Existuje několik druhů pil lišících se od sebe zejména účelem použití. Některé slouží například k ořezání větví stromů, jiné si poradí i s kovem, a další vám do desky vyřežou libovolný tvar. V rámci jednotlivých kategorií pak najdeme rozdíly kupříkladu v jejich výkonu nebo hmotnosti. K čemu jednotlivé druhy pil slouží a jak poznat hobby od poloprofesionálních a profesionálních pil?
Pokračovat
K čemu slouží jednotlivé typy pil?
- Okružní pily – jsou v vhodné v závislosti na druhu kotouče na dřevo i kovy. Měli by být schopny proříznout materiál až do šířky 60 milimetrů a v náklonu do 45 stupňů. Platí zde úměra, kde vyšší otáčky znamenají vyšší rychlost i kvalitu řezu. Příkon a rychlost kotouče ovlivní hloubku řezu. Hmostnost pily je také důležití, neboť vysoká hmotnost snižuje vibrace a umožnuje větší přesnost řezu.
- Přímočaré pily – patří k nejuniverzálnějšímu elekrickému nářadí. Jsou vhodné na kratší, nepravidelné a křivkové řezy. Obvykle jsou schopné řezat dřevo o tlouštce 60-110 mm a s machimálním profilem 3-8 mm. Jsou snadno ovladatelné, neboť řežou pohybem pilového plátku vzhůru. Tyto řezy je poté nutné začistit.
- Pokosové pily – umožnují přesně řezat v určitém úhlu, díky čemuž mohou na sebe jednotlivé zpracovávané části přesně navazovat. Lze je využít jak na dřevo, ale i na kov či plast. Otočná a naklápěcí hlava umožnuje řezat šikmo ve dvou směrech. Lze je použít na tvorbu trámů, či řezání dřeva na obložení.
- Pily ocasky – jsou tradiční pily, které mají rozvržení zubů střídavě vpravo a vlevo, lze jimi řezat dřevo i kov.
- Stolní pily – umožnují dobrou manipulaci a jsou schopné vést řez jakýmkoliv směrem. Výhodou stolních pil je snažší manipulace s velkými kusy dřeva.
- Řetězové pily – dělíme je na motorové a elektrické řetězové pily. Jsou vhodné na nenáročnou práci u domu a na zahradě. Benzínové poskytují vyšší výkon, ale jsou náročnější na údržbu než pily elektrické. Elektrické nejsou tak hlučné a jsou vhodné pro prácí v uzavřených prostorách, jsou obecně lehčí a méně náročné na údržbu.
Výkon pily
- 500 W – postačující pro příležitostnou práci s pilami ocaskami nebo přímočarými pilami.
- Do 1 200 W – kvalitní ocasky nebo přímočaré pily.
- Nad 1 200 W – výkon alespoň 1 200 W vyžadujte u řetězových nebo kotoučových pil. Při časté práci s řetězovou pilou volte výkon alespoň 2 000 W.
Hobby, nebo profi pilu?
- Hobby třída – obsah motoru zhruba do 50 cm³. Postačí pro běžnou práci kolem domu, na zahradě či chalupě, jako je lehčí odvětvování, příprava menšího množství palivového dříví nebo kácení malých stromků.
- Poloprofesionální třída – 50–70 cm³. Pro práci na farmě, ve stavebnictví nebo na lesním hospodářství. Zvládnou například přípravu většího množství palivového dříví.
- Profi třída – nad 70 cm³. Pily v této třídě jsou velmi výkonné a vysoce spolehlivé. Stavěny jsou na každodenní intenzivní práci.
Hmotnost pily
Čím nižší hmotnost, tím je práce méně namáhavá a pila ovladatelnější. Platí to pro pily, které se drží v ruce, tedy řetězové, kotoučové, ocasky nebo přímočaré. Vysokou hmotnost pily pocítíte po několika desítkách minut práce.
Skrýt popis