Jak funguje bezdrátové nabíjení

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Bezdrátové nabíjení patří k oblíbeným vychytávkám mobilních telefonů. Stačí mobil položit na „kouzelnou“ podložku a ten se začne nabíjet. Proces je to jednoduchý a samotnými uživateli žádaný, takže mezi výrobci roste podpora tohoto způsobu nabíjení stále více a rozhodně už není vyhrazena pouze tzv. vlajkovým lodím jednotlivých výrobců. Ale ani ti, jejichž přístroj bezdrátové nabíjení nepodporuje, nemusí smutnit. I oni mohou svůj telefon naučit se nabíjet bezdrátově pomocí standardu Qi. Jak na to? A jak vlastně funguje bezdrátová nabíječka?

Jak funguje bezdrátové nabíjení – OBSAH

  1. Bezdrátové nabíjení ve znamení Qi
  2. Jak funguje bezdrátové nabíjení?
  3. Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení
  4. Vyberte si telefon, který podporuje bezdrátové nabíjení Qi
  5. Co je to reverzní nabíjení?
  6. Je možné bezdrátově nabíjet i telefony, které standard Qi nabíjení nepodporují?
  7. Bezdrátové nabíjení Apple s podporou Magsafe

Bezdrátové nabíjení ve znamení Qi 

Zatímco data se už naprosto běžně přenáší vzduchem, u energie jsme stále na počátku. I přes masivní testování různých technologií se nakonec nejvíce prosadil standard Qi [či], což je výraz z čínštiny, znamenající něco jako životní energie. Standard vznikl v roce 2008 a od té doby je čím dál tím populárnější. Telefony s bezdrátovým nabíjením se pomalu, ale jistě stávají standardem.

Bezdrátové Qi nabíjení dokáže pomocí elektromagnetické indukce dokáže přenášet energii na vzdálenost maximálně 1 cm. Technologie je vybavena také komunikačními a kontrolními dovednostmi. Díky tomu na svém zařízení uvidíte informace o stavu nabíjení. Samotná podložka pak pozná, že není v dosahu žádné zařízení, které by přijímalo energii. Okamžitě tak sníží svůj výkon na minimum a zmírní spotřebu elektrické energie.

Bezdratova nabijecka, Samsung Zero Flat
Kompatibilní chytrý telefon stačí odložit na nabíjecí podložku a nemusíte se o nic jiného starat. Dejte sbohem neustálému zapojování nabíječky.

Ve sdružení výrobců, které bezdrátové nabíjení Qi označilo jako univerzální standard tohoto odvětví, se nachází řada výrobců mobilních telefonů, například Samsung, Sony, ale také švédský nábytkářský gigant IKEA. Napájecí podložku si tedy můžete zakoupit přímo zabudovanou v nočním stolku, lampičce nebo sedačce. A je samozřejmé, že na trhu už je k dostání nejedna bezdrátová powerbanka (též Qi powerbanka), tedy v podstatě nabíjecí podložka s vlastní dobíjecí baterií. Velmi praktickým zařízením je bezdrátová nabíječka do auta. Při jejich výběru dbejte na to, aby se dal telefon k autonabíječce stabilně uchytit, buď pomocí páček, případně magnetů.

i Jak správně nabíjet?

Jak funguje bezdrátové nabíjení mobilu a jak je rychlé?

Bezdrátové nabíjení využívá velmi jednoduchého principu, elektromagnetické indukce. Její první využití sahá až do roku 1893, kdy Nikola Tesla rozsvítil žárovku bez použití drátů. Zjednodušeně řečeno se jedná o jev, při němž ve vodiči vzniká tzv. indukované napětí a indukovaný proud, a to v důsledku časové změny indukčního toku.

iPhone X; bezdrátové nabíjení
K předním hráčům na trhu s bezdrátovým nabíjením mobilních telefonů patří Samsung.

V praxi je systém založen na elektromagnetické indukci vznikající mezi dvěma plošnými cívkami. Jedna se nachází v podložce připojené kabelem k elektrické síti a druhá musí být součástí nabíjeného zařízení. Kromě nabíjení elektrických zařízení se s tímto jevem často setkává například u indukčních vařičů, kdy proud (a s ním kýžené, byť v procesu spíše odpadové, teplo) vzniká mezi cívkou v desce vařiče a vodivým dnem hrnce.

Xiaomi; bezdrátové nabíjení
Bezdrátové nabíjení je stylové, jediný drát vede od podložky do zásuvky a nechá se efektně schovat.

Rychlosti bezdrátového nabíjení jsou ve srovnání s běžnými drátovými nabíječkami kvůli energetickým ztrátám stále nižší, ovšem technologie se neustále vylepšují. My se tak již nyní můžeme setkat s podporou svižnějšího nabíjení než před lety. Když standard Qi v roce 2010 začínal, podporoval maximální výkon 5 W. Aktuálně je to v průměru kolem 15 W, ale záleží vždy na daném zařízení, jakého výkonu dokáže reálně využít. 

iPhony byly v minulosti limitovány výkonem 7,5 W. Tímto tempem za 2 hodiny nabijete necelou polovinu baterie, jak změřili na webu iphoneincanada.ca. Nejnovější řada iPhone 13 výkon bezdrátového nabíjení zdvojnásobila až na 15 W. Telefony s operačním systémem Android zvládnou rovněž mnohdy 15 W, na trhu ale najdeme i přístroje, které tuto hranici výrazně překračují. Mezi aktuální přeborníky v bezdrátovém nabíjení patří například Xiaomi 12 s výkonem bezdrátového nabíjení 50 W.

Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení telefonu

Zprvu se podpora této technologie mohla zdát jen jako „machrovinka“, kterou člověk rád předvede přátelům. Nějaký čas již však tuto technologii používáme a dokážeme ocenit zejména její pohodlí. Než pracně hledat ten správný kabel, s nímž poté zápasíme, abychom se trefili do zdířky, položit telefon na podložku je prostě otázkou vteřiny. Mimoto je zde velmi užitečná funkce reverzního nabíjení, o němž se zmiňujeme níže. Ale jakkoliv je bezdrátové nabíjení vysoce praktická věc, má i své nevýhody.

  • Nabíjení bez hledání kabelu a zdířky.   
  • Užitečná funkce reverzního nabíjení.
  • Univerzální kompatibilita.
  • Telefon se při nabíjení nepřehřívá.
  • Šetří se konektor.
  • Poměrně vysoké ztráty energie.
  • Telefon nelze mít při nabíjení v ruce a používat jej.
  • Bezdrátové nabíjení je pomalejší.
  • Riziko degradace baterie při nechání telefonu na podložce.

Vyberte si telefon, který podporuje bezdrátové nabíjení Qi

Přestože bezdrátové nabíjení razantně zvyšuje uživatelské pohodlí a na trhu je dostatek bezdrátových nabíječek, výrobci je integrují jen do dražších chytrých telefonů. Uživatelé levnějších modelů mají prozatím smůlu. Nicméně trend je jasný a bezdrátové nabíjení už není vyhrazeno výhradně vlajkovým lodím jednotlivých výrobců. 

i Bezdrátové nabíječky pro mobilní telefony

Jednotlivé bezdrátové nabíječky se mezi sebou liší především po designové stránce. Kompatibilitu není třeba řešit, všechny podporují standard Qi. Popisek produktu informující, že daný výrobek podporuje „bezdrátové nabíjení Huawei“ tedy ještě neznamená, že nebude fungovat i s jiným telefonem. U mobilu si ale vždy ověřte, zda bezdrátové nabíjení podporuje. Pokud ale chcete, dejme tomu, designové sladění, můžete zvolit bezdrátovou nabíječku od stejného výrobce jako telefon samotný. Bezdrátová nabíječka pro iPhone tak bude vyrobena společností Apple atd.

Pixel 6, bezdrátové nabíjení iPhone 13 Samsung Galaxy S21
K telefonům, které nabízejí bezdrátové nabíjení, patří i Google Pixel 6, iPhone 13 nebo Samsung Galaxy S21 5G.

Co je to reverzní nabíjení?

Vychytávkou bezdrátového nabíjení je také fakt, že můžeme samotný telefon použít jako nabíječku pro zařízení, která sama bezdrátové nabíjení podporují. Užitečné je to např. u bezdrátových sluchátek. Jste-li v terénu a dochází vám baterie ve sluchátkách, přitom telefon je nabitý dost, můžete sluchátka položit na zadní stranu telefonu a počkat, až se dobijí. Lze to aplikovat nejen na sluchátka, ale rovnou i na celý telefon. Potřebuje váš kamarád pár procent navíc? Podělte se s ním o kapacitu svého telefonu. Možnost reverzního nabíjení podporuje např. Samsung bezdrátové nabíjení, který tuto funkci nazývá PowerShare.

Pro usnadnění bezdrátového přenosu energie je nutné, aby telefony měly skleněná záda. Právě tak je možná kompatibilita s podložkou. Proto má spousta smartphonů zadní stranu vyrobenou ze skla, které zároveň koresponduje se sklem na přední straně kryjícím displej.

Je možné bezdrátově nabíjet i telefony, které standard Qi nabíjení nepodporují?

Odpověď na otázku položenou v titulku je jednoznačně ano, jen to nebude bezdrátové nabíjení v pravém slova smyslu a už vůbec nebude řešení tak elegantní, jako je přímo od výrobce zabudovaná podpora tohoto způsobu nabíjení. Aby všechno fungovalo, je potřeba pořídit adaptér pro bezdrátové nabíjení. Modul pro bezdrátové nabíjení je velice tenká destička, z níž je vyvedený krátký kabel, který připojíte do USB-C portu. Telefon tak skutečně není nutné připojovat k nabíječce, samotné nabíjení nicméně probíhá v podstatě klasicky, přes konektor.

Bezdrátové nabíjení Apple s podporou Magsafe

Výrazným problémem běžných bezdrátových nabíječek je fakt, že je pro bezproblémové nabíjení nutné, aby telefon ležel na podložce takříkajíc „cívku na cívku“. V mnoha případech je nutné vědět, kde se nachází to konkrétní místo, které bezdrátové nabíjení umožní. S řešením přišla společnost Apple, která v rámci svých doplňků pro iPhony představila i bezdrátovou nabíječku Magsafe. Podporují ji iPhony 13, ale i předešlé iPhony 12. Díky magnetům bezdrátová nabíječka iPhone naprosto přesně přichytí ve správné poloze.

apple, magsafe, bezdratove nabijeni
Bezdrátové nabíjení iPhone s pomocí technologie je s pomocí Magsafe vždy spolehlivé.

Magsafe nabíječky už rozhodně nejsou pouze výsadou Applu, který nabízí variantu jak pro jeden, tak pro dva telefony. Technologii si do svých produktů adaptovala i řada dalších výrobců.

i Mohlo by vás zajímat


Bezdrátové nabíjení pomocí standardu Qi nás baví, mezi největší výhody patří jednoduchost a pohodlí, byť oproti klasickému kabelu je pomalejší. Je to ale jen malá nevýhoda, kterou mu spousta uživatelů bez větších problémů odpustí.

Co jsme napsali o bezdrátovém nabíjení dříve?

Moderní chytré telefony mají celou řadu zábavných funkcí, ale to každodenní připojování kabelu s nabíječkou je zkrátka otrava. Poradíme vám, jak si zařídit pohodlné bezdrátové nabíjení, díky kterému budete mít svůj telefon neustále plný energie.

Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Nejvýznamnější zastoupení má indukční nabíjení, jehož první využití sahá až do roku 1893, kdy Nikola Tesla rozsvítil žárovku bez použití drátů. Systém je tedy založen na elektromagnetické indukci mezi dvěma plošnými cívkami. Jedna se nachází v podložce připojené kabelem k elektrické síti a druhá musí být součástí nabíjeného zařízení.

Máme dobrou zprávu – penetrace již připravených telefonů pro bezdrátové nabíjení se velmi rychle zvyšuje.

Některé telefony jsou již nachystané od výrobce

Zářným představitelem již vestavěného bezdrátového nabíjení je vlajková loď společnosti Samsung – Galaxy S6, S6 edge a S6 edge+. V tomto případě si stačí pořídit elegantní nabíjecí podložku a máte vystaráno.

Samsung EP-PG920I

Jiné telefony zase musíte drobně vylepšit

I starší model však můžete rozšířit o možnost bezdrátového nabíjení, a dokonce vás to ani finančně nezruinuje. Stačí totiž zakoupit speciální modul se standardem Qi a ten přiložit na správné místo přímo k baterii. Je to docela snadné a uživatelský komfort se rázem posune o level výše.

Nabíjecí podložka CONNECT IT Qi

Luxusní řešení od Patriotu

Poslední variantou je zakoupení upraveného pouzdra patriot FUEL iON, do kterého váš telefon pohodlně obléknete. Poté už ho stačí přicvaknout na magnetický stojánek (zároveň působí jako nabíječka), a máte veškeré nepříjemnosti s nabíjením vyřízené.

Bezdrátové nabíjení má rozhodně budoucnost a už nyní se pilně pracuje na dalším zlepšení této technologie, aby například fungovala na delší vzdálenost.

4,8 968×
iPhone 13 128GB bílá - s výkupním bonusem 1 350 Kč
Mobilní telefon - 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, operační paměť 4 GB, vnitřní paměť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavní + 12Mpx širokoúhlý, přední kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3240 mAh, model 2021, iOS
Super cena
14 590,- Ušetříte 400,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI036b1
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací