Vážení zákazníci, z důvodu povodní a technických problémů je naše prodejna v Opavě uzavřena. Také jsme dočasně zastavili doručování do zasažených oblastí a některých AlzaBoxů, které jsou bez proudu. Situaci sledujeme a obnovíme provoz i doručování, jakmile to bude možné. Děkujeme za pochopení. Stav své objednávky můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo na webu v sekci Moje Alza.

Jak správně nainstalovat WiFi router? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno • Autor: Redakce

Poslední měsíce jsou ve znamení dramatického nárůstu potřeby kvalitního internetového připojení a stabilní WiFi sítě. Možná se právě dnes chystáte pořídit úplně nový WiFi router, ale trošičku ve vás hlodá obava, jak se takový přístroj vlastně nastavuje. A z toho důvodu jsme pro vás připravili několik důležitých tipů z praxe, díky kterým si nové zařízení začleníte do domácnosti a budete ho spokojeně využívat dalších několik let.

Jak správně nainstalovat WiFi router? – OBSAH

  1. Bez WiFi se neobejde žádná domácnost
  2. Příprava na výměnu WiFi routeru
  3. Základní nastavení nového WiFi routeru
  4. Aktivujte rodičovskou kontrolu

Bez WiFi se neobejde žádná domácnost

Od počítačů a notebooků až po chytré telefony, tablety, herní konzole nebo chytré televize. Všechna tato zařízení se neobejdou bez dostatečně silného WiFi signálu. Neustále rostoucí počet koncových zařízení zcela změnil výsledné požadavky na klíčový centrální bod v podobě WiFi routeru. Tam, kde dříve stačilo obyčejné zařízení za pár stokorun, je nyní nutné nasadit poněkud těžší kalibr. Pokud totiž WiFi nemá dostatečný dosah, stabilitu a datovou propustnost, dochází k výpadkům. Například se seká streamované video, což je v době domácní školní výuky jistě mimořádně nepříjemná situace.

Nastavení WiFi

Jak z toho ven? V první řadě musíte mít kvalitní dual-bandový WiFi router s podporou 5GHz pásma, jehož cena se pohybuje zhruba na úrovni vyšších stokorun. Nicméně šetřit se v této oblasti nevyplácí a doporučujeme podívat se na WiFi routery s cenou minimálně 1 500 Kč a výše. Díky tomu získáte kvalitnější zařízení s vyšší přenosovou rychlostí, kterou je navíc schopné dodat současně na více telefonů nebo počítačů.

domácí výuka; home office; rychlá WiFi;
Současný režim home office a domácí výuky není ideální pro nikoho, ale bez spolehlivé WiFi je situace ještě náročnější.

Pokud se ve WiFi routerech moc neorientujete, projděte si průvodce výběrem WiFi routeru. A jestliže chcete načerpat další doplňující informace, v následující části si rozklikněte jednotlivá témata.

WiFi v 2,4GHz pásmu pro starší zařízení

V posledních letech požadavky na rychlé připojení více zařízení překotně rostly. S tím pochopitelně musel držet krok i rozvoj WiFi standardu. I z toho důvodu se staršími standardy, jako je 802.11a, 802.11b a 802.11g, nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující.

Na druhou stranu je jasné, že obratem nevyměníte všechna domácí zařízení využívající starší typ WiFi. Právě proto jsou všechny moderní WiFi routery vybavené nejen 5GHz pásmem, ale zároveň podporují i 2,4GHz frekvence. Nicméně při nákupu nového zařízení již zahrňte rychlou WiFi do funkcí, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma, a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2 nebo WPA3.

Výhody domácí WiFi v 5GHz pásmu

5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě překrývají.

i Že nevíte, jaký doma používáte přenosový kanál? Stáhněte si například aplikaci WiFiman, která vám v přehledném rozhraní ukáže současný stav. V ideálním případě se jednotlivé WiFi sítě nepřekrývají a vše funguje, jak má. Pokud tomu tak není, bude nutné se přihlásit do rozhraní WiFi routeru a změnit kanál na některý z nejméně používaných nebo na úplně volný.

