Alza.cz
CZ
Zobrazit katalog

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds (RECENZE) – Aloy se vrací

Aktualizováno

Netrpělivě očekávané rozšíření výborného akčního RPG Horizon Zero Dawn od nizozemských Guerrilla Games je konečně zde. S ním se samozřejmě vrací i sympatická hlavní hrdinka Aloy, kterou přídavek The Frozen Wilds zavede až do daleké, sněhem zaváté země. Těšit se můžeme na zbrusu nové prostředí, zbraně a nepřátele. Jak se DLC této PS4 exkluzivity povedlo, se dozvíte v naší recenzi.


• Žánr: Akční RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: Guerrilla Games • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PS4  (7. listopadu 2017) • Homepage: guerrilla-games.com/play/horizon • Čeština: Ne


Co všechno se v recenzi Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds dozvíte?

  1. The Frozen Wilds – návrat do světa Horizon Zero Dawn
  2. Příběh Horizon Zero Dawn – Vítej zpět, Aloy
  3. The Frozen Wilds nabízí podívanou, ze které až mrazí
  4. Co nového přináší Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds?
  5. Mrazivý verdikt
  6. Recenze Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds: závěrečné hodnocení

The Frozen Wilds – návrat do světa Horizon Zero Dawn

• Recenze: 6. 11. 2017 • Autor: Štěpán Lenk

Studio Guerrilla Games na začátku letošního roku s Horizon Zero Dawn hodně překvapilo. Vývojáři, jejichž portfolio tvoří především série striktně lineárních stříleček Killzone, se pustili do ambiciozního RPG odehrávajícího se v otevřeném světě obývaném mechanickými zvířaty a lidmi technologicky na úrovni pravěku. Tohle přece nemá šanci na úspěch, ne?

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, pose, aloy

Audiovizuální zpracování je fantastické. A během pár chvil strávených ve Photo módu se dají vykouzlit krásné momentky.

Naopak. Sázka na nejistotu se vyplatila, Horizon Zero Dawn ohromil svou audiovizuální stránkou, sympatickou hlavní hrdinkou a ze všech stran sklízel jen pozitivní ohlasy. Celkově se prodalo více než 3,5 milionu kopií hry a doposud neznámá značka si velmi rychle vybudovala slušnou fanouškovskou základnu, která se jen třásla na to, aby se do tohoto krásného světa mohla zase vrátit. A díky prvnímu (a nejspíš i poslednímu) placenému DLC The Frozen Wilds teď mají tu možnost.

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Příběh Horizon Zero Dawn – Vítej zpět, Aloy

Nechci zde nijak spoilovat, proto příběh základní hry nahodím opravdu jen zlehka. Již zmíněná hlavní hrdinka Aloy obývá takzvaný „Nový svět” (na časové ose zhruba rok 3040), kde lidstvo žije zcela bez techniky podobně jako primitivní pravěké kmeny. Přírodou se volně pohybují mechanická zvířata neznámého původu a účelu, které lidé aktivně loví (a sami jsou jimi loveni). Úlomky jejich částí pak používají jako univerzální platidlo.

Technologie jsou pro naprostou většinu lidí velkou neznámou a ty zbytky, na které občas v ruinách starého světa narazí, pak uctívají jako výtvory bohů. Kdysi dávno se stalo něco, co přivedlo lidstvo na pokraj vyhubení a Aloy díky dramatickému sledu událostí postupně zjišťuje, co k tomu vedlo a odkud vlastně stroje pochází.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, podzemí, aloy

Hlavní dějová linie vás zavede i do stále ještě částečně funkčních, byť opuštěných lidských zařízení.

Přídavek The Frozen Wilds nenavazuje na konec původní hry, jak se dalo předpokládat, ale spíše vyplňuje určité příběhové mezery a dále rozvíjí mytologii tohoto krásně bizarního světa. Vlastně se jedná o takovou kratší epizodu, která pasuje zhruba do třetí čtvrtiny hlavní dějové linie Horizon Zero Dawn.

V zasněžené oblasti přezdívané The Cut (do svévolného českého překladu se raději pouštět nebudu) je kmen Banuk sužován stroji posedlými takzvaným „Démonem”. Zvířata pod jeho vlivem jsou silnější, agresivnější a celkově nebohým domorodcům komplikují život. Aloy se tedy vydává zjistit, co je vlastně ten Démon zač a jak se ho zbavit.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, Banuk Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, Pigment Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, zbytky civilizace

Příběh Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds je fajn, udrží vás v napětí a celé „vyšetřování” pěkně odsýpá. Jediným jeho záporem je, že je poměrně krátký, navíc skončí tak nějak do ztracena. Není špatný, působí ale dost otevřeným dojmem, jelikož je ve své podstatě vlastně součástí hlavního příběhu původní hry. Jako samostatná epizoda ale funguje o poznání hůř. Neustále jsem čekal, že se ještě nějaký ten quest objeví, ale holt jsem se musel smířit s faktem, že už nic nebude. Škoda.

Po trochu antiklimatickém závěru jsem se tedy vrhnul na plnění zbylých vedlejších úkolů a dalších pochůzek (hledání pigmentů a zvířecích figurek), ty ovšem dokončíte relativně za chvilku. Celé DLC Frozen Wilds vám tak zabere zhruba 10 hodin, což není nic extra. Když navíc vezmete v potaz rozsah původní hry (40-50 hodin), cena tohoto rozšíření (599 Kč) vám začne připadat lehce přehnaná.

The Frozen Wilds nabízí podívanou, ze které až mrazí

Než pořádně rozebereme hratelnost, pojďme se nejdřív podívat na audiovizuální zpracování, které je naprosto fantastické. Už původní Horizon Zero Dawn vyrážel dech svým překrásným ztvárněním krajiny, The Frozen Wilds hru obohacuje o planiny pokryté hlubokým sněhem a musím říct, že lépe zpracované jsem toto skupenství vody v žádné hře ještě neviděl.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, výhled Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, Glinthawk

Aloy za sebou nechává stopy, propadá se, při běhu hlubokým sněhem mění styl pohybu a více zvedá nohy od země, navíc se každou chvíli viditelně třese zimou a snaží se nějak zahřát. Vítr si pohrává s vločkami sněhu ve vzduchu, zmrzlá země křupe pod nohama… Je to opravdu úžasná podívaná, navíc tak přesvědčivě podaná, až jsem se během hraní sháněl po tlustém svetru, ačkoli termostat ukazoval 23 °C.

Nazdory převážně bílému ladění (sníh je prostě bílý, to se nedá nic dělat) ale nová oblast vizuálně nepůsobí jednotvárným dojmem. Ze sněhových závějí tu a tam vykukují fragmenty dávné civilizace a často také narazíte na naleziště barevných pigmentů, kterými Banukové rádi dekorují skály a svá obydlí. Vizuální stereotyp tedy nehrozí.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, trosky

Zasněženou krajinu tu a tam naruší ledem pokryté zbytky dávné civilizace. Člověka z toho pohledu často až zamrazí.

Dabing a hudba jsou taktéž na vynikající úrovni. Jednotlivé postavy jsou namluveny skvěle a dění na obrazovce výborně doplňují dynamické rytmy inspirované hudbou domorodých kmenů. V oblasti audiovizuálního zpracování si tedy není nač stěžovat, tady se jedná o prvotřídní kvalitu.

Co nového přináší Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds?

Hratelnost původní hry a The Frozen Wilds je takřka identická, což je dobrá zpráva, jelikož je parádní. V kůži Aloy putujete značně rozlehlou krajinou, sbíráte užitečné přírodniny (lístky, větvičky, květy atd.), lovíte stroje a z jejich mršin pak sbíráte součástky, kterými platíte u obchodníků, nebo je používáte jako materiál pro crafting.

Možná se ptáte, jestli kromě nové lokace The Frozen Wilds nabízí i nějaké další změny? Nebojte se, pár novinek se najde. Přibyl nový dovednostní strom a s ním i 8 schopností zaměřených na efektivnější sbírání materiálů a jízdu na takzvaném mountu. .

Stejně jako v Horizon Zero Dawn si můžete ochočit mechanický ekvivalent menšího býka, na jehož hřbetu lze uhánět krajinou. V The Frozen Wilds už je ale konečně možné sbírat součástky a materiály přímo za jízdy, nemusíte tedy slézat pokaždé, co na zemi uvidíte něco hodnotného. Po aktivaci daných schopností svůj dopravní prostředek můžete i opravovat, zvýšit mu zdraví, případně se naučit nový, ničivý útok provedený efektním skokem z jeho sedla.

Další velkou novinkou The Frozen Wilds jsou dosud neznámé druhy mechanické zvěře, které vám půjdou po krku. Mezi nimi zcela jistě vyčnívá Scorcher, oheň plivající, vysoce agresivní bestie připomínající šakala, jíž se budete vyhýbat tak často, jak to jen půjde. Dále si do katalogu můžeme přidat ještě stvůry Fireclaw a Frostclaw, což je vlastně jeden a ten samý druh zvířete s vizáží obřího medvěda, pouze s odlišnými elementárními útoky. A věřte mi, že na potyčky s těmito třemi monstry budete vzpomínat dlouho.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, souboj Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, souboj

Na svých toulkách krajinou V The Frozen Wilds často narazíte i na modře zářící Bluegleam, což je vlastně krystalizovaná chladicí kapalina prýštící z mrtvých mechanických zvířat. Tu pak budete moci u obchodníků směňovat za nové zbraně a outfity Banuků, což je super. Trochu zklamáním je ale fakt, že tyto předměty nejsou nijak výrazně lepší, než ty dostupné v Horizon Zero Dawn.

Z ranku nových zbraní se můžete těšit na domorodou obdobu plamenometu, ledometu a zařízení střílející silné elektrické impulzy. Tyto novinky jsou ve vašem arzenálu vedle klasických luků z původní hry vítaným zpestřením. Navíc jsou dobře navržené a rozhodně vám v The Frozen Wilds trochu usnadní souboje s novými druhy strojů, takže díky za ně.

Mrazivý verdikt

A jak vlastně rozšíření The Frozen Wilds dopadlo celkově? Velmi dobře. Hratelnost je pořád boží, audiovizuální zpracování vynikající, Aloy je stále sympatická. Navíc se zde dočkáme krásných zasněžených lokací, nových zbraní, ouftitů a nepřátel. Jediným mínusem toho DLC je pouze jeho délka (víc než 10 hodin z něj nevymáčknete) a slabší závěr příběhu. Pokud jste si ale užili Horizon Zero Dawn, The Frozen Wilds vás rozhodně nezklame.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, fireclaw Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, skill tree

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds podle nás představuje výbornou ukázku toho, jak se mají dělat kvalitní datadisky. Rozhodli jsme se jej proto umístit mezi top 4 v rámci našeho souhrnného článku nejlepší hry za 4. čtvrtletí 2017.

Nejbližší příležitost podívat se do světa Horizonu se navíc naskytne nejspíš až s druhým dílem, což může trvat klidně i několik let. Proto doporučuji si sbalit co nejteplejší oblečení a urychleně vyrazit do Nového světa za Aloy. Rozšíření The Frozen Wilds vychází 7. listopadu 2017 pouze pro platformu PS4, pro kterou vznikla i tato recenze.

i Mohlo by vás zajímat
Middle-earth: Shadow of War – výlet do Mordoru podruhé (RECENZE)
Je The Legend of Zelda nejlepší hra všech dob (RECENZE)?
Hellblade: Senua’s Sacrifice – V zajetí „zábavné“ psychózy (RECENZE)
Mass Effect Andromeda (RECENZE)

Recenze Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
70%
Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds; recenze

Klady

  • Skvělá hratelnost
  • Krásný svět
  • Grafika a zvuk
  • Nové dovednosti

Zápory

  • Poměrně krátké
  • Slabší závěr příběhu
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.


Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon