Hollow Knight, atmosférická akční skákačka studia Team Cherry, původně vyšla pro PC už v roce 2017, kde sklidila velký úspěch a převážně pozitivní recenze. A protože Nintendo s radostí portuje kvalitní tituly z ostatních platforem, není divu, že dobrodružství malého rytíře přichází i na Switch. Zazáří tato hra i na nové konzoli, nebo by se pánové z Nintenda měli raději soustředit na vývoj originálních titulů? Dozvíte se v naší recenzi.
• Žánr: Akční skákačka • Multiplayer: Ne • Vývojář: Team Cherry • Vydavatel: Team Cherry • Platformy a Datum vydání: Switch (12. června 2018) PC (24. února 2017) • Homepage: hollowknight.com/ • Čeština: Ne
(25. 6. 2018) Dějová linie začíná poměrně minimalisticky. Hlavní hrdina, němý rytíř, se vydává do opuštěného hmyzího království, jehož záhady a přísliby nevídaných pokladů k sobě přitahují dobrodruhy jako můry k lucerně. Úvodní animace slouží spíše pro navození atmosféry, než aby něco upachtěně vysvětlovala. Hned po ní se ocitnete na okraji podzemní říše obydlené roztodivnými hmyzími bytostmi a před vámi je jediná možná cesta – do nitra staré rozpadlé studny, jež vede do ještě větších hlubin. Jaká tam na vás asi čekají tajemství?
Hollow Knight si svými kvalitami vybojoval místo mezi našimi TOP hrami pro Nintendo Switch za druhý kvartál roku 2018.
Hollow Knight je v jádru klasická skákačka, navzdory svému žánru vám ale dává nebývalou volnost při průzkumu jednotlivých lokací. Na začátku nemáte mapu a vlastně ani žádnou představu, kudy se vydat, takže tak trochu nazdařbůh prozkoumáváte krásně detailní úrovně plné nepřátel, otevíráte si zkratky, potkáváte různé bizarní bytosti žijící v podzemí a čas od času si odpočinete na jedné z mnoha laviček (k těm se ještě dostaneme). Díky hodně otevřenému level designu ale není těžké se ztratit a propadnout pocitu beznaděje z neustálého bloudění v kruzích.
I přes toto občasné tápání si ale budete to neustálé skákání, šplhání a překonávání překážek užívat. Hollow Knight totiž fascinuje především tajemstvím opředeným prostředím, bizarními charaktery, úžasnými boss fighty a jedinečnou atmosférou. V náznacích podaný příběh zde není příliš velkým hnacím motorem, když se ale do této hry opravdu položíte, odhalíte s láskou navržený svět s vlastní historií a mytologií, jehož postupné objevování je neskutečně zábavné.
Obrázek 1: V městečku Dirtmoutch to všechno začíná. Obrázek 2: Pod zemí leží kdysi honosné království. Obrázek 3: Překrásná stanice v raném hmyzím stylu 19. století.
Podstata hratelnosti Hollow Knight je vlastně prostá. Máte daný slušně rozlehlý svět rozdělený na několik vzájemně propojených lokací, které přímo přetékají propastmi, padajícími krápníky, bodáky a dalšími environmentálními nástrahami. Některými pasážemi je dost náročné se „proskákat” samo o sobě, překvapivě velkou roli ale v Hollow Knight hrají i souboje, takže se zdejší levely ještě ke všemu hemží nepříjemnými nepřáteli. Jejich vzezření je ve většině případů alespoň částečně inspirováno říší hmyzu (ostatně jako celý vizuální styl hry), narazíte tak na vcelku obyčejně vypadající broučky, majestátní rytíře v brnění, všelijaké larvy, houby a další roztodivná stvoření, nemluvě o slušném zástupu obtížných bossů.
Bojový systém je sice jednoduchý, samotné souboje jsou ale leckdy poměrně těžké. Máte k dispozici jeden úder, jenž můžete vést všemi směry, přičemž vaší jedinou zbraní je obyčejný hřebík (přeci jen se pohybujeme v mikrosvětě) a magický útok na dálku. Stejnou energii na jeho sesílání ovšem používáte i na doplňování životů, takže budete poměrně často přemýšlet, jak nejefektivněji s touto cennou substancí v aktuální situaci naložit. Se soubojovým systémem jsem byl po celou hru spokojený, nemohl jsem se ale ubránit dojmu, že bych v Hollow Knight klidně ocenil více typů útoků.
Obrázek 1: Soubojový systém je fajn, více útoků by ale neškodilo. Obrázek 2: Tadyten hošan v brnění vypadá dost tuze. Obrázek 3: Cestovat z lokace do lokace můžete i pomocí fast travel. Hezky na hřbetě králíkobylky.
Z každého zabitého nepřítele vypadává Geo, měna užívaná k nákupu upgradů, map a zpřístupnění fast travel bodů. Vcelku klasika. Když ovšem nešťastně zahynete, o všechny vybojované peníze přicházíte a vracíte se na poslední navštívenou lavičku. Vaše finance zůstávají na místě vašeho skonu a můžete se pro ně vrátit, pokud ovšem cestou zemřete znovu, všechny vaše úspory jsou nadobro pryč.
Lavičky tak fungují obdobně jako ohniště v Dark Souls, Hollow Knight má ostatně s těmito akčními RPG společného více, než by se na první pohled zdálo. I tady vás hra penalizuje po vaší smrti, příběh je prezentován spíše v náznacích, nikdo vás nedrží za ručičku a při průzkumu můžete klidně bezelstně nakráčet do rány jednomu z mnoha bossů, kteří svou nápaditostí a obtížností nijak nezaostávají za jejich kolegy Dark Souls série. Nenechte se zmást roztomilou grafikou, zametou s vámi naprosto bez milosti. Kdo říkal, že průzkum starobylé hmyzí říše bude procházka růžovým sadem? Máte pravdu, nikdo.
Obrázek 1: Bossové sice vypadají vcelku roztomile, na obtížnosti jim to ale nikterak neubírá. Obrázek 2: Tahle slečinka je ve skutečnosti smrtelně nebezpečná. Obrázek 3: Mantis Lords je nechutně obtížný boss fight hned se třemi protivníky.
Ke cti autorů musím vyzdvihnout naprosto perfektní a přesné ovládání, díky kterému je Hollow Knight na Nintendo Switch báječně hratelný. Ve hře, kde vás každý neopatrný krůček či výpad může stát život, je skvěle odladěné ovládání prostě nutností. V tomto ohledu si není nač stěžovat, vše funguje na jedničku, hratelnost je výtečná a na tom všem skákání a bojování a objevování je prostě něco hrozně uspokojivého.
Hlavní hrdina je ovšem na začátku hry poněkud křehký a tak trochu nicotný. Umí vlastně jen skákat, máchat svým hřebíkem a spousta oblastí je pro něj nejprve zcela nepřístupných. Postupem času ovšem získává nové schopnosti a předměty, které vám zapovězená místa zpřístupní. Třeba takový plášť z křídel můry (Mothwing Cloak) umožňující okamžitý přesun kupředu (i ve vzduchu) nebo kudlančí dráp (Mantis Claw), s jehož pomocí zase dokážete šplhat po stěnách, jsou přímo k nezaplacení. Kromě těchto nástrojů pak v Hollow Knight mají podstatnou úlohu i Charmy, malé odznáčky, jejichž nošení vám zajistí nějaké ty nové schopnosti či dovednosti.
Obrázek 1: Vylepšovat své vlastnosti můžete pomocí Charmů. Obrázek 2: Své těžce nabyté Geo penízky se nebojte utratit u obchodníků. Obrázek 3: Některé Charmy nejsou zrovna nejlevnější.
Extrémně důležitý je třeba Charm Wayward Compass, po jehož aktivaci mapa začne ukazovat vaši aktuální polohu, Shaman Stone zesilující účinky kouzel či Longnail prodlužující dosah vaší zbraně. Charmů je ve hře ale celá řada a jejich kombinacemi si hlavního hrdinu můžete uzpůsobit svému hernímu stylu. Díky těmto vylepšením tak i přes absenci klasických zkušeností a levelování neustále cítíte určitý vývoj charakteru, což je super. Pokaždé, když se můj malý rytíř naučil něco nového, jsem zajásal a měl až dětinskou radost z toho, že se mi v tomto krásném světě otevírají nové možnosti.
Že se Hollow Knight velmi dobře hraje, to jsem zde už párkrát naznačil. Vedle parádní hratelnosti ale tomuto titulu nemůžeme upřít ani další věc – naprosto úchvatné audiovizuální zpracování. Ručně kreslená grafika a design jednotlivých lokací je úžasný, stejně tak vzhled jednotlivých nepřátel a bossů. Prastaré chrámy, vlhké jeskyně a temné chodby porostlé houbami, svatyně a pozůstatky kdysi majestátních měst, vše je vytvořeno s obdivuhodnou pečlivostí a smyslem pro detail.
Obrázek 1: Krásně zelená, smrtelně nebezpečná lokace. Ostatně jako všechny. Obrázek 2: Mlha se líně pohupuje ve větru, zatímco se vás všechno ostatní snaží zabít. Obrázek 3: Je mi tu houbu až skoro líto praštit. Vypadá tak bezbranně.
Vynikající grafiku a atmosféru pak ještě podporuje skvělá ambientní hudba skladatele Christophera Larkina, která spolu se zvuky vašich kroků a svištění zbraně umocňuje celý zážitek a vytváří tak jedinečný a velmi osobní soundtrack. Soundtrack vašeho osamělého putování opuštěným hmyzím královstvím…
Nemá cenu chodit kolem horké kaše, Hollow Knight je výborná skákačka oplývající fantasticky navrženými lokacemi, výtečnou atmosférou a skvělou hratelností. Vyšší obtížnost a některé herní mechanismy navíc připomínají legendární sérii Dark Souls, což možná někomu nebude po chuti, já osobně s tím ale nemám nejmenší problém a jen to v mých očích celkovou zábavnost hry umocňuje. Putování malého rytíře dorazilo na Nintendo Switch už 12. června 2018, tak na co ještě čekáte?
Port Hollow Knighta z PC na Nintendo Switch se vývojářům z Team Cherry povedl na jedničku.
Klady
Zápory
Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7 32-bit | Windows 10 64-bit |
Procesor | Intel Pentium Dual Core E5200 2.5GHz / AMD Athlon 5600B Dual Core | Intel Core i5-650 3.2GHz / AMD Phenom 9850 Quad-Core |
Grafická karta | NVIDIA GeForce 9800 GTX / Radeon HD 4850 | NVIDIA GeForce GTX 560 / Radeon HD 5850 |
DirectX | DirectX 10.0 | DirectX 11.0 |
Operační paměť | 4 GB | 8 GB |
Pevný disk | 9 GB | 9 GB |
Hollow Knight vyšel 12. června 2018 na Nintendo Switch. PC verze vyšla už 24. února 2017.