikace Endomondo byla GPS u vívoSmart Optic přesnější. Na shodné trase se u mobilu při pravidelných bězích výsledná délka lišila až o stovky metrů, kdežto náramek vykazoval odchylky maximálně do několika desítek metrů.

Běžkyně v přírodě

Sledujte své pokroky pomocí GPS a záznamu v mapě

Pokud při vyběhnutí s vívoSmart Optic zvolíte mód s aktivovanou GPS, přístroj si načte také vaši trasu. Doma pak můžete v počítači vysledovat, ve kterých úsecích jste běželi nejrychleji, trasy automaticky zaznamenané v mapě si libovolně pojmenovat a třeba i uložit jako oblíbené. Sporttester už je při příštím tréninku sám rozpozná, a vy tak budete mít možnost posoudit svůj progres v tempu či rychlosti.

Tohle je opravdu šikovná funkce. Líbilo se nám, že po prvním zadání trasy už nebylo nutno nic složitě vpisovat, v podstatě jsme jedním klikem potvrdili, zda uběhnutá trasa souhlasí s návrhem, který fitness náramek rozpoznal. Aplikace nás také často chválila za nové osobní rekordy. A co si budeme nalhávat, takové ocenění rozhodně potěší i to nejhrdější ego. 

Záznam trasy; mapa Záznam tras Záznam rekordů

Pokud je vaším cílem redukce váhy, kromě výše jmenovaných funkcí by se vám mohla osvědčit i možnost propojit si svůj Garmin účet s aplikací My Fitness Pal a sledovat tak navíc i příjem kalorií během dne. Fitness náramek vívoSmart Optic dle vašeho pohybu zaznamenává spálené kalorie, takže pak snadno vyhodnotíte, jak jste na tom celkově s příjmem a výdejem kalorií.

Samozřejmě nemůžeme opomenout fakt, že sporttester funguje i jako běžné hodinky, na displeji tedy ukazuje aktuální čas a datum. Formát zobrazení a celkovou orientaci hodinek (na šířku/výšku) si pak opět můžete navolit v přidružené aplikaci.

Číslice zobrazené na displeji vívoSmart Optic byly perfektně čitelné, dostatečně velké a automatické podsvícení nás těšilo samozřejmě nejvíce v noci.

Garmin vivoSmart Optic; displej

Chytrý sporttester Garmin vívoSmart Optic nabízí solidní výdrž baterie

Výdrž Li-Ion baterie je výrobcem stanovena na 5 dní, přičemž se během nich počítá s 8 hodinami provozu GPS. Není to nic neobvyklého, u konkurenčních sporttesterů obdobného vybavení i cenové relace je 5denní výdrž na baterii běžná.

Při testování jsme měli GPS aktivovanou průměrně 1 hodinu denně. Fitness náramek při tomto režimu fungoval na jedno nabití 6 dnů. Když potom začal hlásit nízkou úroveň nabití baterie, vydržel ještě dalších 10 hodin (bez GPS), než došlo k jeho úplnému vybití. Bez aktivované GPS (pouze se zapnutým měřením tepu) sporttester vívoSmart Optic vzorně pracoval celých 7 dní, než se začal hlásit o dobití.

i Pro ty, kterým je 5 dnů málo, máme variantu sporttesteru s opravdu dlouhou výdrží baterie - Honor Band 3. Pokud se chcete o tomto vytrvalci dozvědět více, přečtěte si náš článek Fitness náramek Honor Band 3 vydrží měsíc na jedno nabití.

5 dní bez nabití je pro nás běžné uživatele naprosto dostačující doba. Pokud jste ale stejně jako my zvědaví na své dílčí pokroky, asi budete náramek vívoSmart Optic synchronizovat častěji, a tím dojde i k jeho nabíjení.

Samotné dobíjení baterie zabere zhruba 1 hodinu. Během nabíjení prostřednictvím kabelu USB lze využívat některé z funkcí náramku (například Bluetooth) nebo upravovat položky v nastavení. Výdrž baterie pak můžete prodloužit snížením podsvícení, omezeným využitím funkce Bluetooth nebo vypnutím měření srdečního tepu. Pokud s tímto omezením nemáte problém, získáte další 1 den provozu sporttesteru.

Garmin vivoSmart Optic na ruce

Sporttesteru vívoSmart Optic voda nevadí

Fitness náramek Garmin vívoSmart Optic je vodotěsný do 5 ATM. Údaj znamená, že odolá tlaku odpovídajícímu hloubce 50 m. Toho jistě využijí nejen vášniví milovníci plaveckého sportu, ale také rekreační sportovci, kteří si rádi změří své pohybové aktivity jak na souši, tak i v bazénu.

i O prachuvzdornosti či odolnosti vůči nárazu se výrobce nezmiňuje. Podstatnou informací však může být i rozmezí provozních teplot, které je stanoveno mezi -10 až +60 °C.

Voděvzdornost samozřejmě znamená, že Garmin vívoSmart Optic nemusíte z ruky sundat ani do sprchy, a tak jsme si to hned vyzkoušeli. Sporttester přežil ve vodním živlu zcela bez újmy, nicméně dotykový displej občas reaguje i na dopadající proud vody. To při občasných návštěvách bazénu nebude zásadní problém. Pro sportovce, kteří se věnují zejména plavání, bude lepším řešením některý ze sporttesterů určených přímo pro tuto činnost, například Garmin Swim USB ANT+.

Garmin vivoSmart Optic; displej; detail

Garmin vívoSmart Optic spárujete s mobilem přes Bluetooth

Výrobce deklaruje jednoduché propojení chytrých telefonů s Androidem, iOS i pro Windows Phone. Vyzkoušeli jsme tedy nejdříve nejpoužívanější Android, který s připojením neměl problém. Ovšem Windows Phone už poněkud stávkoval. Po několika pokusech, kdy se podařilo telefon pomocí Bluetooth připojit, jsme další zkoušení vzdali, jelikož spojení bylo vždy po chvíli ztraceno, nedařilo se jej obnovit a jediným řešením byla opakovaná instalace aplikace.

i Pokud svůj telefon úspěšně spárujete se zařízením Garmin vívoSmart Optic, otevírají se vám další možnosti, jak je využívat. Můžete si přehrávat hudbu, zobrazit aktuální informace o počasí nebo zkontrolovat oznámení o příchozích e-mailech, zprávách či hovorech.

Design a barevné varianty sporttesteru vívoSmart Optic

Chytrý fitness náramek Garmin vívoSmart Optic s GPS si můžete pořídit ve třech barvách – černé, modré a fialové. Nabídne vám dvě různé velikosti, L pro obvod zápěstí 13,6-18,7 cm a velikost XL pro 18-22,4 cm. Pásek je gumový, pohodlný při nošení a snadno se zapíná na hliníkovou přezku. Tělo hodinek je pak z plastu a je příjemně zaoblené.

Jako celek nepůsobí náramek nikterak robustně ani na něžné ženské ručce. Nicméně o elegantním doplňku se zrovna hovořit nedá, přece jen se jedná o sportovní záležitost, čemuž odpovídá i vzhled. K běžnému oblečení se však dá tento fitness náramek bez problémů nosit, aniž by působil nějak výstředně či nepatřičně.

Garmin vivoSmart Optic; modrá

Garmin vívoSmart Optic je chytrý náramek s dotykovým displejem

Příjemnou záležitostí je ovšem LCD displej. Jeho rozměr 1,1" je dostatečný pro pohodlné dotykové ovládání. Kousek pod okrajem displeje je pak umístěno tlačítko, které vám po stisknutí umožňuje zvolit si plánovanou pohybovou aktivitu, spustit Bluetooth či zkontrolovat notifikace přenesené z mobilního telefonu. Displej po celou dobu testování pracoval bez zaváhání, skvělá je zejména jeho čitelnost i při ostrém slunci, a to bez přehánění.

i Chcete-li ještě podrobnější informace o jednotlivých funkcích, než vám přináší naše recenze, přečtěte si Garmin vívoSmart Optic návod.

Garmin vívoSmart Optic, cena a alternativy

Testovaný fitness náramek Garmin vívoSmart Optic je k dostání za 4 990 Kč. Je to cena poměrně příznivá, vzhledem k té spoustě funkcí, kterými tenhle chytrý sporttester disponuje.

Říkáte si, že pro vás je to docela dost, když všechny funkce ani nevyužijete a chcete si jen občas zaběhat? Pak vám můžeme jako levnější alternativu doporučit sporttester Fitbit Alta HR. Více se o jeho vlastnostech dočtete v našem článku Fitness náramek Fitbit Alta HR.

Naopak náročnější či profesionální sportovci, kteří jsou ochotni si připlatit za kvalitní monitorování výkonu, budou nadšeni chytrými hodinkami a pokročilým sporttesterem v jednom těle Garmin Fenix 3 Silver Optic, které například dokáží rozpoznat i váš plavecký styl a na jedno nabití vydrží až 6 týdnů.

Garmin vívoSmart Optic s GPS – co se nám opravdu líbilo

Parádní funkcí je automatické podsvícení displeje, což jistě oceníte ve chvíli, kdy je kolem nedostatek světla. Stačí jen ruku s fitness náramkem vívoSmart Optic natočit směrem k tělu a displej se rozsvítí.

Na pár dnů jsme byli pohlceni možností najít si v aplikaci Garmin Connect přátele a účastnit se nejrůznějších výzev - nejčastěji se týkaly počtu kroků za den/týden. Je to opravdu motivující!

Garmin vivoSmart Optic; výzvy

Garmin vívoSmart Optic má i pár nedostatků

Koncovka kabelu, kterou připojujete fitness náramek vívoSmart Optic k počítači, se někdy na straně sporttesteru hůře zacvakne. Tedy chce to spíše ten správný grif, po čase již bylo připojování přece jen snazší.

Také je škoda, že sporttester nemá vyměnitelný pásek, jako je tomu u jiných podobných produktů, například u Fitbit Charge 2. Přece jen bychom uvítali možnost přizpůsobit jejich vzhled příležitosti či oblečení, abychom je z ruky nemuseli vůbec sundavat.

Garmin vívoSmart Optic s GPS – závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% Alza.cz

Hlavní parametry

Design

70 %

Funkce

80 %

Mobilní aplikace

90 %

Garmin vivoSmart Optic HR; recenze

Klady

  • Dotykový displej čitelný i na slunci
  • Rychlé nabíjení
  • Výdrž baterie
  • Měření bez hrudního pásu
  • Přehledná aplikace Garmin Connect

Zápory

  • Nastavení budíku jen přes aplikaci
  • Jeden pásek bez možnosti výměny
  • Omezené připojení Windows Phone
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon