Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Doprava zdarma právě teď! Ale pozor, už jen do neděle!

Jak sestavit počítač v 8 krocích (PODROBNÝ NÁVOD)

Zobrazit katalog
Jak sestavit počítač v 8 krocích (PODROBNÝ NÁVOD)

Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak sestavit počítač. Vše jednoduše a krok za krokem. Rovněž se s vámi podělíme o užitečné tipy a triky, jak si práci ulehčit a na co si dát pozor. Pokud se na stavbu PC sestavy necítíte, nevadí. Díky naší službě Sestavení PC na míru si u nás můžete vybrat komponenty a počítač vám pak za korunu složíme my.

Jak sestavit PC, video návod

 • 0:23 - Co budeme potřebovat pro stavbu PC?
 • 0:47 - Začínáme: Příprava na montáž procesoru
 • 1:16 - Jak zapojit procesor
 • 2:12 - Jak zapojit vodní chlazení
 • 4:05 - Jak zapojit paměť RAM
 • 4:58 - Příprava skříně/casu pro montáž počítače
 • 6:08 - Jak připevnit pevné SSD disky
 • 7:08 - Jak připevnit základní desku
 • 9:39 - Jak připevnit vodní chlazení
 • 12:00 - Jak zapojit grafickou kartu
 • 13:49 - Jak vybrat zdroj
 • 17:44 - Jak zapojit zdroj a kabely
 • 20:06 - Jak propojit konektory na skříni
 • 22:30 - Poslední kosmetické úpravy v rámci sestavení PC
 • 23:28 - První spuštění počítače a testování montáže PC
Kapitoly videa...

Článek o montáži počítačové sestavy - obsah

Co vše potřebuji k sestavení PC

Montáž PC sestavy je jako větší puzzle. Bez čeho se ale do sestavování počítače rozhodně nepouštět? Mimo pořádného nářadí (šroubovák, kleště apod.), které je pro sestavení počítačové sestavy nezbytné, je klíčový výběr správných komponentů a operačního systému. Jaké komponenty jsou pro sestavování PC nutností?

Jak vybrat komponenty pro stavbu PC

Volba správných komponent je klíčovou záležitostí a rozhodně doporučujeme pečlivě zvažovat kombinace procesorů a grafických karet. Například pro stavbu herního PC se můžete inspirovat z našich vyladěných sestav Alza GameBox. Jakmile vám komponenty dorazí domů, tak se můžete pustit do samotné montáže. Pro stavbu úplně prvního počítače si udělejte čas minimálně na celé odpoledne. Důležité je totiž postupovat v klidu a dávat si pozor. Staré pořekadlo dvakrát měř, jednou řež, zde platí dvojnásob.

Stavba PC krok za krokem

 • Umístění procesoru do patice
 • Zapojení operačních pamětí
 • Instalace chladiče na procesor
 • Eventuálně připojení dedikované grafické karty
 • Připojení SSD disku
 • Zapojení napájecích kabelů ze zdroje do základní desky, grafické karty, SSD disku a chlazení
 • Instalace komponentů do počítačové skříně

Jak sestavit PC komponenty. Začínáme s montáží počítače

Odpovědí na otázky "Jak postavit počítač?" je celá řada, my však říkáme jedno: Počítač nedoporučujeme stavět rovnou do skříně. Skládání počítačových komponent je dobré na poprvé provést někde mimo a vyzkoušet, zda všechny komponenty fungují. Budete sice skládat dvakrát, ve výsledku vám to ale může práci usnadnit – předejdete případnému rozebírání obsahu skříně. Se zapojenými komponenty se totiž dá vypořádat lépe, pokud jsou ještě vně skříně. Nejlepším postupem je položit si základní desku na krabici, ve které byla zabalená. Ještě předtím ale z krabice vybalte potřebné příslušenství včetně manuálu. 

Skládání PC komponent. Krok 1: Instalace procesoru do patice

Jak zapojit procesor Intel do patice základní desky | Jak postavit počítač krok 1)

Jak postavit PC. Umístění procesoru Intel do patice základní desky

Jde asi o nejnáročnější část celé stavby počítače. Piny (jehličky) v patici jsou velmi jemné a nesmí se při montáži PC poškodit (ohnout, povytáhnout či dokonce zlomit). Poškozená patice je špatně opravitelná a vy byste navíc přišli o záruku na základní desku. Nejdříve otevřete patici pomocí zámku (viz manuál k desce). Při podrobnějším prozkoumání patice a procesoru zjistíte, že oba komponenty mají shodné osazení.

Na vnitřní straně rámečku patice se nacházejí výstupky, které jsou shodné s obloučkovými výkroji na procesoru. To zajišťuje jediné možné a správné osazení procesoru. Na procesoru i na držáku patice je malá šipka. Ta určuje, jakou stranou se má procesor do patice vložit. Procesor se musí vkládat opatrně a vodorovně tak, aby zapadl do patice na první pokus. V žádném případě nikdy nerovnejte procesor až v patici, raději jej zvedněte a zkuste to znovu.

Jak sestavit PC. Instalace procesoru Intel do patice (socketu) základní desky

Některé základní desky mají v příslušenství pomůcku pro instalaci procesoru, většinou jde o desky s Z170 a Z270 chipsetem. Jakmile je procesor v patici, zavřete zámek patice a je hotovo.

Jak sestavit PC z komponent AMD, respektive jak připojit procesor od AMD? Čtěte níže.

Jak zapojit procesor AMD do socketu základní desky | Jak sestavit počítač krok 1)

Jak postavit počítač. Návod, jak umístit procesor AMD do patice (socketu) základní desky

Na rozdíl od procesorů Intel mají ty od AMD piny přímo na procesoru, a tak je třeba dbát zvýšené pozornosti již při manipulaci. Celkové umístění do patice je ale jednodušší a méně riskantní. Otevřete patici vysunutím páčky do svislé polohy, umístěte procesor do patice dle šipek jako u Intelu (viz manuál desky) a patici opět uzamkněte přesunutím páčky zpět do vodorovné polohy. Procesor musí do patice zapadnout lehce a bez použití sebemenšího násilí.

Jak postavit počítač. Krok 2: Instalace chladiče na procesor

První část sestavení PC máme úspěšně za sebou. Nyní byste měli nainstalovat chladič na procesor. Postupujte dle návodu přiloženého u zakoupeného chladiče. U Intel procesorů 6. a 7. generace si dejte velký pozor na rovnoměrné utahování. Postupujte pomalu a s citem, šrouby utahujte nejlépe křížem a postupně. Tyto procesory mají totiž velmi tenké tištěné spoje a mají tendenci se v rozích ohýbat. A teď hurá na "Jak sestavit počítač", krok třetí - připojení RAM.

Jak postavit počítač. Krok 3: Připojení operační paměti k základní desce

Jak sestavit počítač. Návod, jak připojit operační paměť (RAM) k základní desce

Instalace operačních pamětí se může lišit dle typu a modelu základní desky. Některé mají pouze dva paměťové sloty, jiné čtyři. U desek s dvěma sloty osazujeme oba, u desek s čtyřmi pak minimálně dva, aby byl zajištěn chod dual-channelu. Správné pořadí u vaší desky opět prozradí manuál.

Stavba počítače. Jak zapojit operační paměť (RAM) k zákládní desce

Na obrázku vidíte správný postup instalace paměťového modulu do DIMM slotu. Modul musí zapadnout do slotu úplně, někdy může být vyžadována lehká síla, aby se západka (viz obrázek) dovřela. V dalším kroku sestavování PC se dozvíme, jak osadit počítač GPU kartami.

Montáž PC. Krok 4: Instalace grafické karty

Stavba PC. Návod, jak zapojit grafickou kartu (GPU) do základní desky přes PCIe konektor

Dalším krokem stavby PC je montáž grafické karty. Většina dnešních grafických karet něco váží, a tak je potřeba při instalaci kartu neustále držet a podpírat, než se náležitě uchytí. Ve většině případů se používá první PCI-E 16x slot, je to ten nejblíž patici s procesorem. Při sestavování PC se v případě nejasností raději podívejte do manuálu desky. Další odstavec seriálu "Jak sestavit PC" věnujeme zapojení SSD či HDD disku.

Jak postavit PC. Krok 5: Zapojení SSD/HDD disku

Jak sestavit PC. Zapojení pevného disku (HDD nebo SSD) k základní desce

Obrázek znázorňuje správné zapojení pevných disků do SATA konektorů. Stejným způsobem můžete připojit i optickou mechaniku.

Jak složit počítač. Krok 6: Připojení napájecího zdroje k základní desce

Jak postavit PC. Jak připojit napájecí zdroj k základní desce počítače

? Jak složit PC – postupujete správně?
Pro prvotní zjištění, zda vše správně funguje, stačí zapojit napájení základní desky (24pin ATX) a napájení procesoru (8PIN EPS). Rozsvítí se příslušené LED ve spodní části desky. Některé desky vyžadují pouze 4PIN EPS, některé 8+4 EPS a některé dokonce 2X8 16PIN EPS.

Jak postavit PC. Krok 7: První spuštění sestaveného počítače

Jak postavit PC. Jak poprvé spustit sestavený počítač

Pokud není k dispozici samostatné tlačítko „Power“, resp. „Start“ pro zapnutí přímo na desce, je potřeba propojit dva kontakty PWRSW a deska se zapne. Stačí použít například šroubovák. Pokud naběhne obraz a je možnost se dostat do UEFI, je pravděpodobně vše v pořádku. V této fázi sestavování PC si už klidně můžete nainstalovat operační systém ještě před vložením do skříně, záleží na vás.

Jak sestavit PC. Krok 8: Instalace již osazené základní desky do počítačové skříně

Seriál "Jak na montáž počítače" se blíží ke konci, přesněji řečeno už nás čeká poslední hardwarový zásah. Nyní odpojte už pouze zdroj, SSD disk a grafickou kartu a můžete začít s instalací základní desky do počítačové skříně. Pokud to chladič umožňuje, můžete nechat namontovaný i ten.

Začněte krytem zadních konektorů základní desky | Jak sestavit počítač krok 8)

Jak sestavit PC. I/O shield; kryt zadních konektorů základní desky

Jako první musíte do skříně nainstalovat tzv. I/O shield, kryt zadních konektorů základní desky, který najdete mezi příslušenstvím v balení.

Skládání PC komponent – montáž základní desky dovnitř skříně.

Jak sestavit počítač. Návod, jak vložit osazenou základní desku do počítačové skříně

Jak umístit základní desku do počítačové skříně (Casu) | Jak postavit počítač krok 8)

Základní desku vložíte do počítačové skříně tím způsobem, že zadní část s konektory nasunete do I/O shieldu, tím získáte správné zarovnání a současně zkontrolujete, zda montážní otvory pro šroubky v desce sedí se závity distančních sloupků ve vaší skříni.

Jak postavit počítač. Jak přišroubovat základní desku do počítačové skříně (Casu)

Pečlivě zašroubujete všechny šroubky, čímž pevně přichytíte základní desku do skříně.

Umístění kabelů v počítačové skříni (Cable management) | Jak sestavit počítač krok 8)

Při stavbě PC doporučujeme projít si přiložené materiály vč. manuálu k vaší počítačové skříni, které vám dají představu o tom, jak má skříň vymyšlené vedení kabeláže, tzv. cable management. Rozdíly v uspořádání a vedení kabelů od zdroje dělají velké rozdíly v designu, ale i v chlazení po stránce průtoku vzduchu (tzv. airflow). Zároveň vám manuál napoví, kam a jak umístit pevné disky (SSD/HDD) či optické mechaniky, každý model skříně má toto vymyšlené jinak.

Zapojení kabeláže od skříně (připojení konektorů, zapínání atd.) | Jak sestavit počítač krok 8)

Jakmile máte základní desku nainstalovanou, zapojte zbytek konektorů, jako jsou USB, AUDIO, FAN konektory a kabeláž pro propojení se skříní.

Jak sestavit PC. Jak zapojit kabeláž od počítačové skříně k základní desce

Obrázek znázorňuje zapojení kabeláže od skříně a konektory USB. Mějte na paměti, že každá základní deska má lehce odlišné rozložení konektorů, a proto postupujte vždy podle manuálu, který naleznete v balení. "Jak postavit počítač: level komponenty" je za námi, montáž PC je v podstatě hotová, nyní už pouze doplňky jako klávesnice, myš a monitor.

Připojení periférií (klávesnice, myši, monitoru a dalších) | Jak sestavit počítač 8)

Jakmile je vše zapojené, můžete připevnit obě bočnice zpět na skříň. Následně do zdroje připojte napájecí kabel a do zadního I/O panelu s konektory od klávesnice, myši, sluchátek či audio sestavy zapojte LAN kabel. Pokud nemáte dedikovanou grafickou kartu, připojte do I/O panelu rovněž kabel od monitoru, a to do příslušného konektoru (HDMI/DisplayPort), v opačném případě jej připojte ke grafické kartě.

! Jak složit PC – máme hotovo!
Celá sestava je v tuto chvíli připravena na první spuštění. Počítač tak můžete začít vesele používat.

Stavba PC hotova. Instalace operačního systému a otestování stability

Nejsložitější část stavby nového počítače máte úspěšně za sebou a nyní je potřeba přikročit k instalaci operačního systému. Konkrétně Windows 10, protože nad ničím jiným nemá cenu uvažovat. I výrobci nejnovějších procesorů Ryzen a Kaby Lake jsou v tomto zcela za jedno. Doba Windows 7 a 8.1 je zkrátka už pryč.

Instalace Windows 10 má v domácím prostředí dvě základní varianty. Buď máte k dispozici instalační DVD nebo si vyrobíte bootovací USB flashdisk. Druhá varianta je většinou výrazně rychlejší zejména pokud využijete USB 3.0. V ideální situaci se budete během čtvrt hodinky přihlašovat ke svému Windows účtu.

Jak sestavit PC. Instalace Windows 10

Mohlo by vás v souvislosti "Jak sestavit počítač?" zajímat: 

Stavba počítače – několik rad na závěr

 • Nepodceňujte výběr napájecího zdroje, jde o nejdůležitější součást počítače, která má značný vliv na celkovou životnost sestavy. Doporučujeme zdroje Seasonic, jsou zárukou kvality, dlouhé životnosti a velmi nízké poruchovosti. Doporučujeme zdroje tzv. modulární, tedy takové, které mají plně odpojitelnou kabeláž. Využijete tedy jen ty kabely, které potřebujete.
 • Myslete i na volbu počítačové skříně. Pokud máte své komponenty rádi, vyplatí se vždy investovat do skříně s prachovými filtry, která má dobře vymyšlenou airflow a dobrou konstrukci. V levných skříních se drží prach a kumuluje se teplý vzduch. Oboje velmi neprospívá komponentům a snižuje jejich životnost. Kvalitní konstrukce skříně je základem nízké hlučnosti celé sestavy.

 • Při stavbě počítače se vždy hodí nějaké pomůcky k organizaci kabeláže. Doporučujeme mít k ruce minimálně stahovací pásky.
GIGABYTE GeForce AORUS GTX 1080 Ti 11G
Grafická karta 11GB GDDR5X (11010MHz), NVIDIA (GP102) Pascal GeForce GTX1080Ti (1594MHz), Boost clock 1708MHz, PCIe x16, 352bit, 3x DisplayPort, HDMI

22 990,-
Koupit
Zboží na Třetinku
Skladem poslední kus
Můžete mít ihned
Objednací kód: EG236t4
GIGABYTE B250M-DS3H
Základní deska Intel B250, DDR4 2400, SATA III, USB 3.1, M.2, GLAN, D-Sub, DVI, HDMI, 8ch audio, mATX, sc1151

1 729,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: AG155m4d
MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 3G
Grafická karta 3GB GDDR5 (8008MHz), NVIDIA (GP106) Pascal GeForce GTX1060 (1569MHz), Boost clock 1784MHz, PCIe x16, 192bit, 3x DisplayPort, DVI, HDMI

MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 3G - Grafická karta
-11%
-11% 7 490,-
6 659,-
Koupit
Zboží na Třetinku
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: EF382k1
24" Samsung S24F350
LCD monitor Full HD 1920x1080, PLS, LED, 4ms, 60Hz, 250cd/m2, 1000:1, HDMI, D-Sub(VGA), FreeSync, VESA, černý

24" Samsung S24F350 - LCD monitor
Více než98%spolehlivost
-19%
-19% 3 590,-
2 890,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: WH603m
Microsoft Windows 10 Home CZ (FPP)
Operační systém - plná krabicová verze, obsahuje USB flash disk pro 32-bit nebo 64-bit instalaci, česky, pro 1 počítač přenositelná

Microsoft Windows 10 Home CZ (FPP) - Operační systém
-3%
-3% 3 390,-
3 299,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: WZ078a
HyperX 8GB KIT DDR4 2133MHz CL14 Fury Black Series
Operační paměť 2x4GB, PC4-17000, XMP 2.0, napětí 1.20V

HyperX 8GB KIT DDR4 2133MHz CL14 Fury Black Series - Operační paměť
-22%
-22% 2 499,-
1 959,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: DE65c2e
100-pack, Stahovací páska (4.6x200)
Organizace kabelů - 100ks, černá barva, velikost 200x4.6mm - 1,69 Kč/ks

100-pack, Stahovací páska (4.6x200) - Organizace kabelů
169,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: MN395j
AKASA Tidy Kit 2
Souprava na svazování kabelů pro pořádek v počítačové skříni

129,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: CT295g
Zalman Z1
Počítačová skříň midi tower, ATX, 2x 5.25", 1+4x 3.5", 2.5", USB 3.0, bez zdroje, černá

Zalman Z1 - Počítačová skříň
Více než99%spolehlivost
889,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: CA069c1c
WD Blue 1TB
Pevný disk 3.5" SATA III, 64MB cache, 7200ot, určeno pro počítače

WD Blue 1TB - Pevný disk
-28%
-28% 1 565,-
1 129,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Objednací kód: FW138l
Seasonic M12II-520 Evo
Počítačový zdroj 520W, ATX, 80 Plus Bronze, aktivní PFC, 2x PCIe, 6x SATA, 120mm tichý ventilátor, modulární kabely

Seasonic M12II-520 Evo - Počítačový zdroj
-26%
-26% 2 390,-
1 779,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: UE313h2
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
16
WEB20
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi