Zadejte název zboží
Tenhle gin z lahve sice přání plnit neumí, zato ale skrývá neskutečné množství chutí. Srdce každého ginu tvoří botanicals, tedy rostlinné složky s jalovcem na prvním místě. Chcete vědět, jak se vyrábí a dělí? Co znamená London Dry nebo čím je specifický růžový gin? Připravili jsme pro vás stručný vhled do světa ginů.
PokračovatZákladem pro gin je neutrální obilný destilát nebo líh, tradičně nestařený, tedy nezrající v sudech. To, co každému ginu dává výslednou podobu, je některá z více jak 120 používaných rostlinných přísad (botanicals) a způsob, jak se dovnitř dostanou. Nejdůležitější je olej z jalovce.
Nejběžnějšími botanicals jsou kůry různých citrusů, lékořice, anýz, koriandr, pepř, andělika, zázvor, koriandr, skořice, kardamom, kosatec, tymián, rozmarýn, bazalka a čaje. Každý gin jich obsahuje zpravidla kolem deseti.
Říká se, že vyrábět gin je jako vyrábět parfém. Gin se s rostlinnými složkami míchá různými metodami, jež se v průběhu času vyvíjely. Pojďme se tedy blíže podívat na celou historii ginu.
Víte, že gin nevznikl v Anglii? Má se za to, že původní receptura pochází od jednoho holandského profesora, známého pod přezdívkou Dr. Sylvius. Ten hledal lék na potíže s ledvinami, a tak smíchal močopudný olej z jalovcových bobulí s cukrem a obilnou pálenkou. Dal mu jméno genever (nebo jenever čili jalovec). Jak vzniká?
Old Tom gin je výsledkem šílenství, které genever v Anglii způsobil. Poté, co se dostal na ostrovy, stal se tento levný lék národním jedem. Britská vláda se v 18. století pokusila zasáhnout částečnou prohibicí, což nevedlo k ničemu jinému než k pokoutní výrobě ginu. Aby se dal pít, přidával se do něj cukr. A tak vznikl Old Tom.
i
Old Tom gin je o něco sladší než London Dry gin, ale méně sladký než genever. Existuje několik palíren, které se jeho produkci dodnes věnují.
London Dry gin je pravý gin anglického stylu. Na svůj vznik si musel počkat až do 19. století, na objev kolonové destilace. Prakticky okamžitě se stal synonymem pro gin a ostatní giny na dlouhou dobu zastínil. Čím je jiný?
London Dry gin odkazuje pouze na metodu přípravy. Jeho výroba se ale vůbec neomezuje na Londýn. Vřele doporučujeme třeba některý suchý český gin.
Dnes rozlišujeme 2 základní typy ginu, které se od sebe liší výrobním postupem. Jejich typická chuť vzniká buďto redestilací, neboli opakovanou destilací neutrální obilné pálenky s aromatickými silicemi, které se uvolnily horkou párou, nebo macerací, při které se neutrální pálenka již znovu nedestiluje – její výsledná chuť vzniká dlouhým ležením (macerováním) bylin v destilátu.
Kdybychom si měli gin nějak definovat, asi bychom začali u zmiňovaného jalovce. Dále bychom požadovali patřičný obsah alkoholu (ten se pohybuje okolo 40 %) a také destilaci či maceraci. Jenže gin svá vlastní pravidla rád porušuje. Proto se můžete setkat s množstvím různých dalších typů. Uvedeme ty nejznámější:
i
Nezapomeňme na Plymouth gin. Ten je sice vyráběný klasickou metodou London Dry, ale jako jediný gin má ochrannou geografickou známku (podobně jako třeba Cognac) spojenou s městem Plymouth. Jeho chuť je o něco plnější a zemitější, je kořeněný a nasládlý.
Další specialitou jsou ochucené giny, například dnes velmi populární růžový gin. Do nich se dominantní příchutě přidávají až po destilaci. Často v nich najdete různé ovocné tóny jako červený pomeranč, maliny nebo jahody. Zajímavě se s nimi dá experimentovat při míchání koktejlů.
Pokud chcete dát gin jako dárek, zamyslete se nad tím, jestli dotyčný či dotyčná ocení řízný London Dry gin, nebo spíše nějaký jemnější, ochucený růžový gin. Některé produkty jsou k dostání v dárkových kazetách se sklenicí.
Nejlepší gin byste si měli vychutnat samotný, nachlazený nebo v namražené sklenici, případně „on the rocks”, tedy na ledu. K London Dry ginu můžete ještě přidat ozdobu v podobě spirály z citronové kůry.
?
Jak velká by měla být lahev ginu? To samozřejmě záleží. Běžně mají objem 0,5, 0,7 nebo 1 l. Setkat se ale můžete i s ochutnávkovými lahvičkami velikosti jednoho panáku.
Nejeden alkoholický nápoj má ve svém základu gin. Koktejly z ginu mají neuvěřitelné množství podob. Jak to, že se stal tak důležitou složkou mixologie? Na vině je opět prohibice a po domácku vyráběné giny. Aby se zakryla jejich ne zrovna příjemná chuť, míchaly se s různými šťávami a jiným alkoholem. Schválně, které koktejly znáte?
Pokud máte rádi růžový gin, koktejl Pink Gin Tonic pro vás bude jako stvořený. Zkuste gin zkombinovat s chuťově neutrálním, klidně i sladším tonikem, ať vynikne jeho ovocná chuť.
Nejprostší metoda, jak si vyrobit gin doma, je naložit jalovec a jakékoliv další bylinky do vodky nebo potravinářského líhu a nechat je tam pár týdnu macerovat. Přesně takhle se gin vyráběl za prohibice a válek. Výsledek samozřejmě bude mít daleko k tomu, co si můžete koupit v lahvi.
i
Kde sehnat levný, ale kvalitní gin? Akce a slevy vám pomohou ušetřit. Za výhodnou cenu si můžete dopřát i některý lepší gin.
V kategorii Giny máme právě teď na Alza.cz celkem 65 produktů.
Zadejte název zboží