Jak připojit sluchátka? Může to znít jako triviální otázka, přesto to tak není. Zařízení, k nimž se sluchátka připojují, je dnes celá řada a mnoho z nich ani nemá klasický vstup na sluchátka, který byl dlouhá léta standardem. Možností a otázek je spousta, stejně jako je nejrůznějších kombinací přístrojů. V našem článku se pokusíme odpovědět na co nejvíce z nich.
Na začátek, než se dostaneme k samotnému zodpovídání jednotlivých dotazů, je potřeba si vyjasnit jedno klíčové rozdělení. Už totiž neplatí, že by sluchátka měla automaticky propojovací kabel, nejčastěji zakončený klasickým konektorem, který vešel ve známost pod názvem 3,5mm jack. Sluchátka, která disponují připojovacím kabelem, budeme nadále označovat jako drátová. To je velká většina starších sluchátek, ale kabel bývá nedílnou součástí i nových Hi-Fi sluchátek nebo herních headsetů.
Druhou kategorií, která drátová sluchátka v poslední době výrazným způsobem převálcovala, jsou sluchátka bezdrátová. Ta fungují na přenosu zvukového signálu pomocí rozhraní Bluetooth, které už dnes zvládne dostatečně široké pásmo na to, aby zvuk nijak významně neutrpěl. Rozdělujeme je do dvou skupin podle toho, zda signál přijímá jen jedno sluchátko, které je pak drátem připojeno k tomu druhému, nebo zda signál přijímají obě. Druhá jmenovaná jsou obvykle nazývána True Wireless.
Běžná sluchátka s drátem (či Bluetooth sluchátka, která disponují odpojitelným kabelem) připojíme k zařízení, které má zvukový vstup, pouhým zasunutím konektoru do patřičné zdířky. Audio konektorem disponuje většina počítačů, případně mobilních telefonů či tabletů, o nejrůznějších specializovaných audio zařízeních (MP3 přehrávače, mikrosystémy apod.) ani nemluvě.
Může se ale stát, že jste si pořídili nový telefon, a ten už vstup na sluchátka nemá. Výrobci se tímto způsobem snaží uživatele přesvědčit, aby si pořídili (ideálně jejich) bezdrátová sluchátka. Ale co dělat, jste-li se svými sluchátky spokojeni a nechcete je teď hned měnit za nová, bezdrátová? Nejsnazším řešením, byť ne úplně praktickým, je použití redukce z 3,5mm jacku na USB-C. Nepraktické řešení je to zejména z toho pohledu, že si přidáváte další, byť krátký kabel k telefonu, přičemž další připojení s mezikrokem se může negativně podepsat na zvuku sluchátek.
Bezdrátová Bluetooth sluchátka mají tu nevýhodu, že jejich připojení není jen otázkou zasunutí příslušného konektoru do patřičné zdířky. Tzv. spárování není nic obtížného, přesto trochu práce a soustředění vyžaduje. Naštěstí to ve většině případů stačí udělat jen jednou. Pak už si dané zařízení sluchátka zapamatuje. Pojďme se podívat na jednotlivé kombinace.
Při párování Bluetooth sluchátek s mobilním telefonem mohou mezi jednotlivými výrobci (telefonů i sluchátek) nastat drobné odlišnosti. Ty by však měly být popsány v manuálu, který je ke sluchátkům přiložen, případně jej najdete na webu. Nicméně, v obecných bodech bude postup spárování telefonu se sluchátky následující:
Jakkoliv je samotné připojení Bluetooth sluchátek k telefonu v podstatě jednoduché, drobné potíže mohou nastat. Pokud se tedy objeví problémy, vyzkoušejte některý z následujících tipů:
Má-li váš počítač nebo notebook možnost připojení zařízení Bluetooth – a takových je většina – je připojení bezdrátových sluchátek velmi jednoduché a postup je stejný jako u kteréhokoliv jiného Bluetooth zařízení.
Pokud váš počítač Bluetooth nemá, je potřeba pořídit USB adaptér. Po připojení do počítače by měl začít fungovat automaticky. Od té chvíle bude možné bezdrátová sluchátka připojit k počítači a začít využívat jejich funkcionality. Postup připojení samotných bezdrátových sluchátek bude stejný jako u systému, jehož součástí už Bluetooth je.
Je pochopitelné, že pokud se chcete na televizi dívat se sluchátky na uších, tří- nebo čtyřmetrový kabel nebude to pravé ořechové. Řešením jsou pochopitelně bezdrátová Bluetooth sluchátka. Výrobci moderních chytrých televizí už na možnost připojení bezdrátových sluchátek k TV pamatovali a jejich spárování je otázkou chvilky.
Konkrétní podoba a proces zapojení sluchátek záleží na jednotlivých výrobcích, obecně však lze říct, že sluchátka naleznete v položce Nastavení. Zde pak hledejte položku Zvukový výstup. Po jejím otevření najdete možnost, která pomůže najít dostupná Bluetooth sluchátka. Opět platí, že je třeba mít sluchátka zapnutá a pokud možno blízko u televize.
V případě, že vaše televize Bluetooth nepodporuje a přesto chcete benefitů Bluetooth sluchátek využívat, nabízí se řešení, které je podobné tomu, jež jsme popsali výše u počítačů. Jediný rozdíl tkví v tom, že tento Bluetooth bude opatřen 3,5mm konektorem, který jednoduše připojíte do sluchátkového výstupu na televizi. Tento typ adaptéru se hodí i u dalších audiozařízení (rádia, autorádia, recievery), která nemají Bluetooth, a přesto k nim chcete tento typ sluchátek připojit.
Ke konzoli PlayStation 4 připojíte sluchátka v zásadě čtyřmi způsoby, v závislosti na typu sluchátek. Pomocí klasického audio kabelu s jackem na konci (herní headsety si ve velké míře stále ponechávají klasické kabely), pomocí USB do konzole a konečně bezdrátově, buď skrze rozhraní Bluetooth, nebo pomocí radiofrekvenčního přijímače, který zapojíte do USB portu. Posledně jmenovaný způsob se už příliš nevyužívá, doslova jej „válcuje“ právě Bluetooth.
Samotné spárování sluchátek s PS4 je jednoduché. Pro vyhledání zařízení Bluetooth je v menu konzole potřeba najít položku Nastavení, zde vybrat položku Zařízení a následně Zařízení Bluetooth. Po načtení seznamu stačí jen vybrat kýžená sluchátka. V případě, že konzole sluchátka najde, ale sluchátka nehrají, je potřeba konzoli „sdělit“, že má zvuk odesílat právě do těchto sluchátek. Tuto možnost najdete opět v záložce Zařízení. Zde vyberte Audio zařízení, dále Výstup do sluchátek a zde zvolte možnost Veškeré audio (All Audio).
Samotné spárování telefonu s hands-free sadou se v podstatě neliší od připojování Bluetooth sluchátek. Ta navíc tuto funkci často mají, nicméně např. pro řízení v autě není vhodné (ba dokonce je to protizákonné) mít v uších sluchátka.
Opět tedy stačí mít v telefonu povolenou funkci Bluetooth. Po zapnutí hands-free sady se objeví v seznamu dostupných zařízení v telefonu. Pak už ji stačí vybrat a spárování by mělo být automaticky dokončeno.
Na připojení sluchátek, ať už jsou drátová, nebo Bluetooth bezdrátová, není ve většině případů nic obtížného. Případné technické problémy obvykle vyřeší restart zařízení nebo hlubší zapátrání v položkách menu Nastavení. Výše jsme nabídli obecné postupy pro připojení sluchátek k různým zařízením. Zejména v prvním případě, tedy připojování sluchátek k mobilním telefonům, může docházet k drobným odlišnostem v závislosti na výrobci sluchátek i mobilního telefonu. V obecné rovině jsou však postupy prakticky stejné a velmi jednoduché.