Tipy pro okamžité zvýšení rychlosti a stability WiFi sítě

Nabízíme vám první pomoc s pomalou WiFi sítí ještě předtím, než si pořídíte úplně nový router.

  • Umístěte router nejlépe doprostřed bytu.
  • WiFi router nesmí být ukrytý někde za ledničkou nebo mikrovlnnou troubou.
  • Zkontrolujte, jaký používáte přenosový kanál, a případně v nastavení routeru vyberte jiný (co nejméně obsazený).
  • Zkuste od WiFi odpojit méně důležitá zařízení.
  • Aktualizujte WiFi router na nejnovější firmware – postup najdete na webu výrobce.
  • Pokud je k dispozici funkce QoS (Quality of Service), nastavte si vyšší prioritu pro nejčastěji používané zařízení.

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. WiFi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

V celé řadě domácností je stále rozšířený dnes již zastaralý standard WiFi 4. Nicméně zpětně musíme uznat, že přinesl celou řadu vylepšení. Například komunikaci v obou pásmech (2,4 i 5 GHz) a díky technologii MU-MIMO (vícecestné šíření signálu) přinesl solidní reálné rychlosti. Pokud WiFi 4 stále používáte, tak rozhodně přejděte na WiFi 6. Jde sice o investici ve vyšších stokorunách, ale získáte dramaticky lepší WiFi.

Náročnější uživatelé využívají standard 802.11ac – WiFi 5. Toto pásmo má k dispozici hned devatenáct kanálů s šířkou 20 MHz, které se navzájem nepřekrývají, což je důležitý fakt. Díky tomu se navzájem neruší s ostatními zařízeními, a může tak nabídnout vysokorychlostní přenosy dat. Pokud si u operátora platíte rychlý internet, ale v domácí WiFi se seká každé video, přechod na WiFi 5 je naprostou nutností.

Pokud však doma máte hráče on-line her, fungujete častěji na home-office nebo máte zkrátka hodně zařízení potřebující internet, tak budete donuceni pořídit si router s podporou WiFi 6 (802.11ax). Takový router současně využívá i 2,4GHz pásmo, přičemž si samozřejmě zachovává zpětnou kompatibilitu s 802.11n a 802.11ac. Bonusem nejnovějšího standardu WiFi 6 jsou pochopitelně ohromné přenosové rychlosti i stabilita signálu. Výrobci se také chlubí dokonce až čtyřnásobným zlepšením průměrné propustnosti na každého připojeného uživatele.

Wifi 7 router

Ačkoli technologie WiFi 6 poskytuje o 37 % vyšší rychlosti než WiFi 5, tak pokrok nejde zastavit. V průběhu roku 2024 se začal prosazovat standard WiFi 7. Jde o standard úplně nové generace s vyšší propustností a rychlostí. Papírově jde o ohromný pokrok v propustnosti – až o 480 % více než WiFi 6. Díky zpětné kompatibilitě vám router WiFi 7 obslouží nejen jakékoli starší zařízení, ale budete technologicky připraveni využít maximální potenciál nových zařízení.

Součástí standardu WiFi 7 je rovněž až 16x16 MU-MIMO, což je mimořádně přínosné pro bezproblémové obsloužení více datově náročných zařízení. MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input Multiple-Output) podporuje vysílání a příjem dat více uživateli současně. Díky technologii 16x16 MU-MIMO zdvojnásobuje WiFi 7 ve srovnání s WiFi 6 počet prostorových datových toků a zvyšuje kapacitu sítě. Díky tomu půjde plynule využívat více WiFi zařízení, která v jednu chvíli potřebují větší kapacitu sítě.

Podívejte se na srovnání aktuálně používaných WiFi standardů. V případě WiFi 7 počítejte s větším rozšířením kompatibilních produktů až během roku 2024.

Parametr WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 6E (802.11ax) WiFi 7 (802.11be)
Frekvence 5 GHz Dual-band (2.4 GHz, 5 GHz) Tri-band (2.4, 5, 6 GHz) Tri-band (2.4, 5, 6 GHz)
Přenosová rychlost 433 Mbit/s – 6 933 Mbit/s 574 Mbit/s – 9 608 Mbit/s 574 Mbit/s – 9 608 Mbit/s 1 376 Mbit/s – 46 120 Mbit/s
Šířka pásma (kanály) 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160, 320MHz
Přístup (multiplexování) OFDM OFDMA OFDMA OFDMA
Modulace 256 QAM 1024 QAM 1024 QAM 4096 QAM
Anténa DL MU-MIMO (4 x 4) DL + UL MU-MIMO (8 x 8) DL + UL MU-MIMO (8 x 8) DL + UL MU-MIMO (8 x 8)
Zabezpečení WPA2 WPA3 WPA3 WPA4 (TBD)
Klíčové vylepšení 40MHz povinné TWT, BSS coloring, Beamforming TWT, BSS coloring, Beamforming Multi Link Operation (MLO), Multi-RU, Puncturing
Rok přijetí standardu 2014 2019 2020 2024

Příprava na výměnu WiFi routeru

Samotná výměna WiFi routeru není nic složitého, ale je dobré dodržet hned několik osvědčených postupů. V první řadě se přihlaste přes webové rozhraní do stávajícího WiFi routeru a prohlédněte si nastavení WiFi sítě. Poznamenejte si název WiFi sítě (SSID) a nastavené heslo pro pozdější využití – na novém WiFi routeru totiž můžete jednoduše zadat identické údaje, díky čemuž nemusíte následně všechna domácí zařízení připojovat do nové sítě.

Také si překontrolujte v části nastavení WAN, zda IP adresu získáváte od poskytovatele připojení dynamicky, nebo máte přednastavenou statickou adresu. Tu si případně poznamenejte. Nicméně v drtivé většině půjde o dynamickou IP.

i

Jak se přihlásit na wifi router?

Údaje nutné pro přihlášení do administrace získáte na spodní straně WiFi routeru. Pro přístup k nastavení se nejčastěji používá adresa 192.168.1.1, kterou stačí zadat do webového prohlížeče. Někteří výrobci ale používají i slovní spojení (například router.asus.com). Znát bude třeba rovněž přihlašovací jméno a heslo. Základní přihlašovací údaje na nový WiFi router najdete vždy natištěné na spodní straně zařízení nebo v manuálu.

Samozřejmě však v tomto případě myslete na bezpečnost. Z praxe známe i takové případy, kdy uživatelé mají heslo identické s názvem WiFi sítě. Pokud bydlíte na samotě v lese, tak to asi ničemu nevadí, ale v typickém bytovém domě jde o velké bezpečnostní riziko.

Než starý WiFi router zcela vypnete, klidně si i vyfoťte zapojení jednotlivých kabelů. To pro případ, že bude z nějakého důvodu nutné staré zařízení znova použít. Zejména dbejte na to, který kabel vede do klíčového konektoru WAN.

i

WAN konektor

Tento speciální typ konektoru je vyhrazen pro připojení kabelu od poskytovatele internetového připojení. Typicky se nachází na kraji zařízení s označením WAN. Ostatní porty pak nesou číselné označení, například 1 až 5.

Základní nastavení nového WiFi routeru

A jdeme na to. Vybalte nový WiFi router z krabice a přepojte do něj veškeré datové konektory ze starého zařízení. Jak jsme zmínili v předchozí kapitole, dbejte zvýšený důraz na správné zapojení zejména WAN konektoru. Také nezapomeňte router zapojit do elektrické zásuvky, kde však vřele doporučujeme použít kvalitní přepěťovou ochranu, která router spolehlivě ochrání před zničením – zejména během výživné letní bouřky.

Po zapnutí se WiFi router rozsvítí a zhruba do 2 minut bude plně aktivní. Nyní máte dvě možnosti, jak zařídit nastavení potřebných parametrů. Buď přes webové rozhraní, nebo pomocí mobilní aplikace. Pochopitelně si ukážeme obě cesty a je jen na vás, kterou použijete.

¨WiFi router;nastavení;návod;
Kvalitní router a správné nastavení klíčových parametrů zajistí spolehlivé WiFi připojení po celém domě.

KROK č. 1 – přihlášení do administrace a nastavení nového hesla

Úplně prvním krokem je přihlášení do administrace. Prohlédněte si štítek na spodní straně WiFi routeru, kam vám výrobce poznamenal základní adresu i potřebné přihlašovací údaje. Ty se pochopitelně nachází také v manuálu. Typicky jde o adresu, kterou zadáte do webového prohlížeče. Nejčastěji se jedná o 192.168.1.1 (ale někteří výrobci používají i slovní spojení ve tvaru například router.asus.com), po jejímž zadaní se zobrazí stránka, kde zadáte připravené výchozí přístupové údaje. Po zadání vás router od solidního výrobce okamžitě vyzve ke změně hesla. Jde o mimořádně důležitý krok, a proto zvolte bezpečné heslo s délkou minimálně 12 znaků a poznamenejte si ho například do správce hesel.

¨WiFi router;nastavení;návod;
Webová administrace WiFi routeru od Synology.

Při použití mobilní aplikace je nutné buď na stránkách výrobce nalézt název doporučené aplikace, nebo aplikaci vyhledat v manuálu. Aplikaci nainstalujte. V tento moment si opět nalistujte manuál nebo se podívejte na štítek na spodní straně routeru. Bude tam vyznačen základní název WiFi sítě a přístupové heslo. Připojte se tedy v nastavení mobilu do dané sítě a následně můžete spustit nainstalovanou aplikaci od výrobce WiFi routeru. Vyberte volbu „Přidat nový router“ a dojde k jeho vyhledání. Po kliknutí na nalezený router vás systém vyzve k nastavení hlavního přístupového účtu. Údaje si bezpečně uložte.

i

Před instalací mobilní aplikace se skutečně přesvědčte, že jde o správnou variantu. Každý výrobce používá svoji vlastní, a u některých dokonce naleznete hned několik variant. Ideálně se podívejte do přiloženého manuálu, kde se v drtivé většině nachází QR kód s odkazem na správnou aplikaci.

KROK č. 2 – nastavení internetového připojení (dynamická/statická IP adresa)

Jakmile máte nastavené bezpečně vstupní heslo do administrace, překontrolujte nastavení IP adresy ve WAN části. Společnost Synology má tuto položku nazvanou jednoduše jako internet. Již od výrobce bude nastavený automatický způsob připojení pomocí dynamické IP adresy. Pokud máte tu smůlu na statickou IP adresu, tak ji bude potřeba na tomto místě uložit do nastavení.

¨WiFi router;nastavení;návod;
Nastavení internetového připojení je obvykle velmi snadné. Stačí ponechat volbu automaticky a v drtivé většině případů je internet funkční. Vždy však raději tuto volbu překontrolujte na starém WiFi routeru ještě předtím, než ho odpojíte.

KROK č. 3 – SSID bezdrátové sítě a zabezpečení WPA3

Dostáváme se k zásadnímu bodu zabezpečení WiFi sítě, kterým je nastavení SSID (název sítě), a hlavně způsobu šifrování. Pro co možná nejsnadnější náběh nového WiFi routeru doporučujeme nastavit název WiFi sítě a její heslo identicky vůči starému routeru. Pokud jste však měli krátké heslo, nový WiFi router vám jej nedovolí s ohledem na bezpečnost nastavit.

¨WiFi router;nastavení;návod;
Jednoduché volby pro nastavení názvu WiFi sítě, a především způsobu zabezpečení.

Společně s heslem také vyberte způsob zabezpečení. Moderní routery z vyšší cenové hladiny již podporují nejnovější standard WPA3. Ten nabízí pokročilé možnosti šifrování vysoce citlivých dat, bezpečnost přenosu zajišťuje za pomoci nejnovějších bezpečnostních metod a zároveň neumožňuje používání zastaralých protokolů. Pokud ho máte mezi možnostmi, tak nad jinými ani neuvažujte. Výhodou je totiž fakt, že WPA3 bez problémů spolupracuje se zařízeními kompatibilními s protokolem WPA2. Tento starší protokol WPA2 však stále nabízí vysokou míru bezpečí a v případě nutnosti jej vyberte z nabídky a následně uložte celé nastavení.

i

Zabezpečení pomocí WPA3 je v tuto chvíli málo rozšířené, což se časem jistě změní. WPA3 typicky najdete v routerech podporující standard WiFi 6.

Většina moderních WiFi routerů umí tzv. chytré připojení, kdy všechny sítě v pásmu 2,4 i 5 GHz vysílají pod stejným SSID a připojení klientských zařízení se řídí zcela automaticky. Nemusíte tak vytvářet speciální WiFi síť například pro dětský tablet mající podporu jen 2,4GHz vysílání.

KROK č. 4 – zabezpečení WiFi pomocí MAC adresy

Poměrně jednoduchým způsobem zabezpečení soukromé WiFi sítě je kromě WPA i filtrování MAC adres. Úplně každé zařízení má svoji unikátní MAC adresu (z uživatelského pohledu jde o shluk čísel a písmen oddělených dvojtečkou). V zásadě tedy vaše domácí zařízení přidáte mezi povolená zařízení a žádné jiné se nebude schopné do sítě připojit ani v případě znalosti hesla. Samozřejmě musíme zároveň dodat, že ani toto na ochranu před zkušeným hackerem nestačí, ale například sousedé se k vám do sítě na 99 % nepřipojí.

¨WiFi router;nastavení;návod;
Filtr MAC adres zvyšuje zabezpečení provozu ve WiFi síti.

KROK č. 5 – nainstalujte nejnovější firmware pro WiFi router

S routery je to vlastně podobné jako s vaším počítačem, mobilem či tabletem. Potřebují pravidelně aktualizovat. Naštěstí valná většina uživatelů tento proces integrovala do webové administrace, někteří dokonce i do mobilní aplikace. Aktualizace v případě WiFi routerů nejsou v zásadě moc časté – přibližně několikrát do roka.

Jak se takový router aktualizuje? V případě nejstarších zařízení je nutné pečlivě prohledat stránky výrobce a ručně stáhnout aktualizační soubor, který se následně ve webové administraci nahraje v záložce „Aktualizace firmwaru“ (Firmware Update). Díky tomu získáte bezpečnostní záplaty a občas i nové funkce.

V případě nového WiFi routeru je aktualizace již plně součástí administrace a celý proces proběhne prakticky automaticky. Námi testovaný router od Synology má dokonce plně autonomní režim, kdy jednou za týden v noci nové aktualizace vyhledá a rovnou nainstaluje. Z uživatelského hlediska tak nemusíte do procesu vůbec zasahovat, což je zcela ideální stav.

Aktivujte rodičovskou kontrolu

Máme dobrou zprávu pro všechny zodpovědné rodiče, kteří chtějí svoje děti ochránit před nebezpečím na síti. Prakticky každý kvalitnější WiFi router je totiž vybaven pokročilou rodičovskou kontrolou.

Pokud jste viděli dokument V síti, jistě víte, že zejména prostředí sociálních sítí představuje pro děti reálná rizika. Může se jednat o kyberšikanu, ale třeba i sexuální obtěžování. Děti se navíc setkávají s celou řadou dalších podvodů – lákavé phishingové nabídky v on-line hrách, falešné aplikace nebo profily vydávající se za celebrity či vrstevníky. Právě proto je dobré zavést rodičovskou kontrolu v rámci využívání zařízení a internetových služeb.

Co všechno umí rodičovská kontrola?

  • Blokuje nevhodný obsah internetu pro děti.
  • Filtruje obsah a kontroluje přístup jednotlivých členů včetně časového plánu.
  • Vymezuje čas pro rodinu, studium či domácí práce omezením přístupu k internetu.
  • Snadno blokuje nebo povoluje konkrétní webové stránky. 
  • Děti mohou požádat o přístup k blokovaným webovým stránkám nebo jiným službám.
Rodičovská kontrola

Moderní WiFi routery již nabízí propracovanou rodičovskou kontrolu.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Moderní WiFi router již musí být nedílnou součástí každé domácnosti. Jeho nastavení zvládne i poučený laik, což je velký krok vpřed v porovnání s minulostí, kdy se této role mohl zhostit pouze zkušený IT odborník.

Vytisknout
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací