Co je vlastně pravítko?
Pravítko je pomůcka na rýsování nebo také při psaní k podtrhávání nebo rozdělování textu. Mívá na sobě také stupnici, díky které můžete měřit vzdálenost, a to v různých jednotkách, nejčastěji se setkáte s centimetry.
Pravítko a jeho podoby
Pravítko může mít mnoho podob. Jednou z nich je klasický obdélník, kterým narýsujete přímku, a pomocí stupnice změříte délku v určitém rozsahu. Pak jsou tu ale i další typy pravítek, které slouží různým účelům.
Pravítko – trojúhelník v různých podobách
Pokud potřebujete pravítko, trojúhelník bude jedním z těch, které k rýsování nepochybně patří. Jednou z možností je rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník s vnitřními úhly 45 a 90°, který mívá ještě rysku na vytváření kolmic, druhou je pravoúhlý trojúhelník s úhly 30, 60 a 90°. Využijí ho hlavně školáci.
Pravítko s ryskou, respektive trojúhelník s ryskou, vám dovolí během chvíle narýsovat kolmici k určité přímce.
Speciální pravítka na speciální práci
Další druhy pravítek už jsou speciální. Jde například o příložník, kterým snadno narýsujete kolmice k hraně kreslicího prkna, nebo logaritmické pravítko. Pravítko může být součástí rýsovacího prkna, má držátko a posuvné drážky a ještě paralelní pravítko. Pro studenty i profesionály je jako stvořené.
Úhloměr jako netypické pravítko
Úhloměr je speciální pravítko, které vám umožní měřit úhly. Najdete na něm stupnici, pomocí které můžete úhly odečítat. Nejpoužívanější je úhloměr půlkruhový, který má 180°. Úhloměr je často také součástí speciálních, složitějších přístrojů s displejem.
Do dílny se hodí pravítko s rychloupínáním
Pravítko s rychloupínáním se hodí k upevnění na rýsovací stůl, nebo i v dílně při řezání a frézování. Měření s jeho pomocí je pohodlné a přesné. Použít se dá i jako svorka při lepení, i když ne tak pevná jako klasické svorky.
i
Pravítko s dorazem pro přesné rýsování i do dílny
Pravítko s dorazem vám dovolí umístit ho přesně na hranu materiálu, a provést tak přesné měření či jiný úkon. Doraz můžete umístit u některých typů na obě strany pravítka. Proto se hodí především do dílny.
Netypické pravítko pro leváky
Pravítko pro leváky je odlišné v tom, že má číslování uvedené zprava doleva, a to proto, že levák dělá tahy při rýsování přesně v tomto směru. Značně se jim tak práce s pravítkem zjednoduší a bude se jim lépe rýsovat.
Z čeho se vyrábí pravítko?
Dříve se pravítko vyrábělo ze dřeva. I takové ještě dnes najdete, například u švadlen, ve stavebnictví nebo ve školách. Pro výrobu se už dnes nejčastěji používá plast, v některých případech také kov.
Kovové pravítko vydrží všechno
Kovové pravítko používají zejména řemeslníci, protože dlouho vydrží, je velmi přesné a může mít i další vylepšení, jako je převod jednotek nebo vrtací tabulka apod. Samozřejmě se ale hodí i na dokonalejší rýsování na papír.
- Ocelové pravítko slouží k měření, kreslení i řezání. Stupnice je leptaná nebo gravírovaná, proto se nesmaže.
- Hliníkové pravítko vám poslouží stejně jako ocelové. Je odolné a vhodné do dílny.
Ocelové pravítko
Úhloměr
Trojúhelník s ryskou
Pravítko a jeho další užitečné vlastnosti
Pravítko může mít i další speciální vlastnosti a funkce, díky kterým se s ním bude lépe pracovat nebo déle vydrží.
- Ohebné pravítko je ideální volbou pro školáky. Kdo z nás kdy nenašel zlomené pravítko v batohu? Ohebné pravítko je nezlomitelné a stupnice na něm navíc velmi odolná.
- Pravítko s držadlem je snadnější na manipulaci a držení. Pro časté rýsování, měření i podtrhávání ideální volba. Na pravítku na školní tabuli je potom držadlo samozřejmostí.
- Oboustranné pravítko má stupnici na obou okrajích, může být ve stejné metrické soustavě nebo na jedné straně v centimetrech, na druhé například v palcích.
Jak dlouhé potřebujete pravítko? 100cm není problém
Pravítko se vyrábí v různých rozměrech, délku si vyberte podle toho, k čemu ho budete potřebovat. Pravítko 10cm se hodí na podtrhávání, pravítko 100cm se vyrábí například jako krejčovské.
i
Využijte i moderní pravítko online
Víte, že můžete využít i pravítko online? Stačí si ho otevřít na obrazovce počítače, mobilu nebo tabletu a přiložit přístroj k předmětu nebo naopak předmět k obrazovce. Součástí mohou bý i funkce, jako je převod jednotek, výpočet obsahu apod.
Skrýt popis