Zahradní sekačka nesmí chybět v žádné zahradě. Její výběr ale nemusí být snadný. Existuje totiž několik druhů sekaček, které se liší pohonem, velikostí i funkcemi. Poradíme, jak vybrat sekačku ideální pro vaše potřeby a na co si dát pozor, aby sekání trávy bylo účinné a zároveň pohodlné.
Benzínové sekačky jsou výkonné a bez problému posečou i rozlehlou zahradu s hustým porostem. Díky možnosti neomezeného pohybu jsou to nejlepší sekačky na trávu pro velké zahrady. Obvykle mají také sběrný koš, takže se nemusí vysypávat příliš často. Jsou však poměrně hlučné, těžké a znečišťují okolní vzduch. Za nevýhodu lze považovat také nutnost doplňování paliva. To stojí nemalé peníze a musí se kvůli němu zajíždět na čerpací stanici.
Výkon motoru je důležitým aspektem při výběru benzínové sekačky. U těch se nejčastěji pohybuje v rozsahu:
Šířka záběru je údaj, který nás informuje o tom, jak široký pruh dokáže sekačka najednou posekat. U benzínových sekaček se pohybuje v hodnotách od 40 do 56 cm.
Čím více možností nastavení výšky sekání sekačka má, tím lépe. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 2 do 7 cm.
Hmotnost a objem sběrného koše vám do jisté míry napoví, jak moc namáhavá práce se sekačkou bude.
Objemný sběrný koš sice nebudete muset tak často vynášet, při naplnění ale bude těžký a bude se s ním hůře manipulovat. Máte-li velkou zahradu a jste fyzicky zdatní, volte sekačku s větším košem. Pokud máte spíše menší pozemek a koš bude často vysypávat žena, doporučujeme benzínovou sekačku s menším košem.
Práci vám může ulehčit řada užitečných vlastností. I ty můžou určit, jakou sekačku vybrat.
Pokud se svou benzínovou sekačku chystáte používat pro sekání větších zatravněných ploch, tak rozhodně ano. Vlastní pojezd koleček sekačky vám totiž ulehčí spoustu námahy a vy nebudete tolik unavení z dlouhého tlačení těžkého stroje. Sekačka s vlastním pojezdem se rovněž vyplatí, pokud sekáte sice rovnou a pravidelnou plochu, ale se záhonky, stromy a keři. V takových zahradách se bez pojezdu hůře kličkuje.
Benzínové sekačky jsou ty nejlepší sekačky pro větší trávníky. Na menších plochách se s nimi mnohdy hůře manipuluje. U menších zahrad je také větší pravděpodobnost, že budete někoho obtěžovat hlukem a zápachem motoru. Benzínové sekačky jsou tudíž ideální pro plochy o rozloze větší než 500 m2.
Elektrické sekačky mají tu výhodu, že nejsou tak hlučné v porovnání s benzínovými. Jsou ale o něco méně výkonné. Vynikají bezúdržbovostí, protože se o ně prakticky nemusíte starat či doplňovat palivo. Někoho však může obtěžovat přívodní kabel a existuje zde i riziko jeho přeseknutí při sekání.
Čím větší příkon, tím větší trávník zvládnete posekat. Výkonnější sekačka si poradí i s hustším a vyšším trávníkem.
Širší záběr vám sice umožní najednou posekat širší pruh trávy (maximální šířka u elektrických sekaček bývá 480 mm), může být ale problém posekat trávník na užších místech či kolem záhonů nebo kmenů stromů.
Čím více možností nastavení výšky sekání, tím lépe se vaše sekačka přizpůsobí terénu a výsledku, kterého chcete docílit. U elektrických sekaček se výška sekání pohybuje v rozsahu od 2 do 7 cm. Při pravidelném sekání si můžete nastavit i nejnižší stupeň. Pokud ale sečete jednou za několik týdnů, doporučujeme nejprve posekání nahrubo a až poté nastavit nejnižší stupeň.
Stejně jako u benzínových sekaček i zde platí, že čím těžší sekačka, tím hůře se s ní manipuluje. Na druhou stranu je ale její pohyb stabilní, nerozhodí ji ani neočekávané terénní nerovnosti. Podstatný vliv na hmotnost má i objem sběrného koše.
Pokud si stále nejste jistí, jak vybrat sekačku správně, tyto funkce vám mohou s výběrem pomoci:
Díky kompaktnějším rozměrům jsou to nejlepší sekačky na trávu pro malé pozemky. Nejlépe je tak využijete na klasických zahradách u rodinných domů. Elektrické sekačky jsou menší než sekačky benzínové, což znamená, že se s nimi i výrazně lépe manipuluje. Snadno tak posekáte trávu kolem záhonků nebo kmenů stromů.
Elektrické sekačky bývají obvykle vybaveny jen krátkým přívodním kabelem. Rádius ale snadno prodloužíte připojením zvlášť dokoupeného prodlužovacího kabelu. To celkový objem finančních prostředků investovaných do nákupu sekačky o něco zvýší. Na trhu jsou kabely v délce od 20 do 50 metrů, což je délka, která bohatě postačí k pokrytí běžného pozemku kolem rodinného domu.
Akumulátorové sekačky vycházejí ze sekaček elektrických. Na rozdíl od nich však nejsou napájeny ze sítě, nýbrž z vestavěné baterie. Tento typ sekaček je tedy třeba pravidelně dobíjet. Poskytují sice nižší výkon než elektrické a benzínové, ale jsou tišší a při sečení nepotřebují žádný přívodní kabel. Vhodné jsou k pravidelnému sečení a udržování menších travnatých ploch. Je to dáno tím, že výdrž sekačky na akumulátor, resp. plocha, kterou je s nimi na jeden zátah možné posekat, je omezená.
To, jak dlouho budete sekat, ovlivňuje kapacita akumulátoru. Výrobci v manuálech a propagačních materiálech často uvedou kapacitu baterie a také informaci, jak velký trávník na jedno nabití posekáte. Tato informace však může být poněkud zavádějící, protože velikost posekané plochy ovlivňuje i hustota trávníku a náročnost terénu. Podstatná je i rychlost nabíjení, obvykle se pohybuje v rozmezí jedné až tří hodin.
Záběr akumulátorových sekaček se pohybuje v rozsahu od 32 do 43 centimetrů, je tak o něco menší než u sekaček elektrických a benzínových.
Pokud jde o nastavení výšky sekání, poohlédněte se po stroji, který bude mít co největší možnosti nastavení a v co nejvíce stupních. Určitě to oceníte, protože se lépe přizpůsobí vašemu pozemku. Obvykle se rozsah pohybuje od 2 do 8 centimetrů.
Objem sběrného koše akumulátorových sekaček začíná na 30 a končí na 65 litrech. Větší koše jsou vhodné pro fyzicky zdatnější jedince a rozměrnější trávníky.
V každém případě je vhodné poohlédnout se po sekačce, která v balení obsahuje dvojici akumulátorů. Jeden používáte a druhý se nabíjí. Zvažte i pořízení rychlonabíječky, která může dobu nabíjení zkrátit i na půl hodiny.
Akumulátorové sekačky jsou ideální pro údržbu menších pozemků, v průměru do 500 m2. Přeci jen, jejich výkon není tak velký. Velkou výhodou jsou v tomto případě jejich rozměry, které je předurčují k přesnému zastřihování trávníku kolem kmenů stromů, záhonků a zahradních dekorací.
V tomto případě velmi záleží na tom, jak často a jaký druh trávy sekáte. Věnujete-li se údržbě trávníku pravidelně a tráva není příliš vysoká, klidně posekáte na jeden zátah i půlkilometr čtvereční. Čím vyšší stonky trávy máte, tím více sekačka spotřebovává energii a rychleji se vybíjí.
Vliv na výdrž má samozřejmě i to, zda sekáte trávu suchou, nebo vlhkou. Vlhká tráva je těžší a její sekání pro sekačku namáhavější, takže při sečení po dešti se baterie vybije rychleji.
Sekačky s pojezdem značně ulehčují práci se sekáním trávy. Stačí pouhé zatáhnutí za páčku a sekačka se sama rozjede. Vám pak zbývá jen řídit směr. Sekání trávy je tak mnohem jednodušší a méně fyzicky namáhavé. Z nudné povinnosti by se tak mohla stát poměrně zábavná činnost, pokud si k ní třeba pustíte hudbu. Další výhodou sekaček s pojezdem je možnost vypořádat se i s mírnějšími nerovnostmi terénu.
Pojezd může, ale nemusí mít nastavitelnou rychlost. V případě, že rychlost měnit lze, můžete využít jiná nastavení pro různý terén a výšku trávy. Pokud je trávník vyšší, může se stát, že sekačka bude potřebovat více času na zpracování trávy. Zvolíte proto nižší rychlost, atd. Pokud sekačka nemá nastavitelnou rychlost, bude se pohybovat v nějakém univerzálním rozmezí.
Záběr sekaček s pojezdem se pohybuje v rozmezí od 40 do 56 centimetrů. Jedná se totiž často o sekačky benzínové, a tak jsou jejich vlastnosti víceméně podobné.
Výšku sekání jsme již trochu nakousli výše. Pokud nevíte, jakou sekačku vybrat, snažte se najít takovou, která má co největší rozmezí. V případě sekaček s pojezdem se výška dá nastavit zhruba od 20 až do 75 milimetrů.
Objem koše u sekaček s pojezdem začíná na 40 a končí na 70 litrech. Jak velký koš si zvolíte, závisí především na velikosti zahrady. Musíte ovšem počítat s tím, že čím větší koš vaše sekačka bude mít, tím hůře se s ním bude manipulovat.
Výhoda je jednoznačná. Je to znatelně menší fyzická námaha než u sekaček bez pojezdu. Dále vám pojezd může sekání trávy také trochu zpříjemnit. Vám a spíše možná vašim dospívajícím může ubrat pár vrásek. Když totiž máte o starost méně, tvoří se spousta prostoru pro zábavu, odpočinek nebo jen přemýšlení.
Tato otázka závisí hlavně na dvou skutečnostech. V první řadě jsou to rozměry a hlavně terén vaší zahrady. Pokud je zahrádka malá, víceméně rovná a v rámci mezí udržovaná, regulace rychlosti není potřeba. Pro složitější terén ovšem možnost nastavit si rychlost vřele doporučujeme.
Druhou podmínkou je vaše pohodlí. Někomu totiž nemusí být příjemné jezdit desítky metrů po rovince tou stejnou pomalou rychlostí, když víte, že by to sekačka bez problémů zvládla rychleji. Pak už je jen na vás, jakou sekačku s pojezdem si vyberete.
Vřetenové sekačky se nejčastěji vyrábí jako manuální. Lze s nimi docílit krásného anglického trávníku či plochy podobné greenům na golfových hřištích. Vřetenové sekačky jsou k trávě šetrné, neboť ji nesekají, ale stříhají. Konce trávy se netřepí a nemají tendenci žloutnout. Fungují tak, že ostří se točí až ve chvíli, kdy se sekačkou začnete pohybovat. Kromě těch s ručním pohonem ale existují i vřetenové sekačky benzínové, elektrické a akumulátorové. Obrovskou výhodou těchto sekaček je, že se s nimi dá velmi přesně manipulovat.
Podle šířky jejich záběru (u vřetenových sekaček větších rozměrů se může jednat až o půl metru) s nimi pečlivě obkroužíte každý záhonek a strom a zvládnete sekání i v úzkých prostorech.
Výška sekání je u vřetenových sekaček zdaleka nejpřesněji nastavitelná ze všech typů sekaček. Začíná už na 6 mm. Tato přesnost je potřeba i z toho důvodu, že se vřetenové sekačky používají na úpravu anglických trávníků a povrchů golfových hřišť. A tam jde o každý milimetr.
Rozhodně také doporučujeme poohlédnout se po vřetenové sekačce se sběrným košem. Ne vždy je ale její součástí, často se musí dokupovat zvlášť v podobě příslušenství. Pokud vřetenová sekačka nemá sběrný koš, posekaná tráva zůstane ležet na trávníku a vás tak čeká její hrabání. A to, pokud sekáte skutečně často, nemusí být u drobných kousíčků trávy právě snadné.
Zejména pro ty, kdo chtějí mít krásný trávník, jako jsou anglické trávníky nebo greeny na golfových hřištích. Jsou ideální na přesný sestřih travnatých ploch u rodinného domu, a to i v místech kolem záhonů či stromů.
Vzhledem k tomu, že nejčastěji bývají vřetenové sekačky poháněny pouze silou toho, kdo seče, nehodí se na rozsáhlé travnaté plochy. Do značné míry záleží na tom, jakou máte výdrž. Zpravidla ale sekání s vřetenovou sekačkou na ploše trávníku větší než přibližně 150 m2 již není pohodlné. Jedná se o typ sekačky na minizahrádky a stylovou úpravu malých ploch.
Anglického trávníku docílíte jedině s vřetenovou sekačkou. To je ale jen první krok. Anglický trávník vyžaduje stálou péči, a to s sebou nese i časté sekání. V případě, že nechcete mít trávník vyšší než šest milimetrů, budete ho muset sekat denně. Vystačí-li vám výška jeden centimetr, zkuste to obden. Kromě sekání musíte trávník i provzdušňovat (tzn. odstraňovat veškerou stařinu), důkladně zavlažovat – ideální je 25 až 40 litrů vody na jeden čtvereční metr týdně – a pravidelně dosévat. Jen tak totiž docílíte dokonalého zeleného koberce.
Rotační sekačky tvoří takovou zlatou střední cestu mezi sekačkami. Prodávají se jak v benzínových, tak i akumulátorových a elektrických variantách a lze je využít takřka na každou běžnou trávu. V této kategorii by si tak měl vybrat snad každý standardní zákazník, který hledá sekačku do domácnosti za příjemnou cenu. Na straně druhé si tu ovšem vyberou i ti, kteří chtějí něco navíc. Rotační sekačky fungují na principu jednoduchých rotačních nožů. Nůž se otáčí a trávu sbírá buď do koše, nebo odhozem na zem.
Šířka záběru je stejně rozmanitá jako sortiment zboží. Začíná už okolo 30 cm, ale u dražších typů není problém narazit na 50 i více cm. Rozhodují hlavně vaše vlastní preference a proporce zahrady.
Výška sekání je u rotačních sekaček nastavená pro středně vzrostlou trávu. Rozmezí se často pohybuje od 25 až do 75 mm. Jsou ovšem i výjimky, které toto rozmezí o pět až deset milimetrů přesahují. Rotační sekačky si tak opět stojí za svojí univerzálností, ovšem pokud chcete anglický trávník, tady nejspíš nehledejte.
Rotační sekačky jsou univerzální. Pokud máte malou zahrádku, o kterou dbáte jen tak „aby se neřeklo“, můžete si vybrat malou, elektrickou sekačku. K rodinným domkům se hodí benzínové sekačky za příznivou cenu, ovšem i náročnější zákazníci si zde mohou ve vyšších cenových sférách vybrat.
Zvláště u levnějších nebo starších sekaček se vám občas může stát, že se nůž zanese a zasekne. Částečně tomu můžete předejít tím, že budete používat ideální rychlost pojezdu, případně se sekačkou nebudete chodit příliš rychle. Důležité je také nastavit si ideální výšku.
Nůž se ovšem může zanést i v případě, že vše děláte správně. V takovém případě sekačku mírně nahněte na stranu, nikdy vzhůru nohama! Až tak učiníte, měli byste vidět samotný nůž. Poté stačí pomocí nějakého nářadí nebo rukou opatrně vyndat přebytečnou trávu a můžete bez problémů pokračovat v sekání.
Robotické sekačky fungují na podobném principu jako akumulátorové sekačky, takže je třeba je pravidelně dobíjet. Hodí se pro údržbu pravidelných pozemků, na kterých se nenacházejí výraznější překážky jako stromy nebo prvky zahradní architektury. Bez problémů si poradí i s vlhkým trávníkem do výšky cca deseti centimetrů. Jejich péče o trávník je naprosto automatická, samy se dokonce jezdí nabíjet. Vy tak máte jistotu, že váš trávník bude vždy udržovaný, aniž byste mu museli věnovat svůj drahocenný čas. Hodí se spíše na pravidelnou a dlouhodobou údržbu, nikoliv na jednorázové sekání trávníku.
Všimněte si i toho, jak dlouhou výdrž sekačka má a kolik času stráví nabíjením. Hodnoty deklarované výrobci se pohybují mezi 45 až 250 minutami sekání, nabíjet se bude mezi hodinou až třemi. Naštěstí sekačka sama pozná, kdy potřebuje dobít a vy se tak o to nemusíte starat. Sama zajede do dokovací stanice, kde se dobije, a pak se vrátí zpět k práci.
Záběr sečení začíná na 17 centimetrech. Takové stroje jsou velmi obratné, trvá jim ale mnohem delší dobu, než celý pozemek posekají. Pokud je plocha vaší zahrady větší, poohlédněte se spíše po sekačce se záběrem kolem 50 cm.
Výšku sečení můžete u robotických sekaček regulovat buď krokově, nebo plynule. Výhodnější a přesnější je samozřejmě plynulá varianta, ale nakonec vždycky záleží na trávníku, který budete sekat. Výška se pohybuje v rozmezí od 1,5 do 10 cm.
Vzhledem k tomu, že robotická sekačka seká trávu prakticky neustále, svoji roli má i její hlučnost. Na trhu jsou i velmi tiché modely, které prakticky neuslyšíte, zakoupit však můžete i stroje, které budou rušit vás i vaše sousedy.
Robotické sekačky bývají poměrně těžké, přibližně od 7 kg u menších modelů, až ke 12 kilogramům u větších modelů. Tím je zajištěna vyšší stabilita a sekačku jen tak něco nepřetočí.
Užitečné drobnosti
Robotické sekačky mohou mít také řadu užitečných drobností, které vám ulehčí práci.
Závistivě pokukujete po dokonalých trávnících a zároveň víte, že je za nimi spousta času, kterého se vám ale nedostává? Pokud jste odpověděli ano, pak přesně pro vás je určena robotická sekačka. Můžete ji v klidu nechat doma pracovat, zatímco vy jste v zaměstnání.
Je potřeba si uvědomit, že ne každý pozemek je pro robotické sekačky tím pravým polem působnosti. Nejlépe si rozumí s rovným, pokud možno nepříliš svažitým terénem, který není složitě strukturovaný. To znamená, že na něm není moc stromů, záhonů, skalek a dalších komplikací, které by robotické sekačce bránily v pojezdu.
Vyplatí se rozhodně i pravidelný tvar pozemku. Pokud chcete sekat vysokou trávu kolem stromů, nebo kosit na prudších svazích, je dobré zauvažovat o koupi tzv. strunové sekačky.
Strunovým sekačkám (odborně zvaným vyžínače) pracují, jak již název napovídá, se strunou, které se vysokou rychlostí roztočí, a tak dokáží sekat trávu kolem sebe. Na větší plochy se nehodí i proto, že nechává roztřepené konce trávy a ty pak rychleji žloutnou – a to na rovném trávníku nevypadá dobře. Někomu může chybět i sběr posekané trávy, což má za následek nutnost jejího následného hrabání. Pokud ale nevíte, jakou sekačku vybrat do špatně přístupných prostor, našli jste, co jste hledali. Strunovou sekačku tedy použijete hlavně na dokončovací a začišťovací práce.
Na trhu najdeme strunové sekačky se všemi typy pohonu, na benzín, elektrické i ty s akumulátorem. Příkon se obvykle pohybuje v rozsahu od 250 do 1 000 W.
Vyrábí se dva typy strunových sekaček, které se liší podle toho, jakým způsobem se odvíjí struna ze zásobníku:
Vzhledem k tomu, že se jedná o stroje určené spíše k finalizaci trávníku, nepočítejte raději s příliš širokým záběrem. U strunových sekaček s nižším výkonem počítejte se záběrem kolem 25 centimetrů, ty výkonnější zvládnou až 35 cm.
Na výběr máte dva žací systémy, automatický a poloautomatický, kdy se struna odvíjí až po signálu, který dáme pomocí poklepu sekačkou.
I u strunových sekaček se vyplatí podívat se po doplňcích, které vám mohou ulehčit práci.
Bohužel ano. Už kvůli používaní strunových sekaček na úzkých místech, kam se s běžnou sekačkou nedostanete, je potřeba počítat s větším opotřebením. Na těchto místech struna sekačky naráží do stěn, kamenů a podobně, postupně se třepí, láme, a tím i snižuje účinnost sekání. Občasná výměna podle stavu opotřebení je proto nutná. Je to však celkem jednoduchý úkon, který zvládne každý.
Strunovou sekačku nejvíce oceníte při dokončovacích pracích. Snadno se s ní totiž vejdete do užších prostor či zastřihnete trávu při okrajích chodníčků. Naopak strunovou sekačku příliš nevyužijete při sekání větších otevřených trávníků. Na to jsou vhodnější elektrické nebo benzínové sekačky, které mají mnohem větší záběr.
V případě opravdu velké plochy trávníku, kterou chcete pravidelně sekat, doporučujeme klasické benzínové sekačky. Nemají problém s posekáním trávy nad 1 000 m². Na malých zahradách v klidných oblastech jistě oceníte akumulátorové sekačky, mají sice nižší výkon, ale jsou tiché a bez přívodního kabelu.
Máte-li zahradu s různými záhony, kolem nich např. chodníky, budou pro údržbu těchto míst vhodné strunové sekačky. Dokáží se totiž dostat i do těch nejstísněnějších míst a posekat trávník takřka kdekoliv. V případě svažitého terénu vám přijde vhod elektrická sekačka, která (na rozdíl od benzínových) nemá problém s převýšením ani vyšším sklonem pozemku.
Pro trávníky anglického stylu přijdou nanejvýš vhod manuální vřetenové sekačky. Díky tomu, že trávník nesekají, ale pouze stříhají, dosáhnete mnohem kvalitnější údržby trávníku. Po takovém zastřižení totiž tráva nežloutne a ani se netřepí.
V případě hustých trávníků doporučujeme běžné benzínové sekačky. I přes svůj hluk poskytují maximální výkon motoru, a tak si poradí prakticky s jakýmkoliv trávníkem.
Sekačky potřebují pravidelnou údržbu. Kromě běžných věcí, jako je výměna paliva (u benzínových sekaček) či oleje, mohou nastat i další situace, s nimiž by si měl zdatný kutil bez problémů poradit. Připravili jsme pro vás stručný návod, jak si počínat v některých situacích, jež mohou nastat. V případě náročnějších poruch je nutné volat odborný servis, neprofesionální zásah by mohl napáchat více škody než užitku.
Karburátor je zařízení, které slouží pro přípravu směsi pro spalovací motory. Je proto i v benzínových sekačkách. Nejčastějším problémem u karburátoru je, že se čas od času zanese. Jeho vyčištění patří k poměrně jednoduchým činnostem. Opomíjet byste neměli ani seřízení karburátoru sekačky, ale to už činnost, kterou je lepší svěřit odbornému servisu. Pokud jde o výše uvedené vyčištění, s naším návodem to zvládnete levou zadní:
Příčin toho, že sekačka nestartuje, může být hned několik. Prověřte proto postupně následující skutečnosti:
Ohnutí klikové hřídele sekačky vzniká v podstatě výhradně jejím nesprávným užíváním. Projevuje se větší hlučností a zvýšenými vibracemi při sekání. V konečném důsledku může dojít až k zadření motoru. Nejčastěji k němu dojde, pokud při sekání narazíme na pevný předmět (nejčastěji kámen nebo obrubník). Jedinou radou tedy je vyhnout se nárazům do překážek. Pokud už ke zkřivení hřídele dojde, je potřeba ji dát do servisu. V tomto případě šikovný kutil nepomůže.
Mechanismus startování funguje stejně u sekaček, křovinořezů i motorových pil – zatáhnutím za startovací šňůru. Ta zatáhne za kladku, která roztočí setrvačník, a stroj nastartuje. Může se stát, že se šňůra neopatrnou manipulací přetrhne, případně, že se celý mechanismus zadře. Co dělat?
Výměna struny u sekačky není nic složitého, je však třeba dodržovat určitá pravidla. V prvé řadě používejte pouze strunu doporučovanou výrobcem. Silnější by mohla způsobovat problémy při odvíjení, tenčí by se mohla zase zbytečně rychle opotřebovávat. Dodržujte také směr navinutí, bývá označený pomocí šipek. Navíjení by mělo být maximálně pečlivé, jednotlivé závity by neměly jít přes sebe, struna se musí volně odvíjet. Pokud jde o zajištění struny, řiďte se tím, jak byla navinuta ta předchozí.
V případě, že sekačka špatně táhne do kopce a máte pocit, že neuveze plný koš trávy, na vině může být opotřebovaný převodový řemen. Ten by rovněž měl být na dobře seřízeném, tj. vyrovnaném pojezdu. To už je ale úprava, která vyžaduje přesnost a pečlivost, jichž v domácích podmínkách dosáhnete jen obtížně. Seřízení pojezdu sekačky proto doporučujeme svěřit odbornému servisu.
Základem krásného zeleného koberce je dobře připravená půda. A to není nic, co byste zvládli přes noc. Pokud se chystáte na výsev trávníku, pozemek důkladně vyčistěte od suti, kamenů, velkých kusů dřeva a zbytků po stavbě. Poté povrch co nejvíce zarovnejte a navozte kvalitní ornici. Tu opět vyrovnejte.
V této chvíli je nutné několik týdnů počkat. Půda si sedne, stabilizuje se vlhkost, ale vyklíčí i semena nechtěného plevelu. Ten průběžně likvidujte pomocí herbicidů.
Na trhu je velké množství nejrůznějších travních směsí. Před výběrem zvažte hned několik faktorů, zejména klimatické podmínky místa, kde žijete (nadmořská výška, vlhkost, úhrn srážek, intenzita větru), druh a kvalita půdy a hlavně účel trávníku. Některé směsi jsou čistě okrasné, jiné lépe poslouží jako koberec pro hry dětí a domácích mazlíčků. Rozhodně se vyplácí číst etikety výrobků a sledovat i dobu trvanlivosti jednotlivých travních směsí. Ty, které jsou v regálech déle než dva roky, už jsou prakticky nepoužitelné, neboť ztrácí svou klíčivost.
Výsev travní směsi se provádí na jaře nebo na podzim, přesný čas je ovlivněn klimatickými podmínkami. Vždy ale vysévejte v bezvětří. Ideální množství je přibližně 20 až 30 g osiva na čtvereční metr. Rozhodně to nepřehánějte, kvalitě trávníku by to nijak neprospělo. Po výsevu semínka lehce zahrňte do půdy hráběmi. Nakonec celý pozemek zválcujte.
Trávníku je potřeba dodávat dostatečné množství živin. Jsou to zejména minerální látky jako dusík, fosfor, draslík a vápník. Nezbytné je samozřejmě pravidelné zavlažování, v tomto jsou neocenitelnými pomocníky automatické zavlažovače, které trávník rosí ideálním množství vody v přesných časových intervalech. Důležité je i sekání jedním z výše uvedených typů sekaček. Vyplácí se i provzdušňování trávníku a vertikutace neboli prořezávání, které zejména v jeho vegetačním období pomáhá odstranit odumřelé části rostlin.
Tip: Chcete vědět více o tom, jak se starat o trávník? Mrkněte na článek Péče o trávník a zahradu (TIPY A TRIKY).
U běžných sekaček nedosahuje žací nůž úplného okraje šasi sekačky. Mezi ním a místem, kam nůž dosáhne, může zůstávat klidně deseticentimetrový pruh neposekané trávy. Sekačky Edge Cutting tento pruh minimalizují a sekají skutečně v celé šířce sekačky. Hodí se tak pro sekání trávy podél zdí nebo obrubníků.
Vlastní pohon koleček u sekačky. Není nutné sekačku tlačit před sebou, protože jede sama. Některé modely umožňují přizpůsobení rychlosti.
Sekačka s vlastním řídicím systémem, který je schopný automaticky posekat trávu a pohybovat se ve vymezených oblastech.
Slovník pojmů