Dvouletá záruka pro firmy AP+ plus nový vizuál

Jak vybrat batoh

Zobrazit katalog

Batohy se od sebe liší typem, velikostí a zádovým systémem. Na co si dát při jejich koupi pozor a jakou zvolit velikost? Poradíme vám, jak vybrat ten správný batoh.

Před výběrem batohu si odpovězte na tyto otázky

 1. K jakému účelu budete batoh využívat?
 2. Co v něm budete nosit?
 3. Jaké množství věcí do něj budete ukládat?

Batoh
Kapitoly průvodce batohy

Typy batohů

Turistický batoh

Turistické batohy

 • Vhodné na jedno i vícedenní výlety
 • Pojmou výbavu na pobyt v přírodě
 • K dispozici i v objemech nad 80 litrů
 • Některé mají držák na trekingové hole a nápojový vak

Turistické batohy se hodí na výlety i do města. Vybrané modely mají držák na trekové hole nebo nápojový vak. Vyrábí se jak v menších objemech na jednodenní výlety, do nichž se vejde pití, svačina a mikina, tak ve větších variantách na několikadenní výlety, které pojmou i oblečení.

Co je důležité při výběru turistického batohu?

Objem

Objem batohu je důležitějším parametrem než jeho rozměry. Při volbě velikosti batohu se zamyslete nad tím, kde budete chodit. Na jednodenní výlet příliš velký batoh nevyužijete a navíc jejich nošení je méně pohodlné. Naopak na vícedenní túry se hodí větší batohy. Batohy se dle objemu dají rozdělit do tří skupin.

 • Do 30 l – kompaktní a dobře se s nimi pohybuje v přírodě. Doporučujeme na kratší výlety. Vejde se do nich základní vybavení, občerstvení apod. Často u nich bývá kladen větší důraz na design.
 • Do 50 l – praktické i na několikadenní výlety, naopak při pohybu po městě (mezi lidmi, v dopravních prostředcích, v obchodech) by už mohly svou velikostí překážet. V této velikostní kategorii je důležitá pevná konstrukce a bederní opora.
 • Nad 50 l – nejlepší na dlouhé výpravy a jako cestovní zavazadlo. U takto velkých batohů je pevnost konstrukce a bederní opora zásadní. Hodí se také, pokud mají zapínací přezky nebo odvětrávání zad.

Konstrukce

 • Vnitřní výztuha– tvoří ji speciální síťovina a duralové výztuhy, typické pro turistické batohy.
 • Vnější nosný rám – setkáme se s ním u krosen. Pevná konstrukce je spojená s kostrou batohu. Používá se u velkých turistických batohů.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy - nejvíce namáhaná část batohu, proto je jejich kvalita důležitá. Měly by být přiměřeně polstrované a vyztužené, aby nezpůsobovaly odřeniny. Pokud nechcete, aby vám popruhy sklouzávaly z ramen, volte batoh s hrudním popruhem, jenž oba ramenní popruhy propojí.
 • Bederní popruh - dobrý bederní pás unese i více než 50 % hmotnosti batohu, je tedy vhodný zejména pro batohy s větší litráží a při nošení těžkých nákladů na delší vzdálenost. Opět, aby vás netlačil, měl by být vyztužený a polstrovaný.
 • Záda batohu - schopnost odvětrávání je u turistických batohů obzvlášť důležitá, zejména na dlouhých túrách v létě. Lepší cirkulaci vzduchu zajišťují prolisy a síťovina. 

Zádový systém může být pevný, nebo nastavitelný. K dosažení maximálního pohodlí s pevným zádovým systémem je nutné, aby vzdálenost mezi ramenními popruhy a bederním pásem odpovídala délce vašich zad.

Úložný prostor a kapsy

Před koupí si promyslete, které konkrétní věci budete do batohu vkládat. Základem je jedna hlavní komora a několik oddělených komor a kapes. Praktická je například snadno dosažitelná kapsička na klíče a mince na bederním pásu.

U větších batohů chtějte více vstupů do hlavního úložného prostoru, nejlépe seshora, zboku a zespodu. Obvodový zip sice umožňuje snadný přístup do batohu, ale při naplnění batohu je obtížné jej zapnout.

Materiál

Větší odolnost a pevnost zajistí kvalitní materiály jako Cordura, Plastex či Urtex. Výrobci pro zvýšení nepromokavosti používají PU nátěr a podlepení švů, nepromokavé je ale jen malé množství batohů. Pokud chcete mít jistotu, že se dovnitř nedostane voda, nezapomeňte na pláštěnku či nepromokavý obal.

Užitečné funkce, vlastnosti a doplňky

 • Pláštěnka – měla by zakrýt celý batoh.
 • Hrudní a bederní popruhy– setkáme se s nimi u větších batohů, jejich účelem je větší stabilita a pohodlí při nošení. Batoh se zapnutými popruhy vám nebude sklouzávat z ramen.
 • Výztuha a tvarování zad – ergonomické tvarování a výztuha napomůže k pohodlí při nošení.
 • Odvětrávání – vlastnost důležitá zejména při zvýšené fyzické námaze. Lepší cirkulace vzduchu u zad minimalizuje pocení.
 • Možnost uchycení trekových holí – hodí se pro delší výlety.
 • Vaky na vodu – jsou součástí některých batohů, ale dají se koupit i zvlášť. Díky hadičce, která vede z batohu přímo k vašim ústům, můžete pohodlně pít bez zastavování.

Časté otázky při výběru turistického batohu

Jak správně nastavit turistický batoh před prvním použitím?

Každý batoh, ať už malý či velký, by měl být pohodlný. Aby vás nikde nic netlačilo, před prvním použitím si jej správně nastavte. Zde je několik rad:

 • Batoh si před prvním výletem doma naplňte závažím podobné hmotnosti, jako budete nosit.
 • Uvolněte všechny popruhy.
 • Batoh si nasaďte na záda, nastavte popruhy a utáhněte tak, aby seděly pohodlně.
 • Nakonec sepněte a utáhněte hrudní popruh, který brání padání batohu z ramen.

Jak správně nosit batoh?

Hlavní zásadou před nasazením batohu je respektování jeho nosnosti. Zejména u dětí je důležité, aby nenosily těžké věci. Dohlédněte na to, aby batoh nosily na obou ramenech, ne jen na jednom. Časem by mohlo dojít ke zdravotní újmě a poškození batohu.

Jak si správně batoh zabalit?

Nejedná se o složitý úkol. Lehké a objemné věci směřujte do spodku batohu, kdežto těžší věci spíše k zádům. Vyrovnáte tak své těžiště a batoh se lépe ponese. Nezapomeňte také váhu rozmisťovat rovnoměrně.

Cyklistický batoh

Cyklistické batohy

 • Vhodné na kolo, ale i in-line brusle či běhání
 • Pojmou vak s vodou, občerstvení, mobilu, klíčů apod.
 • Vyrábí se v objemu 5–20 litrů
 • Mají odvětrávaný zádový systém

Cyklo batohy jsou určeny primárně na cyklistiku, ale hodí se i na brusle a běhání. Praktickými vlastnostmi jsou možnost uchycení helmy a vestavěný vak na vodu s hadičkou. Blikačky či lepení lze uložit do menších kapsiček. Pro auta a ostatní cyklisty budete viditelnější díky reflexním prvkům.

Co je důležité při výběru cyklistického batohu?

Objem

Objem a rozměry cyklistického batohu záleží hlavně na délce výletů. Na krátké projížďky vám nejspíše postačí malý batůžek do 10 litrů. Vejde se do něj voda, případně menší nářadí na lehké opravy kola. Na delší výlety potom vybírejte větší batohy, aby se do nich vešlo občerstvení, nářadí a případně i oblečení.

Konstrukce

Cyklistické batohy většinou nemají výztuhy, jelikož by mohly překážet vašemu pohybu a jízdě. Batohy mají odlišné konstrukce i v závislosti na pohlaví, na což je třeba dávat pozor.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy – vzhledem k tomu, že jsou poměrně hodně namáhané i při cyklistice, měly by být polstrované a vyztužené, abyste zamezili odřeninám. Sklouzávání batohu z ramen zamezí ramenní popruhy. 
 • Záda batohu - měla by dobře odvětrávat. Lepší cirkulaci vzduchu zajišťují prolisy a síťovina.

Úložný prostor a kapsy

Před koupí si promyslete, které konkrétní věci budete do batohu vkládat. Měl by mít jednu hlavní komoru a několik oddělených komor a kapes. Praktická je například kapsička na klíče a mince na bederním pásu. U cyklobatohů také oceníte přezku pro helmu, nebo reflexní prvky.

Materiál

Větší odolnost cyklistického batohu zajistí materiály Cordura, Plastex či Urtex. Aby byly nepromokavé, výrobci používají PU nátěre a podlepení švů. Ne všechny batohy jsou ale nepromokavé. Spolehlivou nepromokavost zajistí pláštěnka nebo nepromokavý obal.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Pláštěnka – měla by zakrýt celý batoh.
 • Odvětrávání – vlastnost u cyklistických batohů důležitá. Pokud dovolíte, aby vzduch u vašich zad cirkuloval, budete méně spocení.
 • Vaky na vodu – pro cyklisty jsou vhodné například camelbaky. Hadička z nich vede přímo k vašim ústům, takže můžete pohodlně pít bez vyndávání flašky z batohu.

Časté otázky při výběru cyklistického batohu

Jak správně nosit batoh?

Cyklobatohy jsou uzpůsobeny pro cyklistu i svým tvarem a jsou prohnuté pro polohu na kole. Batoh tedy noste tak, aby byl pohodlný pro vaše záda a mimo kolo jej používejte co možná nejméně.

Hodí se cyklistické batohy i na jiné sporty?

Kvůli svému tvaru a konstrukci se cyklistický batoh pro jiné sporty příliš nehodí. Například při běhání by záda batohu nedoléhaly na vaše záda, což by mohlo být nepohodlné a v krajních případech by se to mohlo odrazit i ve zdravotních problémech.

Batohy na běhání

Batohy na běhání

 • Ideální na delší běhy
 • Vejde se do nich pití, energetické tyčinky, klíče apod.
 • Objem zpravidla do 10 litrů
 • Obvyklé jsou reflexní prvky

Běžecké batohy jsou určeny zejména pro běžce vydávající se přibližně na 15km a delší běhy. Pojmou energetické gely či jiné občerstvení, pití, ale i klíče nebo mobilní telefon. Jsou malé a lehké a díky několika popruhům pevně sedí na zádech, takže při běhání neskáčou.

Co je důležité při výběru batohu na běhání?

Objem

Běžecké batohy nepočítají s tím, že byste s sebou nosili moc věcí, a tak se jejich velikost pohybuje okolo 10 litrů, což stačí na základní tekutiny a nějaké oblečení.

Konstrukce

Běžecké batohy nemívají výstuhy. Jejich hlavním úkolem je, aby byly malé a lehké a jsou podle toho stavěné. Některé batohy se dokonce přibližují až k objemnějším vestám.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy - pohodlné nošení při běhu zajistí batohy s polstrovanými popruhy. Stabilitu bez rizika sklouzávání z ramen zajistí hrudní popruhy, které propojí oba ramenní popruhy.
 • Záda batohu - běžecké batohy jsou uzpůsobené tak, aby dobře odvětrávaly. Proudění vzduchu zajistí prolisy a síťovina.

Úložný prostor a kapsy

Podle úložného prostoru by se daly běžecké batohy rozdělit na závodní a přepravní. Závodní batohy mají úložný prostor menší, protože se snaží omezovat co nejméně. Přepravní batohy nabízejí větší objem a lepší stabilitu i při větším nákladu.

Materiál

Chcete-li mít jistotu kvalitního zpracování, vybírejte batohy z materiálů jako Cordura, Plastex či Urtex. Pro zajištění nepromokavosti se při výběru běžeckého batohu dívejte po PU nátěru nebo podlepení švů. Další možností je pláštěnka nebo nepromokavý obal.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Pláštěnka – důležité je, aby zakrývala celý batoh.
 • Odvětrávání – většina běžeckých batohů má odvětrávání, zajišťují lepší cirkulaci vzduchu a tím minimalizují pocení.
 • Vaky na vodu – reservoáry jsou součástí některých běžeckých batohů, lze je ale koupit i zvlášť. Přímo z vaku vede hadička k vašim ústům, takže můžete pít za běhu bez zastavování.

Časté otázky při výběru batohu na běhání

Hodí se batohy na běhání i pro jiné sporty?

I přesto, že pro to přímo nejsou určeny, žádný větší problém by při použití běžeckých batohů při jiných sportech vzniknout neměl. Svým tvarem ovšem nevyhovují například cyklistice. Pro běžné nošení pak mají batohy na běhání příliš malou kapacitu a specifický design.

Nebude mi batoh překážet při běhání?

Běžecké batohy jsou při běhání k tělu důkladně připevněny, při pohybu vám tedy překážet nebudou. Při prvním nasazení si na něj pravděpodobně rychle zvyknete a poté jej již nebudete vnímat.

Co vše se vejde do batohu?

Do běžeckého batohu ukládejte jen nejdůležitější. Zásoby tekutin a malé občerstvení by měla pojmout většina batohů. Na delší výlety zvolte batohy o objemu nad 10 litrů. Do nich se vejde i teplejší oblečení a větší občerstvení. Na menší vzdálenosti, kdy s sebou potřebujete jen klíče a pití, postačí i menší batoh do 10 litrů.

Dětský batoh

Dětské batohy

 • Pro nošení do školky, školy či na sportoviště
 • Unesou školní potřeby, svačinu nebo i hračky
 • Objem obvykle do 18 litrů
 • Váží kolem 300 gramů
 • Mají veselé barvy

Batohy pro děti jsou menší a díky odlehčenému zádovému systému často váží i méně než 300 gramů. Mají ergonomicky tvarované polstrované popruhy a reflexní prvky, které projíždějící automobily již z dálky upozorní na dětskou postavu. Vyrábí se v pestrých barvách s veselými motivy zvířátek nebo dětských postaviček.

Co je důležité při výběru dětského batohu?

Objem

Dětské batohy by měly hlavně dobře a pohodlně sedět. Dlouhodobé nošení špatně stavěného batohu by totiž obzvláště u dětí mohlo přivodit zdravotní potíže.

 • Dětské batohy pro předškolní děti – pro takto malé děti vybírejte z batohů do 12 litrů. Lépe sedí na malých zádičkách a menší litráž zajistí, že malí výletníci nebudou mít svůj batoh příliš naložený.
 • Dětské batohy pro školní děti – školou povinným dětem již lze pořídit i větší batoh než jen o objemu 12 litrů. Jsou větší a silnější a už zvládnou nějaké to deka navíc. Na kratší cesty jsou pro ně ale vhodné také batohy o objemu do 12 litrů.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy - nejvíce namáhaná část batohu, proto je jejich kvalita důležitá. Měly by být přiměřeně polstrované a vyztužené, aby nezpůsobovaly odřeniny. Aby nepadaly z ramen, používá se hrudní popruh, který oba ramenní popruhy propojí.
 • Záda batohu - zejména v létě je vhodné, aby dobře odvědrávala. Lepší cirkulaci vzduchu zajišťují prolisy a síťovina.

Úložný prostor a kapsy

Děti příliš úložného prostoru nevyžadují a je tedy na vás, kolik kapes vyberete. Záleží hodně na využítí. Pro batůžek na výlety se jistě hodí více kapes na občerstvení a případně oblečení. Pro batoh na prázdniny u rodinných příslušníků, nebo na cesty autem postačí i méně kapes.

Design

K dětským batohům neodmyslytelně patří design. Děti jej zkrátka preferují před reálnou funkčností, a tak je dobré se s dítětem pobavit, který batoh se mu líbí. Obecně jsou dobré pestré barvy, ale některé batohy mívají i motivy dětských hrdinů.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Pláštěnka – zakryje celý batoh a ochrání jej před deštěm.
 • Tvarování zad – větší pohodlí při nošení zajistí ergonomické tvarování.
 • Reflexní prvky – děti samozřejmě většinou nebudou chodit bez dozoru, avšak reflexní prvky jsou zejména v zimě ve večerních hodinách velmi praktické. Navíc jsou nově mimo město povinné.

Časté otázky při výběru dětského batohu

Jak vybrat bezpečný batoh pro dítě?

Pro bezpečnost dětského batohu je důležité, aby dobře seděl na zádech a nebyl příliš těžký. Většímu pohodlí napomůžou ramenní popruhy a bezpečí při pohybu po městě zvýší reflexní prvky.

Batohy pro studenty

Batohy do školy

 • Ideální pro žáky základních škol
 • Vejdou se do nich veškeré školní potřeby i svačina
 • Objem zpravidla do 40 litrů
 • Vybrané modely mají anatomické tvarování
 • Velmi užitečné jsou reflexní prvky

Školní batohy nebo také batohy pro studenty jsou vhodné pro děti od čtvrté třídy. Jejich konstrukce už není tak pevná jako u aktovek a také nabídnou méně dětských motivů. Obsahují jednu velkou a několik menších kapes. Zpravidla mají odlehčenou konstrukci, anatomicky tvarovaná záda a nastavitelné popruhy. A jelikož se studenti často pohybují i za tmy či šera, je dobré, aby jejich batoh měl i reflexní prvky.

Co je důležité při výběru školního batohu?

Zádový systém

 • Ramenní popruhy

  Šířka a délka popruhů ovlivňují to, jak se bude dítěti školní aktovka nosit. V případě, že jsou popruhy v oblasti ramen polstrovanné, měla by být min. šířka popruhů 3 cm, jinak by měla být min. 4 cm. Dostatečně široké popruhy zamezí nepříjemnému zařezávání popruhů do ramen dítěte. 

  Co se týče délky zádových popruhů, ta by měla být min. 70 cm. Zároveň je důležité, aby se délka popruhů dala přizpůsobit individuálním potřebám dítětě, a zajistila tak správné přimknutí tašky k jeho zádům.

 • Anatomicky tvarovaná záda batohu 

  Je důležité, aby měla aktovka či batoh anatomicky tvarovanou a zároveň dostatečně polstrovanou zadní část. Zároveň je důležité, aby výztuha školní tašky byla dostatečně lehká. Jen tak si můžete být jisti, že aktovka bude dostatečně přimknuta k zádům dítěte, a zajistí tak správnou podporu dětské páteře.

Úložný prostor a kapsy

Školní batohy by měly být schopny pojmout veškeré učebnice a pomůcky školáka. Pro to jsou ideální dvě nebo tři kapsy, případně postranní kapsičky na pití.

Hmotnost tašky

Pozornost věnujte také samotné hmotnosti tašky. Aktovka musí být dostatečně lehká, aby nezatěžovala pátěř dítěte. Dle normy nesmí hmotnost tašky překročit 1 200 g  pro žáky prvního stupně a 1 400 g pro žáky druhého stupně.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Pláštěnka – hodí se v každém ročním období. Aby dobře plnila svou funkce, měla by zakrýt celou plochu batohu.
 • Hrudní a bederní popruhy – hrudní popruhy jsou pohodlné jedině tehdy, jsou-li polstrované. S bederními popruhy se setkáme u větších batohů. Jejich účelem je větší stabilita a pohodlí při nošení. Batoh se zapnutými popruhy vám nebude sklouzávat z ramen.
 • Výztuha a tvarování zad – ergonomické tvarování a výztuha napomůže k pohodlí při nošení.
 • Odvětrávání – vlastnost vhodná zejména v letním období. Při nošení odvětrávaného batohu se školák méně zpotí.
 • Reflexní prvky – školáci často přecházejí silnici i mimo přechod. Dobře viditelný batoh s reflexními prvky je tedy za šera a tmy velmi důležitý.

Časté otázky při výběru školního batohu

Jaký typ batohu koupit?

Školní batohy by se daly rozlišit na několik typů podle konstrukce.

 • Pevné aktovky – hodí se spíše pro menší děti. Jsou přehlednější, ale po designové stránce starší školáky příliš neokouzlíte.
 • Měkké batohy – lépe přizpůsobují svůj tvar, často bývají prostornější a výrobci se více zaměřují na design. Tento typ batohů je vhodný pro téměř jakoukoliv věkovou kategorii.
 • Měkké batohy s pevným dnem – pevné dno zajišťuje, že spodek batohu nepromokne a navíc jej můžete bez problémů postavit.
Městský batoh

Městské batohy

 • Batohy do školy, práce, ale i na nákupy a výlety
 • Pojmou školní potřeby a další věci podobného typu
 • Objem nejčastěji 15 až 30 litrů
 • Moderní design, který zaujme i dospívající

Městské batohy, to jsou batohy do školy, práce, ale i na nákupy či krátké výlety. Mají kapsu na notebook a přihrádky na papíry a psací potřeby, proto jsou oblíbené například u studentů. Městské batohy jsou nejen funkční, ale kladou důraz i na stylový design.

Co je důležité při výběru městského batohu?

Objem

Jelikož jsou městské batohy určené již dospívajícím či dospělým, můžete sáhnout po rozměrnějších a těžších variantách. Litráž batohu volte podle využití.

 • Městské batohy do 10 l  většinou se jedná o brašny na notebook či menší tašky přes rameno. 
 • Městské batohy nad 11 l – chcete-li si do batohu kromě notebooku uložit i další věci, volte z městských batohů o objemu nad 11 litrů.

Design

Jelikož se s městským batohem budete jistě chtít ukázat, design hraje velkou roli. A to zejména ve městech. U tohoto typu batohů většinou najdete moderní design, který vyhovuje i dospívajícím.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy - pro větší pohodlí by měly být polostrované. To je ale již u drtivé většiny městských batohů samozřejmostí. Hrudní popruhy oba ramenní popruhy propojí, takže batoh nebude sklouzávat z ramen.
 • Záda batohu - prolisy a síťovina zajistí lepší cirkulaci vzduchu, odvětrávání a méně pocení.

Úložný prostor a kapsy

Městský batoh často mívá jednu, nebo dvě dostatečně prostorné kapsy. V některých najdete také přihrádku na notebook, která je vypolstrovaná, aby se předešlo poškození přístroje.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Pláštěnka – i ve městě občas sprchne, a v tom případě je velice praktické mít u sebe pláštěnku. Nejlépe takovou, který pokryje celý batoh.
 • Výztuha a tvarování zad – ergonomické tvarování a výztuha napomůže k pohodlí při nošení.
 • Odvětrávání – i městské batohy mohou podporovat lepší cirkulaci vzduchu. V tom případě se v horkých dnech a při zvýšené fyzické námaze nebudete tolik potit.

Časté otázky při výběru městského batohu

Hodí se městské batohy i na turistiku?

Městské batohy jsou velmi univerzální, a tak se hodí i pro kratší výlety do přírody. Pro delší výlety ale sáhněte spíše po turistických batozích. Městské by totiž nemusely nabídnout dostatečnou kapacitu, vhodně členěný úložný prostor, zádový systém a další vychytávky.

Jak velký batoh pořídit?

Pro cesty do práce postačí i menší batoh, případně brašna. Pokud chcete batoh využít třeba k prohlídce města nebo na festivaly, sáhněte po batozích nad 10 litrů, kam se vejde i oblečení nebo jídlo.

Taška na tenis

Batohy na tenis

 • Pojmou několik tenisových raket
 • Mají místo i pro boty, oblečení či míčky
 • Výhodou je pevná konstrukce

Batohy na tenis či tenisové tašky pohodlně pojmou tenisovou raketu, oblečení, obuv, míčky, ale i další věci na trénink či osobní věci. Měly by být dostatečně pevné, aby zajistily ochranu tenisové raketě. Zpravidla se vyrábí ve třech velikostech. Lze je nosit na zádech jako tenisové batohy.

Co je důležité při výběru tenisového batohu?

Objem

Při výběru tenisové tašky se zamyslete, pro kolik lidí ponesete vybavení. Pro více lidí se jistě hodí brašna přes rameno, která pojme i více raket. Pro jednotlivého hráče, případně děti, postačí batoh na záda pro jednu raketu.

 • Tenisové tašky o velikosti 1 – sem patří tenisové tašky o velikosti 12PK. Setkat se můžete také s označením 12-Pack, x12, mega bag a dalšími. Mají tři oddělení a pojmou i více než 12 tenisových raket či několik tub na míčky. Vhodné jsou pro tenisty vyžadující dostatečný prostor pro veškeré vybavení. V plném stavu jsou ale těžší a náročnější na manipulaci.
 • Tenisové tašky o velikosti 2 – do této kategorie řadíme tenisové tašky o velikosti 6PK, 6-Pack, x6, combi bag apod. Mají kompaktnější tvar a do dvou hlavních sekcí se většinou vejde 6 raket. Vhodné pro hobby hráče.
 • Tenisové tašky o velikosti 3 – nejmenší tenisové tašky pro uložení jedné tenisové rakety. Vhodné jsou pro začátečníky a jejich výhodou je nízká cena.

Konstrukce

Tenisové batohy by měly mít pevnou konstrukci. Rakety a další nářadí se do takového batohu skládá mnohem lépe a hlavně tím předejdete poškození.

Úložný prostor a kapsy

Některé tenisové batohy pojmou i několik raket najednou, přičemž stále zbude místo na boty, případně oblečení. Výhodou jsou postranní kapsy na míčky, případně osobní věci.

Materiál

Kvalitní tenisové batohy jsou vyráběny z materiálů jako Cordura, Plastex či Urtex. Nepromokavost zajistí PU nátěr a podlepení švů. Ne všechny batohy jsou ale nepromokavé. Jistotu ochrany proti dešti zajistí pláštěnka nebo nepromokavý obal.

Časté otázky při výběru tenisového batohu

Má tenisová taška i jiné využití?

Většinou spíše ne. Tenisová taška je uzpůsobena, například svým tvarem, přímo pro tenisové rakety. Jiné nářadí do ní sice pravděpodobně vejde, ale taška pro to není přímo určena.

Batoh na lyže

Batohy na lyže

 • Ideální batoh pro lyžaře
 • Možnost upnutí lyží či např. cepínů vně batohu
 • Vyrábí se zpravidla v objemech do 50 litrů
 • Praktický je vstup na zádech
 • Řada jich má vodní vak s izolací

Batohy na lyže mají mnohdy vstup na zádech z důvodu lepšího přístupu dovnitř v případě, že máte na batohu upnuté lyže či jiné vybavení. To se také hodí, když batoh čelní stranou položíte na sníh, aby se zádový systém nedostal do kontaktu se sněhem. Lyžařské batohy mají také bederní pás i hrudní popruh a často také vodní vak s hadičkou, která z důvodu tepelné izolace vede ramenním popruhem. Batohy na skialpinismus mají speciální kapsu pro uložení lavinové sondy či lopaty.

Co je důležité při výběru batohu na lyže?

Objem

Vyberte si batoh podle délky lyžování, případně skiturismu.

 • Batohy na lyže o objemu do 35 l – vhodné na jednodenní výlety. Větší by vás mohly omezovat v pohybu.
 • Batohy na lyže o objemu nad 35 l – po batozích o objemu nad 35 litrů sáhněte v případě, že vyrážíte na vícedenní přechody.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy - jelikož jsou ramenní popruhy velmi namáhanou částí batohu, jejich kvalita je důležitá. Samozřejmostí je polstrování a výztuha proti odřeninám. Lepší stabilitu zajistí hrudní popruh, který oba ramenní popruhy propojí.
 • Bederní popruh - bederní pás unese i více než 50 % hmotnosti batohu, je tedy vhodný pro batohy s větší litráží a při nošení těžkých nákladů na delší vzdálenost. Opět, aby vás netlačil, měl by být vyztužený a polstrovaný.
 • Záda batohu - měla by dobře odvětrávat. Lepší cirkulaci vzduchu zajišťují prolisy a síťovina. Zádový systém může být pevný, nebo nastavitelný. K dosažení maximálního pohodlí s pevným zádovým systémem je nutné, aby vzdálenost mezi ramenními popruhy a bederním pásem odpovídala délce vašich zad.

Úložný prostor a kapsy

V případě batohu na lyže oceníte dostatek úložného prostoru na tekutiny, případně na další teplé oblečení, pokud byste se museli přiobléci. Hodit se můžou i přihrádky na příslušenství. Výhodou je možnost vstupu přes zadní část batohu, případně úchyt na helmu.

Materiál

Kvalitní materiály pro výrobu batohů jsou Cordura, Plastex či Urtex. Nepromokavost zvyšuje PU nátěr a podlepení švů. Ne všechny batohy jsou ale nepromokavé. Jistotu ochrany před deštěm zajistí pláštěnka či nepromokavý obal.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Hrudní a bederní popruhy – setkáme se s nimi u větších batohů, jejich účelem je větší stabilita a pohodlí při nošení. Batoh se zapnutými popruhy vám nebude sklouzávat z ramen.
 • Výztuha a tvarování zad – ergonomické tvarování a výztuha napomůže k pohodlí při nošení.
 • Odvětrávání – dobrá cirkulace vzduchu, která minimalizuje pocení, je u batohů na lyže důležitá.
 • Vaky na vodu – lze je kupit zvlášť. Hadička vedoucí přímo k vašim ústům vám zajistí větší pohodlí při pití.

Časté otázky při výběru batohu na lyže

Hodí se batoh na lyže i pro jiné zimní sporty?

Batoh na lyže se hodí i na snowboard, běžky, nebo pro horskou turistiku. Svojí kapacitou i tvarem nabízí jak pohodlí, tak velkou využitelnost.

Jak zabalit batoh na lyže?

U lyžařských batohů je důležité správné rozložení hmotnosti. Toho dosáhnete umístěním těžiště batohu co nejblíže ke svému tělu. Věci tedy do něj naskládejte tak, abyste měli těžké předměty u zad.

Batoh na snowboard

Batohy na snowboard

 • Pro ty, co vyráží na snowboard
 • Umožňují uchytit snowboard na batoh
 • Vyrábí se v objemech do 45 litrů
 • Mnohdy mají vstup řešený přes záda
 • Záda jsou prodyšná a mají nastavitelné popruhy
 • Vybrané modely mají vodní vak

Batohy na snowboard mají, podobně jako lyžařské batohy, vnějších úchyty pro připevnění snowboardu či jiných předmětů. Taktéž umožňují vstup dovnitř skrz zádový systém, aby se batoh dal na sněhu položit na přední stranu. Záda jsou zároveň prodyšná a skrz popruhy vede hadička z camelbagu, tedy vodního vaku.

Co je důležité při výběru batohu na snowboard?

Objem

Na sjezdy vybírejte spíše batohy menší, které vás budou co možná nejméně omezovat. Na celodenní výlety vybírejte batohy větší.

 • Batohy na snowboard do 20 l – menší batohy na snowboard pro freeride v dosahu sjezdovky.
 • Batohy na snowboard do 30 l – tyto batohy již poskytnou objem pro uložení věcí na celodenní túry na snowboardech.
 • Batohy na snowboard do 45 l – do těchto batohů na snowboard už se vejdou věci na delší přechody.

Zádový systém

 • Ramenní popruhy - velmi namáhaná část batohu, tudíž by měly být polstrované a vyztužené, aby nezpůsobovaly odřeniny. Padání z ramen zamezí hrudní popruh.
 • Bederní popruh - bederní pásy unesou i více než polovinu hmotnosti batohu. Pro velké batohy jsou tedy velmi vhodné. Aby vás netlačil, měl by být vyztužený a polstrovaný.
 • Záda batohu - při velké fyzické námaze je důležité odvětrávání. To zajistí prolisy a síťovina. Zádový systém může být pevný, nebo nastavitelný. K dosažení maximálního pohodlí s pevným zádovým systémem je nutné, aby vzdálenost mezi ramenními popruhy a bederním pásem odpovídala délce vašich zad.

Úložný prostor a kapsy

Batoh na snowboard by měl mít dostatek úložného prostoru pro tekutiny a případné náhradní oblečení. Hodit se může i různé příslušenství. Výhodou je možnost vstupu přes záda, případně přezka na helmu.

Materiál

Kvalitní batohy jsou vyrobeny z materiálů jako Cordura, Plastex či Urtex. Pro nepromokavost se používá PU nátěr a podlepení švů, případně si pořiďte pláštěnku nebo nepromokavý obal.

Užitečné funkce a vlastnosti

 • Bederní popruhy – používají se u větších batohů, kde zajistí větší stabilitu a pohodlí při nošení. Batoh se zapnutými popruhy vám nebude sklouzávat z ramen.
 • Výztuha a tvarování zad – ergonomické tvarování a výztuha napomůže k pohodlí při nošení.
 • Odvětrávání – u batohů na snowboard je odvětrávání důležité. Při pochodech se budete méně potit.
 • Vaky na vodu – chcete-li větší pohodlí bez nutnosti vyndávání lahve na pití z batohu, volte vak na vodu. Jsou součástí některých batohů, lze je ale koupit i zvlášť.

Časté otázky při výběru batohu na snowboard

Nebude mě batoh omezovat při jízdě?

Záleží převážně na jeho velikosti. Menší batohy jsou určené pro sjezd, a tak budou omezovat minimálně, větší batohy by vás už mohly svojí konstrukcí omezovat, a tak je lepší je před sjezdem sundat.

Slovník pojmů - batohy

Hlavní komora

Hlavní a největší úložný prostor batohu. Může být rozdělený do více částí či může obsahovat několik kapes.

Camelbak

Camelbak je batoh s pitným vakem a hadičkou vedoucí do úst turisty, běžce i cyklisty. Umožňuje snadno dodržovat pitný režim za běhu i jízdy na kole, aniž byste museli zastavovat a pití z batohu vyndávat. CamelBak je také označení pro americkou společnost vyrábějící tento typ batohů.

Bederní pás

Je součástí zejména turistických batohů s větší litráží, ale používá se i u některých středně velkých městských batohů. Jeho úkolem je batoh stabilizovat a přenášet větší část hmotnosti z ramen na pánev. Dobrý bederní pás nese i více než 50 % hmotnosti batohu. Měl by být tuhý a polstrovaný, zapíná se sponou.

Dvoucestný zip

Zip obsahující dva jezdce pro pohodlnější zavírání a otevírání.

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací