AlzaBoxy Q1 Aplikace

Hyrule Warriors: Definitive Edition (RECENZE) – třetí zastávka povedeného spin-offu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Hybridní konzole Nintendo Switch je aktuálně ve velmi zajímavé pozici. Rok po vydání má za sebou několik kvalitních exkluzivních titulů, ale v současnosti nabízí převážně útočiště portům z ostatních konzolí či předcházejícího, nepříliš úspěšného projektu jménem Wii U. Přesto se Switch těší velké oblibě, dobrým prodejům a vlastně i ta nabídka her není úplně špatná. Nintendo Switch je navíc pro mnohé hráče první konzole od Nintenda (zejména pro ty, kteří zlomili hůl nad umírajícím handheldem PS Vita od Sony), a tak i několikanásobné porty jsou vítány s otevřenou náručí.

Přesně takovým titulem jsou i Hyrule Warriors od Koei Tecmo Games, kteří vyšli jak na Wii U, tak i na přenosném Nintendu 3DS. Někdo by sice mohl lamentovat nad opakovaným taháním chechtáků z hráčských peněženek, tato arkádová hack and slash akce však sedí hybridnímu Switchi až nečekaně dobře a sama o sobě je velmi kvalitní hrou, která si nezaslouží být opomenuta. Hyrule Warriors: Definitive Edition navíc nabídne všechen předchozí obsah a další vylepšení. Pokud vás zajímá, jaké novinky definitivní edice obsahuje, pokračujte ve čtení recenze.


• Žánr: Hack and Slash • Multiplayer: Ano (local, co-op)  Vývojář: Koei Tecmo Games • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Nintendo Switch (18. května 2018) • Homepage: www.nintendo.com/games/detail/hyrule-warriors-switch • Čeština: Ne


Obsah recenze Hyrule Warriors: Definitive Edition

 1. Kde se vzali Hyrule Warriors
 2. Jak se hraje Hyrule Warriors: Definitive Edition
 3. Novinky Hyrule Warriors: Definitivne Edition
 4. Hyrule Warriors působí na Switchi jako z nouze cnost
 5. Recenze Hyrule Warriors: Definitive Edition: závěrečné hodnocení

Kde se vzali Hyrule Warriors

• Recenze: 28. 5. 2018 • Autor: Filip Němec

Pokud jste světem Nintenda nepolíbeni, možná vás na první pohled Hyrule Warriors zarazí svým jednoduchým a akčním pojetím, zejména pak ale přítomností Zeldy, Linka a dalších postav, jež do světa akčních rubaček moc nezapadají. Hyrule Warriors jsou totiž spin-off, který v sobě spojuje svět království Hyrule s ikonickou hratelností série Dynasty Warriors. Tento koncept využívají v Nintendu poměrně hojně, jen nedávno vyšli Fire Emblem Warriors a určitě vám budou v hlavě rezonovat značky jako Samurai Warriors nebo Warriors Orochi.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; wallpaper: charaktery

Podobně jako jiné spin-offy čerpají Hyrule Warriors největší sílu z široké nabídky postav a mytologie The Legend of Zelda.

Hyrule Warriors jsou vůbec prvním spojením světa The Legend of Zelda a Dynasty Warriors, avšak tato na první pohled bizarní kombinace nakonec vyústila v další podobné mutace, které rovněž zaznamenaly úspěch. Titul zažil premiéru už v roce 2014, kdy měl především zalepit díru po hrách od ostatních vydavatelů, kteří Wii U zdařile ignorovali. Po pozitivním přijetí se pak o dva roky později podívali Hyrule Warriors tehdy už s podtitulem Legends na handheld 3DS, kde také zabodovali, ale hra trpěla zejména slabším vizuálním zpracováním a dalšími omezeními, jež naopak vynahrazovaly některé novinky.

V podtitulu Definitive Edition, který nese třetí inkarnace Hyrule Warriors, pak lze hledat rovnou dvojí význam. Jednak hra obsahuje všechno dobré z předchozích vydání a eliminuje to špatné, zároveň jde pravděpodobně o opravdu definitivní konec tohoto dílu, protože v pořadí již čtvrtá zastávka by mohla být poslední kapkou v už tak plné sklenici hráčské trpělivosti. Fanoušci Nintenda totiž netrpělivě očekávají další díl, který nebude zase tak těžké vytvořit, protože svět The Legend of Zelda je plný příběhů a hratelnost Warriors série až nečekaně nadčasová.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: nepřátelé Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: Link Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: odhození nepřátel

Obrázek 1: Řadoví nepřátelé fungují jako v každé jiné Warriors hře spíše jako kulisa a prostředek k levelování vaší postavy. Obrázek 2: Hlavním hrdinou se (zcela nečekaně!) stane opět Link. Obrázek 3: Jedno máchnutí mečem a odletí jako hadroví panáci.

Jak se hraje Hyrule Warriors: Definitive Edition

Pokud jste žádnou z předchozích edic nehráli a neznáte sérii Dynasty Warriors, stručně se podíváme na to, jak se vlastně tento kočkopes hraje. Zapomeňte na promyšlené RPG prvky ze Zeldy nebo prozkoumávání rozlehlého světa. Jediné, co zůstává stejné, je už tak ohraná, a přesto stále fungující zápletka, v níž se Link stane hlavním hrdinou zachraňujícím princeznu Zeldu. Hyrule Warriors jsou rychlou a dynamickou hack and slash akcí s velmi arkádovou hratelností, ve které doslova masakrujete nepřátele ne po jednom, ale po desítkách.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: vlna nepřátel Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: souboj armád Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: běh

Obrázek 1: Neustávající vlny nepřátel působí především na malém displeji Switche opravdu monumentálně. Obrázek 2: Ani vaše amráda však není k zahození, a pokud nehrajete úplně špatně, s nepřáteli si poradíte. Obrázek 3: Přinejhorším zkrátka utečete z boje. I to je někdy moudrá volba.

V každé misi se pak ocitnete v poměrně rozsáhlé úrovni, kde zuří bitva mezi dvěma armádami. Ty mají své základny, strategické body a zejména svatyně, v nichž se pravidelně objevují další pěšáci. Od ostatních postav pak v průběhu bitvy dostáváte úkoly, jako je zajmout určitou pevnost, zabít některého z generálů nebo ubránit nějakou  oblast. Jak ti vaši, tak i proti vám stojící pěšáci jsou vlastně jen takovou kulisou, kterou zvládáte ničit s neuvěřitelnou bravurou, přičemž odměna za pobití první tisícovky nepřátel na sebe nenechá dlouho čekat a naskočí vám nejspíše hned někde v začátku druhé mise. 

Vy se zaměřujete zejména na ty silnější protivníky, přestože kosit hordy tupých následovníků vašeho soupeře je skvělá zábava i po dlouhých hodinách hraní. Celá bitva, kdy si vzájemně ukousáváte z herní mapy a tlačíte protivníka zpět do jeho základny, pak směřuje k závěrečnému souboji s bossem. Ten je samozřejmě taktéž jako další postavy známým nepřítelem ze světa The Legend of Zelda (potkáte třeba draka Volga nebo pavouka Gohmu) a zatímco doteď vám stačily rychlé reflexy, tváří v tvář závěrečnému bossovi musíte předvést zejména logické uvažování, protože hrubou silou se vám nepodaří zvítězit ani na tu nejmenší obtížnost.

Podobně jako základní principy hry je snadno pochopitelný i soubojový systém. Každá z postav má lehký, těžký a speciální útok, jejichž četné kombinace pak vyústí v opravdu skvělé útočné kreace, jež jsou efektní i efektivní zároveň. I přes zdánlivou jednoduchost soubojů je tak radost bojovat i s nejzákladnějšími protivníky, z nichž padají potřebné suroviny. Díky nim pak můžete mezi jednotlivými misemi vylepšovat svou paletu bojovníků. Nejde o nijak robustní RPG systém, ale do celkové jednoduchosti Hyrule Warriors skvěle zapadá.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: boos fight Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: rupies Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: skóre

Obrázek 1: Bossové jsou stejně jako armády nepřátel opravdu monumentální. Obrázek 2: Za získané drahokamy lze také levelovat postavy, to když je nestihnete „vyexpit“ pouhým bojem. Hratelných postav je totiž hodně, takže ne všechny budete protěžovat stejně. Obrázek 3: Jak se na japonský titul sluší a patří, každá úroveň je zakončena tabulkou s výčtem skóre.

Novinky Hyrule Warriors: Definitivne Edition

Středobodem zábavy je stejně jako v předchozích verzích příběhový režim, předkládající vcelku klasickou zápletku o záchraně princezny Zeldy, kde bude hrát významnou roli artefakt Triforce a další instrumenty ze série The Lefend of Zelda, takže fanoušci budou rozhodně vrnět blahem. Oproti předchozím vydáním se zvětšila paleta hratelných postav, kterých je nyní 29 a zahrát si tak můžete vedle Linka, Sheiky nebo Impy (a dalších již dříve obsažených postav) také za Tetru, Skull Kida nebo Toon Linka. Právě rozmanitost postav patří k tomu nejlepšímu, co Hyrule Warriors: Definitive Edition nabízí. Každý z charakterů má zcela odlišný bojový styl a do značné míry tak hrajete po každé výměně trochu jinou hru, což dobře vynahrazuje jinak dosti repetitivní náplň misí.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: postavy Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: na koni Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: tornádo

Obrázek 1: Všechny postavy nebudou logicky odemčeny hned od začátku hry, i tak ale dostanete hned z kraje pěkný výběr. Obrázek 2: Samozřejmě se ale nikdo nebude zlobit, pokud budete nejvíce protěžovat oblíbeného Linka. Obrázek 3: Taková Sheika kupříkladu dokáže brnknutím na harfu přivolat vodní tornádo.

Vedle opravdu široké palety hratelných postav pak stojí v mém případě velmi oblíbený kooperativní režim, který už nabídla původní Wii U verze, ale z pochopitelných důvodu chyběl na 3DS, a tak jeho návrat opravdu kvituji. Kooperace probíhá ve formě klasického split screenu, jenž je možný jak při hraní na televizi, tak i v handheldovém režimu. Jakýkoli režim rozdělené obrazovky na Switchi však vyžaduje několik ústupků, zejména co se týče usazení před displejem, před který se dva hráči horko těžko vejdou. Druhý problém je zároveň i nesporným kladem, split screen režim totiž podporuje hraní na jednom Joy-conu, což je sice dosti krkolomné, ale pokud nemáte po ruce druhý pár ovladačů, vystačíte si.

V dalším obsahu nechybí příběhová rozšíření zaměřená na lukostřelkyni Linkle a čarodějnici Cii, jež vyšla už na Wii U, a taktéž novinka z následné 3DS verze, která přinesla úroveň z GameCube titulu The Legend of Zelda: The Wind Waker. Podobně jako u jiných Nintendo exkluzivit pak neschází ani podpora figurek Amiibo.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: hůl Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: ve vzduchu

Obrázek 1: Změna vybavení dokáže kompletně proměnit bojový styl každé postavy. Třeba Link to umí s kouzelnou holí stejně dobře jako s mečem. Obrázek 2: Se správnou kombinací tlačítek není problém spráskat pár nepřátel i ve vzduchu.

Hyrule Warriors působí na Switchi jako z nouze ctnost

Jak budete vnímat přítomnost tohoto titulu na Nintendu Switch, je hodně individuální. Některé fanoušky zamrzí již třetí vydání téměř té samé hry, jiní naopak s povděkem přivítají kvalitní titul, který třeba doposud ani nehráli. Hyrule Warriors: Definitive Edition sice nenabízí prakticky nic nového, pouze sbírají již vydaný materiál a servírují ho na nové platformě, ale kvalita recyklovaného obsahu tento problém natolik přehlušuje, že se většina hráčů nebude ani obtěžovat lamentováním a s povděkem přijmou hozenou rukavici. Snad jen cena mohla být o něco menší, vzhledem k tomu, že jde o již potřetí vydaný titul. 

Podobně smíšené pocity budete mít i z grafického zpracování, které jako většina portovaných nebo remasterovaných titulů muselo učinit různé kompromisy. Hyrule Warriors v zásadě nevypadají vůbec špatně, přesto se na nich podepisuje stáří původních materiálů. Zejména pak části přidané z vizuálně slabší 3DS verze dají jasně najevo, odkud pochází. Zmíněné kompromisy pak uvidíte především na jednotlivých postavách. 

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: tráva Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: proti všem Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: boss

Obrázek 1: 2D textura země a z ní rašící trojrozměrný trs trávy jasně napovídá, jak jsou na tom Hyrule Warriors graficky. Obrázek 2: Pochválit jde snad jen vizuální zpracování hlavních postav. Obrázek 3: I hlavní bossové na tom nejsou zase tak špatně.

Zatímco hlavní bojovníci vypadají velmi dobře a hýří detaily, drobotina kolem ve formě desítek a stovek anonymních válečníků musela samozřejmě pozbýt větších detailů a rozmanitosti, aby Switch hru vůbec utáhnul. Snímkování ale i tak občas zakulhá, protože Hyrule Warriors se hýbou pouze v rytmu 30 snímků za sekundu, větších propadů se však dočkáte pouze zřídka. Grafika naštěstí hýří všemi barvami Hyrule království, a tak lze nad průměrným vizuálním zpracováním přimhouřit oko.

Bude to znít pravděpodobně jako klišé, ale Hyrule Warriors: Definitive Edition je především o hratelnosti. Scénářům každé mise se sice nedá upřít jistá zacyklenost v neustále dokola opakované šabloně, ale 29 zcela odlišných postav vše vynahrazuje. Závěrečný verdikt by tak mohl být: „berte, nebo nechte být“. Pokud jste Hyrule Warriors ještě nehráli nebo toužíte po její přenosné verzi, neprohloupíte. Čekat ale od této hry něco víc je pošetilé.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; wallpaper: split screen

Jednou z největších devíz Hyrule Warriors: Definitive Edition je rozhodně split screen, ke kterému vám postačí pouze základní výbava každé konzole Nintendo Switch.

Recenze Hyrule Warriors: Definitive Edition: závěrečné hodnocení

Hodnocení 67% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
85%
Audiovizuální zpracování
45%
Znovuhratelnost
75%
Hyrule Warriors: Definitive Edition; recenze

Klady

 • Zábavná hratelnost
 • Skvělé propojení dvou značek
 • Velké množství postav
 • Všechen obsah z předchozích verzí
 • Split screen režim

Zápory

 • Prakticky nic nového
 • Repetitivní náplň misí
 • Průměrné vizuální zpracování
 • Vysoká cena
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

i Mohlo by vás zajímat

Hyrule Warriors: Definitive Edition vychází 18. května exkluzivně na Nintendo Switch.


Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací