Ujíždíme na zimních sportech Garmin fēnix® 7

Jak ochladit byt? (NÁVOD)

Zobrazit katalog
Jak ochladit byt

Článek

• Autor: Redakce

Horké dny jsou pro mnohé z nás těžko snesitelné. A to především když teploty v místnosti sahají přes 30 °C. Nutně se potřebujete ochladit, a nejen sebe – rovnou celý byt, ale zavedení klimatizace je složité a navíc drahé. Co teď? Poradíme vám několik vychytávek, jak levně ochladit rozpálený byt. Na řadu přijdou ale i mobilní klimatizace, chladicí podložky pro domácí mazlíčky a samozřejmě ventilátory. Na horké dny se také vyplatí myslet už při stavbě domu.

jak ochladit byt v létě
 1. Jak ochladit byt (NÁVOD) - OBSAH

 2. Jak ochladit byt
 3. Jak ochladit panelákový či podkrovní byt
 4. Jak se ochladit v horku
 5. Jak vyrobit klimatizaci
 6. Jak ochladit pokoj v létě řešte už při stavbě domu

Jak ochladit byt

Máme pro vás 6 žhavých tipů, jak ochladit byt:

 • Přes den neotevírejte okna a ponechte je zatemněná
 • Větrejte pouze brzy ráno a v noci
 • Omezte na nutné minimum používání elektroniky (TV, počítač, žehlička a další).
 • Namočte závěsy do vody, nebo do místnosti rozvěste vlhké ručníky
 • Zapněte ventilátor a dejte před něj lahev s ledem
 • Pyžamo vložte před spaním na chvíli do mrazáku

V našem článku si kromě výše zmíněných tipů dále posvítíme i na další způsoby, jak ochladit nejenom byt, ale i sebe. Zajímají vás triky, jak přežít horké dny? A víte, jak si svépomocí vyrobit klimatizaci? Čtěte dále!

Nejlepší způsoby, jak ochladit pokoj

Větrejte v noci, přes den zatemněte

Přirozeně byt ochladíte, pokud přes den odepřete slunci přístup skrze okna pomocí závěsů a větráte pouze v noci. Jestliže jste majitelem hliníkových žaluzií, myslete také na tepelné vlastnosti tohoto materiálu – ve dne by měly plnit funkci ochrany před sluncem, v noci je naopak vytáhněte nahoru, aby dále neohřívaly byt. Hliník totiž velmi dobře drží teplo. Pokud máte prostor a možnosti, pomůže i zastínění oken pomocí vysouvacích markýz.

Jak ochladit byt v horku
V parném dni spousta z nás řeší, jak ochladit byt. Nepouštět dovnitř slunce je přitom prvním a velmi důležitým krokem.

Sbohem, hřejivé látky

Nestačí-li správné větrání, pusťte se do úklidu – do skříní se musí schovat veškeré hřejivé látky. Deky, froté prostěradla, v případě možnosti také koberce a v dětském pokoji plyšové hračky. Výborné je také chození bosky po plovoucí podlaze, PVC nebo dlažbě.

Namočte závěsy

Mokré závěsy výborně snižují teplotu příchozího vzduchu a zvyšují vlhkost v místnosti, a klima je tak daleko snesitelnější. Pověste je před okno namočené ve studené vodě a velmi dobře vyždímané, nebo je jen postříkejte rozprašovačem na květiny. V případě máčení pod ně naskládejte staré ručníky, aby vám voda nestála na podlaze, a pravidelně je kontrolujte a vyměňujte. Ručníky pak můžete použít na ochlazení podlah – vytřením studenou vodou.

Voda do dřezu i vany

V kuchyni a v koupelně si můžete pomoci tím, že necháte stát zhruba centimetr vody ve dřezu a ve vaně. Voda se bude teplem vypařovat a zvlhčovat místnost.

Jak ochladit byt v horku
I trocha vody ve dřezu dokáže ochladit místnost a zvlhčit vzduch.

Byt v horku ochladí i ventilátory

Pokud chcete doma vytvořit průvan a máte okna pouze na jedné světové straně, využijte služeb ventilátoru. Ten pouze fouká vzduch z místnosti jiným směrem, ale pokud jej natočíte směrem k oknu, požene vám večer horký vzduch ven z místnosti. Přes den přes něj přehoďte mokrou utěrku, aby vám v bytě trochu zvlhčil vzduch.

i Alternativa: Levné ochlazovače vzduchu

Mobilní klimatizace

Pokud vám nic z předchozích návodů nepomáhá, je nejspíše nutné trochu zainvestovat. K dostání jsou různé mobilní klimatizace s vývodem horkého vzduchu ven pomocí hadice. Liší se podle výkonu a rozměrů místnosti, kterou dokáží ochladit. Udávaná je i spotřeba energie a označení BTU (jednotka chladicího výkonu). Ačkoli je pořízení klimatizace nákladné, je to nejefektivnější způsob, jak ochladit byt. 

i Jak vybrat mobilní klimatizaci a jaké nejzajímavější možnosti jsou v této oblasti k dispozici? Mrkněte na Nejlepší klimatizace 2020.

Ochlazovače vzduchu

Podobně jako klimatizace fungují i ochlazovače vzduchu. Na rozdíl od nich ale zvlhčují prostředí. Vhodné jsou tedy zejména do příliš suchých nebo prašných místností. Nedoporučujeme je naopak do prostor náchylných na plísně.

i Nevíte, zda je pro vás lepší mobilní klimatizace, nebo postačí zvlhčovač vzduchu? Na rozdíly mezi těmito pomocníky jsme se zaměřili v článku Jak se zchladit? Pomůže mobilní klimatizace i ochlazovač.

Vypněte spotřebiče 

Počítač, televize, žehlička a další spotřebiče, které doma běžně používáme, produkují teplo. Mohou tak teplotu v místnosti o pár desetin stupně ještě zvýšit. Jestliže se v horkých dnech snažíte svůj byt ochladit, měli byste používání techniky omezit na naprosté minimum. 

Jak se ochladit v horku

Voda – první zásada přežití v horkých dnech

Nejrychlejším způsobem, jak se ochladit v horkých dnech, je jednoznačně koupání v bazénu, lomu nebo na přehradě. Pokud nemáte k dispozici takové vodní plochy nebo nemáte na relax čas, postačí vám sprcha. Vyhněte se ale studené vodě, která stahuje póry, raději zvolte vodu vlažnou, které vás ochladí na delší dobu. Po sprchování se příliš nesušte, myslete na to, že třením vzniká teplo.

Dbejte na pitný režim

Dostatečný pitný režim je základ. Vyhněte se sladkým minerálkám, šťávám a limonádám. Dopřejte si čistou vodu. Pokud nejste zrovna milovníci obyčejné vody, nechte v konvici vylouhovat plátky citrónu, okurky, čerstvou mátu, bazalku, bezové květy nebo třeba maliny. Nic nezkazíte ani ledovým čajem. Uvařte si černý čaj, nakrájejte do něj plátky broskve nebo citrónu a čerstvé lístky máty. Po odstavení z plotny nechte nápoj vychladnout a poté do něj vsypejte kostky ledu.

Jak se ochladit
V horkém počasí byste měli vypít alespoň 2,5 litru vody denně. Čistá neperlivá voda vás ochladí.

Studená jídla, málo koření

Pokud možno, vyhněte se dlouhému vaření, pečení, smažení a dalším tepelným úpravám jídel včetně ohřevu v mikrovlnné troubě. Vůbec neuškodí jíst během horkých dnů zeleninové saláty s čerstvou bagetou nebo rychle uvařená jídla – těstoviny s mozzarellou, rajčaty a bazalkou, vaječné omelety, apod. Určitě si také vzpomenete, že si v zimě s oblibou dáváte polévky, tučnější a kořeněná jídla, u kterých se s trochou chilli pořádně zapotíte. K vysokým teplotám se ovšem taková jídla nehodí. Inspirujte se jižně žijícími národy a vsaďte na lehkou kuchyni Středomoří.

Ledujte, ale s mírou

V horkých dnech se také vyplatí zapnout tělu úsporný režim. Jestliže jsou ale po vás vyžadovány výsledky a vy se bojíte, že u toho shoříte jako hadrová panenka, doporučujeme vám ledové nebo mokré obklady. Skvělé jsou například relaxační gelové brýle – strčte je do mrazáku, a zhruba po hodině si z nich udělejte čelenku. Úleva se dostaví ihned. Jako mokrý obklad můžete použít šátek namočený ve studené vodě, který před použitím řádně vyždímáte.

Jak se ochladit v noci

Když se vám nedaří v horku usnout, vložte před spaním do mrazáku také prostěradlo nebo pyžamo. Bude vás příjemně chladit v době usínání. Před spaním si dejte chladnou sprchu a vzduch v ložnici nechte cirkulovat, ideálně nechte otevřené dveře a pootevřené okno. Přikryjte se pouze slabou dekou či prostěradlem. 

Jak se ochladit v noci
Před spaním si dopřejte vlažnou sprchu nebo svou pokožku ochlaďte studenými gelovými polštářky či vlhčenými ubrousky.

Vyjděte na procházku

Pokud už opravdu nevíte, jak ochladit byt ještě více a zdárně přežít horké dny, doporučujeme vyjít ven z domu či bytu. Jděte na procházku do lesa, daleko za město, tam, kde je možnost skrýt se před všudypřítomnými slunečními paprsky. Zároveň je tam chladněji díky absenci betonových ploch a zástaveb.

i Další zajímavé tipy včetně receptů na osvěžující pochoutky najdete v článku Jak si báječně užít horké letní dny.

Jak si vyrobit klimatizaci

Pořízení a instalace klimatizace jsou technicky i finančně náročné, a ne každý z nás ji dobře snáší. Pokud ji u vás doma nemůžete či nechcete mít, nevěste hlavu. Existuje několik způsobů, jak si provizorní „klimatizaci“ vyrobit svépomocí. Hlavní roli hraje led, proto si v mrazáku nezapomeňte před příchodem tropických teplot vytvořit dostatečné zásoby ledu. 

 • Kostky ledu ve sklenicích a miskách rozestavte po celém obvodu místnosti. Tato metoda vám může přinést úlevu až na několik hodin (dle množství ledu). 
 • Lahev s ledem umístěte přímo před lopatky větráku. Větrák pak ledový vzduch rozežene do celé místnosti a citelně ji ochladí. Čím výkonnější ventilátor vlastníte, tím vyšší bude efekt ochlazení. 
 • Poslední metoda je sice nejnákladnější, ale i nejúčinnější. Náklady na výrobu této domácí klimatizace se ale pohybují pouze v řádu stokorun. Budete potřebovat pět dvoulitrových PET lahví se zmrzlou vodou, větráček s přívodním kabelem (axiální ventilátor), plastové koleno o průměru 10 cm a polystyrenovou krabici, do níž se všechny lahve vejdou. Do víka krabice vyřežte v protilehlých rozích dva otvory - do jednoho umístěte větráček, do druhého koleno. Dovnitř krabice pak vložte lahve s ledem, zavřete víko, zapojte větráček do elektřiny a užívejte si ledový vánek, který z krabice bude vycházet. Místnost vám tato klimatizace ochladí až na pět hodin, poté je potřeba lahve vyměnit. 
Jak vyrobit klimatizaci
Led je v horkém počasí výborným pomocníkem. Hodí se na přípravu osvěžujících drinků a lze jej použít i při výrobě domácí klimatizace. 

Klimatizaci řešte už při stavbě domu

Zateplení a střešní krytina

Při stavbě domu je nutné myslet i na tepelné vlastnosti materiálů, tepelné ztráty a samotné zateplení. Od příchozího tepla nebo příchozí zimy vám výrazně pomůže kvalitní tepelná izolace vnějšího pláště a také střechy. Pomoci mohou i termoizolační nátěry fasády anebo vhodná střešní krytina. Tmavá a drsná krytina pohlcuje obrovské množství tepla. Hladká a lesklá je tedy jasnou volbou pro ty, kdo v létě uvítají chladnější místnosti. Ne každému se ale líbí, proto zvolte dle vlastního uvážení, čemu dáte přednost. 

Zastínění

Nejvíce tepla prochází skrze skleněné plochy. Dbejte tedy na to, aby jižní strana, kam slunce svítí nejdelší dobu, byla před náporem horka chráněná. Zasaďte strom, postavte stříšku nad terasou, aby přes poledne kryla francouzská okna, moderním řešením jsou i nejrůznější skládací markýzy. Inspirujte se například ve Středomoří. Markýzy nejen dobře vypadají, ale výborně stíní. Navíc nejsou stavebně tak náročné, jako např. pergoly na terasách a jsou vhodné i pro balkóny.

Klimatizace

Pokud víte, že v letních měsících využijete klimatizaci, naplánujete ji už při stavbě domu. Využít tak můžete té nejúčinnější, která má vývody zabudované přímo do zdi. Nebudete tak muset, jako je to bohužel nutné u mobilních klimatizací, řešit vývody horkého vzduchu pomocí hadice vedoucí oknem. Všechny vývody i samotné chladicí jednotky jsou napevno zabudované ve zdi. Je však třeba počítat s vyššími vstupními náklady. Benefity těchto klimatizací jsou však jasné. 

Klimatizace
Venkovní jednotku klimatizace na fasádě domu rozhodně nepřehlédnete. Je však velmi účinná.
i Mohlo by vás zajímat

Až budete mít doma zase nesnesitelné vedro, nevěste hlavu, už víte, jak se ochladit. Řešení je opravdu mnoho a jejich realizace vám nezabere příliš času ani energie. Pokud se budete držet našich tipů a zásad už od prvních horkých dní, teplota ve vašem bytě zaručeně zůstane na snesitelné hranici. 


ELDONEX Arctic-Ice ochlazovač vzduchu, BÍLÝ
Ochlazovač objem nádržky na vodu 7 l,

3 699,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ELDOT976
SENCOR SFN 9011SL
Ochlazovač objem nádržky na vodu 5,5 l,

2 999,-
Koupit
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EAD5007d
TRISTAR AC-5477
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování a ventilátor, energetická třída A, chladící výkon 7000 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 60 m3, hlučnost 65 dB, časovač, dálkové ovládání a pojezdová kolečka

6 999,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TRIKL008
PRINCESS 282984
Drtič ledu Drtič ledových kostek Princess 282984 s tichým motorkem o výkonu 55 W, snadno drtí ledové kostky, vhodný pro přípravu nápojů či koktejlů nebo pro chlazení ryb, je kompletně rozložitelný pro snadnou údržbu, robustní podstavec, protiskluzová úprava spodní části, přepínač zapnuto / vypnuto, světelná kontrolka provozu, odnímatelné a průhledné víko, hmotnost: 1,7 kg

-7% 1 086,-
1 009,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PRIVL001
COMPASS Chladící box BLUE displej s teplotou + dárek
Autochladnička termoelektrická, objem 25 l, napájení 12 V a 230 V, ochladí až o 17 °C pod okolní teplotu, včetně ohřevu

1 890,-
Koupit
Na cestě 5 ks
Očekáváme 28.01.2022
Objednací kód: AUPR3137
Guzzanti GZ 53
Ochlazovač objem nádržky na vodu 4 l,

2 329,-
Koupit
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EPV113c
TRISTAR AC-5529
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování, ventilátor a chlazení, energetická třída A, chladící výkon 9000 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 80 m3, hlučnost 65 dB, časovač a dálkové ovládání

7 799,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 16:00
Skladem poslední kus
Objednací kód: TRIKL009
Orava SF-200
Ventilátor stojanový, průměr lopatek 40 cm, hlučnost 55 dB, výkon 50 W, počet rychlostí 3, oscilace, automatické horizontální otáčení a nastavitelná výška, barva stříbrná

1 399,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ORASF200
TESCOMA Tvořítko na led myDRINK, kostky 308892.00
pro přípravu originálně tvarovaného ledu, vodotěsné víčko, prvotřídního pružného silikonu, vhodné do myčky

299,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: ETS223l
SENCOR SFE 2311BK
Ventilátor stolní, průměr lopatek 23 cm, hlučnost 51 dB, výkon 25 W, počet rychlostí 2, oscilace, nastavitelný úhel sklonu, automatické horizontální otáčení, ochrana před přehřátím a oscilace horizontálně, barva černá

499,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SENSF231
SENCOR SFE 4021BK
Ventilátor stolní, průměr lopatek 40 cm, hlučnost 57 dB, výkon 40 W, počet rychlostí 3, nastavitelný úhel sklonu, automatické horizontální otáčení, ochrana před přehřátím a oscilace horizontálně, barva černá

799,-
Koupit
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SENSF402
SENCOR SFN 5040BL
Ventilátor stojanový, hlučnost 50 dB, výkon 90 W, počet rychlostí 3, dálkové ovládání, oscilace, časovač, automatické horizontální otáčení a oscilace horizontálně, barva černá

2 999,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EAD5007
WHIRLPOOL PACW29COL
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování, ventilátor, pojezdová kolečka a noční režim, energetická třída A, chladící výkon 9554 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 70 m3, hlučnost 64 dB, časovač a dálkové ovládání

10 790,-
Koupit
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EAV2092m
ARGO 398000697 MILO PLUS - WIFI
Mobilní klimatizace funkce topení, energetická třída A, chladící výkon 13000 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 129 m3, hlučnost 65 dB, časovač a dálkové ovládání

12 990,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BVZKLIM016
WHIRLPOOL PACB29CO
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování, ventilátor a automatické vypnutí, energetická třída A, chladící výkon 9554 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 70 m3, hlučnost 64 dB, časovač, dálkové ovládání a pojezdová kolečka

9 499,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EAV2092n
Rohnson R-888 Genius Wi-Fi Siberian Husky
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování, ventilátor a noční režim, energetická třída A, chladící výkon 12000 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 125 m3, hlučnost 64 dB, časovač a dálkové ovládání

12 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ROHKLI006
Guzzanti GZ 902
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování a ventilátor, energetická třída A, chladící výkon 9000 BTU/h, hlučnost 55 dB, časovač, dálkové ovládání a pojezdová kolečka

-46% 9 299,-
4 999,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 9:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GUZMK062
SENCOR SAC MT1231C
Mobilní klimatizace funkce odvlhčování, noční režim a chlazení, energetická třída A, uchladí místnost o velikosti 122 m3, hlučnost 63 dB, časovač, dálkové ovládání a pojezdová kolečka

9 999,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ve čtvrtek 27.1.
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: SENMK06
GORENJE KAM26THP
Mobilní klimatizace funkce chlazení, energetická třída A+, chladící výkon 9000 BTU/h, uchladí místnost o velikosti 90 m3, hlučnost 64 dB, časovač a dálkové ovládání

8 999,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 16:00
Skladem 4 ks
Objednací kód: GORK009
0
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací