LEGO Dny Sleva 30 % na elektrokola

HP Envy 15-bp101nc x360 (RECENZE)

Zobrazit katalog
HP Envy 15-bp101nc x360 (RECENZE)

Recenze

Aktualizováno

Značku HP není třeba představovat – společnost HP působí na trhu s přenosnými zařízeními už téměř 35 let a její portfolio sahá napříč všemi cenovými a výkonovými třídami. Dnes se k nám na recenzi dostal atraktivně vyhlížející notebook HP ENVY 15 x360 z třídy, která se označuje jako Convertible. Patří do ní zařízení s funkcí dotykového displeje, kterým je možné obrazovku překlopit o 360° vůči klávesnici, případně u menších velikostí klávesnici úplně odpojit. Typickými zástupci této třídy jsou notebooky Lenovo Yoga, Dell Inspiron Touch či HP Spectre.

RECENZE HP ENVY 15

HP Envy 15 x360 – OBSAH

 1. Představení HP ENVY 15 x360
 2. Konstrukce, materiály a design HP Envy 15 x360
 3. Konektory a možnosti připojení
 4. Jak je na tom obrazovka a ovládání HP Envy 15 x360
 5. Komponenty a údržba
 6. Výkon CPU
 7. Celkový výkon HP Envy 15 x360
 8. Výkon pevných disků
 9. Výkon GPU
 10. HP Envy 15 x360 v herních testech
 11. Zvukové výstupy
 12. Teploty a hluk
 13. Výdrž baterie
 14. Závěr

Představení HP ENVY 15 x360

V našem případě se jedná o 15,6" notebook střední třídy s plně překlopitelnou obrazovkou. HP Envy 15 x360 je určen pro studentský a kancelářský neboli nižší business segment, kde je kladen důraz na nízkou hmotnost, štíhlý profil, design a odolnost zařízení při přenášení, ale zároveň je potřebné zachovat vyšší výkon, dobře čitelný displej a plnohodnotnou klávesnici s numerickým blokem. Typickým cílovým uživatelem tohoto notebooku je student, který mnohdy na cestách či ve vlaku ocení přítomnost překlopitelné dotykové obrazovky, ale také doma pracuje s textem a grafickými aplikacemi, případně rád vyplní volný čas hraním a sledováním filmů. 

Recenze HP ENVY 15 – obsah balení Recenze HP ENVY 15 – obsah balení Recenze HP ENVY 15 – obsah balení
Obsah balení HP Envy 15

Testovaný kus HP Envy 15 x360 má bohatou výbavu – IPS displej, dedikovaný grafický čip NVIDIA GeForce MX150, M.2 SSD i standardní 2,5" HDD, podsvícenou klávesnici s numerickým blokem, FHD webkameru či Bang & Olufsen reproduktory. Pojďme se tedy spolu podívat, jestli se HP podařilo sestrojit spolehlivého a kompaktního, ale stále dostatečně výkonného společníka pro každodenní práci i zábavu.

ModelHP ENVY 15-bp101nc x360 Natural Silver
Číslo produktu2PN62EA#BCM
ProcesorIntel Core i5-8250U
RAM8 GB DDR4 2 400 MHz
Grafický adaptérNVIDIA GeForce MX150, 4 GB GDDR5
SSD256 GB NVMe PCI-Express M.2 SSD
HDD1 TB 7 200ot./min, 128MB Cache, 2,5", SATA III 
Displejmultidotykový 15,6" LED IPS BrightView
Baterie55Wh, 4 600mAh, 3článková
Klávesnicepodsvícená s numerickým blokem
Hmotnost2 160 g
Rozměry359,7 × 248,8 × 19,6 mm
Cena25 990 Kč
*Cena k 25. 4. 2018

HP Envy 15 x360 k nám dorazil zabalený v atraktivní černé kartonové krabici s vyobrazeným zařízením. V balení najdeme kromě samotného notebooku také 90W nabíjecí adaptér standardního formátu a velikosti. Oba kabely působí kvalitně a odolně, zakončení je vybaveno konektorem ve tvaru L. Výrobcem adaptéru je Chicony.

Konstrukce, materiály a design HP Envy 15 x360

Po vybalení zařízení z krabice se nám HP ENVY 15 x360 ukáže v plné kráse. Tělo zařízení je hliníkové, s úpravou, která připomíná pískování, povrch je matný, drsný, s jemným metalickým efektem při bližším pohledu. Notebook působí elegantním a luxusním dojmem. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni. Nenajdeme tu stopy frézy či nedostatky, díly k sobě lícují těsně. Dolní část s klávesnicí a opěrkou pro ruce je robustní, pevná, bez náznaku prohnutí či pohybu i při silném tlaku nebo zdvihání za jednu stranu. Všechny kontaktní hrany jsou zjemnělé a opracované. Na dotek je opěrka příjemná, žádné pazvuky při stlačování či zvedání nevydává.

HP Envy 15 – konstrukce HP Envy 15 – konstrukce HP Envy 15 – konstrukce
Design a konstrukce HP Envy 15

Vrchní část s obrazovkou HP Envy 15 x360 je z identického materiálu, se zrcadlovým logem HP na zadní straně. Víko nemá vůli, je pevné a prohýbá se jen minimálně. V zavřeném stavu je u spodní části přidrženo magneticky, a je ho možné otevřít do pracovní polohy jednou rukou. Tady je dobré uvést, že panty pracují až příliš lehce, po otevření víka na více než 100° při otřesech či vibracích, jako například při cestě ve vlaku, dochází k samovolnému „padání“ obrazovky. Zvláště při prudším zvednutí otevřeného zařízení ze stolu je tento jev nepříjemný. Další věc, kterou je na místě pantům vytknout, jsou jejich krytky – oproti zbytku notebooku jsou jako jediné lesklé, a přestože jsou vyrobené z kovu, působí plastovým a laciným dojmem.

HP Envy 15 – konstrukce HP Envy 15 – konstrukce HP Envy 15 – konstrukce
Průduchy, kloub a víko HP Envy 15

Naopak rozhodně můžeme na HP Envy 15 x360 vyzdvihnout okrasnou mřížku reproduktorů se zajímavým trojúhelníkovým vzorem, která dodává zařízení moderní a agresivní vzhled. Dominantou zadní části je na první pohled masivní výduch chlazení, jeho aktivní část je však jen poloviční – zbytek je zaslepený prachovým filtrem a slouží jako nasávání.

Konektory a možnosti připojení HP Envy 15 x360

Aktuální trend zeštíhlování notebooků, s nímž jde ruku v ruce odstraňování většiny konektorů, u kterých se nepočítá s používáním na denní bázi, můžeme vidět v praxi i zde. Co se rozhraní týká, u HP Envy 15 x360 najdeme jen to nejnutnější – na levé straně je to plnohodnotný konektor HDMI 2.0 a USB 3.1 spolu s tlačítkem zapínání, které zároveň plní funkci stavové LED pro indikaci zapnutí a spánku. Blíže k uživateli se potom nachází kombinovaný 3,5mm jack pro připojení headsetu a LED diskové aktivity.

HP Envy 15 – levá strana HP Envy 15 – levá strana
Konektory na levé straně HP Envy 15

Pravá strana HP Envy 15 x360 hostí nabíjecí port s indikátorem nabíjení a další USB 3.1 konektor – tentokrát s funkcí HP Sleep and Charge, která umožňuje dobíjení přenosných zařízení i bez zapnutého notebooku. Dále tu najdeme dvojsměrné tlačítko regulace hlasitosti, USB-C 3.1 také s podporou Sleep and Charge a čtečku SD karet, jejímž výrobcem je Realtek. V přední a zadní časti nenajdeme žádné konektory. Studenti ubytovaní na internátech se tedy ve většině případů budou muset dodatečně vybavit USB/RJ45 redukcí pro připojení ethernetového kabelu.

HP Envy 15 – pravá strana HP Envy 15 – pravá strana
Konektory na pravé straně HP Envy 15

Pro bezdrátovou komunikaci HP Envy 15 x360 disponuje dvoupásmovým M.2 WLAN modulem Intel Dual Band Wireless-AC 7265. Maximální přenosová rychlost karty je podle výrobce 867 Mbps, pracuje v pásmech 2.4 a 5 GHz a obsahuje také integrovaný Bluetooth ve verzi 4.2. Konfigurace antény je 2 × 2. Zařízení dále nenabízí možnost osazení WWAN či GPS modulu, ty je však možné nalézt spíše v pracovních stanicích či business-class noteboocích za dvojnásobek ceny, a proto to nepokládám za mínus.

Jak je na tom obrazovka a ovládání HP Envy 15 x360?

HP Envy 15 x360 disponuje multidotykovým displejem s úhlopříčkou 15,6", technologií IPS a rozlišením Full HD (1 920 × 1 080). Výrobcem panelu je v našem případě LG. Podání barev je příjemné, vyvážené, s mírně chladným nádechem. Červené by slušela větší sytost, ale v rámci třídy a určení zařízení je zobrazení v pořádku. Podsvícení je na pohled rovnoměrné, bez prosvítání, s 11 kroky regulace intenzity. Výrobce se rozhodl použít regulaci jasu pomocí PWM, frekvence 1000 Hz je však dostatečně vysoká na to, aby i lidé citliví na blikání displeje nepociťovali únavu očí či nevolnost při práci.

Obrazovka HP Envy 15
Obrazovka HP Envy 15

Subjektivně je obrazovka HP Envy 15 x360 jemná, komfortní na jakoukoliv práci, nevyžadující exaktně kalibrované barvy. Pozorovací úhly jsou díky technologii IPS výborné, takže sledovaný film či fotografie budou vypadat dobře nejen z pohledu samotného uživatele, ale i pro lidi okolo. Dotyková plocha obrazovky je kalibrovaná skvěle, reaguje okamžitě a přesně, práce s ní je všeobecně příjemná. Výrobce dává také možnost zakoupit pero pro práci s nástroji Windows Ink Workspace.

Obrazovka HP Envy 15 – pzorovací úhly
Obrazovka HP Envy 15 – pozorovací úhly

Touchpad je poměrně velký (120 × 60 mm), obsahuje integrovaná tlačítka bez vizuálního označení, přičemž směrem z levé strany přibližně 8 centimetrů plochy představuje reakční plochu levého kliknutí, zbývající čtyři centimetry reagují jako pravý klik, který tak funguje prakticky jen v pravém dolním rohu. Tlačítka mají krátký a rychlý chod se zvukovou odezvou.

Plocha touchpadu reaguje na dotyk stejně přesně jako obrazovka, pohyb je plynulý a jemný. Nejedná se tak o žádné nouzové řešení místo myši, ale o plnohodnotný komfortní ovládací prvek, který HP zvládl na jedničku. Výrobcem elektronické časti touchpadu je společnost Synaptics.

HP Envy 15 – touchpad HP Envy 15 – podsvícená klávesnice HP Envy 15 – podsvícená klávesnice
HP Envy 15 – touchpad a klávesnice

Klávesnice HP Envy 15 x360 má standardní rozložení, designově typické pro všechny notebooky HP v posledních letech. Daní za podsvícení je horší čitelnost ve dne při pohledu z úhlu, průsvitná písmena splývají s povrchovou úpravou. Chod kláves má přiměřený odpor, dráha je plynulá, klávesy drží pevně a nedochází k jejich kroucení či různým pazvukům při psaní. Hloubka stlačení kláves je 1 mm.

i Jestli stále nevíte, jaký notebook si vybrat, mohl by vám pomoci článek Jak vybrat notebook. Můžete vybírat z herních, kancelářských, pracovních, stylových, dotykových, VR-Ready a základních notebooků. V nabídce je také samozřejmě příslušenství včetně pouzder a brašen.

Podsvícení klávesnice je bílé barvy, dokonale rovnoměrné. Při práci v noci je klávesnice výborně čitelná, bez rušivých prvků či přílišné síly podsvícení. Regulace jasu HP Envy 15 x360 neumožňuje.

Práce s klávesnicí je díky dobré odezvě a zdvihu pohodlná, vhodná i na práci s většími bloky textu. Psaní je subjektivně pohodlné, rychlé a bez překlepů.

Komponenty HP Envy 15 x360 a jejich údržba 

Přístup ke komponentům a chlazení je přes spodní panel HP Envy 15 x360. Ten drží třemi šrouby typu TX5 v přední části a čtyřmi šrouby PH1 umístěnými pod gumovým páskem na zadní straně při výduchu chlazení. Po odstranění krytu je elektronika zařízení plně dostupná.

Chladicí systém řeší HP Envy 15 x360 poměrně netradičně, jednou měděnou heatpipe s centrálně umístěným chladičem a ventilátorem, na obou stranách zakončenou kontaktní plochou pro procesor a grafický čip. Ventilátor disponuje PWM řízením otáček, pracuje při 5 V s maximálním proudem 0,5 A. Výrobcem použitého ventilátoru je v našem případě Foxconn.

HP Envy 15 – komponenty HP Envy 15 – GPU
HP Envy 15 – pohled na komponenty a GPU

Po odstranění chlazení najdeme na levé straně HP Envy 15 x360 osazený procesor Intel Core i5-8250U. Jedná se o čtyřjádrový CPU generace Kaby Lake R s 14nm výrobním procesem, pracovní frekvencí 1,6 GHz a schopností automatického přetaktování Intel Turbo Boost až na 3,4 GHz. Disponuje 6MB Cache, funkcí HyperThreading a jeho součástí je grafické jádro Intel UHD Graphics 620. Je schopný adresovat až 32 GB RAM, a jeho maximální TDP je 25 W.

Pod plechovým EMI krytem se nachází operační paměť (RAM) typu DDR4 s kapacitou 8 GB a frekvencí 2 400 MHz. Polovina její kapacity je pevně letovaná na základní desce, zbývající 4 GB jsou osazené ve formě SO-DIMM modulu, pomocí kterého je možné RAM podle potřeby zvětšit na požadovanou velikost. Výrobce paměti na desce i ve slotu je u testovacího kusu SK Hynix.

HP Envy 15 – CPU HP Envy 15 – RAM HP Envy 15 – ventilátor
HP Envy 15 – CPU, RAM a ventilátor

Na opačné straně je umístěný grafický čip NVIDIA GeForce MX150 spolu se 4 GB vlastní grafické paměti typu GDDR5. Grafické jádro pracuje na frekvenci 1 469 MHz, s automatickým přetaktováním na 1 532 MHz. Frekvence pamětí je 1 502 MHz a jejich výrobcem je společnost Micron. Maximální spotřeba čipu činí 30 W.

Vedle EMI krytu operační paměti je umístěn slot M.2, který slouží na osazení SSD disku. Testovaný kus je vybavený NVMe SSD Toshiba XG5 o kapacitě 256 GB. Disk používá Toshiba 3D TLC NAND a výrobce udává rychlosti až 2 700 MB/s pro čtení a 1 050 MB/s pro zápis. Jako úložiště dále slouží standardní 2.5" SATA III pevný disk s kapacitou 1 TB a rychlostí 7 200 ot/min. V testovaném kuse se jedná o disk Seagate Barracuda.

HP Envy 15 – ventilátor a heatpipe HP Envy 15 – akumulátor HP Envy 15 – SSD
HP Envy 15 – chlazení, akumulátor a SSD

V pravém dolním rohu se nachází akumulátor HP LK03XL. Složený je ze tří článků typu Li-Ion a jeho jmenovitá kapacita je 55.325 Wh. Na danou velikost zařízení se jedná o průměrnou kapacitu, když však zvážíme, že HP do zařízení dostalo dedikovaný grafický čip a dva pevné disky, to všechno při zachovaní příznivé váhy a rozměrů, není zde co vyčítat.

Po otevření zařízení jsem si však všiml dvou věcí, které mě rozhodně nepotěšily. Na prvním místě to byl nesprávně utažený šroub chladiče, který byl doslova zavrtaný mezi desku a posunutý závit, do kterého měl zapadat. Na druhém místě to byl zbytek tvrdého lepidla na rotoru ventilátoru, který rozhodně neocení takovou formu dodatečného vyvážení. Jedná se o jednoznačné selhání výstupní kontroly, protože takové nedostatky nemají v zařízení dané hodnoty co dělat. Na obhajobu výrobce je ale nutné zmínit, že podobné problémy se zkrátka vyskytnou u každého výrobce bez ohledu na cenovou hladinu, a je zřejmé, že se jedná jen o vadu testovaného kusu.

HP Envy 15 – defekt č. 1 HP Envy 15 – defekt č. 1 HP Envy 15 – defekt č. 2
HP Envy 15 – chyby testovaného kusu

HP Envy 15 x360: Výkon CPU

S příchodem procesorů Kaby Lake R získaly mainstreamové mobilní i5 oproti svým předchůdcům dvě fyzická jádra navíc včetně funkce Hyper-Threading, máme tedy před sebou k dispozici osmivláknový procesor schopný pracovat na maximální frekvenci 3,4 GHz při zachování spotřeby pod 15 W. HP tento procesor navíc zkombinovalo s rychlým NVMe diskem a dedikovaným grafickým čipem GeForce MX150. Výkon tohoto grafického adaptéru je přibližně na úrovni desktopové GT1030, přičemž značně překonává starší GTX 950M. Že by tak konečně svítalo na lepší časy pro všechny, kteří potřebují každý MHz výkonu na cestách, ale odmítají s sebou nosit 4 kg těžkou pracovní stanici? Podívejme se tedy na výsledky.

Cinebench R15

Výkon procesoru testujeme nejprve benchmarkem Cinebench R15, který reprezentuje rychlost CPU při renderingu. Testujeme výkon jednoho vlákna, stejně jako celkový výkon.

HP Envy 15 v Cinebench R15 – singlethread HP Envy 15 v Cinebench R15 – multithread
Test HP Envy 15 v Cinebench R15 – jednovláknový a celkový test

wPrime 2.10 1024M

Výpočtový výkon procesoru dále hodnotíme softwarem wPrime, který nechá CPU počítat složité matematické výpočty.

HP Envy 15 ve wPrime
HP Envy 15 ve wPrime

SuperPi Mod 1.5 XS 32M

Posledním testem procesoru je SuperPi, který prostřednictvím Gauss-Legendrova algoritmu počítá Ludolfovo číslo na zadaný počet míst.

HP Envy 15 – SuperPI
HP Envy 15 – SuperPI

Během izolovaných testů procesorového výkonu byla maximální dosažená teplota jader 66 °C. Chlazení bylo během všech testů tiché, slyšitelné, avšak ne rušivé.

Celkový výkon HP Envy 15 x360

PCMark

Celkový výkon systému pro všechny aspekty běžného používání hodnotíme benchmarkem PCMark ve verzi 8 a 10. Výsledné skóre je vhodné porovnat s jiným systémem pro představu o výkonovém rozdílu. V PCMark 10 rozlišujeme skóre na celkové a jednotlivé, v PC Mark 8 hodnotíme benchmark Home Accelerated.

HP Envy 15 – PCMark 8
HP Envy 15 – PCMark 8
HP Envy 15 – PCMark 10 celkové skóre HP Envy 15 – PCMark 10 Essentials
HP Envy 15 – PCMark 10 Digital Content Creation HP Envy 15 – PCMark 10 Productivity

Výkon pevných disků dosazených v HP Envy 15 x360

Na určení rychlosti a odezvy pevných disků používáme software Anvil's Storage Utilities a Crystal Disk Mark. Otestuje se tak výkon disku při náhodných i sekvenčních operacích, přístupová doba a stabilita rychlostí.

HP Envy 15 – výkon SSD
HP Envy 15 – výkon SSD

Použité NVMe SSD Toshiba XG5 umožňuje díky vysokým rychlostem čtení skutečně svižný chod zařízení bez čekání na spuštění aplikací či her. Čistý bootovací čas při restartu zařízení byl 12,5 sekundy, při spuštění zařízení z hybridního spánku jen 6 sekund (od zobrazení loga HP po zobrazení pracovní plochy). TLC NAND však dají o sobě vědět při zápisu, kde disk oproti svým konkurentům značně zaostává. Na časté zapisování velkých souborů tak není příliš vhodný, rychlostem udaným výrobcem se však v benchmarku přiblížil.

HP Envy 15 – výkon HDD
HP Envy 15 – výkon HDD

Za výkon a provozní vlastnosti mohu však rozhodně pochválit použitý plotnový pevný disk. Vynikající rychlosti čtení i zápisu, stabilní výkon a tichý chod bez cvakání. Ani při kopírovaní velkých souborů z SSD na HDD rychlost neklesla pod 170 MB/s. Hlavně při čtení se tak bez jakéhokoliv přehánění jedná o jeden z nejrychlejších 2,5" disků se SATA III rozhraním.

HP Envy 15 x360: Výkon GPU

Unigine Valley

Čistý výkon grafického adaptéru jsme za účelem porovnání měřili v benchmarku Unigine Valley 1080p s High nastavením. Jedná se o starší test zaměřený na rozhraní DX11.

HP Envy 15 – Unigine Valley
HP Envy 15 – Unigine Valley

Unigine Superposition

Pokračujeme moderním benchmarkem Unigine Superposition, stejně v 1080p High nastavení.

HP Envy 15 – Unigine Valley
HP Envy 15 – Unigine Superposition

3DMark 11

Dalším benchmarkem je stálice v podobě 3DMark 11. Testujeme nastavení Performance, hodnotíme čistý výkon GPU.

HP Envy 15 – 3DMark 11
HP Envy 15 – 3DMark 11

3DMark

Z aktuálního 3DMark jsme testovali benchmarky Cloud Gate, Sky Diver, Fire Strike a Time Spy pro srovnání výkonu od DX10 až po DX12. Nastavení je standardní, hodnotíme čistý výkon GPU.

HP Envy 15 – 3DMark Cloud Gate HP Envy 15 – 3DMark Sky Diver
HP Envy 15 – 3DMark Fire Strike HP Envy 15 – 3DMark Time Spy

HP Envy 15 x360 v herních testech 

Použitý grafický čip MX150 se řadí do nižší třídy zaměřené spíše na multimédia a práci s grafickými aplikacemi. Neskrývá však své herní ambice a občasné hráče určitě jeho přítomnost potěší. Populární multiplayerové herní tituly jako Counter-Strike: Global Offensive či World of Tanks jsou plynule hratelné i na vyšších nastaveních, při náročných či hůře optimalizovaných hrách bude však nutné slevit na detailech či rozlišení. Většina her ale bude při nativním rozlišení 1 920 × 1 080 bezproblémově hratelná.

World of Tanks 1.0

Testujeme náhodný výběr 4 za sebou jdoucích map, výsledkem je minimální, maximální a průměrná hodnota snímků za sekundu během testu. Rozlišení je nativní 1080p, AA úroveň „vysoká“, kvalita zobrazení střední.

Výkon HP Envy 15 ve hře World of Tanks (patch 1.0)
Výkon HP Envy 15 ve hře World of Tanks (patch 1.0)

League of Legends

Testujeme mapu Summoner's Rift jako Battle Training. Rozlišení je nativní 1080p, AA, kvalita Very High.

Výkon HP Envy 15 ve hře League of Legends
Výkon HP Envy 15 ve hře League of Legends

Counter-Strike: Global Offensive

Testovací scéna probíhala na mapě Dust II, rozlišení 1080p, 2×MSAA, 2×AF, nastavení detailů je střední.

Výkon HP Envy 15 ve hře Counter-Strike: Global Offensive
Výkon HP Envy 15 ve hře Counter-Strike: Global Offensive

DOOM

Testovací scénou bylo první hnízdo démonů v úvodní mapě po zahájení kampaně. Rozlišení je nativní 1080p, TSSAA (8TX), 16×AF, nastavení detailů je medium.

HP Envy 15 ve hře Doom
Výkon HP Envy 15 ve hře Doom

Zvukové výstupy HP Envy 15 x360 jsou překvapivě dobré

Vzhledem k tomu, že notebook neskrývá své multimediální a zábavní ambice, je na místě předpoklad, že bude schopen zážitek z používání umocnit také zvukově. To mají na starost nadstandardní stereo reproduktory Bang & Olufsen, které jsou umístěny pod okrasnou mřížkou v horní části. HP neudává v informacích o zařízení jejich výkon. Výrobcem zvukového kodeku na desce je Realtek.

HP dodává jako ovládací prvek zvuku software HP Audio Switch, jehož součástí je B&O Audio Control. Poskytuje základní možnosti nastavení hlasitosti reproduktorů, rozšířené ovládání citlivosti pole a odrušení hluku pro mikrofon, stejně jako jednoduchý ekvalizér s předvolbami pro hudbu, film a hlas. Taktéž je tu možnost manuální korekce hloubek, výšek a jasnosti dialogu, což se dá považovat za korekci středových tónů. Bez zapnuté možnosti „Zážitek Bang & Olufsen“ hrají reproduktory až uměle tupě, nevýrazně a s ozvěnou. Vypínat ji tak nemá žádný význam.

HP Envy 15 – HP Audio Switch HP Envy 15 – HP Audio Switch HP Envy 15 – HP Audio Switch
HP Envy 15 – HP Audio Switch

Hlasitost reproduktorů je dostatečná, bez problémů stačí na sledování filmů i ve větší místnosti bez nutnosti externího ozvučení. Zvukové efekty ve filmech jsou výrazné, dialogy jasné a čisté, ani při maximální hlasitosti nedochází k chrčení či brnění z reproduktorů, filmový zážitek tak můžeme hodnotit jako jednoznačně výborný. Kvalitu hudebního přednesu jsem testoval na čtyřech nahrávkách různých hudebních stylů. Výšky jsou přiměřené, čisté a přesné, stejně jako středové tóny. Hloubek je méně, a to i po nastavení maximální úrovně. Separaci nástrojů je při kvalitní nahrávce slyšet, tóny se neslévají.

Reproduktorům nejvíc sedí moderní a elektronická hudba, jejíž přednes byl na velikost reproduktorů skutečně skvělý. Dobrý pocit vyvolal i jazz, kde byly vokály dokonalé. Soundtracky z her a vážná hudba trochu utrpěly nedostatkem hlubších tónů, avšak celkový dojem byl dobrý a příjemný. Nedostatky jsem pozoroval jedině při metalové a rockové hudbě – příliš rychlé kytary a sóla reproduktorům úplně nesedí. Přes to všechno však reproduktory vzhledem k jejich velikosti, typu zařízení a jeho štíhlému profilu hodnotím velmi dobře.

HP Envy 15 má kvalitní audio výstupy
HP Envy 15 má kvalitní audio výstupy

Co mě však zaujalo více než samotné reproduktory, byla kvalita 3,5mm sluchátkového výstupu. Notebook neměl nejmenší problém „nakrmit“ i náročná sluchátka jako Beyerdynamic DT880 250Ω, a to nejen po stránce hlasitosti, ale i (v rámci použitého kodeku a ostatní elektroniky) s vynikající kvalitou. Nahrávky měly prostor s výbornou separací nástrojů, razantními a tvrdými hloubkami. Po připojení sluchátek se ekvalizér a všechny předvolby deaktivují a zvuk jde do konektoru bez zkreslení, což je opravdu velké plus. Po zvukové stránce tedy nemohu hodnotit notebook jinak než výborně.

Teploty a hluk HP Envy 15 x360

Použití nízkonapěťového procesoru otvírá prostor pro tichý provoz bez přehřívání. Hlavním zdrojem tepla v systému tak bude grafický čip MX150, který má oproti procesoru více než dvojnásobnou spotřebu. Při běžné práci v OS – při prohlížení webu, videí, při instalaci softwaru nebo práci s textem se teplota CPU pohybovala průměrně okolo 45 °C, s občasnými špičkami směřujícími k 60 °C. Chlazení po celou dobu zůstávalo příjemně tiché – ventilátor se sice točil, ale nevydával aerodynamický hluk ani rušivé zvuky z ložiska. Takový systém je subjektivně lepší než pasivní chod a nárazové spouštění ventilátoru s doprovodným efektem roztáčející se turbíny. Prakticky jediný zvuk, který bylo možné během běžného provozu slyšet, byl roztočený deskový disk. I ten je možné vzhledem k jeho 7 200 otáčkám za minutu a vysoké přenosové rychlosti pochválit za kultivovaný chod bez cvakání či nadměrného hluku.

Teploty HP Envy 15 – software HWMonitor
Teploty HP Envy 15 – software HWMonitor

Při izolované maximální zátěži CPU se teplota jednotlivých jader dostala na maximum 61 °C. Chlazení v tomto bodě už je jednoznačně slyšet, ale stále není nijak výrazné a ani při delší práci pod zátěží není rušivé. Tělo zařízení zůstává příjemně chladné z obou stran, nehrozí tak nepříjemné pocity při kontaktu s pokožkou.

Maximální možná zátěž celého systému (CPU + GPU + RAM) dostane zařízení na hodnoty 83 °C pro CPU a 63 °C pro GPU. Chlazení tu už pracuje na svém maximu a při delší práci mohou vysoké otáčky ventilátoru působit rušivě. Zde je však nutné dodat, že grafický čip MX150 je omezený teplotním limitem, a proto se při dosažení 62 °C automaticky podtaktuje, a to značně.

i Mohly by vás zajímat i další notebooky; máme recenze herních i pracovních modelů:
Acer Predator Helios 300 (RECENZE)
Acer Aspire 5 (RECENZE)
Asus ROG Zephyrus (RECENZE)
Asus ROG Strix GL553VE (RECENZE)
Acer Swift 3 (RECENZE): Ryzen Mobile vs. Kaby Lake R
HP OMEN X (RECENZE)
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3" (RECENZE)

V našem případě jsme viděli pokles frekvence jádra až na 810 MHz, což je téměř polovina jeho běžné pracovní frekvence. Výrobce se tedy rozhodl dát přednost tichému chlazení a příjemným teplotám před maximálním grafickým výkonem. Rozhodně by ale potěšil software s funkcí přepínání režimů, pomocí kterého by bylo možné dostat z hardwaru zařízení maximální výkon na úkor hluku a teplot tehdy, když je to potřeba. Rezerva na to v chlazení jednoznačně je. V současném stavu si tak GPU udrží svůj standardní takt přibližně 45 sekund, což je pro hraní her absolutně nevyhovující. Celé testování probíhalo za pokojové teploty 21 °C, v horkých letních měsících je tedy možné očekávat horší výsledky. Většina ostatních zařízení podobného zaměření a konstrukce s čipem MX150 se podtaktuje až po dosažení hodnoty 69 °C.

HP Envy 15 x360: Výdrž na baterii

H.264

Test výdrže probíhal v několika fázích podle typu a intenzity zatížení notebooku. První nejběžnější zátěží je sledování 1080p H.264 filmu. Film běží z externího USB 3.0 2,5" disku, WiFi je zapnutá, nastavení jasu je na šestém stupni. Hlasitost je nastavena na poloviční úroveň. Režim je lepší výkon.

Výdrž HP Envy 15 při sledování 1080p H.264 filmu
Výdrž HP Envy 15 při sledování 1080p H.264 filmu

PCMark

Kombinovanou zátěž baterie představuje opakovaný běh PCMark 10, který zohledňuje prohlížení webu, videohovory, práci v aplikacích, sledování filmů a podobně. WiFi je zapnutá, nastavení jasu je na šestém stupni. Hlasitost je poloviční, režim baterie je lepší výkon.

Výdrž HP Envy 15 při benchmarku PCMark
Výdrž HP Envy 15 při benchmarku PCMark

Maximální zátěž

Následně testujeme výdrž při maximální zátěži. Jas displeje je nastavený na maximum. Procesor i grafický čip je vytížený na 100 %, v pozadí běží přehrávání hudby prostřednictvím softwaru Spotify, hlasitost reproduktorů je poloviční. Režim je maximální výkon.

Výdrž HP Envy 15 při maximální zátěži
Výdrž HP Envy 15 při maximální zátěži

Nečinnost

Posledním testem je délka výdrže bez jakékoliv zátěže. WiFi je vypnutá, jas nastavený na minimum. Reproduktory jsou ztlumené, otevřená je pracovní plocha bez diskové či jiné aktivity. Režim je lepší životnost baterie.

Výdrž HP Envy 15 při nečinnosti
Výdrž HP Envy 15 při nečinnosti
HP Envy 15 x360 recenze

HP Envy 15 x360

Notebooky

HP Envy 15-bp101nc x360 se skutečně ukázal jako kompaktní a výkonný společník na každý den, a naplnil tak očekávání, která vyvolal. Jedná se o velmi podařené a po všech stránkách vyvážené zařízení, které bych bez váhání doporučil komukoliv, kdo hledá tablet PC v 15" velikosti. Čeká ho tu designové, ale pevné tělo, pěkný displej a špičkový zvukový zážitek. Najdou se samozřejmě také nedostatky, ale až na výrobní chybu u testovaného kusu se jedná vyloženě o nedoladěné chyby z výroby, které se bude možné odstranit např. aktualizací ovladače či BIOSu v budoucnosti. Nebýt jich, dalo by se hovořit o dokonalém multimediálním zařízení. 

Klady

 • Dokonale opracované a pevné šasi
 • Příjemný displej
 • Přesný touchpad
 • Tiché chlazení
 • Výborná kvalita zvuku
 • Rychlá WiFi a Bluetooth modul
 • Rychlé úložiště

Zápory

 • Hůře čitelná klávesnice
 • Příliš volný chod pantů
 • Omezování výkonu GPU
Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací