Hodně kabelů znamená i spoustu potíží. Mají zvláštní tendenci se do sebe zamotávat, na nejméně vhodných místech o ně zakopáváme, a když potřebujeme konkrétní kabel vytáhnout, musíme jej z nevzhledného klubka rozplétat. Tento problém ale není bez východiska. Řešení se pohybují od těch stroze jednoduchých a čistě účelných až ke kreativním, která poslouží i jako originální bytová dekorace. V našem článku poradíme, jak na to, a také přidáme tipy, jak zamaskovat kabely nápaditě.
Ještě než začneme kabely schovávat, pojďme si shrnout pár bodů k tomu, co s kabely rozhodně nedělat. Přece jen, kabely vedou elektrický proud a jejich poškození přináší zdravotní rizika či přímo ohrožení života.
Prvním krokem, který vás po rozhodnutí udělat si pořádek v kabelech čeká, je nutnost udělat si přehled: kam co vede, co je třeba jen zapomenutý kabel, co jsou nabíječky, které můžete odpojit a uložit atd. Kabely zkuste rozdělit podle jejich typu či zařízení, k němuž vedou (televize, hi-fi sestava, počítač).
Pokud takové sety (např. k televizi se připojuje set-top-box, Blu-Ray přehrávač, soundbar) sestávají ze zařízení, která vyžadují samostatnou zásuvku, připojte je do společných zásuvek, a to ideálně takových, jež disponují vypínačem. Nejenom že bude každý takový okruh výrazně přehlednější, ale lze jej také v případě potřeby (bouřka, odjezd na dovolenou apod.) jednoduše vypnout, aniž byste jednotlivé komponenty museli pracně páčit ze zásuvky.
Pokud si potrpíte na maximální přehlednost, popište si tyto okruhy, ať je okamžitě jasné, k čemu zásuvka patří. Kabely směřující do jedné zásuvky můžete také stáhnout pomocí stahovacích pásků do jednoho svazku. Příliš se nedoporučuje používat klasickou lepicí pásku – špatně se sundává a ani s jejím vzhledem to není zrovna valné.
Svazky kabelů můžete ukrýt i do elektrikářských „husích krků“, tedy pružných plastových trubek za pár korun. Poněkud sofistikovanější variantu představují trubkovité kabelové organizéry, které vypadají o něco lépe a pořídíte je v různých barvách.
Spojení kabelů do jedné zásuvky a jednoho setu je prvním krokem ke zpřehlednění celého systému. Nepředstavuje to nicméně úplné řešení problému, kam s nimi. Nevzhlednost volně visících kabelů to sice poněkud vylepšuje, v mnoha případech to ale pořád není ono.
V některých situacích však spojení kabelů do jednoho svazku či zásuvky nepomůže. Problémem mohou být nejrůznější dlouhá vedení po bytě – kabel od antény, kabel s pevným internetem, na zdi volně visící kabel od stropní klimatizace, pevná telefonní linka… Ty pak vedou třeba podél zdí a prahů nebo jsou jen tak na zdi. A v řadě případů to skutečně ani jinak nejde.
Pokud vedete kabely podél stěn na podlaze (a nelze je schovat pod koberec), vhodným řešením budou nejrůznější lišty. Kabely dobře schovají i ochrání. Upevňují se hřebíčky nebo lepidlem. Jedná se o poměrně účinné řešení i na stěny, byť tam je třeba více uvažovat nad estetikou.
Nenápadné, obzvláště pokud se jedná o bílý kabel, je jeho připevnění pomocí jednoduchých svorek s hřebíčky, tzv. kabelových příchytek. Co ale dělat, pokud je kabel jiné barvy než stěna? Nabízí se přetření společně s výmalbou místnosti, ale to je řešení polovičaté a provizorní.
Ale jak odpovědět například na otázku jak schovat kabely od TV na zdi? Výrazný kabel na zdi, který nelze nikam schovat ani vést jinudy, se při troše fantazie může stát i zajímavým doplňkem domácnosti. Co jej, opět pomocí svorek, upevnit na zeď do nějakého tvaru či jej využít jako základ pro obrázek? To je vhodné řešení například do dětského pokoje, kde se jinak nevzhledný kabel může stát základem pro strom se zvířátky a podobně.
Kreativně lze ukrývat i nejrůznější zásuvky, rozdvojky, roztrojky a další, které nelze zcela schovat. Co takhle ledabyle zapomenutá kabelka na poličce, krabice s potiskem knih ve spodní polici v knihovně nebo košík s umně schovanými otvory? Fantazii se meze nekladou a věčný boj s kabely se může stát prostředkem k tomu, jak si domácnost zkrášlit něčím skutečně originálním. Pro inspiraci stačí projít internet – inspirativní sociální sítě, jako je Pinterest, jsou kreativních nápadů plné.
Cable management je záležitostí nejen čistě praktickou. Otevírá i zajímavé kreativní možnosti. Navíc na tom není nic složitého ani časově náročného. Těch několik hodin investovaného času se vám bohatě vrátí – např. při úklidu i v celkovém vzhledu bytu. Základem je zpřehlednění kabeláže v podobě spřízněných skupin. Pak už se před vámi otevře široké pole možností, co s nimi. Půjdete po čistě praktické linii, nebo po té kreativní? Rozhodnutí je jenom na vás.